HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Lungul Drum Al Teoriei Catre Practica
denise
mesaj 14 Jun 2004, 08:45 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Redau mai jos un articol care se refera la containerele speciale pentru deseuri care (teoretic) vor trebui sa apara in aceasta vara si la noi. Daca vor aparea in timp, ce sanse sunt ca romanul sa le si foloseasca in conformitate cu destinatia lor? Vor fi edilii noi alesi in stare sa implementeze sistemul care va face ordine in gunoaiele patriei? Interesanta este si partea cu recuperarea banilor pe ambalaje..

Containere speciale pentru deseuri


Din aceasta vara autoritatile locale vor trebui sa amplaseze containere adecvate pentru colectarea selectiva a ambalajelor.
Pana in 2007 in Romania va trebui sa existe un sistem de reciclare a ambalajelor si deseurilor provenite din ambalaje. Din aceasta vara, autoritatile locale vor trebui sa amplaseze containere adecvate pentru colectarea selectiva a ambalajelor.
Se pare ca, in sfarsit, vom scapa de problema cutiilor de carton, a sticlelor de plastic sau a ambalajelor provenite de la diverse produse, aruncate pana acum la intamplare. Potrivit unei hotarari de Guvern adoptata joi, acestea vor trebui aruncate in containere speciale pentru a putea fi colectate mai usor si apoi reciclate.

Sa protejam mediul

Actul normativ, care va intra in vigoare in termen de 30 de zile de la publicarea in Monitorul Oficial, urmareste protejarea resurselor naturale prin incurajarea refolosirii ambalajelor, recuperarea si reciclarea acestei categorii de deseuri. Conform cerintelor de aderare, pana in anul 2007, in Romania trebuie implementat un sistem de gestiune a ambalajelor si a deseurilor de ambalaje, care sa asigure un procent de reciclare de minimum 25%. Produsele impachetate in ambalaje reutilizabile trebuie sa poarte inscriptia “ambalaj reutilizabil“, iar producatorii trebuie sa informeze populatia asupra sistemului de colectare a acestora in vederea reciclarii. Tot in sarcina producatorilor si comerciantilor intra si obligatia de a informa consumatorii despre incetarea reutilizarii unui anumit tip de ambalaj, precum si preluarea acestora in decurs de 6 luni de la expirarea termenului de refolosire. Agentii economici care nu respecta aceste reglementari risca amenzi cuprinse intre 5 si 10 milioane de lei.

Bani pentru returnare

Cutiile de carton sau sticlele care se pot recicla pot fi returnate comerciantilor, asa ca nu le aruncati daca sunt reutilizabile. Vanzatorii trebuie sa primeasca inapoi aceste ambalaje sau sa ramburseze cumparatorului valoarea ambalajului restituit, bani pe care i-a platit la achizitionarea produsului ambalat. Comerciantii vor trebui sa se gandeasca bine atunci cand refuza sa primeasca ambalajul sau sa dea banii inapoi clientului, pentru ca risca amenzi de la 30 de milioane la 60 de milioane de lei, potrivit actului normativ.

Amenzi usturatoare

Nici populatia si nici institutiile publice nu vor fi scutite de amenzi daca nu respecta legea. Aceasta prevede ca ambalajele reciclabile nu vor mai fi aruncate la intamplare, ci in containere diferite, inscriptionate corespunzator, amplasate special de catre autoritatile publice locale. Sanctiunile ii vor arde la buzunar pe cei care vor arunca ambalajele la intamplare, amenzile fiind cuprinse intre un milion si cinci milioane de lei pentru persoanele fizice, si intre 25 si 50 de milioane de lei pentru institutii, asociatii si fundatii. Iar daca nu gasiti astfel de containere, vinovate sunt autoritatile si institutiile administratiei publice locale, care au obligatia sa asigure colectarea selectiva a deseurilor. In cazul nerespectarii acestei prevederi, amenda este de la 100 de milioane la 200 de milioane de lei.

Dupa modelul din UE

Actul normativ da posibilitatea agentilor economici sa opereze intr-o schema de gestionare a deseurilor de ambalaje, in baza autorizatiei obtinute de la autoritatea competenta. Acest model este aplicat in statele din UE cum ar fi Germania, Belgia, Franta. Obiectivele de valorificare, si reciclare a deseurilor de ambalaje se pot realiza individual sau prin transferarea acestei responsabilitati catre o institutie autorizata de catre Ministerul Mediului si Gospodaririi Apelor.

LEGE

Noua lege prevede ca Ministerul Mediului si Gospodaririi Apelor, Ministerul Economiei si Comertului (MEC), Ministerul Educatiei si Cercetarii, precum si agentii economici care introduc pe piata produse ambalate au obligatia sa informeze populatia despre gestionarea si reciclarea ambalajelor. De asemenea, MEC trebuie sa propuna programe de cercetare avand ca obiect fabricarea si compozitia ambalajului, caracterul reutilizabil si valorificabil al acestuia. Potrivit hotararii de Guvern, pana la sfarsitul anului 2006 in Romania trebuie valorificata minimum 50% din greutatea deseurilor de ambalaje. Tot pana la aceasta data minimum 25% din greutatea totala a materialelor de ambalaj continute in deseurile de ambalaj trebuie reciclat

Sursa: Jurnalul National , 12.06.2004


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 25 Jun 2004, 01:29 PM
Mesaj #2


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Cati participanti la acest dialog vezi, cam atatia iau in seama aceste reguli....
Si eu am participat la un simpozion pe teme ecologice in 5 iunie, ziua ecologistilor s-au pus aceleasi probleme,
dar rezultatul.... vax albina !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 25 Jun 2004, 04:24 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Vrei sa se recicleze cutiile de carton cand inca mai sunt romani care traiesc in cutii de carton?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Jun 2004, 04:24 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 13 Jul 2004, 02:37 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Gunoiu' este expresia unei lipse de priza istorica la procesualitatea lumii.
Ce faceti concret?
Expresia filozofica e data. Actiunea?
tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fausta
mesaj 13 Jul 2004, 03:03 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



am vazut respectivele cosuri de gunoi... amplasate undeva in centrul unui oras, si chiar am stat sa vad daca cineva chiar le foloseste corespunzator... cel mult o persoana din 20... asta e tristul adevar... ideea e ca nu ai cum sa ceri sa mai si recicleze corespunzator daca ei abia arunca hartia in cos si nu pe langa... din aceasta cauza cosurile sunt goale iar in jur mizerie...
se spune ca omul arunca ceea ce nu foloseste la cos... acea chestie din plastic amplasata in masca de la chiuveta probabil, si care apoi este dus la alt cos... de data asta ceva mai mare... numai ca in Romania totul se arunca pe unde se apuca... oare chiar traim intr-o groapa de gunoi? intr-un container mai mare?


--------------------
' Murim câte putin în fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 13 Jul 2004, 07:06 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 13 Jul 2004, 03:39 PM)
Gunoiu' este expresia unei lipse de priza istorica la procesualitatea lumii.

Stiu si eu? Ma uitam la o biata cersetoare ce scormonea prin gunoaie- cred ca deja stia toate secretele locatarilor...

@Fausta: in zona unde locuiesc se fura tomberoanele mai ceva decat masinile.... Inca nu au aparut containerele speciale, amenzi nu se dau... gunoiul nu se ridica in conformitate cu orarul ... mai este cale lunga. Dar - eu cred ca se poate. S-au schimbat multe in comportamentul romanilor...se va schimba si asta. Dar trebuie niste imbolduri si de asta ar trebui sa se ocupe edilii.



--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fausta
mesaj 13 Jul 2004, 07:52 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



pai imboldul a cam fost dat cand s-au amplasat tomberoanele alea "noi".... edilii ce mai pot face? doar nu o sa procedeze ca la copii mici: "daca aruncati hartia la gunoi, primiti o bomboana"... mai sunt si amenzile... numa ca ar trebui amplasat cate un jandarm langa fiecare cos... pentru a putea fi supravegheat cum trebuie.... slabe sperante.


--------------------
' Murim câte putin în fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 13 Jul 2004, 08:15 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Tomberoane poate...containere speciale..nu cred, poate doar in cateva locuri, eu nu le-am vazut...
Amenzile exista...dar trebuie si aplicate. Iar la noi nu exista un sistem de reciclare, doar pentru fier, oarecum.
S-ar gasi persoane care sa returneze ambalajele, mai ales ca ar face - o pe bani (pensionarii cu siguranta) - dar cred ca vanzatoarele le-ar rade in nas. Un pic de propaganda ecologica ...intr-o pauza de propaganda politica. Si mai ales: exemplul personal.
Nu toti cei care locuiesc in cartierele selecte sunt neam de aristocrati (ba dimpotriva) dar s-au invatat si ei cu binele.

Acest topic a fost editat de denise_d: 13 Jul 2004, 08:16 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bufnitza
mesaj 22 Apr 2005, 04:31 AM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 264
Inscris: 23 October 03
Forumist Nr.: 1.040



Din pacate se pot pune n-shpe mii de tomberoane si containere speciale . Problema tine de cultura civica a romanului ...
"care e infloritoare , dar lipseste cu desavirsire ".
De ex : Merg pe strada . In fata mea o bunica impreuna cu nepotelul . Nepotelul a mincat o napolitana si a aruncat ambalajul pe jos . Bunica nu a zis nimic ... au trecut mai departe . Eu , ca asa sint eu , ma aplec , iau ambalajul si-l bag in buzunar .
Clar , nu dau vina pe edili . Va fi greu de educat romanul sa arunce la cos ( nu la container pe tip de deseuri ) ... chiar foarte greu .


--------------------
"Sunt om, si nimic din ceea ce e omenesc nu mi-e strain" Terentius.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 22 Apr 2005, 07:57 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



In parcul din zona mea, tocmai se remonteaza cosurile de gunoi. Sunt al treilea rand, si sunt curios cat or sa tina si astea, pentru ca romanii civilizati au grija sa le rupa. Ma mir totusi ce insistenta poate fi Primaria. Bravo ei!


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 22 Apr 2005, 09:12 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



laugh.gif ce perseverenta e bufnitza in dezgroparea topicurilor decedate!

@Zorro - la asta ma refeream, e singura solutie (de undeva trebuie sa incepem): ca edilii curete si sa repare, indiferent de cat dureaza sau nu, la urma urmei aceasta e treaba lor. Acesta lucru, impreuna cu o campanie de genul: "voi le stricati, tot din banii vostri le vom repara!" , plus amenzi aplicate mai des (mai ales ca se tot plang de fonduri) etc. - toate acestea si alte actiuni in acest sens trebuie sa dea un rezultat cat de mic, macar in anumite zone. Apoi romanii, cand vor prinde gustul traiului civilizat, vor incepe sa se apostrofeze intre ei pentru hartiile aruncate pe strada.
Si ar mai fi o solutie- anumite pedepse sa fie transformate (obligatoriu si pentru toti, sa nu se poata nimeni eschiva prin plata unei amenzi sau a unei spagi) in "munca in folosul societatii" - la 'spatii verzi'.
De exemplu - cei prinsi ca strica acele cosuri sa le si repare. De ce nu sunt prinsi de politisti, gardieni, jandarmi, de politisul 'proximitate' etc. (mai ales ca se intampla in mod repetat) e iar treaba edililor. Cand au concurat pentru primarie stiau cum sunt romanii si totusi spuneau ca au solutii - sa le vedem!

Acest topic a fost editat de denise: 22 Apr 2005, 09:14 AM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 30 Jun 2005, 04:28 AM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



De ce se fura tomberoanele? Ce poate sa faca hotul cu un tomberon?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 30 Jun 2005, 05:23 AM
Mesaj #13


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



in canada hotul va fi tentat sa foloseasca tomberonul pentru gunoi. in romania la fel in cele mai multe cazuri dar in acelasi timp il va folosi si pentru alte chestii care trebuiesc depozitate prin curte. de multe ori nu e cea mai buna solutie, dar fiindca e scump.... e mai bun

unii dintre hoti vor re-vinde tomberoanele contra un mic profit. la fel ca si cei din canada


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 10:45 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman