HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

 
Reply to this topicStart new topic
> Lucifer, -continuarea unei discutii -
carpatic
mesaj 5 Jul 2004, 04:13 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Dat fiind ca s-a creat un fir care a alunecat repede spre offtopic in threadul O:.M:.R:. - Ilustri Franc-Masoni propun sa il continuam aici. Pt cei care n-au fost prezenti acolo - inainte de a scrie, va rog citit acele posturi.
Incepem de unde a ramas:
QUOTE (gio19ro)

QUOTE (carpatic @ 5 Jul 2004, 04:16 PM)
@gio, in ce priveste cele "2 coordonate majore" imi mentin parerea - setea de putere e o coordonata foarte prezenta in viata noastra, dar isi are sursa in Orgoliu si ii este subsecventa.

Sete de putere este subsecventa dorintei de plenitudine, nu orgoliului. Pt. aparitia orgoliului e nevoie sa se structureze si sa se dezvolte simtul individualitatii. Numeroase organisme (imensa majoritate) nu au trezit acest aspect, al simtului individualitatii, de aceea nici de orgoliu nu poate fi vorba. Setea de putere insa este inascuta tuturor vietuitorelor, incepand cu organismele unicelulare si terminand cu fiintele supraumane care inca nu si-au transcens individualitatea. Setea de putere e instinctul ce impinge de la spate creatura in evolutia sa pana la atingerea plenitudinii.
Edit: Setea de putere este data de instinctul, respectiv senzatia lipsei.
QUOTE
Satan e doar un aspect al lui Lucifer.

Adica Lucifer e Dumnezeu?

@Gio, eu spun ca ceea cu tu numesti "sete de putere" aici este de fapt instinctul de supravietuire. Setea de putere este proprie fiintelor cu individualitate, chiar daca se manifesta inainte de a atinge individualitatea deplina. Totusi, de exemplu in cazul luptei pentru suprematia unei haite de lupi, de fapt dorinta de putere se manifesta in interesul grupului, a supravietuirii si a evolutiei lui. Singurelke fiinte care isi manifesta setea de marire pe considerente strict si exclusiv egoiste sunt Oamenii.
Desi nu stiu in mod concret care este teoria ta cu privire la individualizarea si evolutia sufletului, pana la dovada contrarie cred ca in esenta vorbim aceeasi limba in privinta asta.
Am folosit numele "Satan" aici desemnand ceea ce indeobste numim Diavolul, Dracul, adica aspectul rau, abisal, dezordonat si destructiv al lui Lucifer. "Satan" e un aspect al lui Lucifer, Lucifer e o emanatie a Creatorului. Evident deci raspunsul la intrebarea ta este NU.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 5 Jul 2004, 04:54 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (carpatic @ 5 Jul 2004, 05:15 PM)
@Gio, eu spun ca ceea cu tu numesti "sete de putere" aici este de fapt instinctul de supravietuire. Setea de putere este proprie fiintelor cu individualitate, chiar daca se manifesta inainte de a atinge individualitatea deplina. Totusi, de exemplu in cazul luptei pentru suprematia unei haite de lupi, de fapt dorinta de putere se manifesta in interesul grupului, a supravietuirii si a evolutiei lui.

Eu cred ca este mai mult de atat, mult mai mult. Nu e doar instinctul de supravietuire ci tine si de dorinta/instinctul ca aceasta "(supra)vietuire" sa fie intr-un anume fel.
Masculul sau femela alfa dintr-un grup de lupi sau de lei nu doreste doar sa supravietuiasca, nici nu e manata exclusiv de instinctul de a fi mai bine grupului ci de o lipsa. Simnte nevoia de mai mult. E normal sa se ingrijeasca si de bunastarea grupului, fara acel grup n-ar mai exista ca factor de putere sociala. Fara acel grup nici liderul n-ar mai fi lider.
Un alt exemplu de sete de putere il avem in matcile de albine. Care din ele eclozeaza prima le va ucide pe celelalte care inca n-au eclozat.
Creatura tinde in mod inconstient spre Creator. Ea cauta fericire, satisfactia, plenitudinea. Pt. asta e nevoie de putere, de energie, nu doar pt a supravietui, ci si pt "a fi cineva".

QUOTE
Singurelke fiinte care isi manifesta setea de marire pe considerente strict si exclusiv egoiste sunt Oamenii.


Sunt si animale in care incepe sa mijeasca acest simt al individualitatii. Iar setea de putere a oamenilor are radacini subconstiente. Egoismul e doar ceea ce vedem noi, e doar un produs al setii de putere, e o prelucrare necesar pana la un anumit punct al acestui sentiment, ca existi ca individualitate si ca vrei puterea pt. tine si nu vrei sa o imparti cu altul nu din motiv ca esti egoist ci de teama ca o vei piere, si atunci vei vietui mai departe ca fiind mic, slab si vei resimti din nou acea lipsa. Nu se pune problema supravietuiri ci calitatea vieturii.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 5 Jul 2004, 09:54 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 11:07 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman