HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Suntem Liberi?, ce e libertatea? cat de liberi suntem?
Catalin
mesaj 17 May 2004, 08:10 AM
Mesaj #71


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Maniac, bine ai venit la Han! welcome.gif

QUOTE

Raspunsul e simplu: nu suntem liberi ,daca eram liberi termenul "libertate" nu ar mai fi existat.


Asta e o afirmatie cel putin interesanta. Poti sa o dezvolti? Vrei sa spui ca eu nu sunt om pentru daca as fi, termenul "om" nu ar exista?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 17 May 2004, 10:53 AM
Mesaj #72


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Nu stiu daca sunt libera pentru ca nu inteleg ce inseamna cuvantul"liber" pentru fiecare dintre voi.
Eu asa ma simt, libera, nu mi-au placut constrangerile de nici un fel, niciodata.
Daca ar fi sa intru in amanunte si sa ma raportez la regulile pe care societatea si legislatia ti le impun...n-as sti ce sa mai raspund.
Si daca ar fi sa intru in si mai multe amanunte, cum ar fi regulile de bun-simt pe care mi le autoimpun...iar n-as sti ce sa mai spun.
Totul e relativ, depinde la ce te raportezi. smile.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
smoke
mesaj 17 May 2004, 11:35 AM
Mesaj #73


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.892



pai dezvoltarea e simpla - pe scurt - un termen nu poate exista decat in dualitate cu opusul lui...yin-yang...oricum - extrapolarea ta la faza cu omul e putin fortata - libertatea e o stare...oricum - daca pe lume existau doar oameni si nici un alt fel de vietate...atunci denumirea de om nu mai avea rost...la fel de bine puteam sa spunem fluture...ai prins ideea...


--------------------
Cuvintele doar distrag atentia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 May 2004, 11:35 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
maniac1ni
mesaj 17 May 2004, 09:56 PM
Mesaj #74


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 13 May 04
Forumist Nr.: 3.486



@Catalin: Raspunsul e simplu: nu suntem liberi ,daca eram liberi termenul "libertate" nu ar mai fi existat.

Asta e o afirmatie cel putin interesanta. Poti sa o dezvolti? Vrei sa spui ca eu nu sunt om pentru daca as fi, termenul "om" nu ar exista?
Cred ca termenul de libertate a rezultat prin negarea lipsei libertatii, adica prima data (cred) ca s-a constatat imposibilitatea de a face ceva si apoi prin schimbarea imprejurarii posibilitatea de a face acel lucru (ma refer la originea cuvantului) .Si deci ideea de libertate se bazeaza defapt pe ce nu putem face si nu pe ce putem face si de asta am zis ce am zis.
Ideea mea era asemanatoare cu "Exceptia confirma regula" adica de ce am mai fi vorbit despre libertate daca am fi liberi ?
Poate ca am fi fost odata liberi si acum ne e dor de libertate smile.gif .
Libertatea e relativa adica poti face anumite lucruri dar nu esti liber sa faci altele. Libertatea totala cred ca sunteti deacord ca iese din discutie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 18 May 2004, 02:53 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Libertatea totala este o pura aberatie. Pare paradoxal, insa conceptul de libertate totala vine in opozitie cu libertatea veritabila, cea de care se poate bucura orice persoana civilizata. Pe de alta parte, visatorii, nostalgicii si/sau persoanele necivilizate aspira catre forma absoluta a libertatii din simplul motiv ca isi ignora drepturile si libertatile pe care le poseda in prezent. Constitutia este matca drepturilor si a libertatilor cetatenesti, iar constiinta civica individuala creioneaza morala societatii. Altfel zis, statul suntem noi, daca mi se permite o mica parafrazare. Noi suntem exponentii societatii, in corpore, si numai noi avem capacitatea de a schimba ori de a ne schimba astfel incat sa avem un trai prosper si o civilizatie infloritoare. Insa, tinand cont de faptul ca fericirea lui "x" nu coincide cu cea a lui "y", se poate ca unii oameni sa nu doreasca sa tinda catre o civilizatie infloritoare ci catre cu totul alte forme de manifestare spirituale, artistice, economice, politice, sociale s.a.m.d.
Teoria omului masura se poate identifica cu ideea topicului vizavi de fiecare comportament uman existent. Noi suntem masura, prin urmare noi avem cheile schimbarii in mana.
O zi buna.

F.'.



--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 7 Jul 2004, 09:59 AM
Mesaj #76


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Parerea mea : libertatea fara limite este haos. Orice libertate : materiala sau spirituala. Fara sa cunosti anumite limite, nu poti cunoaste libertatea (sau un anume grad al ei) si nici posibilitatile tale de a depasi aceste limite.
Inainte ca un om sa-si doreasca a fi liber, trebuie sa se autoeduce, autodefineasca, automodeleze in functie de realitatea inconjuratoare, de capacitatea si felul in care el percepe aceasta realitate si apoi sa-si aleaga "bucatica de realitate" in care poate fi liber. Fiecare om are propriile limite si libertati impuse de la nastere, prin destin, prin karma proprie. Dar isi poate folosi liberul arbitru, in mod cert. Societatea are si ea rolul ei, hotarator sau nu. Depinde de individ. Ar mai fi multe de spus.
Ar fi interesanta parerea lui RZA.


Acest topic a fost editat de Tear: 7 Jul 2004, 10:55 AM


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 7 Jul 2004, 10:25 AM
Mesaj #77


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Suntem liberi pe Han ? Sigur, in anumite limite... (Ce pacat ca nu pot folosi zambaretii...)


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YOo
mesaj 7 Jul 2004, 11:33 AM
Mesaj #78


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 696
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.376



Libertatea ... un mit ... inventat de stapani pentru a-si putea controla mai bine sclavii

Sunt liber sa gandesc ce vreau ... SUNT LIBER ... Nu sunt liber sa fac ce vreau ... SUNT CONSTRANS ..


--------------------
"Ce te-ai face, da, ce ai face tu? Ce te-ai face tu, daca ai fi ca mine? Ce ai face, da, ce ai face tu? Ce ai face tu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaelasandu25
mesaj 11 Jul 2004, 11:10 AM
Mesaj #79


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 29 June 04
Forumist Nr.: 3.954



Cred ca atata timp cat te definesti pe tine ca persoana in aceasta societate intr-un anume fel si anume: sunt roman, sunt crestin, sunt adept al partidului x si asa mai departe, nu esti liber. Libertatea inseamna in ultima instanta elberarea de toate constrangerile, nu cele exterioare impuse de societate, ci de cele interioare. Inseamna eliberarea de prejudecati si de idei preconcepute referitoare la peroana ta si la ceilalti. Cat timp te limitezi la a fi ceva ce ti s-a spus ca esti sa ce ti se pare ca ai vrea sa fii, nu esti un om liber.
Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, asta nu inseamna ca nu mai ai identitate si devii totodata o fiinta imorala care renunta la principii, ci doar ca in momentul in care ai renuntat sa mai fii ceva anume si sa crezi in ceva anume esti liber sa fii orice si sa crezi orice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 3 Aug 2004, 01:42 PM
Mesaj #80


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Ideea de libertate difera de la epoca la epoca, de la natiune la natiune, de la individ la individ.
Eu intotdeauna am avut spiritul liber. Am facut in mine ceea ce nu puteam scoate din mine, din cauza unor neputinte de moment, si , in final mi-am practicat libertatea de a face ceea ce am gandit. Bine, nu in totalitate cum as fi vrut. Dar, daca spiritul nu mi-ar fi fost liber, nu as fi facut nimic. Libertatea este in tine. Depinde cat de acut o percepi.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
smoke
mesaj 4 Aug 2004, 08:41 AM
Mesaj #81


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.892



QUOTE
Depinde cat de acut o percepi


cu cat "percepi" mai acut libertatea cu atat inseamna ca asupra ta se exercita mai multe restrangeri..si e foarte posibil ca libertatea aia care crezi ca o percepi sa fie doar o aparare a subconstientului la agresiunea respectiva. Un om cu adevarat liber nici nu percepe libertatea lui. pur si simplu ea exista si nu e constient ca o are si cat de mare e...


--------------------
Cuvintele doar distrag atentia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 4 Aug 2004, 08:51 AM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@smoke
QUOTE
cu cat "percepi" mai acut libertatea cu atat inseamna ca asupra ta se exercita mai multe restrangeri..si e foarte posibil ca libertatea aia care crezi ca o percepi sa fie doar o aparare a subconstientului la agresiunea respectiva. Un om cu adevarat liber nici nu percepe libertatea lui. Pur si simplu ea exista si nu e constient ca o are si cat de mare e...
Cred ca ar mai fi un pas de adaugat spre libertatea deplina si anume aprecierea ei, care vine doar dupa ce aceasta libertate ne este ingradita si mai apoi este recastigata.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
One_Last_Dance
mesaj 30 Jan 2005, 07:25 PM
Mesaj #83


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 683
Inscris: 26 December 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 5.291



Pentru inceput, imi cer scuze pentru prezenta-mi inoportuna...
Ea vi se datoreaza, mesajele voastre le-am gasit interesante, am gasit aici inspiratia, mi-au trezit curiozitatea si am constatat ca as avea si eu ceva de spus wink.gif

Libertatea este organic legata de individualitate si personalitate. Limitele, restrictiile libertatii sunt stabilite de societate si aceste reguli devin generale pentru noi toti, transformandu-se, in final, in ceea ce numim noi "comportament normal". Nu trebuie sa fim atat de naivi incat sa credem in iluzia libertatii absolute, exista mult determinism, dar el este exceptia si nu regula.

Dialog:
Omul: -Libertate, unde te-ai ascuns?!
Libertatea: -M-am ascuns departe... departe de tine, dupa gratii. laugh.gif
P.S. In lume nu este prea mult loc ramas pentru libertate...

P.S.S. Sper sa nu fi intrat in randul celor care vorbesc mult si nu spun nimic wink.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 31 Jan 2005, 11:44 AM
Mesaj #84


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Suntem atat de liberi cat ne simtim.
Libertatea este in noi, in propria persoana....


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 3 Feb 2005, 06:39 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



mihaelasandu25:

Daca ai princpii mai est liber?[/B]
Daca respecti morala (banuiesc ca cea crestina) mai esti liber?

Freemann wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 3 Feb 2005, 06:45 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Eu am fost tot timpul liber, exact cum a spus contraste cateva postari mai sus.

Freemann
(sic!)



PS . Va invit pe toti sa fiti liberi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 3 Feb 2005, 01:53 PM
Mesaj #87


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE (contraste @ 3 Aug 2004, 01:42 PM)
... daca spiritul nu mi-ar fi fost liber, nu as fi facut nimic. Libertatea este in tine.

Libertatea interioara nu este revolutionara, ea este calma si rabdatoare.


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 3 Feb 2005, 10:58 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Fiecare e cat de liber isi permite sa fie. Nimeni in afara sinelui nu ingradeste actiunile unui om.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aditd
mesaj 5 Feb 2005, 11:50 PM
Mesaj #89


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 27
Inscris: 11 December 04
Forumist Nr.: 5.162



Da.
Si pot zice ca asta depinde de modul de interpretare al ficaruia. Intradevar cand trebuie sa primesc o adeverinta de la scoala depind de secretara....Dar in asamblu sunt liber.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 3 May 2024 - 08:39 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman