Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Sunt Valorile Promovate?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Show-biz > Mass-media
Pagini: 1, 2
cameron
Sunt valorile promovate in mass-media?
Cum poate sa afle simplul cetatean de rand care este valoarea si care este non-valoarea?
Care sunt personalitatile despre care ar trebui sa stim mai mult?
Care sunt "personalitatile-manea"..de care ar trebui sa scapam ?
menthoru'
privind sub aspect general as putea spune ca sunt putine valori, deoarece cred ca o valoare este persoana care pe ecran nu este falsa, ci este exact cea din viata de zi cu zi insa majoritatea personalitatilor sunt foarte bine "machiate" astfel incat sa dea bine pe sticla sau la radio sau in ziare ...
cred ca ar trebui sa scapam de marea majoritate si sa aducem oameni sinceri si profesionisti in locul lor ... sa scapam de fake-uri si impresii ... si acum ma gandesc la sigla national tv si la Florin Calinescu ce spunea ca sub el "Tele7 acb" va avea super rating in max. 1 an si va fi cea mai tare televiziune romaneasca in alti 5 ani.
Unde e acum dupa un an. La PROtv-ul imbatranit de atatea seriale reluate si prezentatori semi-profesionisti si agramati.
Figaro
In momentul in care un prezentator propune un anumit tip de emisiune, un anumit fel de prezentare, un anumit mod de a vedea lucrurile emisiunea se standardizeaza. Specatatorul se asteapta ca fiecare editie sa-i trezeasca aceleasi resorturi. Daca prezentatorul duce in spate o emisiune de divertisment nimeni nu e interesat de inclinatiile lui filosofice sau poetice. E un bufon, si bufon trebuie sa ramana. Cu timpul emisiunea se va autocopia pana la diluarea completa. The End.
menthoru'
nu ma intereseaza valoarea lui poetica figaro ci omul din spatele prezentatorului. OMUL.
Figaro
Principalul motor al mass mediei este audienta. O emisiune lipsita de audienta sucomba. Ori pentru a avea audienta prezentatorul e obligat sa urmeze standardul impus, chiar daca acesta nu mai corespunde cu nevoile si convingerile sale. Teo glumeste, si este obligata sa glumeasca la infinit. Probabil ca fata citeste din Hegel curent, dar asta e problema ei. Pe ecran e cu zambetul larg, chiar daca are un deces in familie.

In Omul din Luna Andy citeste integral Marele Gatsby. Reactia? Stupoare, dezamagire, frustrare. Nu pentru romanul in sine, ci pentru rolul de bufon pe care Andy il refuza. Daca romanul ar fi fost citit de un actor specializat pe roluri serioase reactia ar fi fost alta. Andy insa era un bufon.
nefertiti-old
exact. nu poti pune egal intre cel de pe sticla, redactor, moderator etc. si omul de toate zilele. nu se poate. la fel cum nu se mai poate sa te p*** contra vintului. poti incerca, dar n-o sa iasa ce vrei.
Diana-Maria
Daca arati bine, ai un decolteu bogat pe care il mai si expui cu generozitate si un "spate sanatos"...gata! Esti vedeta pe stical!!! Putine sint exceptiile, gen Teo... Iar masculii ...nu mai zic nimic..In afara de Tabara si de Gheorghe , ca om de radio, nu ma dau in vint dupa nici unul...
Valorile sint mai putin promovate daca nu au proptele...
nefertiti-old
din pacate, Diana-Maria are dreptate. sint foarte putini cei care au ajuns pe o pozitie respectabila, sa zicem, gratie profesionalismului. restul sint niste surogate.
Figaro
Nu, problema e cu totul alta. As numi-o sindromul xeroxului. Respectivul moderator ar fi unul de talent, insa emisiunea in care activeaza il obliga sa se repete la infinit. Teo, Cristi Tabara, Andrei Gheorghe, Mircea Badea sau Mircea Radu, Mihaela Radulescu etc. sunt prizonierii propriilor personaje. Ei sunt fiecare un produs standardizat, inseriat, inventariat si servit ca atare. Nu au adancimi, nu au deraieri, nu au caderi, nu au umbre. Sunt marionetele propriilor roluri. Se joaca pe ei insisi.
cameron
OK. Emisiunile acestora promoveaza valoarea?
Moda,..curentul,..banii,..celebritatea de o vara..suplinesc valoarea?
Figaro
Unele promoveaza valoarea. Valoarea autentica, valoarea altora. Daca invitatul se numeste Adrei Plesu, atunci pana si emisiunea Mihaelei Radulescu promoveaza valoarea. Insa discprepanta e si mai mare: valoarea alturi de platitudine.
nefertiti-old
da, dar pe de alta parte, majoritatea emisiunilor au un format impus, importat si nu poate fi schimbat. de aceea si putinii moderatori de valoare capata o imagine de cretinism samd.
Figaro
Impunerea se face de catre audienta, iar audienta nu vrea valoare.
nefertiti-old
eu ma refer la formatul emisiunilor aduse de afara, care nu poate fi schimbat. treaba cu audienta si valoarea e altceva. e valabila, de ex, la Vacanta mare (leana si C.) si ai dreptate: nivelul de cultura e foarte redus.
genicon
La primul curs ni s-a zis ca in Romania NU exista jurnalisti adevarati. Cu totii au fost luati de pe strada si transformati in vedete. Nu au pregatirea necesara, si asta conteaza mult. Pentru ca, la drept vorbind, nu poti pune un cizmar sa conduca o tara si sa te astepti ca aceasta va deveni o putere importanta... Ni s-a mai zis, de asemenea, ca majoritatea cauta (in jurnalism) EXPERIENTA. De ce? Pentru ca experienta este singura pe care o au jurnalistii din momentul de fata, si nimic mai mult. Trist, dar adevarat...
Diana-Maria
Genicon, cu timpul ai sa vezi ca mai mult de 80 la suta din "oamenii de presa " ai zilei sint de fomatie...ingineri!!!
Si nCind am auzit-o pe Raduleasca zicindu-i doamnei Zoe Petre ca e "o curtezana a puterii", n-am stiut daca sa rid sau sa pling...
Si nu glumesc!
genicon
Haide sa zicem ca "a gresi este omeneste" smile.gif Insa a persevera in greseli deja este prostie (nu mai stiu exact cine a zis asta...) Iar majoritatea celor de la noi parca fac intrecere care poate scoate perle mai mari din gura.

Nu cred ca este chiar on-topic, dar aseara am urmarit emisiunea Ciao, Darwin. Laura, intrebata unde s-a nascut D'artagnan, raspunde: "Venetia!" Negru o mai ajuta putin "Ver... Ver..." Ea raspunde: "Verona!" Negru incearca iar: "Vers... Vers..." Ea din nou: "Versace!" rofl.gif rofl.gif
nefertiti-old
genicon, degeaba faci facultatea de jurnalistica daca nu ai inclinatii pentru asta. iar cind o sa termini, o sa te trezesti ca habar n-ai cu ce se maninca aceasta meserie. fara exagerare. iar treaba cu experienta e cit se poate de adevarata si de realista. iti dau un exemplu: acum citiva ani, o studenta in nu stiu ce an, la jurnalistica, a venit sa faca practica unde lucram eu atunci. si, foarte senina, a spus ca ea vrea sa se ocupe de conferintele de presa!!!!! am ramas fara replica. ce-o fi inteles fiinta aceea din tot ce a invatat, nici acum nu stiu. bine, e si o doza destul de mare de prostie aici, dar asemenea specimene sint foarte frecvent intilnite.
Diana-Maria
..."Multi chemati, putini alesi..."- ori te nasti cu morbul in singe, ori o lasi balta...
Prea multi "jurnalisti" fac meseria dupa ureche...iar pe oamenii de presa cu adevarat buni , ii numeri pe degete...
katia
In Romania jurnalismul e o meserie grea numai pentru cei care nu s-au "vandut" unui partid. Atata timp cat esti vertical, cei mari trag de tine in toate partile si poti ajunge pe drumuri destul de usor - exemple pe aceasta tema sunt cu carul. Daca, din contra, ai spatele asigurat, nici nu ai nevoie de profesionalism ca sa avansezi.
Trist, dar adevarat ! cry.gif
unul
Daca stie cineva un nume, un singur nume, de ziarist "vertical", in ziua de azi, spuneti-l. Spuneti-l in gura mare. Daca se aduna semnaturi pentru candidaturi, pentru infiintari de partide, etc... hai sa adunam semnaturi si pentru un singur "nume" caruia sa-i facem stratuie, sa nu mai lasam piedestalul din fata Casei Presei liber.
Cat despre nativitatea meseriei de ziarist, nu trebuie sa ai masteratul in domeniu. La fel ca si in detectivistica ai nevoie de FLER.
Diana-Maria
Ion Cristoiu...zic eu...
nefertiti-old
ce gluma buna, Diana-Maria...
AIWA
Din pacate...NU SINT PROMOVATE valorile......sau mai bine spus ce intelegem prin valori in jurnalistica?
A ca e unu mai tare ka altu? sau ca e un GHEORGHE Andrei Gheorghe...Nu confundati VEDETELE cu VALOARE!
Cel putin sint notiuni ce dupa parerea mea ...rar se intilnesc in acelasi OM
Diana-Maria
Mie-mi place Cristioiu...in "jungla presei" e o figura care mai are putin bun-simt...din punctul meu de vedere.
dificilaold
Dupa mult timp am vazut aseara Carcotasi si mi s-au parut penibili rau de tot.La fel emisiunea lui Tatu,la fel Andreea marin,ni se mai promite ceva penibil cu Monica Anghel,si emisiunea lui Teo (nu Teo) incepe sa devina slaba,mai ales de cand au dus-o pe Nicoleta,poate sint eu prea selectiva,dar toate sint fortate si penibile.
Imi place Tuca.Pentru ca imi place.Si Cristi Tabara.
unul
Verticalitatea unui om de presa, cred ca este data de marimea contractului pe care acesta il are cu o anumita institutie.
Tin minte un interviu cu Sorin Rosca Stanescu, un formator de opinie, care a recunoscut ca abordeaza un subiect doar dupa ce ia contact cu cel impricinat. Daca e vorba de reclame sau dezvaluiri, nu se misca decat dupa ce obtine oarece promisiuni.
A motivat aceasta conduita prin prisma supravietuirii ca om de presa si ca individ.
Nici "catavencii" si nici "adevaratii" nu sunt straini de astfel de practici.
Figaro
Intrebari:

1. Care este mancarea preferata?
2. De cate ori poti manca felul de mancare preferat?

a. 20 de ani la rand, zilnic
b. 20 de ani la rand, la doua zile
c. 20 de ani la rand, saptamanal

In televiziune nu exista valori, ci personaje care isi joaca propriul rol si care se depreciaza dupa modelul copiei xerox: din original in prma copie, din prima in a doua, din a doua in a treia etc. Pot exista emisiuni in care sunt invitate valori. Andrei Plesu e o valoare. Restul sunt personaje de teveu.
unul
Nu numai Andrei Plesu este o valoare. Pot spune ca si Vadim Tudor este o valoare. Si Mihaela Radulescu are o valoare. Dar asta nu inseamna ca oamenii din mass-media se depreciaza in timp.
Figaro
Cam greu sa-l compari pe Andrei Plesu cu Mihaela Radulescu si Vadim Tudor...

genicon
QUOTE (nefertiti @ Oct 10 2003, 12:15 PM)
genicon, degeaba faci facultatea de jurnalistica daca nu ai inclinatii pentru asta. iar cind o sa termini, o sa te trezesti ca habar n-ai cu ce se maninca aceasta meserie. fara exagerare. iar treaba cu experienta e cit se poate de adevarata si de realista. iti dau un exemplu: acum citiva ani, o studenta in nu stiu ce an, la jurnalistica, a venit sa faca practica unde lucram eu atunci. si, foarte senina, a spus ca ea vrea sa se ocupe de conferintele de presa!!!!! am ramas fara replica. ce-o fi inteles fiinta aceea din tot ce a invatat, nici acum nu stiu. bine, e si o doza destul de mare de prostie aici, dar asemenea specimene sint foarte frecvent intilnite.

Cu sau fara exagerare - asta nu hotarasc eu. Insa cea mai mare greseala (desi deseori este cea mai buna arma) nu este alta decat GENERALIZAREA.
Este drept ca pot iesi de pe bancile unei facultati de jurnalism persoane care nu au nici o treaba cu aceasta meserie, este drept ca trebuie sa ai acel "ceva" pentru a face treaba buna, este drept ca sunt persoane care nu au nici o inclinatie pentru aceasta meserie dar la fel de drept este si faptul ca sunt numeroase persoane care au o astfel de inclinatie, care isi doresc sa faca si care cu studiile necesare chiar pot face ceva. La fel de drept este ca sunt medici care termina facultatea si nu au nici o treaba cu medicina, sunt avocati, sunt ingineri. De fapt, in fiecare meserie sunt persoane care nu au nici o treaba... deci... nu trebuie sa generalizam - fiecare padure cu uscaturile ei... Pentru ca nu voi fi niciodata de acord ca inginerii sau stiu eu ce alte persoane pot fi mai bune decat cineva cu studiile necesare... Este incorect, ilogic si anormal. Pentru ca daca asta e realitatea, nu inseamna ca aceasta este si normalitatea... Asa cum ziceam intr-un subiect care vad ca a prins din nou viata - Haideti sa schimbam lumea! tongue.gif wink.gif
Tyra
Dragii mei... un jurnalist adevarat? Nu stiu. Iata ca si eu sunt studenta la Jurnalism si am multe pareri, impresii samd in ceea ce priveste mult discutatul subiect. Daca voi deveni sau nu unul... ramane de vazut. In orice caz, nu este de ajuns sa ai fler. Daca toti asa zisii jurnalisti ar da si pe la facultatea de specialitate sa vada cum sta treaba, cred ca ar avea multe de invatat si poate ca cei mai putin rasariti, daca-mi permiteti, s-ar lasa de meserie.
Bafta!
Figaro
Pentru ce deveniti voi jurnalisti, copii? Pentru ca sa umpleti ziarele cu bataile de prin sate? Cu pedofili de import? Cu circul politic? Am renuntat la ziare cu mult timp in urma. Si cunosc multi care s-au lasat de presa. Presa nu mai prezinta importanta. E un circ pentru bani. Stirea cea mai senzationala si cea mai stupida castiga.
black ice
QUOTE
Pentru ce deveniti voi jurnalisti, copii?


Buna intrebare Figaro. Multa vreme m-am gandit si eu la ea si sincer sa-ti spun, dupa doar 2 saptamani de cursuri imi dau seama ca mi-am ales prost facultatatea. Cred ca de la anul ma duc in vecini...

da, stiu, sunt off-topic... tongue.gif
genicon
QUOTE (Figaro @ Oct 21 2003, 02:55 PM)
Pentru ce deveniti voi jurnalisti, copii? Pentru ca sa umpleti ziarele cu bataile de prin sate? Cu pedofili de import? Cu circul politic?

Ceva ce a devenit cliseu in presa este prost-inteleasa acum idee de "schimbare a lumii". Asta vrea sau trebuie sa vrea un jurnalist. De aceea spun eu ca un inginer nu poate sa isi doreasca acest lucru. Sau daca isi doreste, nu are sanse fara studii. Poti invata arta manipularii. E clar, daca nu ai acel ceva, inveti de geaba, dar persoanele care dau la jurnalism probabil considera ca au un ceva acolo...
Si tocmai de asta vrem sa devenim jurnalisti (cred...) pentru ca ne-am saturat si noi de toata prostia, de tot circul asta - sa nu mai conteze senzationalul, violurile si crimele... sa conteze informatia si modul in care ea este redata... dar, asa cum zicea blacky... sunt si eu off-topic. Si voi mai scrie aici peste vreo luna... cand voi sti si mai multe... wink.gif

P.S. Bine ai venit la han, Tyra! ohyeah.gif
Afrodita
Ok,Geni, am inteles punctul tau de vedere ,dar...Pt ca exista si un "dar" cam mare: ce te faci cand editorul sau mai stiu eu ce sef ai iti impune sa scrii intr-un anume fel despre ce vrea el?? Vorba cuiva: daca il iubesti pe Basescu te va pune sa-l denigrezi si invers...Si asta e doar un exemplu cat se poate de banal...Deci, in asemenea cazuri ce faci? Te muti de la un ziar la altul de la o televiziune la alta pana cand vei gasi ceea ce doresti? Si oare vei gasi ceea ce doresti??
Scuza-ma ca-s asa de "neagra" in gandire la ora asta, dar trebuie sa vezi si partea proasta a lucrurilor.
OFf topic: Blacky sa nu-mi zici ca te schimbi la management si o sa fim colegi biggrin.gif laugh.gif
genicon
Da... celebra vorba asta... si o stim prea bine. Tocmai de asta ziceam ca valorile nu sunt promovate, dar schimbarea poate fi facuta de noi, cei cu studii tongue.gif Adica... intr-un tarziu, cineva care are faculta de jurnalism va ajunge editor-sef si nu va mai impune tipuri de articole... Sper sa nimer si eu un astfel de sef...
something
M-am gandit sa intervin si eu la subiectul acesta fiindca si eu, ca si toti dealtfel, m-am lovit la tot pasul de non-valoare foarte promovata. E trist sa vezi ca asa stau lucrurile, si mie mi se pare si mai trist sa observ ca sunt tot mai putini care vor sa fie altfel sau care cred ca poate fi si altcumva. Devine destul de obositoare replica :" Las' ca mere si asa!"
cameron
Bine ai venit la han Something!
Tyra
Ei bine, Afrodita, da! O sa ma mut de la un ziar la altul pana cand o sa ajung sa fiu sigura ca nu voi fi nevoita sa fac nici un compromis major. Acum ca tot a spus Genicon, vreau sa schimb lumea. Cine nu vrea? Doar ca unii au sansa sa o faca, iar altii nu. Jurnalistii au mai multe sanse... cred.
Diana-Maria
In viata de zi cu zi inca mai functioneaza sistemul "pile, relatii, cunostinte"- asa ca valorile mai au mult pina a fi promovate.Interesul primeaza iar cel cu verticalitate nu se va putea "desfasura" pentru simplul motiv ca prin actiunile sale va atinge puncte mult prea sensibile... sad.gif
genicon
Asa e! Vor atinge puncte mult prea sensibile, insa odata si odata tot trebuie atinse aceste puncte. Nu putem sa ne complacem in mediocritate si sa asteptam la nesfarsit ca cineva de acolo de sus va face ca aici, jos, unde suntem noi, sa mearga bine. Problema este urmatoarea: noi suntem noi, suntem gunoaiele, suntem nimicurile iar cei de sus stiu chestia asta. Si pana cand un gunoi nu va intra in ochi sa le lacrimeze putin nu vor sti si nu le va pasa niciodata de existenta noastra. Valorile nu sunt promovate pentru ca si noi am inceput sa acceptam ideea sau sa refuzam sa mai privim la tv/citim ziare/ascultam radio decat sa incercam sa facem ceva pentru a schimba aceasta masiva promovare a non-valorii si a incompententei wink.gif Ne doresc multa bafta de acum in colo! thumb_yello.gif
ypsilonalpha
QUOTE (genicon @ Oct 23 2003, 03:21 PM)
Problema este urmatoarea: noi suntem noi, suntem gunoaiele, suntem nimicurile iar cei de sus stiu chestia asta. Si pana cand un gunoi nu va intra in ochi sa le lacrimeze putin nu vor sti si nu le va pasa niciodata de existenta noastra.

Hm, din pacate cei mari poarta de obicei ochelari polarizati din aia suparati ... nu se sinchisesc ei nici macar de "gunoaiele" de care zici. sad.gif
Tyra
Genicon, mai bine de atat nu putea sa fie spus. Ai urat bafta si eu iti multumesc pentru ca fac parte din aceeasi oala ca si tine si cu siguranta ca vom avea nevoie de noroc si putere sufleteasca. mad.gif
genicon
Asa e Tyra... thumb_yello.gif

@ypsi: Ufff... ai si tu dreptate... deja simt cum si ultimul firisor de ata de care atarnam sta gata sa se rupa... Totusi... este imposibil sa nu existe o solutie... care sa fie aceasta??? sad.gif
ypsilonalpha
Pai tot asta e firisorul de speranta: fiecare "gunoi" care izbeste ochelarii ii mai impaienjeneste nitel, si se poate ca "gunoiul" cu numarul zece mii sa faca praf geamurile ... si atunci sa te tii! (Asta ca sa ma exprim tot in metafore)

Problema e cit de deziluzionati vor fi intotdeauna cei 9.999 care au incercat si n-au reusit. Fiecare spera sa fie cel cu numarul 10.000 ... e firesc, omenesc , dar nu poate.
genicon
Sunt dispus sa incerc eu de 9.999 de ori... numai sa existe un al 10000-lea. Pentru ca... prea exista vedete si non-valoare facute tocmai pe spatele unor persoane valoroase.

Counting... biggrin.gif
nefertiti-old
Ma uitam pe aceste pagini mai vechi si nu puteam sa nu ma intreb: oare Geni is still counting? laugh.gif
Achernar
Pai tot ceea ce era de spus s-a cam spus. Mai mult de-atat ...
nefertiti-old
Imi vine greu sa cred ca s-a spus tot. Poate reluam un pic discutia si am putea incepe prin a da un soi de definitie a valorii in media. Sau cel putin a valorii pe care ati vrea sa o regasiti in mass-media de la noi.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.