Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Vetero- Catolici/altkatholiche...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Zana Melopeelor
Salut tuturor,

Cine imi poate da mai multe amanunte despre Vetero- Cattolici? Am gasit ceva prin internet (Germania, Austria etc) dar doar pagini de ale lor, nu opinii obiective. Cine sunt si ce vor....? rolleyes.gif
asa
buna
Zana Melopeelor
Chiar nimeni nu a auzit de ei? sad.gif
TriRegnum
Este o grupare (putem spune si secta) care a respins Conciliul Vatican I si implicit II. Pastreaza veche liturghie, se considera catolici, au ritul roman tridentin. Putem spune ca sunt un fel de catolici cu mentalitatea schismatica orientala.

Pentru Sfanta Biserica Catolica Apostolica , acesti vechi catolici sunt considerati schismatici, chiar eretici (galicanisti).

Sfatuiesc catolicii sa stea departe de astfel de grupuri periculoase pentru credinta lor, catolica, caree singura dreapta si adevarata, sa nu le fie pusa in pericol. Acesi vechi catolici vin ca orice grup schismatic cu fel de fel de argumente, spun ei ale Sfintilor Parinti, scoase din context, menite sa induca in eroare pentru a castiga noi adepti.

Feriti-va de asemenea si de Lefvebristi,astia sunt traditionalisti care au respuns Conciliul Vatican II.

Observam ca toate conciliile Bisericii au fost partial sau total respinse de unele grupuri devenind astfel eretice sau schismatice.
Zana Melopeelor
Multumesc din suflet pentru precizari. Intr-adevar eu sunt catolica rolleyes.gif intrebarea mi-a aparut cind am vazut pe pagina din Austria a Altkatholische kirche o fotografie in care era printre altii un preot ce trecuse prin parohia noastra si atunci m-a dus gandul ca poate sunt in comuniune cu Biserica Catolica...multumesc inca o data.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.