HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Credinta ?!, despre motto-ul forumului
thunder
mesaj 14 Dec 2003, 05:44 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Salve!

Pare ciudat acest motto: "Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum." in contextul ideii de "credinta".

O credinta este in primul rind o idee, un ideal al unei persoane sau al unui grup. O credinta este atunci cind spui: "eu cred ca ...", la fel de bine si cind spui: "eu nu cred ca ...".

Daca forumul poarta numele "Universul credintei" este putin ciudat sa opresti manifestarea si expunerea unor credinte, inclusiv a celor care CRED ca nu exista Dumnezeu. Si asta e o credinta, formulata in mod negativist, adica "NU CRED", aidoma cu "EU CRED CA NU ...".

Daca acest motto este cel care da viata si sens forumului "Universul credintei", inseamna ca titlul e putin cam nepotrivit, si poate ar fi fost mai corect spus: "universul religiilor", avind in vedere ca pina si sensul cuvintului religie vine de la latinescul: "RELIGERE", adica relegare, ceea ce ne induce ideea de "relegare de ceea ce cindva am fost legati, si nu mai sintem", adica sa revenim (relegam) la sursa originara fata de care am fost "legati" cindva, in opinia mea fata de Dumnezeu, sursa TOTULUI.

Daca titlul forumului este cel care da viata si sens acestui forum atunci mottoul nu este cel mai bine ales si este in neconcordanta cu ideea care a impulsionat infintarea unui asemenea forum (sir de discutii).

Fiecare are o anumita credinta, ba poate unii atei o au mai mare decit a unor asa zisi "credinciosi", atita tot ca e orientata invers, catre a spune/afirma/crede ca NU EXISTA Dumnezeu.

IMO, din rindurile acestora se pot naste niste adevarati si mari (puternici) credinciosi ... cu mult mai profunzi si mai patrunsi de credinta decit cei care acum se numesc credinciosi, cind de fapt ei sint mai mult CREDULI, nu credinciosi. smile.gif

Eu personal cred ca trebuie ascultate opiniile fiecaruia, fie ele si "oponente" si sa-i lasam si pe altii sa el argumenteze, iar noi daca avem ceva de spus sa o facem intr-un mod inteligent, intelept chiar ... folosind contra-argumente de bun simt, logice si chiar sustinte de paseje si texte relevante extrase din cartile si textele pe care le consideram ca fiind reprezentative credintei noastre.

PS. Sa nu credeti ca spun asta doar de dragul "criticii", sau sa ma aud si eu ... ci pt. ca stiu cum este sa fii ateu, si sa nu mai fi ateu. Eu personal am fost ateu peste 25 de ani ... asa ca ... stiu cum e sa fii si in pielea unora si a altora.
spoton.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 14 Dec 2003, 06:05 PM
Mesaj #2


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



in primu' rand, bine ai venit la Han... welcome.gif

in al doilea rand...chestiile ateiste sunt si ele discutate...dar la sectiuni gen "Filosofie si dezbateri".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 14 Dec 2003, 06:28 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Bun venit la Han thunder !

Nu observasem indicatia respectiva ("Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum."). Sunt si eu nou pe aici.

Cred ca ai dreptate in ce priveste prima parte "Mesajele cu caracter ateist ... sunt interzise in cadrul acestui forum", daca plecam de la premiza ca si "ateismul" e pana la urma tot o Credinta (credinta in lipsa oricarei zeitati !).
De fapt, denigrarea oricarei credinte (inclusiv aceea ca nu exista zei) cred ca trebuie interzisa pe sub-forumul asta.

Probabil ca o exprimare mai fericita ar fi fost "Mesajele care au ca scop denigrarea unei credinte (religioasa sau de alt gen) sunt interzise in cadrul acestui forum.").

Altfel, tot fost ateu si eu. spoton.gif

calfa


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Dec 2003, 06:28 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
thunder
mesaj 14 Dec 2003, 06:38 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
in primu' rand, bine ai venit la Han... welcome.gif


Merci ... bine v-am gasit. smile.gif Cineva mi-a semnalat existanta acestui forum si a unor tematici de natura ceva mai oculta, spirituala, si chiar "religioasa" ... si iata mi-am facut simtita prezenta ... fizica si subtila. smile.gif)

QUOTE
in al doilea rand...chestiile ateiste sunt si ele discutate...dar la sectiuni gen "Filosofie si dezbateri".


Ma rog, eu semnalam mai degraba neconcordanta titlului forumului cu acela al notto-ului. Cit despre filozofie si dezbateri ... ce sa zic ... nu stiu in ce masura se poate integra ateismul intr-o filozofie. IMO, ateismul e mai degraba o credinta decit o filozofie (de viata). flowers.gif sorry.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 14 Dec 2003, 06:42 PM
Mesaj #5


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



...dar existenta sau nu a lui Dumnezeu este o chestie centrala in istoria filosofiei (metafizica, etica, filosofia religiei)... mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 15 Dec 2003, 10:06 AM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



thunder - prezenta ateilor militanti nu este binevenita aici, si aceasta datorita faptului ca proprietarul hanului a ajuns la concluzia (pe care o sustin 100%!) ca discutiile in contradictoriu dintre atei si credinciosi nu duc la nimic bun.

pe de alta parte, ajuns din intamplare moderator al acestui forum, incerc sa pastrez o atmosfera decenta si intre credinciosi, care pot fi la fel de vehementi in argumentele lor, iar discutiile pot ajunge lesne un dialog al surzilor. iata de ce a fost adaugata si expresia "care au ca scop denigrarea unei religii". denigrare pe care o pot face si cei din alte religii.

pe de alta parte, a avea o opinie diferita (inclusiv atee) si a o declara, nu incalca regulamentul acestui forum. ateii stiu prea bine ca nu le-am limitat accesul aici.
doar ca la un moment dat, se transformase in forum de "materialism dialectic" cu vagi nuante staliniste, asa ca a fost nevoie de acest motto. pentru temperarea spiritelor! ohyeah.gif


pe aceasta cale transmit un mesaj tuturor celor care vin pe acest forum: incercati sa folositi un limbaj care sa indemne la intelegere, iar nu la dezbinare. voi permite (asa cum am si facut-o) flame-urile ocazionale, pe care le consider inevitabile si normale, ca, de altfel, si diferentele puternice de opinie.
dar daca se intinde coarda (indiferent cine o face) voi aplica regulamentul forumului. de care tinem cu totii.

aici venim sa ne discutam si sa ne simtim bine, iar nu sa ne dam in cap unii la altii. pentru asta exista zeci de forumuri pe net, dar nu si acesta!

multam! spoton.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 17 Dec 2003, 01:55 AM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



Daca discutziile in contradictoriu dintre atei shi credincioshi nu duc la nimic bun...atunci discutziile in contradictoriu dintre credincioshi shi credincioshi pot construi ceva?

nu cred ca aici trebuie adusa in discutzie contradictzia ca pe un principiu daunator ... ci argumentatzia
mie (deshi cred in Dumnezeu) mi-ar face placere sa citesc pe acest forum o disputa intre d'aquino shi volter...intre staniloaie shi cioran de exemplu
dumneavostra nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 17 Dec 2003, 10:07 AM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



nu contradictia este cea care dauneaza - in nici un caz. ci strigatul unii la altii.

cum se mai intampla uneori si aici... tongue.gif

staniloae si cioran - asta da discutie!


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 7 May 2024 - 05:40 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman