HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Increderea, e o calitate sau ceva de moda veche
Olaf
mesaj 2 Sep 2004, 06:03 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE
Tipul e deosebit de ascutit (clever) il cunosc bine!

Sincer, pe mine daca m-ar testa cineva asa, as avea grija sa-l tin la distanta, dar asta este poate numai din cauza imaginii pe care mi-am format-o despre ce inseamna persoane apropiate si increderea in ele. Poate ca nu am incredere 100% in cineva, dar imi place ca picul ala de incredere pe care il am sa fie neconditionata. Nu pentru ca a trecut un test, ci pentru ca stiu ca nu mi-ar insela increderea. Si daca ma vad nevoit sa trec teste pentru a castiga increderea cuiva, atunci nu-mi trebuie increderea persoanei respective (decat, poate, din punct de vedere profesional, deci ca un interes).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 2 Sep 2004, 06:16 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



@ Olaf smile.gif

Tu o tii mortis ca nu iti place abordarea amicului meu, laugh.gif
Ce bine e ca sintem diferiti si ca putem alege metodele proprii, nu?
Fiecare face ce si cum vrea sa se protejeze, draga Olaf, asta era ideea. rolleyes.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 2 Sep 2004, 06:28 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Yep... Mai bine nu ma mai gandesc... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Sep 2004, 06:28 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Sep 2004, 01:56 PM
Mesaj #39


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ligia, faptul ca tipul ala e "clever" o spui tu si e o chestie subiectiva. Iar faptul ca e "boss" nu ma impresioneaza si nici nu cred ca are relevanta. Iar "metoda" lui mi se pare o jignire.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 3 Sep 2004, 02:08 PM
Mesaj #40


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



QUOTE (LigiaB @ 1 Sep 2004, 06:58 PM)

@ Aiwa: Tu ai fost deceptionat se pare, scoala-te si ia-o de la capat! Cu grija si cu atentie, cu piciorul in fata nu cu,,,capul! rolleyes.gif Hai ca poti!!! Pari sigur pe tine! Succes! smile.gif

Si totusi oricata siguranta ai avea in puterile tale in viatza se intimpla ca ceva minuscul (buturuga mica si carul mare) o chestie fragila la prima vedere sa te lase masca! Stai si te uiti INCREDERE=un lucru invechit perimat inutil in zilele noastre! sad.gif

Pentru ce sa acorzi incredere unui om (am incredere in amicitia/prietenia ta),unei relatii(am incredere in dragostea noastra),unei actiuni (am incredere ca vei reusi sa castigi examenul/concursul) cind .....as putea spune din start ca e sortisa esecului?
De fapt pina unde poti merge cu increderea? Stai si ceri o lamurire....ti se spune sa ai rabdare...ok si rabdarea asta se pare ca are o limita ....ea (limita) sperind sa fie cat mai elastica....dar pina cind o tot intinzi! Oti vine sa tai raul de la radacina...dar ce folos e ca si cum te-ai dezice de tot ce ai spus...si nu cred ca se merita sa-ti contrazici chiar vorbele sau visele personale!
Ai gindit ca...o sa ai un coleg de nadejde...si ce ai gasit...o puslama pusa pe capatuiala si gata oricind sa sarute poala sefului pentru a te sapa incet oncet pina la eliminare
Ai gindit ca ...o sa ai un prieten/prietena ADEVARATA asa cum poate nu ai mai gasit ...si ce folos....totul e bine si frumos dar trebuie sa intelegi ca ....
Ai gindit ca...o sa poti castiga examenul si ai sa poti misca muntii dar ce folos ...ai sa ramai singur pe varful unui munte si ....cam asta va fi singuratatea invingatorului!


Uneori te gindesti de 2-3 ori si tai o data dar ce folos cu te te incalzeste ca toata lumea a avut drepatate si tu mai presus de ei...daca vei ramane singur...singuratatea alergatorului de cursa lunga...oare asa o fi ...sa stai sa privesti suspicios pe toata lumea...sa te comporti permanet ca si cum altceva nu mai e de facut...rece si distant doar pentru orgoliu tau...sa ai doar relatii asa pasagere de prietenie...oare asta e rezultatul unei pierderi de incredere! Stiu unu patit sufla si in iaurt insa daca sint in discutie o gasca mare de oameni maturi...mai trebuie chiar sa sufli in iaurt?
sad.gif
Off ce ma deranjeaza tacerea asta..stai si judeci omul dupa cum se comporta in conditii de stres...cedeaza sau nu...
oare e bine sa te joci cu el(asta apropo de zvonurile aruncate de anicul tau) oare nu va veni o zi cind el la rindul lui va fi in acelasi mod jucat?

99% oau ...mama cata incredere risipita uneori ...dar ce mai spui la 100% risipita? cry.gif


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 3 Sep 2004, 04:42 PM
Mesaj #41


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (nefertiti @ 3 Sep 2004, 04:09 PM)
Ligia, faptul ca tipul ala e "clever" o spui tu si e o chestie subiectiva. Iar faptul ca e "boss" nu ma impresioneaza si nici nu cred ca are relevanta. Iar "metoda" lui mi se pare o jignire.

de ce ti se pare asa o jignire mare? e cumva frica de a nu fi pus la incercare si sa cazi testul?
cred ca si pe mine m-ar enerva la culme sa descopar ca ceea ce vorbesc cu un amic devine balada....

asa cum spuneam, parerea mea ca increderea se raporteaza la asteptarile pe care le avem de la ceilalti...
eu cred ca daca nu ti-ai setat niste asteptari prea ridicate nu ai probleme in a avea incredere in cineva, dar daca te astepti ca celalalt sa tina un secret de ex, si afli ca l-a imprastiat peste tot... apoi ce incredere mai poti avea in respectivul?

au romanii nostrii o vorba... fereste-ma Doamne de prieteni, ca de dusmani ma feresc si singur...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 3 Sep 2004, 04:46 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Pentru secrete exista acele "contracte de confidentialitate". Iar prietenii nu au nevoie sa-mi spuna cand trebuie sa tin un secret. Si nici eu lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 4 Sep 2004, 11:41 AM
Mesaj #43


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Lipsa de încredere în ceilalţi reprezintă drama unui suflet (nu om, că omul poate avea zeci de amici, da' sufletul niciunul!) care este singur. Şi e o dramă pt suflet. Părerea mea.

"Să ai încredere în toată lumea şi să te aştepţi la ce-i mai rău!" - îmi spunea cineva cîndva. Încă mă gîndesc la vorbele lui...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 4 Sep 2004, 06:07 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



@ Nefertiti

Conteaza sa stii daca esti boss peste sute si mii de oameni. Cind esti "cineva" in ochii celor din jur (nu neaparat in ochii proprii) te-alegi cu o gramada de prieteni mai doriti ...mai nedoriti, si unii sint grozav de insistenti in abordarile lor...Spun din experienta...

Si normal ca sint subiectiva cind spun ca tipu' e "clever", e parere proprie si mi-o mentin. Si tu esti la fel de subiectiva cind spui ca e o jignire... jamie.gif

@ Aiwa

Mai Aiwa, esti atit de expresiv si "vivid" in postul tau, ca imediat m-am transpus si am retrait exact. Ah! a durut! Ce-a durut!!! A trebuit sa ma reculeg imediat... Ca sa imi revin, mi-am adus aminte, ca de fapt eu, nu am fost aceea care a deceptionat, eu am fost cea loiala, cuminte! Eu mi-am tinut cuvintul!!!! Mi-a facut bine sa imi reamintesc! smile.gif (Fa la fel)

Si NU! nu imi joc prietenul! Si NU! nu voi face ce a facut el, ca atunci voi fi ca el... Imi e deajuns ca a recunoscut (a si plins) ca s-a scapat, stie ca a gresit... stie ca in ochii mei a pierdut... Stie!!! Daca incep sa il joc si crede-ma ca material ar fi, incep un cerc vicios, el poate m-ar juca inapoi si tot asa...zi si tu...la ce ajuta???

Eu ma uit inapoi in trecut, si incerc sa filtrez numai ce e frumos din prietenia acea. Reusesc...numai ca mai vine un Aiwa de pe Han si imi aduce aminte si de partea dureroasa hug.gif

Mai Aiwa, deceptiile astea, daca nu sint lasate sa ne umple de resentimente, manie, ura etc, ne pot inobila, ne pot face mai sensibili, ne confera grandoare morala... acum stii exact cum e cind esti inselat si te straduiesti din rasputeri sa nu faci la fel altora. Energia generata trebuie canalizata pozitiv, altfel risti sa cazi in extrema rea. La faza asta, razbunarea numai adauga insulta sufletului nostru, niciodata nu ajuta... constiinta bat-o vina... smile.gif

Apoi, eu cred puternic ca "cine face lui isi face" am vazut asta nu odata. Eu stiu ca viata te loveste cu oameni ca tine, roata se invirte Aiwa... mentine-te pe pozitie, fa ce e bine si va fi bine de tine spoton.gif si mai ales de mine. laugh.gif
Ceau ceau smile.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 9 Sep 2004, 03:05 AM
Mesaj #45


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



Da Ligia a durut numai cit ai incercat sa te transpui....dapoi sa mai si o traiesti in real life? hai ca...increderea colegilor ...e discutabila ...mai ales ca....am renunta la o parte din ei...uite asa de-al dracului...acum nici colaboratori nu mai sint.... adica sint in probe daca vor demontsa ca s-au maturizat mai discut cu ei....dar ...cind sufletul ti-e lovit si din punct de vedere sentimental...cind in sfarsit consideri ca ai gasit si tu pe cineva........si esti tratat la diverse....cum e?
Ce mai faci...cind esti legat de mini si picioare sa nu poti comunica cu ea...si mai ales sa stii ca nu ai facut nimic sa o supere si totusi...asa pleca fara sa spuna nimic...de fapt...nu pleca ca spune pe curind????
pe bune daca mai intelg ceva...si cind esti convins ca...ai acordat increderea exact cui merita!
Ufff ce mai e si cu sufletul asta ...Vorba lui SIMONSAYS...sa nu mai bag la suflet....dar pot sa nu fac asta omule...pot?


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 08:07 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman