HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic
> Serviciu, Sefi, Subalterni... Colegi, Aici puteti sa va spuneti of-ul...
simonsays
mesaj 18 Nov 2004, 11:49 AM
Mesaj #176


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



bine ma, vad ca insisti sa fii ontopic... na:

o colega, ii explica unu individ unde e biroul sefului... eu spun ca e a 3-a usa; ea: Nu e a 3-a usa pe stanga, pt ca a doua nu se deschide, e blocata, deci nu o numeri … a doua pe stanga este !


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 18 Nov 2004, 11:51 AM
Mesaj #177


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



„ Meritele Descrierii Moldovei, aceasta prima lucrare stiintifica romaneasca , au fost distinse in valorile de pionierat pe care ea le afirma pentru numeroasele stiinte cu metodologiile lor specifice.Geografia,stiintele naturii,arheologia,folcloristica si etnografia,lingvistica comparata, dialectologia,stilistica,au vazut aici, daca nu actul lor de intemeiere,cel putin tentativele lor precursoare,uneori prioritare chiar pe plan european.”(postfata cartii,Magdalena Popescu)

Descrierea Moldovei este structurata dupa cum urmeaza :
Partea l – Partea geografica cu capitolele:
1. Despre numele cel vechi si cel de acum al Moldovei
2. Despre asezarea Moldovei,despre hotarele ei cele mai vechi si cele noi si despre clima
3. Despre apele Moldovei
4. Despre tinuturile si targurile de astazi din Moldova
5. Despre muntii si mineralele Moldovei
6. Despre campiile si padurile Moldovei
7. Despre animalele salbatice si domestice


Partea a ll a - Partea politica cu capitolele:
1. Despre felul de carmuire a Tarii Moldovei
2. Despre alegerea domnilor in Moldova
3. Despre obiceiurile vechi si noi la inscaunarea unui domn al Moldovei
4. Despre intarirea domnilor
5. Despre scoaterea din scaun a domnului
6. Despre boierii din Moldova si starile lor
7. Despre oastea moldoveneasca
8. Despre obiceiurile curtii domnesti
9. Despre vanatorile domnesti
10. Despre ingropaciunea domnilor
11. Despre legile Tarii Moldovei
12. Despre divanul de judecata al domnului si al boierilor
13. Despre veniturile vechi si cele de acum ale Moldovei
14. Despre tributul si peschesurile pe care Moldova le plateste Portii
15. Despre boierimea moldoveneasca
16. Despre ceilalti locuitori ai Moldovei
17. Despre naravurile moldovenilor
18. Despre obiceiurile de la logodna si de la nunta
19. Despre obiceiurile de ingropaciune la moldoveni


Partea a lll a – Despre cele bisericesti si ale invataturii in Moldova cu capitolele:
1. Despre religia moldovenilor
2. Despre tagma bisericeasca
3. Despre manastirile din Moldova
4. Despre graiul moldovenesc
5. Despre literele moldovenilor


Partea a ll a
Capitolul XVll - Despre naravurile moldovenilor

„Din aceasta pricina vroim sa marturisim ca noi, in naravurile moldovenilor,in afara de credinta cea adevarata si ospetie nu gasim prea lesne ceva ce am putea lauda”-
Iata una din frazele cu care incepe capitolul . Voi incerca sa enumar cat mai succint trasaturile moldovenilor si obiceiurile lor, asa cum apar ele descrise de autor.

Trasaturi morale:
Moldovenii din Tara de Jos
- trufasi si semeti Trufia si semetia sunt muma si sora lor.
- cutezatori, pusi pe galceava Cu totii sunt mai cu seama cutezatori,semeti.
- glumeti, veseli Sint glumeti si veseli,ceea ce au in suflet le sta si pe buze.
- cumpatati De bautura nu au prea multa greata, dar nici nu-i sunt plecati peste masura.
- petrecareti Desfatarea lor cea mai mare este sa petreaca in ospete
- buni soldati Arcul il intind foarte bine,asemenea se pricep sa poarte sulita.
- nestatornici Fata de cei invinsi se arata cand blanzi, cand cruzi,dupa firea lor cea nestatornica.
- nechibzuiti Moldovenii nu cunosc masura in nimic; daca le merge bine sunt semeti,daca le merge rau , isi pierd cumpatul.
- femeile sunt frumoase Jupanesele boierilor au, ce-i drept, o infatisare placuta,dar cu frumusetea stau cu mult in urma nevestelor oamenilor de rand.

Moldovenii din Tara de Sus
- ospitalieri Chipul cu care primesc oaspeti straini e vrednic de cea mai mare lauda.
- buni crestini Sunt inversunati aproape pana la eres in credinta lor.
- pasnici ...se pricep mai putin in ale razboiului si nici nu sunt prea deprinsi cu armele
- cinstiti Furtisaguri nu se savarsesc decat putine sau deloc la ei.
- obedienti poruncile primite le implinesc cu cea mai mare ravna.

Obiceiuri si credinte:
- femeile casatorite si vaduvele poarta capul acoperit Ei nu socotesc nimic mai de ocara decat sa se vada parul unei femei maritate sau al unei vaduve;si se socoteste faradelege sa descoperi la vedere capul unei femei.
- fetele umbla cu capul descoperit ...ele socotesc ca a umbla cu capul gol este semnul curatiei.
- ziua mortii fiecaruia e hotarata de Dumnezeu ...fiecarui om Dumnezeu ii hotaraste ziua mortii;iar inaintea acesteia nimeni nu poate sa moara sau sa piara in razboi.
- hora ...se prind unul de altul si joaca roata,mergand de la dreapta spre stanga cu aceeasi pasi potriviti
- calusarii ...alte cateva aproape de eres,care trebuie alcatuite din numere fara sot 7,9 si 11.Jucatorii se numesc „calusari”...
- credinta ca acei”calusari” pot izgoni bolile oamenilor Norodul lesne crezator puine pe seama calusarilor puterea de a izgoni boli indelungate.


Capitolul XVlll - Despre obiceiurile de la logodna si de la nunta
„Moldovenii isi insoara copiii la varsta la care trebuie sa se faca, dupa legile bisericesti,cununia.”
Traditii si obiceiuri:
- baiatul este cel care cere de sotie fata Insa se socoteste ca e rusine daca o fecioara cere pe un barbat;iar obiceiul tarii a statornicit ca flacaii trebuie sa-si aleaga ei insisi nevestele si nu-si aleaga parintii fetei ginerele.
- petitul ...daca unui flacau ii place o fata,atunci el trimite la parintii ei oameni pe care ei ii numesc,cu o rostire latineasca stricata,petitori,adica petitores.
- ritualul petitului Parintii flacaului,rudele acestuia si petitorii merg sa peteasca fata.Petitorii isi pregatesc un discurs :Mosii si stramosii parintilor nostri,umbland la vanat prin codri au dat peste tara in care locuim noi acum si in tara asta traim,ne hranim si ne intarim cu laptele si mierea ei[...]de aceea voi trebuie sau sa ne dati sau sa ne aratati incotro a fugit vanatul pe care l-am gonit cu osteneala si sudoare din pustietati.
- logodna are loc in prezenta familiilor celor doi tineri si a preotului, cei doi fac schimb de inele.Are loc un praznic la care fata nu participa, la sfarsitul praznicului stabilindu-se data nuntii. Apoi cheama un preot sau,daca acesta e prins cu alte trebi,pe cei mai batrani dintre vecini si inaintea lor logodnicii isi schimba inelele.
- nunta, mirii,nasii,parintii mirilor,nuntasii- toti au roluri in acest ritual.
Sunt prezentate diverse obiceiuri cum ar fi:
1. colacarii- sunt tineri trimisi calari sa aduca viitoara mireasa la casa mirelui
2. intrecerea cailor- castigatorul primeste o naframa frumoasa drept cadou iar calul o coroana de flori frumos impletita.
3. slujba de cununie la biserica- sunt prezentate elemente de decor, ritualul in sine si rolurile participantilor.
4. ospatul- care se incheie la strigatul cocosului, sub forma unui alt ritual, cu un cocos gatit cu pene cu tot si cineva care imita cantecul cocosului.
5. zestrea- parintii dau fetei zestre pe care o tin in timpul nuntii intr-o camera speciala, a.i. sa poata fi vazuta de toti invitatii.
6. noaptea nuntii si obiceiurile legate de cinstea miresei pe tineri ii duc nasii in odaia de culacare[...]caci daca fiica lor s-a aflat fecioara,nu numai ca toate sunt bune,dar si parintii sunt ospatati cu o masa stralucita[...]Iar daca fiica lor s-a facut de ocara[...]inhama in locul cailor pe parintii ei si-i silesc cu bataia sa-si duca inapoi acasa,ca pe o curva,fiica asezata in caruta.





Capitolul XlX:- Despre obiceiurile de ingropaciune la moldoveni

„Moldovenii isi ingroapa mortii dupa randuiala bisericii rasaritene”.
- ritualul primenitului Indata ce moar cineva se spala cu apa calda si, inainte de a-i intepeni madularele,il imbraca cu hainele cele mai noi si cele mai bune pe care le-a avut.
- priveghiul ...nu se ingroapa chiar in ziua cea dintai, ci se asteapta pana a treia zi,ca nu cumva sa se socoteasca mort un bolnav cazut numai in nesimtire si sa se ingroape de viu.
- alaiul de inmormantare ...toti vecini se aduna si-l petrec pe mort,dupa ce se ispraveste slujba la biserica...
- ritualurile speciale savarsite la moartea unei capetenii de oaste
- doliul daca moare un taran, atunci fecioarii lui trebuie sa umble cu capul gol sase luni de-a randul[...]sa-si lase sa creasca parul si barba, nu pot sa-si acopere capul cu nimic[...] Alminteri acelasi lucru il faceau indeobste si boierii vreme de 40 de zile de-a randul; insa Cuma au lepadat astfel de obiceiuri si se multumesc sa imbrace haina cernita si sa-si lase parul sa cada in plete[...]De obicei se aduna cu totii in fiecare duminica la groapa vreme de un an si-si plang mortii.
Fragment de bocet:
Cant cu jale viata rea a lumii acesteia,
Cum se sfarma si se rupe ca un fir de ata.
(talmacire a lui Cantemir dupa poemul filozofic Viata lumii de Miron Costin)




Bibliografie: Descrierea Moldovei de Dimitrie Cantemir, Ed.Minerva 1976 Editia a ll a, Postfata de Magdalena Popescu

simon ...tu ai vrut , mama, sa vezi...asta e lucrarea la care am muncit atat cry.gif ...


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 18 Nov 2004, 11:57 AM
Mesaj #178


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



si n-ai murit de plictiseala ??? laugh.gif ofofoff... mwah1.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Nov 2004, 11:57 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Dark Angel
mesaj 18 Nov 2004, 11:58 AM
Mesaj #179


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



azi s-au certat iar cele doua colege ale mele de birou... vegetala e veninoasa rau cu colega noua, cea cu pitici...
e disperata, saraca, nu stie ce sa mai faca...e de vreo jumatate de an la noi...da' cred ca ar trebui sa-si caute de lucru...vegetala e febletea sefei...si cum a calcat-o pe bataturi...ii pune ea o vorbulita buna...de n-o mai spala nici Dunarea rolleyes.gif ph34r.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 18 Nov 2004, 12:01 PM
Mesaj #180


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



si na, mai razi si de altele, nu numai de ale tale: ma cheama o colega, disparata, la ea in birou: "John, vino sa-mi muti si mie hardul jos, ca ma dor mainile de la vibratii, si are si radiatii care-mi fac rau; stii tu, radiatiile elecromagnetice !" ph34r.gif noapte si ceata ... rofl.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 18 Nov 2004, 12:13 PM
Mesaj #181


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



mai, ce ma enervati ca voi aveti sefi pe care-i puteti barfi! tongue.gif
ca eu m-am scapat de ala pe care-l iubeam atat de tare incat, de as fi fost sigura ca nu ma prinde politia, ii turnam ceva in cafa! laugh.gif

dar, astept cu nerabdare sa se intoarca blonda noastra de serviciu de la stagiul din germania, sa va povestesc....
pana una-alta, a reusit sa le enerveze pe celelalte doua colege cu care era cazata la nemti....incat au dat-o afara din camera rofl.gif
replica cea mai blonda pe care a dat-o acolo a fost urmatoarea: "eu nu duc gunoiul, ca nici acasa nu-l duc" ohyeah.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 18 Nov 2004, 12:16 PM
Mesaj #182


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



si ce dracu face, il inghesuie sub pat ?!?! rofl.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 18 Nov 2004, 12:42 PM
Mesaj #183


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



banuiesc ca de-aia si-a luat barbat! rofl.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 18 Nov 2004, 01:33 PM
Mesaj #184


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



hmm.gif tre sa am grija cu femeile astea .... rofl.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 18 Nov 2004, 02:19 PM
Mesaj #185


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



vine sefu' la mine in birou si incepe sa vorbeasca despre noua cladire unde ne vom muta la anu' in vara...si avea o dilema: in ce birou te pun eu pe tine(adica pe mine)...
eu: da' de cand ai tu stresuri legate de mine...adica de ce unde voi sta eu?

si vine cu planurile de la cladire si ne arata...
si-mi zice: bai, tu o sa fii primul meu angajat de la Logistica...
adica le las pe nebunele astea doua si voi sta singura!!!!

nu stiu ce ma mai asteapta...adicatelea io trec asa...de la departament la departament de parca as fi omnipotenta...
sefu' e nebun ohmy.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 19 Nov 2004, 09:32 AM
Mesaj #186


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Una proaspata: vine al meu coleg de la IT si ma intreaba daca-mi vine sefa azi, ii zic ca s-ar putea si adauga: "Asta-i memoria pe care tre' sa i-o infig! " roflmao.gif Adica laptop-ului ei... rofl.gif rofl.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 19 Nov 2004, 09:58 AM
Mesaj #187


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



sefa ma iubeste cam mult de la un timp...azi m-a intrebat cand imi iau si eu permis, a.i. sa ma duc singura la banca...fara sofer(adica intentioneaza sa-mi dea si masina... ohmy.gif ) si probabil, din cate o cunosc, ar fi in stare sa-mi dea si bani sa fac scoala de soferi...Doamne, ciudata femeie!


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 19 Nov 2004, 10:03 AM
Mesaj #188


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



flower, io cred ca e o capcana aici!!! sigur iti va cere ceva mai nasol apoi....
negociaza la sange! devil.gif

mwah1.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 19 Nov 2004, 10:16 AM
Mesaj #189


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



nu, ba, asa e ea nebuna...si cu toane... laugh.gif ...si mai mult decat ce am deja de facut chiar n-are ce sa-mi ceara.

si pt. ca e bine dispusa o sa o rog sa ma lase sa plec azi la 3 PM de la job...am cursuri la faculta' Introducere in Lingvistica wacko.gif

si am si un import in vama...si e vineri si nu vine ala inainte de 5 Pm de la vama nici daca-l rog...poate-l las pe barbate-miu sa faca receptia...



--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 19 Nov 2004, 10:25 AM
Mesaj #190


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



QUOTE
nu, ba, asa e ea nebuna...si cu toane...


sigur nu vorbesti de mine? mad.gif
aaaaaaaaa, nu, mi-am amintit: eu nu sunt sefa blink.gif rofl.gif
mwah1.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 19 Nov 2004, 10:39 AM
Mesaj #191


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



vine cineva la noi si ma striga sefu:
...adu-mi si mie o cafea si o scrumiera

livrez
sefu'...mie nu mi-ai adus cafea?
pai n-ai cerut una?!?
si tigari nu vrei?
ba da
..............................................................................

carrad...cum stai cu tema la Latina ?rolleyes.gif mwah1.gif

Acest topic a fost editat de flower: 19 Nov 2004, 10:47 AM


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 24 Nov 2004, 09:40 AM
Mesaj #192


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



vineri am fost la scoala...la modulul 2...de la 17-19,10...si in pauza vad o doamna la vreo 50 de ani in sala...intreb colegii: cine e ma?

raspuns: soacra lui Liviu, el n-a putut sa vina si a trimis-o pe ea sa ii ia cursul ohmy.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 25 Nov 2004, 03:19 PM
Mesaj #193


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



azi, colega cu pitici(suntem colege de vreo 6 luni)...mi-a marturisit ca facea sex oral cu sotul(cel d care a divortat acu o luna)...
ce dracu' o fi apucat-o...ca pe cuvant n-am intrebat-o huh.gif ohmy.gif rolleyes.gif

vegetala m-a rugat s-o tund...ca tot e sefu' plecat in Spania si n-are cine sa ne streseze...

oi avea eu fata de mama ranitilor??? dry.gif 6.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 6 Dec 2004, 12:06 PM
Mesaj #194


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Am fost sambata la cursuri...sa vezi revolutie, ca nu suntem prganizati, ca de ce unii si-au depus deja temele si nu le-au dat si celorlalti...fiecare si-a spus parerea si nu s-a ajuns la nici o concluzie.
Sunt asa de putini oamenii pe care se poate conta!
Am un singur coleg cu care schimb teme, cursuri...

Tipa aia de are 45 de ani si e invatatoare s-a dus sambata la profa de latina sa-si predea personal tema:" Pentru ca m-am saturat, doamna profesoara, sa copieze toti dupa mine" ohmy.gif nonono.gif

Mama, ce bataie i-as fi tras! Cum dracu sa te duci la profi cu chestii de-astea de doi lei???

Abia o astept la cotitura...poate are nevoie de ceva...cu totii avem la un moment dat! wink.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 6 Dec 2004, 02:13 PM
Mesaj #195


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



QUOTE (flower @ 25 Nov 2004, 03:19 PM)
vegetala m-a rugat s-o tund...ca tot e sefu' plecat in Spania si n-are cine sa ne streseze...

oi avea eu fata de mama ranitilor??? dry.gif 6.gif

Se pare ca talentele zodiei se confirma. Oriunde am fost, mi-am tuns colegele. Si, apropo de mama ranitilor, aveam o colega mai saracuta cu duhul, saraca, nu prea le avea ea cu analiza economica si bineinteles ca eu o ajutam, desi nu-mi vedeam capul. O colega chiar asa mi-a spus : "Tu esti mama ranitilor ! Tu, cu calea ta de mijloc...". Stia ca prefer intotdeauna calea de mijloc, fara extreme si excese.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 6 Dec 2004, 04:56 PM
Mesaj #196


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Am si tuns-o de altfel...partea proasta e ca i-a placut atat de mult incat nu cred ca mai scap de ea ohmy.gif

La birou eu fac cea mai buna cafea( deci trebuie sa fac mereu)...eu trebuie sa raspund la telefon ca " ma pricep cel mai bine"...trebuie sa iau cadouri de ziua colegilor pentru" ca le nimeresc intotdeauna" , intotdeauna sunt intrebata " unde e nustiuce dosar pentru" ca eu le stiu pe toate"si tot asa.


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 6 Dec 2004, 05:49 PM
Mesaj #197


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



trebuie sa inveti sa spui "nu".
eu ma port atit de urit cu userii, de se gindesc bine inainte daca chiar vor sa ma sune. laugh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 6 Dec 2004, 05:57 PM
Mesaj #198


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



pacatosule... spoton.gif ai uitat cand erai si tu user ? sau nu ai beneficiat de asta niciodata ? laugh.gif

flower, esti buna domle, asta e ... rofl.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 6 Dec 2004, 06:22 PM
Mesaj #199


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



toata viata am fost root. cind n-am fost oficial, mi-am facut rost ohyeah.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 7 Dec 2004, 09:38 AM
Mesaj #200


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



ai reaq hackerii astia ... rofl.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 7 Dec 2004, 09:39 AM
Mesaj #201


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Ce ziceti, voi, ma?
Simion ...toata lumea zice ca-s a dracu...nu mi-a zis nimeni ca sunt buna

Cand m-am dus a doua oara la cursuri mi-au zis colegii ca eu trebuie sa stang banii pentru nu stiu ce dracu( probabil sa luam ceva la profi in sesiune...). Auzi, de unde dracu le veni ideea asta? I-am potolit imediat: banii ii strange o alta colega...iar pe baba aia de invatatoare am pus-o "administratorul grupei"-adica trebuie sa stranga temele si sa se ingrijeasca sa le predea profilor, sa mearga la secretariat sa ia materialele pt. studiu, sa multiplice cursuri... wink.gif laugh.gif
s-o tinem, deci, ocupata!


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 7 Dec 2004, 11:17 AM
Mesaj #202


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



QUOTE (flower @ 7 Dec 2004, 10:39 AM)
Simion ...toata lumea zice ca-s a dracu...nu mi-a zis nimeni ca sunt buna

nici macar sosul, dupa o "noapte" istovitoare ? laugh.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 7 Dec 2004, 01:58 PM
Mesaj #203


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



simon...mai conteaza o noapte dupa o viata de chin? laugh.gif laugh.gif

a, plecara vegetala si colega cu pitici la Metro sa-i ia cadou lui dan banana, dupa 10 minute primesc telefon: stii, noi nu am luat nici o legitimatie la noi...chiar sunt curioasa ce-or sa cumpere, au plecat de vreo 2 ore ohmy.gif

eu m-am lasat de sportul asta.


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 9 Dec 2004, 09:56 AM
Mesaj #204


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



V-am povestit despre colega mea din DE? E o tipa super! Il uraste pe seful ei taareee mult...si pt. ca ala face numai prostii( pt. ca are ideea asta fixa ca el le face pe toate bine) si il lasa de capul lui...apoi ma suna si ne bucuram impreuna de prostiile pe care le face ohmy.gif laugh.gif
Apoi refuzam pe rand, eu si ea, sa-l scoatem din incurcatura si ne amuzam cum incearca el sa dezlege itele problemelor pe care singur le-a creat!

Pe 14 e ziua lui de nastere si cred ca-i vom face o surpriza...o sa-mi amintesc brusc de vreo prostie de-a lui si-i trimit mail, ii dau telefon, il tin toata ziua ocupat...

Imi amintesc ca o data am trimis un mail cu o oferta la Kaufland( era in romana) si i l-am trimis si lui, in carbon copy( sa vada ca l-am trimis) ...toata ziua s-a stresat cui sa-l dea si cine sa-l ajute sa rezolve ce am trimis eu...desi nu trebuia sa faca nimic.

laugh.gif rolleyes.gif roflmao.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 17 Dec 2004, 03:41 PM
Mesaj #205


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Azi de dimineata veni sefa sa ne ceara o lista cu angajatii...pt ca are un gand bun...dar gandul respectiv a murit din fasa...ca a uitat ca vroia sa ne dea un cadou de Craciun ohmy.gif

Si primesc faxuri de la colaboratorii care-s liberi de sarbatori...

Si toata lumea vrea marfa...si am importuri unul peste altul...



--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 12 Jan 2005, 10:07 AM
Mesaj #206


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Avem un coleg nou la PR...se de cand a venit el tot completam cereri, ne-a pus sa ne facem programarile pt. concediu( desi sincera sa fiu niciodata nu au fost respectate...in 2004 eu am avut fix 2 zile de concediu cand am dat la facultate...).
Avem condica de prezenta in care uit sa semnez...

S-au strans atat de multe de facut si timpul parca s-a comprimat, si trece ziua repejor, repejor.

Am din de in ce mai multi colaboratori si treburile se complica, ca sa nu mai vb de volumul de munca...e de-a dreptul infernal.


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 13 Jan 2005, 11:02 AM
Mesaj #207


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Da, clar colegul de la PR e o figura....in trei ani de cand lucrez aici nu m-a pus nimeni pana acum sa-mi fac bilet de voie ca sa plec mai devreme de la office.
E, am facut-o si p-asta, pt. 2 ore cat o sa lipsesc...life sucks.
Trebuie sa-i coc ceva noului coleg...poate-l tin la usa in vreo dimineata( el n-are cheie de la birou
laugh.gif ).
Sau ma gandesc la ceva mai "colorat". L-am trimis intr-o zi sa cumpere de la Metro diverse...si a venit cu niste saci menajeri uriasi...de nici nu incap in cosuri.
Unde-o fi Carmen( pe ea o inlocuieste tanarul)...cu ea ma intelegeam perfect!
Se imbraca numai in costum...poate-i pun niste lipici pe scaun...ma mai gandesc. cool.gif rolleyes.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 13 Jan 2005, 11:10 AM
Mesaj #208


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Ieri a fost pe la noi dir. de la o firma de recrutare personal si training cu care am facut niste cursuri anul trecut. Sefa n-are de lucru si-l intreaba daca a primit mesajul ei de felicitate de sarbatori: tipul zice: da, l-am primit, dar mi-ar fi placut sa scrie: Adrian, iti urez.......nu ce ai trimis tu la toata agenda.
Ce s-a ofticat sefa: Al dracu jidan, vroia mesaj personalizat....
E, de-aia e mai bine sa taci uneori.
A, si vine o tipa...nimeni nu stia ce-i cu ea, sefa il intreaba pe tipul respectiv daca si-a dat intalnire cu cineva la noi la firma, asta zice: Nu, draga, cum mi-as putea permite asa ceva? dar daca e frumoasa las-o sa intre! laugh.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 12 May 2024 - 10:03 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman