Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Serviciu, Sefi, Subalterni... Colegi
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
Dark Angel
Sedeam eu si ma stresa seful...are chef de vorba...si povesteste tot felul de tampenii.
Si ma gandeam ca ar fi interesant sa va povestesc cam ce-i fata mintea(am vrut chiar sa deschid topic-ul la Bancuri) laugh.gif

De exemplu acu' se afla in stanga mea...si ne povesteste cum are el programele asezate pe telecomanda blink.gif si nu vede ce fac...ca am plasat strategic un biblioraft in asa fel incat din lateral nu se vede monitorul laugh.gif

Mai devreme o invita pe nevasta-sa(Directorul Financiar) la el in birou sa faca o "verificare de sold"... rolleyes.gif

O sa va povestesc cum se cearta data viitoare...data trecuta i-a spart nevasta-sa niste obiecte decorative pe care i le adusese mama lui cadou din America 6.gif

Astept cu nerabdare postarile voastre...eu nu cred ca e loc de munca fara macar un coleg de tot rasul rofl.gif
Sefii vostri, colegii vostri cum sunt? devil.gif
Carmi
Flower la mine cred ca stii situatia rofl.gif
nefertiti-old
Eu am o colega pe care o mai rog sa imi salveze de pe o agentie de stiri cate o stire biggrin.gif , sa o puna la mine in folderul din server. Si mereu le salveaza cu ceva de genul: 'ti-am pus-o', 'numai eu stiu sa ti-o pun' samd rofl.gif Si le vede toata lumea. laugh.gif
dead-cat
noi avem un turc la suport tehnic. cind intra in birou ii zicem de fiecare data, "tu esti? fara sos de döner kebap pe fata nici nu te-am recunoscut" smile.gif

ieri unul si-a vindut masina pe ebay.
Dark Angel
V-as povesti si de sefa, da' se strica tastatura... 6.gif
Dark Angel
QUOTE
(Carmi)Flower la mine cred ca stii situatia


Am o colega pe care o inghesuie sefu' prin toate colturile...sub privirile acre ale nevestei 43.gif 6.gif
da' sub forma de gluma laugh.gif ...ii zice mereu ca ar bate-o cu usa de la frigider si ca de a dracu' ce e nu s-a maritat pana la 31 de ani laugh.gif

si de cate ori merge prost netu' vine si verifica cate mail-uri cu filmulete si poze a primit respectiva colega...si cate msn-uri are deschise...cica din cauza ei nu merge net-ul...
Dark Angel
vine sefa la noi in birou: auziti...din pivot analysis pot sa scot la imprimanta un tabel?
noi:nu...da-l exportam in Excel
ea: si apoi pot sa-l salvez?
am raspuns:da...desi as fi raspuns Numai daca vrei!


1.sefa si sefu' in avion, in drum spre Olanda. stewardezele explicau in tacere cum se foloseste vesta de salvare, masca de gaze...
sefa: tu...draga, ce fete frumoase, da' mute
sefu(e cam hatru de felul lui): da', ma, saracele!

2.sefa si sefu' in avion, in drum spre Olanda
un calator se ridica(probabil sa mearga la toaleta)
ea: ce face ala draga?
sefu': coboara la prima
ea: cum, draga?
sefu': coboara astia o scara si el coboara
ea: ai, ma , lasa-ma

sa stiti ca e pe bune...niciodata nu se prinde cand face barbat-su misto de ea...va mai povestesc tongue.gif
Dark Angel
edit: sorry, bai, eu am ceva probleme cu net-ul...sau cu PC-ul, nu stiu...ca dau "refresh" din 5 in 5 minute, altfel nu vad nimic din ce s-a mai postat... sad.gif
nefertiti-old
Deja ne-ai povestit de doua ori. laugh.gif mwah1.gif
Mara
Da, dar e fain, numa sa nu zica si a treia oara tot aia. laugh.gif
Dark Angel
intr-o dimineata nu era gata cafeaua cand a venit"nebuna"...avea pitici si a plecat si si-a cumparat o cutie de ness pe care a ascuns-o la ea in birou...sa nu o bem noi.

intr-alta zi isi face un ness si uita cutia in bucatarie...a doua zi dimineata constata ca nesimtitii i-au baut ness-ul, s-a ofticat rau de tot, da' nu pe ai de i-au baut ness-ul, pe ea, ca-i proasta si l-a uitat in bucatarie! laugh.gif roflmao.gif
dead-cat
si pe ruta Frankfurt - Bucuresti TAROM-ul explica cum se folosesc vestele de salvare blink.gif

sa le folosesc exact unde? huh.gif

noi mai puneam secretare sa tina cablu de retea oblic ca sa curga mai repede electronii...

Dark Angel
in cadere...ca sa fie libera roflmao.gif

va pupa mama, sa fiti cuminti si sa nu vorbiti prostii, eu ma duc sa fumez o tigara si apoi la party drunk.gif yay.gif ca e ziua unei prietene...week-end placut!
Dark Angel
Ce lenesi ati fost...sa-nteleg ca-n week-end uitati complet de sefi, colegi, etc?

A venit sefa la prima ora la mine sa-i completez 2 OP-uri de trezorerie( va vine sa credeti ca Directorul Financiar al unei firme nu stie sa completeze un OP?)

si miercuri vine dir. din DE...si sigur vrea sa ma duc cu el la Selgros... frusty.gif
axel
Mamaaa... vorbesti criptat...
Dark Angel
de ce? OP= ordin de plata...am crezut ca e un termen uzual. Trezorerie = bugetul de stat, acolo unde platim taxe, impozite, tva...
ranting.gif
Mara
Flower, dar este atat de greu sa pui indigoul... plus ca IBAN-ul... e luuuung rau! hh.gif

Pentru axel: IBAN = International Banking Account Number tongue.gif laugh.gif
axel
@flower: trezorerie stiam ce e tongue.gif
Dar DE?

@Mara: hmm... chiar le foloseste cineva?
Dark Angel
OP-urile mele sunt autocopiante...ca de cand cu IBAN-urile OP urile de trezo nu se mai completeaza si pe verso, sic! wink.gif

IBAN-ul e nasol ca e lung rau(24 cifre+litere)...si daca nu-l scrii corect nici nu ti-l ia multicash-ul( asta e plata cu ajutorul calc., fara sa mai mergi la banca, nu-i misto?) smile.gif
Dark Angel
DE= Deuchland...adicatelea Germania
Mara
La faza cu op-uri autocopiante sunt invidioasa si in Buc, la "iubita" mea banca (de care abia astept sa scap!) nu-mi primesc Op-urile de trezorerie fara IBAN pe verso! 50.gif
axel
pai si de ce nu zici cum se zice, adica Nemtzia?

Iar de IBAN-uri, de ce nu folosesc oamenii metoda simpla: routing number + account number (daca sunt in SUA) sau cod SWIFT + account number (daca sunt oriunde in lume)?
Dark Angel
SWIFT code+account number= IBAN...nu ma intreba de ce l-au inventat astia...eu folosesc SWIFT-ul numai cand fac plati externe, si atunci doar daca nu am trecut orasul unde fac plata, in rest IBAN...

Am o colega tare simpatica da' tot timpul face cate o duma: plateste de 2 ori aceeasi factura, trimite banii aiurea-n tramvai si se intorc( iar banca ne ia comision)...si are pitici( da' va povestesc alta data.)
sorin666
QUOTE (axel @ 25 Oct 2004, 09:46 AM)
Mamaaa... vorbesti criptat...

Constat cu satisfactie ca nu dejeaba nu am inteles nimic din contabilitatea lor frantuzeasca... biggrin.gif La altii e si mai rau... biggrin.gif (faptul ca nu am inteles, nu inseamna, evident, ca nu am luat examenul... ohyeah.gif dupa matematicile speciale si mecanica fluidelor, orice ti de pare usor... rolleyes.gif )
Dark Angel
Sa revenim la colega cu pitici:
Stam eu in birou intr-o zi si incepe colega respectiva sa ne povesteasca cum ca ar avea acasa o lenjerie de pat cu pitici si ca ea nu poate dormi daca piticii nu stau in pozitia in care trebuie ohmy.gif
Cum adica, o intrebam noi(eu si cealalta colega): adica trebuie sa stea cu capul in sus si picioarele in jos, altfel nu pot sa dorm... laugh.gif
Asta e colega care si-a prin sotu' in pat cu alta... huh.gif
axel
QUOTE (flower @ 25 Oct 2004, 12:22 PM)
Asta e colega care si-a prin sotu' in pat cu alta... huh.gif

No wander...
mutulica
Poate venise alba ca zapada sa vada daca a avut gruja de pitici...
Dark Angel
Mr. Rempp want you to prepare a few things for his visit at Selgros.

- a print of the actual Selgros price list
- please prepare a new price list with an increase for all PP and PS articles by 10 %, valid from 1. Jan. 05,
5 % for the remaining articles
- copy of the 2004 contract
- print of the 2004 turnover

Thanks for your help.
Iata ca veni si mail-ul cu ce mai vrea sefu' din DE...de-aia n-am vreme sa mai vorbesc cu voi... sad.gif
Dark Angel
sa stiti ca am intrebat-o si a zis ca si atunci cand statea cu sotu' asezau piticii cu capu' in sus si picioarele in jos...acu' a plecat la banca si iar o sa intoarca pe interzis si o sa iasa de pe strada cu banca direct in fata tramvaiului si a echipajului de politie...asa face mereu roflmao.gif

tot ea face mancare si o arunca la closet...l-a infundat de nu stiu cate ori...
Turcoaz
Flower, ...nu e cam stresata fiinta asta???
Dark Angel
Dac-o vezi...e asa de calma si de fragila, zici ca nu-i adevarat...nici nu-si da seama ce vorbeste
Ex: intr-o zi vorbea sefa ca ar vrea sa mearga la punctul nostru de lucru de la Arad( sefei ii e frica rau sa mearga cu avionul, lucru bine cunoscut de noi, toti), si zicea ca e mult de mers cu masina...ce crezi ca-i sugereaza colega: da' poti sa te duci cu avionul!

A ramas interzisa sefa, a crezut ca face misto de ea rolleyes.gif rofl.gif
Dark Angel
Vine sefu' din DE iar sefu' din RO, avand in vedere faptul ca vine la 11,35 pm, s-a gandit sa trimita soferul sa-l pescuiasca de la aeroport soferul nostru...drept urmare i-a facut soferul niste poze si m-a pus sa i le trimit secretarei directorului din DE pe mail...ca sa-l recunoasca la aeroport...imi pare rau ca nu vi le pot trimite...omu' rade de se strica...si are in mana o coala A4 cu nr de auto...fata ...si profil...ca la politie... laugh.gif roflmao.gif
Mara
Nu era mai simplu sa scrie pe respectiva hartie numele directorului?! laugh.gif Zic si eu...
Dark Angel
da-mi mail-ul tau si iti trimit pozele, m-am tavalit pe jos de ras...
dead-cat
pai de ce nu se duce soferul la iersire cu o tablita pe care scrie numele sefului? huh.gif
Dark Angel
draga, eu nu pun niciodata la indoiala intelighentia lu' sefu', daca el zice ca asa e bine, asa facem! roflmao.gif ma distrez si eu, n-am voie?


am trimis pozele lu' Gabita lu' domnu' Rempp...astept sa vad ce zice, si ea se distreaza pe seama lu' sef-su si sunt sigura ca da forward la mail... roflmao.gif
Mara
Am ras de m-am spart!!! I-am spus si soferul nostru ce-l asteapta evil.gif ... a zis ca el nu mai calca in aeroport! rofl.gif rofl.gif

Flower, da' sunteti multi in firma aia? Sau prostia a fost un criteriu la angajare pentru majoritatea, ca deh... unii trebuie sa mai si stie ce sa faca, sa nu dea firma faliment. laugh.gif
Dark Angel
deocamdata suntem 50...da tineti-va bine, la anu' vom fi 250!(numai in RO...) ca asa, in lume suntem multi rau!

sefu' e sonat, da' e simpatic! ...nici sefu' din NL nu e mai breaz( a fost macelar la origini, acu' nici nu mai stie cati bani are, asa de multi is...)
sefu' al mare din DE a oprit in DE pe autostrada si s-a dat jos din masina( era nevasta-sa in Paris si-l sunase sa-l intrebe pe unde s-o ia ca sa ajunga undeva) iar cand l-a injurat unu' din trafic i-a zis ca toata Europa e a lui(in ceea ce priveste traficul rutier) asa ca sa se duca-n m*-s*!
ne pupa de ne albeste cand vine in RO. blush.gif
dead-cat
QUOTE

sefu' al mare din DE a oprit in DE pe autostrada si s-a dat jos din masina


daca-l vedeam la faza asta, sunam direct la gestapo si atunci sa vezi ramas bun de la permis de conducere
Dark Angel
nu-ti spusei ca e nebun...mai bine-l lasi in pace.

Cand a venit in RO, mai pe la inceputuri a luat-o in brate pe sefa din RO si i-a zis ca are cam tot atatea KG cat oaie tongue.gif
cred ca s-a ofticat rau dar n-a zis nimic, toata lumea ii zambeste, indiferent de gafele pe care le face...ca e pe banii lui! bine ca nu trebuie sa merg cu el la restaurant, cica sefu' a patit faze nasoale cu el pe-acolo...
A, anul asta cand a venit dir. de la ABN la noi si-a adus sandwich-ul in sala de sedinte si a mancat acolo 43.gif ce-o fi zis dir de la ABN...numai el stie!
Dark Angel
Hi Sweety,

I will not tell him, he should have some surprises....
Thanks for the photos - of course I distribute the funny ones!!
I gave Mr. Rempp a brown envelope for you - personal and confidential - I hope he's not going to touch it!!!

Kind regards
Gabi
Iata raspunsul secretarei d-lui Rempp...fata isteata, v-am spus eu!...oare ce mi-o trimite in plicul maron? yeah.gif
dead-cat
cam suna a parvenit...
Dark Angel
dead-cat, nu e, e chiar simpatic! Problema e ca l-au facut romanasii la greu din 92 pana acu'...chiar ma intreb daca-si va da seama vreodata ce se intampla in RO...anu' asta a bagat 600.000 euro in noul nostru sediu(10.000 m2 cladirea si alti 40.000 m2 teren...)
dead-cat
am mai vazut din astea pe vremea "new-economy" cind au luat audi TT pentru intregul departament de vinzari.
erau banii investitoriilor, ce mama dracu smile.gif
1 an mai tirziu...
vorba lu' tipu' din Aliens: "game over, man!" rofl.gif
Dark Angel
da, si cu sediul asta ( in care stam pana-n aprilie)ne stergem la c*r...sau poate ca gaseste sefu' din RO o "afacere" buna si-l "vinde"...
Dark Angel
Dar hai sa va mai povestesc de sefa, ea e cea mai simpatica... 6.gif
de fiecare data cand scrie un mail la NL ma cheama la spelling...dar niciodata nu-i corectez toate greselile, altfel ce farmec ar mai avea...
Dupa ce a plecat controler-ul financiar inapoi in NL i-a multumit printr-un mail sefei pt. jucariile pe care ea le-a facut cadou copiilor lui, raspunsul ei incepea astfel:
Dear X,
We are "people" too, also employee...etc, bineinteles ca l-am lasat asa, era prea haios ca sa-l stric eu innocent.gif
dead-cat
la 50 de angajati e o aiureala sa cumperi sau sa construiesti un sediu. chiar si la 250 este. eu stiu o firma la 5000 care nu se oboseste sa cumpere. inchiriaza si cind nu le mai convine, se muta.
Dark Angel
nu e, pentru ca ne ocupam de depozitare marfuri, cata chirie ar trebui sa platesti pentru un asa spatiu? plus ca daca-i al tau stai linistit, nu te da nimeni afara cu marfuri cu tot, si-ti recuperezi banii de la clientii care depoziteaza marfa la tine... wink.gif
dead-cat
asta-i altceva. traiti pe urma celor care n-au auzit de logistica "just in time" smile.gif
sau n-au curaj rofl.gif
Dark Angel
sau n-au bani...si nici olandezi care sa le dea tongue.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.