HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Raed Arafat
coconut
mesaj 18 Nov 2008, 03:08 PM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Funcţia pe care o are sunt sigură că nu şi-a dat-o singur! Poate că, în acest fel, au vrut românii să-l felciite, să-l premieze pentru iniţiativa lui cu SMURD-ul. Ce e rău în asta?
L-au pus americanii pe Obama preşedintele SUA fără să aibă nici jumătate din calităţile palestinianului nostru...
Aşa îl vorbesc acum şi pe Bărdişteanu! Şi acest medic a salvat mii de vieţi şi în loc să fie felicitat, e luat la întrebări şi alergat în tribunale!
Ştiţi bancul cu ciroba de români din Iad? Bun banc! Ni se potriveşte mănuşă! mad.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Nov 2008, 05:15 PM
Mesaj #37


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cu Bradisteanu e alta poveste. Bradisteanu este cercetat pentru coruptie in cazul licitatiei pentru echipamente medicale destinate sistemului penitenciar. Mita pe care ar fi primit-o de la firma austriaco-elvetiana CC Med AG se ridica la patru milioane de euro. Daca a salvat vieti trebuie sa aiba imunitate in acest caz?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 18 Nov 2008, 10:23 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



QUOTE(abis @ 18 Nov 2008, 05:15 PM) *
Cu Bradisteanu e alta poveste. Bradisteanu este cercetat pentru coruptie in cazul licitatiei pentru echipamente medicale destinate sistemului penitenciar. Mita pe care ar fi primit-o de la firma austriaco-elvetiana CC Med AG se ridica la patru milioane de euro. Daca a salvat vieti trebuie sa aiba imunitate in acest caz?



Da! Brădişteanu a făcut greşeala să se bage în politică pentru a fi mâna care scoate castanele din foc. Nici un miliard de euro nu justifică hărţuirea unui medic de valoarea lui!


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Nov 2008, 10:23 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 18 Nov 2008, 11:55 PM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ei, na! Daca unul isi face bine meseria trebuie sa i se tolereze infractiunile?! De unde si pana unde?!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 19 Nov 2008, 09:04 AM
Mesaj #40


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



QUOTE(abis @ 18 Nov 2008, 11:55 PM) *
Ei, na! Daca unul isi face bine meseria trebuie sa i se tolereze infractiunile?! De unde si pana unde?!


Au încheiat procesul? Nu. Asta e una. A doua, Brădişteanu a fost doar o unealtă acolo. Cei care ar trebui să fie acum târâţi prin tribunale nu se vor arăta niciodată!
Dar, urmează Arafat ăsta! Pun pariu că i-au dat funcţie ca să-l încalţe şi pe el mai târziu! Sper să fie mai inteligent ca Brădişteanu şi să nu s emai lase încâtntat de promisiuni specifice vremurilor de rahat în care trăim!
Îmi pare rău că nu ştiu dacă e undeva emisiunea lui Badea unde acesta îi ia apărarea într-un mod pertinent lui Brădişteanu. Trebuie să fie înregistrată pe undeva...


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Nov 2008, 09:54 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Chiar de ce nu a facut Bradisteanu, Popa, Irinel Popescu, Oprescu, etc.? Daca nu era Raed Arafat ramaneam si azi la salvarile alea TV-uri si Dacii, cu targi ruginite si plafoane gaurite? Cred ca exista o diferenta in modul de gandire al acestor domni, in timp ce romanii se gandeau numai la castig, palestinianul se gandea cum sa castige.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Nov 2008, 11:34 AM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(coconut @ 19 Nov 2008, 09:04 AM) *
Au încheiat procesul?

Din cate inteleg din ce spui tu ar fi trebuit ca individul nici macar sa nu fi fost deranjat cu vreun proces, pentru ca fiind un medic bun are dreptul sa trucheze licitatii si sa-si traga comisioane consistente!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Nov 2008, 12:03 PM
Mesaj #43


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



De unde vad ca mai mult conteaza individul (rasa, sex, religie, moralitate, etc.) decat ceea ce face! Asa e la balcanici!

Astia, americanii, cum au cate un mexican, italian, roman, samd care face ceva, imediat il scot ca pe un mare american, erou national. La noi e invers, cum se ridica unul sa faca ceva, imediat incep cautarile in trecutul lui, sa vada, nu e tigan, evreu, armean, palestinian, homalau, satanist, etc. D-aia, mai baieti, nu se face nimic in tara asta. Din cauza gandirii asteia, incurajata de clasa politica, a ajuns o cocina, si cand cobori in cocina te mananca porcii. Pentru un asa risc trebuie sa ai castiguri pe masura. E un cerc vicios, din care nici dracu nu ne mai scoate, ne invartim in el de 2000 de ani, ca testiculele intr-o galeata ( ce poet sunt! laugh.gif ) .


Sa va spun ceva: daca eu sau unii dragi mie ar fi pe moarte, poate sa ii salveze si bin Laden, eu o sa ii fiu recunoscator acelui om.

Au savarsit infractiuni, sa fie judecati pt ele, DAR nicio infractiune din lume nu ar trebui sa umbreasca rezultatele muncii unui om. Nu intelegeti ca tara nu merge inainte prin CV-uri curate, ci prin fapte. Credeti voi ca Mihai Viteazul, Stefan, Tepes, Burebista, erau culmi ale moralitatii si verticalitatii? He, he....


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 19 Nov 2008, 12:42 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Apropos, care este business model-ul lui SMURD?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 19 Nov 2008, 04:56 PM
Mesaj #45


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



QUOTE(marduk @ 19 Nov 2008, 09:54 AM) *
Chiar de ce nu a facut Bradisteanu, Popa, Irinel Popescu, Oprescu, etc.? Daca nu era Raed Arafat ramaneam si azi la salvarile alea TV-uri si Dacii, cu targi ruginite si plafoane gaurite? Cred ca exista o diferenta in modul de gandire al acestor domni, in timp ce romanii se gandeau numai la castig, palestinianul se gandea cum sa castige.




Eu nu cred că palestinianul s-a gândit să câştige. Dacă s-ar fi gândit la asta, se făcea comerciant, dădea un tun - ca mulţi alţi arabi - şi se făcea nabab din prima! Ne zicea pa şi pusi şi-şi vedea de ale lui pe alte meleaguri.
Are dreptate Cucu Mucu, pe mine de m-ar salva şi Dracu' în persoană, aş zice săru'mâna!


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Nov 2008, 05:05 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(coconut @ 19 Nov 2008, 04:56 PM) *
Eu nu cred că palestinianul s-a gândit să câştige.

"cum sa castige" thumb_yello.gif
QUOTE
Are dreptate Cucu Mucu, pe mine de m-ar salva şi Dracu' în persoană, aş zice săru'mâna!

No comment.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 19 Nov 2008, 09:03 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(coconut @ 18 Nov 2008, 03:08 PM) *
1. Funcţia pe care o are sunt sigură că nu şi-a dat-o singur! Poate că, în acest fel, au vrut românii să-l felciite, să-l premieze pentru iniţiativa lui cu SMURD-ul. Ce e rău în asta?
L-au pus americanii pe Obama preşedintele SUA fără să aibă nici jumătate din calităţile palestinianului nostru...
Aşa îl vorbesc acum şi pe Bărdişteanu! Şi acest medic a salvat mii de vieţi şi în loc să fie felicitat, e luat la întrebări şi alergat în tribunale!

2.Eu nu cred că palestinianul s-a gândit să câştige. Dacă s-ar fi gândit la asta, se făcea comerciant, dădea un tun - ca mulţi alţi arabi - şi se făcea nabab

O judecata de valoare! baga politica, esti la fics!
Omu' chiar e nabab mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 19 Nov 2008, 09:14 PM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



E nabab acum, poate, după ani de muncă. Nu s-a dat de-a dura şi i s-a umplut buzunarul de bănet din aur!
P.S. Nu scriu având pretenţia unor "judecăţi de valoare", ci pur şi simplu îmi exprim o părere. Dacă eram în stare să emit "judecăţi de valoare" eram şi eu cine ştie ce... nabab.

Acest topic a fost editat de coconut: 19 Nov 2008, 09:15 PM


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 20 Nov 2008, 04:48 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Respectivul nu face acte de caritate, face o afacere din salvarea de vieti, ceea ce e ok. Dar pentru asta nu trebuie ridicat in slavi.
Nu e ok ca e secretar de stat la ministerul care da banii pentru afacerea pe care o face.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 20 Nov 2008, 07:32 AM
Mesaj #50


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(coconut @ 19 Nov 2008, 06:56 PM) *
Eu nu cred că palestinianul s-a gândit să câştige. Dacă s-ar fi gândit la asta, se făcea comerciant, dădea un tun - ca mulţi alţi arabi - şi se făcea nabab din prima! Ne zicea pa şi pusi şi-şi vedea de ale lui pe alte meleaguri.
Are dreptate Cucu Mucu, pe mine de m-ar salva şi Dracu' în persoană, aş zice săru'mâna!


parerea mea e ca a dat un tun... atit ca e acceptat emotional
cat despre parerea lui Cucu Mucu... mare dreptate are, cu mentiunea ca daca as putea sa aleg ce culoare are dracu cela....


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Aug 2010, 04:42 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Exista voci care spun ca domnul Raed Arafat ar trebui sa fie numit ministrul sanatatii, nu stiu ce sa cred despre statul roman, despre politicieni, despre cetatenii acestei tari, sunt si eu roman dar nu pricep o iota din logica unora de a schimba un ungur care habar nu avea de sanatate cu un palestinian care chiar se pricepe. Or fi ceva ce eu nu pricep, poate ma depaseste modul asta de a rezolva lucrurile, parca traiesc ca int-un sat unde ura dintre babele satului nu se stinge nici dupa moarte, fiind transmisa din generatie in generatie sa nu care cumva sa se piarda. Domnul Raed Arafat se pare ca a refuzat numirea sa ca ministru al sanatatii, o fi bine o fi rau? o exista si alta persoana priceputa in aceasta tara care sa fie mai presus de orice banuiala, care sa se dedice precum Raed Arafat meseriei care salveaza vietile romanilor.

Acest topic a fost editat de Marduk: 20 Aug 2010, 04:43 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 24 Aug 2010, 06:05 AM
Mesaj #52


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(abis @ 19 Nov 2008, 12:55 AM) *
Ei, na! Daca unul isi face bine meseria trebuie sa i se tolereze infractiunile?! De unde si pana unde?!

a fost deja condamnat? stii exact ce a fost acolo?
tu esti spion sau lobbist arab?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Aug 2010, 09:36 AM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(mutulica @ 24 Aug 2010, 07:05 AM) *
a fost deja condamnat? stii exact ce a fost acolo?

Replica la care ai gasit de cuviinta sa raspunzi dupa aproape doi ani era raspunsul la mesajul postat de Coconut: Nici un miliard de euro nu justifică hărţuirea unui medic de valoarea lui - cu alte cuvinte, spunea ea ca daca este un medic valoros, autoritatile ar trebui sa inchida ochii chiar daca ar face fraude de un miliard de euro.

QUOTE
tu esti spion sau lobbist arab?

Ghici.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 24 Aug 2010, 01:06 PM
Mesaj #54


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(abis @ 24 Aug 2010, 10:36 AM) *
Replica la care ai gasit de cuviinta sa raspunzi dupa aproape doi ani era raspunsul la mesajul postat de Coconut: Nici un miliard de euro nu justifică hărţuirea unui medic de valoarea lui - cu alte cuvinte, spunea ea ca daca este un medic valoros, autoritatile ar trebui sa inchida ochii chiar daca ar face fraude de un miliard de euro.


ca sa vezi... dupa atita vreme nu s-a ajuns la o cocncluzie... si vorba aia .. un miliard de euro....

QUOTE
Ghici.

stiu, nu trebuie sa ghicesc, dar libertatea de exprimare imi este ingradita de politica hanului

Acest topic a fost editat de mutulica: 24 Aug 2010, 01:48 PM


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 25 Aug 2010, 09:50 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(mutulica @ 24 Aug 2010, 01:06 PM) *
stiu, nu trebuie sa ghicesc

ce nu face romanul pentru o saorma.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Aug 2010, 11:52 AM
Mesaj #56


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



intre timp ... ma gandeam la cat de destept e bradisteanu de a putut sa incarce 4 milioane de euro, sa para ca au fost un miliard, si justitia sa nu ii gaseasca inca

apoi ma gandeam la topicul cu medicii evrei care nu au facut multi pureci in bucuresti, unde ... ca sa ne intoarcem la topic, painea si cutitul in actiunile de salvare se afla in mainile unui arab...

acuma... sincer, si eu il admir pe arafat asta pt cat s-a implicat... dar pana la urma tot nu imi place mutra lui... asta e... sper sa nu am nevoie de ajutorul lui


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Dec 2011, 09:26 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O declaratie soc a presedintelui Basescu despre Raed Arafat: "Dacă este vreun duşman mai mare al apariţiei încă unui sistem de privat de sănătate el se numeşte Raed Arafat, uitând că el a fost fundaţie la Târgu Mureş. Şi eu am contribuit cu 2% din salariu." Poate ca ar trebui sa auzim si ce zice Raed Arafat sau ar trebui sa credem ce zice presedintele? Daca Raed Arafat se opune fatis legii sanatatii inseamna ca el considera ca legea nu este buna pentru romani ori isi apara interesele. Eu sper sa apara la tembelizor sa ne dea ceva explicatii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Dec 2011, 06:00 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 22 Dec 2011, 11:26 AM) *
O declaratie soc a presedintelui Basescu despre Raed Arafat:

Nu-i niciun soc. Cauta permanent vinovati pentru esecul regimului pe care-l patroneaza ! devil.gif Acum i-a gasit pe unguri si pe palestinian.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Dec 2011, 07:11 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Moncher, eu ii dau dreptate lui Basescu, sistemul de sanatate romanesc este in colaps, trebuie reformat urgent la fel ca si celelalte sisteme care sunt controlate de baietii destepti.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 22 Dec 2011, 07:31 PM
Mesaj #60


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 22 Dec 2011, 07:11 PM) *
Moncher, eu ii dau dreptate lui Basescu, sistemul de sanatate romanesc este in colaps, trebuie reformat urgent la fel ca si celelalte sisteme care sunt controlate de baietii destepti.


Marduk, eu un gheseft la care asiguratorii privati vor cotiza cui le da malaiul. jamie.gif Asa cum s-a facut si cu sistemul privat de pensii, e doar o alta tiganie. Si sa nu mai spun ca vor juca bambilici cu asiguratul, cand la stat, cand la ei!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Dec 2011, 07:58 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sa presupunem ca ai dreptate, eu cred ca sistemul trebuie reformat in sensul ca din lege sa dispara SOLIDARITATEA, eu nu vreau sa fiu solidar cu cei care nu-si platesc macar minimul minimorum pentru sanatatea lor, pentru ingrijirea lor in spitale, clinici, policlinici etc. Platesti o suma minima primesti niste servicii, platesti o suma maxima primesti alte servicii, cam ca asigurarile auto cine nu plateste nu primeste sau plateste atunci cand are nevoie s-ai fie salvata viata. M-am saturat sa platesc din veniturile mele bani pentru altii, m-am saturat sa fiu solidar iar altii sa profite de solidaritatea mea.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 22 Dec 2011, 08:53 PM
Mesaj #62


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



"Nu a blocat (Raed Arafat, n.r.) legea, ci a avut observaţii la acest proiect şi o tensiune, să zicem, în perspectiva unei introduceri necontrolate a sistemului privat în urgenţă", a răspuns ministrul Ritli Ladislau, întrebat de jurnalişti.



Omului ii e frica de concurenta!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 22 Dec 2011, 09:13 PM
Mesaj #63


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(Marduk @ 22 Dec 2011, 07:58 PM) *
Sa presupunem ca ai dreptate, eu cred ca sistemul trebuie reformat in sensul ca din lege sa dispara SOLIDARITATEA, eu nu vreau sa fiu solidar cu cei care nu-si platesc macar minimul minimorum pentru sanatatea lor, pentru ingrijirea lor in spitale, clinici, policlinici etc. Platesti o suma minima primesti niste servicii, platesti o suma maxima primesti alte servicii, cam ca asigurarile auto cine nu plateste nu primeste sau plateste atunci cand are nevoie s-ai fie salvata viata. M-am saturat sa platesc din veniturile mele bani pentru altii, m-am saturat sa fiu solidar iar altii sa profite de solidaritatea mea.

Si eu as fi zis la fel dar ce te faci cu pensionarii ca lor li se opreste mult prea putin pentru a supravietui sistemul.
Totusi, sa platesti ca intreprinzator privat 5,5% din veniturile tale -caci asa functioneaza legea acum - fara ca macar sa ai un pachet minimal de servicii care sunt incluse obligatoriu in asistenta ta mi se pare o super HOTIE.Deci practic ei n-au nici o limita in a-ti lua, iar tu n-ai nici un drept in plus fata de altii care cotizeaza de 50 ori mai putin decit tine.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Jan 2012, 05:37 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sunt obligat sa ma intorc la acest om, roman. Raed Arafat si-a dat demisia, gestul sau este de apreciat, putini functionari de stat in Romania au avut sau au curajul sa faca astfel de gesturi. Omul nu este de acord cu o lege, dar el face parte din sistem, in loc sa taca asteptand sa fie adoptata legea si apoi sa rada pe seama ei, incercand sa profite de lacunele legislative, asa cum fac mai toti functionarii romani, acest om a ales sa se retraga si sa atace legea din afara sistemului. Nu stiu daca a facut gestul asta dupa disputa avuta cu Basescu, care i-a recomandat acest lucru, surpriza a fost ca chiar si-a dat demisia. Raed Arafat este sigur pe el, este un doctor care nu are de ce sa se teama de viitorul sau, are incredere in profesia sa, in afacerea sa, banuiesc ca in viitor se va ocupa de un serviciu privat de urgenta pe care acum il renega. Inca nu-mi este clar ce vrea Raed Arafat, vrea un monopol pentru sistem? pe care trebuie sa recunoastem ca el l-a pus pe picioare si l-a extins in toata tara. Vrea sa beneficieze de munca sa? dar ramanand in sistem va pierde sansa de a castiga mai bine? Personal ma astept ca Raed Arafat sa vina cu un proiect care sa imbunatateasca actuala lege. Pe mine ma deranjaza ca aceasta lege ma obliga sa platesc 5,5% din venituri, bani care sunt apoi folositi pentru cei care nu platesc un leu la asigurarile de sanatate. As fi preferat sa fie ca la masini, RCA si CASCO, vrei servicii minime, iei RCA apoi pentru alte interventii platesti pretul din piata, vrei servicii full platesti CASCO si nu mai platesti nimic la orice alta interventie medicala.

Acest topic a fost editat de Marduk: 10 Jan 2012, 05:40 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 10 Jan 2012, 05:58 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Din punctul meu de vedere atat marineru cat si araflat se dau virgine dar sunt curve platite cu ora.

Bataie intre 2 functionari si atat.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Jan 2012, 06:11 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



E prea simplu moncher, trebuie sa mai fie si un peste pe acolo pe langa curvele astea, unul care ia banii. Cat despre bataia intre cei doi functionari eu zic ca joaca la categorii diferite, s-a vazut de altfel cine a incasat-o prin KO.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 10 Jan 2012, 07:44 PM
Mesaj #67


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Eu zic ca orice monopol de stat nu poate fi decit rau.
Ce-a facut Raed Arafat pentru SMURD e foarte bine.Dar SMURDul nu era tot sistemul sanitar.
In politica Arafat insa, nu se descurca f bine.
Cineva si banuiesc eu ca cei care l-au pus acolo i-au strans surubul sa iasa la inaintare sa combata noua lege, sa faca valuri.
Basescu stie el mai multe, altfel nu iesea sa-l atace cu mult inainte de a intra in dezbatere legea. Si adevarat a zis Marduk, aseara i-afacut in direct KO pe toti cei care erau in direct. Raed Arafat era galben si abia a articulat 2 vorbe.
De ce s-a dezlantuit Basescu asa, stiind ca-si risca imaginea in contra cu imaginea de imaculat a lui Raed?? greu de spus acum...dar vor iesi lucruri la iveala cu siguranta;sunt sigura ca afacerea are multe dedesubturi!
Ar mai fi si asta:
http://dictaturajustitiei.wordpress.com/20...ul-raed-arafat/


Acest topic a fost editat de Michelle: 10 Jan 2012, 08:04 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 10 Jan 2012, 09:38 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



Eu nu inteleg ce tot vorbiti despre afacere la SMURD?
Ceva imi scapa, lamuriti-ma si pe mine.
Eu vad ca aveam un SMURD mult laudat, adica o organizatie non-profit laudata la nivel de Banca Mondiala si FMI, cu recomandari DIRECTE catre Romania pentru pastrarea ei. De ce? Pentru ca aveam GRATIS cel mai eficient sistem de urgenta din lume probabil, repet GRATIS ca si management si constructie.
Raed Arafat incasa de cand este in minister 0,0 ron ca si presedinte al SMURD.
SMURD este non-profit, despre ce afaceri vorbiti voi? Omul a zis ca se intoarce la postul lui de doctor din Tg. Mures ca sa-si castige paine pe viitor.
Poate va referiti cumva la companiile private care asteapta sa dea spaga acum ca sa ne cocoseze degeaba pe viitor? Si carora le statea SMURD in cale?
Dar poate aveti voi mai multe detalii ...

Acest topic a fost editat de goguta: 10 Jan 2012, 09:38 PM


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 10 Jan 2012, 09:45 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(Michelle @ 10 Jan 2012, 07:44 PM) *

Deci, eu nu mai pot cu argumentele de genul:
"dintr-o sursă de-a mea secretă"
"am aflat că se vrea"
"cunosc acest fapt de ani buni de zile" DAR "Eu nu dețin probele necesare"
"sursa mea , despre care repet, este pentru mine foarte credibilă , nu mi le poate oferi din motive lesne de înțeles"
"nici chiar Presedintele Tarii nu ne poate spune mai multe"

Hai sa pastram discutia la fapte si detalii concrete caci altfel se poate nara la nesfasit.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 10 Jan 2012, 09:48 PM
Mesaj #70


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Michelle, linkul ăla e de tot rahatul, să-mi fie scuzat limbajul ne-academic.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 05:12 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman