HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Seful Statului, pe cine preferati?
Seful Statului
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 24
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Cipri
mesaj 22 Nov 2008, 02:21 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Pe cine ati prefera in viitor ca si Sef al statului?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 22 Nov 2008, 02:23 AM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Optiunea mea este clara:MS Regele Mihai I restaurat ca si Suveran al Romaniei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Nov 2008, 08:18 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Monarhia constitutionala ar fi o solutie, dar schimbarea nu ar fi asa de spectaculoasa pe cat se asteapta unii. Politicienii ar ramane aceiasi, situatia economica este si va ramane in criza care afecteaza satul planetar, iar metehnele si mentalitatile romanilor si rromilor ar continua sa se manifeste si cu rege si cu presedinte. Tara are nevoie de schimbare, dar schimbarea trebuie facuta in fiecare individ, cetatean al acestei tari, altfel ma tem ca va trebui sa suferim in continuare de pe urma atitudinii noastre.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Nov 2008, 08:18 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Blakut
mesaj 22 Nov 2008, 03:31 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



MS Regele Mihai... asta e vreo aplicatie de la Microsoft?

De ce nu printul Duda? laugh.gif

Acest topic a fost editat de Blakut: 22 Nov 2008, 03:32 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 22 Nov 2008, 03:36 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



MS Regele Mihai I este Regele Romaniei pentru cine nu cunoaste istoria acestei tari.Dupa dansul va urma la Tron ASR Principesa Mostenitoare Margareta, ASR Principesa Elena si (viitorul Print) Nicolae de Romania.

Acest topic a fost editat de Cipri: 22 Nov 2008, 04:10 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Nov 2008, 04:52 PM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cipri @ 22 Nov 2008, 03:36 PM) *
MS Regele Mihai I este Regele Romaniei

A fost.
QUOTE
va urma la Tron ASR Principesa Mostenitoare Margareta, ASR Principesa Elena si (viitorul Print) Nicolae de Romania

Pe bune?

De ce mi-as dori sa le vad pe cele doua madame pe tronul Romaniei?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 22 Nov 2008, 05:32 PM
Mesaj #7


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Cipri @ 22 Nov 2008, 02:23 AM) *
Optiunea mea este clara:MS Regele Mihai I restaurat ca si Suveran al Romaniei.

Asta nu e ala care a intins-o "cu lutu-n fund" cand au venit nemtii? Si cu fo cateva garnituri de tren "bunuri personale"? Si caruia i-a dat statul Pelesul "inapoi" (de unde or fi avut hohenzollernii bani de atatea castele si proprietati, nu stiu, ca sigmaringenii astia erau printre scapatatii europei - daca nu ma insel). Pai de ce sa il luam p-asta şăf, ca daca ii face Putin o data "bau" iar ne inecam in urma lui de praf?!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 22 Nov 2008, 05:57 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
MS Regele Mihai I este Regele Romaniei pentru cine nu cunoaste istoria acestei tari.Dupa dansul va urma la Tron ASR Principesa Mostenitoare Margareta, ASR Principesa Elena si (viitorul Print) Nicolae de Romania.


Microsoft Regele Mihani 1 a fost Regele Romaniei, si ne-a abandonat cu prima ocazie. Dupa dansul a urmat un regim comunist de 40 de ani.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 22 Nov 2008, 06:26 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



MS Regele Mihai I a fost fortat sa paraseasca tara si sa abdice si astfel s-a instaurat in mod clar comunismul in Romania pentru 42 de ani.Regele era si este simbolul democratiei in Romania.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Nov 2008, 08:49 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Si Cuza a fost fortat sa abdice, si ce-i cu asta?

Vremea monarhiei a trecut.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 22 Nov 2008, 09:23 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



MS o fi de la Măgăria Sa? innocent.gif

Mi-ar plăcea ca Romānia să aibă un preşedinte "jos pălăria", dar nu-mi vine niciun nume īn minte... rolleyes.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Nov 2008, 09:41 PM
Mesaj #12


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(coconut @ 22 Nov 2008, 08:23 PM) *
MS o fi de la Măgăria Sa? innocent.gif

Hai sa nu exageram, ca-i baiat bun. Dar:
... nu inteleg ce tara mai are nevoie de regi/regine in ziua de azi...
Si daca totusi... http://www.royalmadness.com/
Daca nu puteti accesa link-ul, nu-i bai. E la fel de nu-i bai ca toate Royalhighness pe lumea asta. Scuze, ... madness.

Acest topic a fost editat de Cla: 22 Nov 2008, 09:43 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 22 Nov 2008, 10:47 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Nu numai ca romanii au traditie monarhica si nu republicana, dar nu stiu ca vremea Monarhiei sa fi trecut ( daca ne uitam la atat de multe tari ale UE) si sunt convins ca ar fi un echilibru institutional mult mai bun decat intr-un regim republican in care seful statului nu este neutru politic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Nov 2008, 10:59 PM
Mesaj #14


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ce-i aia, o traditie monarhica. E depasita treaba, chiar si pentru voi, monarhistii.
As putea la fel spune ca romānii au o traditie mioritica, ceeace e dovedita.
Zi-i lui MS_Mihai.exe ca are o traditie Mioritico-monarhica, sa vedem ce zice.
QUOTE
dar nu stiu ca vremea Monarhiei sa fi trecut

Nu stiu de ce, dar mi se pare a fi la fel un fanatism ca si cu Biserica, ca se scrie cu majuscule...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 22 Nov 2008, 11:02 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



E "depasita" Monarhia pentru comunisti, criptocomunisti sau pentru cei ce nu cunosc evolutia constitutionala a Romaniei si Europei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 22 Nov 2008, 11:13 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Hai că au īnceput şi etichetările... mad.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 22 Nov 2008, 11:17 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Nu e vorba de etichetari ci de realitate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 22 Nov 2008, 11:23 PM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Lăsānd gluma la o parte. Acum cāţiva ani m-am certat zdravăn cu cineva pe tema asta. Eu īi ziceam c-o să revină monarhia, el īmi zicea că-s nebună şi mă dădu aproape dracului... Mă rog. N-am nimic cu exregele Mihai, dar e corect să-i spunem - deocamdată - aşa. Pompoşeniile astea cu MS nu mi-s deloc dragi. De periuţe m-am săturat. Vreau ceva real şi corect.
Să vină şi monarhia dacă-i mai bună, dar să nu-mi vină cu o droaie de piţipoance ce se dau prinţese şi să ne jecmănească şi alea pentru a face shoping la Paris!
Īn principiu, admit monarhia, dar numai īn condiţiile īn care cel care vine īn numele ei pe tron să fie un domn (nu că n-ar fi exregele Mihai aşa ceva, din contră, numai că e mult prea bătrān!). Era bine să fi venit mai demult, acuma parcă-i olecuţă cam tārziu.


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 22 Nov 2008, 11:35 PM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Nu stiu cine sunt cele ce "se dau printese" dar in Familia Regala sunt Principesele care-si dedica viata ajutorarii celor ce au intr-adevar nevoie:

http://www.fpmr.ro/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Nov 2008, 11:48 PM
Mesaj #20


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(coconut @ 22 Nov 2008, 10:23 PM) *
Să vină şi monarhia dacă-i mai bună, dar să nu-mi vină cu o droaie de piţipoance ce se dau prinţese şi să ne jecmănească şi alea pentru a face shoping la Paris!

Apropo coconut, click!

QUOTE
Īn principiu, admit monarhia, dar numai īn condiţiile īn care cel care vine īn numele ei pe tron să fie un domn (nu că n-ar fi exregele Mihai aşa ceva, din contră, numai că e mult prea bătrān!). Era bine să fi venit mai demult, acuma parcă-i olecuţă cam tārziu.


Vārsta nu conteaza, dimpotriva, poate are mai multe in cap ce poate sa uite biggrin.gif
Chestia e ca modelul e depasit, atāta tot.

Acum vreo 3 ani am zis ca ar fi ok ca Mihai sa reprezinte Romānia, dar intrebati-l daca mai are chef sa reprezinte Rromānia...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 22 Nov 2008, 11:53 PM
Mesaj #21


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



MS REgele Mihai I continua sa reprezinte Romania si acest lucru este evident.Turneele pentru integrarea euroatlantica si invitatiile la evenimentele Familiilor Regale europene vorbesc de la sine.

Acest topic a fost editat de Cipri: 23 Nov 2008, 12:04 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Nov 2008, 12:28 AM
Mesaj #22


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Na fain, pai e super ca nu se aude si vede nimic despre asa ceva.
Pune-mi te rog niste linkuri cu texte sau filme despre cum reprezinta Romānia, as vrea si eu sa vad. Mersi.
Dar sa nu-mi spui ca a vorbit la un asa nivel inalt, ca nu ar fi accesibil pt noi.
Apropos, a fost la intalnirea Bilderberger si el?


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 23 Nov 2008, 12:37 AM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



http://www.adevarul.ro/articole/2002/regel...nato-si-ue.html

http://www.adevarul.ro/articole/2002/regel...e-continuu.html

http://www.observatorul.com/articles_main....tail&ID=210

http://www.familiaregala.ro/?id2=0202020063&lng=

http://www.gardianul.ro/Regele-Mihai-si-Re...ei-s123739.html

http://www.royalty.nu/news/08/11/PubSofi.html

http://www.adevarul.ro/articole/regele-mih...ui-charles.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Nov 2008, 12:46 AM
Mesaj #24


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



"Regele Mihai si Regina Ana au sarbatorit ziua de nastere a Reginei Sofia a Spaniei"
"Regele Mihai, la aniversarea prinţului Charles"


Spune-mi te rog, ne crezi babe??! Pe cine dracu intereseaza asa ceva?
Dac-o tii asa mai departe, bagi si niste telenovele cu familia regala, sau?

Cred ca-mi pierd timpul pe-aici...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 23 Nov 2008, 12:51 AM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Primele articole vorbeau despre turneele in favoarea aderarii la NATO si UE ale MS Regelui dar acelea nu erau de observat,nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 23 Nov 2008, 12:55 AM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248





"Momente din vizitele efectuate de Majestatea Sa Regele Mihai I al Romaniei in principalele state europene cu regim de Monarhie Constitutionala pentru sustinerea integrarii Romaniei in NATO.



Vizita NATO a Majestatii Sale Regelui Mihai I al Romaniei la Madrid, 14-17 aprilie 2002

Vizita de la Madrid a fost prima vizita regala de sustinere a integrarii Romāniei īn NATO - 2002.

Duminica 14 aprilie 2002, īn cursul dupa-amiezii, au sosit la Madrid Majestatea Sa Regele Mihai I al Romaniei īmpreuna cu Majestatea Sa Regina Ana si ASR Principesa Margareta.

Luni 15 aprilie, la ora 13, Majestatea Sa Regele Mihai I al Romaniei a fost primit la Palatul Zarzuela de catre Majestatea Sa Regele Juan Carlos I. Īntālnirea a avut loc īn prezenta repezentantilor guvernelor spaniol si romān.

La ora 14, Majestatile Lor Regele Mihai si Regina Ana, si ASR Principesa Margareta au luat parte dejunul privat oferit la Palatul Zarzuela de Majestatile Lor Regele Juan Carlos I si Regina Sofia.

La ora 19, īn sala de conferinte a Fundatiei sus-amintite, Regele Mihai I al Romaniei a sustinut discursul "O Alianta extinsa a Tratatului Nord Atlantic: "Contributia Romāniei la securitatea euro-atlantica". Discursul a fost urmat de o discutie cu presa spaniola si romāna, prezente in sala. La discurs au fost invitate personalitati ale vietii politice, diplomatice si militare din Spania, precum si reprezentanti ai corpului diplomatic al tarilor NATO la Madrid.

Sa ne reamintim din Declaratia Maiestatii Sale Regele Mihai I al Romaniei inaintea plecarii in principalele capitale europene unde urmeaza sa sustina integrarea Romaniei in NATO: "Nu vad misiunea mea ca pe o propaganda. Nu am de gand sa pictez un tablou roz, ca sa arate bine peste mari si tari. Noi trebuie sa avem curajul sa admitem ca mai trebuie facute multe in tara noastra in anii care vin... Dar argumentul meu va fi acela ca toate aceste eforturi vor fi implinite mai repede si mai efectiv daca intram in NATO".

Turneul regal pentru NATO si UE : Belgia,19-24 aprilie 2002

Regele Mihai I a vizitat carteirul general militar al NATO de la Mons. Majestatea Sa s-a intalnit cu Javier Solana - fost secretar general al NATO.

Majestatile Lor Regele Mihai I si Regina Ana s-au aflat in perioada 19-24 iunie in Regatul Belgiei, a doua etapa a turneului regal pentru sustinerea integrarii Romaniei in NATO si in Uniunea Europeana. Vizita la Bruxelles a avut o semnificatie deosebita deoarece aici se afla sediile centrale ale celor doua organisme europene si atlantice.

In prima zi a vizitei la Bruxelles, Regele Mihai si membrii Familiei Regale au fost invitati la un dineu privat oferit la Castelul Regal de la Laken de catre Regele Albert al II-lea si Regina Paola.

Joi, 20 iunie, Regele Mihai a fost invitatul Institutului Regal Belgian de Relatii Internationale la Palatul Egmont din Bruxelles, unde Majestatea Sa a sustinut conferinta "Romania si NATO, dupa summitul de la Praga" . Au fost prezente personalitati marcante ale vietii publice belgiene si reprezentanti ai Corpului Diplomatic, jurnalisti. Printre cei prezenti s-a aflat seful Statului Major al Armatei Belgiene si strategii politicii externe a Regatului belgian. "Cred ca largirea NATO fara Romania, va fi o oportunitate pierduta atat pentru voi, cat si pentru noi", a precizat Regele, adaugand " Vreau sa va spun ca primirea Romaniei in NATO nu este numai pentru stabilitatea tarii mele si a vecinilor nostri ci si pentru securitatea voastra". Referindu-se la extinderea preconizata a NATO, Majestatea Sa si-a continuat idea punctand ca " procesul largirii NATO nu trebuie sa fie un exercitiu de caritate al Vestului fata de o Europa Centrala saraca, sau o incercare de a plati greselile anterioare de la sfarsitul celui de al doilea razboi mondial", aluzie evidenta la abandonarea tarilor din estul Europei, printre care si Romania, in sfera de influenta sovietica dupa 1945.

Joi seara, Majestatea Sa Regele Mihai si Familia Regala au luat parte la dineul de gala organizat de clubul oamenilor de afaceri belgieni, "Executive Club". Regele Mihai si Familia Regala au fost intampinati de Willy De Clercq, fost premier, in prezent ministru de stat, presedinte de onoare al " Executive Club " si Domnul Carlos Vanhove, Presedinte-Fondator al "Executive Club". Regele Mihai a sustinut o alocutiune, in care s-a referit la necesitatea ca Romania sa fie primita in NATO si Uniunea Europeana. Au fost prezenti numerosi reprezentanti ai corpului diplomatic, ai lumii de afaceri belgiene precum si personalitati politice.

VIZITA IN DANEMARCA, 24-29 aprilie 2002

Miercuri 24 aprilie 2002, īn cursul dupa-amiezii, au sosit la Copenhaga Majestatea Sa Regele Mihai I al Romaniei, Regina Ana si ASR Principesa Margareta.

Joi 25 aprilie 2002, la ora 15.30, Regele Mihai s-a īntālnit la Ministerul Danez al Afacerilor Externe cu Dl Friis Arne Petersen, Secretar de Stat Permanent.

Luni 29 aprilie, Regele si Familia Regala au participat la inaugurarea expozitiei dedicate aniversarii a 120 de ani de la nasterea diplomatului roman Nicolae Titulescu.

Tot luni, la ora 13, la invitatia Majestatii Sale Regina Margareta a II-a a Danemarcei, Majestatile Lor Regele Mihai I al Romaniei si Regina Ana si membrii Familiei Regale au luat prānzul la Palatul Amalienborg.

Īn dupa-amiaza aceleiasi zile, la ora 17, Regele a tinut discursul "NATO, de la Marea Baltica la Marea Neagra", la Societatea Daneza de Politica Externa din Copenhaga. Au participat oficialitati daneze, reprezentanti ai Corpului Diplomatic si Atasati Militari, reprezentanti ai mass-media si ai mediilor academice.

Vizita NATO a Regelui Mihai I al Romaniei in Norvegia, 29-31 mai 2002 Majestatea Sa Regele Mihai I al Romaniei a sosit la Oslo, in dimineata de 29 mai. Vizita, desfasurata pe parcursul a trei zile, s-a incadrat in turneul intreprins de Regele Mihai pentru sustinerea integrarii Romaniei īn NATO, in anul 2002.

Majestatea Sa Regele Mihai I al Romaniei a participat miercuri 29 mai la un dineu, la invitatia Majestatilor Lor Regele Harald al V-lea si Regina Sonia ai Norvegiei. Dineul a avut un caracter privat.

Joi 30 mai, la ora 9, Regele Mihai s-a intalni cu ministrul afacerilor externe, Excelenta Sa domnul Jan Petersen, la sediul Ministerului Norvegian al Afacerilor Externe.

La ora 11, in aceeasi zi, Majestatea Sa Regele Mihai I Al Romaniei a sustinut o conferinta pe tema integrarii Romāniei in NATO, la Centrul Militar Norvegian, in Organizatia Comitetului Norvegian Nord-Atlantic. Au luat parte oficiali norvegieni, ambasadori si atasati militari din tarile membre NATO, precum si din tarile candidate, jurnalisti.

Vineri 31 mai, Majestatea Sa Regele Mihai I al Romaniei s-a intalnit, la ora 18, cu reprezentantii comunitatii romanesti din Norvegia.

Senatul olandez si-a intrerupt dezbaterile 26 iunie 2002 pentru a-l primi pe Regele Mihai

Majestatile Lor Regele Mihai I si Regina Ana s-au intalnit miercuri dupa amiaza timp de aproximativ trei ore cu Regina Beatrix a Regatului Tarilor de Jos la Castelul Regal din Haga.

In cadrul vizitei la Haga de sustinere a admietrii Romaniei in NATO si Uniunea Europeana, Majestatea Sa Regele Mihai a tinut un discurs intitulat "Reforma NATO si locul Romaniei in Alianta" la Institutul Regal de Relatii Internationale "Clingendael" din Haga, in prezenta elitei politice si diplomatice din capitala Olandei, care a fost prezenta in mod numeros. Majestatea Sa a prezentat timp de aproximativ 40 de minute atuurile Romaniei pentru primirea in Alianta si avantajele pentru NATO in cazul admiterii Romaniei. " Daca Romania nu va fi primita in NATO va fi o ocazie pierduta atat pentru noi cat si pentru voi".

In capitala Regatului Tarilor de Jos, Majestatea Sa Regele Mihai a avut o intrevedere cu Gerrit Braks, presedintele Senatului Tarilor de Jos si a fost invitat in plenul Senatului, care si-a intrerupt sedinta pentru a saluta prezenta Regelui Mihai I al Romaniei.

Cotidianul "Telegraf", unul din cele mai importante ziare olandeze a publicat un articol intitulat "Regele Mihai la Beatrix la ceai. Regele expulzat lupta pentru tara sa". Majestatea Sa declara in articol ca "Pentru securitatea tarii mele, care a fost intotdeauna lasata singura in voia soartei, este de o importanta vitala sa devina membra NATO". De asemenea, Regele a declarat ca Olanda a ajutat Romania in momentele cele mai critice si faptul ca este cel mai mare investitor in tara noastra.

Vizita NATO a Majestatii Sale Regele Mihai I al Romaniei si a Familiei Regale la Londra, 28-31 octombrie 2002

Luni, 28 octombrie 2002
12,15 - The Royal United Services Institute for Defence Studies (RUSI), a gazduit conferinta "Romania si NATO" sustinuta de MS Regele Mihai I. Au participat ASR Ducele de Kent, Presedintele RUSI, Sir Julian Oswald, Presedintele Executiv al RUSI, Amiralul Richard Cobbold.

Marti, 29 octombrie 2002
11,00 - 12,00 - MS Regele Mihai I a avut o convorbire la Foreign Office cu Sir John Ramsden, Directorul Directiei Europa Centrala si de Nord, la care participa Rob Keane, sef al Departamentului pentru Politica de Securitate, si Alex Ellis, sef adjunct al Departamentului pentru Afaceri Externe ale Uniunii Europene.
17,00 - 18,00 - Intrevederea Majestatii Sale Regelui Mihai I cu parlamentari britanici: Lord Watson of Richemond, membru al Camerei Lorzilor, Andrew Mackinlay, Fabian Hamilton, membri ai Comitetului pentru Afaceri Externe a Camerei Comunelor.
18,30 - 20,30 - Receptie īn onoarea MS Regelui Mihai I, la care participa ambasadori ai statelor membre NATO si aspirante, acreditati la Londra.

Miercuri, 30 octombrie 2002
12,30 - Intalnirea Majestatilor Lor si a Altetelor Lor cu Majestatea Sa Regina Elisabeta a II-a, la Palatul Buckingham.
17,00 - Intrevederea Majestatii Sale Regelui Mihai I cu Lordul Lamont of Lerwick, Presedintele Camerei de Comert Britano-Romane.

Vizita Majestatii Sale Regelui Mihai I al Romāniei si a Familiei Regale la Stockholm, 31 octombrie - 5 noiembrie 2002

Joi 31 octombrie 2002, Majestatea Sa Regele Mihai I al Romaniei a plecat la Stockholm. In aceasi zi, la Biblioteca Regala din Stockholm a avut loc o intalnire cu oameni de cultura, oficiali, reprezentanti ai corpului diplomatic, jurnalisti specializati in domeniul cultural si politic si cu membri marcanti ai Exilului romanesc din Suedia.

Vineri, 1 noiembrie 2002 a avut loc intālnirea MS Regelui Mihai I al Romaniei cu reprezentanti ai Parlamentului si Ministerului suedez al Afacerilor Externe. In aceeasi zi, Familia Regala a Romāniei a vizitat Muzeul Vasa. Programul zilei de vineri a cuprins participarea Majestatii Sale Regelui Miahai I al Romaniei si a Familiei Regale Romane la dineul oferit de MS Regele Carl XVI Gustaf al Suediei si de MS Regina Silvia, la Drottningsholm Palace.

Turneul Regal pentru sustinerea integrarii Romaniei in NATO si Uniunea Europeana va continua si anul viitor deoarece cel putin din punctul de vedere al integrarii in Alianta Nord Atlantica, dupa o decizie favorabila, va urma procesul ratificarii de Parlamentele tarilor membre. Ca urmare, turneul regal va continua in Marele Ducat al Luxembourgului si in Statele Unite ale Americii.

Agenda Casei Regale 12 noiembrie 2002 Majestatile Lor Regele Mihai I si Regina Ana, īmpreuna cu ASR Principesa Margareta, au vizitat compania industriala "KOYO Romania" din orasul Alexandria, o companie privata cu parteneriat romāno-japonez. Miercuri 13 noiembrie, Majestatile Lor si Altetele Lor au vizitat fabrica "APRO-Porcelain" din Curtea de Arges. Joi 14 noiembrie, MS Regele Mihai si Familia Regala au invitat la Palatul Elisabeta, la ora 17, ambasadorii tarilor NATO si UE, precum si ai tarilor candidate. Receptia a avut loc la finalul turneului NATO al Regelui Mihai si a prilejuit Majestatii Sale o trecere in revista a vizitelor. Vineri 15 noiembrie, Majestatea Sa Regele Mihai a participat la Casa NATO la o intālnire in cadrul careia Majestatea Sa tinut o prelegere legata de integrarea Romāniei in Alianta Nord-Atlantica. Evenimentul a avut loc la doar cāteva zile inaintea intalnirii la varf de la Praga. Marti 19 noiembrie, Majestatile Lor Regele Mihai si Regina Ana vor vizita la Bucuresti "Colegiul Noua Europa".
Moment de insemnatate deosebita in Istoria Romaniei, integrarea in NATO, se asociaza cu efortul continuu al Monarhiei Romane. Sa rememoram ultimile cuvinte rostite de Marele Rege Carol I, inaintea mortii sale petrecuta in noaptea de 9 spre 10 Octombrie 1914: "Primejdia nu poate veni decat din partea rusilor". Visul nostru, vechi de secole va deveni realitate la 22 Noiembrie 2002. "


http://www.observatorul.com/articles_main....tail&ID=210

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Nov 2008, 01:02 AM
Mesaj #27


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Le-am citit. Si, esti super multumit cu NATO? Eu nu.
Ce a adus NATO Romāniei, despre asta se vorbeste altundeva.
Dupa parerea mea, nimic bun. Baze americane care fac ce vor, GI's care nu stiu unde sunt, nu stiu ce si unde e Romānia, dar bine ca sunt aici... au "grija" de teroristi, desi nu sunt aici... dar oricum, e alta discutie.
Viseaza mai departe despre regalitatile tale.

"Turneele in favoarea aderarii la NATO..." 6.gif

Auzi, chiar, dupa cum a zis-o si Axel, nu crezi ca esti pe lānga?

Si te rog, nu mai copia si pune aici, orice idiot e in stare sa apese pe un link...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 23 Nov 2008, 01:09 AM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Problema este altfel:MS REgele Mihai I este foarte respectat in lumea intreaga si reprezinta tara cu multa demnitate.Ceea ce nu se poate spune de toti "Presedintii" ce se perinda pe la Cotroceni pe care nu ii prea invita nimeni.

Acest topic a fost editat de Cipri: 23 Nov 2008, 01:15 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Nov 2008, 01:24 AM
Mesaj #29


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Si eu il respect, ca om, si daca nu ma crezi.
Totusi, nu inteleg de ce ar avea nevoie Romānia de un rege.

DE CE ?


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 23 Nov 2008, 01:29 AM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Pentru ca seful statului nu ar fi un politician legat de un partid, pentru ca ar fi stabilitate institutionala, pentru ca am avea o alta imagine externa si pentru ca asta e traditia noastra.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Nov 2008, 01:43 AM
Mesaj #31


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pagina sa o cunosc demult, dar vad doar niste: pentru unii - senzatii de "nivel īnalt", pentru altii - "chestii de prost gust" sau "de prisos".

QUOTE
pentru ca asta e traditia noastra.


Traditie? Adica e musai sa crezi in o oarecare traditie sa aderezi la monarhie?
Na fain, tu ma faci prieten cu Napoleon Bonaparte. Ceeace nu credeam vreodata.
Nu din cauza convingerilor sale politice, ci din cauza ca a omorāt atāti oameni nevinovati.

Dar acum sa nu ne incumetam in domeniul istoriei, fact e ca Romānia nu are nevoie de un suveran.

Ar fi cazul sa va treziti.

Si cred ca acum m-am plictisit deja sa ma simt ca Don Quijote.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 23 Nov 2008, 01:46 AM
Mesaj #32


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Nu exista argumente serioase impotriva Monarhiei dar toata lumea vede cat de bine functioneaza "Republica noastra".Nu vad discutii despre diferentele dintre diferitele forme de guvernamant democratice moderne (Monarhie constitutionala parlamentara, Republica parlamentara, Republica semiprezidentiala si Republica prezidentiala) ci doar un slogan antimonarhist simplist care are ca si cauza principala indoctrinarea comunista.

Acest topic a fost editat de Cipri: 23 Nov 2008, 02:00 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Nov 2008, 02:56 AM
Mesaj #33


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Stii, de multe ori am auzit din tarile care au monarhii:
"Daca ma intrebi pe mine, acestora le trebuie taiati banii. Nu numai ca stau pe spinarea noastra si au o viata de lux, dar mai sunt si tembeli care ii sustin. Ce au facut astia in afara de ca s-au nascut bogati?"
Nu-i chiar asa, dar asa gāndeste omu' de rānd.
Daca oamenii astia sunt asa de supercapabili, hai sa-i vedem daca sunt, fara bani, in stare de a face ceva.
Connections au, e cert. Dar fara bani, se duc si connections de rāpa.

Apropo, de cine ar fi subventionati, de De Beers? Ca doar sunt clienti buni, nu?

Dar ce sa lamentam si sa vorbim despre altele...
Cipri, fa ceva si schimba in tara ta, dup-aia mai vorbim. Cu sau fara rege, om vedea daca ai reusit sau nu.
Din pacate insa, am vazut ca campania ta e buna de null, nada, niente... poate tine la babe, dar aici pe forum cred ca te-ai fript.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 23 Nov 2008, 09:16 AM
Mesaj #34


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Toate cele trei partide principale (PNL,PSD si PD-L) doresc o schimbare de Constitutie, multi din PNL si unii din PD-L fiind favorabili Monarhiei constitutionale.Poporul va trebui sa decida forma de guvernamant printr-un referendum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 Nov 2008, 09:30 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
MS Regele Mihai I a fost fortat sa paraseasca tara si sa abdice si astfel s-a instaurat in mod clar comunismul in Romania pentru 42 de ani.Regele era si este simbolul democratiei in Romania.


Cum adica a fost fortat? Nu exista, esti rege, stai pentru tara ta. Dupa parerea mea a fost un las.
QUOTE
Toate cele trei partide principale (PNL,PSD si PD-L) doresc o schimbare de Constitutie, multi din PNL si unii din PD-L fiind favorabili Monarhiei constitutionale.Poporul va trebui sa decida forma de guvernamant printr-un referendum.


Dream on. In tara manelelor, unde oricine te injura si te scuipa, te astepti sa accepte romanii un rege, dupa ce au fost calariti de atatia politicieni romani. Pai in primul rand monarhia e o chestie de respect: te astepti ca 90% din populatie sa respecte regele si sa nu-l injure. Procentul asta la noi e pe la 1%.
Apoi, monarhul nu ar fi un conducator, ar fi de fatada, asa cum e regina Angliei, asa ca nu te poti astepta sa se schimbe ceva in regimul politic oricum.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 12:35 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman