HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Vetero- Catolici/altkatholiche..., Vreau sa stiu!
Zana Melopeelor
mesaj 13 Jun 2005, 09:09 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 12 June 05
Forumist Nr.: 6.442



Salut tuturor,

Cine imi poate da mai multe amanunte despre Vetero- Cattolici? Am gasit ceva prin internet (Germania, Austria etc) dar doar pagini de ale lor, nu opinii obiective. Cine sunt si ce vor....? rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de Zana Melopeelor: 13 Jun 2005, 09:10 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asa
mesaj 14 Jun 2005, 01:26 PM
Mesaj #2


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 53
Inscris: 13 June 05
Forumist Nr.: 6.447



buna
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zana Melopeelor
mesaj 14 Jun 2005, 09:25 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 12 June 05
Forumist Nr.: 6.442



Chiar nimeni nu a auzit de ei? sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Jun 2005, 09:25 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
TriRegnum
mesaj 15 Jun 2005, 12:55 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Este o grupare (putem spune si secta) care a respins Conciliul Vatican I si implicit II. Pastreaza veche liturghie, se considera catolici, au ritul roman tridentin. Putem spune ca sunt un fel de catolici cu mentalitatea schismatica orientala.

Pentru Sfanta Biserica Catolica Apostolica , acesti vechi catolici sunt considerati schismatici, chiar eretici (galicanisti).

Sfatuiesc catolicii sa stea departe de astfel de grupuri periculoase pentru credinta lor, catolica, caree singura dreapta si adevarata, sa nu le fie pusa in pericol. Acesi vechi catolici vin ca orice grup schismatic cu fel de fel de argumente, spun ei ale Sfintilor Parinti, scoase din context, menite sa induca in eroare pentru a castiga noi adepti.

Feriti-va de asemenea si de Lefvebristi,astia sunt traditionalisti care au respuns Conciliul Vatican II.

Observam ca toate conciliile Bisericii au fost partial sau total respinse de unele grupuri devenind astfel eretice sau schismatice.

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 15 Jun 2005, 12:56 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zana Melopeelor
mesaj 15 Jun 2005, 05:27 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 12 June 05
Forumist Nr.: 6.442



Multumesc din suflet pentru precizari. Intr-adevar eu sunt catolica rolleyes.gif intrebarea mi-a aparut cind am vazut pe pagina din Austria a Altkatholische kirche o fotografie in care era printre altii un preot ce trecuse prin parohia noastra si atunci m-a dus gandul ca poate sunt in comuniune cu Biserica Catolica...multumesc inca o data.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 03:49 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman