HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

46 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> U.s.a. Politica Noului Presedinte B.h. Obama, Discutii despre politica americana sub administratia Obama
Rovaniemi
mesaj 24 Jan 2009, 01:18 PM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(Cla @ 23 Jan 2009, 01:22 PM) *
marduk, daca maresti poza, vezi ca e steagul Israelului.



Steagul libanez are un cidru in mijloc. A nu se confunda cu pileala drunk.gif rofl.gif



Nici nu îl putem confunda cu pileala. Copacul se cheamă cedru, iar cidrul e doar în creierii tăi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
O.M.
mesaj 24 Jan 2009, 02:18 PM
Mesaj #37


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 23 November 08
Forumist Nr.: 12.389



Europa il primeste pe Obama cu bratele deschise, dar cat timp va dura Luna de Miere? http://epochtimes-romania.com/articles/200...icle_24571.html
Obama va discuta miercuri despre Irak si Afghanistan http://epochtimes-romania.com/articles/200...icle_25792.html
Ordinul de inchidere a Gunatanamo Bay atrage reactii rapide
http://epochtimes-romania.com/articles/200...icle_25835.html

O noua perspectiva asupra lumii noastre in schimbare - stiri necenzurate in ziarul independent The Epoch Times http://epochtimes-romania.com/ .


--------------------
Adevar-Bunatate-Toleranta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 24 Jan 2009, 02:30 PM
Mesaj #38


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Rovaniemi @ 24 Jan 2009, 12:18 PM) *
Nici nu îl putem confunda cu pileala. Copacul se cheamă cedru

Scuze, aici ai dreptate. E cčdre, nu cidre.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Jan 2009, 02:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 24 Jan 2009, 03:32 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O noua decizie a lui Obama. Cred ca aceasta decizie ii va infuria pe conservatori.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Jan 2009, 04:47 AM
Mesaj #40


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



off topic

Cla, te-am rugat sa postezi bancurile in alta parte.


Acest topic a fost editat de abis: 25 Jan 2009, 03:22 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 26 Jan 2009, 11:30 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(marduk @ 23 Jan 2009, 11:27 PM) *
Exagerezi, iar daca ai dovezi, prezinta-le.

churchill era extraordinar de suparat de ritmul in care procesul de la nurnberg progresa si exista posbilitatea ca cei mai multi de acolo sa fie achitati, ceea ce s-a si intamplat.

directiva a fost data undeva in vara lui 1945 , de fapt atunci a inceput implementarea ei . nazistii dispareau in padure incasau un glonte in ceafa si apoi cadavrele erau lasate la marginea drumului.

documente clare nu sunt dar se pare ca este vorba de mii de ss-isti si altii cu functii inalte. nu a fost ceva placut dar extrem de necesar.


In an Appendix to the final volume of The Second World War, Churchill reprints without comment a letter he wrote to his Foreign Secretary, Anthony Eden. In it he referred to mass “butcheries,” particularly of Jews, as “probably the greatest and most horrible crime ever committed” and says “all concerned who may fall into our hands, including those who only obeyed orders...should be put to death after their association with the murders has been proved.” This letter, in particular, has been cited favourably by writers on the Holocaust.


http://www.winstonchurchill.org/i4a/pages/....cfm?pageid=930

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 26 Jan 2009, 11:35 AM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Jan 2009, 08:26 AM
Mesaj #42


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Misto de tot; se intampla exact ce am spus anul trecut pe alt topic, si nimeni nu m-a crezut.
Obama a lansat 2 rachete prin "Predator" asupra Pakistanului.
Cica in cautarea lui Osama. Ei, asta e o chestie calculata si planificata demult.
E doar un pretext pentru a destabiliza regiunea, pentru ca Osama e demult mort.
Nu uitati ce-a fost in Mumbai, nu au fost pakistanezi implicati in atentatul ala, a fost "false flag"



Benazir Bhutto: Bin Laden was Murdered





--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 27 Jan 2009, 09:01 AM
Mesaj #43


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(andra_v @ 23 Jan 2009, 09:39 AM) *
Seamana ceva din stilul de guvernare american cu cel romanesc?


Da, draga, coruptia si implicarea baietilor cu ochi albastri!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Jan 2009, 09:11 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 26 Jan 2009, 11:30 AM) *

QUOTE
documente clare nu sunt

No comment.
QUOTE
dar se pare ca este vorba de mii de ss-isti si altii cu functii inalte. nu a fost ceva placut dar extrem de necesar.

propaganda rusa, care dorea sa faca oficiale si normale crimele comise de armata rusa.
QUOTE
“[b]all concerned who may fall into our hands, including those who only obeyed orders...should be put to death [u]after their association with the murders has been proved[/u]

Aceasta era politica oficiala a americanilor si englezilor fata de nazisti, aceasta atitudine a continuat si dupa terminarea procesului de la Nurnberg, spre deosebire de rusi care faceau anchete sumare si-i executau pe ofiterii si soldatii germani doar pentru ca faceau parte din divizii SS.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 Jan 2009, 11:38 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(marduk @ 27 Jan 2009, 10:11 AM) *
No comment.

propaganda rusa, care dorea sa faca oficiale si normale crimele comise de armata rusa.

Aceasta era politica oficiala a americanilor si englezilor fata de nazisti, aceasta atitudine a continuat si dupa terminarea procesului de la Nurnberg, spre deosebire de rusi care faceau anchete sumare si-i executau pe ofiterii si soldatii germani doar pentru ca faceau parte din divizii SS.

am gresit cand am spus documente clare nu sunt. imi cer scuze, dar era vorba de linkuri pe net. documente sunt destule. nu prea se vorbeste despre asta e un pic embarassing. sunty ofiteri de MI6 care au declarat ca au executat nazisti "in ceafa' . se foloseau waltere ca sa para rafuiala.

nu vad chestia cu rusii , ce au facut britanicii au facut in germania de vest nu in est deci nu are legatura.

ai gresit ce ai subliniat. politica oficiala americana era ca ei sa fie judecati nu executati sumar. iar should be put to death are o anumita conotatie in engleza si ar trebui sa te gandesti ca mai sunt si alte pedepse nu numai executia. blink.gif

LE: inca o data , nu vorbim de "istorie alternativa". nazistii nu s-au evaporat si erau mult mai multi decat aia de la nurnberg devil.gif

LE LE: un fenomen exact la fel se pare ca s-a petrecut in irak in paralel cu "the surge" . dar de asta doar s-a auzit un pic nu prea mult asa doar cat trebuie jamie.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 27 Jan 2009, 11:47 AM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Jan 2009, 11:49 AM
Mesaj #46


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



No, ce bine ca bunicu-meu, care a fost in SS, a facut prizonierie in Rusia, a avut sansa de-a veni acasa.
Adica nu acasa în Banat, dar l-au luat nemtii la Nürnberg, prin '48.
N-a fost unu de-ala rau, ca l-ar fi executat rusii. Mie mi-a povestit ca facea hainele sefilor, el fiind croitor de meserie.
Asta cred ca a fost norocul sau.

Si asa am ajuns si eu in Nürnberg, mai târziu.

Acest topic a fost editat de Cla: 27 Jan 2009, 12:02 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Jan 2009, 08:46 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 27 Jan 2009, 11:38 AM) *

QUOTE
nu prea se vorbeste despre asta e un pic embarassing. sunty ofiteri de MI6 care au declarat ca au executat nazisti "in ceafa' . se foloseau waltere ca sa para rafuiala.

povesti, este posibil ca pe front englezii si americanii sa fi executat ofiteri SS dar sa fie executati dupa ce erau capturati fara proces si fara o acuzatie clara eu unul ma indoiesc ca s-a intamplat asa ceva. poate au fost cateva excese dar asta nu inseamna ca a fost o regula.
QUOTE
nu vad chestia cu rusii , ce au facut britanicii au facut in germania de vest nu in est deci nu are legatura.

ideea cu procesele de la Nurnberg a apartinut americanilor si apoi a fost imbratisata de englezi si ceilalti aliati, rusii nu au fost de acord cu acest proces pe care l-au considerat tot timpul o propaganda aliata si nimic altceva. am amintit de rusi deoarece cele mai multe executii sumare au avut loc idirect pe front sau in zona lor de ocupatie.
QUOTE
ai gresit ce ai subliniat. politica oficiala americana era ca ei sa fie judecati nu executati sumar. iar should be put to death are o anumita conotatie in engleza si ar trebui sa te gandesti ca mai sunt si alte pedepse nu numai executia.

nici nu m-am gandit la altceva, americanii doreau sa fie judecati si condamnati.
QUOTE
inca o data , nu vorbim de "istorie alternativa". nazistii nu s-au evaporat si erau mult mai multi decat aia de la nurnberg

istoria alternativa? istoria are nevoie de probe nu de povesti. nazistii nu s-au evaporat, cei care au comis crime au fost condamnati si la 50 de ani de la terminarea razboiului iar multi dintre ei au fost executati de rusi sau au murit prin Siberia cu mici exceptii.
QUOTE
un fenomen exact la fel se pare ca s-a petrecut in irak in paralel cu "the surge" . dar de asta doar s-a auzit un pic nu prea mult asa doar cat trebuie

nu stiu cum s-au petrecut lucrurile in Irak, dar cred ca suntem off topic, daca vrei sa discutam despre WW2 vino pe topicul dedicat.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 Jan 2009, 08:59 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(marduk @ 27 Jan 2009, 09:46 PM) *
povesti, este posibil ca pe front englezii si americanii sa fi executat ofiteri SS dar sa fie executati dupa ce erau capturati fara proces si fara o acuzatie clara eu unul ma indoiesc ca s-a intamplat asa ceva. poate au fost cateva excese dar asta nu inseamna ca a fost o regula.

ideea cu procesele de la Nurnberg a apartinut americanilor si apoi a fost imbratisata de englezi si ceilalti aliati, rusii nu au fost de acord cu acest proces pe care l-au considerat tot timpul o propaganda aliata si nimic altceva. am amintit de rusi deoarece cele mai multe executii sumare au avut loc idirect pe front sau in zona lor de ocupatie.

nici nu m-am gandit la altceva, americanii doreau sa fie judecati si condamnati.

istoria alternativa? istoria are nevoie de probe nu de povesti. nazistii nu s-au evaporat, cei care au comis crime au fost condamnati si la 50 de ani de la terminarea razboiului iar multi dintre ei au fost executati de rusi sau au murit prin Siberia cu mici exceptii.

nu stiu cum s-au petrecut lucrurile in Irak, dar cred ca suntem off topic, daca vrei sa discutam despre WW2 vino pe topicul dedicat.

cred ca faci o confuzie intre americani si englezi, au avut zone de ocupatie diferita. englezii au executat ofiterii ss si gestapo pe baza listelor intocmite inainte de trecerea rinului . cei mai multi dintre cei executati aveau cel putin 2 chestii in comun : impuscarea prizonierilor aliati de razboi si /sau high-ranking nazi elite .

s-a mers in paralel cu nurnberg si in cel mai mare secret.

imi pare rau ca nu am ce link sa iti dau desi am cautat vreo 2 ore sa vad daca e ceva pe net care e plin numai cu idiotenii alternative. am citit despre asta intr-o carte de istorie si a fost la un moment dat si un scurt documentar pe discovery . am uitat intre timp numele operatiunii si numele agentilor care au iesit sa declare ca ei au fost cei care au executat ordinul.

parerea mea este ca acei oameni au fost niste eroi si au facut ce trebuia facut chiar daca nu era placut.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Jan 2009, 09:04 PM
Mesaj #49


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Mai baieti, nu va certati. Cand se va redeschide sala 600 mergem si ne uitam si sunteti invitati la o bere dup-aia smile.gif
Si mai putem sa mergem si la Reichsparteitagsgelände (Colosseum din Nürnberg), unde zilnic e o expozitie despre 3 Reich. Cu istorie, poze, si...si...si. Si bere laugh.gif



--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dorinteodor
mesaj 27 Jan 2009, 09:14 PM
Mesaj #50


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 237
Inscris: 25 March 06
Forumist Nr.: 8.030



back to topic....
obama nu apartine mediului cultural al negrilor americani si nici mediului cultural american. el doar imita comportamentul americanilor....are vocatie de dictator, e convins ca stie drumul cel drept si are visuri fanteziste ca orice dictator care se reprima....

discuta cu abbas despre pace. nu are ce discuta si nu are de ce discuta. pina palestinienii nu lasa jos armele si nu se apuca de activitate economica eficienta, nu va avea cine sa plateasca impozite "guvernului" palestinian. si fara buget nu exista stat.... din ajutoare externe nu se poate sustine un stat.obama ar fi trebuit sa stie aceste lucruri elementare si nu sa vina cu aiureli bazate pe "intelegere"....

cu guantanamo, obama iar arata o profunda neintelegere a lumii. intrebarea fundamentala este legata de raspunsul la intrebarea: trebuie sistemul democratic sa-i apere pe cei care lupta pentru distrugerea sistemului democratic? atentie, doar am pus o intrebare. daca da, guantanamo trebuie inchis, daca nu atunci nu.

singura idee buna de la el pare a fi dorinta de a obtine independenta de petrolul strain. dar aici intervin multi factori tehnici si stiintifici, nu cred ca este idea lui. oricum, doe are multe planuri si programe in desfasurare iar finantarea o face congresul....

asa ca pentru mine obama are un comportament suspect. bush era foarte american si era decis in actiune cum ii sta bine unui american. obama vrea sa pacaleasca cumea cu politica impaciuitoare, ne-americana si tipica pentru cei slabi....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Jan 2009, 09:42 PM
Mesaj #51


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Mai... deja anul trecut ziceam... fiti atenti ce se intâmpla în Africa cu AFRICOM. Dar nimeni n-a auzit, sau m-au luat drept aiurit.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jan 2009, 11:54 PM
Mesaj #52


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(dorinteodor @ 27 Jan 2009, 09:14 PM) *
intrebarea fundamentala este legata de raspunsul la intrebarea: trebuie sistemul democratic sa-i apere pe cei care lupta pentru distrugerea sistemului democratic?

Raspunsul este "da". Trebuie sa apere orice om.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Jan 2009, 10:20 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 28 Jan 2009, 01:54 AM) *
Raspunsul este "da". Trebuie sa apere orice om.

Iti pune unu' bomba sub casa si apoi tu il mangai pe crestet. Daca ai scapat !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Jan 2009, 10:40 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dorinteodor @ 27 Jan 2009, 09:14 PM) *

QUOTE
obama nu apartine mediului cultural al negrilor americani si nici mediului cultural american. el doar imita comportamentul americanilor....are vocatie de dictator, e convins ca stie drumul cel drept si are visuri fanteziste ca orice dictator care se reprima....

Obama este imitator ca ofera pacea ca alternativa in Orientul Mijlociu, el ii imita pe predecesorii sai fostii presedinti care au crezut intr-o pace trainica in O.M. Dictator? o fi, ramane sa vedem daca poate devenii si actiona ca un dictator intr-un sistem democratica ca al USA.
QUOTE
discuta cu abbas despre pace. nu are ce discuta si nu are de ce discuta. pina palestinienii nu lasa jos armele si nu se apuca de activitate economica eficienta, nu va avea cine sa plateasca impozite "guvernului" palestinian. si fara buget nu exista stat.... din ajutoare externe nu se poate sustine un stat.obama ar fi trebuit sa stie aceste lucruri elementare si nu sa vina cu aiureli bazate pe "intelegere"....

Dar cu cine vroiai sa vorbeasca, cu Ali din coltul strazii, Abbas este reprezentantul palestinienilor recunoscut international ca atare. In rest ai dreptate, palestinienii trebuie sa inceteze atacurile sa depuna armele si sa inceapa construirea unui stat de drept, in teritoriile pe care le au sau pe care le vor dobandi in urma negocierilor.
QUOTE
cu guantanamo, obama iar arata o profunda neintelegere a lumii. intrebarea fundamentala este legata de raspunsul la intrebarea: trebuie sistemul democratic sa-i apere pe cei care lupta pentru distrugerea sistemului democratic? atentie, doar am pus o intrebare. daca da, guantanamo trebuie inchis, daca nu atunci nu.

Guantanamo oricum va fi inchis, americanii vor fi nevoiti in cele din urma sa o cedeze cubanezilor. Ce spui tu despre distrugerea sitemului democratic este discutabil. Fiecare stat sau popor crede ca sistemul politic din tara respectiva este democratic, chiar si comunistii spuneau asta. Cum defineste fiecare democratia si cu o aplica ramane sa vedem. Nu numai palestinienii (hamas, hezbolah) lupta pentru distrugerea democratiei. Poate ar trebui infiintata o inchisoare internaionala sub mandat ONU, dar repet trebuie sa definim democratia, sa vedem in baza caror legi unanim acceptate ii inchide pe cei ce se fac vinovati.
QUOTE
singura idee buna de la el pare a fi dorinta de a obtine independenta de petrolul strain.

Daca USA se vor axa mai mult pe energiile alternative, atunci vor reusi, mai mult poate vor devenii locomotiva schimbarilor ce trebuiesc facute pana nu este prea tarziu pentru a ne salva planeta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jan 2009, 10:56 AM
Mesaj #55


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 28 Jan 2009, 10:20 AM) *
Iti pune unu' bomba sub casa si apoi tu il mangai pe crestet.

Nu. Il tratezi conform legii. Il duci la proces, il lasi sa fie aparat de un avocat si il arunci la inchisoare pentru tot restul vietii, daca asa hotaraste tribunalul. Diferenta dintre tine si terorist este ca tu, daca te consideri un om civilizat, nu aplici "dinte pentru dinte" - aplici legea. Iar legea prevede niste proceduri clare de urmat pentru orice individ, care este considerat nevinovat pana cand un tribunal hotaraste altfel.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 28 Jan 2009, 02:35 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 28 Jan 2009, 11:56 AM) *
Nu. Il tratezi conform legii. Il duci la proces, il lasi sa fie aparat de un avocat si il arunci la inchisoare pentru tot restul vietii, daca asa hotaraste tribunalul. Diferenta dintre tine si terorist este ca tu, daca te consideri un om civilizat, nu aplici "dinte pentru dinte" - aplici legea. Iar legea prevede niste proceduri clare de urmat pentru orice individ, care este considerat nevinovat pana cand un tribunal hotaraste altfel.

ne poti spune care e legea care se aplica unui combatant strain care nu semneaza/respecta conventia de la geneva si care este acuzat ca a comis crime in afara teritoriului statului care il trimite in judecata? ca de aici provine problema imho.

obama a spus ca vrea ca intr-un an sa inchida guantanamo. insa a lasat liber la procedurile neortodoxe in afara waterboardingului . se pare ca sunt altele mai eficiente devil.gif

ps: dinte pentru dinte expresia biblica nu se aplica si teroristilor. ei nu fac dinte pentru dinte ci nevinovat pentru potential vinovat.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jan 2009, 02:45 PM
Mesaj #57


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 28 Jan 2009, 02:35 PM) *
ne poti spune care e legea care se aplica unui combatant strain care nu semneaza/respecta conventia de la geneva si care este acuzat ca a comis crime in afara teritoriului statului care il trimite in judecata?

Din cate ma pricep la drept international, se aplica legea statului pe al carui teritoriu s-a comis infractiunea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Jan 2009, 02:47 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 28 Jan 2009, 12:56 PM) *
Nu. Il tratezi conform legii. Il duci la proces, il lasi sa fie aparat de un avocat si il arunci la inchisoare pentru tot restul vietii, daca asa hotaraste tribunalul. Diferenta dintre tine si terorist este ca tu, daca te consideri un om civilizat, nu aplici "dinte pentru dinte" - aplici legea. Iar legea prevede niste proceduri clare de urmat pentru orice individ, care este considerat nevinovat pana cand un tribunal hotaraste altfel.

He-he-he ! Ce sa duci la proces ? Bucatelele ramase din terorist dupa ce si-a detonat bomba ?!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 28 Jan 2009, 02:49 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 28 Jan 2009, 03:45 PM) *
Din cate ma pricep la drept international, se aplica legea statului pe al carui teritoriu s-a comis infractiunea.

nu ma pricep la drept cu atat mai putin la drept international dar ce ai mentionat este ca si cum procesul de la nurnberg s-ar fi judecat conform legilor de la nurnberg existente pe teritoriul germaniei naziste si in vigoare in perioada 1933-1945. toti ar fi fost achitati ca au respectat legea. ohyeah.gif
si germanii au semnat conventia de la geneva dar nu au respectat-o.

de aici provine dificila sarcina de a ii judeca pe acesti apatrizi. mai vorbim intr-un an daca obama (care este un jurist) a gasit o solutie viabila sau nu la aceasta problema spinoasa.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jan 2009, 02:55 PM
Mesaj #60


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 28 Jan 2009, 02:47 PM) *
Ce sa duci la proces ? Bucatelele ramase din terorist dupa ce si-a detonat bomba ?!

Da, pe alea nu le duci la proces, le duci la Guantanamo.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Jan 2009, 03:06 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 28 Jan 2009, 10:56 AM) *
Nu. Il tratezi conform legii. Il duci la proces, il lasi sa fie aparat de un avocat si il arunci la inchisoare pentru tot restul vietii, daca asa hotaraste tribunalul. Diferenta dintre tine si terorist este ca tu, daca te consideri un om civilizat, nu aplici "dinte pentru dinte" - aplici legea. Iar legea prevede niste proceduri clare de urmat pentru orice individ, care este considerat nevinovat pana cand un tribunal hotaraste altfel.

Mai simplu declari legea martiala ori legi speciale si-i mai si omori fara procese.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Jan 2009, 05:03 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Presedintele Hussein Obama este felicitat din Gaza

Un important lider Hamas l-a felicitat pe Barack Obama


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Jan 2009, 05:09 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Presedintele iranian cere presedintelui USA sa-si retraga armata de peste tot din lume si pe deasupra sa-si ceara si scuze poporului iranian.(EVZ). Conciliatorismul este bun dar nu cu dictatorii sau fanaticii, sa vedem ce va raspunde presedintele Obama.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jan 2009, 05:14 PM
Mesaj #64


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Marduk, nu te astepta la un raspuns imediat si in acelasi ton. Obama cred ca vrea intr-adevar sa schimbe ceva si sa urneasca lucrurile, si nu va riposta agresiv la tupeul liderului iranian.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 28 Jan 2009, 05:14 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(marduk @ 28 Jan 2009, 06:09 PM) *
Conciliatorismul este bun dar nu cu dictatorii sau fanaticii, sa vedem ce va raspunde presedintele Obama.

cred ca porumbelul pacifist tocmai a facut pipi pe el . sa vedem reactia lui obama ( daca va fi ).

e inceputul unei treziri dureroase la realitate a democratilor ca epoca 'make love not war' a apus de mult.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Jan 2009, 05:28 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(marduk @ 28 Jan 2009, 07:09 PM) *
Presedintele iranian cere presedintelui USA sa-si retraga armata de peste tot din lume si pe deasupra sa-si ceara si scuze poporului iranian.(EVZ). Conciliatorismul este bun dar nu cu dictatorii sau fanaticii, sa vedem ce va raspunde presedintele Obama.

Ce sa raspunda ? Ia uite ce zice Secretarul de stat al apararii al lui Hussein Obama :

Secretarul american al Apararii acuza Iranul ca desfasoara actiuni subversive in America Latina

Alte stiri comunica ca Iranul este aproape de a produce o arma nucleara ! Cred ca America lui Obama va inghiti o mare galusca in politica externa. Dupa Kennedy niciun presedinte democrat american nu s-a ridicat la inaltime in politica externa a SUA .



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Jan 2009, 05:30 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 28 Jan 2009, 05:14 PM) *
Marduk, nu te astepta la un raspuns imediat si in acelasi ton. Obama cred ca vrea intr-adevar sa schimbe ceva si sa urneasca lucrurile, si nu va riposta agresiv la tupeul liderului iranian.

Cu siguranta nu ma astept sa raspunda pe acelasi ton, mai ales de la un absolvent la Harvard. Totusi iranienii joaca tare.

QUOTE(turbo trabant @ 28 Jan 2009, 05:14 PM) *
cred ca porumbelul pacifist tocmai a facut pipi pe el.

te referi la Ahmadinejad?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 28 Jan 2009, 05:33 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(March @ 28 Jan 2009, 06:28 PM) *
Cred ca America lui Obama va inghiti o mare galusca in politica externa. Dupa Kennedy niciun presedinte democrat american nu s-a ridicat la inaltime in politica externa a SUA .

fa diferenta intre obama si sustinatorii democrati o parte a lor la care el s-a adresat cu "voi fi baiat bun si cuminte nu ca vacarul de bush".

obama e un tip inteligent si care stie ca o fraza frumoasa si un discurs frumos face mai mult ca o mie de bombe. dar el trebuie sa aiba si un plan de rezerva pentru ca la un vals it takes two si se pare ca "ei" nu vor.

e frumoasa si reactia lui putin: nu aduce rachetele la kaliningrad daca obama ingheata scutul. jamie.gif

democratii au parte de un dus rece pe plan extern inca din primele zile.

@marduk: nu , porumbelul era tabloul idilic ca o data cu alegerea lui obama sacalul sa doarma cu mielul ca tarile arabe se vor transforma in monumente ale pacii etc etc.

astazi am tachinat un american democrat pe tema asta. reactia lui destul de fair " well , we tried , we've been nice but some people just treat you as fool if you do it".
daca bad guys o tin tot asa, in 6 luni avem foc de artificii in dormitorul lui ahmaninejad. sorry.gif


Acest topic a fost editat de turbo trabant: 28 Jan 2009, 05:37 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jan 2009, 05:43 PM
Mesaj #69


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 28 Jan 2009, 05:33 PM) *
porumbelul era tabloul idilic ca o data cu alegerea lui obama sacalul sa doarma cu mielul ca tarile arabe se vor transforma in monumente ale pacii etc etc.

A spus cineva asta? Nu, simpla alegere a unui democrat la Casa Alba nu va face minuni peste noapte. Trebuie ani de diplomatie si eforturi serioase pentru a se vedea rezultate. Este si normal ca iranienii (si altii ca ei, in curand) sa testeze noua administratie cu astfel de declaratii. Daca raspunsul va fi cel pe care l-ar fi dat Bush, vor putea sa pretinda ca iata, in America nimic nu s-a schimbat - pe cand un raspuns ponderat le-ar crea mai multe dificultati.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 28 Jan 2009, 05:49 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 28 Jan 2009, 06:43 PM) *
Nu, simpla alegere a unui democrat la Casa Alba nu va face minuni peste noapte. Trebuie ani de diplomatie si eforturi serioase pentru a se vedea rezultate. Este si normal ca iranienii (si altii ca ei, in curand) sa testeze noua administratie cu astfel de declaratii. Daca raspunsul va fi cel pe care l-ar fi dat Bush, vor putea sa pretinda ca iata, in America nimic nu s-a schimbat - pe cand un raspuns ponderat le-ar crea mai multe dificultati.

well, unii votanti asta au crezut . ca obama se va retrage din irak , va face sua respectata etc etc . din prima zi. sunt alegatori democrati care au votat anti-bush nu pro -obama si care nu si-au dat seama ca acest lucru nu este realizabil. ale tineretii valuri.

imi aduce aminte de meciul kennedy vs hrusciov la prima faza intalnirea de la viena cand jfk s-a dus cu porumbelul pacii in mana si hrusciov i-a rasucit pe loc gatul. hrusciov l-a luat drept pompalau pe jfk ( ceea ce nu era) si a plusat cu rachetele in cuba.

de aceea nu cred ca bad boys se vor margini numai la declaratii si ca ei comit o eroare grava in a il subestima pe omul obama.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

46 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 04:31 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman