HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Spp, SPP e subordonat direct presedintelui tz
Pongo
mesaj 11 Aug 2004, 12:48 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 18
Inscris: 10 August 04
Forumist Nr.: 4.228



ce parere avetzi de asta ?

citat din ziarul Ziua de azi

Bestiile SPP urmarite penal

Agresorii lui Serban Pretor sunt acuzati de lovire si alte violente * Chirica si Mihalcea vor fi audiati saptamana viitoare de procurorii constanteni
Parchetul Curtii de Apel Constanta a inceput urmarirea penala impotriva celor doi doi subofiteri SPP care au batut un membru al CNA. Potrivit declaratiilor lui Marian Alexandru, procurorul general al Parchetului Curtii de Apel Constanta, a fost inceputa urmarirea penala impotriva lui Teodor Chirica si Bogdan Daniel Mihalcea, ambii in varsta de 22 de ani, angajati in cadrul SPP al Capitalei, avand grade de sergent-major sub aspectul comiterii infractiunii de lovire si alte violente. Anchetatorii vor audia la inceputul saptamanii viitoare atat pe cei doi agenti SPP, cat si victima, secretarul de stat Serban Pretor, membru al CNA, cu privire la imprejurarile in care s-a produs fapta. Ancheta se desfasoara la Constanta deoarece agresorii au fost identificati pe raza acestui judet. Potrivit Codului de Procedura Penala, competente sa faca urmarirea penala si judecata sunt Parchetul si instanta de la locul unde au fost prinsi faptuitorii, a mai precizat Marian Alexandru.

shi cand te gandeshti ca ashtia sunt subordonatzi direct presedintelui tzarii; toata presa vuieshte; shi daca-i trece in rezerva "risca" sa fie judecatzi conform legislatziei civile nu militare shi scapa fain de tot ; shi asta in prag de alegeri; traznet reclama pt. PSD... 6.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 11 Aug 2004, 12:52 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Asa-i trebuie dobitocului de la Cotroceni, in ORICE ALTA tara civilizata politistii si-ar fi mancat mai de graba centurile decit sa bata un cetatean in strada, inca o data, BRAVO NATIUNE, Ro este tara unde totul e posibil...
Cu trecutul in civilie, nu e asa de usor... fapta fiind comisa in timp ce ei erau militauri activi, ea ramane de competenta justitiei militare, caci trecerea in rezerva este, obligatoriu, POSTERIOARA bataii...

Acest topic a fost editat de sorin666: 11 Aug 2004, 12:54 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pongo
mesaj 11 Aug 2004, 01:07 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 18
Inscris: 10 August 04
Forumist Nr.: 4.228



Corect, si cand te gandesti ca in orice tara cu adevarat civilizata, seful respectivului serviciu (secret sau mai stiu eu care) si-ar fi dat demisia in mai putin de 24 de ore sau presedintele sau primul ministru al respectivei tari si-ar fi cerut scuze public. Pentru chestii infinit mai marunte, sefii mari dau socoteala si inca din plin. La noi, vorba ta Brava Natiune !!! tipic mioritic devil.gif hh.gif Dar, cineva trebuia sa mai raman si aici, chiar daca nu le place. In final TREBUIE sa se schimbe ceva si in bine. Chiar daca peste o generatie..... 6.gif Nu-mi convine si sa stii ca de multe ori, cand eram in strainatate, am simtit pe pielea mea cum te priveste lumea cand le spui ca esti roman...Pacat de noi...Si aici se poate discuta la infinit - cine-i de vina; noi sau altii care ne-au impus pe astia care acuma ne "conduc" adica isi conduc interesele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Aug 2004, 01:07 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
sorin666
mesaj 11 Aug 2004, 01:16 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Si asta s-a aflat DOAR pentru ca au fost suficient de dobitoci sa bata un parlamentar... La oamenii de rand probabil ca aveau "mana libera"... mad.gif
Imi pare rau, vina este in ultima instanta A ALEGATORILOR, care au obtinut ce au bagat in urna...

Acest topic a fost editat de sorin666: 11 Aug 2004, 01:17 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Aug 2004, 02:04 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Mardeiasi sepepistii au la activ au un sir de infractiuni


Mineriada SPP

Acest topic a fost editat de March: 11 Aug 2004, 03:42 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 11 Aug 2004, 05:06 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (March @ 11 Aug 2004, 03:17 PM)
Mardeiasi sepepistii au la activ au un sir de infractiuni


Mineriada SPP

Si cine-i "gestioneaza" ? Crezi ca alegatorii sunt de vina (NU tu, altii-poate). Nu cred. Fiindca tot ei castiga. Atata timp cat NU este lege egala ptr. toti, poti s-o uiti. Exista undeva un articol despre Presed. Bush care l-a avertizat pe Nasty (al nostru) ca americanii investesc acolo unde nu este coruptie. Daca-l mai gasesc la ziare.ro ti-l trimit. Nasty - oare ce-o fi insemnand inafara de Nastase ? In germana inseamna: hasslich, scheusslich, unangenehm - adica ceva scarbos de tot....


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Aug 2004, 05:12 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Uite aici, din "Ziua" :

Bush l-a informat pe Nastase ca americanul investeste unde nu exista coruptie. Bancher european, citat de AFP: "Ma infricosez numai la gandul ca Romania va fi membra a UE din 2007".




--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 11 Aug 2004, 06:51 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



spoton.gif nu exista ala Smiley care da din maini ? A avut dreptate. Prostii care conduc acuma tara nu se gandesc ca in final tot vor trebui sa dea socoteala, NU acolo SUS ci acolo unde se numara si impart banii....Si pe lumea asta, aia-s f.f.f.f importanti. Si daca mai vuiesc si ziarele cu tot felulmde porcarii, iti dai seama de cat de bine se simt aia care, cu cat au, isi incropesc un concediu in strainatete ( cand afla ce sau cine iesti- fug ca de ciuma) N-am inventat-o eu...sorry...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 11 Aug 2004, 11:22 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (March @ 11 Aug 2004, 05:25 PM)
Uite aici, din "Ziua" :

Bush l-a informat pe Nastase ca americanul investeste unde nu exista coruptie. Bancher european, citat de AFP: "Ma infricosez numai la gandul ca Romania va fi membra a UE din 2007".

Sa fim seriosi... US a instalat si intrtinut in lumea a 3-a suficient de multe guverne corupte pana la maduva ca aceasta afirmatie sa nu fie altceva decat o gluma buna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pongo
mesaj 12 Aug 2004, 06:47 AM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 18
Inscris: 10 August 04
Forumist Nr.: 4.228



completare din "Evenimetul Zilei" de azi:
Hai ca-i haioasa rau 6.gif 6.gif devil.gif

Articol:

Legea Speciala SPP


de Traian Ungureanu
Joi, 12 August 2004


Serban Pretor a incalcat Legea Speciala SPP. Faptele: Pretor e secretar de stat, dar are un Trabant. El a plecat la mare si a comis urmatoarele infractiuni: nu a lipit pe parbriz, la loc vizibil, legitimatia de secretar de stat si a avut pretentia de a circula astfel, alaturi de masini importante, conduse de oameni importanti. Din cauza acestor abateri, Serban Pretor nu a mai putut fi deosebit de masa cetatenilor fara drepturi. In aceste conditii, a avut loc urmatorul incident: Trabantul a circulat prea incet si doi sergenti majori SPP, aflati la fata locului, au aplicat pedeapsa prevazuta de Legea Speciala SPP pentru cetatenii fara drepturi care se abat de la modul de viata obligatoriu in prezenta oamenilor importanti. Ei au coborit dintr-un Peugeot si l-au batut pe Serban Pretor. Serban Pretor a depus o plingere la politie. Aflind ca Pretor e secretar de stat, cei doi lucratori SPP si o serie de superiori ai acestora au actionat exemplar.
Ei au inteles ca Legea SPP a fost aplicata impotriva unei persoane care e scutita de prevederile ei. Drept urmare, i-au telefonat fara intirziere lui Pretor si i-au propus sa ajunga la o intelegere, dupa ce acesta isi va retrage plingerea. Inainte sa-l fi batut pe Serban Pretor, Legea Speciala SPP a batut toate legile Romaniei. Legea Speciala SPP e Legea de Protectie Impotriva Legii a Serviciului de Protectie si Paza. Istoria acestei nenorociri e veche. Ea a ajuns azi la Acarul Pretor-Paun, dar a inceput in 1991, cind SPP a devenit “organ de stat cu atributii in domeniul sigurantei nationale”.
Intre timp, SPP si-a luat singur atributii in domeniul circulatiei rutiere si, in general, ce atributii vrea el. Momentul-cheie a fost 25 septembrie 1991. Atunci au fost ucisi, in Piata Victoriei, Aurica Crainiceanu si Andrei Frumusanu, doi tineri care treceau pe la marginea unei demonstratii. Acuzat: capitan Dorel Vasile Gabor, seful Unitatii Antiteroriste SPP. Lupta in justitie a durat 12 ani. Din 1991 pina in 2003. Dupa doua anchete,un proces, un apel, un recurs si 67 de termene de judecata, Gabor a fost declarat, mai intii, vinovat si condamnat la opt ani. Apoi a fost gasit nevinovat si achitat. In 1991, Gabor era capitan, azi e maior. Dosarul a fost clasat cu mentiunea AN - Autor Necunoscut. Au urmat: hartuirea scriitorului H.R. Patapievici, amenintat, in 1995, de un presupus capitan Soare de la SPP.
In 1996, s-a scris de transporturi de afise pentru campania lui Ion Iliescu. In ambele cazuri, SPP a negat orice implicare. In 1998, contrabanda cu tigari condusa de colonelul SPP Trutulescu. In 2004, SPP a imbrincit credinciosii adunati la Putna pentru a face loc demnitarilor. In 2001, SPP, al carui buget e in continuare neclar, a cheltuit 1,5 milioane dolari pe masini si motociclete BMW. In iulie, SPP a cheltuit iarasi un milion si ceva pe 10 Mercedesuri. De la aceasta inaltime nu se mai vad nici Trabantul lui Pretor, nici legea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pongo
mesaj 12 Aug 2004, 06:50 AM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 18
Inscris: 10 August 04
Forumist Nr.: 4.228



QUOTE (March @ 11 Aug 2004, 03:17 PM)
Mardeiasi sepepistii au la activ au un sir de infractiuni


Mineriada SPP

Intrebare legata de mesajul tau: eu NU stiu sa fac. Cum faci ca atunci cand pui sageata mausului pe ceva - ca in mesajul tau, in doua locuri, sa se deschida o alta fereastra...E fain si economisesti spatiu. Nefiind programator, habar n-am. Multam mult daca ma inveti... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pongo
mesaj 12 Aug 2004, 06:53 AM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 18
Inscris: 10 August 04
Forumist Nr.: 4.228



QUOTE (Pongo @ 12 Aug 2004, 08:03 AM)
QUOTE (March @ 11 Aug 2004, 03:17 PM)
Mardeiasi sepepistii au la activ au un sir de infractiuni 


Mineriada SPP

Intrebare legata de mesajul tau: eu NU stiu sa fac. Cum faci ca atunci cand pui sageata mausului pe ceva - ca in mesajul tau, in doua locuri, sa se deschida o alta fereastra...E fain si economisesti spatiu. Nefiind programator, habar n-am. Multam mult daca ma inveti... wink.gif

Rugamintea era ptr. March - scuze, da` inca nu m-am obisnuit cum functioneaza chestiile cu quote, new topic, etc. Se referea la mesajul:
Acest mesaj a fost editat de March pe 11 Aug 2004, 04:55 PM
Multam inca o data
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jarrive
mesaj 12 Aug 2004, 03:42 PM
Mesaj #13


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 73
Inscris: 2 August 04
Forumist Nr.: 4.176



Cititi Academia Catavencu. Se da o alta fata intregului accident. biggrin.gif


--------------------
Loc de dat cu capu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 12 Aug 2004, 04:32 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (Jarrive @ 12 Aug 2004, 04:55 PM)
Cititi Academia Catavencu. Se da o alta fata intregului accident. biggrin.gif

Ce numar ca n-am citit...?


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 12 Aug 2004, 09:19 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Banuiesc ca ultimul numar.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 12 Aug 2004, 10:50 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



A new day has begun - adica peste 10 min , aici Vineri, si 13:
Ziarul Adevarul de maine(?) de azi (?) - vedeti voi: Articol

Subofiterii SPP care au batut un demnitar - propusi pentru trecerea in rezerva
Ancheta Politiei si Parchetului se desfasoara pana la stabilirea raspunderii penale a celor doi

Consiliul de judecata al Serviciului de Protectie si Paza a decis, ieri, cu unanimitate de voturi, sa propuna trecerea in rezerva, pentru abateri grave de la prevederile Regulamentelor disciplinei militare, a celor doi subofiteri acuzati ca au batut un demnitar pe soseaua spre mare, in apropiere de orasul Lehliu. Propunerea adoptata dupa prezentarea dosarului de cercetare, a audierii celor doi subofiteri si a martorilor propusi de acestia, a fost inaintata directorului SPP. In documentul inaintat generalului-maior Gabriel Naghi se arata ca sergentii majori Teodor Chirica si Daniel Bogdan Mihalcea au incalcat grav prevederile art. 144, alin. 1, litera a, din Regulamentul disciplinei militare. Abaterile celor doi subofiteri constau in compromiterea si lezarea demnitatii militare, prin lipsa de sinceritate, a curajului si raspunderii pentru faptele comise, savarsirea de fapte incompatibile cu calitatea de militar, se arata intr-un comunicat al SPP. Indiferent de rezultatele investigatiilor interne si administrative ale SPP, politistii si procurorii constanteni continua cercetarile pentru stabilirea raspunderii penale a subofiterilor care l-au stalcit in bataie pe Serban Andrei Pretor si pedepsirea lor conform legii. Cei doi angajati ai SPP nu se aflau in exercitiul functiunii cand l-au agresat pe secretarul de stat Pretor. In plus, dupa ce l-au batut cu pumnii si picioarele pe demnitar, sub privirile ingrozite ale sotiei si copiilor cu care plecase in concediu, pentru ca mergea prea incet cu Trabantul, Chirica si Mihalcea nu au oprit la somatiile regulamentare ale politistilor din Medgidia. Siliti, totusi, sa traga pe dreapta, dupa o urmarire de circa 1-1,5 km, cei doi si-au scos legitimatiile si ordinele de deplasare, care s-au dovedit a fi niste vechituri fara valoare. Asa cum a precizat comisarul-sef Nicolae Safta, seful Politiei din Medgidia, si cum aratam in Adevarul de luni, 9 august, a doua zi dupa consumarea incidentului, in masina Peugeot, condusa de Chirica, se mai afla un barbat care a declarat politistilor ca este agent de paza la o firma bucuresteana. Acesta nu a coborat din masina. La un post de televiziune a aparut intr-una din serile trecute o tanara care spune ca este prietena lui Mihalcea si ca s-ar fi aflat, atat ea, cat si prietena lui Chirica, in Peugeot. Lucru infirmat insa de politisti si de Serban Pretor. De fapt, prin aceasta declaratie se sugera ca numai Chirica l-ar fi batut pe soferul Trabantului, iar Mihalcea trebuie retinut in SPP pentru ca a incercat sa-si opreasca colegul sa-l mai bata pe demnitar. Cei doi subofiteri, sustine dl. Pretor, au coborat impreuna din masina, dupa ce i-au taiat calea fortandu-l sa opreasca. Amandoi l-au injurat si au lovit in usa Trabantului cu pumnii si picioarele. Este adevarat ca, dupa lovitura de picior incasata in plina figura, victima nu mai stie nimic din cele intamplate, dar la Politia Fetesti, unde a oprit pentru a reclama incidentul, i s-a spus ca in masina Peugeot oprita la Medgidia se afla trei barbati retinuti pana la sosirea sa pentru a-i recunoaste si a depune plangere impotriva lor. Lucru care s-a si intamplat, dar, iata, cercetarile treneaza, in conditiile in care nu sunt de efectuat cine stie ce investigatii complexe, ci doar de pus cap la cap declaratiile unor martori, probele recoltate de criminalisti, declaratiile victimelor si ale faptuitorilor.

Se pare ca tot eu o sa am dreptate; n-as vrea dar, ca aici, la nimeni rofl.gif



--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 12 Aug 2004, 11:07 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



AM AVUT DREPTATE - E JUDECATA DUPA LEGEA CIVILA devil.gif devil.gif roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif

AZI de azi 13 -VINERI devil.gif

Consiliul de judecată al SPP a propus trecerea în rezervă a subofiterilor bătăusi

Consiliul de Judecată al Serviciului de Protectie si Pază a hotărât, ieri, în unanimitate, să propună sefului SPP, generalul Gabriel Naghi, trecerea în rezervă a subofiterilor Chirică Teodor si Mihalcea Bogdan Daniel care l-au agresat, în data de 7 august, pe unul dintre membrii CNA, secretarul de stat Serban Andrei Pretor.
Decizia a fost luată după studierea dosarului si audierea martorilor propusi de către cei doi sergenti majori. Consiliul a retinut în sarcina lui Chirică si a lui Mihalcea că acestia au comis grave abateri de la „Regulamentul disciplinei militare", care au constat în compromiterea si lezarea demnitătii militare prin „lipsa de sinceritate si a curajului pentru faptele comise si săvârsirea de fapte incompatibile cu calitatea de militar".
Cei doi subofiteri au la dispozitie un termen de două zile în care pot depune contestatie fată de decizia Consiliului de judecată. Conducerea SPP va analiza contestatia, iar directorul SPP poate dispune fie admiterea contestatiei si înfiintarea unei noi comisii de rejudecare a cauzei, fie respingerea contestatiei ca nefondată si aplicarea propunerii Consiliului de judecată de trecere în rezervă.
Purtătorul de cuvânt al SPP, colonelul Constantin Dobre, a declarat că ancheta SPP, nu a urmărit analiza aspectului penal, faptele fiind cercetate doar din perspectiva Regulamentului disciplinei militare. Colonelul Dobre a precizat că la nivelul SPP nu s-a urmărit să se stabilească cine si cât l-ar fi lovit pe membrul CNA.
„S-a ajuns însă la concluzia că rezolvarea unui incident, real sau nu, s-a produs într-un mod incompatibil cu statutul de militar. Astfel, SPP demonstrează că nu există delimitare între a fi în serviciu si a fi în timpul liber, atunci când trebuie respectat Regulamentul disciplinei militare", a mai spus purtătorul de cuvânt al SPP.
Ancheta penală îsi urmează cursul
Politistii si procurorii constănteni continuă ancheta în cazul celor doi subofiteri ai Serviciului de Protectie si Pază care l-au agresat pe membrul CNA Serban Pretor, independent de ancheta internă ori administrativă desfăsurată de conducerea institutiei unde lucrează cei doi.
Aceste verificări interne sau administrative desfăsurate de SPP „nu au nici o influentă asupra cercetărilor penale efectuate de politisti sub coordonarea procurorilor de la Parchetul Curtii de Apel Constanta", care au preluat cazul, informează Parchetul Înaltei Curti de casatie si Justitie.
Ministerul Public dezminte astfel speculatiile legate de „pretinsa musamalizare sau tergiversare a cercetărilor în cauza privind agresarea membrului CNA Serban Pretor" si sustine că răspunderea penală va fi stabilită de organele abilitate legal. Ministerul Public subliniază că, în acest caz, cercetările si judecarea se efectuează de către procurorii si instanta civilă, deoarece cei doi subofiteri nu se aflau în exercitiul functiunii atunci când l-au lovit pe Serban Pretor.

Ce bine ma simt cand am dreptate devil.gif devil.gif Si ce pacat.....



--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 12 Aug 2004, 11:17 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Bineinteles ca astia din zodia capricornului au totdeauna dreptate, cu exceptia cazurilor cand nu au...
Asta-i din Evenimentul Zilei de azi Vineri 13 (era si un film de groaza cu titlul asta - prin anii `80 - mileniul trecut)

Batausii, alungati din SPP


Seful SPP se mai gindeste inca daca sa-si ceara sau nu scuze

Versiune pentru tiparire
Care este parerea ta?




Cristian Oprea
Vineri, 13 August 2004


Pentru SPP e mai importanta “lezarea demnitatii militare” decit agresarea unei persoane
Cei doi agresori ai lui Serban Pretor au fost propusi pentru trecere in rezerva
Consiliul de Judecata al Serviciului de Protectie si Paza a propus, ieri, trecerea in rezerva a celor doi subofiteri care l-au agresat pe membrul CNA, Serban Pretor. Ciudat lucru insa, in motivarea acestei decizii SPP considera mai important ca doi dintre angajatii ai sai au lezat demnitatea militara, decit ca au agresat si traumatizat o familie intreaga.

Cei doi subofiteri batausi, Teodor Chirica si Daniel Mihalcea, au fost gasiti vinovati de “abateri grave” de la regulamentele disciplinei militare, abateri ce au constat “in compromiterea si lezarea demnitatii militare prin lipsa de sinceritate si a curajului raspunderii pentru faptele comise; savirsirea de fapte incompatibile cu calitatea de militar”. In mod bizar, SPP a pus pe primul plan la capitolul “abateri grave”, asa cum sta scris in comunicat, nu faptul ca huliganii sai l-au batut pe Serban Pretor, ci “compromiterea si lezarea demnitatii militare prin lipsa de sinceritate si a curajului raspunderii pentru faptele comise”. Abia dupa ce se plinge ca subofiterii nu au fost sinceri si nu au avut curajul raspunderii, SPP precizeaza ca batausii au savirsit “fapte incompatibile cu calitatea de militar”.
Ierarhia vinovatiilor, in viziunea SPP, tradeaza, de fapt, mentalitatea care domneste in acest serviciu: nu agresiunea impotriva cuiva, mai ales civil, conteaza, ci faptul ca propriii angajati “nu au fost sinceri”.

Se asteapta o demisie din SPP

Dupa cum a declarat pentru “Evenimentul zilei” directorul SPP, generalul dr. Gabriel Naghi, cei doi subofiteri au la dispozitie doua zile pentru a contesta decizia Consiliului de Judecata. “Noi putem, in baza argumentelor pe care ei le prezinta, sa numim o noua comisie de cercetare sau putem sa luam in considerare decizia de ieri a Consiliului de Judecata si sa-i trecem in rezerva”, ne-a mai precizat directorul SPP. Surse din cadrul Consiliului de Judecata ne-au precizat ca decizia de ieri a fost luata independent de ancheta politiei si a Parchetului, neavind nici o relevanta ca cei doi erau in timpul liber. Nici pina la aceasta data, desi a trecut aproape o saptamina de la incident, conducerea SPP nu si-a cerut scuze. Nimeni din conducerea acestui serviciu aflat sub stapinirea lui Ion Iliescu nu a demisionat.

Serban Pretor asteapta in continuare scuze de la directorul SPP

Serban-Andrei Pretor considera decizia SPP-ului corecta, dar crede ca era necesar ca directorul SPP, generalul Gabriel Naghi, sa-si ceara oficial si scuze pentru incident. “Baietii acestia sint sacrificati datorita mediatizarii cazului. Era esential ca SPP sa faca acest lucru pentru a-si repara imaginea sifonata in ochii publici. Am avut o discutie cu generalul Naghi in care dinsul si-a prezentat scuzele personal si in numele institutiei. El mi-a spus ca va face acest lucru public, cu ocazia comunicarii rezultatului Comisiei de Judecata”, ne-a declarat Serban-Andrei Pretor.
Pe de alta parte, Pretor se intreaba ce viitor vor avea cei doi tineri. “Cred ca este cazul sa gaseasca o directie in care sa faca apel la mintea lor decit la muschi. Mi-e teama ca daca acesti tineri vor ajunge sa ingroase rindurile unei societati de paza private, dupa o vreme asemenea naravuri s-ar putea sa iasa la suprafata”, ne-a mai spus Serban-Andrei Pretor.

devil.gif devil.gif devil.gif


roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 13 Aug 2004, 05:09 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Rezolvarea: un mic concediu si, probabil, o avansare ulterioara, pentru merite deosebite. C-asa-i romanul.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 13 Aug 2004, 06:03 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (eclectic @ 13 Aug 2004, 06:22 AM)
Rezolvarea: un mic concediu si, probabil, o avansare ulterioara, pentru merite deosebite. C-asa-i romanul.

Pretene, din pacate, adevar graiesti.... rofl.gif


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 13 Aug 2004, 06:06 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Mdea...
Crede-ma ca nu ma bucur.
Si ai grija, ca nu mai e ok sa citezi din textul imediat anterior.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 13 Aug 2004, 07:48 AM
Mesaj #22


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Din toata afacerea asta eu nu il inteleg pe Pretor... ce draq, chiar nu are bani sa isi ia mai mult decit trabant? Ca asta a incurcat pe bietii copii.
Ca sa nu spun ca daca in locul lu' nenea Pretor ma burduseau aia pe mine, nici naiba nu se mai baga in seama. Daca reclamam mai luam o tura de poceala...

ce ghinion pe capul bietilor subofiteri, copii salon, de familie buna...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 13 Aug 2004, 08:37 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Pentru Eclectic...
ma refer la ce ai spus: "Si ai grija, ca nu mai e ok sa citezi din textul imediat anterior" - pai, atunci sa nu mai folosesc butonul "quote" ? Nu prea le am pe astea cu PC-urile; tre` sa mai invat putin (mai mult... 6.gif )


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 13 Aug 2004, 11:44 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Poti folosi quote, dar nu pentru mesajul imediat anterior. wink.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 13 Aug 2004, 05:09 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (eclectic @ 13 Aug 2004, 12:57 PM)
Poti folosi quote, dar nu pentru mesajul imediat anterior. wink.gif

thank you, darling... drunk.gif hug.gif


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 11:02 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman