HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Sunt Valorile Promovate?
mutulica
mesaj 27 Nov 2004, 05:57 PM
Mesaj #71


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (mutulica @ 26 Nov 2004, 09:17 AM)
pentru ca valoarea exista doar in ochii celor ce sunt dispusi sa plateasca pentru ea (nu vorbesc doar de bani, pot fi sentimente, etc.)

vad ca va legati de partea financiara mai ales. intr-un topic ceva mai devreme spuneam ca nu e vorba doar de bani.
banii ca unitate de masura sunt cel mai usor vizibili...

sa incerc sa ma fac inteles... voi lua ca exemplul pe costi...
asa cum spuneam mai devreme, muzica lui are valoare in ochii (ma rog, urechile) celor dispusi sa plateasca pentru ea. aceasta muzica nu mai costa aproape nimic odata ce a trecut sezonul (si financiar si emotional - e o marfa usor perisabila)

ei bine asta spune ca domnul costi nu prea are valoare ca muzician, in schimb este un valoros om de afaceri, care a exploatat cu un stralucit simt al pietei o situatie de fapt in care s-a aflat




--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 28 Nov 2004, 11:46 AM
Mesaj #72


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Cred ca e bine sa incercam sa separam cele doua aspecte, respectiv valoarea intrinseca si valoarea financiara. Iar acest topic era despre prima dintre ele. Faptul ca unele 'valori' atrag castiguri materiale, este doar o chestiune complementara. Ganditi-va la faptul ca exista non-valori care aduc foarte mari castiguri. In aceste cazuri, e clar ca vorbim doar despre valoare ca notiune financiara, sa spunem. Or, nu despre asta era vorba aici.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 29 Nov 2004, 10:46 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE (oanadobre)
Mutulica, s-ar putea sa scapi din vedere ca multi artisti au murit faliti- inclusiv Van Gogh. Avea opera lui mai putina valoare cand traia?

Binenteles ca nu avea valoare! Cum se explica faptul ca nimeni nu ii aprecia tablourile? La fel a fost si Eminescu. Probabil ca arta e ca vinul, cu cat e mai veche cu atat e mai valoroasa (buna nu puteam spune). Asa cum am mai spus intr-un post mai sus, valoarea depinde de context, in consecinta si de timpul T la care se face evaluarea. Deci nu putem vorbi de valori absolute!

QUOTE (nefertiti)
Faptul ca unele 'valori' atrag castiguri materiale, este doar o chestiune complementara. Ganditi-va la faptul ca exista non-valori care aduc foarte mari castiguri. In aceste cazuri, e clar ca vorbim doar despre valoare ca notiune financiara, sa spunem. Or, nu despre asta era vorba aici.

Fiecare obiect, persoana sau actiune are o anumita valoare, da? (chiar daca este vorba de o valoare infinita) Ei, banii nu sunt altceva decat o metoda universala de masura a valorii. Ce ar fi daca fiecare am avea unitatea lui de masura? Ne-am intoarce la troc.
Referitor la non-valori, binenteles ca exista unii care supraevalueaza aceste non-valori in scopul castigului de bani, dar asta cu siguranta nu o sa tina mult, si asa cum a zis Mutulica, e ceva pe termen scurt. De exemplu pe mine ma enerveaza protv-ul care tooot o tinea intr-o vreme cu "stelele protv" sau "vedetele protv". Adica ei singuri s-au autodeclarat vedete si stele de televiziune. La fel se intampla si cu formatiile scoase pe banda rulanta. Li se face reclama peste tot si foarte multi merg sa le vada sau le asculta din cauza ca "sunt la moda". In concluzie, sunt unii care se folosesc de niste prejudecati ale oamenilor (exemplu: "trebuie sa fiu la moda") si reusesc sa castige foarte multi bani.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Nov 2004, 10:46 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 11:52 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman