HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

7 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Raed Arafat
goguta
mesaj 12 Jan 2012, 05:21 PM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(abis @ 12 Jan 2012, 05:14 PM) *
Nu e vorba de a reprosa ceva lui Arafat ori Basescu.

Este vorba despre cateva articole dintr-un proiect de lege care se pot citi aici

Sunt bune sau sunt proaste?

Sunt o teorie care se vrea cumva ...

Am gasit o gluma ...

Noua lege a sanatatii:
Bula la bucatarie.O clipa de neatentie la tocat zarzavaturi si singele incepe sa curga.
Ia repede o cirpa, infasoara degetul si fuga la spital.
Intra la U.P .U.(unitatea de primire urgente) si vede doua usi:
... "Bolnavi" si "Accidentati".
Ca un cetatean disciplinat ce este, Bula intra la "Accidentati".
Acolo, ce sa vezi? Alte doua usi:
"Cu sangerare" si "Fara sangerare".
Asa cum era firesc intra la "Cu sangerare".
Alte doua usi:
"De importanta vitala" si "Fara importanta vitala"
Deschide usa "Fara importanta vitala" si se trezeste iar in strada ...
Pleaca nervos acasa unde familia il intreaba:
- Ei, Bulă, te-au tratat bine?
- Nu s-a uitat nimeni la mine, dar organizarea e beton ... !!!!!!


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Jan 2012, 05:36 PM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Super buna poanta si cat se poate de apropiata de realitatea care ar trebui sa existe in spitale.

SMURD=Serviciul Mobil de Urgență Reanimare și Descarcerare

Acest topic a fost editat de Marduk: 12 Jan 2012, 05:39 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 13 Jan 2012, 09:58 AM
Mesaj #108


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Miting pro Arafat initiat pe Facebook

Maine se va da o noua lege a telecomunicatiilor prin care se interzice accesul romanilor la retelele de socializare. Al dreacu Zuckerberg comploteaza la inlaturarea comandantului suprem! Pai daca peaca el, Traienel, toate ciorile or sa izbucneasca in plans!

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 13 Jan 2012, 09:59 AM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Jan 2012, 09:58 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 13 Jan 2012, 10:05 AM
Mesaj #109


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cucu Mucu @ 13 Jan 2012, 09:58 AM) *
Maine se va da o noua lege a telecomunicatiilor prin care se interzice accesul romanilor la retelele de socializare.

What?!

Despre ce vorbesti?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jan 2012, 10:25 AM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cred ca vrea sa scoata in evidenta teama guvernelor, guvernantilor fata de aceasta forta care se propaga pe internet, retelele de socializare etc. care si-au demonstrat puterea de a coaliza masele pentru un anumit scop comun. Nu cred ca se pune problema ca in Romania sa se dea o lege in acest sens dar tot mai multe tari iau in calcul controlul acestor retele.

Acest topic a fost editat de Marduk: 13 Jan 2012, 10:27 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 13 Jan 2012, 11:22 AM
Mesaj #111


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 13 Jan 2012, 10:05 AM) *
What?!

Despre ce vorbesti?


Se intampla si la altii mai democrati - SOPA jamie.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jan 2012, 12:23 PM
Mesaj #112


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Asta-i altceva decat ce ziceai mai sus (Maine se va da o noua lege a telecomunicatiilor prin care se interzice accesul romanilor la retelele de socializare)



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jan 2012, 12:28 PM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



SOPA este doar un motiv, eu cred ca guvernele, guvernantii, politicienii, bancherii, organizatiile etc. vad in aceste retele sfarsitul puterii detinute, al controlului asupra maselor, asa cum il cunoastem azi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jan 2012, 12:58 PM
Mesaj #114


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cucu Mucu @ 13 Jan 2012, 09:58 AM) *

Citesc in articolul indicat de tine ca participanţii la manifestare au strigat "Nu ne luaţi dreptul la viaţă","Respect pentru SMURD", "Murim, luptăm, SMURD-ul īl apărăm"

smile.gif

Am mai citit odata textul din proiectul de lege care se refera la medicina de urgenta. Oamenii astia in mod sigur nu l-au citit. Unde scrie ceva despre desfiintarea SMURD?

Acest topic a fost editat de abis: 13 Jan 2012, 12:59 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jan 2012, 01:10 PM
Mesaj #115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



E doar manipularea maselor, oamenii aia cred, iar Raed Arafat intretine aceasta idee, cum ca SMURD-ul s-ar desfiinta. Acum sa te apuci sa faci miting pe tema asta mi se pare o incercare prosteasca cu atat mai mult cu cat legea nu prevede desfiintarea SMURD, dar poate ca domnul Raed Arafat crede ca odata cu plecarea domniei sale va disparea si SMURD-ul. Clar ca este vorba de bani, multi bani si nu despre grija fata de pacienti.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jan 2012, 01:34 PM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Maine se anunta miting de sustinere a lui Raed Arafat in Bucuresti, sunt curios cati oameni se vor strange la acest miting si care vor fi cererile acestora, salvarea SMURD-lui sau sa plece Basescu?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jan 2012, 01:49 PM
Mesaj #117


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Raed Arafat)
"Apreciez sustinerea populatiei in privinta sistemului de urgente, insa rugamintea mea este sa nu se lase manipulati politic sau de catre persoanele care instiga pe Internet la iesire in strada. Nu stim cine sunt aceste persoane. Declar in mod oficial ca nu am de gand sa fiu implicat politic sub nicio forma in viitor si voi ramane sa lucrez in domeniul expertizei mele tehnice in orice situatie."


link


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jan 2012, 01:55 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Da am citit si eu interventia lui Raed Arafat mi se pare de bun simt apelul sau, din nefericire cred ca nici el nu s-a asteptat la reactii de acest gen sau la posibilitatea ca oamenii ar pute fi manipulati sau ca cineva ar putea exploata politic demersul sau asupra legii sanatatii. Sa vedem ce se va intampla in Bucuresti maine.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jan 2012, 06:33 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Presedintele Basescu a propus retragerea noii legi a sanatatii, oare il va repune pe Raed Arafat in drepturi. Sa fie reactia prezidentiei legata de ceea ce se intampla in strada? teama fata de exacerbarea demonstratiilor si deturnarea acestora catre "tapul ispasitor" Traian Basescu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 13 Jan 2012, 06:46 PM
Mesaj #120


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(Marduk @ 13 Jan 2012, 06:33 PM) *
Presedintele Basescu a propus retragerea noii legi a sanatatii, oare il va repune pe Raed Arafat in drepturi. Sa fie reactia prezidentiei legata de ceea ce se intampla in strada? teama fata de exacerbarea demonstratiilor si deturnarea acestora catre "tapul ispasitor" Traian Basescu.

Simt ca turbez!
S-o retraga pe analfabeta aia de fii'sa din P.E. mama lui de dobitoc ce e el! Ca acolo poate ca are atributii parintesti ...
Ce atributii executive are el sa retraga un proiect legislativ pus in dezbatere publica de catre Guvern?
Intretine harababura asta total absurd.
Ce hal de dezbatere e asta cand TU pui in dezbatere 100 de probleme si cand cineva, opinia publica, persoane din sistem, nu conteaza exact cine, isi exprima dezacordul fata de 1 punct, un singur punct, TU, fara sa ai atributii legale in acest domeniu, retragi toate problemele din discutie. Ce hal de dezbatere mai e si asta? Nu se pot trage concluzii strict pe subiectul discutat? Anulam tot acum? Nu se poate modifica doar subiectl cu pricina eventual?
Comportament penal de gradinita: imi iau jucariile si plec, de parca e vorba de soarta lui aici.
Ma opresc ca-mi vine sa-l injur grav pe nenorocitul asta care ma chinuie de 5 ani de cand a vrut sa fure el PNL-ul ca sa scape de eticheta de comunist din PSD care este!


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jan 2012, 07:07 PM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(goguta @ 13 Jan 2012, 06:46 PM) *
Simt ca turbez! ... Intretine harababura asta total absurd ...... Ma opresc ca-mi vine sa-l injur grav pe nenorocitul asta ...

Nu am auzit o singura personalitate marcanta a vietii romanesti sa-i dea replica presedintelui Basescu, un om, un roman integru cat de cat, bine pregatit care sa iasa la tembeliziuni si sa-i zica cate ceva presedintelui Basescu, legat de lege, de proiect, de modul in care s-a adus in discutie publica aceasta lege. Sa le fie frica tuturor de Traian Basescu? de averile lor, de pozitia lor in societate sau pur si simplu nu le pasa. Mult mai corecta a fost reactia strazii, a celor care au crezut in ceea ce a facut Raed Arafat, desi eu cred ca nu a facut singur acest SMURD, un lucru s-a dovedit romanii au nevoie de un lider charismatic, un lider care sa stranga in jurul sau, a ideilor sale, acest popor satul de cei peste 20 de ani de democratie originala, satul de legi facute doar pentru interesele unora si in detrimentul celor multi. Intreaga Romania arata azi ca un imens Caritas, FNI, din care s-au infruptat toti politicienii indiferent de culoare politica, eu nu gasesc ca in toata aceasta afacere este de vina doar a lui Traian Basescu.

Acest topic a fost editat de Marduk: 13 Jan 2012, 07:11 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 13 Jan 2012, 08:43 PM
Mesaj #122


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



Eu imi cer scuze, eram foarte nervos, m-am mai calmat, nu este normal sa am limbajul pe care l-am avut in postul precedent.
Cat despre Raed, omul asta are prea mult bun simt, poate invatam si noi ceva de la el(eu mai ales tongue.gif).
Mereu a tinut sa precizeze ca el a fost cu idee, dar nu e meritul lui, el mereu a fost ajutat de echipe intregi de oameni.
A mai zis si ca nu e de acord cu iesirile in strada, le multumeste pentru sustinere, dar nu doreste politizare si nici nu va participa sau aproba miscarile de strada.
In general lumea nu vrea decat sa ramana monopol de stat in serviciul de urgenta de tip SMURD si sa-l coordoneze Raed in continuare, si cum a recomandat si FMI sau BM, dupa ce se implementeaza o reforma a sanatatii, vedem rezultatele si decidem daca are rost sa experimentam si cu SMURD - "don't fix what is not broken".
Altfel eu ma bucuram de initiativa legala respectiva, dar din pacate n-am mai apucat sa dezbatem nimic, ne-am impotmolit ca tiganul la mal.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 13 Jan 2012, 09:58 PM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Marduk @ 13 Jan 2012, 08:07 PM) *
Nu am auzit o singura personalitate marcanta a vietii romanesti sa-i dea replica presedintelui Basescu, un om, un roman integru cat de cat, bine pregatit care sa iasa la tembeliziuni si sa-i zica cate ceva presedintelui Basescu, legat de lege, de proiect, de modul in care s-a adus in discutie publica aceasta lege. Sa le fie frica tuturor de Traian Basescu? de averile lor, de pozitia lor in societate sau pur si simplu nu le pasa.


Vad ca ti-ai dat singur raspunsul la intrebare.
Citind ce-ai spus mi-am adus aminte de un tip din tren, in Romania bineinteles, care afirma ca :"Politicienii romani nu sunt politicieni 'de cariera', sunt politicieni 'de meserie'."
Acuma intelege ce vrei din asta smile.gif ...

Nu-mi pot da cu parerea despre Arafat, Basescu, SMURD sau ce ar fi mai bun: un serviciu de urgente privat (am inteles ca exista destui romani care il prefera), unul de stat sau unul mixt, dar faptul ca opinia publica s-a polarizat si ca oamenii, desi intr-o prima faza s-au axat pe disputa Arafat - Basescu, in fnal au reusit sa ajunga la substrat.

Adevarata problema o reprezinta nerespectul aratat de cei aflati la putere celor ce nu sunt de acord cu ei, nu cele cateva paragrafe din lege care ar putea fi ajustate, inlocuite, adaugate.



--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 13 Jan 2012, 10:22 PM
Mesaj #124


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Marlania cu legea s-a terminat brusc, in stil marinaresc, cu o flegma in ochii boborului. Sa traiti bine!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 13 Jan 2012, 11:22 PM
Mesaj #125


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(Marduk @ 13 Jan 2012, 07:07 PM) *
Mult mai corecta a fost reactia strazii, a celor care au crezut in ceea ce a facut Raed Arafat, desi eu cred ca nu a facut singur acest SMURD

multe lucruri interesante in acest articol, nu stiam aceste amanunte.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 13 Jan 2012, 11:48 PM
Mesaj #126


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



Ponta a spus ca este nevoie de reformarea sistemului de sanatate, plecand chiar de la aceasta lege a sanatatii, care contine si prevederi bune.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Jan 2012, 04:49 AM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Basea a primit o maciuca in cap care reverbereaza si in tartaguta adulatorilor lui ! Treziti-va !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Jan 2012, 10:26 AM
Mesaj #128


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu cred ca este vorba de adulare, nu de adulare avem nevoie, nici in ceea ce-l priveste pe presedintele Traian Basescu nici pe Raed Arafat, ci de crtica constructiva, la obiect cu subiect precis, cu solutii oferite pentru rezolvarea unei sitatii. Pentru asta sunt platiti toti acesti functionari, de la presedintele tarii pana la casierul de la fisc. Nu sunt pentru rezolvarea problemelor in strada, nu sunt adeptul revolutiilor, revolutionarilor, sunt adeptul constiintei colective, al puterii constiente a comunitatilor, din nefericire pentru multii romani astea sunt doar cuvinte, vorbe in vant, la noi trebuie sa combati haotic divagand de la tema, discreditand, distrugand chiar si ceea ce a construit bun adversarul politic iar asta se intampla de la asociatiile de bloc pana in parlamentul tarii.

Acest topic a fost editat de Marduk: 14 Jan 2012, 10:28 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Jan 2012, 11:25 PM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 13 Jan 2012, 09:58 PM) *
...Adevarata problema o reprezinta nerespectul aratat de cei aflati la putere celor ce nu sunt de acord cu ei....

Daca este sa vorbim de respect eu cred ca este ceva reciproc. Demonstratiile pro Arafat, pro SMURD, anti Basescu, anti guvern, desi numarul demonstrantiilor este nesemnificativ, demonstreaza ca in Romania exista probleme, legea sanatatii sau demiterea lui Raed Arafat nu reprezinta decat o motivatie pentru unii cetateni de asi exprima nemultumirea fata de presedintele tarii, guvern, de criza. Faptul ca azi exista proteste pentru o lege, cata vreme nu degenereaza, nu face decat sa demonstreze ca in Romania exista democratie, aceasta manifestare de protest face parte din democratie, iar guvernul, presedintele, parlamentul ar trebui sa traga concluziile ce se impun. Nu cred ca cei care protesteaza in acest moment in Bucuresti chiar stiu exact pentru ce demonstreaza, pentru ce protesteaza, cert este ca exista un numar, un grup de romanii care sunt nemultumiti de actuala guvernare, dar exista alternative serioase la acest guvern? exista solutii pe care opozitia este pregatita sa le aplice in cazul in care guvernul cade? unde este acel guvern fantoma al opozitiei pregatit in orice moment sa preia conducerea tarii? unde sunt solutiile guvernului fantoma pentru rezolvarea problemelor pe care guvernul actual nu le poate rezolva? Personal nu ma asteptam ca romanul Raed Arafat sa genereze o astfel de reactie, dar poate ca nemul asta romanesc, mamaliga asta, reactioneaza doar la mistica indusa de numele unor Tokes sau Raed, sau poate ca romanii chiar au o masura a dreptatii, al rabdarii, acel "cutit ajuns la os" care demonteaza orice studiu sau comentariu, al analistilor.

Acest topic a fost editat de Marduk: 15 Jan 2012, 10:12 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 15 Jan 2012, 12:07 AM
Mesaj #130


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
Am mai citit odata textul din proiectul de lege care se refera la medicina de urgenta. Oamenii astia in mod sigur nu l-au citit. Unde scrie ceva despre desfiintarea SMURD?


Textul legii este absolut irelevant. Relevanta este atitudinea lui Basescu fata de Arafat. Ce a vazut toata lumea la tv este cum presedintele, in stilul deja consacrat, l-a atacat pe un om cu o reputatie profesionala impecabila. Pe romaneste, i-a dat la gioale tocmai aluia care chiar a facut ceva in tara asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Jan 2012, 10:03 AM
Mesaj #131


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 14 Jan 2012, 11:25 PM) *
Demonstratiile pro Arafat, pro SMURD, anti Basescu, anti guvern, desi numarul demonstrantiilor este nesemnificativ...


Desi nu sunt zeci de mii de persoane ca la mitingurile sindicale, tipologia acestor demonstratii le fac cele mai importante dupa cele de prin '96 parca, alea de sustinere a lui Constantinescu. Vezi tu, desi nu sunt multi, oamenii nu au iesit urmand un lider de sindicat, un lider al opozitiei sau vre-un alt politician. Desi scandarile sunt in principal anti-Basescu, ele vizeaza de fapt tot spectrul politic si arata ca romanii nu fac nota discordanta cu Occidentul dezamagit de clasa politica(dovezile sunt picioarele in fund si flegmele in freza primite de Diaconescu, de imbrancelile cu care fost primit Irinel si declaratiile oamenilor de acolo la adresa opozitiei).


Ciudati oameni romanii astia! Poti sa le tai din salarii, din pensii, sa le iei mancarea de la gura copiilor, sa ii minti, dar cand incerci sa trantesti in mocirla un om cunoscut ca drept(chiar daca el este arab, maghiar sau alta etnie) iti ridici toata tara in cap. De-aia iubesc Romania si imi e asa greu sa renunt la ea!

Romania bunului simt inca mai exista acolo, sub mocirla adusa in fata de politicieni, televiziuni sau pitipoance.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 16 Jan 2012, 10:22 AM
Mesaj #132


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Inseamna Cucule ca n-ai apucat sa vezi faimoasele "riots" din Paris ,sa vezi acolo imbranceli?! jamie.gif

Eu nu cred ca Arafat inseamna ceva pentru ei, era chiar un interviu in care interlocutorul spunea ca a venit sa-l sustina pe dl Calafat ,dar nu stie cine e ohyeah.gif ... pur si simplu Arafat a fost o scanteie, pe fondul unei saracii si unei dezamagiri care s-a extins in toata tara. Ce nu stiu protestatarii e ca ok dam jos guvernul asta, mergem la anticipate dar practic pe cine alegem?? multi dintre noi nu avem un lider politic ,pe cineva care sa ne reprezinte, toti cei ajunsi acolo la varf se reprezinta pe ei si interesele lor.
Revolutia pentru poporul roman ar trebui sa fie una interioara, dar oare va fi ea??
Dar de protestatarii care au fost zilele astea in piete tu te-ai simtit reprezentat? Ori de liderii de sindicat existenti acum presupunand ca ai face parte din vreun sindicat te simti reprezentat?? Pe bune acuma!

Acest topic a fost editat de Michelle: 16 Jan 2012, 10:23 AM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 16 Jan 2012, 10:25 AM
Mesaj #133


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Aproape sigur că huliganii şi agitatorii violenţi au fost aduşi intenţionat ca să discrediteze oamenii paşnici care au īnceput manifestările. Īn alte oraşe nu au fost violenţe, aşa că vocea poporului va fi auzită de cine trebuie.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 16 Jan 2012, 10:28 AM
Mesaj #134


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Poti sa fii convins ca a fost auzita. E o panica acum in PDL de nu mai zice nici unul nimic. De frica!


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Jan 2012, 10:40 AM
Mesaj #135


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cucu Mucu @ 16 Jan 2012, 11:03 AM) *
tipologia acestor demonstratii le fac cele mai importante dupa cele de prin '96 parca, alea de sustinere a lui Constantinescu.

oh aaaa nu se poate deci LOL. Asa prostie mai rar.

http://www.ziare.com/dinamo/steaua/ce-i-a-...pitalei-1145183

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 16 Jan 2012, 10:41 AM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Jan 2012, 11:05 AM
Mesaj #136


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(turbo trabant @ 16 Jan 2012, 10:40 AM) *
oh aaaa nu se poate deci LOL. Asa prostie mai rar.

http://www.ziare.com/dinamo/steaua/ce-i-a-...pitalei-1145183


Bati campii cu gratie din nou! Daca tu atat ai inteles din ceea ce se intampla in Romania, ce poci sa zic... fiecare cu puterea lui de intelegere, vorba ceea : "De unde nu e nici Dumnezeu nu cere!" rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Jan 2012, 11:06 AM
Mesaj #137


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Damnatius @ 15 Jan 2012, 12:07 AM) *
Textul legii este absolut irelevant. Relevanta este atitudinea lui Basescu fata de Arafat. Ce a vazut toata lumea la tv este cum presedintele, in stilul deja consacrat, l-a atacat pe un om cu o reputatie profesionala impecabila.


Asta cam asa e. Basescu a comis o greseala impardonabila de comunicare vis-a-vis de aceasta lege, atacandu-l aparent din senin (aparent pentru ca desi ascuns de ochii publicului conflictul exista de luni de zile) si fara o motivatie clara pe un personaj cu aura de profesionist exemplar.

Care este insa motivul protestelor? Am plecat vineri la munte si cand ma intorc aseara in Bucuresti vad scene de razboi... Protesteaza ca nu vor sa se desfiinteze SMURD? Foarte bine, proiectul de lege nu prevedea asa ceva... Protesteaza pentru ca nu le place altceva din acel proiect? Foarte bine, proiectul a fost retras... Protesteaza pentru ca il vor inapoi de Arafat secretar de stat? Omul a demisionat marti, ei protesteaza in weekend, cam mult le-a luat pana sa se gandeasca sa iasa in strada...

Nu stiu daca pe aia care sparg capul jandarmilor, devalizeaza magazine ori incendiaza masini i-a deranjat lipsa de apreciere a presedintelui fata de Arafat. Ori daca sunt in stare sa citeasca articolul de lege care a declansat toata povestea...




"Nu stiu ce au avut in cap oamenii care au vandalizat, nu au avut nimic de-a face cu cei care au iesit sa protesteze civilizat", a declarat luni dimineata primarul Capitalei, Sorin Oprescu, care a prezentat bilantul pagubelor din Bucuresti, dupa protestele violente de duminica seara: distrugerile se intind pe o distanta de 6 kilometri, de la Piata Universitatii pana aproape de zona Parcului Tineretului - magazine vandalizate, geamuri sparte, strazi cu pavaj si borduri lipsa, semne de circulatie distruse, bancomate vandalizate, masini avariate si un autoturism incendiat, statii RATB devastate.

Acest topic a fost editat de abis: 16 Jan 2012, 11:07 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Jan 2012, 11:06 AM
Mesaj #138


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cucu Mucu @ 16 Jan 2012, 12:05 PM) *
Bati campii cu gratie din nou!

Cucule, daca tu confunzi niste cocalari iesiti la mardeala si la o furaciune cu o miscare politica ai mari probleme cu realitatea.

parol.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Jan 2012, 11:09 AM
Mesaj #139


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Michelle @ 16 Jan 2012, 10:22 AM) *
Ce nu stiu protestatarii e ca ok dam jos guvernul asta, mergem la anticipate dar practic pe cine alegem??


Nimeni cu scaun la cap nu crede ca vor fi alegeri anticipate, desi Lolek si Bolek balmajesc pe la conferinte de presa ca vor strange semnaturi, vor face pe dracu ghem, etc. Lumea vrea doar sa transmita un mesaj de avertizare catre Basescu, iar injuriile adresate lui de catre multime sunt doar plata la "tiganca imputita", "gaozar" si restul de cuvinte aruncate in jos de Base. E discursul lui, numai ca acum e in sens invers.

O parere de pedelist.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Jan 2012, 11:15 AM
Mesaj #140


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(turbo trabant @ 16 Jan 2012, 11:06 AM) *
Cucule, daca tu confunzi niste cocalari iesiti la mardeala si la o furaciune cu o miscare politica ai mari probleme cu realitatea.

parol.


Trabantele, daca tu reduci 4 zile de proteste antiprezidentiale nonviolente la actele unor golani ai mari probleme cu ralitatea.

QUOTE(abis)
Nu stiu daca pe aia care sparg capul jandarmilor, devalizeaza magazine ori incendiaza masini i-a deranjat lipsa de apreciere a presedintelui fata de Arafat.


Nu am sa va las sa reduceti protestele la actele unor golani. tongue.gif Oamenii protesteaza pasnic impotriva lui Basescu iar aseara, cand huliganii au inceput violentele in Piata Universitatii multimea s-a retras, izoland elementele violente. Uitati-va pe filmari!

Iar oamenii de la galerii raspund ca o armata fata de finantatori. Daca vreti sa vedeti de ce au iesit golanii aia la atac, follow the money. jamie.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 11:56 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman