HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

12 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Pedeapsa Cu Moartea
Pro sau Contra Pedepsei Capitale?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 44
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
YoyoMan
mesaj 5 Mar 2004, 02:55 PM
Mesaj #176


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



denise stie!!! smile.gif
Poate ca tu Ahrimann ai stat prea mult in fata televizorului admirandu-l pe Vadim si nu ai mai avut timp sa mergi sa calatoresti si sa vezi si cum gandesc altii - in speta cei din Europa occidentala spre care tindem. Poate ca in nustiuce tara bananiera se practica pedeapsa cu moartea samd, dar vreau sa cred ca reperele tale nu sunt acolo. Trebuie sa calatoresti si sa vezi cum sunt altii ca sa te calmezi si sa intelegi ca nimic bun nu se face prin forta si brutalitate. Sunt multi cei care spun ca romanii au nevoie de "o mana de fier" si tampenii de-astea. Nu pot fi de acord. Romania nu e Rusia. Rusii au nevoie de zbici - si chiar ei o recunosc - si multora le pare rau dupa Comunism.
In Romania pedepsele sunt total aiurea si disproportionate. Si dreptate nu e pentru toti: asta e adevarat. Dar de aici pana la a zice ca trebuie casapiti toti cei care nu se pot integra e cale lunga.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 5 Mar 2004, 02:59 PM
Mesaj #177


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Cand oi avea bani de calatorit,voi calatori;pana atunci imi fac griji sa-mi ajunga banii pana voi termina facultatea;si pe Vadim nu l-am ascultat prea mult;aveam ideea pedepsei cu moartea cu mult inainte de a-l descoperi pe Vadim sau de a-i asculta balivernele!!!
Iar chestia cu minte ingusta nu prea cred ca mi se potriveste.... smile.gif spoton.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 5 Mar 2004, 03:03 PM
Mesaj #178


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



QUOTE (denise_d @ 5 Mar 2004, 01:38 PM)
@Ahrimann - nu a incercat nimeni sa-ti schimbe parerea. Asa cum tu ti-ai exprimat opinia, si-au exprimat-o si altii. Crezi ca daca acest subiect se va intinde pe sute de pagini si vom acumula care mai de care mai mult mesaje se va a junge la o conluzie unica?! Ma indoiesc.
Aici la Han este inca democratie si exista libertatea cuvantului, spre deosebire de tarile pe care le dai tu ca exemplu, deci fiecare isi exprima opinia fara a fi judecat. Chiar si tu.
Oricum, incearca sa sesizezi anumite nuante -nimeni nu a spus ca acei "nemernici" nu trebuie judecati si pedepsiti. Dimpotriva. Chiar sunt de parere ca in multe privinte legea este mult prea blanda. Dar nimeni, nici macar o societate nu poate fi educata cu frica si teroare. In cel mai bun caz abrutizata.
Iar deciziile de genul asta trebuie lasate exclusiv in seama justitiei. Ca la noi si justitia lasa de dorit, sunt de acord.
Si nici teroarea nu a dat rezultate pe nicaieri. Tarile in care ea exista sunt intre cele mai deficitare la toate capitolele: morala , economie...
Daca nu faci un lucru rau de frica, in loc de a nu-l face din educatie sau din discernamant, nu esti mai bun. Asta pot face si animalele.

Ca sa demonstrez ca nu sunt "ingust" in gandire,recunosc ca sunt de acord cu ceea ce spui.Si,ca sa inchid(poate temporar) discutia interminabila pentru care imi asum o mare parte din vina,voi inceta sa mai postez aici(doar daca nu voi fi nevoit pentru a clarifica unele lucruri).Sper sa fie cum zici tu si sa se gasesca alte cai de a nu ne mai fii frica sa mergem noaptea pe strada sau,in anumite orase si cartiere,chiar in plina zi,singuri sau intr-un grup mai mic de 10 persoane.
Sper sa fie totul spre bine!!!
spoton.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Mar 2004, 03:03 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Mar 2004, 09:42 PM
Mesaj #179


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Fratilor, eu unul m-am razgandit: nu-i mai omor pe criminali, caci am auzit "ca ce e rau nu piere". Asa ca nu castigam nimic. hmm.gif
Dar poate ii mai imputinam .... mda .... ma mai gandesc totusi....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 5 Mar 2004, 09:50 PM
Mesaj #180


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Poate ne va ajuta genetica mai incolo sa facem selectii... hh.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 17 Mar 2004, 12:37 AM
Mesaj #181


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Usor cereti pedeapsa cu moartea. Eu il prind pe criminal, va dau un pistol, seringa cu otrava sau ce vreti si va las singuri intr-o camera cu el si plec, nimeni nu va sti ce veti face. Il omorati sau nu ? Atunci se va vedea daca ati fost pentru pedeapsa cu moartea pentru ca asa vreti , sau a fost o hotarare data de efectul de multime. Daca il vreti mort dar nu puteti ucide nu e bine ce vreti. Eu acum nu l-as ucide, sper sa nu ajung sa-mi schimb ideea asta vreodata. As putea sa-l ucid ? Asta nu aflu decat daca vreau sa-l ucid si cum nu vreau, nu o sa aflu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 17 Mar 2004, 10:03 AM
Mesaj #182


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Demult n-am mai trecut pe aici,insa ca sa raspund la intrebarea de mai sus:da,l-as ucide.Motivatia... si toate celelalte... revin eu. devil.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 18 Mar 2004, 12:20 AM
Mesaj #183


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Ete Ahriman tongue.gif cunoastem noi vederile tale "radicale" ohyeah.gif Io tot nu te cred. Adica sa-i iei graiul omului asa usor... nu-mi vine a crede.... Care metoda ai alege-o? tongue.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 18 Mar 2004, 01:22 AM
Mesaj #184


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



As alege o metoda direct proportionala cu graviatatea crimei(cu cat mai grava,cu atat mai lenta si mai dureroasa-unii spun cu cat durerea e mai mare,cu atat mai multe pacate iertate smile.gif ) si ass incerca sa-l fac pe criminal sa treaca prin ce au trecut si victimele lui(in caz ca au fost mai multe,daca nu,atunci victima).As apela la imaginatie;si imaginatie morbida si sadica am destula... devil.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Mar 2004, 02:58 AM
Mesaj #185


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Tu de drepturile omului ai auzit vreodata?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 18 Mar 2004, 09:04 AM
Mesaj #186


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Iar o luam de la capat! Am auzit si de drepturile omului si de drepturile copilului si de drepturile minoritatilor...Dar toate sunt incalcate in lumea asta si nimeni nu face nimic!In plus,consider ca in momentul cand criminalul comite o crima,isi pierde orice drept.A incalcat regulile societatii si pe cele morale...Very sorry pentru el,dar toate drepturile ii sunt retrase.


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
smoke
mesaj 18 Mar 2004, 01:34 PM
Mesaj #187


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.892



QUOTE
Tu de drepturile omului ai auzit vreodata?



interesant - cine crezi ca le-a elaborat ? vre-un extraterestru ? tot oamenii le-au elaborat - tot oamenii pot sa le schimbe - si eu as include ceva la inceput - ca un disclaimer - aceste trepturi se aplica doar persoanelor care le respecta...


--------------------
Cuvintele doar distrag atentia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 18 Mar 2004, 01:48 PM
Mesaj #188


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Good for you,smoke! spoton.gif
welcome.gif Bine ai venit la han!


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Mar 2004, 05:26 PM
Mesaj #189


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (smoke @ 18 Mar 2004, 02:34 PM)
aceste trepturi se aplica doar persoanelor care le respecta...

Citeste-le si tu un si ai sa vezi ca nu au nici un astfel de disclaim si nici nu au avut intentia sa aiba un astfel de disclaim, pentru ca se doresc a fi universale si a fi aplicate oricarui individ in orice moment, pentru ca nu o mana de indivizi pot hotara cand cineva este om si cand nu mai este om.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
MOONWHISPER
mesaj 18 Mar 2004, 07:18 PM
Mesaj #190


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 47
Inscris: 18 March 04
Forumist Nr.: 2.647



Am citit cam toate parerile exprimate pe acest subiect. Sunt si pro si contra, in acelasi timp. Sa ma explic: sunt contra pentru ca undeva in sufletul meu stiu ca poate nu avem nici un drept sa luam viata altui om. Sunt o persoana religioasa, dar nu habotnica....de unde si parerea diametral opusa: KILL THEM ALL!
Nu societatea ii face criminali pe oameni, ci instabilitatea lor psihica.
De ce sa platesc eu pentru ca acesti nenorociti sa-si traiasca viata in puscarii mai bine decat milioane de alti oameni?
Sa fim seriosi, armele nu omoara oameni, oamenii omoara oameni!
Asa ca sa-i ardem!!!!! mad.gif


--------------------
HEAR NO EVIL, SEE NO EVIL!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 18 Mar 2004, 07:20 PM
Mesaj #191


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



welcome.gif Bine ai venit la Han,Moonwhisper! Iti urez o sedere cat mai placuta si cati mai multi prieteni!(sau dusmani,cine stie... devil.gif spoton.gif )


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
smoke
mesaj 19 Mar 2004, 08:21 AM
Mesaj #192


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.892



axel - ia mai citeste ce am zis eu odata....ca nu ai prins ideea...


--------------------
Cuvintele doar distrag atentia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 21 Mar 2004, 05:50 AM
Mesaj #193


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Daca au ajuns unii oameni sa traiasca mai rau decit la puscarie, ar trebui sa se ia masuri ca sa traiasca mai bine (sau ca sa poata cistiga banii necesari pentru asta), nu sa fie omoriti puscariasii. Daca unii oameni nu au din ce trai, asta nu inseamna ca nu trebuie sa ii lasam pe altii sa traiasca. Sumele necesare ar putea sa vina din alta parte (de exemplu, din marirea impozitelor platite de companii si de oamenii bogati sau din reducerea altor cheltuieli ale guvernului). Nu se poate sa fie omoriti oamenii pentru ca nu se gaseste o celula sau o camera si ceva de mincare pentru ei. Daca chiar nu e loc, sa ii inchidem in Casa Poporului, sau sa se mute acolo diverse institutii si sa stea criminalii in cladirile in care stateau inainte acele institutii. Trebuie sa existe mijloace de a ii lasa pe criminali sa traiasca!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 21 Mar 2004, 06:51 AM
Mesaj #194


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (smoke @ 19 Mar 2004, 09:21 AM)
axel - ia mai citeste ce am zis eu odata....ca nu ai prins ideea...

Uite ce ai scris tu:
QUOTE
QUOTE
Tu de drepturile omului ai auzit vreodata?



interesant - cine crezi ca le-a elaborat ? vre-un extraterestru ? tot oamenii le-au elaborat - tot oamenii pot sa le schimbe - si eu as include ceva la inceput - ca un disclaimer - aceste trepturi se aplica doar persoanelor care le respecta...

Cu alte cuvinte, nu ti se pare normal ca aceste drepturi ale omului sa se aplice chiar tuturor oamenilor, si i-ai "scuti" de astfel de drepturi pe cei care nu le respecta, si in plus, prin faptul ca aceste drepturi au fost facute de oameni, tu, si Gigi de la magazie, ca oameni ce sunteti, va ridicati fix la nivelul celor care le-au elaborat si aveti dreptul sa le mai ajustati, pentru ca voua vi se pare nedrept ca sa beneficieze toata lumea de ele.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
smoke
mesaj 21 Mar 2004, 01:40 PM
Mesaj #195


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.892



mda - am vazut ca ai citit - dar tot n-ai inteles - din moment ce unul nu respecta acele drepturi...deci renunta la ele...in plus -incalca dreptul altuia care le respecta ...nu vad logica ta de ai acorda lui aceste drepturi.

QUOTE
si in plus, prin faptul ca aceste drepturi au fost facute de oameni, tu, si Gigi de la magazie, ca oameni ce sunteti, va ridicati fix la nivelul celor care le-au elaborat si aveti dreptul sa le mai ajustati, pentru ca voua vi se pare nedrept ca sa beneficieze toata lumea de ele.


hmm - adica vedeti voi - gigi de la magazie (si eu binenteles) nu suntem OAMENI, suntem doar oameni si doar AXEL, prea inteligentul si prea legislatorul, poate sa-si exprime o parere despre ce e bine si rau..ca de...asa-i cu drepturile astea..sunt ale oamenilor - dar sa nu cumva cineva sa aiba pretentia ca are o idee buna...de fapt - ce zic eu - nici macar sa nu gandeasca..cum de ne permitem ?...trebuia sa fim tacuti si sa acceptam ce crede Axel ca e bine pt noi...VAX.


--------------------
Cuvintele doar distrag atentia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 21 Mar 2004, 06:28 PM
Mesaj #196


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Drepturile omului sint drepturile oricarui om, chiar si al ultimului om care nu le merita deloc sau e inapoiat mintal, pentru simplul fapt ca este si el o fiinta omeneasca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 21 Mar 2004, 06:45 PM
Mesaj #197


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Ai dreptate monica, si tu esti om, si hitler.....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 21 Mar 2004, 10:49 PM
Mesaj #198


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (smoke @ 21 Mar 2004, 02:40 PM)
mda - am vazut ca ai citit - dar tot n-ai inteles - din moment ce unul nu respecta acele drepturi...deci renunta la ele...in plus -incalca dreptul altuia care le respecta ...nu vad logica ta de ai acorda lui aceste drepturi.

Faptul ca nu respecta drepturile altui individ nu implica catusi de putin ca renunta la ale lui. Este o pura iluzie ceeace afirmi tu.

QUOTE
hmm - adica vedeti voi - gigi de la magazie (si eu binenteles) nu suntem OAMENI, suntem doar [SIZE=1] oameni si doar AXEL, prea inteligentul si prea legislatorul, poate sa-si exprime o parere despre ce e bine si rau..ca de...asa-i cu drepturile astea..sunt ale oamenilor - dar sa nu cumva cineva sa aiba pretentia ca are o idee buna...de fapt - ce zic eu - nici macar sa nu gandeasca..cum de ne permitem ?...trebuia sa fim tacuti si sa acceptam ce crede Axel ca e bine pt noi...VAX.

Si eu, si tu, si Gigi de la magazie, si George Washington suntem oameni, dar cei mai multi sint doar fire de nisip, si foarte putini dintre noi chiar au capacitatea sa schimbe lumea.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
EndLess_Point
mesaj 21 Mar 2004, 10:58 PM
Mesaj #199


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 100
Inscris: 14 July 03
Forumist Nr.: 465



QUOTE (MonicaV @ 21 Mar 2004, 07:28 PM)
Drepturile omului sint drepturile oricarui om, chiar si al ultimului om care nu le merita deloc sau e inapoiat mintal, pentru simplul fapt ca este si el o fiinta omeneasca.

spune-i asta fetei de 16 ani, violata si ucisa la Iasi prin catacombe, acum 2 zile .... a , nu poti , este moarta si nici un drept nu o mai poate ajuta ... spune-i ucigasului cand il vor gasi ... in felul asta va dormi linistit, are drepturi, si in special dreptul de a nu i se lua viata pentru ceea ce a facut


aberati ... retorica pura ... imi este sila ....

Acest topic a fost editat de EndLess_Point: 21 Mar 2004, 10:58 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 21 Mar 2004, 10:58 PM
Mesaj #200


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



PS: Declaratia Drepturilor Omului se gaseste la http://www.un.org/Overview/rights.html


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 22 Mar 2004, 12:03 AM
Mesaj #201


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Baieti si fete, observ ca discutia aluneca pe o panta periculoasa... aveti grija! 23.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rebel
mesaj 22 Mar 2004, 05:15 AM
Mesaj #202


Don Juan Cronicar
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.524
Inscris: 14 February 04
Din: Aproape în aproape
Forumist Nr.: 2.225



Să încep cu câteva citate ...

'Unde ar fi Crestinitatea acum dacă Iisus ar fi primit 8 pana la 15 ani fără eliberare pentru bună purtare?' - Senatorul James Donovan, vorbind pentru pedeapsa capitală.

'Barbari. Asta am ajuns. Ne omorâm între noi în loc să deplângem tragedia. Vrem ca statul să satisfacă dorinta noastră de vărsare de sânge omorândul pe acuzat. Trebuie să învătăm cum să procedăm cu astfel de persoane, cum să le pedepsim, nu să devenim ca ei.' - citat de pe un forum, 2 Martie 1999.

'In timp ce citeam Noul Testament, nu am găsit nici un rând în care scrie că omorârea persoanelor rele este o chemare a Crestinilor"'- James W.L. Park, fost ofiter de executie, San Quentin, California.

'Doamna si Domnule America - gresiti. Nu sunt Regele Evreilor, nici liderul unui cult hippie. Sunt ceea ce ati făcut din mine, iar lepra de asasin de câini demoni este o reflectie a societătii voastre ... Oricare ar fi rezultatul acestei nebunii ce voi o numiti un proces corect sau justitie Crestină, să tineti minte că: In ochii mintii mele, gândurile mele aprind flăcări în orasele voastre.' - declaratia lui Charles Manson, după aflarea verdictului - pedeapsa capitală, în urma acuzărilor din cazul Tate-LaBianca.

Să privim lucrurile si din punct de vedere religios ...
Vechiul Testament vorbeste foarte mult despre pedeapsa cu moartea. Torah (primele 5 cărti ale Bibliei) spun că această pedeapsă era aplicată în multe cazuri, atât civile, cât si religioase. Moartea se făcea, de obicei, prin aruncarea cu pietre, desi în cazul femeilor, pedeapsa se executa prin arderea de vii. Putine executii au fost făcute. Procedurile Curtii de Justitie necesitau dovezi concrete înainte ca executia să aibă loc. Pre exemplu, trebuiau să fie doi martori (persoane ce au văzut cu ochii lor crima comisă) pentru ca acuzatul să primească pedeapsa cu moartea.

Noul Testament nu contine noi prevederi de legi legate de pedeapsa cu moartea, însă există multe referiri făcute la adresa pedepsii capitale în biblie si literatură non-canonică ce indică faptul că prevederile mentionate în Vechiul Testament erau încă aplicate si în vremea lui Iisus.

Copiii lui Adam si ai Evei au fost Cain, un fermier si Abel, un pastor. Ambii aduceau lucrurile cele mai bune din rezultatul muncii lor ca sacrificiu fată de Dumnezeu. Dumnezeu a acceptat sacrificiul făcut de Abel, dar l-a refuzat pe cel al lui Cain. Dezamăgirea acestei fapte, s-a transformat în furie; Cain si-a ucis fratele. Dumnezeu l-a blestemat pe Cain pentru acea crima si l-a trimis să hoinărească pe Pământ. De asemenea, Dumnezeu a pus un semn asupra corpului lui Cain, astfel încât nimeni ce-l vede n-ar fi a-l omorâ. Dacă cineva avea să-l ucidă, atunci acela va fi pedepsit sever. Aici, alungarea si exilul au fost pedepsele oferite de Dumnezeu pentru omorâre; pedeapsa capitală este prohibită.

Biblia mai vorbeste în repetate rânduri despre această pedeapsă. O documentare a cititorilor acestui topic ar fi preferabilă.

----------
(Si din punct de vedere politic si social - SUA)
Motive pro pedepsei capitale:
1. Unele persoane sunt impotriva pedepsei capitale pentru că acestia consideră că persoane inocente pot fi executate în numele legii. Aceasta nu este deloc adevărat. Sunt multe prevederi ce ajută acuzatii de o asemenea pedeapsă: persoanele sub 18 ani, femeile gravide, noile mame sau persoane care au devenit instabile din punct de vedere mintal nu vor primi pedeapsa cu moartea; pedeapsa capitală va fi pusă în discutie doar după ce se dovedeste prin dovezi necontestate vinovătia acuzatului si nu exista nici o explicatie alternativă asupra faptelor comise; pedeapsa capitală va fi dusă la capăt doar după ce s-a făcut o judecată competentă, de către un juriu ce permite factori de ajutor acuzatului, incluzand asistentă legală adecvată; oricine condamnat la pedeapsa capitală, după o decizie a instantei, va primi dreptul de apel la o curte cu o juristictie sporită; executia va avea loc în modul ce va provoca cât mai putină suferintă acuzatului.
2. Pedeapsa capitală este o metodă mai umană decât închisoarea pe viată.
3. Pedeapsa capitală este o metodă mai ieftină decât închisoarea pe viată.
4. Pedeapsa capitală este o metodă de prevenire a unor viitoare evenimente inumane, cauzate de către persoana acuzată. Dacă se dovedeste ca persoana acuzată de crimă este cea adevărată, atunci acea persoană ar trebui să fie executată. Trebuie să se facă justitie. A pune criminali în închisoare nu este o pedeapsă sufiecientă. Astfel, ei pot primi ocazia de eliberare pentru bună purtare. Dacă se întâmplă să ajungă din nou 'afară', cine poate garanta că acestia nu vor ucide din nou? In SUA, dintre cei 2,575 de prizonieri condamnati la moarte în 1992, 1 din 11 ce au primit ocazia de-a iesi pentru bună purtare a comis alte crime. Aceasta înseamnă că alte persoane au trebuit să moară pentru ca justitia să se hotărască a-i ucide. Ce fel de justitie este aceasta? Dacă condamnatii ar fi fost executati din prima, alte vieti inocente nu ar fi trebuit a fi luate. Prin executarea ucigasilor întâia oară când au fost condamnati, justitia si-ar fi făcut 'datoria'. Astfel, pedeapsa ar fi fost asemenea crimei si societate ar fi fost ajutată, stiind că există cu un criminal în minus pe lume.

Motive împotriva pedepsei capitale:
1. Ocazia condamnatului de-a plăti înapoi societătii pentru faptele comise. Abolitionisti cred că condamnatul trebuie să compenseze familia victimei/victimelor prin venitul său, venit din angajare sau din serviciul comunitătii. Nu există nici un dubiu în acest sens. O persoană este de mai mult folos fiind în viată, decât moartă. Muncind, criminalul compensează societatea si familia victimei/victimelor. Nu este nici un motiv pentru care criminalul ar primi compensatii pentru munca depusă. Banii nu au valoare în închisoare. Unul dintre celei mai explicite cazuri unde criminalii au contribuit pentru o societate mai buna este cel al lui Leopold si Loeb. Leopold si Loeb aveau 19 ani, atunci când au comis 'Crima Secolului'. In 1924, acestia au rapit si ucis un băiat de 14 ani, pentru a vedea cum este. Ambii au fost scutiti de la pedeapsa capitală si au fost condamnati la închisoare pe viată. Impreună, au lucrat în spitale, au învătat persoane incapabile să citească si au scris o carte de gramatică.
2. Pedeapsă crudă si inumană - invocarea Amendamentului al XVIII-lea. Cel mai puternic argument împotriva pedepsei capitale este pentru că aceasta este crud si inuman. Al XVIII-lea Amendament al Statelor Unite ale Americii, condamnă actiunile crude si inumane.
3. Pedeapsa capitală nu descurajează crima. Contrar unei conceptii largi, pedeapsa cu moartea nu actionează drept deteriorant crimei. Expert după expert si studiu după studiu, dovedesc lipsa de corelare dintre amenintarea cu pedeapsa capitală si cauzarea crimelor. Studiul făcut de Isaac Ehrlich, legat de acest efect neexistent de deterioarare a crimei, în urma amenintării cu pedeapsa capitală în SUA ne oferă astfel de informatii.
4. Ideea că costurile pentru executie sunt mai mici decât cele ale închisorii pe viată este fals. Costul aparatelor de 'ucis' si al mentinerii procedurilor de înainte de executare, inclusiv cel al apelurilor făcute în istantă depăseste cu mult pe cel al mentinerii în închisoare a unui număr mic de criminali.
5. Cei împotriva pedepsei cu moartea argumenteaza că aceasta este neconstitutională - 'Pedeapsa capitală este o metodă barbarică chiar si în cea mai necivilizată societate. Este inmorală în principiul său si descriminatoriu în al să parcurs. El asigură executarea unor persoane inocente. Ca un remediu al crimei, nu există vreunul.'
6. Posibilitatea uciderii unei persoane nevinovate. Pedeapsa cu moartea este irevocabilă. In cazul unei greseli, prizonierul executat nu mai poate primi o altă sansă. Justitia este masacratoare. In ultima sută de ani, au fost cel putin 75 de cazuri documentate în care acuzatii au fost executati, fără a avea vreo vină. Fără nici un dubiu, există si alte cazuri, nedocumentate.


--------------------
Dragostea, precum un râu, îşi va găsi un nou curs de fiecare dată când va întâlni în cale un obstacol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 22 Mar 2004, 05:41 AM
Mesaj #203


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (rebel @ 22 Mar 2004, 06:15 AM)
1. Unele persoane sunt impotriva pedepsei capitale pentru că acestia consideră că persoane inocente pot fi executate în numele legii. Aceasta nu este deloc adevărat. Sunt multe prevederi ce ajută acuzatii de o asemenea pedeapsă: persoanele sub 18 ani, femeile gravide, noile mame sau persoane care au devenit instabile din punct de vedere mintal nu vor primi pedeapsa cu moartea; pedeapsa capitală va fi pusă în discutie doar după ce se dovedeste prin dovezi necontestate vinovătia acuzatului si nu exista nici o explicatie alternativă asupra faptelor comise; pedeapsa capitală va fi dusă la capăt doar după ce s-a făcut o judecată competentă, de către un juriu ce permite factori de ajutor acuzatului, incluzand asistentă legală adecvată; oricine condamnat la pedeapsa capitală, după o decizie a instantei, va primi dreptul de apel la o curte cu o juristictie sporită; executia va avea loc în modul ce va provoca cât mai putină suferintă acuzatului.

Da, scade probabilitatea de a fi condamnat un nevinovat. Dar posibilitatea tot nu este eliminata.

QUOTE
2. Pedeapsa capitală este o metodă mai umană decât închisoarea pe viată.

Cum vine asta?


QUOTE
3. Pedeapsa capitală este o metodă mai ieftină decât închisoarea pe viată.

Inseamna ca nu stii cat costa o condamnare la moarte!

QUOTE
4. Pedeapsa capitală este o metodă de prevenire a unor viitoare evenimente inumane, cauzate de către persoana acuzată. Dacă se dovedeste ca persoana acuzată de crimă este cea adevărată, atunci acea persoană ar trebui să fie executată. Trebuie să se facă justitie. A pune criminali în închisoare nu este o pedeapsă sufiecientă. Astfel, ei pot primi ocazia de eliberare pentru bună purtare. Dacă se întâmplă să ajungă din nou 'afară', cine poate garanta că acestia nu vor ucide din nou? In SUA, dintre cei 2,575 de prizonieri condamnati la moarte în 1992, 1 din 11 ce au primit ocazia de-a iesi pentru bună purtare a comis alte crime. Aceasta înseamnă că alte persoane au trebuit să moară pentru ca justitia să se hotărască a-i ucide. Ce fel de justitie este aceasta? Dacă condamnatii ar fi fost executati din prima, alte vieti inocente nu ar fi trebuit a fi luate. Prin executarea ucigasilor întâia oară când au fost condamnati, justitia si-ar fi făcut 'datoria'. Astfel, pedeapsa ar fi fost asemenea crimei si societate ar fi fost ajutată, stiind că există cu un criminal în minus pe lume.

Anihilarea ta este o metoda de prevenire al unor posibile evenimente inumane create de tine.
Cei care nu sint condamnati la moarte din cauza ca legile statului respectiv nu permit nu prea sunt eliberari pentru buna purtare!


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 22 Mar 2004, 05:46 AM
Mesaj #204


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (rebel @ 22 Mar 2004, 06:15 AM)
Nu este nici un motiv pentru care criminalul ar primi compensatii pentru munca depusă. Banii nu au valoare în închisoare.

Nu-i chiar asa. Banii au foarte multa valoare in inchisoare!


QUOTE
3. Pedeapsa capitală nu descurajează crima. Contrar unei conceptii largi, pedeapsa cu moartea nu actionează drept deteriorant crimei. Expert după expert si studiu după studiu, dovedesc lipsa de corelare dintre amenintarea cu pedeapsa capitală si cauzarea crimelor. Studiul făcut de Isaac Ehrlich, legat de acest efect neexistent de deterioarare a crimei, în urma amenintării cu pedeapsa capitală în SUA ne oferă astfel de informatii.

Chiar anumite studii spun ca incurajeaza crima, prin publicitatea care i se face.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 22 Mar 2004, 05:52 AM
Mesaj #205


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (rebel @ 22 Mar 2004, 06:15 AM)
executia va avea loc în modul ce va provoca cât mai putină suferintă acuzatului.

Putina suferinta in sensul ca nu dureaza mult, nu ca este de intensitate mica. Sa luam de exemplu scaunul electric. Crezi ca o executie este fara suferinta pentru cel condamnat?
Si mai mult: injectia letala poate fi considerata o moarte fara suferinta. Fals! S-a constat ca din cele 3 substante frecvent folosite in executii in SUA, doua dintre ele provoaca extrem de multa durere.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
rebel
mesaj 22 Mar 2004, 06:09 AM
Mesaj #206


Don Juan Cronicar
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.524
Inscris: 14 February 04
Din: Aproape în aproape
Forumist Nr.: 2.225



QUOTE (axel)
Cum vine asta?

Tu, fiind un condamnat, ce-ai prefera? Să te omoare sau să te lase să putrezesti într-o celulă izolată? Crede-mă, e extrem de plictisitor în celulă ...

QUOTE (axel)
Inseamna ca nu stii cat costa o condamnare la moarte!

QUOTE (rebel)
4. Ideea că costurile pentru executie sunt mai mici decât cele ale închisorii pe viată este fals. Costul aparatelor de 'ucis' si al mentinerii procedurilor de înainte de executare, inclusiv cel al apelurilor făcute în istantă depăseste cu mult pe cel al mentinerii în închisoare a unui număr mic de criminali.


QUOTE (axel)
Nu-i chiar asa. Banii au foarte multa valoare in inchisoare!

De tu crezi că în pârnaie, un condamnat la moarte poate măcar să iasă la lumina soarelui fără 14 robocopi în cârcă si crezi că seria Clanul Soprano este inspirată din fapte reale, atunci inspirată este, dar NU reflectă realitatea. Poate în România te ajută să ai bani acolo, în SUA nu.

QUOTE (axel)
Putina suferinta in sensul ca nu dureaza mult, nu ca este de intensitate mica. Sa luam de exemplu scaunul electric. Crezi ca o executie este fara suferinta pentru cel condamnat?
Si mai mult: injectia letala poate fi considerata o moarte fara suferinta. Fals! S-a constat ca din cele 3 substante frecvent folosite in executii in SUA, doua dintre ele provoaca extrem de multa durere.

Ce metoda plictisitoare, la urma urmei! Mai bine-ar fi să-l împuste direct în cap! Ups. Ai idee cum ar exploda societatea americană? Găseste tu o altă metodă, e-mail-ul îl trimit eu.


--------------------
Dragostea, precum un râu, îşi va găsi un nou curs de fiecare dată când va întâlni în cale un obstacol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 22 Mar 2004, 07:06 AM
Mesaj #207


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (rebel @ 22 Mar 2004, 07:09 AM)
QUOTE (axel)
Cum vine asta?

Tu, fiind un condamnat, ce-ai prefera? Să te omoare sau să te lase să putrezesti într-o celulă izolată? Crede-mă, e extrem de plictisitor în celulă ...

In sfarsit as avea timp sa fac o gramada de lucruri pe care acum nu am timp sa le fac. Iti dai seama cate carti pot sa citesc si cat pot sa meditez in acel timp, daca nu am nimic altceva de facut?


QUOTE
QUOTE (axel)
Inseamna ca nu stii cat costa o condamnare la moarte!

QUOTE (rebel)
4. Ideea că costurile pentru executie sunt mai mici decât cele ale închisorii pe viată este fals. Costul aparatelor de 'ucis' si al mentinerii procedurilor de înainte de executare, inclusiv cel al apelurilor făcute în istantă depăseste cu mult pe cel al mentinerii în închisoare a unui număr mic de criminali.

Atata timp cat in mesaj ai afirmat lucruri contrarii, dorindu-se a fi argumente ale altor oameni, poti considera ca am raspuns celor care sustin argumentul financiar.

QUOTE
QUOTE (axel)
Nu-i chiar asa. Banii au foarte multa valoare in inchisoare!

De tu crezi că în pârnaie, un condamnat la moarte poate măcar să iasă la lumina soarelui fără 14 robocopi în cârcă si crezi că seria Clanul Soprano este inspirată din fapte reale, atunci inspirată este, dar NU reflectă realitatea. Poate în România te ajută să ai bani acolo, în SUA nu.

Ca sa-ti dau un exemplu: s-au gandit cei din administratia inchisorilor de pe-aici ca ce-ar fi sa le cerem cam 5$ de vizita medicala prizonierilor care cer asistenta medicala si nu sint in situatii critice (gen cancer, etc). Daca banul nu ar avea nici o valoare in inchisori, cum de s-au gandit sa ceara prizonierilor bani?


QUOTE
QUOTE (axel)
Putina suferinta in sensul ca nu dureaza mult, nu ca este de intensitate mica. Sa luam de exemplu scaunul electric. Crezi ca o executie este fara suferinta pentru cel condamnat?
Si mai mult: injectia letala poate fi considerata o moarte fara suferinta. Fals! S-a constat ca din cele 3 substante frecvent folosite in executii in SUA, doua dintre ele provoaca extrem de multa durere.

Ce metoda plictisitoare, la urma urmei! Mai bine-ar fi să-l împuste direct în cap! Ups. Ai idee cum ar exploda societatea americană? Găseste tu o altă metodă, e-mail-ul îl trimit eu.

Condamnatii la moarte nu sunt executati printr-o supradoza de heroina. De ce crezi ca li se face o favoare de a nu mai trai inca 30 de ani in inchisoare print-o executie in care s-ar putea sa nu moara din cauza substantei, ci sa moara din cauza durerii peste limita suportabilului?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
smoke
mesaj 22 Mar 2004, 08:21 AM
Mesaj #208


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.892



QUOTE
Eu afisez superioritate sau tu, cel care vine cu propuneri in limitarea drepturilor omului?


... drepturile omului nu garanteaza si libertatea - de fapt e chiar invers - cu cat vrei mai multe drepturi cu atat iti restrangi sfera libertatilor...

QUOTE
Faptul ca nu respecta drepturile altui individ nu implica catusi de putin ca renunta la ale lui. Este o pura iluzie ceeace afirmi tu.


- pai normal ca daca il intrebi spune ca nu a renuntat - dar unde e logica ta ? pt unul care nu respecta o regula - ca de fapt drepturile astea implica niste reguli, restrictii chiar - se mai poate aplica regula respectiva ? daca nu are nici o valoare pt el cum poti sustine ca trebuie sa beneficieze de pe urma ei ?



--------------------
Cuvintele doar distrag atentia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 22 Mar 2004, 08:37 AM
Mesaj #209


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (smoke @ 22 Mar 2004, 09:21 AM)
QUOTE
Eu afisez superioritate sau tu, cel care vine cu propuneri in limitarea drepturilor omului?


... drepturile omului nu garanteaza si libertatea - de fapt e chiar invers - cu cat vrei mai multe drepturi cu atat iti restrangi sfera libertatilor...

Printre care si libertatea de a fi omorat, libertatea de a fi sclav, si multe astfel de libertati.


QUOTE
QUOTE
Faptul ca nu respecta drepturile altui individ nu implica catusi de putin ca renunta la ale lui. Este o pura iluzie ceeace afirmi tu.


- pai normal ca daca il intrebi spune ca nu a renuntat - dar unde e logica ta ? pt unul care nu respecta o regula - ca de fapt drepturile astea implica niste reguli, restrictii chiar - se mai poate aplica regula respectiva ? daca nu are nici o valoare pt el cum poti sustine ca trebuie sa beneficieze de pe urma ei ?

Tu vorbesti de logica mea, dar eu nu inteleg catusi de putin logica ta... atata timp cat niste reguli sunt stabilite intr-un anumit fel, nu poti sa vii sa spui cand nu-ti convine "pio" pentru ca tu vezi ca nu te avantajeaza acele reguli. Poti cel mult sa vi si sa le schimbi, poti sa vi si sa spui: Declaratia Drepturilor Omului este nula si neavenita. Dar tu incerci sa spui: pai hai sa o aplicam acum, dar acum mi se pare ca n-ar trebui.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 22 Mar 2004, 08:52 AM
Mesaj #210


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Faptl ac cineva nu respecta drepturile altui indivis constituie un motiv ca nici el s nu poata emite pretentii cand drepturile lui nu sunt respectate. Iar cand vorbim de o crima,deja aici se incalca un drept fundamental: dreptul la viata! Cand un criminal incalca dreptul la viata la altcuiva, noi de ce ar trebui sa-i respectam lui acest drept?Si sa nu se vina cu ideea ca in cazul asta si noi ne pierdem dreptul la viata, ca e cu totul altceva! In orice societate, in orice regn animal, educatia se face prin pedeapsa si rasplata. Iar pedeapsa cu moartea pentru o crima mi se pare un bun exemplu pentru ceilalti care nu vor sa respecte regulile societatii si se cred mai presus de ele!


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 11 May 2024 - 09:54 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman