HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Casatoria La Preoti
Carmi
mesaj 17 May 2003, 01:22 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Ce parere aveti despre casatoria preotilor?ar trebui sa fie calugari pentru a sluji mai bine Domnului sau dimpotriva ar trebui sa se "laicizeze" prin casatorie ca sa dea un exemplu de urmat credinciosilor?


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daphne
mesaj 17 May 2003, 02:39 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 March 03
Forumist Nr.: 92



Preotii catolici nu au dreptul sa se casatoreasca, iar cei ortodocsi, pentru a avea parohie trebuie sa fie casatoriti. Cum mi se pare mie normal? Nu cred ca este vorba de a oferi un exemplu demn de urmat, casatorindu-se, un preot, nu face decat sa-si traiasca viata, orice om ar trebui sa aiba dreptul sa-si intemeieze o famile. A fi preot este ca si cum ai avea orice alta meserie si, de aceea, ar trebui sa aiba si o viata pariculara. Calugarii sunt cei care traiesc pentru si prin religie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 17 May 2003, 02:43 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Deci privesti preotia ca pe o meserie?


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 May 2003, 02:43 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
marky
mesaj 17 May 2003, 03:00 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



asta si este.. si chiar printre cele mai banoase. daca ash avea vocatie eu m-ash face preot..
vorba aia : preotii si avocatii nu vor duce niciodata lipsa de clienti
plus ca gandeste-te .. nu platesti taxe si impozite la stat.. super meserie


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 17 May 2003, 03:29 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Pai atunci de ce nu s-ar casatori si preotii catolici?
Si daca tot e privita ca meserie atunci de ce nu-si dau jos hainele cand ies in lume exact cum ar face si macelarul cu sortul sau?(comparatia nu-mi apartime ci e o parafraza a lui C T Popescu) Si daca nu platesc taxe si impozite inseamna ca fac frauda?sau meseria lor e asa de pretuita incat sunt scutiti?


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 17 May 2003, 04:40 PM
Mesaj #6


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Biserica si reprezentantii clerului au fost si sunt "scutiti" de multe lucruri... Asta se poate observa clar de-a lungul istoriei... smile.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 17 May 2003, 05:16 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Nici nu contest avantajele clerului de-a lungul istoriei.Intrebam doar de valoarea spirituala platita cu favoruri de genul scutirii de taxe.
Si atunci"meseria" de preot ortodox ar fi cea a unui invatator sau profesor moral ?Daca se dedica din tot sufletul cauzei de ce trebuie sa se casatoreasca?Sau este un bun invatator crestin cel ce-si imparte sufletul intre sotie si credinta?


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 17 May 2003, 08:35 PM
Mesaj #8


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Interesanta meseria de preot. Eu nu le vad utilitatea....

In ceea ce priveste topicul, eu zic ca Biblia nu ar trebui sa fie interpretata chiar mot a mot.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 18 May 2003, 03:19 PM
Mesaj #9


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Eu cred ca trebuie lasata alegerea la latitudinea fiecaruia. Adica daca un preot crede ca e mai aproape de Dumnezeu daca nu se casatoreste, sa nu o faca... daca vrea, sa o faca... E treaba lui si nu prea ma intereseaza pe mine - adica nu ii consider ca un exemplu demn de urmat in viata...


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daphne
mesaj 18 May 2003, 08:36 PM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 March 03
Forumist Nr.: 92



QUOTE (genicon @ May 18 2003, 03:42 PM)
Eu cred ca trebuie lasata alegerea la latitudinea fiecaruia. Adica daca un preot crede ca e mai aproape de Dumnezeu daca nu se casatoreste, sa nu o faca... daca vrea, sa o faca... E treaba lui si nu prea ma intereseaza pe mine - adica nu ii consider ca un exemplu demn de urmat in viata...

Exista o vorba :" Fa ce zice preotul, nu ceea ce face" wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 19 May 2003, 08:45 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Preotii ortodocsi nu se pot hirotonisi (primi harul preotiei) fara a fi casatoriti. Doar calugarii sunt necasatoriti. Calugarii sunt asceti, nu preoti.

QUOTE ("Carmi")

Si atunci"meseria" de preot ortodox ar fi cea a unui invatator sau profesor moral ?


Preotul (cel ortodox si catolic) au functie dubla: 1) sacramentala 2) pastorala

Prin functia sacramentala se intelege ca harul sfintitor al lui Dumnezeu se transmite prin intermediul preotilor, care oficiaza cele cele 7 Taine necesare vietii liturgice. Harul a fost transmis apostolilor de Hristos, iar apostolii au transmis acest har (harisma hirotoniei) ucenicilor sai, din generatie in generatie. Procedeul e cunoscut si prin denumirea de succesiune apostolica, iar Biserica Ortodoxa mai este numita si Biserica apostolica, cladita pe temelia apostolilor, primii preoti.

A doua functie este cea pastorala, de invatator, de pastor. Doar Bisericile Ortodoxa si Catolica au preoti. Bisericile protestante considera ca harul lui Dumnezeu se distribuie gratuit, si ca nu ar trebui sa existe preoti. Bisericile protestante utilizeaza exclusiv a doua functie, avand pastori si predicatori

QUOTE ("marky")

plus ca gandeste-te .. nu platesti taxe si impozite la stat.. super meserie


Daca vorbim de scumpa si micuta noastra tarishoara atunci lucrurile atunci Marky are dreptate. Insa Biserica Ortodoxa din Romania (BOR) este doar o comoponenta a Bisericii Ortodoxe universale. Exista mecanisme de protectie specifice si in BOR - mecanisme de control, de monitorizare - dar... ca la noi la nimenea...

Insa cred ca situtatia se va reglementa, chiar daca dupa profetia brucanica (20 de ani!). Eu as mai pune de la mine cateva generatii. Insa nu cred ca ar trebui sa judecam un popor dupa faptele unei generatii. Valabil si pentru Biserica.

Acest topic a fost editat de Figaro: 19 May 2003, 08:47 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 27 May 2003, 11:10 PM
Mesaj #12


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Nu stiu in care biserica preotii trebuie sa respecte un juramint sau legamint de castitate. Cea mai mare timpenie posibila. Nici macar nu e sanatoasa treaba asta.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 28 May 2003, 08:45 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Concluziile mele:
multumesc lui Figaro pentru explicatii insa nu mi-ai dat un raspuns personal explicit.....
dupa Bdl nu e sanatos......(fac si calugarii pe fetele de la Capalna.......)
iar pe Black Ice nu am reusit sa-l inteleg(mea culpa).multumesc anticipat pentru mici detalii
Daphne ....Good point.mersi


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iarina
mesaj 1 Jun 2003, 11:05 PM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 308
Inscris: 3 April 03
Forumist Nr.: 160



Mie mi se pare anormala interzicerea casatoriei, dar de vreme ce respectivii aleg sa fie preoti in cunostinta de cauza, nu e cazul sa se planga. Totusi, asta e o chestie inventata de biserica, Dumnezeu nu a interzis asta si nu ar fi stat in caracterul Lui sa faca asa ceva, parerea mea. Daca oamenii si-au arogat dreptul de a interzice si "dezlega" anumite lucruri, e treaba lor si a celor care se conformeaza. laugh.gif


--------------------
Success usually comes to those who are too busy to be looking for it.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 3 Jun 2003, 11:51 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Din pacate Biserica Romano-catolica a inventat multe. Inclusiv treaba cu celibatul preotilor, care e total aiurea. Mai mult: e chiar paguboasa.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 3 Jun 2003, 03:28 PM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



celibatul a fost incurajat, atat la barbati cat si la femei, chiar de Isus, si apoi de Biserica timpurie.

insa pe un principiu foarte simplu: numai cine simte ca poate asa ceva, sa o faca.

mai precis, scopul celibatului era acela de a putea merge sa predici Evanghelia oriunde, oricand, fara a trebui sa vezi de o familie numeroasa, cum se purta pe vremea aceea.

Pavel, Timotei, posibil si Andrei (chiar, ce stii, figaro, despre apostolul Andrei in acest sens, m-ar interesa) si alti evanghelizatori itineranti, care strabateau Imperiul Roman in lung si in lat, erau celibatari din necesitate. pentru ca si femeile predicau, si ele puteau alege sa ramana celibatare (virgine necasatorite), desi acest lucru era o ciudatenie pe vremea aceea.

pe de alta parte, in mod echilibrat, tot Biblia invata ca presbiterii (in sensul original, batranii care se ocupau de o biserica locala - in sensul capatat in timpul secolelor: preotii locali) sa fie in principiu casatoriti, si sa aiba si o familie ascultatoare, cu un comportament bun.

din aceste doua categorii biblice s-au dezvoltat mai multe curente: unele care au tintit catre ascetism, dar au uitat exact scopul , rostul poruncii celibatului: ordinele calugaresti, preotii catolici.
altele au interpretat recomandarea drept porunca, adaugand si ceva prevederi ale Legii Mozaice, si astfel in anumite culte ortodoxe preotul trebuie sa fie casatorit si apt de a procrea.

ideea este ca, in timp ce la ortodocsi, preotimea ramane in limite si vicii normale, umane, tocmai datorita "plasei de siguranta" pe care o da casatoria, la catolici si la unii protestanti preotimea ajunge la o situatie aberanta: conform unui studiu 30% din preotii catolici sunt homosexuali, peste 40% din preotii anglicani sunt homosexuali, zeci de mii de cazuri de pedofilie, etc. (pot da linkuri catre rezultatele exacte, dar nu as dori ca am ceva cu biserica catolica, este doar o analiza). la fel se poate spune despre ordinele calugaresti, indiferent de confesiune. nu degeaba exista o intreaga literatura pe aceasta tema...*

in general, cand un mediu este excesiv de strict din punct de vedere sexual, cu atat rata aparitiei perversiunilor este mai mare. si ipocrizia, la fel.

si cultele neoprotestante nu au fost scutite de asemenea probleme, pentru ca mai toate au ori scoli religioase dedicate exclusiv barbatilor celibatari, ori ordine religioase dedicate celibatarilor.
scandaluri de pedofilie au zguduit nu numai Biserica Catolica, ci si alte culte, din intreg spectrul religios, inclusiv cel din care fac parte.

treaba asta nu are de-a face cu religia, ci pur si simplu cu tinerea impreuna a zeci si sute de barbati sau femei, separati, uneori chiar de generatii diferite....

in alte culte neoprotestante (cum e cel din care fac parte) celibatul (i.e. virginitatea) este incurajat pentru perioada adolescentei, ca perioada de formare in viata, si descurajat dupa o anumita varsta. asta tocmai pentru ca s-a vazut ca excesele de strictete cauzeaza exact contrariul scopului urmarit.

asa ca un preot/pastor casatorit este cu mult, mult mai sigur si mai linistit decat un preot fortat la celibat. si, in general, va sti sa sfatuiasca mai bine.

*asta nu inseamna ca celibatarii sunt cu totii perversi, sau predispusi la perversitate! tongue.gif sa nu fiu gresit inteles, va rog, si eu am fost celibatar pana la 26 de ani! wink.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 5 Jun 2003, 07:08 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Off-topic multumesc numere de aur . imi place raspunsul 40.gif


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 10 Sep 2003, 03:47 PM
Mesaj #18


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Eu tot n-am inteles! De ce trebuie preotii ortodocsi sa fie casatoriti neaparat? mi se pare la fel de inexplicabila ca si celibatul... ma rog, e parerea mea.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 11 Sep 2003, 07:00 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Daphne @ May 17 2003, 03:39 PM)
Preotii catolici nu au dreptul sa se casatoreasca, iar cei ortodocsi, pentru a avea parohie trebuie sa fie casatoriti. Cum mi se pare mie normal? Nu cred ca este vorba de a oferi un exemplu demn de urmat, casatorindu-se, un preot, nu face decat sa-si traiasca viata, orice om ar trebui sa aiba dreptul sa-si intemeieze o famile. A fi preot este ca si cum ai avea orice alta meserie si, de aceea, ar trebui sa aiba si o viata pariculara. Calugarii sunt cei care traiesc pentru si prin religie.

Catrolicii puteau sa se casatoreasca pina prin secolul 8, dupa aia un papa din lungul sir al "pius"-ilor s-a gindit ca e mai bine sa fie "inregimentati".
Poate gresesc, dar mi se pare ca greco-catolicii se casatoresc... ("deci se poate, tovarasi" ... smile.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 11 Sep 2003, 07:08 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (marky @ May 17 2003, 04:00 PM)
asta si este.. si chiar printre cele mai banoase. daca ash avea vocatie eu m-ash face preot..
vorba aia : preotii si avocatii nu vor duce niciodata lipsa de clienti
plus ca gandeste-te .. nu platesti taxe si impozite la stat.. super meserie

Singura "vocatie" care-ti trebuie ar fi sa-ti placa banii, praznicurile pe dai-boje si consolarea vadanelor din sat biggrin.gif
Ai face parte din grupa majoritatii preotilor si ai duce-o ca in sinul lui Avraaaaaam, minoritatea de popi cinstiti si cu bun simt (aia de nu se uita prea lung la caldarusa cu bani si apa sfintita... rolleyes.gif ) traiesc insa mult mai modest, in saracie de multe ori mad.gif
Cind vad ca trebuie sa ma scol 5 zile pa saptamina la ora 5, regret aproape ca nu mi-am ales o meserie unde dai cu cadelnita si cinti pe nas 3 ore pe saptamina biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 15 Sep 2003, 08:25 AM
Mesaj #21


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Stai linistit, asta e stilul lui Figaro, îi place sa decreteze pentru popor.
Dar e inofensiv.


Stiu. Ideea era alta: de fiecare data cind cineva spune ceva care nu-i convine lui, automat respectiva persoana devine "vinator de crestini". Eram curios cum justifica el astfel de afirmatii.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 19 Sep 2003, 10:43 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Sorin666")

Ai face parte din grupa majoritatii preotilor si ai duce-o ca in sinul lui Avraaaaaam, minoritatea de popi cinstiti si cu bun simt (aia de nu se uita prea lung la caldarusa cu bani si apa sfintita...  ) traiesc insa mult mai modest, in saracie de multe ori


Te referil la preotii din Romania sau la preoti in general?


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 19 Sep 2003, 11:00 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Figaro @ Sep 19 2003, 11:43 AM)
QUOTE ("Sorin666")

Ai face parte din grupa majoritatii preotilor si ai duce-o ca in sinul lui Avraaaaaam, minoritatea de popi cinstiti si cu bun simt (aia de nu se uita prea lung la caldarusa cu bani si apa sfintita...  ) traiesc insa mult mai modest, in saracie de multe ori


Te referil la preotii din Romania sau la preoti in general?

La preotii din Ro in special, si la cei romani-ortodocsi in general mad.gif
De ce, este vreo mare deosebire unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 19 Sep 2003, 11:25 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Am avut senzatia ca te referi la protie in general.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 19 Sep 2003, 12:15 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Cum se explica obiceiul: La ortodocsi , pt a deveni preot , respectivu trebe sa se casatoreasca iar la catolici invers?


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 15 Oct 2003, 12:09 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE (bdl @ May 28 2003, 12:15 AM)
Nu stiu in care biserica preotii trebuie sa respecte un juramint sau legamint de castitate. Cea mai mare timpenie posibila. Nici macar nu e sanatoasa treaba asta.

Eu sunt catolic si nu privesc castitatea ca pe o constrangere, juramantul il faci din dragoste catre Dumnezeu, te daruiesti total Lui. Ei bine castitatea nu poate dura daca nu exista rugaciune multa si din inima.
Nu e tampenie castitatea, e o daruire; odata ce ai chemarea la preotie, chemarea lui Christos, castitatea nu ti se pare o povara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 15 Oct 2003, 12:18 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE (Carmi @ May 17 2003, 01:27 PM)
Ce parere aveti despre casatoria preotilor?ar trebui sa fie calugari pentru a sluji mai bine Domnului sau dimpotriva ar trebui sa se "laicizeze" prin casatorie ca sa dea un exemplu de urmat credinciosilor?

Paul Evdokimov trateaza problema intr-o lucrare interesanta, in care cele doua variante sunt puse in valoare si criticate totodata.

Aseman situatia cu cea a unui pictor sa spunem. Unul considera ca arta sa e incomodata de familie si de intreg apanjul social (prieteni, informatie etc.) Atunci se retrage si se inchide in arta lui. Altul, dimpotriva, e familist convins, si isi gaseste inspiratia tocami din familie si apanajul social. Pentru primul singuratatea e creatoare, pentru celalalt e deprimanta.

Vorba unui coleg de-al meu: e dupa om.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 15 Oct 2003, 12:21 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Cum am spsu mai sus, aberatii ale naturii cum ar fi pedofilia, homosexualitatea... in clerul celib apare datorita lipsei de rugaciune, daca s-ar ruga, ar vedea ca celibatul ar fi ¨floare la ureche¨. O spun din proprie experienta.
Figaro>> Celibatul nu e o inventie a Bisericii Catolice, celibatul era recomandat in toata Biserica Crestina, dar in cea Apuseana a devenit lege(prin voia lui Dumnezeu), care poate fi respectata daca doresti cu adevarat acest lucru.
Sorin>> Chemarea la preotie nu inseamna banii, preotii catolici nu iau bani, sper ex de boboteaza, la inmormantari... Se considera ca ai platit proetul prin taxa anuala pe care ai dato (reprezinta 1% din salariul pe 1 luna pe intreg anul).
Preotia nu inseamna ¨chemare a banilor¨cum spui tu, ci chemare la Dumenzeu, acum nu stiu cum se procedeaza in Biserica sora(Ortodoxa), probabil ca exista preoti care o fac pentru bani, dar nu sunt toti; in fond ei au o familie de intretinut, nu?
A intrebat cineva daca in Biserica Greco-Catolica clerul este celib>>> RASPUNS: NU, clerul greco-catolic este casatorit, ei sunt catolici de rit bizantin, exact ca ortodocsii.
CELIBATUL E DARUIRE DEPLINA LUI DUMNEZEU.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 15 Oct 2003, 12:30 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Celibatul e o recomandare, nu o conditie.

Sa lamurim o treaba cu preotii ortodocsi. La fel ca si in catolicism exista taxe. La catolici e anuala. Pentru ortodcsi e ca la avocati, adica pe serviciu. Taxa e inregistrata contabil si poate fi verificata atat de catre organismul fiscal al Bisericii cat si de organismul fiscal impus de Fisc. E vorba de doua organisme fiscale, care conlucreaza. Din aceste taxe se stabileste retributia preotilor.

In Romania apare problema spagii, adica, pe langa taxa, mai scapa si ceva in plus. Ceva mai mult. O treaba pe care nu o gasesti in Statele Unite, unde preotii ortodocsi nu iau spaga. Nu iau spaga nici macar in vis, ca acolo nu te joci cu Fiscul. In Romania se ia spaga, insa toata lumea ia spaga: avocatii iau spaga, profesorii iau spaga, functionarii publici iau spaga. BOR e mizeria Bisericii Ortodoxe, la fel cum Romania e mizeria Europei. Tara spagii.

Acest topic a fost editat de Figaro: 15 Oct 2003, 12:32 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 15 Oct 2003, 12:44 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (TriRegnum @ Oct 15 2003, 01:14 PM)
QUOTE (bdl @ May 28 2003, 12:15 AM)
Nu stiu in care biserica preotii trebuie sa respecte un juramint sau legamint de castitate. Cea mai mare timpenie posibila. Nici macar nu e sanatoasa treaba asta.

Eu sunt catolic si nu privesc castitatea ca pe o constrangere, juramantul il faci din dragoste catre Dumnezeu, te daruiesti total Lui. Ei bine castitatea nu poate dura daca nu exista rugaciune multa si din inima.
Nu e tampenie castitatea, e o daruire; odata ce ai chemarea la preotie, chemarea lui Christos, castitatea nu ti se pare o povara.

Acum citeva zile am auzit la TV un preot (catolic) care zicea ca juramintul nu e de castitate, ci de celibat, ce sa mai inteleg si eu ... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 15 Oct 2003, 12:47 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (TriRegnum @ Oct 15 2003, 01:26 PM)
Cum am spsu mai sus, aberatii ale naturii cum ar fi pedofilia, homosexualitatea... in clerul celib apare datorita lipsei de rugaciune, daca s-ar ruga, ar vedea ca celibatul ar fi ¨floare la ureche¨. O spun din proprie experienta.
Figaro>> Celibatul nu e o inventie a Bisericii Catolice, celibatul era recomandat in toata Biserica Crestina, dar in cea Apuseana a devenit lege(prin voia lui Dumnezeu), care poate fi respectata daca doresti cu adevarat acest lucru.
Sorin>> Chemarea la preotie nu inseamna banii, preotii catolici nu iau bani, sper ex de boboteaza, la inmormantari... Se considera ca ai platit proetul prin taxa anuala pe care ai dato (reprezinta 1% din salariul pe 1 luna pe intreg anul).
Preotia nu inseamna ¨chemare a banilor¨cum spui tu, ci chemare la Dumenzeu, acum nu stiu cum se procedeaza in Biserica sora(Ortodoxa), probabil ca exista preoti care o fac pentru bani, dar nu sunt toti; in fond ei au o familie de intretinut, nu?
A intrebat cineva daca in Biserica Greco-Catolica clerul este celib>>> RASPUNS: NU, clerul greco-catolic este casatorit, ei sunt catolici de rit bizantin, exact ca ortodocsii.
CELIBATUL E DARUIRE DEPLINA LUI DUMNEZEU.

Iti respect opinia dar cred sincer ca rugaciunile nu ajung, vezi cazul catolicilor americani sad.gif
Sau cum spunea un prof de al meu la facultate: teoria ca teoria, dar praftica ce ne omoara smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iarina
mesaj 15 Oct 2003, 06:58 PM
Mesaj #32


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 308
Inscris: 3 April 03
Forumist Nr.: 160



Mi-a venit acum o idee dar ma tem ca o sa-mi sara lumea in cap, nu-i nimic, exista pentru toate un inceput smile.gif :
sa zicem ca am nevoie de un sfat pe care vreau sa il cer de la preot in legatura cu sotul sau cu copiii mei. Pai cum sa ma indrume el daca habar nu are ce inseamna sa fii... om, sa fii casatorit si sa ai copii?


--------------------
Success usually comes to those who are too busy to be looking for it.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 15 Oct 2003, 08:27 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE (Figaro @ Oct 15 2003, 01:35 PM)

In Romania apare problema spagii, adica, pe langa taxa, mai scapa si ceva in plus. Ceva mai mult. O treaba pe care nu o gasesti in Statele Unite, unde preotii ortodocsi nu iau spaga. Nu iau spaga nici macar in vis, ca acolo nu te joci cu Fiscul. In Romania se ia spaga, insa toata lumea ia spaga: avocatii iau spaga, profesorii iau spaga, functionarii publici iau spaga. BOR e mizeria Bisericii Ortodoxe, la fel cum Romania e mizeria Europei. Tara spagii.

Da ai dreptate, am avut un coleg ortodox care a vrut sa dea la teologie la Sibiu si nu avea bani de spaga si a picat cu 4, si din cate stiu eu a invatat. Ei bine, la Catolici nu e asa. NU SE ADMIT SPAGI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 15 Oct 2003, 08:37 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE (Iarina @ Oct 15 2003, 08:03 PM)
Mi-a venit acum o idee dar ma tem ca o sa-mi sara lumea in cap, nu-i nimic, exista pentru toate un inceput smile.gif :
sa zicem ca am nevoie de un sfat pe care vreau sa il cer de la preot in legatura cu sotul sau cu copiii mei. Pai cum sa ma indrume el daca habar nu are ce inseamna sa fii... om, sa fii casatorit si sa ai copii?

smile.gif))
Nu sa sa-ti sara numeni in cap, stai linistita.
Un preot celib(in cazul meu catolic) trebuie sa citeasca foarte multe carti/tratate(psihologice, sociologice) privind familia, astfel atunci poate fi in masura sa dea sfaturi. Clerul catolic este obligat sa se documenteze foarte bine privind familia ca asfel sa dea un sfat cat mai bun, dar nu poate remedia el insusi problema.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 15 Oct 2003, 10:44 PM
Mesaj #35


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Iarina,
Stai cuminte ca ai mare dreptate. Poate preotul sa citeasca 1000 de carti, dar daca nu e implicat intr-o familie degeaba.
Triregnum,
Celibatul nu e SANATOS, de aia am spus ca e o timpenie. E o chestie chiar neimpusa dar RECOMANDATA care nu e sanatoasa pt organism. Chiar daca tu iti IMPUI dar corpul tau cere anumite chestii, tot nu se rezolva nimica. Pt unul cu un libidou fff scazut, nu e nici o problema. Dar pt un om normal, e o anomalie acest celibat autoimpus.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 07:01 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman