HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Posibile Aliante Postelectorale Dupa 30.11.2008, scenarii probabile
Viitoarea coalitie guvernamentala dupa alegeri
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 22
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Cipri
mesaj 23 Nov 2008, 07:50 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Dupa alegeri cine credeti ca va forma guvernul?Ce coalitie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 23 Nov 2008, 08:03 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Nu am pus UDMR in aliantele posibile pentru ca doua din cele trei partide mari cred ca ar avea sufieciente voturi pentru a asigura majoritatea si fara UDMR.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Nov 2008, 08:18 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



PSD-PDL? Mi se pare cea mai putin probabila alianta de guvernare. Daca Basescu ar gira un asemenea aranjament si-ar compromite toate sansele in 2009.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Nov 2008, 08:18 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 24 Nov 2008, 11:47 AM
Mesaj #4


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Si eu cred un psd-pdl, parol, am niste antene in pdl, cel putin in provincie se vehiculeaza asa ceva cel putin la nivel de discutie.

Cipri, udmr oricum e la guvernare din '90, ce te face sa crezi ca nu o sa fie si urmatorii 4 ani?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 24 Nov 2008, 02:18 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Ce e aia guvern de unitate nationala?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 24 Nov 2008, 02:23 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Un guvern al tuturor partidelor parlamentare .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 30 Nov 2008, 11:30 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Se profileaza un guvern PD-L si PNL?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jonathan
mesaj 1 Dec 2008, 08:02 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 28 February 08
Forumist Nr.: 11.332



PD-L cu PNL vor forma guvernul. E cea mai probabila alianta. Este exclus ca PNL sa se alieze cu PSD. Diferentele doctrinare sunt mult prea mari, nici macar Geoana nu discuta despre asa ceva.

Acest topic a fost editat de Jonathan: 1 Dec 2008, 08:03 PM


--------------------
http:\\www.johnbalon.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Dec 2008, 09:02 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Jonathan @ 1 Dec 2008, 08:02 PM) *
Este exclus ca PNL sa se alieze cu PSD. Diferentele doctrinare sunt mult prea mari, nici macar Geoana nu discuta despre asa ceva.

Cum nu?! Asta viseaza acum tot PSD-ul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 1 Dec 2008, 09:09 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Cum poate visa Geoană o alianţă imposibilă? unsure.gif
După mine, rezultatul alegerilor arată: unu) că romānii s-au săturat de politică şi doi) că numai un guvern de " uniune naţională" sau tehnocrat īi mai poate convinge pe romāni că politicenii nu se mai bat pe ciolan... măcar de ochii lumii!


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Dec 2008, 09:41 PM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



De ce ar fi imposibila? Voi nu cititi presa?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nicolin
mesaj 2 Dec 2008, 07:23 AM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 16 May 07
Din: Bukres
Forumist Nr.: 9.837



Avand in vedere procentajele PSD si PD-L, lupta cred ca se va da intre... PNL si UDMR.
PSD si PD-L pot avea o majoritate cu oricare din celelalte 2 partide (la limita, ce-i drept, cu UDMR).

Singurul lucru bun pe care-l vad la aceste alegeri este eliminarea PRM si PNG de pe scena politica (actuala?).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 2 Dec 2008, 09:05 AM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



QUOTE(abis @ 1 Dec 2008, 09:41 PM) *
De ce ar fi imposibila? Voi nu cititi presa?




Ce scrie presa e una, ce se poate face īn mod logic şi dacă politicienii n-au luat-o razna de tot (şi aşa eu īi văd toată ziua că se pupă-n fund prin restaurante, indiferent de partid), e alta. Lui Geoană i s-a ridicat aşa-zisa victorie la cap degeaba. Iliescu vrea o "alianţă" cu PNL? Nare decīt să şi-o facă... PNL şi-ar strica rău de tot "faţa" dacă a accepta o aşa "afacere", deşi au făcut acelaşi lucru şi cu fostul PD şi i-a transformat īn liberali... biggrin.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Dec 2008, 11:28 AM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(coconut @ 2 Dec 2008, 09:05 AM) *
PNL şi-ar strica rău de tot "faţa" dacă a accepta o aşa "afacere

Pai n-au guvernat pana acum cu sprijinul PSD? Ba chiar si cu programul politic al PSD-ului? N-ar fi nimic iesit din comun.

Cred ca fara un presedinte ca Basescu exact asta s-ar intampla acum: guvern PSD-PNL.

Ce le mai pasa ca "isi strica fata"? Urmatoarele alegeri sunt peste patru ani. Ca la cele din 2009 oricum nu ar avea nici o sansa.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Dec 2008, 12:09 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 2 Dec 2008, 11:28 AM) *
Ca la cele din 2009 oricum nu ar avea nici o sansa.

Eu nu as fi atat de sigur. Basescu este prins intre ciocan si nicovala (sau secera) de felul in care va face alegerea primului ministru depinde viitorul sau politic. E o miza foarte mare si trebuie sa recunoastem ca are o pozitie foarte dificila, mai ales dupa disputele interminabile si neconstructive pe care le-a avut cu PNL-ul in acesti 4 ani. Pe de alta parte PNL-ul risca o sansa istorica de a forma o dreapta puternica, reala, in cazul in care continua jocul la doua capete. Sa speram ca atat Basescu cat si Tariceanu isi vor face concesii marii si vor trece peste mandrie si ingamfare politica.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Dec 2008, 12:27 PM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(marduk @ 2 Dec 2008, 12:09 PM) *
Basescu este prins intre ciocan si nicovala (sau secera) de felul in care va face alegerea primului ministru depinde viitorul sau politic.

Daca numeste un premier pesedist eu nu-l mai votez. Spun din nou ce-am spus si in 2004: de la Basescu astept un singur lucru, sa faca tot posibilul pentru a tine PSD-ul cat mai departe de guvernare. In rest, am eu grija sa traiesc bine.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 2 Dec 2008, 02:20 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Băsescu nu e prins nicăieri. Se prinde el cam greu cīnd e vorba de lucruri subtile, dar cīnd e voba de interese politice ştie bine ce-i trebe. Singura alianţă de succes este cea cu PD-L. E la mintea cocoşului, pe care o posedă fără doar şi poate!


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Dec 2008, 02:44 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"Singura alianţă de succes este cea cu PD-L." PD-L cu cine?

Acest topic a fost editat de marduk: 2 Dec 2008, 02:44 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 2 Dec 2008, 02:48 PM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Cu PNL, evident.


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Dec 2008, 03:25 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



De ce este atat de evident?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 2 Dec 2008, 03:30 PM
Mesaj #21


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Pentru că reiese din comentariile mele anterioare.


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Dec 2008, 11:40 AM
Mesaj #22


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Bursa zvonurilor referitor la numele viitorului premier: Videanu, daca PDL face singur guvernul (minoritar); George Maior, in cazul unui guvern PDL-PSD; Klaus Johannis (!) sau Mihai Răzvan Ungureanu, in cazul unui guvern PDL-PNL; Mihai Răzvan Ungureanu, George Maior,Vasile Puşcaş in cazul unui guvern PSD-PNL; Isarescu sau Tiriac, in cazul unui guvern de tehnocrati.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 3 Dec 2008, 12:16 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



In acest moment dificil economic Isarescu ar fi solutia ideala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 4 Dec 2008, 11:34 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(Cipri @ 3 Dec 2008, 12:16 PM) *
In acest moment dificil economic Isarescu ar fi solutia ideala.

In acest moment dificil economic Isarescu ar fi mult mai de folos Romaniei in calitate de guvernator al Bancii Nationale, pentru ca acolo cunoaste cel mai bine cum sta treaba.
Guvernul Romaniei trebuie sa fie unul politic si de preferat unul care se bazeaza pe o majoritate consistenta in parlament, asta pentru a avea "co@!e" sa ia decizii rapide si uneori dure, politice. Un guvern de tehnocrati oricat de profesionist ar fi nu si-ar putea impune punctul de vedere in parlament, mai ales intr-un parlament impartit in 3 si s-ar prelungi agonia la nesfarsit.
Circula pe la agentiile de stiri tot felul de zvonuri, unul ar fi ca Basescu are in vedere un guvern minoritar, care ar trece de parlament cu ajutorul catorva parlamentari din alte partide, dar care ar avea mari dificultati de functionare. Insa eu as merge si mai departe cu rationamentul si as spune ca nu prea mai conteaza daca are dificultati. Probabil ca noul guvern ar fi investit abia in februarie (dupa 2 respingeri consecutive) si mai functioneaza pana prin august-septembrie, dupa care demisie daca nu baga cineva motiune de cenzura si inca vreo 2-3 luni de incertitudine, apoi dizolvarea parlamentului si anticipate odata cu alegerile prezidentiale... wink.gif
"Si criza?" Pai criza se va rezolva intre timp, Guvernul Tariceanu pana la investirea noului guvern, iar apoi noul guvern va trege ordonantele care vizeaza criza, dar cam atat... in rest nu vor putea face mare lucru si tocmai de aceea guvernul va cadea exact cand trebuie ca sa se declanseze anticipatele odata cu prezidentialele.
Asta ar fi un scenariu. Un scenariu care nu prea ma incanta. Eu personal as prefera un guvern PDL+PNL


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 5 Dec 2008, 12:06 AM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Se poate sa se ajunga la un guvern minoritar al PD-L.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 5 Dec 2008, 03:28 AM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



Din cate vad eu, PNL incearca sa forteze un guvern PDL-PSD. Daca le iese manevra asta, peste 4 ani vor castiga cu siguranta alegerile si se vor consolida ca singurul partid de dreapta autentic. Ramane de vazut daca in PNL vor prima interesele de partid pe termen lung sau interesele pe termen scurt. Interesele tarii au, probabil, o pondere mult mai mica in deciziile astea.

Intre timp PDL si Basescu dau semnale ca mai degraba inghit un guvern cu PSD decat pe Tariceanu premier mai departe. Basescu a inceput deja sa pregateasca o astfel de alianta prin declaratii de genul "PSD este invingatorul moral", o sa tina cont mai degraba de numarul de mandata decat de culoarea politica, etc. Sper ca Basescu nu si-a pierdut orice urma de luciditate politica incat sa nu inteleaga ce efecte va avea o astfel de alianta.

Acest topic a fost editat de Damnatius: 5 Dec 2008, 03:40 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 5 Dec 2008, 07:31 AM
Mesaj #27


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(Cipri @ 3 Dec 2008, 02:16 PM) *
In acest moment dificil economic Isarescu ar fi solutia ideala.

ma indoiesc sincer... pentru ca Isarescu este un tehnocrat finantist, ori in momente de criza astia sunt cei mai periculosi oameni de conducere

e drept ca daca ai lua ceea ce spun cei mai inteligenti dintre ei, s-ar aplica o chirurgie financiara asupra economiei, si vindecarea ar fi mai rapida, dar daca iei partea emotionala, cu cei pe care i-ar lovi chirurgia aia... te-ai trezi cu toti nebunii in strada

acum ne trebuie un operational asertiv, cu leadership si charisma puternice, capabil sa influenteze (de ce nu si manipuleze) masele. vrem nu vrem recesiunea se va accentua, si ne va lovi, chiar daca Romania isi va continua cresterea economica
nu ma intreba cine e ala, dar sigur nu e Microsoft sau urmasul lui Radu cel catifelat sau cum l-o mai chema


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Dec 2008, 10:14 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 3 Dec 2008, 11:40 AM) *
Mihai Răzvan Ungureanu, George Maior.

Cica sefi serviciilor secrete nu au voie la functii publice pe o perioada de 5 ani. O fi adevarat? Ca logic pare a fi. devil.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Dec 2008, 10:40 AM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Damnatius @ 5 Dec 2008, 03:28 AM) *
PNL incearca sa forteze un guvern PDL-PSD.
[...]
Intre timp PDL si Basescu dau semnale ca mai degraba inghit un guvern cu PSD decat pe Tariceanu premier mai departe.

Deocamdata este prematur sa tragi concluzii. Toate declaratiile astea pot fi, si cred ca sunt, parte din jocul negocierii. Daca PDL de ex. declara ca respinge ferm orice colaborare cu PSD si ca singura optiune este guvernul cu PNL, in mod evident in negocierile care vor urma PNL-ul va putea ridica pretentii mult mai mari decat cele pe care le-ar putea avea strict pe baza scorului obtinut in alegeri. Asa, semnalul transmis este "facem guvernul cu cei care se multumesc cu cat mai putin". Iar asta nu este doar strategia PDL, ci a tuturor celor trei partide mari.

Asadar, pana in momentul in care vom avea un guvern propus parlamentului toate aceste declaratii si pozitionari nu sunt decat perdele de fum.

Este posibila orice combinatie, eu unul sper si cred ca urmatorul guvern nu va contine ministri pesedisti. Daca insa PNL, asa cum spui, va forta intrarea PSD in guvern, eu unul ii voi tine minte pana la urmatoarele alegeri si pe ei ii voi sanctiona. Am spus ceva mai devreme ca probabil este ultima oara cand am votat PDL-ul, insa o astfel de miscare a PNL m-ar face in mod cert sa ma razgandesc.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 5 Dec 2008, 02:27 PM
Mesaj #30


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



desi ar fi logic ca psd si pdl sa faca o alianta, au practic aceeasi origine


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Dec 2008, 02:42 PM
Mesaj #31


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ce inseamna aceeasi origine? Fostul FSN este astazi Partidul Democrat Liberal, daca o iei strict juridc. "Tartorii" din fostul FSN s-au regrupat in FDSN, redenumit succesiv PDSR si PSD.

Insa mai importanta decat originea este, zic eu, optiunea votantilor. Votanii PDL sunt radical anti-PSD. O guvernare PDL-PSD ar fi o dezamagire prea mare pentru ei, iar ponoasele le-ar trage Basescu. In 2009.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 5 Dec 2008, 03:20 PM
Mesaj #32


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 5 Dec 2008, 02:42 PM) *
Ce inseamna aceeasi origine? Fostul FSN este astazi Partidul Democrat Liberal, daca o iei strict juridc. "Tartorii" din fostul FSN s-au regrupat in FDSN, redenumit succesiv PDSR si PSD.


Mai putin doi dintre tartori, Il tartarone (sau Zeus) si Tartorul fara gat, primul furandu-i secundului partidul numit pd.

Mie mi se pare o nesimtire incredibila sa spui pana ieri ca pnl e furaciosi, e oligarhi, e incompetenti si la o zi dupa alegeri sa declari ( v. Bocpoc) ca pnl e solutia naturala de aliati la guvernare. blink.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Dec 2008, 03:49 PM
Mesaj #33


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cucu Mucu @ 5 Dec 2008, 03:20 PM) *
Mie mi se pare o nesimtire incredibila sa spui pana ieri ca pnl e furaciosi, e oligarhi, e incompetenti si la o zi dupa alegeri sa declari ( v. Bocpoc) ca pnl e solutia naturala de aliati la guvernare.

Cand ai de ales intre PSD si PNL, normal ca prima preferinta este PNL-ul. Zic si eu...

Daca ai chef citeste aici. Despre cat de usor poate fi obtinut un vot in parlament.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 5 Dec 2008, 04:22 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(abis @ 5 Dec 2008, 03:49 PM) *
Daca ai chef citeste aici. Despre cat de usor poate fi obtinut un vot in parlament.

Discutia cu domnul de la Cluj mi se pare chiar interesanta. Omul punea conditii destul de pertinente, social-democrate si o facea intr-un cadru privat la telefon. Daca erau declaratii publice nu dadeam doi bani pe ele, le consideram demagogie, dar asa in cadru privat au alta conotatie si parca suna altfel, parca incep sa prind incredere ca se face politica si altfel in Romania, ca se mai urmareste si interesul alegatorului. Eu asta inteleg din ce a spus omul respectiv. Toata stima pentru el.

In alta ordine de idei, am urmarit cu interes declaratiilor liderilor politici dupa consultarile de la Cotroceni.
Imi mentin parerea ca fata de 2004 tonul discutiilor este mult temperat. Fiecare o tine pe a lui ca vrea la guvernare, ba liderii primelor 3 partide o tin gaia-matu ca vor sa dea primul ministru. Daaar. Nu prea sunt atacuri nici fata de celelalte partide nici fata de Basescu si nici Basescu nu ii ataca. Ah, ca mai sunt intepaturi discrete pe ici pe colo, admit, dar atacuri la baioneta ioc. Toti asteapta ceva. Partidele asteapta ca Basescu sa nominalizeze primul ministru, iar Basescu asteapta sa vada in ce conditii poate baga PDL la guvernare.
Cine cedeaza primul?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 5 Dec 2008, 04:27 PM
Mesaj #35


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



cine imi garanteaza ca nu sunt facaturi sau intoxicare discutiile?

Cum vad eu situatia de ce nu se repede nimeni la ciolan? Am cateva puncte ce ma duc la o concluzie:

- anul urmator se anunta al dracu de greu pt orice guvern
- situatia financiara deja existenta nu e roz
- la anul sunt alegeri prezidentiale

Din cauza aceasta, parca toata lumea s-ar aseza mai confortabil in opozitie si si-ar baga nasul in niste anticipate. Ptiu, drace!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 09:57 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman