HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Posibile Aliante Postelectorale Dupa 30.11.2008, scenarii probabile
Viitoarea coalitie guvernamentala dupa alegeri
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 22
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Cipri
mesaj 8 Dec 2008, 06:15 PM
Mesaj #71


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Se reface vad FSN-ul...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 8 Dec 2008, 10:55 PM
Mesaj #72


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



rotaţia cadrelor, nimic mai mult! rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 9 Dec 2008, 10:28 AM
Mesaj #73


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Nu se reface nimic! Puschea pe limba, ce, ati innebunit???

Acest topic a fost editat de kumarbi: 9 Dec 2008, 11:41 AM


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ¡En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Dec 2008, 10:28 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 9 Dec 2008, 04:42 PM
Mesaj #74


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Am vazut pe un blog cateva argumente pentru o guvernare PDL-PSD:



Vrei un argument pro?

Iliescu e impotriva.
Nastase e impotriva.
Hrebenciuc e impotriva.
Dan Voiculescu e impotriva.
Tariceanu e impotriva.
Marko Bela e impotriva.

Deci, e bine!!


Revenind la tonul serios, nu cred ca printre optiunile luate in calcul de PNL se afla si o alianta cu PDL. Ce ar trebui sa faca PDL, in conditiile in care PNL refuza sa ia parte la o guvernare comuna fara a pune conditii imposibil de acceptat? Sa-i ofere postul de prim-ministru lui Tariceanu si sa se pregateasca de opozitie peste un an sau doi, cum s-a mai intamplat? Care sunt opţiunile PDL? Guvern minoritar care sa incaseze suturi fara sa-si poata impune absolut nicio lege in parlament?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 9 Dec 2008, 05:42 PM
Mesaj #75


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Revenind la tonul serios:
Sunt destul de convis ca PNL-ul nu a mai avut chef de guvernare.
Dupa cum sunt destul de convins ca varianta a doua PDL+UDMR+minoritati, pe care ai mentionat-o chiar tu, era viabila, cel putin pentru doi ani de acum in colo. Timp in care destui psdisti si chiar pnlisti nemultumiti puteau fi cooptati in PDL. Ca sa nu mai vorbim ca legile PDL de combatere a crizei ar fi putut trece prin Parlament cu sprijinul PNL. Ceea ce n-ar fi putut trece prin Parlament ar fi fost pomenile electorale de la prezidentialele de anul viitor sau "reforma" Constitutiei.
Daca se va forma o alianta PDL-PSD, vina va fi a liberalilor si a lui Basescu (i-am vazut aseara fata lui Boc; el nu e vinovat decat de lipsa coloanei vertebrale, ca de obicei).


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ¡En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Dec 2008, 05:46 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(kumarbi @ 9 Dec 2008, 05:42 PM) *
Revenind la tonul serios:
Sunt destul de convis ca PNL-ul nu a mai avut chef de guvernare.

Asta numesti tu seriozitate? rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 9 Dec 2008, 05:51 PM
Mesaj #77


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Daca tu vrei sa crezi ca motivul pentru care, se pare, PNL-ul va ajunge in opozitie e ca au fost ca au fost sictiriti de PDL, fie cum vrei tu. Dar repet, dupa fata lui Boc, PNL-ul s-a asezat singur in opozitie. Daca as vrea sa ii spal pe PNL-isti, as putea sa argumentez ca masurile prea populiste pe care, se pare, PDL-ul are de gand sa le ia, i-au facut sa se plaseze astfel. Dar s-ar putea sa fie alte motive...

Acest topic a fost editat de kumarbi: 9 Dec 2008, 05:55 PM


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ¡En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Dec 2008, 06:43 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Tu sti cat costa 1 (unu) metru de autostrada, daca sti? imagineaza-ti ca 0,1% din acest pret intra in buzunarul tau. E, ti-ai imaginat? cum e sa ai banii astia in buzunar la fiecare kilometru, atentie, cifrele nu sunt reale. devil.gif Mai crezi ca exista partide care sa vrea in opozitie?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Uncle Sam
mesaj 9 Dec 2008, 07:20 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.526
Inscris: 12 October 06
Din: Romania
Forumist Nr.: 8.789



QUOTE(abis @ 8 Dec 2008, 05:03 PM) *
nu-l vad bine pe Geoana.
Geoana nu are nici un cuvant de spus in partidul ala de multa vreme. E decizia lui Mitrea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Uncle Sam
mesaj 9 Dec 2008, 07:28 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.526
Inscris: 12 October 06
Din: Romania
Forumist Nr.: 8.789



QUOTE(kumarbi @ 9 Dec 2008, 05:42 PM) *
Sunt destul de convis ca PNL-ul nu a mai avut chef de guvernare.
Daca vrei sa stii ce chefuri are PNL asculta-l pe Patriciu cand vine la TV. Dar asculta-l bine. A venit Miercuri si a spus ca e mai buna alianta cu PSD. A doua zi a inceput imediat campania pro-stanga pe toate canalele media, cel mai isteric fiind Crin. Numai ca PSD-ul nu are interese sa stea doua legislaturi consecutive in opozitie (a doua premiera negativa dupa ce pentru prima oara dupa 89 au pierdut alegerile in fata unui partid)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 9 Dec 2008, 11:19 PM
Mesaj #81


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



meciul se da pentru presedintie acuma...
orice vor accepta psd ca sa intre la guvernare alaturi de pdl, vor calca in picioare cand se va pune problema alegerii presedintelui

in ceea ce priveste pnl, socoteala e simpla - va ajutam la jobul de presedinte, dar ne lasati premierul noua. practic, ceea ce au facut acum 4 ani a fost exact treaba asta - au refuzat anticipatele pentru ca din punctul lor de vedere a fost o imparteala justa. PD la ora aia avea presedintia si tintea si sefia de guvern, pai care mai era rostul pnl in alianta - doar de suport?

parerea mea e ca acuma spera in 2 se bat si al treilea castiga


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 9 Dec 2008, 11:35 PM
Mesaj #82


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



Deja este din ce in ce mai sigura o alianta PDL-PSD. Forumurile ziarelor au inceput sa fiarba si, bineinteles, se acuza reformarea FSN-ului. In acelasi timp Cristoiu analizeaza situatia si trage concluzia (surpriza, surpriza): cu exceptia lui Tariceanu, restul politicienilor nu au trecut testul barbatiei. Include si PSD acolo, dar asta n-are nici un efect pe termen lung, fiindca PSD nu are nevoie sa treaca nici un test - alegatorii lor sunt dintre cei mai disciplinati si fideli.

O parte din ziaristi alta data sustinatori ai PDL deja si-au exprimat dezamagirea. Altii incearca sa explice ca incapatanarea PNL a provocat aceasta situatie, dar fara prea mult succes.

Sper ca PDL-ul sa inteleaga ca trebuie sa guverneze nu bine, ci foarte bine, daca vrea sa nu cedeze primul lor PSD-ului sau chiar PNL-ului la urmatoarele alegeri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 10 Dec 2008, 12:17 AM
Mesaj #83


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



As face urmatoarea miscare, pt a organiza aripa dreapta a politicii romanesti (dupa cum joaca, nu stiu cine mai crede gogosile cu pdl + dreapta = love ) : daca as fi liderul pnl, as incepe negocierile pt a fuziona cu udmr, si as pune bazele unui pol liberal puternic, care, peste patru ani, sigur va matura cioburile celor doo partide ce forteaza guvernarea doar de dragul ciolanului.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Dec 2008, 12:34 AM
Mesaj #84


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Dec 2008, 12:17 AM) *
(dupa cum joaca, nu stiu cine mai crede gogosile cu pdl + dreapta = love )

Asta vom constata numai dupa ce vedem programul de guvernare. Daca in guvern ar intra PSD si PNL la fel de vehementi impotriva liberalilor ar fia cei comentatori care acum pun tunul pe PDL?
QUOTE
daca as fi liderul pnl, as incepe negocierile pt a fuziona cu udmr

De ce ar accepta UDMR o astfel de solutie?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 10 Dec 2008, 12:40 AM
Mesaj #85


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



Cucu Mucu, tu vorbesti serios cand spui PNL=Dreapta? Pai PNL-ul asta care acum anunta ca va sta "onorabil" in opozitie, cu putin timp in urma contribuia la un foarte frumos NUP pentru Adrian Nastase.

Uite aici un link: http://www.cotidianul.ro/romania_se_intoar...mara-66974.html

Singurii care au votat pentru au fost de la PDL. Asa ca mai usor cu inocenta si moralitatea PNL, ca e si aia o mare gogoasa.

Asta nu inseamna ca privesc cu ochi mai buni alianta PDL-PSD. PDL ar fi trebuit sa pastreze macar un minim de decenta si sa conditioneze orice alianta de numirea Monicai Macovei la Justitie. Macar principiul asta sa fi ramas nenegociabil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 10 Dec 2008, 12:40 AM
Mesaj #86


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 10 Dec 2008, 12:34 AM) *
Asta vom constata numai dupa ce vedem programul de guvernare. Daca in guvern ar intra PSD si PNL la fel de vehementi impotriva liberalilor ar fia cei comentatori care acum pun tunul pe PDL?


Nu stiu altii cum sunt, dar eu deja am zis ca ar fi impotriva naturii o astfel de alianta.


Pt. ca nu ii vad bine la urmatoarele alegeri, iar PNL si-a tinut cat de cat promisiunile fata de ei. Ar putea negocia bine cu PNL. Si poate nu o fuziune din prima, dar as incerca o alianta liberala sa avd cum merge treaba.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 10 Dec 2008, 12:48 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Dec 2008, 12:40 AM) *
Pt. ca nu ii vad bine la urmatoarele alegeri, iar PNL si-a tinut cat de cat promisiunile fata de ei. Ar putea negocia bine cu PNL. Si poate nu o fuziune din prima, dar as incerca o alianta liberala sa avd cum merge treaba.

UDMR-ul va avea mereu un procent care sa le permita sa intre in parlament.
Tocmai pentru ca se inteleg bine cu PNL-ul ar trebui sa stea separati. Fiecare separat obtin scor mai bun decat luati impreuna fie intr-o alianta, fie intr-un partid.
Si nu in ultimul rand, UDMR se intelege bine cu aproape toate partidele. Cum PRM a iesit din liga 1, nu prea mai are adversari ci mai degraba prieteni. Chiar si cu PSD ar putea colabora.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Dec 2008, 12:51 AM
Mesaj #88


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Si in plus cei din UDMR nu au nici in clin, nici in manec cu liberalismul. Cu putine exceptii (Peter Ekstein-Kovacs, de ex., care din pacate a ratat intrarea in parlament, fiind mazilit de colegii sai intr-un colegiu fara sanse).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 10 Dec 2008, 04:21 AM
Mesaj #89


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



Mai nou PSD vrea fara UDMR in guvern. O mutare foarte inteligenta. Daca PDL refuza, Basescu va pierde din voturile fostilor PRM-isti la prezidentiale. Daca accepta, va pierde din voturile maghiarilor, care probabil vor opta pentru candidatul liberal.

Acest topic a fost editat de Damnatius: 10 Dec 2008, 05:07 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 10 Dec 2008, 07:36 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



unde ati vazut voi partide de dreapta in ultimii 70 de ani?!

foarte bosumflati aratau ieri cei de la pnl si udmr...
pc e bosumflat de o saptamana, de ce oare?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Dec 2008, 10:17 AM
Mesaj #91


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Damnatius @ 10 Dec 2008, 04:21 AM) *
Daca PDL refuza, Basescu va pierde din voturile fostilor PRM-isti la prezidentiale. Daca accepta, va pierde din voturile maghiarilor

Mai este un motiv pentru care PSD nu vrea UDMR-ul in guvern. In momentul in care PSD va considera necesar, va parasi guvernul si ii va lasa pe democrati cu fundul in balta. In felul asta PDL-ul va fi izolat si la discretia PSD: cu PNL-ul nu se prevede o impacare, cel putin cat Tariceanu ramane la conducere; relatiile cu UDMR vor fi fragilizate de refuzul de a-i coopta la guvernare. Prin urmare, politica PSD este un fel de divide et impera.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nastratin
mesaj 10 Dec 2008, 12:13 PM
Mesaj #92


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 27 March 07
Forumist Nr.: 9.630



N-am mai intrat de multa vreme pe forumul asta, dar acum ca o fac mi se pare absolut fascinanta schimbarea de atitudine. rolleyes.gif Cei care erau aplaudacii lui Base pe criteriul "e impotriva PSD" gasesc acum tot felul de motive justificative pentru noua "solutie imorala". blink.gif

QUOTE(abis @ 9 Dec 2008, 05:42 PM) *
Iliescu e impotriva.
Nastase e impotriva.
Hrebenciuc e impotriva.
Dan Voiculescu e impotriva.
Tariceanu e impotriva.
Marko Bela e impotriva.

Deci, e bine!!

Asa, si? In ciuda josniciei unora din personajele de mai sus, ei sunt doar cocosii de pe gard. Marele "rau" in PSD, ca si in PD-L, e ograda cu majoritatea baronilor locali. Astia, dupa cat se vede, si-au impus vointa sa intre la guvernare (termen impropriu, stiu, de parca tara a fost vreodata guvernata).

Cei care ganditi asa, justificand toate deciziile majore ale partidului prezidential, va meritati soarta. Parerea mea e ca nu va veti lecui niciodata. Mereu o sa fie cineva in care sa credeti neconditionat. unsure.gif


--------------------
(\ __ /)
(='. '=)
(") (") <-- Acesta e Iepurasu' - copiaza-l in semnatura ta pentru a-l ajuta in planurile lui de dominare a lumii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Dec 2008, 01:06 PM
Mesaj #93


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nastratin, in caz ca nu ai observat, acel "e bine" nu-mi apartine, este preluat. Eu raman la parerea ca aducerea PSD-ului la guvernare este o afacere extrem de proasta. Insa vinovati sunt, dupa parerea mea, liberalii, pentru ca au preferat opozitia decat sa se inhame la guvernare alaturi de PDL. Este convenabil, pentru ei, sa guverneze cu sprijinul PSD pe vreme buna, insa ii deranjeaza sa puna osul la treaba cand se anunta vreme proasta, dpdv economic.

Nu liberalii anuntau zilele trecute ca pentru ei exista doar doua optiuni: guvernare cu PSD sau opozitie?

PDL-ul a facut tot ce era posibil pentru o guvernare de dreapta, insa liberalii au fost cei care au refuzat. Si nu, conditia lor de a avea premierul era imposibil de acceptat: ce garantie ar fi putut oferi ca nu ii vor scoate iarasi de la guvernare pe democrati, pentru a guverna cu PSD-ul, asa cum au facut-o acum doi ani si jumatate?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Dec 2008, 01:07 PM
Mesaj #94


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Stolojan va fi premier.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 10 Dec 2008, 01:31 PM
Mesaj #95


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Fostul premier al lui Iliescu derevine astazi in prim plan.La vremuri noi...tot ei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nastratin
mesaj 10 Dec 2008, 02:34 PM
Mesaj #96


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 27 March 07
Forumist Nr.: 9.630



Abis, iar reiei o argumentatie in care nici tu nu crezi...

QUOTE(abis @ 10 Dec 2008, 01:06 PM) *
PDL-ul a facut tot ce era posibil pentru o guvernare de dreapta, insa liberalii au fost cei care au refuzat.

Parerea mea e ca bine au facut. Au invatat ceva din experienta mandatului anterior. A doua zi dupa votarea guvernului, Base ar fi inceput din nou sa planteze zazanie. N-au fost in stare sa faca mare lucru cu guvernarea lor, dar barem au o bruma de "discernamant politic".

QUOTE(abis @ 10 Dec 2008, 01:06 PM) *
Si nu, conditia lor de a avea premierul era imposibil de acceptat: ce garantie ar fi putut oferi ca nu ii vor scoate iarasi de la guvernare pe democrati, pentru a guverna cu PSD-ul, asa cum au facut-o acum doi ani si jumatate?

Vorbesti de parca scoaterea PD de la guvernare n-a fost fortata tot de Base...


--------------------
(\ __ /)
(='. '=)
(") (") <-- Acesta e Iepurasu' - copiaza-l in semnatura ta pentru a-l ajuta in planurile lui de dominare a lumii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Dec 2008, 02:37 PM
Mesaj #97


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Nastratin @ 10 Dec 2008, 02:34 PM) *
Vorbesti de parca scoaterea PD de la guvernare n-a fost fortata tot de Base

Pai n-a fost.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Dec 2008, 02:45 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Inainte de a fi politician Stolojan este un tehnocrat. Personal ma astept ca si ministrii cabinetului Stolojan sa fie mai mult tehnocrati decat politicieni. Se pare ca PSD si PD-L au inteles ca in situatii de criza este mai bine sa lasi tehnicienii sa-si faca treaba decat sa guvernezi politic. Sa speram ca Stolojan va face o figura buna iar actiunile sale vor face trecerea prin criza mai usor de suportat.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 10 Dec 2008, 02:58 PM
Mesaj #99


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Stolojan? Dacă vrem ca ţara asta s-o ia la vale cu totul, pe el să-l punem! cry.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Dec 2008, 04:44 PM
Mesaj #100


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Geoana: PSD intra la guvernare cu PDL numai daca UDMR este lasat la o parte

Boc: PDL negociaza in continuare cu UDMR

Liderul PNL Gorj, Dan Ilie Morega: trecerea liberalilor in opozitie nu trebuie luata de "doua-trei persoane de la Bucuresti"; mai multi lideri de organizatii judetene din tara si din structurile de conducere ale acestora gandesc la fel. "Am colaborat cu dumnealui atunci cand am fost in fruntea fostei Aliante DA si consider ca este unul dintre specialistii care pot ajuta Romania in momentele de criza. Eu cred ca e foarte posibil sa nu faca Guvernul cu PSD pentru ca programele de guvernare ale PDL si PNL sunt mult mai compatibile"


Jocurile nu sunt inca facute, pana cand nu vedem lista noului guvern in parlament se pot schimba inca multe.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Dec 2008, 06:50 PM
Mesaj #101


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mai greu cu verticalitatea, ciolanul pare prea interesant


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 10 Dec 2008, 07:32 PM
Mesaj #102


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



QUOTE
Liderul PNL Gorj, Dan Ilie Morega: trecerea liberalilor in opozitie nu trebuie luata de "doua-trei persoane de la Bucuresti"; mai multi lideri de organizatii judetene din tara si din structurile de conducere ale acestora gandesc la fel. "Am colaborat cu dumnealui atunci cand am fost in fruntea fostei Aliante DA si consider ca este unul dintre specialistii care pot ajuta Romania in momentele de criza. Eu cred ca e foarte posibil sa nu faca Guvernul cu PSD pentru ca programele de guvernare ale PDL si PNL sunt mult mai compatibile"

Ei uite ca macar la liberali mai misca unul in front. Ceva vociferari la PDL?
De altfel imi place cum au iesit iar inocenti ca copiii si puri ca ingerii din toata afacerea asta. Cred ca am fost primul pe topicul asta care a dat vina pe liberali pentru noua alianta. Probabil ca esalonul 2, nedorind sa le arunce iar Cotroceniu tot rahatu' la usa, in plina criza, au zis ba aliantei cu PDL-ul. Bine pentru ei, rau pentru noi. Asa ca repet, PNL-ul poarta o mare parte din vina pentru ceea ce se intampla acum. Eu unul i-am votat, sperand ca dupa alegeri vor relua colaborarea cu PDL-ul. Ma simt pana la urma tradat, pentru ca au dat la o parte sperantele mele, si ale multor altora, alegatorii lor sau nu, punand deasupra interesele partidului.

Dar in ce fel scuza asta PDL-ul? Am spus-o si o repet, pentru ca sunt absolut convins de asta: un guvern PDL-UDMR, cu sprijinul minoritatilor, nu ar fi avut niciun fel de probleme in a lua masurile necesare pentru a trece criza. Indiferent de orientarile ideologice, masurile sunt aceleasi si nu ar fi avut nimeni de comentat. Cu toate acestea, ei au preferat alianta cu PSD-ul. V-au tras-o! Mai intai v-au cerut sa-i votati pentru a tine demonul rosu departe de putere, apoi, intr-o singura dup'amiaza i-au spalat si in 2 zile s-au aliat. Cel putin in timpul uneia dintre operatiuni v-au prostit!

Oricum, lasand la o parte chestiunile de scos ochii pe forumuri - prosti sunteti voi "pedelistii", ba voi "penelistii"-, dracu nu mi se pare atat de negru.
Daca ar fi sa ne raportam strict la capitolul competenta, un guvern mai bun nici ca am fi putut avea. Cei mai competenti politicieni, trebuie sa recunosc, sunt la PSD si PDL.
Cu Basescu suflandu-le in ceafa, destrabalarea anilor 2000-2004 ramane istorie pentru PSD. Si certurile cred ca vor fi mai putine: PSD-istii nu vor avea niciodata prestatia opozitiei interne pe care a avut-o PD-ul in guvernele Ciorbea sau Tariceanu I; mierea puterii e un calmant puternic in PSD. Cel putin 3 ani vor ramane la putere.
Nici PDL-ul nu va face prostia de a-i scoate cu de-a sila din Guvern, pentru ca asta inseamna ca peste 4 ani se vor prezenta singuri pentru a da socoteala in fata electoratului, si daca e ceva de care baietii astia se tem, in afara de Zeus, e asumarea esecurilor, oricat de neinsemnate, sau a oricaror politici nepopulare.
Pe de alta parte, sunt atat de multe lucruri care pot merge prost.

Ce-o fi o fi!

PS: Sa-i tina dracu' pe unguri in guvern, ca poate le vine dup'aia astora ideea sa-si faca guvernul lor.

Acest topic a fost editat de kumarbi: 10 Dec 2008, 07:53 PM


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ¡En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 10 Dec 2008, 08:00 PM
Mesaj #103


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(kumarbi @ 10 Dec 2008, 07:32 PM) *
PS: Sa-i tina dracu' pe unguri in guvern, ca poate le vine dup'aia astora ideea sa-si faca guvernul lor.


rofl.gif Si eu sunt de parere ca pdl putea guverna in minoritate, pnl-ul a facut-o atata timp.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 10 Dec 2008, 08:46 PM
Mesaj #104


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Trecand prin presa de azi (maine) mi-am dat seama ca mai exista un vinovat pentru alianta PSDL: poporu' dom'le! Pai daca iesea la vot si-i dadea lu' Base 50% + 1 mai era nevoie de asa ceva? Sa ne fie rusine, bah, care n-am votat PDLu'! Ducem tara de rapa!


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ¡En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Dec 2008, 08:57 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(kumarbi @ 10 Dec 2008, 08:46 PM) *
poporu' dom'le! Pai daca iesea la vot si-i dadea lu' Base 50% + 1 mai era nevoie de asa ceva?

Ai dreptate, chiar nu conteaza pe cine vota poporul, PSD;PDL;PNL;PNG;PRM orice partid care ar fi avut majoritatea era mai bun decat "solutia imorala II".

Acest topic a fost editat de marduk: 10 Dec 2008, 08:57 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 17 May 2024 - 01:26 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman