HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

 
Reply to this topicStart new topic
> Orient Expres, Ultimul film al lui Sergiu Nicolaescu
Forta-MTI
mesaj 13 Oct 2004, 09:41 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



Ce parere aveti despre ultima pelicula semnata Sergiu Nicolaescu?

Mi s-a parut o productie de-a dreptul remarcabila:o drama cu impact emotional nemaipomenit punctata de o atmosfera de vis, costume si locatii splendide, adaugand o coloana sonora impecabila, montaj deosebit si chiar intriga cu implicatii psihologice ce nu vizeaza doar impresionismul de suprafata.
Ironice au fost insa scenele in care Nicolaescu rosteste niste replici atat de contrastante cu intreaga sa cariera cinematografica (adica, cea de marioneta a regimului comunist).
Pacat ca acest cunoscut regizor nu a avut posibilitatea sa faca filme ce "Orient Expres" de mai demult... ne-am fi mandrit poate, cu un alt fel de cinematografie... oricum "Orient Expres" dovedeste talentul si experienta lui Nicolaescu in fata celor care l-au acuzat ca ar fi fost bun doar ca instrument propagandistic...


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 14 Oct 2004, 02:29 PM
Mesaj #2


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Forta-MTI, caută tot aici la "Teatru, Film şi Carte", la pagina 2, că există un topic pe aceeaşi temă. Merită să cauţi şi să citeşti ce scrie acolo. Vei avea o surpriză...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 04:33 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman