Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Increderea
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
AIWA
E bine sa ai incredere?
Nu ma refer la o relatie intre el si ea(ca atunci era subiect de dragoste si sex) ci in general..e bine sa ai incredere in cineva?Pina unde poti avea incredere/baza in cineva? Ce faci ca sa nu poci de fazan ca ai mare incredere si totusi ai semnale ca nu e bine? e o chestie invechita sa ai incredere sau in ziua de azi e bine sa nu ai incredere!?
simonsays
este .. o chestie de experienta; nu poti trai fara incredere in oameni... dar nici sa te bazezi pe toata lumea; experienta iti va spune cand e cazul sa o faci; iar timpul va demonstra daca decizia a fost corecta sau nu; de obicei e "sau nu". shit happends !


Ps. vezi ca o sa-ti inchida mihaitza topicul, si o sa iti spuna sa il incepi la ... "de la om la om", de exemplu ... rofl.gif
Ovidius
Daca nu ai deloc incredere risti sa fii paranoic, iar daca ai prea multa, fraier sad.gif Atunci cand cunosti o persoana cred ca este ok sa-i dai by default o anumita doza de incredere iar pe mai departe ii acorzi bile albe sau negre....
Olaf
Partea proasta la lipsa de incredere nu este ca esti paranoic, ci ca ajungi sa fii singur... sad.gif
nefertiti-old
iar pe mai departe ii acorzi bile albe sau negre.... Totul e sa nu ii dai cu ele in cap. laugh.gif

P.S. Da' sigla avem voie sa o pastram? Nu de alta, dar mie imi place. laugh.gif

P.P.S. Evident, fara nici o legatura cu acest topic. rofl.gif Ba mai mult, eu propun sa ne infiltram prin toate topicurile, precum masonii. Alta sansa nu avem. laugh.gif
Olaf
tot off... Si o sa va numiti casoni sau acsoni, sau cum? rofl.gif
Mara
Nu stiu cine poate sa aiba un trai firesc fara a avea incredere in nimeni. Desi nu mi-a placut foarte tare partea cu bile albe/bile negre (pentru ca e ca si cum ai contoriza fiecare actiune a celorlalti si ai nota-o in carnetel: asta merita putin mai multa incredere, ia sa mai scad ceva de la asta... ), in esenta cam asta cred si eu. Acorzi credit unei persoane, dar numai in timp afli daca te-ai inselat sau nu. Eu una n-as putea sa traiesc fara sa am incredere in oameni si am luat destule tzepe, unele de la oameni pe care-i consideram prieteni. M-a durut, am depasit momentul, dar relatia nu a mai fost la fel, ceva se rupsese. sad.gif Si asa am invatat sa nu cer oamenilor mai mult decat sunt dispusi sa ofere. Dar in naivitatea mea, tot mai am incredere! biggrin.gif

Pssst: si eu pastrez sigla! ohyeah.gif
AIWA
NOTA: am rugamintea ca anumite persoane sa se abtina la offtopicuri...nu de alta dar ar fi pacat ca si acest topic sa fie inchis de admin pe motiv de offtopic!
sad.gif Multam de intelegere

INCREDERE..e bine sa oa ai...sa o arati dar sa nu iti fie inselata niciodata...uneori sentimentul de a fi inselat e perfid si rece...te lasa sa vezi ce nu ai vazut si sa stii ca mai esti si pe post de "hopamitica" parca nu e normal...uneori te agati de sperantza ca ce vezi auzi simti e doar un vis urit un cosmar din care te vei trezi cat de curind insa...ce faci cind vrei sa te trezesti si ...vezi ca de fapt visul e realitate..adica efectiv...persana pe care ai considerat-o de incredere e de fapt omul care te-a mancat cel mai mult de kur ...omul pe care l-ai considerat aprope sufletului tau ,apropape familiei tale ,omul cu care ai copilarit si ai impartit poate pachetelul la gradinitza ...se dovedeste a fi un individ ciudat...ce pe linga egoismul cracteristic mai adauga invidie si ....poate in anumite clipe mai toarna si gaz pe foc!
De asta spun uneori e bine sa nu mai tii cont de ce crezi ci sa nu ai incredere in nimeni...de fapt increderea e o chestie fumata ce bile albe ce bile negre....esti older rau de tot ce traiesti in trecut daca mai crezi ca exista incredere
Unori gasesti incredere si intelegere la pesoane necunoscute ...la persoane ce nu au nimic de-a face cu tine...si vezi ca de fapt mai multa baza poti pune in cuvintele lor decat in ....chestiile frumos colorata ale amicilor sad.gif
LigiaB
Imi place topicul. Aiwa, abordezi un topic "dureros" Citind, cred ca fiecaruia dintre noi, ni se deruleaza in fata ochilor segvente in care am luat taca, in care am fost inselati, mintiti, momente in care increderea dintre noi si persoanele apropiate (ca asta doare cel mai tare) s-a rupt, asa cum spunea Mara... sad.gif

Fara incredere, nu putem cladii relatii stabile, relatii serioase, puternice. Fara incredere nu creste nivelul intimitatii dintre noi, relatia devine plicticoasa, obositoare...si intr-un final se destrama...

Increderea e unul dintre cele mai importante ingredinte in relatiile noastre, daca nu cel mai important!

Cind e vorba de incredere-trust, eu accept numai 100%. O relatie, fie ea dintre parteneri sau prieteni, daca are la baza numai 99% trust, nu dainuieste. Imagineaza-ti ca nenorocitul de 1%, darima 99%. Odata sa prinzi pe cineva ca te-a mintit, odata...mai e relatia la fel? iti mai pasa ca celelalte 99 de ori ti-a spus adevarul??? Mie nu imi pasa...

Sa iti spun cum procedez eu in relatiile mele... Eu sint extrem de corecta, loiala si ma port cu mare grija cu prieteni, cu familia. Eu pierd ca spun adevarul, citeodata o minciuna alba ar rezolva treaba imediat, dar numai temporar... in mine poti sa ai incredere, mi se zice...

Cind i-au taca, sau cind descoper ca cineva m-a mintit, etc, ce ma ajuta sa nu sufar ca un ciine, e faptul ca eu ca am fost/sint cinstita, cuminte fata de acea persoana. Acest fapt, ma ajuta sa cresc in ochii proprii, chiar atunci cind sint ranita... Nu tin minte vreodata sa ma fii razbunat ca am luat taca, etc. Razbunarea imi impovoreaza. sufletul, mintea...nu ii vad sensul! Pe mine mai degraba ma apuca tristetea...
Deobicei, imi vad de-ale mele, si chiar "ma bucur" ca am descoperit "fapta" ca acum stiu de cine sa ma feresc...pina la urma ajungi sa te feresti de toata lumea rofl.gif

Pe mine m-au fentat toti din jur, si prieteni intimi (au plins mai apoi, ca s-au scapat...degeaba) si parinti, numai fratele meu, nu! Singurul pe care il respect si il iubesc ca pe ochii mei, un tip integru care a inteles exact ce inseamna increderea! (Love you little bro', stiu ca citesti! wub.gif)

Draga Aiwa, parca am abordat increderea dint-un alt unghi...asa cum am vazut-o eu acum la 23:59. laugh.gif
Sa fii iubit. smile.gif

Olaf
QUOTE
Cind e vorba de incredere-trust, eu accept numai 100%. O relatie, fie ea dintre parteneri sau prieteni, daca are la baza numai 99% trust, nu dainuieste. Imagineaza-ti ca nenorocitul de 1%, darima 99%. Odata sa prinzi pe cineva ca te-a mintit, odata...mai e relatia la fel? iti mai pasa ca celelalte 99 de ori ti-a spus adevarul??? Mie nu imi pasa...


Nu cred ca poti cere unui om sa fie corect 100%. In fond este doar un om, si "iti va gresi" chiar daca nu vrea. Sau, poate sa faca o chestie care lui i se pare cea mai buna in momentul respectiv, farasa stie ca te raneste. Important este sa vezi si motivele din spatele minciunii, iar 99% inseamna mult mai mult decat nimic.
Idealul ar fi sa ii cunosti pe cei din jurul tau, sa stii ce ii impinge sa faca unele lucruri, pentru ca nu toti oamenii reactioneaza la fel in aceleasi conditii. Evident, nu poti sa cunosti atat de bine pe toata lumea, asa ca increderea vine ca un risc, dar si riscul are savoarea lui. Acum este o chestie de alegere cat de mult risti.
cactus
@ Olaf "Idealul ar fi sa ii cunosti pe cei din jurul tau, sa stii ce ii impinge sa faca unele lucruri, pentru ca nu toti oamenii reactioneaza la fel in aceleasi conditii. "

Aici ai mare dreptate; dar ma intreb cine are calitatea de a cunoaste oamenii asa de "dezvoltata" incat sa-i cunoasca cu adevarat. De multe ori avem impresia ca-i cunoastem bine si ca intelegem de ce reactioneaza asa cum o fac in aceleasi conditii. Poate ca este o intelegere subiectiva si, de fapt, ne gandim cum am reactiona noi in locul acelei persoane in conditiile date. Si asta se leaga de increderea in oameni. Personal, dupa cate tepe am incasat, cred ca increderea trebuie acordata "total" numai in timp cand orice particica de subiectivism dispare si cand cunosti cu adevarat persoana respectiva. Si asta poate sa dureze mult timp. Si situatia asta-i tare dificila cand trebuie - de exemplu - sa faci o afacere cu cineva despre care numai speri ca il cunosti. Nu mai vorbim de relatii intime - in cazul lor mi-e si groaza sa ma gandesc...Daca astepti pana cand esti convins ca cunosti pe cineva ramai singur de tot. Vorba ta: "Evident, nu poti sa cunosti atat de bine pe toata lumea, asa ca increderea vine ca un risc, dar si riscul are savoarea lui. Acum este o chestie de alegere cat de mult risti. "
Crede-ma ca nu-i zi in care sa nu-mi pun intrebari de astea; si eu mi le pun, Tacerea raspunde si neincrederea (suspiciunea) incepe sa ia proportii. Si, totusi, din cercul asta trebuie sa iesi...Si iar revin la vorba ta, aia cu savoarea riscului...
Olaf
QUOTE
Personal, dupa cate tepe am incasat

"totul e durere" smile.gif
nefertiti-old
cred ca ar fi potrivit sa definiti mai intaii increderea. Adica, ce asteptati voi prin acea incredere de care vorbiti. Cred ca e un aspect foarte important.
cactus
QUOTE (Olaf @ 31 Aug 2004, 11:12 AM)
QUOTE
Personal, dupa cate tepe am incasat

"totul e durere" smile.gif

fix - da´ parca-i prea dureroasa constatarea (si realitatea) rofl.gif

@Nefertiti : si aici, tot "fix". Dar tu cum ai defini-o ? Ca io ma gandesc si daca-mi trece ceva prin cap zic...
cactus
@Nefertiti: de fapt INCREDERE in ce ?
ca io n-am reusit sa-mi bat capu´ da´am gasit asta:
http://www.home.ro/features/citate/citate.phtml?cat=64
nefertiti-old
Pai eu am vazut ca discutia de aici se axa pe increderea in cineva, nu in tine. Despre asta se discuta in alta parte. Si eram curioasa cum vedeti voi increderea asta pe care o pretindeti de la cineva. La ce va asteptati de la un prieten sau un partener de viata, de exemplu? Ce inseamna incredere in asemenea contexte? Sa nu fiti mintiti, sa vi se spuna tot, sa nu va raneasca in vreun fel?
Olaf
Eu am crezut ca este vorba de cata incredere acorzi, si in ce sens. (am incredere sa-i las masina, am incredere sa-i spun ce am pe suflet, am incredere...)
nefertiti-old
Da, intra si aspectele de care vorbesti tu. Increderea se castiga si implica o doza mare de respect reciproc, zic eu.
cactus
QUOTE
Sa nu fiti mintiti, sa vi se spuna tot, sa nu va raneasca in vreun fel?

Cam asa, si reciproca - sa ai incredere cand ii spui ce ai in gand (cum ai amintit), etc - da´invers - de la tine spre cealalta persoana, si sa-ti dai seama ca nu te-ai inselat. Suna prea frumos.
Chestia cu adresa data - am spus ca nu ma ducea mintea si atunci am batut "Incredere" la google.com si asta a fost raspunsul....

LigiaB
QUOTE (Olaf @ 31 Aug 2004, 11:20 AM)
Nu cred ca poti cere unui om sa fie corect 100%. In fond este doar un om, si "iti va gresi" chiar daca nu vrea. Sau, poate sa faca o chestie care lui i se pare cea mai buna in momentul respectiv, farasa stie ca te raneste. Important este sa vezi si motivele din spatele minciunii, iar 99% inseamna mult mai mult decat nimic.

Olaf, ai scris asa de bine paragraful tau, ca era cit pe ce sa zic ca tine... rofl.gif

Totusi, eu cred ca incredere maxima se cere in multe situatii...Cactus a atins 2 f importante, incredere cind e vorba de:
-un partener de afacere
-relatii intime dintre soti,

Numai la astea 2, daca primesti sau dai 99%, dezastrul e deja la colt, dar mai sint si alte situatii ca:

-incredere in bossul tau, spre ex, daca iti promite promotia sau marirea, iti face bine sa stii ca o vei primii 100%, nu?
-incredere ca daca iti lasi copilul la day-care, nu iti va fi abuzat..
-incredere ca bucata de carne de la supermarket nu e sticata, laugh.gif
-incredere ca daca ai o intilnire cu cineva, acea persoana vine cu siguranta
-incredere ca doctorul iti da diagonosticul corect, sau ca iti reuseste operatia... rofl.gif
-etc, etc

Apoi mai vrei ca atunci cind zici ceva, lumea sa aiba incredere in cuvintul tau! Ce oribil e cind ii apuca indoiala...nu?

Mai sus, am expus si situatii mai putin importnate care au totusi la baza o nunata "a increderii". Poate unele par puerile, dar am vrut sa diversific putin ca sa vedeti ca increderea e un ingredient important in multe din aspectele vietii...

Olaf, stii de ce vrem (tinem mortis) sa avem incredere? Ptr ca increderea elimina frica!
Cu alte cuvinte, ne e frica de frica! Pe cind, increderea=liniste. smile.gif

***
Am un prieten care ii testeaza pe cei din jur astfel: le incredinteza "un secret", ceva banal si le spune sa nu cumva sa spuna. De fiecare data afla ce "marfa" are in jurul lui. rolleyes.gif Smart guy, real smart!
Olaf
Se pare ca eu din lipsa de frica am renuntat la unele lucruri. Sunt constient ca, in cele mai multe cazuri (mai ales cel cu partenerul wink.gif) NU EXISTA 100%. Asa ca de ce sa-mi doresc ceva irealizabil? Mai bine ma adaptez. Pentru day-care, nici macar acolo nu ai incredere 100%. Dar ai suficiente controale pentru a avea o probabilitate "neglijabila".
Cat despre prietenul asta al tau, tu ai fost "testata" asa? Si cum te face sa te simti? Increzatoare?
Ovidius
QUOTE
Olaf, stii de ce vrem (tinem mortis) sa avem incredere? Ptr ca increderea elimina frica!
Cu alte cuvinte, ne e frica de frica! Pe cind, increderea=liniste. 

Chestia cu frica nu e general valabila. Depinde de om. Daca este dominat de frica binenteles ca va pune tot timpul in balanta increderea in restul. Daca nu, va merge prudent inainte iar daca se va intampla sa fie tzepuit de un om de incredere pur si simplu il va parasi.
De exemplu ce frica pot eu sa am cand ma intalnesc cu cineva? Daca nu vine, ma enervez si cu prima ocazie o sa-l apostrofez de nu se vede. Daca continua sa nu fie punctual o sa-i spun "adio si te las".

@Olaf
QUOTE
NU EXISTA 100%

Sunt perfect de acord! Lumea asta este dominata de teoria probabilitatilor, iar 100% nu prea isi are locul...
LigiaB
Hey guys, Zorro & Olaf, daca ne punem sa disecam acum exemplele, e posibil sa aberam nitel... laugh.gif

Idea principala era, ca increderea insufla siguranta, liniste.
Ne place, tinjim sa avem incredere...ne place sa ni se acorde incredere, dar ...ptr faptul ca in ziua de azi pe multi increderea (trust) nu ii caracterizeaza, ptr ei numai e o virtute, atunci ajungem sa gasim scuze lipsei de incredere. hh.gif Apoi eu nu fac asa ceva, sorry... la mine jumatatile de masura nu sint indeajuns, recunosc ca sint destul de categorica cind e vb de incredere.

Olaf, da sint sigura ca tipul m-a testat si pe mine asa, laugh.gif am trecut cu bine.... rolleyes.gif
Tipul foloseste metoda asta ptr a se apara, sa se protejeze. Lucreaza intr-un mediu unde multi se baga pe sub pielea lui, ii spun chestii (e boss) si ptr ca nu are intuitie prea buna, (zicea el) atunci recurge la alte metode de a-si cunoaste interlocutorii, nu vad nimic gresit in asta. wink.gif In fond nu ii fenteaza, ii incearca...

Zorro, Editez, ca am vazut ca si tu ai facut-o. rofl.gif

Zorro, in mare se pare ca ai dreptate, parca e greu sa ai incredere 100% in cineva, dar cind bagi lupa si trebuie sa zoom in, ajungi la relatia dintre parteneri, prieteni intimi. Oare tu ii spui sotiei tale, sau viitoarei, " stii...de fapt eu nu am incredere in tine 100%...." (cred ca o vei lua rapid in freza laugh.gif )

Ok, okeeeey, rolleyes.gif cred ca e safe sa spunem ca unele din relatiile noastre mor fara 100% incredere, pe cind altele nu.
Si gata am zis tot ce am avut de spus... laugh.gif

AIWA
QUOTE (LigiaB @ 31 Aug 2004, 11:09 AM)
Imi place topicul. Aiwa, abordezi un topic "dureros" .........................Fara incredere, nu putem cladii relatii stabile, relatii serioase, puternice. Fara incredere nu creste nivelul intimitatii dintre noi, relatia devine plicticoasa, obositoare...si intr-un final se destrama......Increderea e unul dintre cele mai importante ingredinte in relatiile noastre, daca nu cel mai important!........................................................Draga Aiwa, parca am abordat increderea dint-un alt unghi...asa cum am vazut-o eu acum la 23:59. laugh.gif
Sa fii iubit. smile.gif

Sincer am ramas un pic asa yikes.gif cind am vazut raspunsul tau... mute asemanari in el cu situatia mea actuala...stau si ma uit si sint NESIGUR pe ceva...daca pina mai ieri eram cu o senzatie stranie de neliniste....de aseara senzatia este certitudine...ma intreb de ce eu? stau si ma uit in lung de balta:( a trebuit sa plec pina undeva unde nu sint decat eu apa broastele si tantariii...si ma intreb de ce atita nesigurantza de ce eu....ca doar vorba aia am fost de moda veche si am asezat increderea in fata oricarui sentiment de colegialitate prietenie etc
De ce trebuie sa despic firul in patru si sa caut NEAPARAT greseala...de fapt unde e greseala...ca am avut incredere in cineva...si....m-a tradat?!? Sau greseala a fost ca i-am acordat prea mult capital acelei persoane! Trebuia sa suflu si in iaurt nu? Si totusi colegii de munca si amicii mi-au spus ca e bine, totul e ok ...asta poate doar la prima vedere dar....in detaliu numai eu stiu ce e in sufletulk meu! Da punctul tau de vedere se aseamana mult cu patania mea dar as putea spune ca indiferent totusi de cele intimplate...consider sa cred ca e un cosmar,un vis urit ...din care odata si oadata tre sa ma trezesc ...apropo de discutia cu afro de copyright rofl.gif mai vine odata primavara aia? sad.gif cry.gif mad.gif




PS
Mersi mult pentru urare sper sa se adevereasca
mutulica
Aiwa - totul tine de nivelul la care se ridica asteptarile tale

Ligia are dreptate cind spune 100%, dar nu spune la ce se raporteaza.
Acest 100% trebuie amendat cu asteptarile tale. Daca cealalta persoana nu poate atinge decit 99.9999% din ce iti doresti tu sa primesti se va produce dezastrul, pentru ca nu vei simti implinire

daca ce doresti tu sa primesti e atit de mult, atit de sus, incit celalalt nu poate ajunge acolo... atunci...

pe de alta parte, zic eu, nu descoperi ca te irita maxim, la celalalt, chestii pe care la altii nici nu le observi, dar sa le mai si reprosezi?
Ovidius
@Mutulica
QUOTE
daca ce doresti tu sa primesti e atit de mult, atit de sus, incit celalalt nu poate ajunge acolo... atunci...

thumb_yello.gif thumb_yello.gif thumb_yello.gif

Ligia, nu poti avea 100% incredere in cineva pentru ca nimeni nu este perfect! Personal, acord incredere nu persoanei ci actiunilor ei. Si o sa exemplific cu prietenii mei:
X - am incredere in el ca pot sa-i impartasesc orice secret si nu-l va spune
- nu ma pot baza pe el ca o sa vina cand iesim cu baietii
- cand vine nu intarzie niciodata

Y - vine intotdeauna la iesiri
- nu ma pot increde 100% in ce zice pentru ca de multe ori nu este informat corect, dar el sustine ca are dreptate
- am incredere ca atunci cand am probleme pot sa discut cu el si ma ajuta
- nu pot sa-i incredintez vreun secret, desi nu sunt omul care sa aibe secrete.

Astia ar fi doar doi dintre ei si dupa cum se vede, fiecare are defectele lui (in viziunea mea), dar eu ma inteleg foarte bine cu ei...
Asa cum zicea si mutulica, depinde de asteptarile noastre. Daca o sa asteptam prietenul perfect....o sa stam cu fata-n soare multa vreme mirandu-ne cu ce-am gresit pe lumea asta.
Olaf
Excat, este vorba de "domenii" ale increderii, iar chestia cu secretul este numai unul dintre ele.
Poate sa fie o persoana care nu este in stare sa tina un secret, dar poti avea incredere sa o lasi sa aiba grija de copilul tau (atata timp cat copilul nu detine cine stie ce secrete laugh.gif)
LigiaB
Ce imi place cum discutati! Wow, se poate discuta "contradictoriu" si fara ironii si atacuri....good job guys! thumb_yello.gif

@Zorro
QUOTE
X - am incredere in el ca pot sa-i impartasesc orice secret si nu-l va spune


Spune-mi te rog, aici tu ai incredere 100% sau 99,99%? rolleyes.gif tinind cont ca prietenul cu pricina "nu e perfect"...Vezi ca ai spus "orice"...
Si sa stii ca nu incerc sa te prind in propriile cuvinte, ci vreau sa iti arat, ca atunci cind iti deschizi sufletul sa spui cuiva orice, ai incredere 100%, sau tu tot n-ai?

Mutulica, tu ai inteles exact ce am spus.
Ca sa iti raspund la intrebari:

QUOTE
daca ce doresti tu sa primesti e atit de mult, atit de sus, incit celalalt nu poate ajunge acolo... atunci...

...atunci cauti pe altcineva, ca stii din start ca relatia nu tine, noi toti stim, dar asa o lungim citeodata...din n motive...

QUOTE
pe de alta parte, zic eu, nu descoperi ca te irita maxim, la celalalt, chestii pe care la altii nici nu le observi, dar sa le mai si reprosezi?

Daca ai ajuns aici, se vede clar ca ai lungit ce ai inceput in quote'ul de mai sus... tongue.gif and it's time for a change. Fast!

Chestia e urmatoarea, noi toti avem chestii care ne deranjeaza, pet peeves se numesc in engleza, unele ne scot din minti, altele le putem tolera mai bine, si daca e si dragoste, atunci devin si mai putin vizibile. Trebuie gasita persoana potrivita, ca altfel nu poti tolera la infinit chestii...te ajung, zic din experienta..

Olaf: rofl.gif That was funny! Plozii spun tot, cite am auzit numai eu de la copii prietenilor mei....vai vai... rofl.gif

@ Aiwa: Tu ai fost deceptionat se pare, scoala-te si ia-o de la capat! Cu grija si cu atentie, cu piciorul in fata nu cu,,,capul! rolleyes.gif Hai ca poti!!! Pari sigur pe tine! Succes! smile.gif
Ovidius
@Ligia
QUOTE
Spune-mi te rog, aici tu ai incredere 100% sau 99,99%?  tinind cont ca prietenul cu pricina "nu e perfect"...Vezi ca ai spus "orice"...


Eu m-am consolat cu ideea ca 100% nu exista. Cand spun ca am incredere in cineva automat ma gandesc la o probabilitate foarte mare...sa zicem 90-95% nicidecum 99,(9)%. Adica plec din start cu ideea ca exista un risc ca persoana respectiva sa ma dezamageasca din diverse motive, motive care pot fi externe, daca le pot zice asa.

QUOTE
Si sa stii ca nu incerc sa te prind in propriile cuvinte, ci vreau sa iti arat, ca atunci cind iti deschizi sufletul sa spui cuiva orice, ai incredere 100%, sau tu tot n-ai?


Ligia, vad ca pui foarte mare accent pe ideea de secret. Parerea mea este ca secretul nu face bine, te incarca. Personal am secrete foarte putine si acum pe loc nici macar nu-mi aduc aminte de vreunul. De aceea nici nu am nevoie sa am incredere 100% in nimeni pentru ca sunt ca o carte deschisa...vorbesc cu oricine, oricand si despre orice...pana la o anumita limita evident.

EDIT: am uitat sa-i pun niste ok-uri la Ligia pentru propozitia asta:
QUOTE
Cu grija si cu atentie, cu piciorul in fata nu cu,,,capul!

thumb_yello.gif thumb_yello.gif thumb_yello.gif
nefertiti-old
Ligia: Am un prieten care ii testeaza pe cei din jur astfel: le incredinteza "un secret", ceva banal si le spune sa nu cumva sa spuna. De fiecare data afla ce "marfa" are in jurul lui. Smart guy, real smart! .

Smart guy??? In primul rand, de aici reiese ca el este primul care nu acorda deloc incredere celor din jur. Deci e greu sa pretinda reciproca. Cum am mai spus, increderea presupune respect de ambele parti. biggrin.gif

mutulica
QUOTE (nefertiti @ 2 Sep 2004, 02:44 PM)
Smart guy??? In primul rand, de aici reiese ca el este primul care nu acorda deloc incredere celor din jur. Deci e greu sa pretinda reciproca. Cum am mai spus, increderea presupune respect de ambele parti. biggrin.gif

inseamna ca tu excluzi din start posibilitatea sa existe si din cei ce nu dau secretul mai departe?
nefertiti-old
Normal ca nu. Dar era vorba de a pretinde si de a capata incredere. felul in care pune Ligia problema, prin intermediul acelui amic, mi se pare aiurea.
mutulica
mi se pare o abordare oarecum paranoica, si in mod cert tipul nu este inconjurat de prea multa lume, dar la ce ii foloseste?
ca daca il pirasc aia si pt un secret mic...
skysurfer
Increderea, pare mai mult ceva de moda veche. Eu consider ca intre straini e normal sa nu existe prea multa incredere, mai ales in timpurile noastre, niciodata nu se stie exact cum poti sa o patesti. Increderea in afaceri cel putin in Romania si in tarile balcanice e ca si cum te-ai arunca in ape tulburi cu mainile si picioarele legate. Totusi increderea e ceva sfant in Orient asa ca orice discutii am purta pe aici trebuie sa le si nuantam pentru ca TOTUL ESTE RELATIV. Cineva care a patit-o o sa iti raspunda ca e o prostie sa ai incredere, unii a caror incredere nu a fost inselata o sa iti raspunda ca e rara avis. Personal nu are rost sa mint dar nu am o incredere deplina decat in cateva persoane.
LigiaB
@ Zorro,

Am inteles notiunea de incredere la tine. smile.gif

QUOTE
Ligia, vad ca pui foarte mare accent pe ideea de secret. Parerea mea este ca secretul nu face bine, te incarca.


Si aici te-ai prins. spoton.gif Intr-adevar, pun mare accent pe ideea de secret. Zorro, eu tin secretele, mor cu ele. Ca si tine, le uit. Vreau sa le uit.

Ziceai ca secretul impovareaza...da si nu!
Uite, la mine vin multi prieteni (clienti) si se descarca, ca au incredere ca tin si ca ii pot ajuta, oamenii au nevoie de cineva de incredere, cineva care sa ii asculte cu sufletul, cineva carora sa "se descarce"... citeodata povara e prea grea sa o duci singur. In doi e mai usor. Ptr nimic in lume nu as spune. Cum as putea? Acesti oameni carora eu le tin secretele, imi sint deosebit de loiali si ma respecta enorm, tu iti dai seama ce beneficii numai ptr faptul ca iti tii gura?? rolleyes.gif smile.gif

@ Nefertiti

QUOTE
felul in care pune Ligia problema, prin intermediul acelui amic, mi se pare aiurea.


Aiurea??? De ce...

Tipul e deosebit de ascutit (clever) il cunosc bine! Ti-am spus ca e boss, si anul asa a fost si avansat, deodata s-a trezit cu o gramada de smecherasi pe linga el care i se bagau pe sub piele... (plus ca echipa lui e de +1000 persoane).

Metoda lui e f buna. In ziua de azi, cind nu ai incredere nici in persoanele apropiate, (de multe ori) eu cred ca tipu' se pazeste... am adoptat si eu tehnica lui, a lucrat... Celor care au picat, nu le-am spus nimic, din priviri le-am aratat ca nu merita increderea mea, asta, in opinia mea, e o metotda f buna de a tria pe cei din jur...
Olaf
QUOTE
Tipul e deosebit de ascutit (clever) il cunosc bine!

Sincer, pe mine daca m-ar testa cineva asa, as avea grija sa-l tin la distanta, dar asta este poate numai din cauza imaginii pe care mi-am format-o despre ce inseamna persoane apropiate si increderea in ele. Poate ca nu am incredere 100% in cineva, dar imi place ca picul ala de incredere pe care il am sa fie neconditionata. Nu pentru ca a trecut un test, ci pentru ca stiu ca nu mi-ar insela increderea. Si daca ma vad nevoit sa trec teste pentru a castiga increderea cuiva, atunci nu-mi trebuie increderea persoanei respective (decat, poate, din punct de vedere profesional, deci ca un interes).
LigiaB
@ Olaf smile.gif

Tu o tii mortis ca nu iti place abordarea amicului meu, laugh.gif
Ce bine e ca sintem diferiti si ca putem alege metodele proprii, nu?
Fiecare face ce si cum vrea sa se protejeze, draga Olaf, asta era ideea. rolleyes.gif
Olaf
Yep... Mai bine nu ma mai gandesc... smile.gif
nefertiti-old
Ligia, faptul ca tipul ala e "clever" o spui tu si e o chestie subiectiva. Iar faptul ca e "boss" nu ma impresioneaza si nici nu cred ca are relevanta. Iar "metoda" lui mi se pare o jignire.
AIWA
QUOTE (LigiaB @ 1 Sep 2004, 06:58 PM)

@ Aiwa: Tu ai fost deceptionat se pare, scoala-te si ia-o de la capat! Cu grija si cu atentie, cu piciorul in fata nu cu,,,capul! rolleyes.gif Hai ca poti!!! Pari sigur pe tine! Succes! smile.gif

Si totusi oricata siguranta ai avea in puterile tale in viatza se intimpla ca ceva minuscul (buturuga mica si carul mare) o chestie fragila la prima vedere sa te lase masca! Stai si te uiti INCREDERE=un lucru invechit perimat inutil in zilele noastre! sad.gif

Pentru ce sa acorzi incredere unui om (am incredere in amicitia/prietenia ta),unei relatii(am incredere in dragostea noastra),unei actiuni (am incredere ca vei reusi sa castigi examenul/concursul) cind .....as putea spune din start ca e sortisa esecului?
De fapt pina unde poti merge cu increderea? Stai si ceri o lamurire....ti se spune sa ai rabdare...ok si rabdarea asta se pare ca are o limita ....ea (limita) sperind sa fie cat mai elastica....dar pina cind o tot intinzi! Oti vine sa tai raul de la radacina...dar ce folos e ca si cum te-ai dezice de tot ce ai spus...si nu cred ca se merita sa-ti contrazici chiar vorbele sau visele personale!
Ai gindit ca...o sa ai un coleg de nadejde...si ce ai gasit...o puslama pusa pe capatuiala si gata oricind sa sarute poala sefului pentru a te sapa incet oncet pina la eliminare
Ai gindit ca ...o sa ai un prieten/prietena ADEVARATA asa cum poate nu ai mai gasit ...si ce folos....totul e bine si frumos dar trebuie sa intelegi ca ....
Ai gindit ca...o sa poti castiga examenul si ai sa poti misca muntii dar ce folos ...ai sa ramai singur pe varful unui munte si ....cam asta va fi singuratatea invingatorului!


Uneori te gindesti de 2-3 ori si tai o data dar ce folos cu te te incalzeste ca toata lumea a avut drepatate si tu mai presus de ei...daca vei ramane singur...singuratatea alergatorului de cursa lunga...oare asa o fi ...sa stai sa privesti suspicios pe toata lumea...sa te comporti permanet ca si cum altceva nu mai e de facut...rece si distant doar pentru orgoliu tau...sa ai doar relatii asa pasagere de prietenie...oare asta e rezultatul unei pierderi de incredere! Stiu unu patit sufla si in iaurt insa daca sint in discutie o gasca mare de oameni maturi...mai trebuie chiar sa sufli in iaurt?
sad.gif
Off ce ma deranjeaza tacerea asta..stai si judeci omul dupa cum se comporta in conditii de stres...cedeaza sau nu...
oare e bine sa te joci cu el(asta apropo de zvonurile aruncate de anicul tau) oare nu va veni o zi cind el la rindul lui va fi in acelasi mod jucat?

99% oau ...mama cata incredere risipita uneori ...dar ce mai spui la 100% risipita? cry.gif
mutulica
QUOTE (nefertiti @ 3 Sep 2004, 04:09 PM)
Ligia, faptul ca tipul ala e "clever" o spui tu si e o chestie subiectiva. Iar faptul ca e "boss" nu ma impresioneaza si nici nu cred ca are relevanta. Iar "metoda" lui mi se pare o jignire.

de ce ti se pare asa o jignire mare? e cumva frica de a nu fi pus la incercare si sa cazi testul?
cred ca si pe mine m-ar enerva la culme sa descopar ca ceea ce vorbesc cu un amic devine balada....

asa cum spuneam, parerea mea ca increderea se raporteaza la asteptarile pe care le avem de la ceilalti...
eu cred ca daca nu ti-ai setat niste asteptari prea ridicate nu ai probleme in a avea incredere in cineva, dar daca te astepti ca celalalt sa tina un secret de ex, si afli ca l-a imprastiat peste tot... apoi ce incredere mai poti avea in respectivul?

au romanii nostrii o vorba... fereste-ma Doamne de prieteni, ca de dusmani ma feresc si singur...
Olaf
Pentru secrete exista acele "contracte de confidentialitate". Iar prietenii nu au nevoie sa-mi spuna cand trebuie sa tin un secret. Si nici eu lor.
milimetru
Lipsa de încredere în ceilalţi reprezintă drama unui suflet (nu om, că omul poate avea zeci de amici, da' sufletul niciunul!) care este singur. Şi e o dramă pt suflet. Părerea mea.

"Să ai încredere în toată lumea şi să te aştepţi la ce-i mai rău!" - îmi spunea cineva cîndva. Încă mă gîndesc la vorbele lui...
LigiaB
@ Nefertiti

Conteaza sa stii daca esti boss peste sute si mii de oameni. Cind esti "cineva" in ochii celor din jur (nu neaparat in ochii proprii) te-alegi cu o gramada de prieteni mai doriti ...mai nedoriti, si unii sint grozav de insistenti in abordarile lor...Spun din experienta...

Si normal ca sint subiectiva cind spun ca tipu' e "clever", e parere proprie si mi-o mentin. Si tu esti la fel de subiectiva cind spui ca e o jignire... jamie.gif

@ Aiwa

Mai Aiwa, esti atit de expresiv si "vivid" in postul tau, ca imediat m-am transpus si am retrait exact. Ah! a durut! Ce-a durut!!! A trebuit sa ma reculeg imediat... Ca sa imi revin, mi-am adus aminte, ca de fapt eu, nu am fost aceea care a deceptionat, eu am fost cea loiala, cuminte! Eu mi-am tinut cuvintul!!!! Mi-a facut bine sa imi reamintesc! smile.gif (Fa la fel)

Si NU! nu imi joc prietenul! Si NU! nu voi face ce a facut el, ca atunci voi fi ca el... Imi e deajuns ca a recunoscut (a si plins) ca s-a scapat, stie ca a gresit... stie ca in ochii mei a pierdut... Stie!!! Daca incep sa il joc si crede-ma ca material ar fi, incep un cerc vicios, el poate m-ar juca inapoi si tot asa...zi si tu...la ce ajuta???

Eu ma uit inapoi in trecut, si incerc sa filtrez numai ce e frumos din prietenia acea. Reusesc...numai ca mai vine un Aiwa de pe Han si imi aduce aminte si de partea dureroasa hug.gif

Mai Aiwa, deceptiile astea, daca nu sint lasate sa ne umple de resentimente, manie, ura etc, ne pot inobila, ne pot face mai sensibili, ne confera grandoare morala... acum stii exact cum e cind esti inselat si te straduiesti din rasputeri sa nu faci la fel altora. Energia generata trebuie canalizata pozitiv, altfel risti sa cazi in extrema rea. La faza asta, razbunarea numai adauga insulta sufletului nostru, niciodata nu ajuta... constiinta bat-o vina... smile.gif

Apoi, eu cred puternic ca "cine face lui isi face" am vazut asta nu odata. Eu stiu ca viata te loveste cu oameni ca tine, roata se invirte Aiwa... mentine-te pe pozitie, fa ce e bine si va fi bine de tine spoton.gif si mai ales de mine. laugh.gif
Ceau ceau smile.gif
AIWA
Da Ligia a durut numai cit ai incercat sa te transpui....dapoi sa mai si o traiesti in real life? hai ca...increderea colegilor ...e discutabila ...mai ales ca....am renunta la o parte din ei...uite asa de-al dracului...acum nici colaboratori nu mai sint.... adica sint in probe daca vor demontsa ca s-au maturizat mai discut cu ei....dar ...cind sufletul ti-e lovit si din punct de vedere sentimental...cind in sfarsit consideri ca ai gasit si tu pe cineva........si esti tratat la diverse....cum e?
Ce mai faci...cind esti legat de mini si picioare sa nu poti comunica cu ea...si mai ales sa stii ca nu ai facut nimic sa o supere si totusi...asa pleca fara sa spuna nimic...de fapt...nu pleca ca spune pe curind????
pe bune daca mai intelg ceva...si cind esti convins ca...ai acordat increderea exact cui merita!
Ufff ce mai e si cu sufletul asta ...Vorba lui SIMONSAYS...sa nu mai bag la suflet....dar pot sa nu fac asta omule...pot?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.