HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Ras - Religie - Credinta
yuanescu
mesaj 16 Dec 2003, 11:43 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



Ecleziastul spune ca "rasul e dovada smintelii".
Tot pe aceasta linie merge si Sfantul Ioan Gura de Aur care a spus despre Christos ca nu a ras niciodata... "ceea ce arata ca rasul e foarte aproape de moarte", cum scrie Umberto Eco in "Numele Trandafirului".
As vrea sa imi raspundeti daca RASUL E DOVADA A NEROZIEI ... daca "acel ce rade nu crede in lucrul de care rade... dar nici nu il uraste", stiut fiind faptul ca rasul il elibereaza pe mocofan de frica de diavol "deoarece in praznicul nebunilor si diavolul apare sarac si nebun"... deci putand sa fie controlat.

Stiti ce parere are Biserica Ortodoxa despre ras?
Poate subiectul nu intereseaza ... dar as dori niste raspunsuri cel putin laconice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 17 Dec 2003, 10:05 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Io nu stiu ce spunea sf. Ioan Gura de Aur despre Cristos, da' stiu ca modul in care este infatisat de Evanghelii este complet diferit.

un om care plangea in public, care facea misto de farisei si care ridica tonul in templu la adresa schimbatorilor de bani, tare mira-m-as sa nu fi ras niciodata.
de altfel, nu a participat el la o nunta in Cana, unde a transformat apa in vin, si asta dupa ce se terminase vinul (deci se bause destul deja!!)? daca era impotriva distractiilor, de ce s-a dus la nunta? de ce era acuzat el (pe nedrept) ca este un mancau si un betiv daca el era ascet?

Biblia ia intr-adevar la scarmanat rasul prostesc, si arata ca traim un timp al durerii, in care este mai potrivit sa plangem.

dar tot ea spune, la Eclesiast ca 3:4 "rasul are timpul sau" iar in 11:9 ca tinerii sa se "bucure de tineretea lor".

Iar Psalmii 2:4 arata ca rasul este ceva bun, caci insusi Dumnezeu rade.

si cum ar fi putut fi Isus un tip morocanos, cand 1 Timotei 1:11 arata ca Tatal Sau este un Dumnezeu fericit?

mai vezi si Proverbe 29:9 si Iacov 1:25, pentru a vedea ca bucuria este o calitate divina.

parerea mea este, asadar, ca faptul de a rade si de a te bucura de cele bune nu este catusi de putin un pacat, sau un lucru prostesc.

cei ce l-au gasit pe Dumnezeu sunt cu adevarat fericiti, iar asta se vede din zambetul de pe fata lor. un zambet adevarat si senin, care de multe ori da in ras - un ras vesel, din inima.

o mare deosebire, deci, de rasul provocat de vulgaritati gen "Vacanta Mare", lucruri care ii "bucura" pe oamenii de astazi.

dar a crede si a rade totodata - sunt lucruri care merg mana in mana. spoton.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 17 Dec 2003, 10:13 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Isus a avut doua firu umana si DUmnezeiasca. Este normal ca firea umana sa fi ras, era in societate, a fost la nunta...e tare improbabil sa nu fir ras. Dumnezeu nu condamna rasul...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Dec 2003, 10:13 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ulise
mesaj 19 Dec 2003, 04:47 PM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 19 December 03
Forumist Nr.: 1.561





Subiectul este tratat extensiv, din perspective teologice, filosofice si sociologice, in Numele Trandafirului. Citatul luat din NT ("ceea ce arata ca rasul e foarte aproape de moarte") este pus de Eco in gura calugarului Jorge, personaj aflat in permanenta opozitie cu William de Baskerville; clarific acest fapt ca sa nu se inteleaga ca Umberto Eco ar fi de acord cu aceasta opinie. Si citind NT, precm si alte scrieri ale sale, e destul de evident ca nu e.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 19 Dec 2003, 05:05 PM
Mesaj #5


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



...si s-a mai publicat o carte...cred ca la Humanitas...ii zice RASUL PATRIARHILOR...dar de autor nu sunt sigur...cred ca Teodor Baconsky... mwah1.gif

~~~edit: dar nu e beletristica, cred ca e teza de doctorat in teologie la Sorbona.

Acest topic a fost editat de Nicodim: 19 Dec 2003, 05:06 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 19 Dec 2003, 09:29 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Umorul este totusi o dovada a inteligentei , Dumnezeu ne-a vrut inteligenti: liberul arbitru, cauta si vei gasi ... cine are urechi de auzit sa auda...
Se spune ca bancurile nu te baga in r***t, nu te scot din el, dar te ajuta sa te simti bine acolo. Personal nu cred ca umorul te ajuta sa te simti bine acolo, dar este singurul mod in care iti poti pastra o farama de demnitate. Si parca si necazul e mai mic, daca-i razi in fata.
Topicul mi l-a adus in memorie pe Nicolae Steinhardt : povestind de sfintii si oamenii pe care ii iubea, l-a mentionat si pe Sf. Serafim. Am cautat paragraful si iata-l:
" Pe Sf.Serafim din Sarov il iubesc mult deoarece a inteles ca cea dintai datorie a unui crestin este sa fie fericit. Ipochimenul bosumflat, manios, ursuz, ciufut nu-i un adevarat crestin (cu adevarat primitor al vestei cele bune) oricate mii de metanii ar bate si oricate zeci de mii de lumini ar aprinde. Sf. Serafim nu spunea celor care-i ieseau in cale ori veneau la el "domnule" ori "frate" ori "cuvioase" , ci numai "bucuria mea". Sloganul sau de baza era "bucurati-va ". Iar cand intra in cimitirul manastirii sale (ori intr-altul) striga:"Hristos a Inviat!" Iar mortii intotdeauna raspundeau dupa cuviinta si in cor: "Adevarat a inviat!" "


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 21 Dec 2003, 10:50 AM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (Nicodim @ Dec 19 2003, 05:15 PM)
...si s-a mai publicat o carte...cred ca la Humanitas...ii zice RASUL PATRIARHILOR...dar de autor nu sunt sigur...cred ca Teodor Baconsky... mwah1.gif

~~~edit: dar nu e beletristica, cred ca e teza de doctorat in teologie la Sorbona.

multzumesc pentru informatzie...pare a fi ceva interesant...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 21 Dec 2003, 01:32 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Rasul ... ah yuaneasco ... ce m-ai mai facut sa rad ... si inainte de a dezvalui farsa ... dar mai ales dupa !

Ala ... pus in joc de tine ... a fost "nivelul trei" de "simt al umorului" spoton.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 29 Dec 2003, 01:42 PM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Biblia nu e chiar asa de explicita, dar Coranul zice ca "viata nu e decat un joc si o gluma", iar daca viata e o gluma de ce sa interzicem glumele si rasul?
De ce ne-ar vrea Dumnezeu nefericiti? Cu toate astea toate isi au timpul lor, la fel si rasul. ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anduin
mesaj 8 Jan 2004, 01:07 AM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 26
Inscris: 11 November 03
Forumist Nr.: 1.176



Discutie intre un necrestin si un crestin:
-Eu mai cred unele chestii din Biblie, dar faza cu Iona care a stat 3 zile in burta pestelui nu pot s-o inghit deloc!
-Uite ce e, cand o sa ajung in rai o sa ma duc la Iona si o sa-l intreb cum a fost.
-He he, si daca Iona o sa fie in iad?
-Atunci il intrebi tu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 8 Jan 2004, 02:02 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (1 @ 618033,Dec 17 2003, 10:07 AM)


un om care plangea in public, care facea misto de farisei si care ridica tonul in templu la adresa schimbatorilor de bani, tare mira-m-as sa nu fi ras niciodata.

facea mishto ? ... cred ca confundatzi pilda cu mishto-ul ... ce inseamna mishto ?
ce legatura are glasul ridicat cu sughitzul unui ras?

faptul ca "shi-a lacrimat Isus" ... nu inseamna ca a deschis posibilitatatzi de a shi rade
acest gest paradigmatic nu are nici o legatura cu rasul
daca a spus "fericitzi cei ce plang...." de ce nu a spus shi fericitzi cei ce rad ? ... nu e un semn ca rasul nu e deloc mantuitor?

Acest topic a fost editat de yuanescu: 8 Jan 2004, 02:10 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 8 Jan 2004, 02:19 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (1,618033 @ Dec 17 2003, 10:07 AM)
de altfel, nu a participat el la o nunta in Cana, unde a transformat apa in vin, si asta dupa ce se terminase vinul (deci se bause destul deja!!)? daca era impotriva distractiilor, de ce s-a dus la nunta? de ce era acuzat el (pe nedrept) ca este un mancau si un betiv daca el era ascet?


de ce s-a dus la nunta? ... pai de ce a venit in lume ? ... sa dea pilde shi ... shi sa arate drumul mantuitor
daca s-a dus in locuri rau famate inseamna ca ar fi facut shi el un pacat specific acelor locuri ? ... s-a dus cred pentru a deschide ochii celor ce traiau in intuneric
de unde ideea ca Isus a fost ascet ? unde scrie asha ceva ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 8 Jan 2004, 02:30 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (TriRegnum @ Dec 17 2003, 10:15 AM)
Isus a avut doua firu umana si DUmnezeiasca. Este normal ca firea umana sa fi ras, era in societate, a fost la nunta...e tare improbabil sa nu fir ras. Dumnezeu nu condamna rasul...

de ce sa fie normal sa fi ras de vreme ce avea shi o fire omeneasca ? e ca shi cum atzi spune ca e normal sa fi facut shi faradelegi ca tot a avut el shi o fire omeneasca...shi nu cred ca situatzia sta chiar asha
ce legatura are nunta cu rasul ? ... shi eu am fost la cateva nuntzi shi nu prea m-au amuzat ... chiar detest nuntzile
la nunta a fost pentru a da pilda ... nu a fost intamplatoareprezentza lui la nunta ... dumneavosatra vretzi sa insinuatzi ca Isus s-a dus la unele evenimente ... sa le zic vesele ... pentru a se amuza ? ... e cam periculosa insinuarea

de unde shtitzi dumneavoastra ca Dumnezeu nu condamna rasul ? ... citesc zilele aste ceva din scriirile acestei mintzi geniale care este blaga ... dar nu pot sa fiu de acord cu el cand vorbeshte despre planurile lui Dumnezeu ... cum sa cunoasca blaga planurile lui Dumnezeu ... e ridicol !
asha shi cu dumneavoastra ... de unde shtitzi ca Dumnezeu nu condamna rasul ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 8 Jan 2004, 02:54 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (denise_d @ Dec 19 2003, 09:31 PM)
Umorul este totusi o dovada a inteligentei , Dumnezeu ne-a vrut inteligenti: liberul arbitru, cauta si vei gasi ... cine are urechi de auzit sa auda... 
Se spune ca bancurile nu te baga in r***t, nu te scot din el, dar te ajuta sa te simti bine acolo. Personal nu cred ca umorul te ajuta sa te simti bine acolo, dar este singurul mod in care iti poti pastra o farama de demnitate. Si parca si necazul e mai mic, daca-i razi in fata.
Topicul mi l-a adus in memorie pe Nicolae Steinhardt : povestind de sfintii si oamenii pe care ii iubea, l-a mentionat si pe Sf. Serafim. Am cautat paragraful si iata-l:
" Pe Sf.Serafim din Sarov il iubesc mult deoarece a inteles ca cea dintai datorie a unui crestin este sa fie fericit. Ipochimenul bosumflat, manios, ursuz, ciufut nu-i un adevarat crestin (cu adevarat primitor al vestei cele bune) oricate mii de metanii ar bate si oricate zeci de mii de lumini ar aprinde. Sf. Serafim nu spunea celor care-i ieseau in cale ori veneau la el "domnule" ori "frate" ori "cuvioase"  , ci numai "bucuria mea". Sloganul sau de baza era "bucurati-va ". Iar cand intra in cimitirul manastirii sale (ori intr-altul) striga:"Hristos a Inviat!" Iar mortii intotdeauna raspundeau dupa cuviinta si in cor: "Adevarat a inviat!" "

umorul nu e ras !
rasul nu e o dovada a inteligentzei ! ... ca nu din ras se nashte vorba de spirit ci exact invers se intampla
cel care nascoceshte o vorba de spirit nu incepe sa rada pentru a-i veni o idee haioasa pe magistrala gandului
mai sunt idiotzi din ashtia care au auzit pe undeva ceva ce l-a starnit rasul shi vin apoi sa tzi-o toarne shi tzie dupa care se apuca de ras
ce-i mai grav e ca shi celalalt din e parca contaminat de imbecilitatea lor shi se pun pe ras...doar ca el rad de nerozia de care dau dovada acestia... un fapt destul de tragic dealtfel

daca eu nu rad acum cand citesc o gluma ... inseamna ca nu am intzeles-o ? ce ar fi sa incep acum sa hohotesc ? ... m-ar scoate sheful de sala nitzelush in ger
faptul ca nu rad inseamna ca sunt idiot ?

shi alte finalitatzi din astea te fac sa te simtzi bine ... dar se pune problema daca finalitatea acestui "a te simtzi bine" nu se obtzine facand nishte pacate
ca shi un criminal se simte bine cand se razbuna

cand datzi de necaz incepetzi sa radetzi ?


fericirea nu are nici cea mai mica parte care sa se traga din ras

dumneavoastra nu facetzi diferentza intre ras ... fericire(ce-o fi?) ... bucurie ... shi ... umor ... sunt toate cauza shi efect ... un fel de devalmashie intr-o cautare a starii de bine

mai totzi de pe acest forum vor sa sugereze ca Hristos a cautat o asemenea stare ... oare ?
poate avetzi dreptate ... dar argumentele aduse sunt cam invalide

Acest topic a fost editat de yuanescu: 8 Jan 2004, 02:59 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 8 Jan 2004, 03:45 PM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



yuanescu: putin Extraveral? mmm?

ps: umorul are si el nuantele sale. este o expresie a veseliei, la fel cum poate fi o expresie a cinismului.

cat despre legatura intre o nunta si "locurile rau famate" mi se pare ... de tot rasul! laugh.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 19 Jan 2004, 10:30 PM
Mesaj #16


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Discutia pare de tot rasul pentru ca evident chiar daca ar fi dus la concluzia ca amuzamentul e religios vorbind "Imoral,Ilegal si ingrasa" tot nu se vede niciunul gata sa-l condamne si sa-l ingroape in persoana sa,ceea ce ar fi o greseala cu siguranta.Vreau sa va spun doua vorbe,anume despre Domnul ca nu s-au consemnat frivolitati nu doar pentru ca viata Lui a fost prea chinuita si El a fost prea responsabil,ci si fiindca asa e El,cum unii oameni de exemplu sunt din fire mai seriosi,mai putin amuzabili;al doilea lucru e ca la Tatal am vazut ceva de genul asta,El se poarta oarecum "ghidus"cu copiii Lui ca orice tata iubitor si merita sa-L cunoasteti si sa-l respectati asa cum e.


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 4 Mar 2004, 11:34 PM
Mesaj #17


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Sa nu credeti ca vreau sa reinviu o tema decedata - care ar putea fi buna dispozitie in acest hotel (apropo,cate stele are hanul, afara de Ancuta,stie cineva?) - dar ma arde la lingurica sa va spun ceva si aici pare totusi cel mai nimerit loc.Femeile sunt acuzate de barbati ca nu au simtul umorului,ca nu se prind la glume (deci e proaste),si cate altele asemenea,dar vreau sa va spun ca nu e deloc asa,ci femeile au tot atata simt al umorului ca si barbatii (poate si mai mult p'in unele locuri).Pentru orice ochi e o discrepanta intre genuri privind comportamentul in speta dar e alta cauza decat cea universal acceptata - parerea mia.Motivatia este totusi evidenta,e situatia diferita in care este o femeie fata de un barbat,adica in vreme ce pentru un barbat (citat) este suficient sa fie putin mai frumos decat dracu (am inchis paranteza),pentru o femeie este esential sa fie atrgatoare ca sa se poata bucura de consideratia necesara;prin urmare in timp ce barbatul priveste toate lejer si nu are nici o grija in privinta pozitiei sale (adevarata inamovibilitate parol) permitandu-si sa rada de orice si oricine,chiar de sine fara sa piarda nimic,situatia unei femei este alta,ea se implica in toate aspectele vietii;de exemplu cum sa rada ea relaxata de un banc cu o femeie slampata ca si ea e femeie si poate vreodata si ea arata neingrijita (ceea ce nu-i de ras ca cine se mai uita la ea daca e depunctata) sau cum sa rada la o gluma despre barbati cand asta s-ar putea considera o lipsa de consideratie (ce-am adus-o din condei,nu?) si ar putea sa se interpreteze,sa i se reproseze,s-o ia peste bot chiar,iar exemplele pot continua da cred ca e inteligibil - ca daca scrijeleam de mana nu stiu cine mai descifra "sensul",poate vreun criptolog!Acum vine si gluma (motivul de ras) probabil o sa radeti de mine:lecturand mesajele voastre pe diverse teme vreau sa va spun ca acest forum pare strict feminin,ca si cum toti participantii (aproape) ati fi femei caci va "opariti" imediat,la orice vorbulita va zboara buna dispozitie si faceti bot,"conversatia" rezultata fiind ca intre precupate.Daca comparatia e deplasata atunci arunc in ring alta,dezbaterile seamana mai degraba cu renumitul "K 1" (da nu muntele ci luptele) iar "congregatia" mai mult cu un "Fighting Club" decat cu un cerc de prieteni care se ingaduie,mai mult cu cei care "spun amarului dulce" si se bucura de dureri decat cu cei care se aduna sa se simta bine impreuna in ciuda diferentelor inerente dintre ei,iar asta in conditiile in care tema majora este Cel de Sus.Adica vreau sa va spun sa nu mai va incruntati arata unu la altu (nu face bine la ten).In-chei (poate) cu un citat aproximativ din romanul Numele Trandafirului (cineva l-a gradinarit mai sus),cica:Un sfant trist?Nu e mare lucru de capul lui.


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 5 Mar 2004, 09:45 AM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Vad oameni care se tem de ras. DE ce se tem oamenii de ras? Din acelasi motiv din care se tem de sex. Din acelasi motiv din care se tem de moarte. DIn acelasi motiv din care se tem iubire....Pentru ca rasul adevarat nu poate fi controlat.
Bineinteles ca exista intotdeauna rationalizari (tampoane ar spune cineva) care vor spune "rasul e sminteala", "sexul e animalic", "moartea va veni dar nu azi....". Sunt bune si ele la ceva, de ce sa nu recunoastem. Insa daca poti transforma de ce sa negi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 5 Mar 2004, 09:55 AM
Mesaj #19


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



QUOTE
Vad oameni care se tem de ras. DE ce se tem oamenii de ras? Din acelasi motiv din care se tem de sex. Din acelasi motiv din care se tem de moarte. DIn acelasi motiv din care se tem iubire....Pentru ca rasul adevarat nu poate fi controlat.


ohyeah.gif

Omul se teme cel mai tare de ceea ce nu poate controla. Dar facand astfel, ajunge sa fie paranoic si inchistat. Evident, si mergand la extrema cealalta ajunge la ceva rau.

Asa, cum zicea Eclesiastul, "este un timp pentru a plange, si unul pentru a rade. Un timp pentru a juca, si unul pentru a purta doliu."

Este un timp pentru toate. Life's GOOD!... cheese1.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 12:32 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman