HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Ascendentul, cum se calculeaza?
Serenity
mesaj 16 Nov 2005, 03:47 PM
Mesaj #36


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Multumesc frumos! yay.gif Poate ar trebui sa deschizi un topic separat, shapeshifter. Cred ca se vor gasi destui curiosi... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 18 Nov 2005, 03:00 AM
Mesaj #37


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Fara sa faceti aceste informatii publice, recomand (din nou) site-ul dsclex.ro si de acolo aflati absolut orice informatie doriti si care are legatura cu astrologia (horoscop personalizat - mi se pare ca aici intra si ascendentul - , bioritm, tarot, numerologie, viata anterioara, astro interpretoare, astro amor, etc) . Este cel mai complet site de astrologie in limba romana pe care-l stiu. wink.gif Mult mai bun decat sa platiti un astrolog sa va spuna aceleasi gogosi. spoton.gif

[edit]
P.S. Eu tocmai am aflat ca in viata anterioara am fost japonez! rofl.gif In jurul anului 1600 rofl.gif asta chiar ca e distractiv! thumb_yello.gif Partea ciudata e ca mi-au "ghicit" interesul pentru calatorii din viata actuala. wink.gif

Acest topic a fost editat de Marcus: 18 Nov 2005, 03:11 AM


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 18 Nov 2005, 01:16 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.455
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



-----
Partea ciudata e ca mi-au "ghicit" interesul pentru calatorii din viata actuala
-----
asta se observă uşor din harta natala dacă ai ceva planete în casa a 9-a..


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Nov 2005, 01:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marcus
mesaj 18 Nov 2005, 04:43 PM
Mesaj #39


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



A, adica mie imi place sa calatoresc din cauza ca am planete in casa a 9-a! laugh.gif Planetele astea se comporta precum un cod genetic, nu? wink.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
batman
mesaj 23 Nov 2005, 08:46 AM
Mesaj #40


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 22 November 05
Forumist Nr.: 7.313



QUOTE (Marcus @ 18 Nov 2005, 03:00 AM)
Fara sa faceti aceste informatii publice, recomand (din nou) site-ul dsclex.ro si de acolo aflati absolut orice informatie doriti si care are legatura cu astrologia (horoscop personalizat - mi se pare ca aici intra si ascendentul - , bioritm, tarot, numerologie, viata anterioara, astro interpretoare, astro amor, etc) . Este cel mai complet site de astrologie in limba romana pe care-l stiu. wink.gif Mult mai bun decat sa platiti un astrolog sa va spuna aceleasi gogosi. spoton.gif

[edit]
P.S. Eu tocmai am aflat ca in viata anterioara am fost japonez! rofl.gif In jurul anului 1600 rofl.gif asta chiar ca e distractiv! thumb_yello.gif Partea ciudata e ca mi-au "ghicit" interesul pentru calatorii din viata actuala. wink.gif

Un site bun de astrologie este: e-astrologie

Contine multe materiale astrologice si documentatii pentru cei dornici sa invete si sa se informeze la acest capitol. Si despre acele harti personalizate, pe care le face automat calculatorul pe dclex, da-mi voie sa am anumite rezerve; tot omul este cel care realizeaza o interpretare mai buna si mai apropiate de realitate, iar pentru asta o discutie cu pasionatii de astrologie pe unul din numeroasele forumuri de acest gen existente, te poate lamuri mult mai bine.

Am intrat pe forumul de la dclex si am fost oripilat de modul cum se modera sectiunea de astrologie de catre persoana care se ocupa asa ceva... Vorbea urat cu vizitatorii care cereau o parere si facea diferite comentarii neplacute prin care dadea de inteles ca nu da doi bani pe aceasta stiinta, ceea ce mi se pare mai mult decat suspect...

Asa ca lasati-ma va rog cu site-ul minune de la dclex... smile.gif

Acest topic a fost editat de batman: 23 Nov 2005, 08:49 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 23 Nov 2005, 01:31 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.455
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



batman sunt de acord cu tine, o interpretare bună se face de către un astrolog versat aşa cum zicea şi Dayne Rudyar astrologia trebuie ,,mulată" pe personalitatea fiecăruia adică e vorba despre o astrologie a personalităţii.. Kepler 7 are mii de cazuri de hărţi : cutremure, evoluţia indicilor bancari, personalităţi, mi se pare de departe cel mai complet soft de astrologie care simplifică mult munca unui astrolog.. cine doreşte Kepler 7, Solar Fire 5, Janus 3 rog să mă contacteze pe pm..


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tzadde
mesaj 17 Dec 2005, 07:43 AM
Mesaj #42


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 16 December 05
Din: Peste tot si nicaieri
Forumist Nr.: 7.485



Buna, sunt nou pe-aici... Ce se aude pe-aici? laugh.gif Eu sunt Sagetator cu Ascendent in Gemeni. Stiu sigur acest lucru, deoarece nu de multa vreme fac parte si eu - mai nou - din breasla astrologilor... Ca in orice domeniu in care se fac opinteli de originalitate, sunt mereu polemici... Unii au anumite puncte de vedere, altii le au cu totul diferite... De aceea se pot isca neintelegeri, voite sau nu... ohyeah.gif Stau pe-aici ca prostu' in loc sa fac altceva. laugh.gif Sunt nedormit si e 7:38 dimineata, ma scuzati daca ceva nu va convine... sorry.gif


--------------------
QUOTE (Paul Verlaine - poetul - nu vreun musteriu sau membru)
Cele mai frumoase preziceri sunt cele care nu se implinesc niciodata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 17 Dec 2005, 01:21 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



O mica rectificare, pentru cei care inca mai cred: astronomic (cu n) vorbind, soarele trece prin 13 constelatii. De asemenea, cei care stiau ca sunt intr-o zodie, in mod normal ar fi cu una inainte. (Decalajul apare pentru ca nimeni nu a mai facut calcule serioase de ani (multi) de zile). Iar cei nascuti in prima jumatate a Sagetatorului sunt de fapt Ophiucus (ca de cand a fost facut zodiacul, soarele mai trece si prin constelatia asta acum). Folositi orice simulator astronomic stelar ca sa va convingeti ca zodiacul e ramas in urma si oricum useless.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tzadde
mesaj 18 Dec 2005, 07:12 AM
Mesaj #44


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 16 December 05
Din: Peste tot si nicaieri
Forumist Nr.: 7.485



O mica observatie: astronomia nu prea are legatura cu astrologia... Sunt stiinte diferite, sunt vederi diferite...
Astronomia doar arata corpurile ceresti fizice, pe cand astrologia se foloseste de simboluri, si inca foarte puternice.
Orice planeta conjuncta cu o stea fixa (asemenea stele fixe sunt preluate din astronomie, se pare) isi schimba energia cu care, de obicei, e asociata...
Nu stiu cat de bine m-am facut inteles, insa... Sper sa putem vorbi mai pe larg pe marginea acestui subiect. Sa ma scuzati daca am fost prea off-topic...
Ophiucus, astrologic, e vazut ca si cum ar fi o constelatie in plus, care se suprapune unei zodii cunoscute... Pozitiile planetelor (Mercur, Venus, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun, Pluton) si luminariilor (Soarele si Luna) nu sunt privite astronomic, ci simbolic, de aceea subliniez diferentele de vederi care exista intre aceste domenii, desi au denumiri oarecum asemanatoare...


--------------------
QUOTE (Paul Verlaine - poetul - nu vreun musteriu sau membru)
Cele mai frumoase preziceri sunt cele care nu se implinesc niciodata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 18 Dec 2005, 02:40 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



laugh.gif Stiu care e diferenta dintre cele doua, studiez astronomia. Vroiam sa arat ca astrologia si orice calcul legat de ea sunt o aiureala, aducand niste argumente palpabile.

Acest topic a fost editat de Blakut: 18 Dec 2005, 02:42 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tzadde
mesaj 18 Dec 2005, 04:16 PM
Mesaj #46


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 16 December 05
Din: Peste tot si nicaieri
Forumist Nr.: 7.485



Foarte bine ca studiezi astronomia, sunt oameni care se ocupa si de astronomie, si de astrologie. Cand e vorba de domeniul din urma, se studiaza datele astronomice ale fiecarei planete si apoi simbolismul acesteia. E un inceput bun, in cazul tau, ohyeah.gif indiferent daca tu crezi in astrologie sau nu.
Hai sa-ti spun un mic secret: nici eu nu credeam in astrologie pana nu am vazut ce inseamna aceasta cu adevarat. Singur trebuie sa fii pregatit pentru a o intelege, altfel orice incercare a cuiva de a te convinge de veridicitatea acestei combinatii de stiinta si arta (asa cum o vad eu) s-ar solda cu un esec... Prin urmare, un impuls interior venit de la un semnal din exterior poate fi suficient, asa cum a fost in cazul meu.
Dupa ce am inceput sa studiez astrologia, m-am uitat si la horoscoapele din mass-media, dar uite ca nu se potriveau deloc cu ceea ce se intampla in realitate... Explicatia e simpla si logica, chiar evidenta: toti suntem diferiti unii de altii. In plus, Soarele nu e singurul care ne arata personalitatea (zodia care credem ca ne reprezinta este cea in care se afla Soarele), o influenta majora avand-o si Ascendentul, care se intareste o data cu inaintarea in viata, fiindca arata expresia sinelui... Pentru aflarea acestuia e nevoie de date cat mai precise, iar daca Asc se afla la granita dintre zodii (numita cuspida), ora nasterii trebuie sa fie foarte(!) precisa...
Sper ca va plac post-urile mele.
O zi buna tuturor! spoton.gif


--------------------
QUOTE (Paul Verlaine - poetul - nu vreun musteriu sau membru)
Cele mai frumoase preziceri sunt cele care nu se implinesc niciodata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 17 May 2006, 11:24 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Martea au loc cele mai multe accidente grave
Autor: Andrei Dumitrescu.

Fenomen confirmat de Politia Rutiera
Cele mai multe accidente rutiere grave, inregistrate anul acesta in Capitala, s-au produs martea. Si asta in conditiile in care, se spune din popor, ca sunt "trei ceasuri rele".

Anul acesta, martea s-a dovedit ziua mortii pentru soferii bucuresteni


Potrivit unui calcul realizat la nivelul Brigazii de Politie Rutiera, 20,3 la suta din cele 263 de accidente grave care au avut loc, in Bucuresti, in ultimele cinci luni, s-au produs martea, in timp ce lunea si joia s-au produs cate 17,3 la suta. Autoritatile nu au putut oferi nicio explicatie cu privire la acest fenomen. "Pur si simplu asa a iesit la calcul. Analiza noastra a relevat ca majoritatea accidentelor cu morti sau raniti grav s-au produs in zilele de marti", ne-au spus politistii.


Sursa: ziarul Averea din 17 mai 2006
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 20 May 2006, 10:29 AM
Mesaj #48


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Tzadde, nu prea am urmarit tot dialogul, dar te vad atat de convins de eficienta astrologiei incat nu pot sa nu te "chinui" un pic. ohyeah.gif

Intrebarea mea pentru tine este:

Care este sensul (rolul) astrologiei si cum se manifesta ea, pentru un individ aflat fizic in spatiul interplanetar?

Exemplu: Individul se naste in cosmos. Ce zodie este? huh.gif (sau ce ASCENDENT, ca sa fiu si putin ONTOPIC smile.gif )

[edit]Ah, abia acum observ, discutia dintre Tzadde si Blakut a avut loc cu mult timp in urma... unsure.gif

Acest topic a fost editat de Marcus: 20 May 2006, 10:29 AM


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 04:38 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman