HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Libertatea Religioasa In Romania De Azi, cazul Pesceana
Cipri
mesaj 22 Mar 2005, 10:39 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



In urma conflictelor dintre ortodocsi si greco-catolici, in Pesceana, Valcea
Biserica si cimitirul sunt pazite de gardieni Sambata 19 Martie 2005


In pagina "Lumea crestina" de sambata trecuta (12.03.2005) am publicat un grupaj dedicat conflictului interconfesional din comuna Pesceana, judetul Valcea, sub titlul "In Episcopia Ramnicului se fac demonstratii impotriva Papei". In urma neintelegerilor dintre un grup de crestini din parohia Pesceana si Episcopia Ramnicului, puternic pesedizata, preotul ortodox Tudor Victor, de orientare democratica, liberala, a decis sa treaca impreuna cu parohia sa la greco-catolici si a fost recunoscut ca atare de Mitropolia Romana Unita cu Roma din Blaj. Din acest moment, impotriva preotului Tudor Victor si a enoriasilor sai s-a declansat o prigoana pe toate caile, cu violente si mijloace care amintesc de perioada stalinista din anul 1948, cand cultul greco-catolic a fost interzis la ordinul Moscovei. Din pacate, in aceste dispute confesionale unii reprezentanti ai institutiilor locale si judetene (Prefectura, Primarie, Politie, SRI, Sanatate, Invatamant etc.) s-au implicat in mod partizan, incalcand principiul separarii puterilor in stat si dreptul constitutional la libera exprimare religioasa, ajungandu-se la abuzuri inadmisibile care pericliteaza imaginea si credibilitatea Romaniei, ca stat de drept, in preajma integrarii sale europene. Ancheta noastra a starnit interesul unor institutii centrale, Ministerul de Interne, Ministerul Culturii si Cultelor, Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, APADOR-CH, dar si al unor factori externi, care si-au anuntat intentia de a reactiona cu fermitate. Publicam in pagina de azi noi secvente din regretabilul conflict, in desfasurare, cat si doua dintre reactiile oficiale primite la redactie, cu precizarea ca vom urmari in continuare evenimentele.

- In noptile geroase, s-a facut foc cu crucile de pe morminte


Inmormantare furata de Episcopia Ramnicului

Nu cu mult timp in urma, in satul Lupoaia din comuna Pesceana, Valcea, o crestina defuncta a lasat cu limba de moarte sa fie inmormantata de preotul greco-catolic Tudor Victor. Cand parintele a ajuns la familia decedatei, pe la ora 9 dimineata, erau deja prezenti la fata locului Emilian Grosinoiu, vicar administrativ al Episcopiei Ortodoxe a Ramnicului, bodyguarzii unei firme de paza, seful de post din comuna, Gancea Adrian, si un grup de 20 de turbulenti in stare de ebrietate, unii pensionari, cativa cu antecedente penale, unul chiar condamnat pentru crima. In aceasta situatie, in care decedata si intreaga inmormantare erau sechestrate de reprezentantul Episcopiei Ramnicului, cu ajutorul sefului de post si al grupului de turbulenti, iar preotului Tudor Victor nu i s-a dat voie sa intre in curte sa oficieze slujba de inmormantare, acesta a anuntat Mitropolia Blajului. Familia decedatei si-a cerut scuze pentru situatia creata: au fost amenintati ca vor fi dati afara din serviciu daca vor face inmormantarea cu preotul greco-catolic. Incredibila intamplare a fost inregistrata de un grup de reporteri de la BBC, care deruleaza o ancheta in zona.
Decedata a fost petrecuta pe ultimul drum doar de agentii de paza ai firmei "Prudent", adusi de Episcopia Ramnicului, si grupul de turbulenti, fara enoriasii greco-catolici si rudele venite la funeralii, dupa datina traditionala. Dupa ceremonie, gardienii platiti de Episcopia Ramnicului au incercuit biserica si au ocupat cimitirul, pentru a nu le permite greco-catolicilor accesul, ca si cum mortii ar fi proprietatea exclusiva a Episcopiei Ortodoxe. Agentii pazesc zi si noapte cimitirul si biserica incuiata cu lacate, in trei schimburi, iar in noptile geroase au facut foc cu crucile de lemn smulse de pe mormintele greco-catolicilor. Din punct de vedere legal insa, conform Anexei nr. 59, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei nr. 281 bis (in 25 aprilie 2002), cimitirul e inclus in "Inventarul bunurilor care apartin domeniului public al comunei Pesceana", nefiind proprietate parohiala, ci comunala.

Greco-catolicii nu pot aprinde lumanari la morti

Redam mai jos cateva declaratii stupefiante ale localnicilor, din numeroasele pe care le avem la indemana:
- "Subsemnatii enoriasi ai Bisericii Unite cu Roma, in data de 25.02.2005, am incercat sa mergem in cimitir pentru a aprinde o lumanare la mortii nostri, insa am fost opriti de gardienii firmei de paza "Prudent", Ramnicu Valcea. Ne-au bruscat si ne-au jignit. Am insistat sa intram in cimitir, insa, daca am vazut ca intervin in forta, ne-am retras. De asemenea, ne-au ars si crucile din cimitir". Declaratia este semnata de 51 de enoriasi.
- "Subsemnata Vilau Cristina declar ca la data de 23.02.2005, la ora 16.30, atat eu, cat si Vladut Daniela am fost amenintate de gardienii firmei Prudent, platiti de Episcopia Rm. Valcea, sa nu circulam pe scarile care duc la biserica, cat si la locuinta mea si nici sa mergem la cimitir sa aprindem lumanari la mortii nostri, ca facem parte din Biserica Unita cu Roma. Precizam ca acestia au zis ca, daca intram in curtea bisericii, vor interveni cu forta".
- "Subsemnatul Vonea Constantin din com. Pesceana, sat Lupoaia, jud. Valcea, declar de bunavoie si nesilit de nimeni ca am fost amenintat de seful de post Gancea Adrian ca, daca nu ma retrag de la Biserica Romana Unita cu Roma, voi primi amenda; de asemenea, m-a invitat si la post sa dau o declaratie in vederea retragerii de la Biserica Romana Unita cu Roma. Tot seful de post mi-a spus ca n-am ce cauta in cimitir sa fac parastas tatalui meu, ca sunt greco-catolic si sa-mi iau mortul acasa. De asemenea, sunt amenintat de viceprimarul com. Pesceana, Neagu Nicolae, ca, daca nu ma retrag de la Biserica Romana Unita cu Roma, voi avea de-a face cu el. Copilul meu Voinea Ilie Sergiu este persecutat de invatatorul Fulgescu Petre si profesorul de religie pentru faptul ca este greco-catolic".
- "Subsemnata Crevenceanu Maria declar de bunavoie si nesilita de nimeni ca-n data de 20.02.2005, fiind in biserica, am fost lovita de vicarul Episcopiei Rm. Valcea, Grosinoiu Emilian, sub pretextul ca fac parte din Biserica Romana Unita cu Roma. De asemenea, am fost amenintata ca, daca nu ma retrag, mi se va intampla mult rau. Precizez ca impreuna cu vicarul Episcopiei erau urmatorii: politistul Gancea Adrian, Bucinoiu Marin, Predescu Ion, Predescu Gelu, Predescu Toma, Fulgescu Vasile, care au spart geamurile si loveau enoriasii Bisericii Romane Unite cu Roma si care au fost defaimati public".

AGRU Bucuresti protesteaza

In urma publicarii in pagina de sambata trecuta a grupajului "In Episcopia Ramnicului se fac demonstratii impotriva Papei", am primit un protest ferm din partea Asociatiei Generale a Romanilor Uniti, AGRU Bucuresti, din care citam:
"Suntem revoltati de evolutia evenimentelor din Pesceana (jud. Valcea) si de modul inadmisibil in care reprezentanti ai autoritatilor statului inteleg sa se comporte fata de niste OAMENI. Faptul ca acestia au decis sa imbratiseze o alta confesiune decat cea ortodoxa nu le modifica sub nici o forma calitatea de cetateni ai Romaniei si nu le afecteaza drepturile constitutionale. Nu intelegem cu ce drept reprezentanti ai autoritatilor s-au erijat in aparatori ai Bisericii Ortodoxe si actioneaza impotriva greco-catolicilor, incalcandu-le cele mai elementare drepturi.
Nu intelegem cum isi permite asistenta de farmacie Sararu Matilda sa refuze eliberarea de medicamente pentru greco-catolici. Aceasta este o ilegalitate facuta in numele Bisericii Ortodoxe, cu complicitatea primariei care i-a pus la dispozitie lista acestora. Nu intelegem de ce oamenii sunt amenintati ca vor fi dati afara din serviciu pentru ca sunt acum greco-catolici. Nu intelegem de ce sunt amestecati si copiii in asemenea inscenari. Trebuie sa-i marcam si pe ei sufleteste? Sa le mutilam sufletele? Nu intelegem de ce preotului Tudor Victor i s-au inscenat atatea dosare penale dupa trecerea la Biserica Unita si nici cum i s-au putut da dintr-o data cinci amenzi de catre seful de post. Nu intelegem cum li se poate interzice oamenilor sa-si inmormanteze mortii in cimitirul comunal (nu al bisericii) si chiar sa aprinda lumanari la mormintele mortilor lor! Nu intelegem de ce paznicii cimitirului s-au incalzit punand pe foc crucile mortilor celor care au trecut la Biserica Unita. Nu intelegem in ce calitate consilierii primariei iau hotarari in probleme confesionale si nici de ce dna prefect le ia in considerare. D-sa are obligatia sa asigure aplicarea legii. Nu cunoaste Legea cultelor? Nu cunoaste Constitutia?
Nu intelegem cum se poate ca in 2005 cineva sa se comporte cu salbaticia Securitatii anului 1948. Se urmareste cumva compromiterea Bisericii Ortodoxe si a statului roman? Pentru ca efectul acesta este!" Protestul e semnat de dr. Laurentiu Horia Moisin, presedintele AGRU Bucuresti.



("Romania libera")



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 22 Mar 2005, 10:44 AM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



In timp ce Bisericile lumii se roaga pentru sanatatea Suveranului Pontif
In Episcopia Ramnicului se fac demonstratii impotriva Papei Sambata 12 Martie 2005


Nu cu mult timp in urma, o buna parte din comunitatea parohiei ortodoxe Pesceana (satul Predesti), judetul Valcea, a trecut la greco-catolici, cu tot cu preotul paroh Tudor Victor. Nu vom insista asupra conflictelor mai vechi cu Episcopia Ramnicului, puternic pesedizata, care au determinat comunitatea pastorita de parintele Victor sa ia o decizie atat de grava. Precizam doar ca in clipa de fata tabelul cu cei 358 de enoriasi din Pesceana, care au semnat pentru trecerea la greco-catolici, a fost depus la Primaria comunei si inregistrat cu nr. 50/19 ianuarie 2005. Mitropolia Romana Unita cu Roma a apreciat ca s-au intrunit toate cerintele legale pentru constituirea parohiei greco-catolice din comuna Pesceana, judetul Valcea, astfel incat parintele Tudor Victor si comunitatea sa se pot bucura, incepand din 4 februarie a.c., de toate drepturile si libertatile religioase garantate de Constitutie, legile statului si Conventia Europeana a Drepturilor Omului: "Sa-si desfasoare activitatea in mod nestingherit, fara amenintari din partea oricarui for, fie civil, fie religios". Trecerea comunitatii ortodoxe Pesceana la Biserica Greco-Catolica a dezlantuit, insa, in zilele care au urmat evenimentului, o prigoana incredibila din partea Episcopiei Ramnicului, in care s-au implicat activ si reprezentanti ai institutiilor statului (Politie, SRI, Primarie, Invatamant, Sanatate etc.), desfasurata prin toate mijloacele, cu violente care amintesc - fara nici o exagerare - de perioada stalinista. In prezent, biserica in litigiu este incuiata cu lacat, iar cimitirul comunal este pazit zi si noapte de bodyguarzii unei firme, desi apartine domeniului public!

Seful de post PSD l-a molestat pe primarul liberal

Transcriem cateva pasaje din memoriul trimis de crestinii greco-catolici din comuna Pesceana ministrului Internelor si Administratiei, Vasile Blaga:
"In data de 30 ianuarie, ora 7, incercand sa ne deplasam la Sfanta Biserica, impreuna cu preotul nostru Tudor Victor, pentru a asculta Sf. Liturghie, am fost opriti de seful de post Gancea Adrian, care ne-a amenintat ca ne amendeaza, adresand cuvinte jignitoare atat la adresa noastra, cat si la adresa parintelui Tudor, amenintandu-l pe parintele Tudor ca daca va incerca sa se apropie de Sfanta Biserica il amendeaza. Cand au sosit preotii ortodocsi si-a permis cu de la sine putere sa sparga lacatul si yala bisericii, permitand intrarea doar grupului format din 18 turbulenti, toti condamnati penal pentru diferite fapte antisociale.
In data de 7 februarie 2005, in loc sa mentina ordinea publica, asa cum era normal, seful de post si-a permis ca impreuna cu acelasi grup de turbulenti sa se deplaseze la Primarie, unde au scandat lozinci anti-Vatican, anti-democratie, cat si impotriva Suveranului Pontif, Papa Ioan Paul al II-lea, molestandu-l pe primar. De asemenea, a mers la scoala si a luat copii, care erau in pauza, le-a pus la gat pancarte anti-Papa si s-a indreptat spre Primarie, unde au scandat: "Jos catolicii!", "Jos primarul!", "Jos parintele Tudor!".
In saptamana 14-19 februarie 2005, seful de post ne-a amenintat din nou ca, daca vom merge la biserica si-l vom sustine pe parintele Tudor, ne va amenda pe fiecare cu cate 10.000.000 lei si ne-a obligat sa semnam adeziuni de retragere de la Biserica Romana Unita cu Roma, amenintandu-ne ca, daca nu vom semna, vom avea de suferit. Acest sef de post a facut propaganda electorala PSD, lipind pe garduri afise electorale cu sigla PSD-ului, fapt pe care vi-l poate confirma si primarul comunei, care i-a atras in nenumarate randuri atentia.
Noi, enoriasii uniti cu Roma, suntem discriminati, neavand cine sa ne asigure protectia, suntem umiliti de acest grup de 18 persoane, membri PSD, care ne ameninta cu moartea, ne jignesc, ne hartuiesc, ne blocheaza drumurile, neputand sa circulam liberi pe strada. Si toate acestea datorita sefului de post Gancea Adrian, care indeamna acest grup la fapte antisociale sub protectia sa. Se pare ca seful de post este protejat de catre comandantul Politiei Judetene Valcea, Badescu Randunel, precum si de colonelul Lita". Memoriul este semnat de cei 13 membri ai Consiliului Parohial greco-catolic Pesceana.

Greco-catolicii sunt batuti, nu primesc ajutoare sociale, nici medicamente

Transcriem cateva din zecile de declaratii date de crestinii greco-catolici, care scot la lumina fapte grave de persecutie religioasa, incompatibile cu aspiratiile statului nostru de drept la integrarea europeana:
- "Subsemnatul Boghe Mircea Alexandru, din comuna Pesceana, jud. Valcea, satul Lupoaia, am fost amenintat de Predescu Bebe ca daca ma duc la biserica ma bate si ma da afara de la lucru. Eu nu am luat in calcul aceste amenintari si m-am dus la biserica. In ziua de 21.02.2005, fiind in timpul serviciului, Predescu Bebe m-a batut pentru ca fac parte din Biserica Romana Unita cu Roma. Anexez certificatul medical". Actul medico-legal este eliberat de Serviciul Judetean de Medicina Legala si semnat de medicul primar legist: "1. Prezinta leziuni traumatice care s-au putut produce prin lovire cu corpuri dure; 2. Leziunile pot data din 21 feb. 2005; 3. Necesita 6-7 (sase-sapte) zile ingrijiri medicale de la producere".
- "Subsemnatul Fulgescu Marin, din com. Pesceana, jud. Valcea, declar ca am fost amenintat de catre sef post Gancea Adrian si viceprimar al com. Pesceana ca voi avea de suferit daca nu ma voi retrage din Biserica Romana Unita cu Roma".
- "Subsemnata Voinea Maria, comuna Pesceana, sat Lupoaia, judetul Valcea, de buna voie si nesilita de nimeni declar ca am fost amenintata de viceprimarul din comuna Pesceana ca voi avea de suferit daca nu ma retrag din Biserica Romana Unita cu Roma. De asemenea, cunosc faptul ca farmacista Sararu Tita nu vinde medicamente la enoriasii greco-catolici. Are tabelul cu enoriasii Bisericii Unite cu Roma, obtinut de la Primarie (xeroxat) si in momentul cand cineva vine sa cumpere medicamente verifica daca in tabelul respectiv se afla persoana in cauza. Nu vinde medicamente decat daca semneaza o cerere de retragere din Biserica Unita cu Roma".
- "Subsemnatul Florescu Ion, din comuna Pesceana, jud. Valcea, declar de buna voie si nesilit de nimeni ca am un copil handicapat si cand am fost la Primarie sa ridic banii domnisoara Voiculescu Cristina, asistent social la Primaria Pesceana, mi-a zis ca nu-mi da bani daca nu ma retrag din Biserica Romana Unita cu Roma. De asemenea, fiul meu, Florescu Petre Iulian, este persecutat de invatator si de profesorul de religie pentru faptul ca este greco-catolic";
- "Subsemnatul Ibrac Petre, din comuna Pesceana, jud. Valcea, sat Lupoaia, declar de buna voie si nesilit de nimeni ca in data de 22-II-2005 am vazut zece persoane inarmate cu arme albe, care l-au asteptat pe preotul Tudor Victor sa-l atace. Acestia erau pusi sa-l atace pe preot de catre vicarul episcopiei Valcea, Grosinoiu Emilian, si de seful de post Gancea Adrian. Aceasta este declaratia, mi-o mentin si o semnez".

("Romania libera")


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 22 Mar 2005, 10:46 AM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Dupa ancheta aparuta in "Romania libera"
Secretariatul de Stat pentru Culte se implica in dezamorsarea conflictului Sambata 19 Martie 2005


In urma aparitiei anchetei despre conflictul regretabil din comuna Pesceana, Valcea, am primit la redactie reactia oficiala a Secretariatului de Stat pentru Culte, semnata de dr. Adrian Lemeni, caruia ii multumim pentru promptitudine: "Secretariatul de Stat pentru Culte s-a autosesizat din presa de conflictul iscat in localitatea Predesti, comuna Pesceana, intre un grup de credinciosi si preotul ortodox Tudor Victor, care au anuntat public ca trec la Biserica Romana Unita cu Roma (Greco-Catolica), pe de-o parte, si restul comunitatii ortodoxe din localitate, pe de alta parte. De altfel, pe 4 februarie a.c., Episcopia Ramnicului ne-a trimis scrisoarea nr. 387, in care isi prezenta punctul de vedere in legatura cu acest conflict si ne comunica ca pe 25 ianuarie preotul Tudor Victor a fost caterisit. Totodata, Episcopia Ramnicului ne adresa rugamintea de "a interveni pe langa Mitropolia Greco-Catolica de la Blaj pentru aplanarea acestui conflict".
In vederea unei cunoasteri cat mai exacte si nepartinitoare a situatiei de la Predesti, Secretariatul de Stat pentru Culte a trimis aceasta scrisoare, in aceeasi zi, 4 februarie 2005, Directiei de Cultura, Culte si Patrimoniu National a judetului Valcea, cu solicitarea de a cerceta aceasta stare de lucruri si de a ne comunica cat mai operativ constatarile facute.
In raspunsul primit de la Directia Judeteana (nr. 184/17 februarie 2005) se face un istoric al conflictului, inclusiv demersurile, deocamdata esuate, ale grupului de credinciosi trecuti la greco-catolici, de a fi inregistrati de primaria comunei ca parohie greco-catolica, in structura Mitropoliei greco-catolice de la Blaj. De asemenea, se fac referiri la disputele care au loc cu privire la dreptul de a folosi biserica din localitate.
Pentru a preveni escaladarea conflictului si a facilita demersurile initiate recent de Secretariatul de Stat pentru Culte, in scopul reluarii dialogului dintre Biserica Ortodoxa Romana si Biserica Romana Unita cu Roma (Greco-Catolica), in vederea solutionarii pe cale amiabila a conflictului patrimonial, SSC a adresat la 2.02.2005 Inalt Prea Sfintitului Lucian Muresean, Mitropolitul Bisericii Romane Unite cu Roma (Greco-Catolice), rugamintea sa reanalizeze decizia de numire a lui Victor Tudor ca preot-paroh in localitatea Pesceana. Pana in prezent, Mitropolitul (Bisericii Romane Unite cu Roma) Lucian Muresean n-a raspuns acestei adrese.
De asemenea, in vederea dezamorsarii acestui conflict religios, conducerea SSC a avut intalniri pe 28 februarie cu PS Gherasim Cristea, Episcopul Ramnicului, si la 1 martie cu Pr. Cristian Sabau, vicar general al Vicariatului Greco-Catolic Bucuresti, si cu pr. Tudor Victor. In cursul intalnirilor, s-a solicitat celor doua parti sa-si rezolve neintelegerile pe cale pasnica, fara antrenarea credinciosilor in aceasta disputa. Totodata, SSC a cerut autoritatilor administratiei publice locale sa ia masuri pentru mentinerea ordinii si linistii publice in localitate si pentru a le asigura celor doua comunitati religioase posibilitatea de a-si desfasura in mod nestingherit serviciile religioase.
In ceea ce priveste cazurile punctuale prezentate de dumneavoastra in articol, pentru a exemplifica pretinsele abuzuri impotriva credinciosilor greco-catolici, ne-am adresat prin scrisoarea nr. C/373/16.03.2005 Prefecturii judetului Valcea, cerandu-i sa cerceteze aceste aspecte si sa ia masurile care se impun pentru asigurarea drepturilor si libertatilor constitutionale ale tuturor locuitorilor din localitate".


("Romania libera")



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Mar 2005, 10:46 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cipri
mesaj 22 Mar 2005, 10:49 AM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Cazul Pesceana readuce in memorie nenumaratele incalcari ale libertatii religioase din Romanisa ultimilor ani, in special in Ardeal...

Ce parere aveti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 22 Mar 2005, 11:22 AM
Mesaj #5


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



Conflictul este fals creat, din cate observ eu problema este una politica si nu religioasa... Adica preotul are alte orientari politice(nu este pesedist). Oricum mi se pare putin absurd sa iti iei enoriasii si sa te muti la catolici, la fel cum ti-ai lua jucariile si ai pleca acasa... Asa cum absurd este si sa ingropi cu de-a sila pe cineva. Asa ca preotii sunt de vina ca amesteca orientarile lor politice cu viata religioasa... Oamenii de acolo reactioneaza ghidati fiind de ei, avand in vedere importanta pe care un preot o are in mediul rural. Imi aminteste de imaginile din filmele cu vampiri in care tot satul inarmat cu furci si faclii vine la castel sa il linseze pe monstru... Nu cred ca este vorba de o vanatoare de vrajitoare in ceea ce priveste religia catolica, pur si simplu este un conflict de interese intre preoti. Acestia ar trebui sa isi aminteasca ce inseamna sa fii crestin (nu catolic, nu ortodox)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Mar 2005, 11:28 AM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



De unde stie farmacista ce religie are cel care vine sa ia medicamente?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 22 Mar 2005, 12:01 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Avind in vedere ca toate articolele citate sint "opera" lui Ion Zubascu, recunoscut ca un antiortodox "turbat", ma indoiesc ca situatia prezentata corespunde adevarului. Zubascu face mereu din tzintzar armasar. E pacat ca greco-catolicii nu gasesc alta cale sa se exprime decit lovind in Biserica Ortodoxa.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 23 Mar 2005, 09:02 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Cipri @ 22 Mar 2005, 10:49 AM)
Cazul Pesceana readuce in memorie nenumaratele incalcari ale libertatii religioase din Romanisa ultimilor ani, in special in Ardeal...

Ce parere aveti?

Cel mai probabil - tinind cont de desele referiri la politica : "puternic pedeserizata", "orientare democratica, liberala" s.a.m.d. plus de ziarul in care a aparut acest reportaj, pe care eu il creditez undeva pe la zoro, zero ceva ... tongue.gif - inclin sa cred ca e vorba de o gogoasa sau o exagerare. wink.gif


A ... desi una care permite avocatului greco-catolic de serviciu sa declame fraze bombastice gen : "nenumaratele incalcari ale libertatii religioase" ... etc ... devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 23 Mar 2005, 12:07 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Daca ceea ce relateaza ziarul "Romania libera" nu ar corespunde adevarului cum de nimeni nu a relatat contrariul?

Daca libertatea religioasa este respectata de ce oamenii sunt impiedicati sa intre in cimitirul comunal si se ingroapa mortii "cu de-a sila"?

Daca nu exista un CAZ PESCEANA de ce intervine si Guvernul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 23 Mar 2005, 12:16 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Cipri @ 23 Mar 2005, 12:07 PM)
Daca ceea ce relateaza ziarul "Romania libera" nu ar corespunde adevarului cum de nimeni nu a relatat contrariul?

Daca cele relatate acolo sunt adevarate si de o asa gravitate, ce alte ziare au mai elaborat articole pe aceeasi tema ? rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gonen
mesaj 23 Mar 2005, 12:17 PM
Mesaj #11


ex-bogho
*****

Grup: Membri
Mesaje: 637
Inscris: 21 October 04
Forumist Nr.: 4.717



Aceasta religie ortodoxa nu este prea toleranta. Majoritatea romanilor care se considera crestini nu prea accepta alte religii. Stiu 2 cazuri in care parintii unor prieteni s-au opus casatoriei copiilor fiindca erau de religii diferita( ortodox, respectiv catolic). De asemena miscarea buddhista e privita ca un fel de miscare pagana.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 23 Mar 2005, 12:20 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (bogho @ 23 Mar 2005, 12:17 PM)
Aceasta religie ortodoxa nu este prea toleranta. Majoritatea romanilor care se considera crestini nu prea accepta alte religii. Stiu 2 cazuri in care parintii unor prieteni s-au opus casatoriei copiilor fiindca erau de religii diferita( ortodox, respectiv catolic).

Acesta e un comentariu pe linga subiect ... tongue.gif

Apropo - la catolici mai exista interdictia/restrictiile legate de casatoria cu cei de alte confesiuni ? rolleyes.gif

QUOTE

De asemena miscarea buddhista e privita ca un fel de miscare pagana.


Pentru un crestin autentic, budistii chiar sunt niste pagini. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Mar 2005, 12:26 PM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (bogho @ 23 Mar 2005, 12:17 PM)
Stiu 2 cazuri in care parintii unor prieteni s-au opus casatoriei copiilor fiindca erau de religii diferita( ortodox, respectiv catolic).

Si eu stiu cazuri de casatorii "mixte", in care unul dintre parteneri este ortodox, iar altul catolic. Ba stiu si un caz in care unul dintre parteneri este ortodox, iar altul musulman. Ca sa nu mai spun despre casatorii intre ortodocsi si atei...

Nu cred ca ortodocsii au mai multe pacate decat cei care apartin altor confesiuni.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 23 Mar 2005, 12:39 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



In Biserica Catolica exista casatorii mixte, foarte putin acceptate de ortodoxie.

In cazul Pesceana a intervenit Guvernul, care nu se deranjeaza daca nu e cazul.

Redau mai jos un articol din "Informatia zilei" de Satu Mare:


" Pentru ca România sa se poata integra in UE,
Toate bisericile care au apartinut greco-catolicilor trebuie retrocedate

Basescu vrea sa schimbe Legea 126/1990

Presedintele Traian Basescu a trimis recent presedintelui Senatului, Nicolae Vacaroiu, o "Cerere de reexaminare asupra Legii privind respingerea Ordonantei Guvernului nr. 64/2004 pentru completarea art. 3 din Decretul-lege nr. 126/1990 privind unele masuri referitoare la Biserica Unita cu Roma (Greco-Catolica)". Din document reiese ca România nu se poate integra in Uniunea Europeana fara retrocedarea fostelor proprietati ale BRU, confiscate abuziv de statul comunist in 1948: “Reprezentantii Comisiei Europene, dupa ce au aflat de respingerea Ordonantei, au declarat ca urmaresc cu atentie problema restituirii/ retrocedarilor catre BRU, acest aspect facind parte din criteriile politice privind aderarea României la Uniunea Europeana”.

* "Partea interesata va convoca cealalta parte, comunicindu-i in scris pretentiile sale si punindu-i la dispozitie dovezile pe care se sprijina aceste pretentii”
Dupa ce aminteste ca BRU a apelat in citeva cazuri la instanta, cu succese dar si cu insuccese, presedintele spune: "Biserica Greco-Catolica a sesizat Curtea Europeana a Drepturilor Omului care considera ca art. 3 din Decretul 126/1990 aduce atingere dreptului la un proces corect si echitabil". Anul trecut s-a incercat rezolvarea situatiei prin Ordonanta de urgenta nr. 64/2004 care completa Decretul-lege din 1990 cu un nou paragraf: "In cazul in care reprezentantii clericali ai celor doua culte religioase nu ajung la un acord in cadrul comisiei mixte prevazute la alin. 1, partea interesata are deschisa calea actiunii in justitie potrivit dreptului comun". Dar completarea nu a multumit nici BRU nici BOR, dupa cum s-au exprimat cele doua Biserici in februarie acest an, in fata Camerei Deputatilor. Drept urmare acest organism a adoptat o lege prin care s-a respins Ordonanta de urgenta nr. 64/2004, situatia intorcindu-se la stadiul anterior: neclara, ilegala.
Iata un fragment din propunerea de completare la decretul-lege din 1990, formulata de presedintele României: "Partea interesata va convoca cealalta parte, comunicindu-i in scris pretentiile sale si punindu-i la dispozitie dovezile pe care se sprijina aceste pretentii. Convocarea se va face prin scrisoarea recomandata cu dovada de primire sau prin inminarea inscrisurilor sub semnatura de primire. Data convocarii comisiei mixte nu se va fixa mai devreme de 30 de zile de la data primirii actului. Comisia va fi constituita din cel mult trei reprezentanti ai fiecarui cult. Daca la termenul stabilit pentru convocarea comisiei aceasta nu se intruneste, sau daca nu se ajunge la nici un rezultat in cadrul comisiei, ori decizia nemultumeste una din parti, partea interesata are deschisa calea actiunii in justitie, potrivit dreptului comun".

* Episcopul Virgil Bercea: “Nu trebuie sa se inteleaga ca fratii ortodocsi vor ramine pe drumuri daca ni se vor retroceda toate bisericile”
L-am contactat telefonic pe Prea Sfintia Sa Virgil Bercea - Episcopul greco-catolic de Oradea - in legatura cu acest fapt. “Oricum, Comisia mixta a fost o nereusita clara pentru a ajunge la o intelegere cu fratii ortodocsi - ne-a declarat Episcopul Virgil Bercea. Ultima sedinta trebuia sa se desfasoare la Cluj dar noi, greco-catolicii, nici macar nu am fost chemati. Nu trebuie sa se inteleaga ca fratii ortodocsi vor ramine pe drumuri daca ni se vor retroceda toate bisericile confiscate de statul comunist. In localitatile unde exista o singura biserica sintem dispusi sa slujim alternativ. Important este ca toate bunurile Bisericii Greco-Catolice confiscate sa fie retrocedate. Legal, BRU este proprietara acestor bunuri. Urmeaza doar sa intre in posesia lor”.


* * *

Ramine de vazut care va fi pozitia Parlamentului fata de cererea presedintelui, dar mai ales daca statul va continua acest proces care pare - pentru moment - favorabil Bisericii Greco-Catolice. Cererea va fi discutata si de Comisia Senatului pentru Integrarea Europeana."

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Mar 2005, 12:46 PM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Eu tot nu am inteles de unde stie farmacista ce religie au cei care vin sa cumpere medicamente...

QUOTE
In Biserica Catolica exista casatorii mixte, foarte putin acceptate de ortodoxie

Ce inseamna "foarte putin"?

Acest topic a fost editat de abis: 23 Mar 2005, 12:47 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 23 Mar 2005, 01:09 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Casatoria mixta este un contrasens pentru ortodoxie, rar preotii care "inchid un ochi".

"Biserica inchisa si de ortodocsi si de greco-catolici

In comuna Pesceana, din judetul Valcea, se intampla de cateva zile un lucru inedit: Biserica Predesti, cu hramul Adormirea Maicii Domnului, are doua lacate. Lacasul de cult este revendicat atat de ortodocsi, cat si de greco-catolici. Conflictul tinde sa ia amploare intre enoriasii din aceasta localitate: ortodocsii sustin ca biserica le apartine, greco-catolicii spun ca ei au dat cei mai multi bani la ridicarea bisericii. De 15 ani, la Biserica Predesti a functionat ca preot Tudor Victor. In urma unui conflict cu Episcopia Ramnicului, preotul spune ca a demisionat si a fost caterisit. De atunci, el a trecut la Biserica Romana Unita cu Roma si mai-marii Episcopiei de la Blaj au venit duminica sa-l inscauneze ca preot al acestui rit. Numai ca ceilalti sateni care au ramas la ortodoxie nu au fost de acord cu aceasta manevra. S-au produs busculade si nu s-a mai facut slujba in biserica. Fiecare dintre parti si-a pus cate un lacat pe usa bisericii si nu-i lasa pe preoti sa tina slujbele religioase. Conflictul a ajuns in instanta de judecata si este dificil a se stabili de partea cui este adevarul. Primarul comunei Pesceana, Ion Dobre, spune ca locuitorii sunt impartiti in doua, dar pana la urma se va gasi o solutie de impacare a celor doua tabere, in sensul ca lacasul de cult sa fie folosit atat de preotul Adrian Catana, numit de Episcopia Ramnicului, cat si de Victor Tudor, care acum apartine ritului greco-catolic. "( "Adevarul")

Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 23 Mar 2005, 01:35 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Cipri @ 23 Mar 2005, 12:39 PM)
In cazul Pesceana a intervenit Guvernul, care nu se deranjeaza daca nu e cazul.

"Caz" poate fi prin simplul fapt ca au trecut un numar de oameni la alta confesiune in frunte cu fostul preot de pina atunci. rolleyes.gif

Si asta fara chestiile catastrofice prezentate in reportaj. wink.gif

QUOTE

Daca libertatea religioasa este respectata de ce oamenii sunt impiedicati sa intre in cimitirul comunal si se ingroapa mortii "cu de-a sila"?


Eu stiu cazuri de catolici care au refuzat sa fie inmormintati in cimitire ortodoxe. Nu exista cumva diferente/interdictii interconfesionale ? unsure.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 23 Mar 2005, 01:36 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Mar 2005, 04:10 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Cipri @ 23 Mar 2005, 01:09 PM)
Casatoria mixta este un contrasens pentru ortodoxie, rar preotii care "inchid un ochi".

Ce-i aia "contrasens"? blink.gif

La catolici cum e cu casatoria inter-confesionala? Daca eu as fi catolic si as vrea sa ma casatoresc cu o ortodoxa, ce conditii ar trebui indeplinite?

Dar daca as vrea sa ma casatoresc cu o evreica, o musulmana ori o chinezoaica budista?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Mar 2005, 10:50 AM
Mesaj #19


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cipri,
O intrebare pentru tine (nu are legatura directa cu Romania, dar nu stiu unde s-ar incadra mai bine pentru a nu fi off-topic): Papa Ioan Paul al II-lea i-a avertizat pe cei peste 10.000 de reprezentanti ai asociatiei catolice speciale "Opus Dei", reuniti in aula Paolo VI de la Vatican, in legatura cu manifestarile anti-crestine pretins culturale, cum ar fi muzica "satanica si, in general, orice tip de muzica ce vehiculeaza o conceptie despre fiinta umana, dragoste sau fericire care nu corespund adevarului crestin".

Ce a vrut sa spuna prin expresia subliniata de mine? Se pot da niste exemple, ceva?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 24 Mar 2005, 11:07 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

La catolici cum e cu casatoria inter-confesionala? Daca eu as fi catolic si as vrea sa ma casatoresc cu o ortodoxa, ce conditii ar trebui indeplinite?

Dar daca as vrea sa ma casatoresc cu o evreica, o musulmana ori o chinezoaica budista?

poti. ai obligatia sa-ti cresti copii in spirit "crestin si catolic" however (sau sa faci tot posibilul ca acest lucru sa se intimple).


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 25 Mar 2005, 04:01 PM
Mesaj #21


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Cum credeti ca s-ar putea rezolva CAZUL Pesceana?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Mar 2005, 04:16 PM
Mesaj #22


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



dunno.gif

Atunci cand nu exista alta rezolvare, orice litigiu poate ajunge la instantele de judecata.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 26 Mar 2005, 01:25 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



abis:
QUOTE
Ce a vrut sa spuna prin expresia subliniata de mine? Se pot da niste exemple, ceva?


Se pot da exemple: Marilyn Manson cry.gif

cipri:
QUOTE
Cum credeti ca s-ar putea rezolva CAZUL Pesceana?


Se spune ca timpul le rezolva pe toate. Dar daca te referi la rezolvarea brusca a conflictului, numai autoritatile statale sau internationale o pot face.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Mar 2005, 01:35 PM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Inorog @ 26 Mar 2005, 01:25 PM)
abis:
QUOTE
Ce a vrut sa spuna prin expresia subliniata de mine? Se pot da niste exemple, ceva?


Se pot da exemple: Marilyn Manson

Asta este parerea ta, dar altii extind notiunea de "muzica satanica" si asupra altora...
Am intalnit opinia ca toata muzica rock este satanica.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 29 Mar 2005, 11:07 AM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Potrivit raportului Biroului pentru Drepturile Omului din SUA,
Americanii sustin ca bisericile minoritare din Transilvania sint discriminate fata de cultul majoritar ortodox

Un raport elaborat de Biroul pentru Democratie, Drepturile Omului si Munca din SUA, dat publicitatii la 28 februarie, arata ca bisericile minoritare din Transilvania ar fi discriminate in raport cu cultul majoritar ortodox. In document este criticata incetineala cu care se desfasoara restituirea proprietatilor confiscate Bisericii Române Unita cu Roma, Greco-Catolica (BUR). De asemenea, se mai mentioneaza faptul ca autoritatile române au restituit in 2004 BUR doar 50 din cele 2.207 de imobile confiscate si nerestituite inca. Personalul de cult al BUR, al Martorilor lui Iehova si al Bisericii Adventiste a reclamat faptul ca in unele scoli, profesorii de religie care apartineau acestor confesiuni au fost impiedicati sa isi tina orele. S-a mai reclamat ca acesti copii au fost obligati sa participe la ore de religie ortodoxa, desi nici ei si nici parintii lor nu doreau acest lucru. Diplomatii SUA au mai remarcat faptul ca excluderea bisericilor propriu-zise de la prevederile legii de restituire a bunurilor cultelor, adoptata in 2002, a afectat mai ales Biserica Greco-Catolica. Si asta, pentru ca in contextul in care comunistii nu au confiscat in general lacasurile de cult ale altor confesiuni, bisericile si manastirile greco-catolice au fost date in administrarea ortodocsilor dupa interzicerea cultului greco-catolic in 1948. Este vorba in total de circa 2.600 de biserici si manastiri.

* Problemele greco-catolicilor au fost monitorizate de diplomati americani si la Satu Mare
Implicarea americanilor in ceea ce priveste restabilirea relatiilor pasnice intre culte s-a simtit si la Satu Mare. Recent am consemnat in cotidianul nostru vizita lui Vasile Bouleanu - cetatean român stabilit in Chicago, purtatorul de cuvint al documentului oficial de protest “Memorandum al greco-catolicilor laici din tara si strainatate 2002” - venit pentru a doua oara in Satmar unde s-a intilnit cu diversi preoti si laici greco-catolici la un dialog deschis spre analizarea unor solutii concrete in scopul ajutorarii cauzei actuale a BRU. Nemultumiri exista. Legat doar de terenuri - conform datelor obtinute la Protopopiatul Greco-Catolic Satu Mare - in ceea ce priveste parohiile reinfiintate dupa 1989 acestea au fost improprietarite cu doar 40,7 ha din cele 606,7 din cele detinute inainte de 1948.

* Episcopul greco-catolic Ioan Sisestean: “Salut, respect si binecuvintez intentiile diplomatilor americani”
Episcopii greco-catolici români sprijina aceste actiuni ale organizatiilor internationale, stimulate probabil si de comunitatile românesti din strainatate care indruma diplomatii spre România, in special acolo unde tensiunile intre culte nu sint stinse de puterea de guvernare a României. Legat de aceste aspecte am purtat o discutie cu Prea Sfintia Sa Ioan Sisestean - Episcopul greco-catolic al Maramuresului. “Salut, respect si binecuvintez aceste intentii ale diplomatilor americani. Sintem intr-o ipostaza deosebit de incuietoare, deoarece Justitia este ca si inexistenta pentru noi, greco-catolicii. Salut si binecuvintez toate comunitatile românesti greco-catolice din strainatate care indruma diferite organizatii diplomatice in tara noastra acolo unde institutiile românesti de guvernare sau de drept sint depasite de situatie, sau nu gasesc solutii viabile in situatiile conflictuale. Este impresionant ca acei români nu uita de tara lor si de necazurile ei”, ne-a declarat Episcopul Ioan Sisestean.

* * *

Diplomatii SUA au inclus in aceasta categorie Biserica Romano-Catolica de limba maghiara, Biserica Protestanta Reformata, Biserica Evanghelica Lutherana si Biserica Unitariana. Din cele 1.630 de dosare de retrocedare depuse de aceste culte, autoritatile au dispus restituirea a doar 33 de imobile, insa ierarhii maghiari au intrat in posesia efectiva a doar 20 de imobile. Dupa intrarea in vigoare a legii restituirii proprietatilor bisericesti, cultele maghiare au mai primit alte 340 de imobile. De asemenea, in document se mai mentioneaza ca in unele sate, preotii ortodocsi refuza sa permita inmormintarea in cimitire a greco-catolicilor si a adventistilor.

Florian Oprea


("Informatia zilei"- Satu Mare)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Mar 2005, 02:25 PM
Mesaj #26


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE
S-a mai reclamat ca acesti copii au fost obligati sa participe la ore de religie ortodoxa, desi nici ei si nici parintii lor nu doreau acest lucru.

Stiu si eu cazul unor atei in exact aceeasi situatie. Au trebuit sa participe la orele de religie, impotriva vointei lor. Se pune?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 29 Mar 2005, 03:25 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 29 Mar 2005, 02:25 PM)
QUOTE
S-a mai reclamat ca acesti copii au fost obligati sa participe la ore de religie ortodoxa, desi nici ei si nici parintii lor nu doreau acest lucru.

Stiu si eu cazul unor atei in exact aceeasi situatie. Au trebuit sa participe la orele de religie, impotriva vointei lor. Se pune?

Pai daca nu le-au dat parintii adeverinta necesara ... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 31 Mar 2005, 11:30 AM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248





Înmormântare ortodoxă, vrei nu vrei! 25
29.03.2005, Satu Mare (Catholica)
Informaţia Zilei din Satu Mare a publicat zilele trecute o ştire despre un nou eveniment neplăcut: interzicerea înmormântării unui greco-catolic. "Duminică seara am fost înştiinţaţi de pr. Radu Filip - protopopul greco-catolic al Careiului - că preotul ortodox din Lucăceni, Ovidiu Bontoş, nu permite celor decedaţi aparţinători ai altor culte religioase, în afară de cel ortodox, să fie îngropaţi în cimitirul din localitate", scrie Florian Oprea, autorul articolului. "Pentru a efectua investigaţiile necesare ne-am deplasat ieri în localitatea cu pricina în speranţa că vom găsi o rezolvare pentru aceasta sensibilă chestiune".

Într-un caz similar, preotul greco-catolic din Lucăceni, Florin Madaras, s-a confruntat cu opoziţia preotului ortodox Ovidiu Bontoş care susţine că această hotărâre - ca decedaţii aparţinători ai altor culte religioase să nu fie înmormântaţi în cimitirul localităţii - s-a luat de către consiliul parohial ortodox. "Nu pot să trec peste dorinţa credincioşilor mei", a declarat preotul pentru publicaţia citată. "Există un proces verbal semnat de 12 consilieri parohiali care are scris negru pe alb că în cimitirul ortodox să nu se permită înmormântarea credincioşilor aparţinători ai altor culte. În Lucăceni sunt foarte puţini greco-catolici. Dacă au dorit să se rupă de Biserica Ortodoxă şi să treacă la greco-catolici trebuiau să se gândească şi la consecinţe, adică să-şi amenajeze locurile de veci. Credincioşii mei au hotărât că înmormântarea celor care nu sunt ortodocşi în cimitirul din localitate să se desfăşoare în modul următor: serviciul religios să fie oficiat numai şi numai de preotul ortodox, adică de mine, atât la casa decedatului cât şi la cimitir. Nu mi se permite slujirea alternativă, adică alături de reprezentantul celuilalt cult. Aceasta este dorinţa lor şi trebuie să ţin cont de ea."

Jurnalistul scrie în continuare în articol: "L-am rugat de părintele ortodox să ne spună cine este proprietarul cimitirului, ştiind că Legea cultelor spune că cimitirul aparţine comunităţii locale, şi nu unui cult religios. Conform extrasului CF arătat de părintele Bontoş, de parohia ortodoxă din Lucăceni aparţin biserica, casa parohială, livezi şi alte construcţii aferente. Părintele spune că în ultima categorie este integrat şi cimitirul, deşi noi credem că era bine să se specifice concret în extrasul CF `cimitir`, şi nu `alte construcţii`. Se pune problema următoare: dacă consilierii parohiali nu au dreptate?! Dacă decizia lor este greşită?! Este posibil ca înmormântarea altor credincioşi care nu sunt ortodocşi să nu se poată desfăşura în cimitirul localităţii, doar în cazul în care familia celui decedat acceptă serviciul religios ortodox? Vă lăsăm pe dv., cititorii noştri, să judecaţi răspunsul la aceste întrebări."




Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 05:29 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman