HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dilema
desirnoir
mesaj 18 Apr 2004, 09:46 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.990



Am citit undeva ca portile Raiului sunt deschise in Saptamana Luminata. Asta inseamna ca cei care se sinucid in aceasta perioada ajung automat acolo? ohmy.gif

[mea culpa, formularea lasa de dorit. Sper sa se inteleaga dincolo de incoerenta]


--------------------
Through my fragile veins runs bloodred tragedy.

Daca ai vointa, poti muta muntii din loc; daca ai creier, ii lasi acolo unde sunt, ca nu te deranjeaza. (Pierre Bourgault)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 18 Apr 2004, 10:22 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Iti dai seama ca nu e adevarat.
Ceea ce tu spui mai sus poate fi trecut la capitolul superstitii. Probabil ca aceasta a aparut datorita unor influente pagne si nu are de-a face cu Sfanta Traditie Apostolica.
Nici un om care a facut pacat de moarte nu ajunge in Rai (un singur pacat de moarte e suficient pentru a ajunge in iad pentru totdeauna).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 18 Apr 2004, 10:47 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



desirnoir
In Saptamana Luminata sunt deschise Cerurile (mai exact Vamile dintre ele), nu portile raiului. Acelasi lucru se intampla si in perioada Craciunului. Consecinta directa, benefica, a acestui fenomen este ca toate rugaciunile spuse in aceste perioade ajung direct la Dumnezeu.
Sinuciderea este un pacat capital care te trimite straight to hell indiferent cand este savarsit.
Deci, in aceasta perioada (si intotdeauna) este foarte bine sa te rogi. Nu sa te sinucizi. tongue.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Apr 2004, 10:47 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
framesis
mesaj 18 Apr 2004, 10:51 PM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 24
Inscris: 31 March 04
Forumist Nr.: 2.839



RZA, te rog sa ma scuzi dar afirmatia ta referitoare la sinucidere este putin exagerata. Nu suntem noi in masura sa spunem cine merge in rai si cine merge in iad. Cu respect
Go to the top of the page
 
+Quote Post
desirnoir
mesaj 18 Apr 2004, 10:53 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.990



Evident ca mi-a picat si mie fisa ca nu e asa. Intrebarea era oarecum ironica.
Multumesc de remind-urile in legatura cu pacatele de moarte, dar nu era cazul sa fii atat de formal. Sunt lucruri arhicunoscute.
Revenind, din cate stiu eu, de chestia cu portile Raiului scrie in Biblie. S-ar putea totusi sa ma insel...


--------------------
Through my fragile veins runs bloodred tragedy.

Daca ai vointa, poti muta muntii din loc; daca ai creier, ii lasi acolo unde sunt, ca nu te deranjeaza. (Pierre Bourgault)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 18 Apr 2004, 10:56 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



framesis, nu e parerea mea. E a bisericii.
Te rog sa citesti si ce a scris TriRegnum.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 18 Apr 2004, 11:12 PM
Mesaj #7


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE (desirnoir @ 18 Apr 2004, 11:55 PM)
Evident ca mi-a picat si mie fisa ca nu e asa. Intrebarea era oarecum ironica.

Te voi ruga atunci ca pe viitor sa nu mai lansezi topicuri fiind bazate pe intrebari 'oarecum ironice'.

Dupa cum stii mesajele care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum. wink.gif
Multumesc pentru intelegere. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
framesis
mesaj 18 Apr 2004, 11:16 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 24
Inscris: 31 March 04
Forumist Nr.: 2.839



Mi se pare ca Biserica exagereaza(sau eu percep gresit) cand afirma ca pentru anumite pacate mergi direct in iad. Eu cred ca ar trebui sa-L lasam pe Dumnezeu sa decida asta. Totusi TriRegnum nu este organul oficial al Bisericii. Si mai este un aspect: depinde care Biserica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 18 Apr 2004, 11:34 PM
Mesaj #9


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Pentru orice pacat poti fi iertat, daca regreti si nu repeti actul respectiv.
In afara de sinucidere... e de inteles ca pe aceasta lume nu mai ai cum sa regreti... sad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
framesis
mesaj 18 Apr 2004, 11:39 PM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 24
Inscris: 31 March 04
Forumist Nr.: 2.839



Sunt de acord cu ce spui tu dar sunt si pacatele impotriva Duhului Sfant despre care Hristos spune ca nu pot fi iertate nici in veacul de acum nici in cel care o sa vina. Asta nu inseamna insa ca daca ai facut unul dintre aceste pacate mergi automat in iad.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
desirnoir
mesaj 18 Apr 2004, 11:46 PM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.990



ohmy.gif

Mihai,

Nu am lansat topicul cu intentia de a ironiza crestinismul, departe de mine gandul! Pur si simplu aveam o nelamurire si as fi vrut sa-mi fie explicata chestia asta. Simplu, fara emfaza si fara tava de argint.


--------------------
Through my fragile veins runs bloodred tragedy.

Daca ai vointa, poti muta muntii din loc; daca ai creier, ii lasi acolo unde sunt, ca nu te deranjeaza. (Pierre Bourgault)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 19 Apr 2004, 12:23 AM
Mesaj #12


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Scuze, asta am inteles cand ai spus Evident ca mi-a picat si mie fisa ca nu e asa. Intrebarea era oarecum ironica. rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 19 Apr 2004, 03:35 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



“Totusi TriRegnum nu este organul oficial al Bisericii.”, dar eu am spus exact versiunea oficiala a Bisericii (sau astepti sa-ti spuna Papa sau patriarhul printr-un decret adresat tie, ca sa fie oficial).
Tu percepi Biserica gresit, daca spui ca ea exagereaza, atunci si Dumnezeu exagereaza in opinia ta.
Eu am spus ca mergi in iad si pentru un singur pacat de moarte (asta desigur daca nu exista cainta cel putin la sfarsitul vietii).
Pacatele impotriva Duhului Sfant nu pot fi iertate niciodata deoarece se cuibaresc in suflet si se prind acolo asa de bine incat e aproape cu neputinta sa iesi din negura lor, astfel ele te condamna direct la iad.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 19 Apr 2004, 11:04 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
n Saptamana Luminata sunt deschise Cerurile (mai exact Vamile dintre ele), nu portile raiului. Acelasi lucru se intampla si in perioada Craciunului. Consecinta directa, benefica, a acestui fenomen este ca toate rugaciunile spuse in aceste perioade ajung direct la Dumnezeu.


Ortodocsii spun ca aceste vami orpesc de multe ori sufletele pentru a ajunge in Rai, asta pana cand cineva se roaga pentru ele sau face pomana. Aceste vami ini viziunea apuseana nu e altceva decat Purgatorul de unde sufletele urmeaza sa intre in Rai, asteptand rugaciuni, fapte bune, pomeni din partea celor de pe pamant care le ofera lui Dumnezeu pentru ele.
Oricum rugaciunile ajung la Dumnezeu, El tot timpul le aude indiferent unde te afli. (e atotputernic, atotstiutor, omniprezent)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 20 Apr 2004, 08:02 AM
Mesaj #15


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Ca tot era vorba pe undeva de erezii, ceea ce ziceti voi aicea, cu vamile cerului si purgatoriul nu sunt erezii? Sunt cumva influente adevarate crestine in aceste povesti sau elenismul pagan i-si spune cuvantul?


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spiddi
mesaj 20 Apr 2004, 08:48 AM
Mesaj #16


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 4 March 04
Forumist Nr.: 2.451



QUOTE (SolaScriptura @ 20 Apr 2004, 09:04 AM)
Ca tot era vorba pe undeva de erezii, ceea ce ziceti voi aicea, cu vamile cerului si purgatoriul nu sunt erezii? Sunt cumva influente adevarate crestine in aceste povesti sau elenismul pagan i-si spune cuvantul?

Fratilor dar ce credeti ca este sufletul? un manechin in mainile unui trup (pamant) neputincios? nu... este singura legatura intre noi si Dumnezeu ce ar mai putea fii deschisa. poate ca in aceste perioade sunt deschise vamile, dar poate fii doar o metafora deoarece Dumnezeu (Fiul) acum locuieste pe pamant -- desi are doar firea dumnezeiasca -- asteptand sa se inalte la cer (conform Bibliei)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 20 Apr 2004, 09:03 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



spiddi, Iisus s-a inaltat la cer cam de multisor, trimitandu-ne in schimb Sfantul Duh.
Tot conform Bibliei.

TriRegnum, nu vamile in sine incearca sa opresca anumite suflete in drumul lor dupa moarte, ci Vamesii (demonii vazduhurilor). Aici intervine insa misiunea Ingerului de la Botez, care protejeaza sufletul celui care a "murit" si il duce pana in fata tronului Dreptului Judecator (Iisus).

SolaScriptura, nu sunt erezii, din moment ce si Parintele Cleopa vorbeste despre vami.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 20 Apr 2004, 09:47 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



SolaScriptura
Pe forumul Ecclesia la Biserica Romano-Catolica cred ca am specificat baza biblica a Purgatorului asa ca nu e erezie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
framesis
mesaj 20 Apr 2004, 11:41 AM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 24
Inscris: 31 March 04
Forumist Nr.: 2.839



Sola Scriptura, invatatura ortodoxa despre vamile vazduhului nu este o dogma acceptata in unanimitate. Trebuie sa facem diferenta intre dogma si parere personala.
TriRegnum la fel se intampla si in cazul pacatelor impotriva Duhului Sfant si a celor de moarte. Nici o dogma a bisericii nu spune pentru ce pacate se merge in iad. Si aici trebuie avuta in vedere atat dreptatea lui Dumnezeu cat si milostivirea sa fata de creatura. Pai altfel ce facem cu necrestinii? Ii trimitem direct in iad?(conform: "in afara de biserica nu exista mantuire") hmm.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 20 Apr 2004, 07:24 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Bineinteles ca nu poti spune cu certitudine ca X e in iad, numai de Iuda Iscarotianul putem spune deoarece Mantuitorul a spus "mai bine nu s-ar fi nascut".
Lasam toate la milostivirea lui Dumnezeu. Spunem despre o persoana ca s-ar putea sa nu se fi mantuit cand nu a dat nici un semn de cainta inainte sa moara, dar nu putem stii ce ganduri a avut in ultima secunda cand probabil nu mai putea schita vreun semn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 20 Apr 2004, 07:31 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



si nici asta nu-i sigur. stim de la Iisus ca mila Domnului nu are margini.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 20 Apr 2004, 07:37 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
si nici asta nu-i sigur. stim de la Iisus ca mila Domnului nu are margini.

Foarte adevarat...m-ai facut sa zambesc deoarece ai dat exact citatul unui profesor de-al meu de cand eram pe bancile facultatii, un profesor excelent.

Poate e in purgator si patimeste cel mai mult. Mila lui Dumnezeu e fara margini si mereu imi vin in minte raspunsurile psalmului responsorial "Laudati-l pe Domnul caci este bun. Vesnica e indurarea Lui."

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 20 Apr 2004, 07:38 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 20 Apr 2004, 07:40 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



eu imi pun problema, daca Iuda n-ar fi tradat, ce s-ar fi intimplat. s-ar fi indeplinit profetia? daca da, cum? chiar avea de ales?


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 20 Apr 2004, 07:57 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
eu imi pun problema, daca Iuda n-ar fi tradat, ce s-ar fi intimplat. s-ar fi indeplinit profetia? daca da, cum? chiar avea de ales?

E o intrebare fara raspuns. Evident ca nu s-ar fi implinit profetia, dar sa nu ne aventuram la calvinisti sa punem problema predestinarii. Probabil tradarea ar fi venit din alta parte si oricum chiar daca nu ar fi fost tradat Sinedriul L-ar fi gasit si acuzat oricum.
S-a profetit ca avea sa fie tradat pe 30 de argintib (zaharia 11:12 "...Si mi-au cantarit, ca plata, treizeci de arginti")
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 20 Apr 2004, 09:26 PM
Mesaj #25


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE (dead-cat @ 20 Apr 2004, 08:42 PM)
eu imi pun problema, daca Iuda n-ar fi tradat, ce s-ar fi intimplat. s-ar fi indeplinit profetia? daca da, cum? chiar avea de ales?

Sau daca Pilat se lasa induplecat? sau chiar convertit! oare ce s-ar fi intamplat cu un Pilat crestin?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 21 Apr 2004, 08:03 AM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Sau ce s-ar fi intamplat daca Faraon ii lasa sa plece pe evrei la prima lor cerere? Unde mai erau minunile?
Daca am incerca sa aflam mai multe despre prestiinta lui Dumnezeu, am avea raspuns la multe din intrebarile noastre. Dar sa nu confundam prestiinta cu predestinarea. Dumnezeu stie tot ce o sa fac eu in orele urmatoare, dar nu ma va obliga sa fac acel ceva. Eu o sa aleg. Chiar daca Isus ar fi venit in ziua de azi (desi nu stiu daca mai exista vre-o femeie atat de binecuvantata ca si Maria ca sa poata sa il nasca pe omul Isus) se gaseau intre noi si un Iuda si un Pilat, si un Irod... dar atunci, de vreo 2000 de ani a fost ziua mult asteptata de la facerea lumii...
Ceea ce a fost profetit in Isaia si Zaharia cu mult inainte s-a implinit la litera... De ce oare? Pentru ca Cineva are o privire panoramica asupra intregului univers... si nici nu i-mi ajunge vorba pe buze si el o stie...


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
framesis
mesaj 21 Apr 2004, 08:34 AM
Mesaj #27


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 24
Inscris: 31 March 04
Forumist Nr.: 2.839



Problema lui Iuda ramane o problema foarte controversata. Dupa cum ati spus si voi el s-a facut implinitor al planului divin. Insa marele lui pacat nu a fost acela ca l-a vandut pe Hristos(doar si Petru s-a blestemat ca nu-l cunoaste), ci in faptul ca nu s-a pocait spanzurandu-se.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Apr 2004, 09:32 AM
Mesaj #28


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (SolaScriptura @ 21 Apr 2004, 09:05 AM)
Dumnezeu stie tot ce o sa fac eu in orele urmatoare, dar nu ma va obliga sa fac acel ceva. Eu o sa aleg.

Daca este adevarat ce ai scris aici inseamna ca nu ai liber arbitru. Pentru ca, daca Dumnezeu stie ce decizii vei lua tu in urmatoarele ore, inseamna ca tu nu ai posibilitatea de a lua alte decizii. Implicit, nu ai liber arbitru. Rezulta ca, din moment ce nu poti lua alte decizii, nu ar trebui sa fii nici pedepsit si nici rasplatit pentru actiunile tale din urmatoarele ore. Faptul ca ti se pare ca tu decizi este numai o iluzie, atat timp cat altcineva stie de la inceput ceea ce vei decide.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 21 Apr 2004, 10:55 AM
Mesaj #29


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



E greu la prima vedere sa-ti dai seama de diferentele dintre prestiinta si predestinare. Dar sa nu uiti ca noi suntem robiti de timp, notiune care nu exista in eternitate...
Dumnezeu traieste intr-un etern azi... tu te gandesti ce vei face maine... pentru Dumnezeu ceea ce faci tu peste 10 ani este echivalentul pentru tine a ceea ce faci in urmatoarea fractiune de secunda...


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 21 Apr 2004, 04:18 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



abis
Nu incerca sa-L intelegi pe Dumnezeu deoarece nu vei putea, e mult peste nivelul tau sau al oricarui om de a-L intelege.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 21 Apr 2004, 05:11 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Bine zis, TriRegnum. thumb_yello.gif
Dumnezeu e la doua regnuri distanta de noi... in sus. Incercarea unui om de a-L intelege are toti atatia sorti de izbanda ca si incercarea unei pietre de a intelege un animal, a unei plante de a intelege un om sau a unui animal de a intelege un inger.

Acest topic a fost editat de RZA: 21 Apr 2004, 05:11 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 22 Apr 2004, 08:55 AM
Mesaj #32


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE (TriRegnum @ 21 Apr 2004, 06:20 PM)
abis
Nu incerca sa-L intelegi pe Dumnezeu deoarece nu vei putea, e mult peste nivelul tau sau al oricarui om de a-L intelege.

Cred ca abis incerca sa il inteleaga pe SolaScriptura de fapt....care se pare ca are nivelul necesar de a'l intelege pe Dzeu din moment ce vorbeste in numele lui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 22 Apr 2004, 09:10 AM
Mesaj #33


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Nimeni nu l-a cunoscut pe Dumnezeu decat Fiul lui care este in sanul Tatalui... El l-a facut cunoscut...
Si daca l-am intelege am fi noi dumnezei, noi am fi creatori, pentru ca l-am cuprinde in finitul din noi.
Dar el ni s-a descoperit prin Fiul, si tot ce poate omul sa cunoasca despre Dumnezeu gasim in Cuvant.
Noi,crestinii, ne recunoastem ca fiinte marginite in cunoastere cu posibilitate de dezvoltare doar in credinta.


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 22 Apr 2004, 09:38 AM
Mesaj #34


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@SolaScriptura
DEci tu vorbesti de fapt in numele lui Isus care la randul lui vorbeste in numele Tatalui. Si cuvintele lui Isus tu le cunosti prin intermediul apostolilor, al ucenicilor acestora, si al sfintilor, preotilor, papilor care au urmat
E un sir destul de lung.

Nu ar fi mai simplu oare sa vorbeti DOAR in numele tau? Si sa il lasi pe Tatal, Fiul, sfintii, preotii si papii care mai exista pe lume sa vorbeasca singuri in numele lor?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 22 Apr 2004, 10:15 AM
Mesaj #35


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



QUOTE (gypsyhart @ 22 Apr 2004, 11:40 AM)
@SolaScriptura
DEci tu vorbesti de fapt in numele lui Isus care la randul lui vorbeste in numele Tatalui. Si cuvintele lui Isus tu le cunosti prin intermediul apostolilor

Pana aici cu sirul enumerarilor wink.gif

Este simplu sa vorbesc DOAR in numele meu dar nu este constructiv, si am vorbit zeci de ani, dar au fost vorbe goale. Pana nu cunosti adevarul, adica pe Isus Hristos totul e vorbarie in vant.


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 11:59 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman