HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

46 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> U.s.a. Politica Noului Presedinte B.h. Obama, Discutii despre politica americana sub administratia Obama
abis
mesaj 1 Feb 2009, 03:38 PM
Mesaj #106


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(dorinteodor @ 1 Feb 2009, 08:48 AM) *
avem problema guantanamo si avem problema gaza. nici una din aceste probleme nu are rezolvare in limitele sistemului democratic actual iar rezolvarea corecta ar presupune chestii absolut inacceptabile de marea majoritate

Ce chestii? unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Feb 2009, 07:58 PM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Iata si primele reactii la o decizie a presedintelui Obama. Sa asteptam se vedem ce reactii vor genera celelalte decizii ale presedintelui SUA.

Acest topic a fost editat de marduk: 1 Feb 2009, 07:59 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Feb 2009, 08:48 PM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(marduk @ 1 Feb 2009, 09:58 PM) *
Iata si primele reactii la o decizie a presedintelui Obama.


Pai cum era sa dea clipul ala ? N-ai auzit ca postul NBC se numara printre "tamaierii" presedintelui Hussein Obama ?!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Feb 2009, 08:48 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mutulica
mesaj 2 Feb 2009, 07:48 AM
Mesaj #109


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



hai mai, e misto ideea... era ceva asemanator si cu hitler
oricum, daca ne uitam in peisajul politic romanesc, unde partidele se aduna ca sa dea jos pe Base.. cam stiu si ce il asteapta pe cioroi in patru ani


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 2 Feb 2009, 11:01 AM
Mesaj #110


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Defense Department Establishes Civilian Expeditionary Workforce


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 2 Feb 2009, 12:47 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cla @ 2 Feb 2009, 12:01 PM) *

asta e o idee f buna. nu iti trebuie galonati in spatele frontului care sa miste motostivuitoru cu provizii de hamburgeri al armatei.

Employees in deployable-designated positions will be trained, equipped and prepared to serve overseas in support of humanitarian, reconstruction and, if absolutely necessary, combat-support missions.

practic, pentagonul incepe sa se delimiteze numai pe misiuni de lupta pe cand acest peace corp ar sluji la misiuni umanitare si reconstructie. in caz ca au nevoie de protectie sunt aparati de us army.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 2 Feb 2009, 01:11 PM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(turbo trabant @ 30 Jan 2009, 10:56 AM) *
sa iti traduc? devil.gif

in razboi nu dai termene " trebuie sa ajungem la berlin in 16 luni sau ne intoarcem acasa". asta a facut domnul obama cu termenul in irak dupa care a lasat-o mai moale "sa vedem conditiile bla bla".gandire de flower power care sigur se cupleaza cu pacifismul lui hamas, ahmaninejjad si alti baieti veseli care asteapta ca americanii sa si-o in irak si sa isi imparta ei orientul mijlociu intre ei dupa aceea.ca asta e de fapt end game-ul.

Cum ma asteptam, vorbesti pe dinafara. Nu poti sa dai termene cand discuti despre victorie. Dar poti sa dai termene cand discuti despre retragere wink.gif


QUOTE
fyi, iar liberalii din america sunt pentru un stat birocratic si puternic care sa reguleze cat mai mult, inclusiv in viata intima a omului . ceea ce din cand in cand le atrage denumirea de "commies" cand mai sunt injurati.

Vorbesti si mai pe dinafara. Pun pariu ca tu chiar crezi ceeace zici rolleyes.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 2 Feb 2009, 01:15 PM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(marduk @ 31 Jan 2009, 11:08 AM) *
Important pentru democratie este aplicarea legilor, acuzarea judecarea, condamnarea si respectarea drepturilor unui individ in orice situatie s-ar afla, reprezinta in opinia mea, fundamentul democratiei, altfel vorbim vorbe.

Mi-e teama ca vorbesti despre libertate, nu despre democratie.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 2 Feb 2009, 01:30 PM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(marduk @ 1 Feb 2009, 07:58 PM) *
Iata si primele reactii la o decizie a presedintelui Obama. Sa asteptam se vedem ce reactii vor genera celelalte decizii ale presedintelui SUA.

Atata timp cat nu-ti intra cu bocancii in viata personala si-ti impune ce ai voie sa faci si ce nu ai (aka interzicerea avorturilor), fiecare e liber sa faca ce reclama doreste. Dar mi se pare de extrem prost gust sa introduci intr-o reclama pe cineva care nu ti-a dat acordul.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 2 Feb 2009, 02:10 PM
Mesaj #115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(axel @ 2 Feb 2009, 02:11 PM) *
Cum ma asteptam, vorbesti pe dinafara. Nu poti sa dai termene cand discuti despre victorie. Dar poti sa dai termene cand discuti despre retragere wink.gif

si tu vrei retragere fara victorie, nu? cut& run ca puisorul de la heinz zis si john kerry.


iar despre commies, nu este o chestie noua. nu inseamna ca personal ii cred comunisti dar este o eticheta care li se atribuie destul de des ( unfair as zice).


eu nu imi permit sa spun nimanui ca vorbeste fara sa stie , poate am ceva in plus. fair-play/educatie/ toleranta. te las sa meditezi ce ar fi fost o retragere in 1946 din germania a aliatilor ( fara rusi bineinteles).

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 2 Feb 2009, 02:19 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 2 Feb 2009, 02:28 PM
Mesaj #116


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



nu prea vad ce naiba joburi o sa le dea obama la soldatii lasati la vatra cu ocazia retragerii... ca sa nu mai vorbesc la aia care contribuie la logistica armatei si care automat si-ar pierde la randul lor joburile


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 2 Feb 2009, 02:29 PM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(mutulica @ 2 Feb 2009, 03:28 PM) *
nu prea vad ce naiba joburi o sa le dea obama la soldatii lasati la vatra cu ocazia retragerii...

vezi ca vrea sa ii mute in afganistan . gates a pomenit de 2-3 brigazi mutate din irak acolo.

LE: asta e demna de poezia lui ceasca " sa facem din tun tractoare si pluguri din arme nucleare"

http://www.spacewar.com/reports/Obama_Pent...s_goal_999.html

probabil o sa trimita stocul de arme lui putin , kim jong il si ahma. si gata , s-a rezolvat problema.

prevad un mare scandal in pentagon in curand in care gasca flower-power care nu mai vrea arme nucleare va fi acuzata de lipsa de patriotism si zburata pe faras. daca gates ia partea pentagonului si isi da demisia fiindca nu se intelege cu astia , obama is toasted, nu mai pupa realegerea.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 2 Feb 2009, 02:33 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 2 Feb 2009, 03:07 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(turbo trabant @ 2 Feb 2009, 02:10 PM) *
si tu vrei retragere fara victorie, nu?

Vreau retragere punct. Mai multa victorie n-o sa obtii acolo, ca n-ai ce sa obtii nici in inca 5 ani de ocupatie, nici in inca 10 ani, nici in inca 50 de ani.

QUOTE(turbo trabant @ 2 Feb 2009, 02:10 PM) *
iar despre commies, nu este o chestie noua. nu inseamna ca personal ii cred comunisti dar este o eticheta care li se atribuie destul de des ( unfair as zice).

Aaa, deci recunosti ca eticheta de commies este aplicata incorect, de oameni cu interese, din extrema dreapta americana -rush limbaugh, bill o'riley si alti macarthieni thumb_yello.gif

QUOTE(turbo trabant @ 2 Feb 2009, 02:10 PM) *
eu nu imi permit sa spun nimanui ca vorbeste fara sa stie , poate am ceva in plus. fair-play/educatie/ toleranta.

Stai tu linistit, toleranta n-ai mai multa. Te tradeaza felul in care incantezi pe nemestecate talk points-urile extremei drepte americane (reprezentate acum prin neoconservatori; extrema dreapta, sau stanga, n-a excelat niciodata prin toleranta). Educatie, ma indoiesc. Si daca ai fair-play cat au host-urile de la hate radio, atunci mai bine nu ridica asta in discutie wink.gif

Acest topic a fost editat de axel: 2 Feb 2009, 03:09 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 2 Feb 2009, 03:12 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(mutulica @ 2 Feb 2009, 02:28 PM) *
nu prea vad ce naiba joburi o sa le dea obama la soldatii lasati la vatra cu ocazia retragerii... ca sa nu mai vorbesc la aia care contribuie la logistica armatei si care automat si-ar pierde la randul lor joburile

Le da job la construit infrastructura (gen autostrazi). Stii, chestii din alea care raman, si si folosesc. Si care costa mai putin decat cea mai costisitoare afacere americana: http://www.youtube.com/watch?v=mSw3QqSF_zU


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 2 Feb 2009, 03:17 PM
Mesaj #120


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(axel @ 2 Feb 2009, 04:07 PM) *
Vreau retragere punct. Mai multa victorie n-o sa obtii acolo, ca n-ai ce sa obtii nici in inca 5 ani de ocupatie, nici in inca 10 ani, nici in inca 50 de ani.

Aaa, deci recunosti ca eticheta de commies este aplicata incorect, de oameni cu interese, din extrema dreapta americana -rush limbaugh, bill o'riley si alti macarthieni thumb_yello.gif
Stai tu linistit, toleranta n-ai mai multa. Te tradeaza felul in care incantezi pe nemestecate talk points-urile extremei drepte americane (reprezentate acum prin neoconservatori; extrema dreapta, sau stanga, n-a excelat niciodata prin toleranta). Educatie, ma indoiesc. Si daca ai fair-play cat au host-urile de la hate radio, atunci mai bine nu ridica asta in discutie wink.gif

am inteles. optiunea ta cu irakul te face prieten cu john kerry si ted kennedy= surge is bullshit we are doomed . viet nam syndrome.

si cand am spus ca democratii sunt commies? cam vezi lucrurile in alb si negru sau dujmani si prieteni. insa eticheta de commies e legata cu un anume substrat ( statul ca actor in economie, viata intima etc). ca orice eticheta nu e fum fara foc dar este mult exagerata.

nu am cum sa ascult acele talk showuri pt ca nu le prind in europa. nu , nu ma uit la fox news ( a doua obsesie a liberalilor americani e de a te acuza ca te uiti la fox news). nu , nu citesc bloguri de cowboy sau alte tampenii . mai citesc din cand in cand nytimes - oficiosul democratilor. e si asta o crima? daca da, se pedepseste la club gitmo? devil.gif

personal sunt pentru o america puternica si respectata. e de rau ca nu vreau ca singura superputere sa fie impotenta? probabil insa prefer o america puternica in locul unei rusii si chine puternice. deh am trait sub rusi si nu mi-a placut.

PS: ultima data cand am crezut in change a fost in '96 cand l-am votat pe Tzapu. rolleyes.gif

LE: daca tu il crezi pe barney frank baiatul de aur al lui freddie mac ( el trebuia sa ii supervizeze si whoops au crapat exact in bratele lui) e clar.



Acest topic a fost editat de turbo trabant: 2 Feb 2009, 03:24 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 2 Feb 2009, 03:37 PM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(turbo trabant @ 2 Feb 2009, 04:10 PM) *
si tu vrei retragere fara victorie, nu? cut& run ca puisorul de la heinz zis si john kerry.

Sigur ca vrea o retragere. Cum o fi . Chiar si rusinoasa. Ca doar nu-i un american adevarat sa-i pese !

Acest topic a fost editat de March: 2 Feb 2009, 06:08 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Feb 2009, 04:52 PM
Mesaj #122


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(axel @ 2 Feb 2009, 01:15 PM) *
Mi-e teama ca vorbesti despre libertate, nu despre democratie.

QUOTE(axel @ 2 Feb 2009, 01:30 PM) *
Atata timp cat nu-ti intra cu bocancii in viata personala si-ti impune ce ai voie sa faci si ce nu ai (aka interzicerea avorturilor), fiecare e liber sa faca ce reclama doreste. Dar mi se pare de extrem prost gust sa introduci intr-o reclama pe cineva care nu ti-a dat acordul.


Discutiile pe aceasta tema le putem duce aici.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 2 Feb 2009, 06:07 PM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



edit

Acest topic a fost editat de March: 2 Feb 2009, 06:08 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 2 Feb 2009, 07:32 PM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



http://www.nypost.com/seven/02022009/news/...ttac_153235.htm

"Is it going to be easy?" Obama said in the interview. "No, because we've got a couple hundred of hard-core militants that, unfortunately, because of ... problems that we had previously in gathering evidence, we may not be able to try in ordinary courts but we don't want to release."

whoops obama a recunoscut motivul de ce erau tinuti acolo. dintr-o data , incepe sa sune ca bush .

oricum sa vedem cum o va rezolva problema.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 2 Feb 2009, 07:36 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dorinteodor
mesaj 4 Feb 2009, 09:50 PM
Mesaj #125


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 237
Inscris: 25 March 06
Forumist Nr.: 8.030



QUOTE(abis @ 1 Feb 2009, 03:38 PM) *
Ce chestii? unsure.gif


abise,
hai sa vedem un caz concret: acum vreo 8 ani la casablanca a avut loc un atentat islamist. au murit multi oameni. serviciile secrete din mai multe tari au intrat pe fir si au gasit suspectii. unul avea cetatenie olandeza asa ca, atunci cind s-a intors in patria lui adoptiva, l-au luat ca din oala, acuzindu-l de terorism...... la procers, surpriza: dovezile strinse de serviciile secrete, cu metodele lor specifice, nu au valoare in tribunal., din lipsa de probe, teroristul a fost eliberat..... evident ca a fost un triumf al sistemului democratic....dar, doi ani mai tirziu, teroristul dovedit dar ne-condamnat in respect pentru sistemul democratic l-a asasinat pe theo van gogh, regizorul de film.....acum, tipul este in puscarie pentru ca data asta dovezile au fost acceptate.....

problema nu este a sistemului democratic. el apara in mod corect pe cetateni de abuzuri. problema este cu cei care abuzeaza de sistemul democratic pentru a-l submina....o chestie la care ma gindesc este o inalta curte care sa hotarasca daca o persoana poate sau nu sa fie aparata de sistemul democratic. iar daca nu, ea va stabili ce se va mai intimpla.... guantanamo este o solutie posibila desi nu exista o curte cu scopul explicit de a stabili cum va fi tratat suspectul....solutia nu-i afecteaza pe cetatenii normali dar blocheaza folosirea sistemului democratic contra sistemului democratic....din acest punct de vedere, inchisorile secrete ale cia sint un raspuns practic si corect.....zic eu.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Feb 2009, 06:30 AM
Mesaj #126


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



rofl.gif Fain: Americanii au al doilea Vietnam: un prapadit de pod pe care l-au aruncat in aer Taliban, le-a sustras intaririle. Go on, GI's!
Operatiunea "Afghanistan" depinde de un pod rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 5 Feb 2009, 08:35 AM
Mesaj #127


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



tocmai am vazut la tv cum Obama vrea sa limiteze salariile directorilor la 500k$ pe an... afara ca decizia mi se pare de domeniul comunismului, contextul in care e luata e de domeniul absurdului - dau ajutor de la stat dar iti limitez salariul...

pai... sorry guys, dar ori lasati piata libera, si vindeti firmele care se afla in buda, executati silit pe detinatorii de proprietati in firma (actionari adica) ca sa plateasca pretul, ori deveniti comunisti pina la capat si nationalizati firma...
camilostruta economica pe care o propuneti voi duce spre solutii de tip emil bobu... ai facut avere conducand prost firma si punand presiune a proasta pentru un profit maximizat care s-a intros impotriva da, eu vin si iti limitez miscarile, pun bariere protectioniste cu europa, si apoi... daca cumva nu intram in razboi economic cu ei, si trece criza vezi-ti de averea ta mai departe...
las-o naibii, pina si in romania mai sunt din astia faliti care ajung sa fie trasi de urechi


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 Feb 2009, 09:10 AM
Mesaj #128


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(mutulica @ 5 Feb 2009, 08:35 AM) *
tocmai am vazut la tv cum Obama vrea sa limiteze salariile directorilor la 500k$ pe an... afara ca decizia mi se pare de domeniul comunismului, contextul in care e luata e de domeniul absurdului - dau ajutor de la stat dar iti limitez salariul...

Ai inteles prost. Limitarea la 500 mii pe an se aplica strict la companiile scoase din rahat de banii contribuabililor, pana in momentul in care acele companii dau bani luati de la contribuabili inapoi.
Adica contribuabilul nu mai trebuie sa plateasca bonusul de 200 de milioane de dolari acelui CEO care a dus compania in pamant si acum se milogeste pe la Washington.
Comunism? Ai opinii foarte ciudate despre ce inseamna comunism...

QUOTE
pai... sorry guys, dar ori lasati piata libera, si vindeti firmele care se afla in buda, executati silit pe detinatorii de proprietati in firma (actionari adica) ca sa plateasca pretul, ori deveniti comunisti pina la capat si nationalizati firma...

Huh? ohmy.gif Tu ai habar ce e aia corporatie, ce e aia raspundere limitata?

Acest topic a fost editat de axel: 5 Feb 2009, 09:15 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Feb 2009, 10:57 AM
Mesaj #129


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(dorinteodor @ 4 Feb 2009, 09:50 PM) *
la procers, surpriza: dovezile strinse de serviciile secrete, cu metodele lor specifice, nu au valoare in tribunal., din lipsa de probe, teroristul a fost eliberat

Nu cunosc amanuntele, insa de ce crezi ca sistemul democratic nu accepta in tribunal probe stranse in mod ilegal? Care o fi motivul?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Feb 2009, 11:31 AM
Mesaj #130


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Kirghizii au aruncat americanii afara. Totusi tin cu rusii. De fapt, e de inteles.
Pune pagina pe google language, daca n-o intelegi.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 5 Feb 2009, 12:53 PM
Mesaj #131


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(axel @ 5 Feb 2009, 11:10 AM) *
Huh? ohmy.gif Tu ai habar ce e aia corporatie, ce e aia raspundere limitata?

evident ca sunt un prost de la mare distanta, care nu pricepe prea multe..
vad in prostia mea ca un director care a dus firma la faliment primeste ajutor de la stat si un salariu de 500k$ pe an
macar nu sunt contribuabil pentru asta

in prostia mea credeam si ca actionarii au ales un consiliu de administratie, si ca au ceva de spus apropo de banii pe care i-au bagat in firma si de ceea ce face firma...
dupa tine, in cazul in care eu si alti 2 amici facem o limitata de asta, care merge bine vreo 5 ani, si brusc intram in incapacitate de plata.. normal ar fi sa vina baselu, garanteze directorului pus de noi 500k pe an salar si bani ca sa salvam smecheria?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 Feb 2009, 01:22 PM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(mutulica @ 5 Feb 2009, 12:53 PM) *
evident ca sunt un prost de la mare distanta, care nu pricepe prea multe..
vad in prostia mea ca un director care a dus firma la faliment primeste ajutor de la stat si un salariu de 500k$ pe an
macar nu sunt contribuabil pentru asta

in prostia mea credeam si ca actionarii au ales un consiliu de administratie, si ca au ceva de spus apropo de banii pe care i-au bagat in firma si de ceea ce face firma...
dupa tine, in cazul in care eu si alti 2 amici facem o limitata de asta, care merge bine vreo 5 ani, si brusc intram in incapacitate de plata.. normal ar fi sa vina baselu, garanteze directorului pus de noi 500k pe an salar si bani ca sa salvam smecheria?

Cum sa primeasca ajutor de la stat 500k$/an? Mi se pare ca limitarea ai inteles-o pe dos. E limitare superioara, nu inferioara. Limita pusa de Obama este conceputa de a preveni devalizarea ulterioara a acelor institutii financiare prin prime si bonusuri nejustificat de mari (mai ales cand curge rosu pe declaratiile contabile). Mai ales ca devalizarea asta nu se prea mai face pe banii actionarilor, ci pe banii contribuabililor (care au bagat bani in companiile astea pe butuci, prin programul TARP. Bani pe care, oricat te-au mintit congresul prin Octombrie, nu vor fi vazuti niciodata inapoi.

Nu poti sa te duci sa vanezi actionarii, orice ar fi. Tot ce poti sa faci este sa vanezi firma. Adica actiunile pot cobora pana la 0, dar niciodata sub 0. Regula nr. 1 la societatile pe actiuni!!!
In teorie chestia aia cu board-ul (consiliul de administratie) vs. managementul (CEO, CTO, CFO, C*O) merge bine. In realitate, managementul declara profituri, nedeclarand corect si riscurile (nu incalca nici o regula SEC!). In realitate, multi dintre membrii board-ului sint bagati bine si in management. In realitate se pot face multe manareli. Ca deh, pana la urma actionarul final e fraierul care si-a pus banii in 401k.

Dar bine ai zis - te doare la basca, nu esti tu contribuabil. Mai stiu pe cativa de pe-aici de pe forum care fac planuri ce sa faca DoD-ul american wink.gif Avantajul sa nu fii contribuabil cool.gif

Acest topic a fost editat de axel: 5 Feb 2009, 01:25 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 5 Feb 2009, 01:41 PM
Mesaj #133


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(mutulica @ 5 Feb 2009, 01:53 PM) *
evident ca sunt un prost de la mare distanta, care nu pricepe prea multe..
vad in prostia mea ca un director care a dus firma la faliment primeste ajutor de la stat si un salariu de 500k$ pe an
macar nu sunt contribuabil pentru asta

in prostia mea credeam si ca actionarii au ales un consiliu de administratie, si ca au ceva de spus apropo de banii pe care i-au bagat in firma si de ceea ce face firma...
dupa tine, in cazul in care eu si alti 2 amici facem o limitata de asta, care merge bine vreo 5 ani, si brusc intram in incapacitate de plata.. normal ar fi sa vina baselu, garanteze directorului pus de noi 500k pe an salar si bani ca sa salvam smecheria?

mutulica, din pacate nu sunt impartial in chestia asta, dar iti inteleg supararea.

nu, din pacate , asta nu mai e capitalism , e o manareala de 2 centi. directoru trebuia zburat, boardu zburat si statu sa fii primit actiuni in schimbul banilor.

asa e o struto-camila. sa speram ca o sa se care fiindca 500k e prea putin pentru talentele lor. then again, cine dracu ii mai angajeaza?

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 5 Feb 2009, 01:45 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Feb 2009, 03:58 PM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Obamism şi socialism

Pentru prima oară în istoria ei, naţiunea americană ar putea fi guvernată de socialismul stângii politico-intelectuale, incarnat într-un idol publicitar de experienţă politică nulă.


Bolsevizata cloaca holywoodiana , suprasaturata de parai, este una din institutiile care sustine cu isterie noua politica a lui Hussein Obama. Precum si liberal-socialistele ziare si posturi de tv la nivel national. Cand esti suprasaturat de parai incepi sa-i vomiti ! Sub forma de criza economica.

Acest topic a fost editat de March: 5 Feb 2009, 04:00 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Feb 2009, 04:05 PM
Mesaj #135


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Da. E o euforie de care or sa se sature când or sa vada ce face sefu' spoton.gif
Înca plutesc toti. Lasa-i sa cada la pamânt.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 Feb 2009, 04:13 PM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Socialismul l-au adus republicanii, nu democratii. Distrugand economia cu aberatii economice (aka bushonomics). Nu orice fel de socialism, ci socialismul lamaie.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Feb 2009, 04:23 PM
Mesaj #137


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(axel @ 5 Feb 2009, 03:13 PM) *
Socialismul l-au adus republicanii

FAScismul l-au adus, fascismul.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 5 Feb 2009, 04:25 PM
Mesaj #138


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(axel @ 5 Feb 2009, 05:13 PM) *
Socialismul l-au adus republicanii, nu democratii. Distrugand economia cu aberatii economice (aka bushonomics). Nu orice fel de socialism, ci socialismul lamaie.

unii mai dastepti cu alde diplome de la unchiu nobel ar zice ca userul cla are dreptate. si culmea ca l-au sustinut pana in panzele albe pe actualul prez care se pare ca a lui echipa degraba varsatoare de taxe si i am sorry it was a honest mistake cam baga versiunea hard din lemon economics.

http://www.nytimes.com/2009/02/02/opinion/...nyt&emc=rss

imi place asta: President Obama denounced Wall Street bonuses in his latest weekly address — but according to The Washington Post, “the administration is likely to refrain from imposing tougher restrictions on executive compensation at most firms receiving government aid” because “harsh limits could discourage some firms from asking for aid.” This suggests that Mr. Obama’s tough talk is just for show.

ma rog , mult succes ca si contribuabil poate neplatind taxe mai poti sa catindezi la vreo functie inalta. sorry.gif

change. small change.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 5 Feb 2009, 04:29 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Feb 2009, 04:44 PM
Mesaj #139


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Îti mai aduci aminte, axel, de ce ti-a fost frica? De fascistii astia. No nu-i bai, acum îi ai la patrat˛
*edit: hai acasa.

Acest topic a fost editat de Cla: 5 Feb 2009, 04:45 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 5 Feb 2009, 05:42 PM
Mesaj #140


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(axel @ 5 Feb 2009, 03:22 PM) *
Cum sa primeasca ajutor de la stat 500k$/an? Mi se pare ca limitarea ai inteles-o pe dos. E limitare superioara, nu inferioara. Limita pusa de Obama este conceputa de a preveni devalizarea ulterioara a acelor institutii financiare prin prime si bonusuri nejustificat de mari (mai ales cand curge rosu pe declaratiile contabile). Mai ales ca devalizarea asta nu se prea mai face pe banii actionarilor, ci pe banii contribuabililor (care au bagat bani in companiile astea pe butuci, prin programul TARP. Bani pe care, oricat te-au mintit congresul prin Octombrie, nu vor fi vazuti niciodata inapoi.
ok.. ne apropiem.
deci, eu spuneam ca mi se pare absurd sa mai lasi pe unul sa castige chiar si 500k pe an, dupa ce a bagat firma in faliment. Daca eu ca stat decid sa bag bani in firma (cazul Renault in Franta) atunci decid ca actiunile devin zero, decid cine sa fie manager general si cu cat pe luna, si ii las la asta mana libera sa restructureze si sa taie costuri - cam ce a facut Carlos Ghosn pentru Nissan cu ani in urma.
asta inseamna ca o gramada de directorasi (nu doar ala de sus de tot) vor trebui sa isi ajustese salariile, si ca ala pus de tara sa gestioneze, va returna imprumutul catre guvern, intr-un timp oarecare, cu un mamangemt fee cu tot, si cand hotaraste guvernul ca totul e ok, returneaza firma la actionari sub o forma sau alta

QUOTE
Nu poti sa te duci sa vanezi actionarii, orice ar fi. Tot ce poti sa faci este sa vanezi firma. Adica actiunile pot cobora pana la 0, dar niciodata sub 0. Regula nr. 1 la societatile pe actiuni!!!
In teorie chestia aia cu board-ul (consiliul de administratie) vs. managementul (CEO, CTO, CFO, C*O) merge bine. In realitate, managementul declara profituri, nedeclarand corect si riscurile (nu incalca nici o regula SEC!). In realitate, multi dintre membrii board-ului sint bagati bine si in management. In realitate se pot face multe manareli. Ca deh, pana la urma actionarul final e fraierul care si-a pus banii in 401k.
nici nu ma gandeam sa vanez actionarii, ci ma gandeam ca din pacate pentru ei, valoarea actiunilor pe care le detin, devine peste noapte ceva ce tinde spre zero. si ma gandeam ca asa cum in aceleasi USA au fost inchisi si adusi la sapa de lemn unii din fostii directori ai enron sau worldcom.. scenariul s-ar putea repeta.
cf cu amendamentul sarbanes oxley, (s404) firmele americane nu au voie sa recunoasca vanzarea (revenue) pana cand nu are POD (proof of delivery) semnat, asadar manareala in acte nu prea iese la cei care fabrica masini.

ceea ce spun ei insa e ca institutiile financiare au generat problema pentru ca au dat prea multe credite fara acoperire. ok.. dar de fapt problema e una de marketing... ei trebuiau sa evalueze piata la nivel de putere de cumparare si sa faca un forecast care sa spuna ca in 5-6 luni piata va fi suprasaturata, si game over... sa se adreseze din timp unor piete emergente (porsche a redus saptamana la 4 zile de lucru, si a mutat vanzarile spre rusia si china, care culmea au absorbit o buna parte din pierderea americana; ca sa nu vorbesc de faptul ca brusc si dintr-o data masinile fabricate de renault in romania sunt cu 20% mai ieftine - adica se poate si cu mai putin profit)

revin, nu sunt un expert in economie, si din pacate pentru voi, problema americana e mai profunda decat pare (inclusiv social). raman insa la parerea mea ca propunerea lui Obama nu merge...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

46 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 May 2024 - 04:11 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman