HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Seful Statului, pe cine preferati?
Seful Statului
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 24
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Johann_Moritz
mesaj 25 Nov 2008, 12:17 PM
Mesaj #71


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Abis:
Departe de mine ideea de a afirma ca republica produce numai ciurucuri si monarhia numai bijuterii. Lista aia as putea-o completa chiar eu.
Eu vorbeam adaptand totul la situatia noastra actuala.
Oamenii pe care i-ai evocat tu sunt produsul unui sistem functional. In timp si republica noastra va produce oameni valorosi. Va trebui insa sa asteptam mult pana cand va veni un astfel de moment. Pur si simplu, la momentul actual, monarhia mi se pare cea mai rapida cale de a ajunge la un sistem politic functional (desi in contextul despre care vorbim, rapid e un termen inselator). O convingere a mea e ca societatea functioneaza prin puterea exemplului. In 19 ani Romania nu a produs nimic in sensul asta. Monarhia mi se pare cea mai simpla solutie, pentru ca reprezinta un soi de import in sistem. Daca sistemul nu iti ofera ceea ce ai nevoie, aduci ceva din afara sa. Provoci o perturbare benefica a acestuia si apoi astepti. Faptul ca intr-o republica ai dreptul de al alege pe cel mai inalt (nu neaparat si cel mai puternic) om in stat, e un privilegiu la care as renunta bucuros, daca alternativa ar fi o inbunatatire.

madruk:
Cand vorbeam de starturi ratate, nu ma refeream la personalitati, ci la societatea romana. '90, '96, 2004, 2007 sunt toate momente in care am sperat si n-am obtiunt nimic.
De acord in ceea ce priveste echipa.


--------------------
Las cabezas frķas de la flor estįn lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ”En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Nov 2008, 01:00 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(kumarbi @ 25 Nov 2008, 12:17 PM) *
Cand vorbeam de starturi ratate, nu ma refeream la personalitati, ci la societatea romana. '90, '96, 2004, 2007 sunt toate momente in care am sperat si n-am obtiunt nimic.

Pai de ce crezi ca nu am obtinut nimic? din cauza societatii romanesti sau a personalitatilor care ne reprezinta. O societate este formata din indivizii care fac parte din societate, personalitatile, modelele, actiunile acestora, creaza, modeleaza indivizii ce compun societatea respectiva. Nu poti invinui o societate ci doar indivizii ce fac parte din acea societate dar mai ales conducatorii acelei societati. Nu am obtinut nimic in tot acesti ani deoarece toata clasa politica ce s-a format dupa "revolutie" a avut ca principala activitate imbogatirea cu orice pret. Odata cu aparitia acestui model, al individului pus pe capatuiala, societatea l-a adoptat imediat si l-a ridicat la rang de comportament social normal, fara sa-i mai pese cum se faceau averile respective, important era ca individul sa fie cat mai bogat in timp ce marea masa a indivizilor societatii saracea. Politicienii nu au reusit sa formeze ceea ce numim clasa de mijloc ci s-au format si dezvoltat doar doua clase, cei bogati si cei saraci, nu trebuie sa confundam clasa de mijloc cu o familie care-si cumpara televizor, masina de spalat, frigider, autoturism, accesul la apa, educatie, etc. toate aceste bunuri sunt necesare tuturor indivizilor intr-o societate dezvoltata. Clasa de mijloc de dupa "revolutie" s-a format in cea mai mare parte din buticari, comercianti care cumparau si vindeau marfa turceasca sau chinezeasca, un iarmaroc general ce dadea impresia conducatorilor, politicienilor ca industria "duduie". Constructiile pe credit s-au inmultit nu datorita cereri de locuinte ci datorita celor care doreau sa castige exploatand aceasta cerere, investind banii castigati din rulmenti, blugi, televizoare, etc. Eu nu am sperat niciodata ca dupa "revolutie" va venii cineva, un conducator, un politician care sa faca ceva pentru aceasta tara. Iliescu a sprijinit nomenclatura securisto-comunista sa-si revina, Constantinescu s-a declarat invins de sistem, Basescu mai are putin si va fi suspendat definitiv. Marii perdanti, raman oamenii acestei tari, care nu inteleg ce li se intampla in timp ce papusarii rad pe sub mustati de fericire ca ne-a lovit criza, prilej cu care vor reusi sa cumpere pe nimic si ce a mai ramas necumparat.

Acest topic a fost editat de marduk: 26 Nov 2008, 09:09 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Nov 2008, 01:18 PM
Mesaj #73


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(kumarbi @ 25 Nov 2008, 12:17 PM) *
Faptul ca intr-o republica ai dreptul de al alege pe cel mai inalt (nu neaparat si cel mai puternic) om in stat, e un privilegiu la care as renunta bucuros, daca alternativa ar fi o inbunatatire.

Eu nu sunt convins ca alternativa ar duce la o imbunatatire. Astept inca argumente in acest sens.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Nov 2008, 01:18 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cipri
mesaj 25 Nov 2008, 10:28 PM
Mesaj #74


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Poate a venit vremea sa auzim care sunt "binefacerile Republicii, Republica instaurata de tancurile sovietice.

Acest topic a fost editat de Cipri: 25 Nov 2008, 10:43 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 25 Nov 2008, 10:38 PM
Mesaj #75


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Binefacerea este că, dacă preşedintele e tīmpit, trădător sau criminal, el poate fi demis. Cu ragele nu se poate, că e crimă de lezmajestate, care este.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 25 Nov 2008, 10:44 PM
Mesaj #76


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Regele domneste si nu guverneaza.De ce nu vedeti exemplele din Europa?
Chiar nu va dati seama ce "bine" functioneaza "Republica" voastra?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 26 Nov 2008, 11:12 AM
Mesaj #77


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



Pai daca domneste si nu guverneaza, inseamna ca eu tre' sa platesc o taxa in plus ca el sa-si intretina castelele, cainii de vanatoare si haita de aplaudaci, iar altii( pe care tot noi ii platim) trebuie sa si guverneze, nu?
De ce nu incluzi in fluviul de linkuri cu evenimente si cele mai putin laudabile: betiile si petrecerile printilor de Monaco, ai Angliei, etc - viitorii domnitori? Nu zic ca nu au dreptul sa chefuiasca, dar atata vreme cat supusii platesc taxe pt. ca ei sa aiba acel standard de viatza...Nu zic ca parlamentarii nostri nu fac asta, da' parca nu se duc sa-si viziteze iubitele cu elicopterul ( vezi printul Henry) platiti de contribuabil. Care senatori si parlamenari vor exista si in cazul unei monarhii. Ti-am mai zis si pe alt topic, supusenia si admiratia ta fanatica pentru regalitati chiar le face un mare deserviciu...


V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Nov 2008, 03:11 PM
Mesaj #78


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cipri @ 25 Nov 2008, 10:44 PM) *
Regele domneste si nu guverneaza.De ce nu vedeti exemplele din Europa?

Asta inseamna ca nu are nici o importanta asupra bunei sau proastei guvernari/legiferari. Deci ce rezolvam cu monarhia? Nimic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 26 Nov 2008, 05:34 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Regele domneste si nu guverneaza.De ce nu vedeti exemplele din Europa?


Adica? Cum domneste? Daca eu vreau sa fiu rege pot? Nu... pai nu ma mai joc asa. Incearca niste raspunsuri mai dezvoltate. Cu lozinci dai impresia ca nu ai nimic in cap si doar repeti robotic ce ti-au zis altii...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 30 Nov 2008, 01:46 AM
Mesaj #80


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Tot astept sa aud ce o fi avand bun Republica voastra si inca nu mi-ati spus.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 30 Nov 2008, 10:43 AM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Tot astept sa aud ce o fi avand bun Republica voastra si inca nu mi-ati spus.


Gresit, tot asteptam sa ne spui ce are bun Regatul tau. Si nu ne-ai spus. Apoi, daca astepti fara sa intrebi, nu ai decat sa astepti degeaba, ca nimeni nu o sa-ti zica. Ia spune-ne, argumenteaza-ti pozitia. Daca poti.
Uita-te in urma si o sa gasesti argumente destule in favoarea republicii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Nov 2008, 03:07 PM
Mesaj #82


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Hai sa facem putina ordine in topicuri, ca nu exista nici un motiv sa discutam acelasi lucru pe doua... Aici vom vorbi despre persoana cea mai potrivita pentru functia de sef al statului, iar pe topicul Va-Reveni-Monarhia-In-Romania despre avantajele/dezavantajele monarhiei, respectiv republicii.

De acord?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 30 Nov 2008, 03:20 PM
Mesaj #83


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Exista o singura persoana potrivita si aceasta persoana a fost crescut de mic pentru a fi seful statului:MS Regele Mihai I.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 30 Nov 2008, 08:58 PM
Mesaj #84


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Īn cazul ăsta trebuie că e f.f. frustrat smile.gif pentru că după 3 ani de domnie a venit tac-su şi i-a luat jucăria pentru fro zece ani (1930 - 1940)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Nov 2008, 09:51 PM
Mesaj #85


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cipri @ 30 Nov 2008, 03:20 PM) *
Exista o singura persoana potrivita si aceasta persoana a fost crescut de mic pentru a fi seful statului:MS Regele Mihai I.

Lasand la o parte avantajele ori dezavantajele unei anume forme de stat, care sunt calitatile personale ale lui Mihai care il fac singurul roman potrivit pentru functia suprema?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 30 Nov 2008, 11:26 PM
Mesaj #86


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Regele Mihai I este simbolul democratiei romanesti, simbolul continuitatii traditiei istorice, simbolul unitatii nationale, personalitatea cea mai credibila pe plan intern si extern, absolut neutral din punct de vedere politic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 1 Dec 2008, 09:49 AM
Mesaj #87


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Tocmai l-ai descris pe Mugur Isărescu ... biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Dec 2008, 10:15 AM
Mesaj #88


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cipri, am intrebat despre calitatile personale ale lui Mihai. Nu ai raspuns...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 1 Dec 2008, 11:23 AM
Mesaj #89


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Demnitate, probitate morala,credinta in Dumnezeu, apropiere fata de oameni, constiinta servirii poporului Sau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 1 Dec 2008, 03:08 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Demnitate, probitate morala,credinta in Dumnezeu, apropiere fata de oameni, constiinta servirii poporului Sau.


De parca ar fi trimisii lui Dumnezeu. Are apropiere fata de care oameni? Ca vad ca nici 16% nu il vor. Unde a fost constiinta servirii poporului sau atata timp? Eu de exemplu nu consider credinta in Dumnezeu ca fiind o calitate sau un defect, la fel cum nu consider faptul ca esti roman, francez, femeie sau barbat o calitate sau un defect.

Apoi, unde sunt calitatile de lider? Ia orice om cu calitatile astea. Ce, crezi ca ar putea sa stea in fruntea tarii?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 1 Dec 2008, 04:19 PM
Mesaj #91


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Regele este REge nu prim ministru.Are toate calitatile pentru a fi Rege.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 1 Dec 2008, 04:40 PM
Mesaj #92


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



de ce nu ati pus la poll si altii?
ca nu vreau pe nici unul de acolo


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 1 Dec 2008, 05:34 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Regele este REge nu prim ministru.Are toate calitatile pentru a fi Rege.


Pai de unde le are? Se naste cu ele sau le dobandeste?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Dec 2008, 09:10 PM
Mesaj #94


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cipri @ 1 Dec 2008, 11:23 AM) *
Demnitate, probitate morala,credinta in Dumnezeu, apropiere fata de oameni, constiinta servirii poporului Sau.

Pai pe astea le am si eu, mai putin a treia din lista. Si? Merit sa fiu rege?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nicolin
mesaj 2 Dec 2008, 07:52 AM
Mesaj #95


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 16 May 07
Din: Bukres
Forumist Nr.: 9.837



QUOTE(Cipri @ 30 Nov 2008, 11:26 PM) *
Regele Mihai I este simbolul democratiei romanesti,

Poate argumentezi afirmatia, altfel nu este nimic altceva decat o (alta) lozinca obosita.
QUOTE(Cipri @ 30 Nov 2008, 11:26 PM) *
simbolul continuitatii traditiei istorice,

Traditie istorica? Ce-i aia?
QUOTE(Cipri @ 30 Nov 2008, 11:26 PM) *
simbolul unitatii nationale,

Poate te refereai la Mihai Viteazul, nu?
Sau Cuza.
QUOTE(Cipri @ 30 Nov 2008, 11:26 PM) *
personalitatea cea mai credibila pe plan intern si extern,

Cred ca altii pot fi la fel de, sau chiar mai credibili pe plan intern si extern, in situatia in care ar fi lasati sa faca treaba (pentru Romania).
QUOTE(Cipri @ 30 Nov 2008, 11:26 PM) *
absolut neutral din punct de vedere politic.

Evident ca el este SINGURUL personaj public care NU se implica in politica, asta in situatia in care ar conduce statul...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 2 Dec 2008, 09:17 AM
Mesaj #96


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Băsescu, un comunist ca oricare altul din Romānia! rofl.gif L-aş pupa pe Vasile Paraschiv de l-aş avea īn faţă! ohyeah.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 4 Dec 2008, 09:28 PM
Mesaj #97


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(Cipri @ 1 Dec 2008, 01:23 PM) *
Demnitate, probitate morala,credinta in Dumnezeu, apropiere fata de oameni, constiinta servirii poporului Sau.

MS vine de la Microsoft?

nu te supara, dar omul respectiv nu a aratat nici o secunda ca ar vrea sa se bata pentru scaunul de sef, ori... sa astepte asa sa ii pice para malaiata, pentru ca se ocupa Cipri de PR pe han... parca nu face banii
mi-e dor de Ion Ratiu, care avea stofa, din pacate nu a avut timp.. poate ala il mai ridica si pe Mihai, care fie vorba e cam soft... microsoft

nu ca as fi foarte de acord cu badaranul de matroz, care o da in balarii cand ti-e lumea mai draga


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 4 Dec 2008, 11:26 PM
Mesaj #98


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



MS Regele Mihai I a devenit Seful Statului la 6 ani si toata viata a reprezentat de fapt Romania.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 5 Dec 2008, 07:17 AM
Mesaj #99


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ma Cipri... si eu am fost copil precoce... la 6 ani aveam mintea de acuma
iar daca nu ai aflat Mihai I a fost demis pe la 19 ani si nu prea si-a primit jobul inapoi

iar daca aduci in discutie monarhia, pune in balanta si ce ar putea ramane dupa Mishulica... adica il instalam rege, si apoi ne trezim ca da ortu, si urmasul lui e un tip efeminat, pe care il mananca fript Base ajuns intre timp prim ministru... asa ca nu vad ce scofala ar fi

desi nu sunt de acord cu unele decizii ale lui a inceput sa imi placa Tariceanu, care a fost chiar elegant in a tine piept Basescului... dar de aia nu l-as vedea rege, desi m-as strica de ras sa ajunga presedinte si sa puna PDL pe Base prim ministru


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Uncle Sam
mesaj 5 Dec 2008, 08:09 AM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.526
Inscris: 12 October 06
Din: Romania
Forumist Nr.: 8.789



QUOTE(Cipri @ 22 Nov 2008, 03:36 PM) *
Dupa dansul va urma la Tron ASR Principesa Mostenitoare Margareta, ASR Principesa Elena si (viitorul Print) Nicolae de Romania.
Serios? Astia stiu romaneste? Macar cat Vanghelie?

QUOTE(Cipri @ 4 Dec 2008, 11:26 PM) *
toata viata a reprezentat de fapt Romania.
Adica de la 6 ani pana la 19 sau cat avea. Ei da, poti spune ca a acumulat o uriasa experienta. Pacat ca a declarat clar ca nu va mai reveni pe tron si trebuie sa te multumesti cu urmasii.

Acest topic a fost editat de Uncle Sam: 5 Dec 2008, 08:15 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 5 Dec 2008, 11:19 AM
Mesaj #101


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Regele a afirmat toata viata ca ramane in slujba natiunii si nu a spus niciodata ca renunta la TRon.Cat despre faptul ca ASR Principesa Mostenitoare Margareta nu ar vorbi romaneste este o simpla minciuna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 5 Dec 2008, 11:29 AM
Mesaj #102


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Cipri @ 5 Dec 2008, 11:19 AM) *
Regele a afirmat toata viata ca ramane in slujba natiunii si nu a spus niciodata ca renunta la TRon.

Care tron, mai omule? Vezi tu vreun tron in romanica?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 5 Dec 2008, 11:48 AM
Mesaj #103


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Nu are importanta daca IN ACEST MOMENT Romania este de facto Monarhie sau Republica.MS Regele Mihai I nu a abdicat de fapt niciodata, ceea ce s-a intamplat pe 30 decembrie 1947 fiind un act nul si neavenit.In concluzie nu a renuntat niciodata de drept la Tron.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 5 Dec 2008, 12:09 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
MS Regele Mihai I nu a abdicat de fapt niciodata, ceea ce s-a intamplat pe 30 decembrie 1947 fiind un act nul si neavenit.In concluzie nu a renuntat niciodata de drept la Tron.


Cum adica nu a renuntat? Nu a abdicat? Nu a semnat abdicarea?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 5 Dec 2008, 12:17 PM
Mesaj #105


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Actul din 30 decembrie 1947 este nul si neavenit deoarece smuls prin amenintare.MS REgele Mihai I a si declarat acest lucru imediat dupa ce a parasit tara in 1948.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 12 June 2024 - 04:43 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman