HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

8 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Jurnal Fără Valoare [Gānduri (ne)insemnate], [Jurnalul Romeliei]
Mihai
mesaj 30 Jun 2006, 11:15 AM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Scrieri, ganduri, amintiri din viata Romeliei veti ptuea citi in cadrul acestui Jurnal.

Lectura placuta! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 30 Jun 2006, 03:36 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



Acum e acum...
Ce scriu?
Sa scriu ca nu este nimic de scris.
Ce spun?
Sa spun ca nu este nimic de spus.
Aiurea... acum nu mai pot, mi-e frica sa nu se creada ca ma bag in seama aiurea, sau cum se mai zice la mine in cartier "ca musca-n c***... poneiului". [era "calului" dar am adaptat, parca suna mai dragut.]

As vrea sa pot sa scriu ceva interesant, dar nu stiu ce si nu stiu cum...

- Ti-ai facut si tu drum pe aici? tongue.gif
Daca da, hai sa-ti scriu salutul meu tie, celui ce vei citi aceste randuri; te salut si te compatimesc. laugh.gif
Salutul meu iti este adresat, deoarece salutar este faptul ca vrei sa-mi citesti jurnalul, totodata, te compatimesc pentru ca, nu cred ca vei gasi ce cauti, in jurnalul meu.
Tare mi-e teama ca ai intrat datorita titlului - titlul, intelege-ma, l-am folosit ca pe o plasa de prins tantari, constienta ca nu-i frumos sa-mi ademenesc in felul asta cititorii.
Asta e! Te-am pacalit! Ai intrat, acum suporta! laugh.gif
Nu-i vina mea, asta se vede cu ochiul liber, alegerea si optiunea ti-au apartinut. Ai si tu dreptul tau constitutional, cu atat mai mult cu cat unii si altii il aproba si il voteaza.
Citeste!... doar citind vei intelege ca aparentele inseala si aici, ca peste tot... La urma urmei, galagie e peste tot, ce mai conteaza inca una aiurita.

Altadata, nu te mai aventura, stai pe pace, vezi-ti de treaba, nu o sa gasesti nimic interesant. N-am usurinta la scris, nu stiu sa-mi gestionez bine aglomerarile de vorbe, nu pot urmari o idee si ma pierd deseori in propriile elucubratii, folosesc cuvinte fardate fara pricepere. Obisnuiesc sa sar de la una la alta, ma autoflagelez, incerc sa folosesc un limbaj voit pueril pentru a starni hohote de ras si aplauze - din pacate, nu-mi reuseste, scriu fără nici o valoare.
Dar asta nu-i tot, sa ma vezi cand folosesc "......." , "majuscule suparatoare", "linii liniute si alte 'scame' "... iar parantezele sunt o alta manie a mea (sau cum s-o numi)... [{sa vezi cand pun acolade si patrate si rotunde, iti vine sa te iei cu mainile de zulufi sau de bigudiuri daca ti le-ai pus deja.}]

AOLEUUU, AM INCEPUT SA MA COMENTEZ SINGURA... [{( imi cer scuze pentru ca am scris toata propozitia cu litere mari, dar subintelesul o cerea cu o impetuozitate careia nu am putut sa-i rezist )}]


Si nu ma intreba: daca este un "Jurnal fără valoare" de ce l-am mai postat.

Revin, inevitabil. smile.gif ... poate invat si eu sa scriu in "catifeluri " ( nu stiu cum vine asta, dar cica asa e cool sa scrii)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lotte
mesaj 30 Jun 2006, 05:29 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 345
Inscris: 19 April 05
Forumist Nr.: 6.160



Bun venit!Am intrat => te suport! harhar.gif


--------------------
"Cāndva totul va fi bine, iată speranţa, acum totul este bine, iată iluzia." ~ Voltaire
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Jun 2006, 05:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Romelia
mesaj 30 Jun 2006, 09:01 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



'Am revinit!'
Bine ca... Am revinit. Am jurnal. E ca un blog. Ce e ala blog?...
A fost zi. Dupa care s-a facut seara...
Literele sunt tot acilea... si eu am trecut pacilea sa le amestec... din nou.
De fapt, nici n-am fost plecata ---> AM LENEVIT <--- acum doar m-am trezit ==> LA REALITATE <== nashpa - cum se trezeste fizicul omului de rand de pe meleagurile zgubilitice, cum este luat la rost, si introdus in ocupatia sa zilnica...

@Lotte
QUOTE
Bun venit!Am intrat => te suport!


Nu e usor sa ma suporti, dar...... se vede, ai sufletul linistit, asa ca, nici nu ma asteptam la o alta reactie... wink.gif
Totusi ca sa ma suporti mai usor, iti voi oferi un mwah1.gif si, la cere, chiar mai multe smile...
Stoc nelimitat: tnx.gif secret.gif dance.gif woot_jump.gif ... s.a.m.d.

Nici eu nu mai suport [- ce ma fac???], ba ma si enerveaza la culme, manipularea grosolana si lipsita de orice jena...
Nu-l mai suport pe C. pentru felul cum se poarta cu prietena mea in ultimul timp, pentru ca nu o asculta niciodata cu adevarat, pentru ca nu ii aduce niciodata flori, pentru ca nu o lasa prima sa iasa pe usa, pentru ca nu stie sa fie dragalas, pentru ca, pentru ca, pentru ca, pentru ca, pentru ca, pentru ca, pentru ca... ==>NU-L MAI SUPORT <==

Si nu suport BAIETII care nu stiu sa spele vasele, sa stearga praful, sa gateasca o salata de vinete, sa spele cu mana pulovarele de lana, sa-ti spuna seara o poveste... pentru ca nu se gandesc decat la nevoile si la problemele lor - nu-i mai suport, dar - le ofer ceva timp sa-si remedieze toate lipsurile...
Toti care va regasiti in randurile de mai sus, considerati ca ati primit o mustrare verbala... {pentru moment} ...
Daca situatia nu se va remedia intr-o luna de la data receptionarii acestui ACT veti fi pasibil de amenda intre 19 si 21 buchete flori pe saptamana [in nici un caz Trandafiri, obligatoriu Tuberoze (sunt mai scumpe)]... daca perioada se prelungeste (nu mai mult de 2 luni), veti primi 12 luni suspendare din calitatea de iubit... rofl.gif

Intrebare: Cat e de greu sa ma suporte C. prietenul prietenei mele?
Cumplit de greu...
Daca tu reusesti sa ma suporti cu zambetul pe buze (nu-i foarte greu) o sa-mi devii simpatic si crede-ma ==> vecinii te vor crede intreg la minte.

Sunt un 'RAU mai mic', dar unul necesar...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hashaspire
mesaj 1 Jul 2006, 02:39 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.483
Inscris: 12 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.241



Imi place mult ca scrii exact cum iti vin gandurile. Nu aranjezi cuvintele. thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 1 Jul 2006, 11:34 AM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



QUOTE
Imi place mult ca scrii exact cum iti vin gandurile. Nu aranjezi cuvintele.  thumb_yello.gif


@Hashaspire
Cu stima si admiratie (adica cu un pic de "invidie!") pentru felul in care scrii. Fara gluma! tongue.gif

Imi place, nu-mi place...
Si mie, si mie, si mie <:> si tie <:> Si mie, si mie, si mie...
Mie nu-mi place sa nu-mi placa ceva... da', in alta ordine de idei, imi place sa-mi placa... CEVA.
Imi place sa-mi placa, dar nu-mi plac multe... imi plac multe si nu imi plac la fel de multe. Oare sunt echlibrata?

Imi place proverbul: prietenii la nevoie se cunosc, dar nu-mi place alt proverb: prost sa fii si noroc sa ai!
Tie?
Nu-mi place periajul si ipocrizia... dar imi place sa zambesc mereu.
Tie?
Nu-mi plac cutitele care nu taie (mai ales in restaurante) si... nu-mi plac oamenii care au doua fete, nu-mi plac oamenii opaci, nu-mi plac idiotii si cei care trag concluzii fara sa se gandeasca, dar imi plac acei oameni care de 7 ori masoara si odata taie - CU INDRAZNEALA.
Ai putere?
Imi place sa iubesc, dar nu-mi plac inimile sfaramate in mii de bucatele. Ma feresc sa cad victima 'vampirilor' emotionali...
"SpargatoriLOR in piatra" - e si asta o meserie?
Imi place viata... dar nu imi place societatea care te obliga sa traiesti dupa alte reguli...
Imi place sa privesc rasaritul soarelui, dar nu-mi place sa ma trezesc de dimineata, imi plac apusurile, dar nu-mi place sa fiu in casa seara devreme. Urasc sa mi se spuna: "La ora 22:00 FIX esti in casa!".
Imi plac orele tarzii, in care lumina e tulbure si ochii refuza sa se-nchida pentru ca mai au de vazut unduiri de stele.
Nu-mi plac toate APUSURILE de soare, dar ma bucur cand vad culorile din rasarit... iubesc ploaia, arsita, ninsoarea, pe toate le indragesc cand toate la timpul lor revin.
Imi place cand E cald si nu-mi place cand MI-e cald.

Nedefinita intr-adevar, dar totusi placere...
Imi place ca mi se potrivesc de minune versurile cantecului:
""Şi-aşa-mi vine cāte-o dată, Să dau cu cuţātu-n piatră. Din piatră să iasă foc, Că io-n lume n-am noroc...""
Uraaa si la gara!!!... inca un pic si ma paste fericirea!
Imi plac pianele cu coada si oamenii care canta Chopin la ele... imi place ploaia, dar nu-mi place vantul puternic.
Ador ploaia de vara pe marile bulevarde...
Imi plac parcurile ingrijite, dar nu-mi plac gardurile care imprejmuiesc toate parcurile.
Dar tie?
Ascult cum ploaia imi bate-n geam, cum vantul canta, aud un tunet din cer aruncat pe UN pamant ce-i gata sa se duca. Imi plac toate si imi doresc multi ani de acum incolo... sunt si eu OM si vreau sa traiesc ==> de azi, ma bucur!
Imi plac adevarurile simple, insa nu-mi place cand rostite... DOR.
Nu suport durerea - pentru ca - nu-mi place sa ma urc pe pereti!
Imi place Craciunul. Imi place predica tinuta de preoti, dar nu-mi place predica tinuta de tata... nu-mi place cand gresesc si pierd ceea ce puteam avea.
Imi plac avioanele si visez deseori ca am aripi. Imi place ca nu mai poti sa fumezi in avioane, aeroporturi...
Si - in curand - nici intr-un loc public. (vezi: Statiile de Metrou)
Tie iti place?
[TUNTUNUL DAUNEAZA GRAV SANATATII - Directiva Consiliului CE 89/622/CEE]

Imi place cum se schimba peisajele in goana trenului, dar nu-mi plac garile murdare si cozile la caseria de bilete... imi plac cozile la cinematografe.
Imi plac drumurile lungi, dar detest rascrucea.
Tu?
Imi plac oamenii pozitivi. Imi plac camasutele albe si imi place sa dorm goala in asternut de matase. Nu-mi place culoarea aia albastru-verzui care iti strepezeste ochii (Dumnezeule, e oribila acea nuanta) si orice lucru care are acea culoare...
Nu-mi place iarna albastra, dar imi place Mos Craciun imbracat in Rosu.
Imi place de tine cand razi, imi place de mine cand cant si tu razi, imi place de tine cand plangi, imi place de noi impreuna. Nu-mi place sampania, vinul sec si rosu, whisky-ul. Imi place Parisul. Imi place Londra cand nu ploua. Si cand ploua...
Imi place cum arata marea cand ploua vara... imi place o data, imi place a doua oara, dar nu-mi place sa vorbesc ore in sir. Nu-mi plac oamenii isterici.
Nu-mi dau seama ce se intampla, dar nu-mi place sa-mi fac piercing in spranceana sau... laugh.gif
NU vreau sa-mi fac! Si gata!... NU-mi place sa ma tortureze diferite persoane (exista una deja...nu e de pe Han) smile.gif


Nu-mi dau seama ce se intampla, dar imi place de tine ==========> .
Imi place ca am spus ce-mi place si nu-mi place daca va veni ziua in care n-o sa mai spun - CE-MI PLACE -

Nu-mi place sa citesc o carte care nu-mi place (cum de ghicesc profii cu atata usurinta cartile care nu ne plac?)
Nu-mi plac specimenele de oameni care nici macar nu stie sa 'vorbeste romaneste', dar 'e smechereste' rau de tot .
Nu-mi plac emisiunile "Surprize surprize", "Iarta-ma", "Din dragoste" si... Doamna Theo Trandafir si emisiunea ei de cacao MARO de la Pro TV, la care bunica mea incerca sa se uite, urasc cam tot ce e prost la TV, de fapt TV-ul in general.
Bai, astia de la Pro-Tv care faceti programele, voi sunteti chiar PRO-STI- (ri)?!
Prefer o carte in locul 'tembelizorului', o muzica in surdina, pe Mozart in loc de Guta, o sueta la o cana de ceai in locul destrabalarii intr-un club de mitocani, mersul pe jos in locul masinii [pe distante sub 5 km] si imi place sa pot iubi, nu sa urasc...
Nu-mi place sa conjug verbul "A IUBI" la trecut, nici sa ma prefac ca nimic nu a fost sau nu va fi...

Nu-mi place ideea ca trebuie sa existe lucruri care sa nu-mi placa... e neplacut sa faci lucruri care nu-ti plac... dar se spune ca placerea vine mancand, so... ma duc sa mananc.
Era sa uit - imi place ciocolata, dar nu-mi place efectul ei (ingrasa)
La urma-urmei, sunt un om normal?!

Ar mai fi la pomelnic, dar mai pun cand imi mai aduc aminte... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 1 Jul 2006, 12:38 PM
Mesaj #7


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ce fain!! (sper ca-mi dai voie sa-mi bag nasu' tongue.gif )
E o binecuvāntare de a avea privilegiul a citi asemenea rānduri...

adica: ce misto sa mai citesti si asa ceva spoton.gif

flowers.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hashaspire
mesaj 1 Jul 2006, 01:51 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.483
Inscris: 12 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.241



Gizăs! Adica de bine.
Nu-mi mai scot ochii din jurnalul tau.

Pana una alta, am observat ca
QUOTE
Directiva Consiliului CE 89/622/CEE]


e scris pe pachetul de tigari cu acelasi font ca al hanului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 1 Jul 2006, 02:40 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



@Cla
QUOTE
(sper ca-mi dai voie sa-mi bag nasu' )

Indrazneste! ori de cate ori iti pofteste inimioara... mwah1.gif
Baga nasu'CU, sterge-ti frumos 'botoseii' si LASA orice gand rau la usa, se cade aici sa piara orice pata si orice teama...
E fantastic (ups! FAIN - am vrut sa scriu) sa simt atmosfera hanului alaturi de tine...
Multzam, fain. tongue.gif

Ce fain sunaaa! FAIN... Imi place... FAIN.
Ce cool suna. Ce misto. Ce fain. Ce genial.
Uoaleu ce fain! Uoaleu ce misto!
Wow... ce fain! Wow... ce misto!
Ce faine sunt florile!
Moaaaaaaaaama, ce faine sunt! Moaaaaaaaaama, ce misto buchet!
10X Man!!!!! mwah1.gif
Misto intr-adevar, chiar un pic prea mare 'buchetelul'. [Ie-te-te la mine, fac si mofturi...]
Dar sa vezi ce fain va fi cand trebuie sa oferi 19-21 buchete pe saptamana.
Super fain. rofl.gif ... sa nu uiti Tuberoze, lasa margaretele - asta da, aia NU, asta DA... !

@Hashaspire
QUOTE
e scris pe pachetul de tigari cu acelasi font ca al hanului.

No ghini bre! Adica 'TOT DE BINE!'

... Nimic nu-ti scapa! Esti de speriat. Tine-o tot asa!
[Nu-ti scapa nimic! Nici macar un fluture...?]
M-ai prins. Ce sa fac... recunosc... !
Acum arata-mi ca nu-ti pasa de (ne)FUMATORI.
Ai doua sanse:
1. Sa fumezi!
2. Sa NU fumezi!
Las-o balta! Nu... Sigur numai EA te poate salva.
Te atrage vraja EI, nu mai poti scapa!
Trage TARE! ... doar EA te sufoca, te ineaca, pe undeva te imbie, te face sa vrei si mai tare totul sau nimic, te pierde...
Nu-ti face sange rau - TRAGE! -
Adevaratele complicatii apar atunci cand ai de ales intre mai multe variante.

Mie imi scapa!... (sportu`) dar la pariu ca nu observa nimeni! wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 1 Jul 2006, 03:05 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Foarte FAIN! Go on! smile.gif clapping.gif jamie.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 1 Jul 2006, 03:23 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



Cine-a zis ca 'no' sa fie fain? Adica FOARTE fain...
Daca nu mor de cald, daca nu "mor de ras"... cred ca o sa mor de-atata FAIN.
Foarte fain! rofl.gif
Intr-adevar o sa fie tare fain...
Si sa mor eu daca O SA MOR de 'foarte fain' - viata e facuta sa o traiesti asa cum ai chef, adica foarte fain.
Go on! smile.gif wink.gif tongue.gif

Era sa uit... [de primitoare ce sunt]... Bine ai venit, Erwin in 'casuta mea" mwah1.gif

Acest topic a fost editat de Romelia: 1 Jul 2006, 03:24 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hashaspire
mesaj 2 Jul 2006, 03:30 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.483
Inscris: 12 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.241



Indraznesc sa mai intru o singura data sa inghit in sec, sa fac ochii mari, sa admir si sa ma intreb:
Tu chiar esti religioasa? Chiar iti pasa de soarta PSD-ului?
Spor la scris. Nota 10 la tot (relatari si ascunzis).
Intr-adevar, m-ai/te-am prins.
Stai linistita, ca trag. Mi-am schimbat tigarile si pot trage oricat de tare, nu ma afecteaza.
Bey, deci scrii super. Esti un fel de Mesia wink.gif.
mwah1.gif

Acest topic a fost editat de Hashaspire: 2 Jul 2006, 01:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 2 Jul 2006, 01:44 PM
Mesaj #13


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



QUOTE
Indraznesc sa mai intru o singura data sa inghit in sec, sa fac ochii mari, sa admir si sa ma intreb:

Te invit sa mai indraznesti, fara sa-ti pese de (relatari si ascunzis-uri) te rog sa te calmezi - nu-mi place sa inghit/i in sec (asta am uitat sa trec in pomelnic), nu-mi plac ochii foarte mari la barbati (asta tot de pomelnic tine, dar imi plac ochii negri), admira si reflecteaza, dar necătīnd la imperfectiunile mele... tongue.gif
QUOTE
Tu chiar esti religioasa?

In ce se masoara cat de religios esti?
Doamne Tie iti multumesc, ca nu impui, ca nu ma fortezi la nimic, ca in poruncile Tale este dragoste, iar in voia Ta este libertate.
Sunt... o pacatoasa, o parte a oamenilor imperfecti, dar iubiti de Dumnezeu. Si eu sunt creatia Lui. Sunt copilul Lui. Am nevoie sa simt asta, am nevoie sa ma ajute ca sa nu ma abat de la cararile Lui. Amin.

QUOTE
Chiar iti pasa de soarta PSD-ului?

(tu chiar crezi ca toata lumea e preocupata de soarta PSD-ului?) Duca-seee!!! rofl.gif
Pot sa spun ce-mi doreste sufletul, dar ma indoiesc sa ma auda cineva... [Cui ce-i pasa ca-mi esti drag?] ... [Pare cam incomod, dar in aceste momente nu-mi mai pasa, ca nu-ti pasa, ca-mi esti drag!]
La alegerile viitoare o sa port o pancarda - "NU VOTA PSD-ul!" - asta numai daca iti pasa!
Tie iti pasa?... Dar cui ii pasa?... wink.gif
Ca dupa alegerile viitoare, Romelia o sa 'şadă la răcoare' - pe caldura asta.
[Juratii au deliberat cu verdictul: Condamnata la 5 ani detentie, sa-si poarte blestemul realitatii - MA LASI SINGURA?] tongue.gif

Cui ce-i pasa ca mi-e draga - LIBERTATEA -?

QUOTE
Intr-adevar, m-ai/te-am prins.
Stai linistita, ca trag. Mi-am schimbat tigarile si pot trage oricat de tare, nu ma afecteaza.
Bey, deci scrii super. Esti un fel de Mesia .

Acest mesaj a fost editat de Hashaspire pe 2 Jul 2006, 02:31 PM
Trisezi?
Ai gresit fereastra! Nu aici jucam "Masca de Aur" tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 3 Jul 2006, 01:00 AM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



Am deschis ochii si am hotarat sa iau o pauza de... AER.
Ma plimb agitat dintr-o parte intr-alta, fara stare, fara aer. Nu am pic de aer aici. Doar o caldura insuportabila, fara soare, fara lumina. O bezna fierbinte. Nu mai am aer deloc... cer o gura de aer! Nici nu mai stiu ce miros are aerul curat, ce culoare are lumina.
Aer,aer, aer, aer, aer!!! Acum as da orice pentru o gura de aer...
Ma 'mai' scoate si pe mine cineva, la aer curat... cersesc putin aer curat! smile.gif
Cer prea mult?! tongue.gif
(Sub clar de luna - dorinta plimbarii este mult mai mare decat dorinta de a lua o gura de aer curat... )
Discreta, mana stanga se duce singura la gura. Nu, nu casc, deschid, politicoasa, gura... intrerupta de suspine, ma cearta: "D*ace, tu nu vezi, eu NU suport aerul asta!"
Inchide gura.... ammmmmmmmmmmm (e sunetul sarutului). FARA AER.

Realitatea din jurul meu este clara... ma sinucid constienta, dar, totusi, ma incapatanez si sustin ca vreau sa traiesc fara aer!
Concluzia: Vreau (sa invat) sa traiesc fara aer!
Exista si varianta ignorarii, dar indraznesc sa cred ca nici un om normal nu o poate folosi.
Am inchis ochii si intr-o clipa i-am deschis la loc... esti aici.

Acest topic a fost editat de Romelia: 3 Jul 2006, 01:02 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 3 Jul 2006, 01:14 PM
Mesaj #15


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



Eu v-am spus uneori...? Daca nu, va spun acum:
Uneori avem nevoie de dragoste, uneori avem nevoie de singuratate, uneori avem nevoie de zi, alteori avem nevoie de noapte, uneori de frig, alteori de caldura...
Uneori ne lipseste caldura, alteori frigul...
Murim de caldura uneori, alteori inghetam singuri de frig... si doar inima ne mai tine de cald!
Dar... obosim cu timpul... si inghetam... DE FRIG.

De cele mai multe ori reusim, dar uneori, nu... pe caldura asta.
Uneori suntem priviti cu rezerva, uneori cu caldura, uneori cu raceala, alteori cu suspiciune...
Uneori uitam soaptele, privirile, caldura... alteori uitam de lacrimi, si surasuri, si cuvinte...
Ma scol cu precautie, ma indrept spre oglinda... ma dau inapoi ingrozita de figura ce-o zaresc. Ziua asta ma prapadit. Toata fata mi-e mototolita, ca si cum ar fi facuta dintr-o ceara moale, nesigura... brusc, inima incepe sa-mi bata cu putere, uda de sudoare, cu parul zburlit imi rotesc cu mirare ochii in jur.... tipand:

Caldura mare, mon ser!!!!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 3 Jul 2006, 01:55 PM
Mesaj #16


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Arşiţa asta nesuferită pesemne că nu citeşte ce scrii tu mai sus. Altfel s-ar duce ca īmpuşcată... Dar stai, tocmai s-a mai domolit un pic ieri şi astăzi... De ce oare? Te-o fi surprins uitīndu-te īn oglindă?!... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 3 Jul 2006, 03:18 PM
Mesaj #17


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



Surprinsa de vizita ta neasteptata... privesc din nou spre oglinda... si zambesc! smile.gif
Daca te plictisesti, te invit sa mai vii... sa-ti arunci o privire sau chiar mai multe... spre 'oglinda mea' M-as bucura... smile.gif

Mi-e foame!
In jurul meu, vanzatorii ambulanti de zarzavaturi imping inaintea lor carutele incarcate cu legume proaspete. Salata se releva verde fraged, carotele sunt de un galben roscat, ridichile de un rosu vesel, prazi `naltuti si prosti ca niste 'poeti din provincie', guliile de un violet tandru, mazarea cu boabe de jad elegant, rosiile colorate aprins... mi-e foameee!
Si 'masa asta de bunatati' trece pe sub privirea mea, nepasatoare...
O amaraciune fara leac imi intuneca fruntea, o nervozitate de orice clipa, ascunsa, surda, ma inteapa cu mii de ace, iar un nod face ravagii in stomacelul meu, ca un vierme ascuns intr-un mar...
Mi-e foame, mi-e cald, mi-e sete, mi-e dor, mi-e somn...
Vara asta mi-e foame tare rau... na, na, na, na, na...
Cucule, pasare sura, cuc, cu-cu,
Ce tot canti la noi pe sura
Ori ti-e foame, ori ti-e sete, cuc, cu-cu,
Ori ti-e dor de codrul verde...

J`ai faim!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 3 Jul 2006, 06:11 PM
Mesaj #18


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



In ultima vreme, nu port ceas la mana, il consider un obiect inutil...

Imi privesc degetele... lungi, albe, subtiri, cu unghiile bombate si nitel recurbate... le examinez cu atentie, unul cate unul. Aoleuuu!!!
Ce senzatie ciudata!
Degetele mele imi amintesc de ghiarele unui vultur... nu se poate! Nu!!!
Nu, nimeni nu trebuie sa mi le mai vada... caut sa ma stapanesc, dar degetele mi se inclesteaza unul de altu` si simt cum unghiile se infig in carne fara sa doara...
Ciudat. Degetele de la propriile mele maini au ajuns, intr-un timp foarte scurt, sa-ma scoata din sarite... le privesc dusmanos, apoi imi spun, gata, de maine port manusi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 3 Jul 2006, 06:28 PM
Mesaj #19


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Romelia @ 3 Jul 2006, 05:11 PM)
Degetele mele imi amintesc de ghiarele unui vultur... nu se poate! Nu!!!

Ba da, se poate! Chiar sunt gheare de vultur. smile.gif
Iar eu sunt Vrajitorul din Oz. cool.gif
Incantat de cunostinta! smile.gif
Poftim o pereche de ochelari roz cool.gif care te vor proteja de propriile-ti gheare de vultur. smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 3 Jul 2006, 06:52 PM
Mesaj #20


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



Bucuria este de partea mea, draga Vrajitorule... te imbratisez si te pup, iaca` asa mwah1.gif
Multumesc pentru 'perechea de ochelari roz', dar mai stiu ca tu esti atotputernic si poti sa indeplinesti multe dorinte, asa ca, indraznesc sa apelez la mestesugurile tale, rugandu-te sa-mi schimbi ghearele... wink.gif

In speranta ca Vrajitorul ii va putea indeplini si ei dorinta, adormi linistita...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 3 Jul 2006, 06:54 PM
Mesaj #21


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Nu trebuie decat sa porti ochelarii ce ti i-am dat. Ghearele se vor preschimba in cele mai frumoase degete si vor fi pe placul tau. cool.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 4 Jul 2006, 10:43 AM
Mesaj #22


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



Cand treci brusc de la fericirea, de la ingrijirea pe care ti-o da dragostea materna, la... la situatia in care ma aflu eu, te gandesti la atatea lucruri... atatea lucruri pe care nu le poti suporta! Ah! cat eram altadata de pazita si de imprejmuita de tandretea mamei, cat de mult ma despartea, ma apara aceasta tandrete de restul lumii!... Si iata-ma acum singura... ies singura... traiesc singura... traiesc printre straini... ceea ce e tot una cu a trai singura. E greu... nu sunt obisnuita... imi lipseste! Si totodata pare-se ca si lumea dimprejur ghiceste cat sunt de izolata, de dezarmata... si abuzeaza.
Ieri de dimineata... cand am sosit la familia X, am cunoscut-o pe domnisoara Y, care urmeaza sa se casatoreasca cu baiatul familiei X. Nu-i frumoasa, e prea inalta, prea puternica, prea masiva... nu-i tocmai inteligenta, ii lipseste orice distinctie (lipsa frumusetii la o femeie ar putea fi compensata de o alta calitate frumusetea interioara), dar are zestre, are o afacere personala de un milion cincisute mii de euroi si alte milioane in perspectiva... Atunci, se compenseaza, nu-i asa?
Fata asta e tot atat de nevrednica de averea ei pe cat e de nevrednica de dragostea lui X. Si ce este mai bizar, e ca nici ea nu parea foarte fericita de aceasta "PARTIDA".
Nu e bizar, e omenesc... Cine o fi hotarat aceasta casatorie?
Am incercat sa-i felicit, desi, "angajamentul" lor nu-mi dadea dreptul la prea mult entuziasm.
Sa-mi ierte comportarea, dar... in acele momente casatoria lor imi provoca atata rau!
Parca-mi venea sa le spun: "Ce pacat!"

Nu-mi pot inchipui cum o fata/baiat consimte sa fie femeia/barbatul unui barbat/femei fara sa-l iubeasca profund, nebuneste!
Va sfatuiesc sa nu va casatoriti astfel!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 4 Jul 2006, 11:09 AM
Mesaj #23


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Romelia, am să-ţi spun ceva care o să te mire (sper să nu te şi oripileze!): cele mai multe divorţuri se produc īn acele familii unde cei doi s-au luat dintr-o dragoste profundă, adevărată, poate nebunească!...

Iubirea nebunească este una. O căsătorie trainică e alta. Chiar dacă te vei indigna de ceea ce spun, am s-o spun totuşi: căsătoria nu īnseamnă doar iubire; īnseamnă şi un contract social īntre parteneri. Cu timpul iubirea iniţială se transformă (ca să nu zic "diluează") şi parteneriatul soţilor trece īn prim plan. Acolo e şi iubire dar e şi prietenie, respect, īnţelegere reciprocă... şi altele. E o "artă" dificilă căsătoria, nu oricine poate fi un "artist" bun...

Sigur, vorbesc īn general, nu mă refer la X/Y pe care-i menţionezi tu. Oricum, dacă cineva mi-ar cere sfatul, eu aş spune exact invers decīt spui tu: vă iubiţi nebuneşte... şi... intenţionaţi să vă căsătoriţi? Căscaţi ochii (dacă puteţi!!) să nu vă frigeţi!!...

Īndrăznesc să sper că nu te-am supărat cu "gīndurile" mele. Dacă "ţi-au căzut greu" īmi cer scuze.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 4 Jul 2006, 01:05 PM
Mesaj #24


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



QUOTE
Īndrăznesc să sper că nu te-am supărat cu "gīndurile" mele. Dacă "ţi-au căzut greu" īmi cer scuze.

Nu, dragul meu, caa... A! Doamne, nu desigur! Cu atat mai putin... NU vreau sa ma marit!
Si daca se va intampla vreodata, vreau sa-ti spun ca am de gand 'sa casc BINE ochii' (pot sa-i deschid foarte mult, pana la iesirea din orbite) ca sa nu ma ARD prea tare... wink.gif
Inca ceva, cuvintele tale vin perfect si sprijina gandurile mele. Si totusi, e diferit cum simtim noi fetele comparativ cu voi baietii... cel putin, femeile au sentimente foarte brutale, simt ca pentru unii barbatii nu sunt decat un fel de prada, ceea ce le produce groaza si scarba de toti ceilalti...
QUOTE
E o "artă" dificilă căsătoria, nu oricine poate fi un "artist" bun...

Corect. Sunt atatea roluri in viata pe care trebuie sa le jucam... roluri care-ti plac, dar si care iti displac total si pe care trebuie totusi sa le joci. Viata iti cere uneori sa joci si drama... smile.gif
Vreau sa cred, totusi, ca atunci cand esti iubita tandru si drept de un barbat vrednic de dragostea ta... atunci poti incepe sa iubesti tandru si drept, FARA TEAMA... iar casatoria devine o mica comoara pretioasa si cei doi un cuplu fericit.
QUOTE
... am să-ţi spun ceva care o să te mire...

Nimic nu ma mai mira!!! smile.gif

Uite cat de frumos ghiceste viata - Macedonski - in urmatoarele randuri:
"Caci fireste viata este tot ciudata comedie care-amesteca-mpreuna si dureri si bucurie, Punand lacrimi langa zambet, punand zambet langa plans"...

Viata asta!... "este doar o umbra trecatoare, si noi trebuie sa jucam zilnic in comedia ei".

Te pup ... stiu eu DE CE. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 4 Jul 2006, 02:18 PM
Mesaj #25


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



Da, si eu am slabiciunile mele...
Mi-ar placea sa traiesc la Palma de Mallorca, sa traiesc undeva aproape de mare, sa traiesc pe un tarm, acolo unde este in permanenta o adevarata parada de barci cu panze, yahturi colorate si vapoare albe. Ca dolescenta visam mereu sa fac o calatorie pe un vas cu panze albe, sa colind in jurul lumii, sa-mi pierd urma intr-un tinut indepartat al aventurii.
Visez.....
Mai am ragaz si pentru cateva minute pretioase de yoga, inainte de-a ma imbraca pentru plimbare... smile.gif
Nu, nu practic yoga adevarata... wink.gif doar ma intind pe jos, imi odihnesc spinarea si mai ales imi limpezesc mintea. Asta in mod obisnuit ma ajuta cand ies in lume. Acum insa NU.
Surescitata, mintea mea lucreaza, intrebandu-ma: NU e nimic de facut???

... cele cateva minute pe care mi le-am acordat au trecut si trebuie sa incep sa ma dichisesc. De cand ma stiu, fardul meu se limiteaza la putin ruj, o atingere cu creionul pe sprancene, putin rimel, si obisnuiesc sa-mi pudrez foarte usor nasul, ca sa nu luceasca. E mult mai simplu de cand mi-am taiat parul scurt, il perii, doar cat sa-i dau o linie. Cat am suferit cand aveam parul lung, il simteam prea greu si doream sa ma simt libera, usoara... il purtam pe spate, innodat la ceafa.
Improspatata, imi imbrac rochia alba, imi prind un mic sirag de perle(clar, imitatie) in jurul gatului, imi asez ochelarii fumurii pe ochi, imi incalt pantofiorii fara toc si...
Voilą, sunt gata sa ma intalnesc cu NOUA MEA LUME!!!

N-am inteles niciodata de ce fetelor le place sa-si vada degetele inecate in aur... (am gasit raspunsul: ele n-au gheare de vultur)... oare ne deosebim la gusturi, idealuri, maniere, slabiciuni?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 4 Jul 2006, 05:58 PM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



Intoarsa acasa, m-am improspatat si dupa o scurta deliberare cu mine insami, m-am decis sa scriu in jurnal...

Compliment sau obraznicie?
Pe masura ce timpul se scurgea, apareau persoane tot mai interesante, grupul de tineri in care ma aflam incepu sa se largeasca... si cum inflatia nu-i atinge niciodata pe cei bogati, cele mai multe discutii se legau de moda, masini, vacante de vis, si ceva sport...

- Da-mi voie sa te intreb la ce te gandesti acum? (... buza de sus surazandu-i intr-un fel ciudat)
- Mi-e teama sa nu te dezamagesc, dar tot ce fac acum este sa-mi las gandurile sa alerge departe, departe de locul asta (i-am raspuns sec, zambind in sinea mea)...
(mi-am dat seama cam cine este el de cum l-am vazut)
Parul deschis la culoare, rebel, imi aducea aminte de un baiat cunoscut acum un an, un neamt, desirat, un tip sportiv, cu zambet de gheata, si avand in ochi siguranta ca poate seduce toate fetele, dar...
Umorul lui obscen era prea picant pentru gustul meu si m-am simtit usurata cand mi-a intors spatele. A disparut, dar nu pentru mult timp, aruncandu-si plasa in alta parte...

- Pipitele sunt specialitatea mea, baby, sau poate ca n-ai stiut inca... (l-am auzit argumentand, putin mai tarziu, in apropierea unei blonde)

Nu dupa mult timp... incepu tortura, isi facu din nou aparitia, soptind:
Tu trebuie sa fii fata care a sedus soarele pe CER...
apoi cu voce tare:
"In realitate, sunt un baiat serios, poti intreba pe oricine de-aici..."
- Hmmm!... ma intreb ce vrei sa spui cu adevarat...
- Vreau sa spun ca tu esti ascunsa in spatele realitatii, izbucni rautacios, examinandu-ma de parca as fi fost un anumit gen de marfa... fara sa piarda prea mult timp, ma complimenta din nou, pe mine cat si rochia mea, pe care o gasi un vis, o rasuflare a primaverii, dar eu mult prea ascunsa in ea...
- Ai s*ni pe cinste, copilo, de ce ii tii in inchisoare? Arata-i, imprastie putina fericire in jur! (sopti din nou, foarte aproape de urechea mea)
(Nici macar nu era adevarat!)

Cu o eleganta dezinvolta, fara sa-i raspund i-am intors definitiv spatele... inutil sa va spun ce prost m-am simtit, siragul de perle parca urca sus si se strangea in jurul gatului...
Ahhh!!! daca as fi avut o pereche de foarfeci in mana i-as fi taiat LIMBA!!!

Gandeam in tacere: Desigur, un baiat foarte serios, plin de sarm, ingrozitor de sigur pe sine...
"In realitate, sunt un baiat serios, poti intreba pe oricine de-aici..." - NU-I NEVOIE... am tras singura concluzia - MA PRICEP SI SINGURA CUM S-O STERG DIN PREAJMA TA.

...intr-un tarziu, se apropie din nou de mine, putin mai serios:
Te rog, iarta-ma! Este singurul lucru pe care vreau sa ti-l spun... acum.

Pacat. Totul era lipsit de sens.
(curata obraznicie!)

Acest topic a fost editat de Romelia: 4 Jul 2006, 06:02 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 4 Jul 2006, 06:14 PM
Mesaj #27


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



Acum ascult cantecul meu favorit si mi-am implinit seara.
Oare sunt o sentimentala?
Nu, nu sunt... sentimentalismul este apanajul celor slabi...
Sunt numai cand e vorba de muzica, mai ales cand e vorba de cantecul asta...
Amintiri... ???
Nu! Nu, cantecul insusi imi spune ceva... pur si simplu imi place. N-am nici un fel de educatie muzicala, mai degraba sunt o primitiva. Cred ca asta si explica de ce melodiile care-mi plac mie, nu plac altora.
Intre sentimentalism si a fi slab este o corelatie?
Nu cred.
Ceea ce este slabiciune pentru uni, ar putea fi, un ingredient pentru alti. Si trebuie luat in considerare si in ce grad se manifesta... in cazul meu sentimentalismul e slabiciune, totusi, cand e vorba de muzica, poate, cu multa indulgenta fata de mine, o pot numi feblete... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 4 Jul 2006, 11:23 PM
Mesaj #28


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



Somnul este pentru cei slabi...
Eu sunt un prieten desavarsit al noptii...
Incerc sa-l citesc pe Nietzche, dar... nu reusesc. Eu nu l-am citit niciodata pe Kant, Schopenhauer, Nietzche... nicio carte cap-coada, scriu ciudat. Nu i-am putut intelege si... nici nu ma astept sa-i inteleg vreodata, ei scriu pentru cei alesi.
Dumnezeu n-a murit!... femeile nu sunt niste jucarii...
Asta era... nu le pot impartasi gandurile. Sau... ca sa fiu corecta, trebuie sa spun ca nu sunt suficient de desteapta pentru a intelege ce merita sa fie citit.
Imi simt capul ciudat, iar picioarele pur si simplu ma desfinteaza... cred ca am nevoie de odihna adevarata... poate ca ar trebui sa...
Ei bine, oamenii sunt foarte ciudati cand sunt obositi...
Si totusi, nu sunt deloc obosita, doar ca in acest puzzle atatea piese razlete se aseaza la locul lor. Si noaptea, noaptea asta are un fel de a face oamenii sa uite...
Da, asa e, mi-am soptit singura, si cu atentie mi-am pus capul inapoi pe perna.
Bine, draga jurnalule, vom vorbi maine, incerca sa dormi si tu putin... ceea ce nu-i asa de simplu...

Stau intinsa in pat, uitandu-ma in tavan, incercand sa inteleg... ciudata, natura paradoxala a fiintei umane!
Noi toti mergem la biserica, totusi continuam sa ne ranim unii pe altii pacatuind.
Exista pentru unii o anumita satisfactie in a-i umili pe ceilalti?
De ce o fac? Refulare? Aparare? Prostie?
N-am sa descopar niciodata adevarul... Niciodata!
Pentru totdeauna!
Pentru totdeauna???... totdeauna este o minciuna. Am aflat ca nimic nu este dat odata pentru totdeauna. Nu exista asa ceva! Din cauza asta am continuat sa scriu, am continuat sa lupt, fiindca n-am sa pot sa imbatranesc alaturi de tine, draga jurnalule...
Si totusi, trebuie sa existe ceva 'pentru vesnicie', dar... acum nu stiu ce, nu mai pot sa gandesc corect.
Pur si simplu trebuie sa dorm. E tot ce stiu.

Intr-un tarziu, cand tacerea a devenit oprimanta, mi-am dat seama de singuratatea mea, de intuneric si de noaptea infinita pe care o am in fata...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 5 Jul 2006, 09:57 AM
Mesaj #29


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



Mare mister este si cu inima omeneasca... cum poate sa reuseasca un flux emotiv sa prosteasca un om normal. Va puteti inchipui, cum trebuie sa prosteasca, un asemenea fenomen, pe o biata fata cand da aceasta boala peste ea?
- Un japonez frumos???
Ati vazut vreodata japonezi frumosi? Nici nu exista japonezi frumosi. Toti au fata latareata, pometii si falcile iesite si nasul lat si ridicat in sus. Cred ca nasurile astea sunt foarte bune pentru casnicie. Asa cum i-am vazut eu pe japonezi, am capatat convingerea, ca nevestele lor, cand ii privesc le vad prin nari, tocmai in interiorul creierului si le ghicesc gandurile...

Fugi, fato! Fugi cat vezi cu ochii...
Ati vazut vreodata doi caini de vanatoare asmutiti asupra vanatului? Daca da, atunci va puteti imagina cum arat eu, 'eu si cu mine', alergand, sarind cate sapte trepte la vale, pe scari. Cu viteza asta n-am mai vazut pana acum decat doua feluri de corpuri in miscare: ale alergatorilor pe suta de metri si ale bisnitarilor pe strada X, cand vine politia... wink.gif

Acest topic a fost editat de Romelia: 5 Jul 2006, 10:36 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 5 Jul 2006, 10:38 AM
Mesaj #30


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



Sansele nu sunt egale deloc... wink.gif
El are toate avantajele si eu toate piedicile. Nu! nu sunt sansele egale... "It is not fair play!"
Am o singura nadejde... poate sa-mi treaca. Poate da si poate nu... depinde de creier... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 5 Jul 2006, 10:58 AM
Mesaj #31


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



Inainte de-a scrie acest vis, am avut o mica sovaire... nu mi-e greu sa-mi formez cuvintele, dar ceva ma retine, poate ilaritatea, amestecata, de data aceasta, cu tristetea...
Am adormit. Am avut visuri ingrozitoare - un soi de compendiu al tuturor povestirilor lui Edgar Allan Poe... eram despicata in doua de masinarii monstruoase, inecata intr-un ametitor vartej de noroi, zidita de vie in piatra si... cel mai inspaimantator - ingropata de vie. Noaptea intreaga am trait sentimentul neputintei, al imposobilitatii de a ma exprima, de a misca sau de a striga pentru a protesta impotriva inexorabilei greutati a pamantului, care nu contenea sa fie aruncat peste mine...
Bam!... Bum!... Bam!... Bum!... Bam!... peste trupul meu paralizat, intins, cadavru viu pregatit pentru ingropaciune in nisip.
In desert domneste un frig ascutit! Stii?...
Cand m-am trezit, era deja dimineata. Am ramas intinsa pe spate, privind drept in sus, la cerul albastru-verzui si la salul lui transparent de ceata... ca un minuscul glob de cristal, solitar si senin, Venus stralucea in pacla deasupra lumii... LINISTITE.
Dulce-Amar... Ce e aici?
Petrecere sau morga?
Lasa tristetea!
Hai sa ne distram un pic... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 5 Jul 2006, 10:59 AM
Mesaj #32


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Romelia @ 5 Jul 2006, 08:57 AM)
Ati vazut vreodata japonezi frumosi?

Daaa! laugh.gif
Eu am vazut, si inca multi! rolleyes.gif
Mie imi plac japonezii.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 5 Jul 2006, 03:07 PM
Mesaj #33


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



QUOTE
Mie imi plac japonezii.

Eu sunt 'Gica`Contra' - NU-mi plac Japonezii - pentru ca au inceput sa comercializeze 'Inghetata de Usturoi' smile.gif
Gresesc?

Obsesia de a nu face greseli nu este ceva constructiv. Omul invata din greseli! Sigur, nu toti, nu la fel de repede, dar invata. Si progreseaza... E o chestie super individuala invatatul asta din greseli.
Cea mai banala greseala este atunci cand mananci ceva , chiar daca stii ca e o greseala pentru ca o sa-ti fie rau.
Iar daca ai impresia ca (unii) baietii din ziua de azi se dau in vant dupa fetele CUminti, iarasi gresesti!
Daca NU schimbi macar unul din lucrurile care te-a facut sa gresesti, iarasi gresesti.
Daca nu gresesti nici o data inseamna ca nu te straduiesti suficient. Gresesti enorm. Gresesti amarnic.
Daca NU stii sa gresesti cu masura, iarasi gresesti... Nu?!
Iti place sa gresesti... tocmai aici e chichiţa!

O dunga lata de lumina se intinde pe covorul din fata ferestrei, aducand cu ea zgomotele dupa-amiezei, zumzetul traficului, strigatele copiilor in parcuri, uruitul unui malaxor de ciment, undeva, in departare. Intind mana dupa paharul cu lemonada, ma las pe covor, intinzandu-mi picioarele "foarte scurte" in timp ce rasfoiesc agenda luata de pe birou si imi pun telefonul pe genunchi.
Formez numarul... [ Iarasi gresesc! ]
E normal sa mai si gresesti...

-Alo!
-X? Sunt eu, Y.
- Ia te uita! Vocea laconica de la celalalt capat al firului parea uimita... Ce mai face frumoasa Y? [- Iarasi greseste... ]
- Bine. Tu... ? [- Iarasi gresesc...]
- Eu NU. Sunt in pat cu una si o iubesc pe alta. [- NU greseste...]
-------
- Y? Ma auzi?...
- Acum DA! Pentru o clipa... s-a intrerupt brusc, legatura... [- Nu gresesc, MINT!]
- Am spus ca sunt bine, dar am nevoie de sfatul tau... si radeee...
-------

Cand te legi la cap fara sa te doara... iarasi gresesti.
Dulce-Ametitor. Mai mult Ametitor, decat Dulce...
'Durerea de Cap' - nu cred ca-i prea dulce. La mine se manifesta destul de ciudat. Chestie de ameteli, blegeala, uneori ma trezesc sarind coarda fara manere...
Sa nu spui ca SCRIU fleacuri... Caci, vorbind asa, gresesti ...
De acum sa nu mai gresesti.
- Poti?
Daca raspunzi la intrebarile care ti se pun, NU gresesti...

Acest topic a fost editat de Romelia: 5 Jul 2006, 03:09 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 5 Jul 2006, 05:41 PM
Mesaj #34


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



Nici o data, nici de doua ori... nu-mi place!!!
Ca flirt, mai merge, dar ca...........................
Numai gandul ca s-ar putea sa am langa mine un om care sa-mi restranga libertatea, ma supara. smile.gif
Sa privesti, sa zambesti, sa flirtezi... Toate astea sunt frumoase, foarte bune, si imi plac mult, dar sa fii monopolizata de un singur om, sa-i fii supusa si ascultatoare, sa-l vezi cum iti otraveste existenta cu gelozia si interdictiile lui, asta nu-mi surade deloc, MARTURISESC. wink.gif
Iluzia e cel mai frumos lucru, nu-i asa?
Un baiat... asa, vazut de departe, elegant si politicos... wub.gif
Ma bucura sa-l privesc, stiind ca-l fac fericit cu o privire. Imi face placere cand ma urmareste, ascunzandu-se printre trecatori, si ca pot sa-l zaresc aproape de mine, in vreun magazin, la cumparaturi...
In felul acesta pot sa mi-l inchipui cum vreau eu, cu toate calitatile care imi plac, fara ca realitatea sa le dezminta. De asemenea, si el poate sa isi inchipuie ca "eu sunt o minune", cea mai buna fata din lume.
Nu-i asa, ca iluzia e cel mai frumos lucru din lume? wink.gif
Cand te cunosti prea mult, se duc noptile romantice si plimbarile, se duc 'asteptarile nerabdatoare' si galanteriile.
OFICIALUL are toate drepturile, si devine uneori antipatic, suparator si caraghios... tongue.gif
Nimic nu mai ramane ca la inceput, proaspat si racoritor... [Bai Gheo, iti miros picioarele!... ]
... si uite asa, OFICIALUL ARE TOATE DREPTURILE.
NU doar o data, nici de doua ori... MEREU.
Sau... ???
Depinde, mai mult sau mai putin, de indrazneala - OFICIALULUI...
'Nici o data!!!'... asa si nu altfel, sentimentele vor avea toata libertatea.
Vointa si inima noastra, care sunt, in definitiv, cele care sunt, se destrama cand le convine sau cand se plictisesc de... OFICIAL.
=========================
Asculta, draga, cati ani ai in clipa asta?
In clipa asta, cu o zi mai mult decat ieri... tongue.gif
==========
Si cu toate acestea... vreau sa ma casatoresc?! rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 5 Jul 2006, 11:52 PM
Mesaj #35


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



De ce lucrurile n-au suflet?
De ce mobilele si oglinzile stau mute, indiferente si neinsufletite, incapabile sa vibreze in fata vietii?
Dar... ar fi groaznic sa te simti spionat vesnic de ochi imateriali si multiformi pentru care nu exista nici o taina. Ce importanta tragica si definitiva ar capata oglinzile, de pilda, daca ar fi in stare sa reproduca, dupa voia omului, scenele si fetele pe care le-au oglindit mai inainte! Ce intime, suparatoare marturisiri n-ar putea sa faca rochiile... matasurile si dantelele ar putea povesti despre fiorii trupului, camasutele brodate ar putea divulga bataile inimii in clipele de dorinta si descatusare...

Noaptea e linistita... pe cerul limpede stralucesc mii de stele. Ramase singura. Isi scoase vesta, camasa... de pe masuta de langa fotoliu, lua dintr-un pachetel alb, o tigara. O aprinse. Si cand sorbi a doua oara fumul aromatic, se opri, amintindu-si: Oh! E prima oara cand fumez... vru sa arunce tigara, dar se retinu. Avea pofta sa fumeze.
De ce fumeaza oamenii???
Fumeaza putin de placere, si mai mult ca sa faca ce face toata lumea. Uneori... tigara le devine un bun prieten. E ceva ce-i intovaraseste si care s-ar putea spune ca-i sfatuieste sau le inspira unele hotarari. Am vazut oameni cum incercau cu mucul unei tigari sa aprinda o alta. Asta inseamna ca tutunul ii stapaneste sau ca nu se pot lipsi de el? Totul in viata nu-i decat o chestie de vointa, de a dori sau nu, sa faci ceva. In ce ma priveste, as putea spune ca cel mai mic rau pe care mi l-ar provoca o tigara, m-ar face sa nu mai aprind nici una in viata mea. Si totusi, oamenii nu renunta cu usurinta la acest 'MIC' viciu. De ce? Pentru ca acest 'mic viciu' are in oameni radacini mai adanci decat o mare pasiune...

Din fericire - pentru ea - NU ERA UN VICIU..... si - tristetea trece si poate fi stapania.
Mare minune!!!... sa nu fii stapanit, in viata, de nicio tristete...
Stinse tigara, apoi lumina, si se ghemui sub asternut.

Acest topic a fost editat de Romelia: 6 Jul 2006, 12:40 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 07:18 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman