HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

11 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Europa, Noua Tinta A Terorismului
nefertiti-old
mesaj 22 Jul 2005, 01:47 PM
Mesaj #1


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Intenţia reţelei teroriste al-Qaida de a transforma Europa īntr-un cāmp de luptă pare să se confirme după noile atacuri īnregistrate, joi, la Londra, comentează Le Figaro, īn ediţia electronică de vineri, avertizānd că sporirea măsurilor de securitate nu pare să aibă efectul scontat. (...) Dorinţa al-Qaida de a transforma Europa īntr-un cāmp de luptă pare să se confirme. Īn urmă cu cāteva zile, presa a informat despre publicarea pe Internet a unui comunicat al Brigăzilor Abu Hafs al-Masri - divizia din Europa a al-Qaida, care a revendicat atentatele de la 7 iulie - īn care gruparea ameninţa că va lovi din nou Europa dacă trupele străine din Irak nu vor fi retrase. Italia, Danemarca, Olanda şi Spania sunt vizate īn mod special. Dar ameninţarea ar putea viza şi Franţa, īn condiţiile īn care Afganistanul este menţionat īn comunicat, iar Parisul a trimis forţe speciale īn lupta īmpotriva al-Qaida, alături de trupele americane, subliniază Le Figaro.


Asadar, ce e de facut?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 22 Jul 2005, 01:51 PM
Mesaj #2


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Asta inseamna ca din caciulita, la viitoarea "tragere" putem iesi chiar noi, romanii...


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jul 2005, 01:58 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (nefertiti @ 22 Jul 2005, 02:47 PM)
Asadar, ce e de facut?

Singurul lucru care i-ar multumi acum ar fi retragerea trupelor. Numai ca in momentul urmator ar putea cere cine stie ce traznaie, de exemplu, ca toate femeile din Europa sa poarte val islamic...

Nu vad ce s-ar putea face pentru a elimina orice posibilitate de atac. Daca cineva isi propune sa detoneze o bomba in metrou, intr-un autobuz, intr-o piata aglomerata are suficiente posibilitati sa o faca fara a fi impiedicat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Jul 2005, 01:58 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
nefertiti-old
mesaj 22 Jul 2005, 02:02 PM
Mesaj #4


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nici nu cred ca se pune problema retragerii trupelor. Cel putin deocamdata. Asta tine de o politica ampla, ce implica discutii la nivelul mai multor state.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jul 2005, 02:13 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Asa zic si eu, ca nu se poate pune acum problema retragerii, desi inainte sa fie luati ostatici aia trei ametiti spuneam ca ar trebui sa ne hotaram si noi cat mai stam pe acolo, ca nu putem ramane la infinit... Asaca nu putem decat sa speram ca nu vom fi acolo unde si cand va exploda bomba.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 22 Jul 2005, 02:46 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (abis @ 22 Jul 2005, 02:58 PM)
QUOTE (nefertiti @ 22 Jul 2005, 02:47 PM)
Asadar, ce e de facut?

Singurul lucru care i-ar multumi acum ar fi retragerea trupelor. Numai ca in momentul urmator ar putea cere cine stie ce traznaie, de exemplu, ca toate femeile din Europa sa poarte val islamic...


Asta ar mai fi cum ar mai fi ... Da' inchipuie-ti ce-ar fi dac-ar cere sa poarte asa ceva toti barbatii ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 22 Jul 2005, 02:56 PM
Mesaj #7


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Da, e amuzant, ce-i drept...

Totusi, mie mi se pare absurda aceasta dictatura a teorii, la care nimeni nu gaseste un antidot. Terorismul a ajuns la fel de periculos ca faimoasa bomba atomica, careia nu poti sa i te opui.

Si nu pot sa nu imi pun intrebarea (chiar si retorica) daca nu cumva acesta e raspunsul la anii de politica globala 'nedreapta' a SUA (si nu numai). Nu incerc sa le gasesc o scuza, departe de mine acest gand, nu voi fi niciodata de acord cu suprimarea unor vieti ca plata pentru nesabuinta unora... Vreau doar sa imi dau seama de ce s-a ajuns aici.

Acest topic a fost editat de nefertiti: 22 Jul 2005, 02:56 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 22 Jul 2005, 03:39 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (nefertiti @ 22 Jul 2005, 02:47 PM)
Asadar, ce e de facut?

Prime speciale pt. sereistii si aia de la DIA care se ocupa de filarea arabetilor din Romania. tongue.gif

Si fireste ... belirea la singe a celor care le-au permis pina acuma sa "arabizeze" o mare parte din economie ! devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jul 2005, 03:43 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



De ce s-a ajuns aici, e o chestiune la care nu prea poti raspunde "politically corect"... Partial si ca urmare a politicii americane, doar ei i-au inarmat si antrenat pe talibani, dar nu este singura cauza. Si poate nici cea mai importanta.

Intrebarea arzatoare este ce se poate face pentru a eradica terorismul. Iar la intrebarea asta mi-e teama ca raspunsul este "nimic".

Alta intrebare ar fi ce se poate face pentru a-i limita proportiile. Solutii gen "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" par sa inrautateasca lucrurile mai mult decat sa le rezolve... Mai deunazi un imbecil (republican din Camera Reprezentantilor) spunea la Fox News (daca nu ma insel) ca raspunsul cel mai adecvat la eventuale acte teroriste pe teritoriul american ar fi bombardarea Meccai si Medinei.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Jul 2005, 04:40 PM
Mesaj #10


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pollitically correct nu e nimic. Deea-ceea imi permit sa spun ca-mi pare rau ca exista "The White House", Washington D.C.
Cea mai mare pacoste pe lumea asta. Implicat cu CIA, Langley, Virginia. O ciuma 50.gif
I hate it. OVER and OUT.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 23 Jul 2005, 12:22 AM
Mesaj #11


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



eu vad terorismul ;egat de anumite conditii socio-ecomonice si cred ca o democratizare si o aducere la masa dialogului e cea mai eficienta...


-cat despre hegemonia SUA cred ca s-a gresit privind interventia din Iraq ,mai bine sustineau o miscare dizidenta (era mult mai ieftin,si fara atatea pierderi omenesti)

ps:imi scapa acum ce a zis bin Laden dupa bombardarea N.Y. care a fost cauza? unsure.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 23 Jul 2005, 12:33 AM
Mesaj #12


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Solutie pasnica la problema asta nu prea exista.....
Democratia nu va prinde niciodata in acea parte a lumii....uitati-va la "constitutia" iraqiana....
In final probabil musulmanii vor patrunde din ce in ce mai greu in europa, si in timp se va incerca scoaterea lor din europa...
Citeodata democratia nu e buna pt toata lumea....
Si legat de subiect.... europa a ramas singura tinta ....

Acest topic a fost editat de bdl: 23 Jul 2005, 12:34 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 23 Jul 2005, 12:35 AM
Mesaj #13


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



escaladarea violentelor nu prea cred ca e o solutie... wink.gif
nu stiu ce sa zic referitor la implementarea democratiei,sunt prea multe necunoscute...

Acest topic a fost editat de cociuba: 23 Jul 2005, 12:35 AM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Jul 2005, 01:38 AM
Mesaj #14


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Europa, trezeste-te. Inventeaza un nou Croissant, in forma de semiluna, ca pe vremuri... evil.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 24 Jul 2005, 10:42 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



Fighting for peace is like fu**ing for virginity

Ghinionul Vestului este ca depinde mult prea mult de titeiul arabilor care in afara de asta nu au bash nimic.
Dupa ce s-ar rezolva problema titeiului ar trebui "taiat" ajutorul economic, industrial, transferul de know-how si in primul rand de armament. Bombing them back to the stone age isn't quite a good option.


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 24 Jul 2005, 11:12 PM
Mesaj #16


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



cred ca ar fi bine sa le punem restrictii de circulatie la musulmani... sa stea la ei sa se arunce in aer
iar daca cei ce nu au de gind sa sara in aer au ceva impotriva tratamentului, sa faca bine si sa ii tina in friu pe idioti


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 24 Jul 2005, 11:58 PM
Mesaj #17


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Cam la asa ceva se va ajunge in final, daca ei nu reusesc sa-si tina in friu tembelii....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MikeEL
mesaj 25 Jul 2005, 08:28 AM
Mesaj #18


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 287
Inscris: 24 December 03
Din: DreamLand
Forumist Nr.: 1.600



Acum o saptamana s'a anuntat bomba in complexul Europa... Azi la fel, cica ar fi o bomba.. nu se poate intra, politie, pompieri, genisti.. Nu e bine deloc ce se intampla.. si nu cred ca e o rafuiala intre chinezi, arabi, turci, sau ce natii mai au biznisuri pe aici. Si daca stau sa ma gandesc bine, orice avon se bazeaza pe o farama de adevar... deci Doamne fereste!! Ca daca si in Romania incep astia cu amenintari de genul asta e jale mare.. Oricum, cine ne conduce are alte treburi de rezolvat.. Lasa ca populatia merge inainte, cu frica-n san..

Unde mai puneti ca aseara am auzit ca iar a fost un cutremur de 7 grade Richter prin Oceanu' Indian... si iar alerta de Tzunami, inundatii in Romania.. ninsori in Germania.. ma intreb daca nu cunva l-am maniat prea tare pe Dumnezeu jucandu-ne noi insine de-a Dumnezeii, cu arme d'astea de controlat fenomenele meteorologice, arme despre care se vorbeste de multe zeci de ani... nasol...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jul 2005, 09:08 AM
Mesaj #19


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (mutulica @ 25 Jul 2005, 12:12 AM)
cred ca ar fi bine sa le punem restrictii de circulatie la musulmani

Si ce rezolvi asa? Cei care au comis atentatele din Londra erau cetateni britanici, nascuti pe pamant britanic. Ar trebui ca guvernul britanic sa interzica propriilor cetateni de alta orientare religioasa decat cea majoritara sa se urce in metrou?!

Chiar daca ar face asta, nu s-ar rezolva nimic - ar detona bombele in autobuze ori in vreo piata aglomerata.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Jul 2005, 02:13 PM
Mesaj #20


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



pe vremuri ii ardeau pe rug


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 25 Jul 2005, 10:11 PM
Mesaj #21


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



nu se pot pune restrictii la nesfarsit! hh.gif
exista si arabi nonviolenti, e ca si cum romanii ar uri toti maghiari. wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Jul 2005, 11:21 PM
Mesaj #22


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



arabii care vor pace cu occidentul... sa faca bine si sa tempereze pe aia care vor poceala.


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jul 2005, 08:51 AM
Mesaj #23


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cum sa-i tempereze? Autoritatile egiptene, de exemplu, nu fac tot posibilul sa-i "tempereze" pe teroristi? Si vezi cat succes au...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 26 Jul 2005, 10:32 AM
Mesaj #24


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



egiptul nu e in europa


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jul 2005, 10:56 AM
Mesaj #25


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



A fost un exemplu pentru a arata ca nu-i atat de usor cum pare sa-i "temperezi" pe nebuni...

Musulmanii moderati sunt si ei victime, in aceeasi masura ca cei de alte religii, ale fundamentalistilor. Au tot interesul ca sonatii care se arunca in aer cu cine se mai nimereste pe langa ei sa fie opriti. Vrei sa faca niste civili neinarmati si neinstruiti ceea ce nu pot face cele mai bune servicii secrete sau forte militare din lume?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 28 Jul 2005, 04:48 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Dragi prieteni!!! Solutia e simpla, fara sa se dea in extream:

Pt. fiecare victima cazuta in atentate, una de mie e musulmani exportati imediat....alesi la intamplare, fara intrebari!!

Cand au sa inteleaga ca ecuatia e in defavoarea lor, o sa fie liniste!!

Next.....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 28 Jul 2005, 10:57 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



In ce directie vrei sa-i exportezi? Sti ceva tari curioase de niste musulmani? Zic d-astea democratice.. blink.gif


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jul 2005, 07:43 AM
Mesaj #28


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Daca ii alegi la intamplare risti sa-i expulzezi tocmai pe aia care sunt de treaba si la locul lor. Asa, ca exemplu, cum ar fi daca pentru cine stie ce atentat comis de Al Qaida l-am expulza pe Raed Arafat? Am avea noi de pierdut mai mult decat comunitatea musulmana.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 29 Jul 2005, 07:47 AM
Mesaj #29


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ce garantie ai ca raed arafat nu este si altceva decit arata, si ca smurd este o acoperire superba pentru alte cele...
si omar avea super acoperire de investitor de treaba

eu i-as expulza spre craterul unui vulcan in activitate


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jul 2005, 08:06 AM
Mesaj #30


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Am exact aceleasi garantii pe care le ai tu ca cel care este in spatele forumistului "abis" nu este decat un individ care supravietuieste furand portofelele pensionarelor prin tramvaie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 29 Jul 2005, 09:57 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



E si-asta o chestie. Dar mi-aduc aminte c-am citit precum ca-n timpul razboiului sute de mii de francezi au fost deportati in Germania si zeci de mii au fost executati, torturati sau au disparut dupa ce-au avut o mica discutie la Gestapo. Cu toate astea tot s-au gasit cateva zeci de mii de inconstienti care sa puna mana pe bombe si puscoace si sa-i deranjeze pe nemti.
Si astia erau francezi, nu fanatici musulmani. De-aia cred c-ar fi cam periculos. Si cam inutil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 29 Jul 2005, 04:01 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Din pacate esti le langa rau de tot sad.gif

Iti propun sa folosesti cat mai repede EDIT!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 30 Jul 2005, 09:21 AM
Mesaj #33


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (Achernar @ 29 Jul 2005, 11:57 AM)
Cu toate astea tot s-au gasit cateva zeci de mii de inconstienti care sa puna mana pe bombe si puscoace si sa-i deranjeze pe nemti.
Si astia erau francezi, nu fanatici musulmani. De-aia cred c-ar fi cam periculos. Si cam inutil.

miscarea de rezistenta franceza a avut o cu totul alta conotatie...
francezii au luptat impotriva trupelor de ocupatie... au pus bombe la sinele de cale ferata pe unde treceau trenuri cu munitie sau armament, nu au aruncat in aer cafenelele din paris si nu prea s-au aruncat in aer in fata reichstag-ului... in atentate sinucigase

comparatia e putin cam ... shuie...

QUOTE
Am exact aceleasi garantii pe care le ai tu ca cel care este in spatele forumistului "abis" nu este decat un individ care supravietuieste furand portofelele pensionarelor prin tramvaie.


in mod cert il stii mai bine pe abis decit mine. eu nu imi permit sa fac afirmatii ci doar sa pun intrebari... retorice...

iar despre opinia mea, oarecum defavorabila nationalitatii arabe si religiei musulmane... pot sa spun ca se datoreaza in mare masura colegilor de facultate arabi ... m-au ajutat mult sa imi fac o parere "pozitiva" despre ei in general. imi amintesc trosnelile din complex, si mai ales o anume bataie cu 3 yemeniti in fata postei mari din timisoara...
ca sa nu mai adaug exprimari de genul "tu poti pleca, fata ramine"... au ramas ei intinsi pe asfalt, si asa vor ramine si de acum incolo in ceea ce ma priveste

iar prin ceea ce fac acum... nu prea par curiosi sa schimbe parerile celor ca si mine...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 30 Jul 2005, 02:45 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Da. O alta conotatie pentru europeni. Dar ia inchipuie-ti ca esti un musulman fanatic. Sau pur si simplu un musulman suparat pe viata. Iti va fi foarte usor sa te convingi ca trupele occidentale aflate pe teritoriul unor tari arabe sunt trupe de ocupatie, ca musulmanii sunt niste victime si ca trebuie sa actionezi. La nevoie chiar iti poti inchipui ca bunastarea la care ai ajuns datorita diabolicei societati occidentale e ceva nesemnificativ sau chiar daunator. Si cum cel mai mare impact il au atacurile impotriva populatiei civile, de de s-ar obosi un musulman de-asta sa arunce in aer un camion militar sau o fabrica ? Daca tot ajunge langa Allah macar impactul emotional al faptei sale sa fie maxim.
Revenind la problema :
Faptul ca germanii au folosit metode extreme de represiune nu a impiedicat zeci de mii de francezi sa-si riste vietile personale, pe ale rudelor sau conationalilor pentru a-si atinge obiectivele. E atat de greu de inteles ca exact la fel gandesc unii musulmani ? Iar in cazul in care s-ar pune problema expulzarii sau restrangerii unor drepturi cu atat mai mult va creste numarul celor dispusi sa riste totul.




Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 30 Jul 2005, 04:17 PM
Mesaj #35


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Tot bla-bla-bla-ul asta cu jihadul si alte aberatii....pt mine cel putin....reprezinta refuzul de a accepta falimentul islamismului in fata desvoltarii occidentale....si cum e mai naspa sa recunosti ca religia ta e falimentara, mai usor e sa-ti convingi oamenii ca e vina lor pt nereusita ta.... wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 May 2024 - 03:20 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman