HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Inteligenta Emotionala
cameron
mesaj 16 Mar 2004, 03:22 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



In ultimul timp notiunea de inteligenta emotionala este vehiculata din ce in ce mai des.
Ce este inteligenta emotionala?
Cat de importanta este atunci cand trebuie sa luam decizii pentru viata noastra? O persoana inzestrata cu inteligenta emotionala poate avea uneori succes mai mare decat o persoana cu un IQ peste medie?
Sau sunt doar povesti?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 16 Mar 2004, 06:06 PM
Mesaj #2


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Ce este inteligenta emotionala?

Inteligenta emotionala ne permite sa fim mai creativi si sa ne folosim emotiile pt a ne rezolva probemele. O persoana inteligenta emotional este abilitata in patru domenii: identificarea emotiilor, folosirea emotiilor, intelegerea emotiilor si reglarea emotiilor. (definitia lui Salovey si lui Mayer).


Inteligenta emotionala este "abilitatea de a percepe emotii, de a accesa si genera emotii care sa asiste gandirea, de a intelege emotiile si cunostintele despre emotii, si de a regla emotiiile pentru a promova dezvoltarea emotionala si intelectuala" (tot Mayer si Salovey).


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 16 Mar 2004, 06:13 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Am destule motive sa "cred" ca inteligenta emotionala exista ( biggrin.gif ), este importanta pentru viata noastra, nefiind sunt doar povesti. Nu imi voi argumenta acum afirmatiile. smile.gif

Am dat niste referinte Web pentru cei ce nu cunosc acest domeniu, AICI

Imi propusesem sa lansez un astfel de topic, insa ceva mai incolo. Multumesc cameron ! smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 16 Mar 2004, 06:34 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Mar 2004, 06:13 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Peter Pan
mesaj 18 Mar 2004, 02:44 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 28 October 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.075



Am avut colegi care nu aveau rezultate prea grozave la scoala. Mie mi-a placut, recunosc, sa am note bune. Le-am obtinut si , atunci, credeam ca voi avea totul in viata. Dupa ani de zile, m-am reintalnit cu unul din acei colegi care erau printre ultimii in clasa ( n-am spus ca erau prosti !! pur si simplu nu le pasa de note). Era fericit ! Urma sa plece in scurt timp, de tot, in America !!
Atunci m-am desteptat, am avut o revelatie...iar ceea ce am constatat nu prea mi-a placut....Ce-mi folosea mie faptul ca terminasem liceul prima in clasa ??? El era cel care pleca spre o viata mai buna,pe cata vreme eu ramaneam aici.......
Ce legatura au toate astea cu inteligenta emotionala? Pai simplu !
Inteligenta emotionala inseamna un control al propriilor sentimente, ceea ce duce automat la un comportament controlat. Cu alte cuvinte, lasi sa se vada din sufletul tau numai ce-ti convine sau ceea ce crezi ca te tine la "adapost". Eu am fost toata viata un om cu sentimente "la vedere" si am suferit din cauza asta pentru putini sunt cei care mai dau valoare sinceritatii. Viata e o mica jungla, iar daca nu-ti creezi "scuturi" de aparare, sigur nu vei putea strabate aceasta jungla cu succes. Probabil vei ajunge pe un drum infundat, dar in nici un caz acolo unde vrei de fapt.
Dar toate astea nu inseamna ca trebuie sa devii un "rece"...Nicidecum! Cei de care esti convins ca trebuie sa-ti vada sentimentele sunt cu totul aparte....
Inteligenta emotionala nu este un dat cu care ne nastem, ci este un lucru care se poate invata.Poti invata din experienta de viata ce anume sa exprimi si ce anume nu...
Inteligenta emotionala nu are neeaparat legatura cu inteligenta mentala. Un om care n-a deschis in viata lui o carte sau nu prea i-a placut s-o faca , dar care are o experienta de viata din care a stiut sa invete, poate fi un excelent actor,dozandu-si sentimentele dupa propriul plac.
De aceea, nu toti cei care au fost premianti la scoala, ajung neeaparat sa si reuseasca in viata asa cum se spera, pentru ca n-au invatat ca, pentru a junge in fata, trebuie sa inveti "sa mai dai si din coate", sa devii un pic viclean, sa-ti maschezi adevaratele sentimente, atunci cand simti ca nu e bine pentru tine sa le exprimi....
Asta cred eu !


--------------------
Nu vreau sa fiu om mare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 18 Mar 2004, 07:44 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Cred ca de fapt Cameron se refera la notiunea de inteligenta emotionala vehiculata de ceva vreme nu doar in mediile de psihologi cat mai ales in stiinta managementului, a relatiilor la locul de munca, a comunicarii, a resurselor umane.
Este un fapt dovedit ca un individ cu un IQ peste medie poate fi mai putin productiv decat unul cu IQ mediu, daca este mai labil, sau mai sensibil emotional.
Inteligenta emotionala tine de auto-control, entuziasm si perseverenta.
Rolul emotiei in reactiile noastra il depaseste uneori pe cel al ratiunii .
Indicatorul inteligentei emotionale – EQ – e luat in calcul alaturi de cel al inteligentei - IQ – atat in strategiile de succes cat si in managementul crizelor emotionale. Este foarte important in dinamica echipelor de lucru, in relatiile interpersonale, in abilitatile de comunicare.
Inteligenta emotionala se poate invata (in multe universitati este un curs de sine-statator) – prin intermediul ei se controleaza nu doar impulsul emotional ci si retinerea , reticenta data de intelect. Cu ajutorul ei detinem o sursa de informare asupra emotiilor care ne pot influenta gandirea, ratiunea, deci luarea deciziilor, pot fi identificate eventuale motive de conflict (mai ales in cazul grupurilor de lucru, echipelor), si favorizeaza dezvoltarea empatiei (abilitatea de a « citi » emotiile celorlalti).
De fapt se urmareste un echilibru intre intelect si inima, fara renegarea nici uneia dintre ele – e un fapt stiintific dovedit ca creierul uman este construit in asa fel incat sa faciliteze acest amestec de gandire si emotie.
Dezvoltarea si popularizarea conceptului a fost accelerata de studierea relatiilor inter-umane la serviciu.

(Sursa - o conferinta auzita acum multi ani – inregistrata de un amic; poate imi mai amintesc cate ceva - la noi nu prea am intalnit astfel de materiale )

@calfa - multumesc pentru link-uri. Imi voi face timp pentru ele, este un domeniu interesant


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Mar 2004, 02:15 AM
Mesaj #6


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ce vreti sa stiti?
va zice mandea

ca de inceput... inteligenta emotionala a inceput sa fie din ce in ce mai mult criteriu de ocupare a joburilor din mngmt...
pe buna dreptate


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 19 Mar 2004, 09:52 AM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



QUOTE (3,1415926535 @ 16 Mar 2004, 07:06 PM)
Ce este inteligenta emotionala?

Inteligenta emotionala ne permite sa fim mai creativi si sa ne folosim emotiile pt a ne rezolva probemele. O persoana inteligenta emotional este abilitata in patru domenii: identificarea emotiilor, folosirea emotiilor, intelegerea emotiilor si reglarea emotiilor. (definitia lui Salovey si lui Mayer).


Inteligenta emotionala este "abilitatea de a percepe emotii, de a accesa si genera emotii care sa asiste gandirea, de a intelege emotiile si cunostintele despre emotii, si de a regla emotiiile pentru a promova dezvoltarea emotionala si intelectuala" (tot Mayer si Salovey).

moda asta cu inteligenta "emotiva" cred ca merge la povestea "femeilor de succes"!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 19 Mar 2004, 10:10 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



QUOTE (SEMANTIC @ 19 Mar 2004, 09:52 AM)
moda asta cu inteligenta "emotiva" cred ca merge la povestea "femeilor de succes"!

Semantic, esti dragut sa dezvolti? (doar nu-ti imaginai ca scapi biggrin.gif )

Da, este folosita de asa-zisii "guru" care scriu tot felul de carti mai mult sau mai putin idioate de genul: "cum sa ai succes", "cum sa obtii ce vrei"etc.
Dar asta nu schimba faptul ca este materie de studiu in psihologie si management, resurse umane.

Acest topic a fost editat de denise_d: 19 Mar 2004, 10:11 AM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 19 Mar 2004, 10:13 AM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (SEMANTIC @ 19 Mar 2004, 10:52 AM)
moda asta cu inteligenta "emotiva" cred ca merge la povestea "femeilor de succes"!

De fapt, SEMANTIC, pentru a fi corecti:

inteligenta "emotiva" e mascata de povestea "femeilor de succes"!

Asa ca, sa incercam sa trecem de aparente, inclusiv de cele generate de asemanari suparatoare. thumb_yello.gif

Chiar daca nu i-am spune "inteligenta emotionala", intreaga "ipoteza stiintifica" ramane in picioare. Cred eu ...

Acest topic a fost editat de calfa: 19 Mar 2004, 10:14 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 19 Mar 2004, 10:20 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Si tu...calfa? ohyeah.gif
Adica cum devine treaba? Numai femeile ai emotii? Sau numai femeile sunt de succes?
deh, eu am auzit ca reprimarea emotiilor duce la frustrari (de ambe sexe). Inteligenta emotionala ("stiintifica") consta in gasirea echilibrului intre "emotional" si intelect. In plus, este "dedicata" in special managerilor - femei, dar mai ales barbati, caci sunt mai multi biggrin.gif
Din pacate, trebuie sa plec, dar revin...


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 19 Mar 2004, 10:38 AM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



denise_d, eu nu mi-am spus parerea despre povestea "femeilor de succes", desi poate fi interpretat SI as ce am scris eu.
Observand ca lui SEMANTIC i se pare ceva suparator, am spus "asemanari suparatoare".

Asadar ... eu nu sad.gif

Cat priveste asemanarile si deosebirile, din punct de vedere emotional, si psihologic in general, dintre femei si barbati, cred ca merita deschise Topicuri separate. Candva ...


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 19 Mar 2004, 10:45 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



rofl.gif Bine-bine, te iert! laugh.gif Oricum, cred ca ar fi interesant de abordat subiectul si din punct de vedere al unei echipe, al relatiilor dintre membrii ei, eventual rapoturile sef -subordonat (si invers!). Poate ne ajuta un expert, din cate stiu avem studenti la psihologie printre noi. (Acum chiar am plecat smile.gif )


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 19 Mar 2004, 10:49 AM
Mesaj #13


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



Pai da! ca daca o trece "fioru" poeziei o fi asta fro' "arma secreta" la negocieri?!
Eu zic ca este o moda, ce inteligenta emotionala gasesti la CEOul de le Virgin? sau daca esti seful baroului bucuresti, he hehhe! sau la Parmalat?
"Inteligenta emotiva" am zis si asa ramane!
Povestea de succes era o sugestie sa vedeti/vedem cate dintre "bizwomen" sunt "emotzionant de inteligente" wub.gif

Acest topic a fost editat de SEMANTIC: 19 Mar 2004, 10:57 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 19 Mar 2004, 11:23 AM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



SEMANTIC, iti inteleg intr-un fel pozitia, desi difera de a mea.

Hai sa tragem concluzia ca exista SI o moda a "inteligentei emotionale", sau inteligenta "emotiva" daca preferi asa, si exista si o directie in Psihologie, aceea a studierii impactului emotiilor in gandire, in luarea deciziilor, etc., care "se invarte" in jurul conceptului de "inteligenta emotionala".

Asadar, avem o prima concluzie, existenta unei "mode" cu acelasi nume.

Prefer sa discut despre partea de ... Psihologie ... asociata conceptului "inteligenta emotionala". Dar putem discuta si despre "moda", SEMANTIC. laugh.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 19 Mar 2004, 11:38 AM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Cu exceptia definitiilor venite de la 3,14....se cam bate campii aici. A si Petre Pan a scris ceva la obiect. In rest...
Intrebarea care miroase este urmatoarea: cum punem mana pe aceasta inteligenta emotionala?
Adicatelea cum facem sa stapanim marea zbuciumata a emotiilor?
Cei care cunosc spun ca observatia e suficienta. Problema este ca cei mai multi dintre noi nu putem sa ne observam emotiile. Nu e bai. Observam ceea ce putem sa observam. Si incet incet ajungem si la emotii....

Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 19 Mar 2004, 12:33 PM
Mesaj #16


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



QUOTE (3,1415926535 @ 16 Mar 2004, 07:06 PM)
Ce este inteligenta emotionala?

Inteligenta emotionala ne permite sa fim mai creativi si sa ne folosim emotiile pt a ne rezolva probemele. O persoana inteligenta emotional este abilitata in patru domenii: identificarea emotiilor, folosirea emotiilor, intelegerea emotiilor si reglarea emotiilor. (definitia lui Salovey si lui Mayer).


Inteligenta emotionala este "abilitatea de a percepe emotii, de a accesa si genera emotii care sa asiste gandirea, de a intelege emotiile si cunostintele despre emotii, si de a regla emotiiile pentru a promova dezvoltarea emotionala si intelectuala" (tot Mayer si Salovey).

gypsyhart,
sa nu imi spui ca ai inteles prima defintie a lui 3.14? mai ales partea cu "...abilitata in patru domenii..." de emotie a incurcat la traducerea din engleza.
Nu se revine de fapt la problema auto-controlului?
thumb_yello.gif

Sper ca iti controlezi emotiile, adica esti "abilitat" in domeniul asta? am observat cat de mare ai scris cuvantul "observatie" si aeam o vaga urma de indoiala....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 19 Mar 2004, 01:29 PM
Mesaj #17


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



PEntru Semantic...
Ambele paragrafe ale lui 3,14 (citate de tine)vorbesc despre 4 pasi (spre ceea ce ar trebui sa fie inteligenta emotionala): identificarea emotiilor, folosirea lor (in mod constient se subintelege), intelegerea lor, reglarea.
Autocontrolul este doar o urmare a observarii.CEl putin asa il vad eu. Ca poti sa reprimi si sa crezi ca ai controlat. Dar chestia asta e un subtitut. CAlea sanatoasa este sa observi.
Personal am trait un episod in care simpla observare mi'a creat o alta stare de spirit in cateva secunde. (am trecut de la tristete la bunadispozitie).
Uneori imi reprim emotiile, alteori le exprim. Foarte rar le transform.
Am fost foarte calm cand am scris cuvantul observatie...biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 19 Mar 2004, 01:36 PM
Mesaj #18


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



deci pasi si nu domenii, acum am inteles, merci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 19 Mar 2004, 01:53 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Inteligenta emotionala implica autocunoastere, comunicare, empatie..etc.

Intr-un cuvant poate..diplomatie!

Lipsa autocunoasterii poate duce la un comportament bazat pe impulsivitate, dictat de raspunsuri emotionale neflitrate.
Daca nu te cunosti suficient de bine, poti avea reactii irationale, ii poti rani pe cei cu care discuti prin cuvinte pe care mai tarziu le vei regreta.
De aceasta autocunoastere depinde in mare masura si controlul sentimentelor. Iti poti controla si opri astfel sentimentele negative care te invadeaza in anumite momente - frica, depresia, irascibilitatea - si sa prevezi consecintele lor (probleme cu familia, conflicte la serviciu etc)
Perceperea si recunoasterea sentimentelor celorlalti este secretul unor relatii constructive cu cei din jur.
Empatia consta in abilitatea de a fi sensibili, a reactiona chiar si la cele mai mici probleme ale celorlalti. Intelgand nevoile, dorintele si asteptarile celor de langa tine reusesti pe de o parte sa iti intelegi mai bine propriile trairi si reactii si sa le acorzi acestora mai multa atentie si intelegere.

Abilitatile de comunicare? Simplu... atunci cand vrei sa obtii ceva, te porti frumos cu persoana respectiva. Comunicarea inseamna in acest context o buna cunoastere a modului in care poti flata pe cineva pentru a il determina sa faca exact ceea ce vrei tu.

Inteligenta emotionala poate fi doar o denumire cosmetizata pentru manipulare?
smile.gif
Inteligenta emotionala ..inseamna sa porti masca potrivita la timpul potrivit?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 19 Mar 2004, 02:00 PM
Mesaj #20


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



Eu cred ca defapt totul incepe cu dezvoltarea psihologica a individului, pana la autocunoastere mai este ceva de mers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 22 Mar 2004, 10:24 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



well,

in primul rand nu sunt definitiile lui 3.14...etc . ci sunt copiate de aici

multumesc calfa de site-uri.

tot la aceea pagina, rasfoind wink.gif aflati urmatorul test

so, bafta! mwah1.gif


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 22 Mar 2004, 10:40 AM
Mesaj #22


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



Am vazut situl, bila neagra pentru ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 22 Mar 2004, 07:44 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Cameron, ma uimeste natura topicurilor care le aduci ptr. discutie! smile.gif WOW! Spune asa mult despre tine. smile.gif thumb_yello.gif

Cind am citit expresia "inteligenta emotionala" , mi-am dat seama ca...in sfirsit am gasit o traducere perfecta ptr expresia "common sense" din engleza, agreati? rolleyes.gif
Cameron, imi spui te rog daca tu esti de-acord? rolleyes.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 6 Apr 2004, 12:49 AM
Mesaj #24


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



Simt nevoia sa zic ceva la subiectul asta.

LigiaB, common sense = IE, asa dupa cum bine spui. IE este sa-i zicem in limbajul stiintific si CS este spus in limbajul laic, al omului obisnuit.

gypsyhart, nu prea sunt pasi cei din definitia lui Mayer si Salovey ci mai curand domenii, planuri, nu stiu cum sa le zic .. ma mai gandesc. Ca sa fi IE poti sa te dezvolti in oricare din aceste domenii, cel mai bine ar fi in toate, dar nu am vazut inca pe cineva atat de expert.

Am mai citit de (auto)control. (A)C nu se prea impaca cu IE decat poate pe la inceputul dezvoltarii IE. Mai tarziu IE devine un fel de a fi si fara (A)C apare asa numita autenticitate (o armonie, concordanta intre a gandi si a simti). IE nu e manipulare, nici o selectie a emotiilor sau sentimentelor care vor fi aratate. Este o exprimare a lor atunci cand apar. De exemplu daca sunt invidios imi canalizez energia ca sa obtin si eu ce am vazut la altul (fara sa fur binenteles, IE este legata de moralitate).

Cum punem mana pe aceasta inteligenta emotionala ? Facand la inceput lucruri simple. Numarand pana la 10 cand ne apuca furia, exprimand iubirea fata de cei apropiati, amanad o discutie aprinsa pana se limpezeste mintea, zambind atunci cand suntem bine dispusi si retragandu-ne atunci cand suntem tristi. Mai stiti lucruri din astea simple ?


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 6 Apr 2004, 01:42 AM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



Cateva idei...
IE e ceva pe care ori il ai ... ori nu. Este ceva care vine din tine si nu se invata pe nicaieri. Ori ai ori ba.
Peter Pan a avut cea mai clara idee. O persoana inzestarta cu IE este calma, calculata, stie cum sa iasa din situatii de criza, panica, etc. In viata asta daca nu ai chestia asta in tine, te cam calca lumea in picioare. Nu este vorba de common sense, ci mai degraba de:
1. inteligenta
2. a stii sa iesi dintr-o situatie neprevazuta fara consecinte ce ar putea sa te puna intr-un pericol de orice fel
3. ascunderea sentimentelor atunci cand e nevoie
4. calcularea tuturor posibilitatilor prin alegerea celei mai bune solutii


Un om care nu poate face fata stresului si clacheaza nu va putea niciodata face parte din oamenii cu IE asta e clar!

Acest topic a fost editat de RoSS|46: 6 Apr 2004, 01:45 AM


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 6 Apr 2004, 08:41 AM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE
IE e ceva pe care ori il ai ... ori nu. Este ceva care vine din tine si nu se invata pe nicaieri.


Adevar partial. Romanii au avut sansa sa-l vada pe Roger Federer la TV in partida cu Andrei Pavel la Cupa Davis. Federer a invatat sa-si foloseasca emotiile ca sa castige, nu s-a nascut asa. Toata lumea stiintifica e de acord ca IE poate exista la o persoana, dar daca nu exista ea poate fi invatata. Oricum se invata cu varsta. IE nu se invata ca la scoala in banca, dar asta nu inseamna ca nu se poate invata.

QUOTE
ascunderea sentimentelor atunci cand e nevoie
hh.gif
Exprimarea emotiilor intr-un mod acceptabil inseamna IE. (vezi exemplul meu de mai sus).

QUOTE
calcularea tuturor posibilitatilor prin alegerea celei mai bune solutii

De asta s-ar putea ocupa numai partea rationala a creierului (IQ), daca ar putea sa ia in calcul toate posibilitatile. Cum aceste operatii ar dura prea mult natura le-a inzestrat pe fiinte cu un creier emotional. Creierul emotional face alt fel de calcule si functioneaza dupa o cu totul alta logica.


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 6 Apr 2004, 12:28 PM
Mesaj #27


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Sunt si eu de parere ca IE se poate deprinde ... cu greu, e adevarat ! Ca si "simplitatea", subiect dezbatut separat, IE se invata greu. Sau poate IE e alt nume pentru "simplitatea" aceea ...

Asadar, ca multe alte "calitati" umane, eu zic ca si IE pe care o are un om e in parte din fire, parte din personalitatea formata in copilarie si tinerete, si poate fi modificata apoi ... cu greu, e drept. smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Soapta
mesaj 16 Apr 2004, 01:13 PM
Mesaj #28


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 16 April 04
Forumist Nr.: 3.107



QUOTE (amenophis @ 6 Apr 2004, 09:43 AM)
De asta s-ar putea ocupa numai partea rationala a creierului (IQ), daca ar putea sa ia in calcul toate posibilitatile. Cum aceste operatii ar dura prea mult natura le-a inzestrat pe fiinte cu un creier emotional. Creierul emotional face alt fel de calcule si functioneaza dupa o cu totul alta logica.

ar fi interesant sa dezvolti putin ideea creierului emotional ...


--------------------
There is no spoon !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 16 Apr 2004, 01:21 PM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Bun venit la Han, Soapta ! welcome.gif

Pe scurt, creierul emotional e acea parte din creier, prezenta si la animalele mari, probabil mai dezvoltata intru-catva la om, care se ocupa de reactiile "automate" la "situatii deosebite". Cel ce ajuta animalele sa supravietuiasca. Partea de creier responsabila cu gandirea umana (non-animala) venind peste (dupa) cea emotionala, ar avea fie nici o sansa (cf. unora din teoreticienii EQ), fie putine sanse (cf. altora), fie mari greutati (ipoteza ce merita luata in calcul, dupa mine), in a controla acest creier emotional. De aici parte din problemele oamenilor si ale umanitatii ... smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 16 Apr 2004, 01:22 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 16 Apr 2004, 02:49 PM
Mesaj #30





Guests






Adik, cu alte cuvinte, datorita structurii creierului nostru, (a partii emotionale a acestuia), cand cineva te injura tu te-ntorci sa-i raspunzi biggrin.gif Partea emotionala a creierului ne da "primul impuls" ...Si daca nu reusim s-o controlam oarecum, sa-i canalizam forta si energia in scopuri pozitive, devenim niste "impulsivi" in preajma carora nu vor sta prea multe persoane smile.gif

Bine v-am regasit mwah1.gif

Calfa, scuze de "definitia" atat de imprastiata, dar nu am timp s-o "desfasor" si s-o aranjez cum trebuie smile.gif Voi reveni,asta e clar smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Soapta
mesaj 16 Apr 2004, 02:55 PM
Mesaj #31


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 16 April 04
Forumist Nr.: 3.107



bine v-am gasit!

hm, eu stiam ca asta se numeste instinct si ca instinctul poate fi controlat doar de ratiune (fapt care se vede clar facand comparatia intre unii oameni si animale) wink.gif

acum mai serios, daca exista ma indoiesc ca poate fi controlat. a-l controla inseamna a-l supune influentei creierului rational si astfel el insusi se transforma in ceva rational fiindca i se "imprima" modul rational de functionare. deci se pune intrebarea "cum sa-l folosim ?" (daca putem sa-l folosim) si cred ca aici raspunsul a fost deja dat: prin observare (adica fara nici o incercare de influentare).


--------------------
There is no spoon !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 16 Apr 2004, 03:15 PM
Mesaj #32


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Scuze ca nu am timp decat de o scurta ... observatie. biggrin.gif

Unii mistici orientali ar fi de acord cu "prin observare (adica fara nici o incercare de influentare)". smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 16 Apr 2004, 03:17 PM
Mesaj #33





Guests






Hm...Intrebi cum sa-l folosim apoi spui sa il observam...Din cate stiu, daca observ calculatorul din fata mea, nu se apuca singur sa tasteze gandurile mele...La fel si cu asta..
Oricum emotiile sunt o combinatie intre instinct si ratiune...Nu ti s-a intamplat sa fii furioasa si sa-ti spui:"Dar eu nu am de ce sa fiu furioasa acum!1 Trebuie sa ma calmez!!" si faptul ca nu reusesti sa te calmezi sa te frustreze si sa te faca sa te infurii si mai tare?
Ok,observam, dar intr-un fel sau altul sa si actionam...

De exemplu:in momentul asta eu crap de nervi...Si credeti-ma, am niste stari de nervi de ma sperie pe mine!! Cred ca daca persoana ce m-a enervat era langa mine acum si nu pe net, il strangeam de gat la propriu,fara nici o remuscare...Tremur si m-am infierbantat de nervi....Acum cateva minute vorbeam pe net si cu iubitul meu...El nu avea nici o vina pt nervii mei, dar era cat pe ce sa si-o ia urat daca ma mai intreba o data ce am biggrin.gif Ok, am observat starea mea..Sunt furioasa, buun..Ce e de facut? Well, furia asta nu ar sa treaca daca asa ii zic eu..Atunci de ce sa n-o las sa se desfasoare? Ok, se desfasoara,dar nu pe oameni nevinovati...Drept urmare,ma voi duce sa fumez o tigara, voi plange putin, voi lasa gandurile negre sa zboare, sa iasa din mine si, dupa 20 minute sunt sigura ca voi fi mai clama ca acum...

Eu una consider ca asa putem sa ne controlam emotiile..Lasandu-le sa se desfasoare in voie..Dar in singuratate,nu in preajma altora, caci cei dragi nu-s langa noi ca sa ne suporte toate "hachitele"...Si nimeni nu e obligat sa suporte pe altul care e cu emotiile la pamant...

Asa ca va las, ma duc la tigara si plansul meu si ne revedem curand smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Soapta
mesaj 16 Apr 2004, 03:45 PM
Mesaj #34


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 16 April 04
Forumist Nr.: 3.107



afrodita, nu poti compara calculatorul cu fiinta umana! ia si tu exemplu de la calfa si citeste-i pe misticii orientali, apoi citeste si ce spun oamenii de stiinta iar in final sunt convins ca vei avea o imagine mai clara. oricum se pare ca ei (misticii orientali) sunt mai familiarizati cu acest subiect si noi abia incepem sa ne batem capul cu el. dar conform lor (misticilor) se pare ca tocmai aceasta incercare de a rationaliza ceva emotional il face si mai greu de inteles si de aceea ei recomanda observarea ca metoda de cunoastere. daca acceptam ce spun ei (fie si numai din curiozitate), nu ne ramane decat calea cunoasterii subiective (ceva ce nu prea suntem obisnuiti sa acceptam asa cu una cu doua). continuand ideea, nu pot sa nu observ ca ceea ce la mistici e doar o incercare de explicare, la occidentali se transforma intr-o sansa in plus de a scoate mai mult profit (prin alegerea "omului portivit la locul potrivit", dupa IQ se va lua in considerare si EQ).


--------------------
There is no spoon !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 16 Apr 2004, 03:59 PM
Mesaj #35





Guests






Comparatia cu calculatorul era urmatoarea: daca stau si OBSERV calculatorul, el nu ma va ajuta cu nimic..La fel si cu emotiile:degeaba stau sa le observ,nu ma ajuta cu nimic observatul daca nu incerc sa fac ceva cu ce-am invatat prin observatie.Atat am avut de spus!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 05:52 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman