HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

16 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Stirile Zilei
abis
mesaj 22 May 2012, 11:59 AM
Mesaj #386


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Eu tot nu inteleg de ce trebuie pedepsita jignirea unui steag. E vorba pana la urma despre libertatea de exprimare.

Sa vedem cum e si la altii:


In jurisprudenţa ţărilor europene cu tradiţie în democraţie şi a Curţii Supreme a SUA, problema respectului datorat simbolurilor naţionale a fost rezolvată în sensul că acest respect nu poate  asigurat prin aplicarea de sancţiuni, penale sau nepenale. Cazuri de acest tip nu au ajuns la Curtea Europeană din Strasbourg întrucât nu s-au aplicat sancţiuni la nivel naţional. Chiar dacă astfel de prevederi legale mai există în unele state europene, ele nu sunt aplicate, fiind desuete. Astfel,Curtea Constituţională a Germaniei a decis, în mai multe cazuri judecate în 1990, că atacurile împotriva simbolurilor naţionale, cum ar fi cele împotriva steagului, stemei sau imnului, chiar dacă sunt dure sau satirice, trebuie tolerate datorită protejării constituţionale a discursului, presei şi artelor.

Curtea Supremă a Statelor Unite ale Americii a decis în mod similar, încă din 1943. Astfel, în cazul West Virginia State Board of Education vs. Barnette, Consiliul Educaţiei din statul West Virginia hotărâse includerea în cadrul activităţilor zilnice din şcolile publice aunei ceremonii de salut al steagului ţării, la care trebuiau să participe,în mod obligatoriu, toţi profesorii şi elevii. Pentru elevi, neparticipareala ceremonie era sancţionată cu exmatricularea până la data la care îşi luau angajamentul să participe la salutul steagului, iar părinţii puteau fi sancţionaţi pecuniar sau chiar cu închisoare până la 30 zile. Familia Barnette a refuzat să-şi oblige copilul să participe la această ceremonie şi s-a adresat instanţei. Curtea Supremă a Statelor Unite ale Americii a decis că stabilirea obligaţiei de a saluta steagul ţării constituie o restrângere neconstituţională a libertăţii de exprimare, sub forma constrângerii unei persoane de a se exprima într-un anumit mod:

„Este deja un lucruobişnuit că restrângerea libertăţii de exprimare a opiniilor este tolerată (…) numai dacă exprimarea lor prezintă un pericol evident şi imediat de materializare în fapt, prin săvârşirea unei acţiuni pe care statul esteîmputernicit să o prevină sau pedepsească. Obligarea cuiva să facă armaţii în care nu crede nu poate fi dispusă decât atunci când există temeiuri serioase şi absolut necesare pentru ca acea persoană să nu tacă. Curtea reţine că
justifiarea potrivit căreia salutul steagului ţării este necesar pentru a afirma unitatea naţională nu constituie un’temei serios şi absolut necesar’ pentru restrângerea dreptului la liberaexprimare”


Recunoscând că întărirea unităţii naţionale este, fără îndoială,importantă, Curtea Supremă a Statelor Unite ale Americii a afirmat că nimeni nu poate fi obligat să aibă aceleaşi convingeri politice ca şi ceilalţi:

„Libertatea de a fi diferit nu este limitată la lucrurile nesemnificative. Aceasta nu ar fi decât o simplă umbră a libertăţii.
Substanţa libertăţii constă în dreptul de a fi diferit cu privire la chestiunile esenţiale ale unui sistem dat. Dacă există o constantă în Constituţie, aceasta este că nicio autoritate, de la cea mai importantă până la cea mai măruntă, nu poate să stabilească ceea ce este corect în politică, în problema naţională, în religie sau în alte chestiuni de opinie ori să forţeze cetăţenii să-şi exprime prin cuvinte sau acţiuni credinţa lăuntrică”


O altă hotărâre relevantă este Texas vs. Johnson, judecată de Curtea Supremă a Statelor Unite ale Americii în anul 1989. În timpul unui marş de protest împotriva guvernului SUA, dl Johnson a dat foc drapelului american, în timp ce alţi manifestanţi scandau lozinci de protest. Nimen inu a fost lovit sau insultat cu acea ocazie, însă unele persoane prezente s-au simţit ofensate de arderea steagului ţării. Curtea Supremă a SUA a decis achitarea dlui Johnson, cu motivarea că fapta de a arde steagul constituie exprimarea unei opinii politice, iar o condamnare i-ar încălca libertatea de exprimare. Curtea Supremă a precizat că libertatea de exprimare nu se rezumă la vorbe/discurs (‘elemente verbale’), ci include şi gesturi/acţiuni (‘elemente nonverbale’) întrucât şi ele au capacitatea de a comunica opinii si
idei.


Cititi si voi in continuare, este instructiv...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 22 May 2012, 12:21 PM
Mesaj #387


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Foarte interesant Abis, mersi smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 May 2012, 12:54 PM
Mesaj #388


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 22 May 2012, 12:59 PM) *
Eu tot nu inteleg de ce trebuie pedepsita jignirea unui steag. E vorba pana la urma despre libertatea de exprimare.

Ca sa poti beneficia de libertatea de exprimare trebuie sa fi educat, fara educatie, constrangeri, legi etc. am ajunge repede la anarhie. Cu simbolurile nu te poti juca, exista oameni care respecta aceste simboluri, pentru care stema, steagul etc. reprezinta ceva. Daca pentru tine nu reprezinta nimic asta nu inseamna ca poti sa le folosesti cum vrei in public, acasa la tine unde nu te vede nimeni poti sa faci ce vrei cu aceste simboluri, dar in public nu. Daca nu-ti place Coranul sau Biblia, una este sa le arzi acasa la tine in soba si alta este sa le arzi in public chiar daca tu prin asta vrei sa-ti manifesti libertatea de exprimare, nemultumirea fata de o situatie sau alta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 May 2012, 12:54 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 22 May 2012, 01:25 PM
Mesaj #389


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 22 May 2012, 01:54 PM) *
Ca sa poti beneficia de libertatea de exprimare trebuie sa fi educat, fara educatie, constrangeri, legi etc. am ajunge repede la anarhie.

De la "jignirea" unui steag pana la anarhie este cale lunga.

Explica-mi tu de ce crezi ca "jignirea" unui steag trebuie neaparat pedepsita. Ai citit ce am recomandat mai sus, despre Germania, despre SUA, unde astfel de gesturi nu sunt incriminate legal?

QUOTE
Cu simbolurile nu te poti juca, exista oameni care respecta aceste simboluri, pentru care stema, steagul etc. reprezinta ceva.

Foarte bine; daca pentru ei reprezinta ceva, sa le respecte.

QUOTE
Daca pentru tine nu reprezinta nimic asta nu inseamna ca poti sa le folosesti cum vrei in public

De ce nu? Daca sunt ale mele, pot sa le folosesc si in public, atat timp cat nu fac un rau altcuiva cu ele.

QUOTE
Daca nu-ti place Coranul sau Biblia, una este sa le arzi acasa la tine in soba si alta este sa le arzi in public

De ce ar trebui sa fie interzis sa le arzi in public? Repet: cat timp sunt ale tale si nu faci un rau altcuiva, le poti folosi cum vrei. Poti sa le si arzi, sa le distrugi, sa le mazgalesti samd.

Citeste te rog: Arderea Coranului, un gest protejat de Constituţia SUA


Vestea arderii Coranului de către doi pastori din Florida a făcut înconjurul globului pe 24 martie, când preşedintele Afganistanului, Hamid Karzai, a ieşit în faţa reporterilor pentru a condamna gestul habotnicilor americani şi pentru a cere pedepsirea acestora. După incidentele violente din Mazar-i-Sharif, tot mai multe voci au cerut sancţionarea lui Terry Jones şi a lui Wayne Sapp pentru incitare la ură interconfesională.

Autorităţile americane însă s-au văzut nevoite să ridice neputincioase din umeri şi să explice că nu prea au ce să le facă celor doi provocatori. Obstacolul practic insurmontabil din calea trimiterii în judecată a pastorilor este Primul Amendament la Constituţia Statelor Unite, care interzice Congresului american să dea legi care să lezeze libertatea de expresie a cetăţeanului.

„În America nu există o doctrină legală prin care să se poată pedepsi discursul jignitor sau rasist, aşa cum există în alte ţări. Cred că majoritatea americanilor consideră acţiunile pastorului a fi reprobabile, dar dreptul său la cuvântul liber este protejat prin lege. Statul nu-ţi poate interzice să fii habotnic", spune Bryan Fair, profesor de drept la University of Alabama.

„Blasfemia, condiţie a liberei expresii"

În ultimii 30 de ani, Curtea Supremă a Statelor Unite a luat decizii aproape exclusiv în favoarea celor care-şi susţineau dreptul de a împroşca cu tot felul de mesaje veninoase spaţiul public. Au primit permisiunea de a-şi afirma fără teamă principiile simpatizanţi ai Ku Klux Klan-ului care voiau să dea foc unei cruci pentru a comunica mesaje rasiste, protestatari antirăzboi care doreau să dea foc la steagului american, precum şi cetăţeni care ţineau neapărat să-i înjure pe poliţiştii care le dădeau amendă.

Primul Amendament, susţin de regulă judecătorii, există tocmai pentru a proteja discursul nepopular şi potenţial jignitor. „Dreptul de a fi blasfemic este, din mai multe puncte de vedere, o condiţie necesară a dreptului la liberă expresie", spune Ronald Greene, profesor de comunicare la University of Minnesota.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 May 2012, 01:38 PM
Mesaj #390


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 22 May 2012, 02:25 PM) *
Explica-mi tu de ce crezi ca "jignirea" unui steag trebuie neaparat pedepsita. Ai citit ce am recomandat mai sus, despre Germania, despre SUA, unde astfel de gesturi nu sunt incriminate legal?

RO nu-i nici US nici Germania. Ea are sensibilitatile ei. Iar exemplu comparativ cu US ( care are Constitutia si Amendamentele ei ) este total neavenit.

Dar ma rog, continua cu ciudateniile tale in admiratia cuiva de pe aici !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 22 May 2012, 01:42 PM
Mesaj #391


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(March @ 22 May 2012, 12:38 PM) *
Dar ma rog, continua cu ciudateniile tale in admiratia cuiva de pe aici !


te oftici? tongue.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 May 2012, 01:45 PM
Mesaj #392


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Felina @ 22 May 2012, 02:42 PM) *
te oftici? tongue.gif


Da. Vrei sa ti-o arat pe ecran? Oftica vreau sa zic wink.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 22 May 2012, 02:09 PM
Mesaj #393


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(abis @ 22 May 2012, 02:25 PM) *
De la "jignirea" unui steag pana la anarhie este cale lunga.

Nu-i chiar atat de lunga calea.
Insasi "jignirea" steagului arata lipsa de respect fata de ce reprezinta el.
Iar lipsa de respect fata de stat, fata de simbolurile si regulile lui, cat de diferita este de anarhie.

In schimb am, in general, un mare respect fata de justita americana, asa ca tind sa le dau dreptate verdictelor lor.
O sa mai studiez.

P.S. Nu poti fi de acord cu arderea Coranului si sa nu fi de acord cu "jignirea" steagului.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 May 2012, 02:36 PM
Mesaj #394


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 22 May 2012, 02:25 PM) *
QUOTE
De la "jignirea" unui steag pana la anarhie este cale lunga.

Nu este nici lunga nici scurta ci este doar o stare de spirit care se cultiva se educa, intr-un sens sau altul, anarhie vs democratie sau invers democratie vs anarhie.
QUOTE
Explica-mi tu de ce crezi ca "jignirea" unui steag trebuie neaparat pedepsita.

Nu stiu de ce cateodata am impresia ca atunci cand dialoghez cu tine vorbesc cu un copil! Tu de ce iti pedepsesti copilul cand greseste?
QUOTE
Foarte bine; daca pentru ei reprezinta ceva, sa le respecte.

Afirmatia asta este cat se poate de elocventa, demonstrezi ca o minoritate poate discrimina o majoritate. In democratie exista reguli, legi pe care indivizii trebuie sa le respecte indiferent ca sunt minoritari sau majoritari. Daca esti minoritar si ai niste drepturi nu trebuie sa crezi ca majoritarii trebuie sa se comporte asa cum te comporti tu de dragul drepturilor tale, incalcand drepturile lor doar de dragul democratiei si a tolerantei.
QUOTE
.... Daca sunt ale mele, pot sa le folosesc si in public, atat timp cat nu fac un rau altcuiva cu ele.

Moncher exista traume fizice si traume psihice, cand faci rau cuiva nu inseamna ca trebuie sa curga sange, poti sa-l afectezi psihic chiar mai rau decat fizic. Daca ai o Biblie sau un Coran (putem lua orice alt exemplu) care juridic, legal iti apartin, nu inseamna ca de fapt atunci cand le arzi ele sunt niste obiecte banale, un lemn, o coala de hartie, ele sunt niste simboluri pentru ceilalti semeni de ai tai care le considera sfinte, este un drept al lor. E vorba mai pe scurt de respect.
QUOTE
De ce ar trebui sa fie interzis sa le arzi in public?

Idem
QUOTE
Citeste te rog: Arderea Coranului, un gest protejathttp://www.adevarul.ro/international/Arder..._458354833.html de Constituţia SUA

N-am sa fac o polemica cu tine pe tema asta, nu sunt de acord cu aceasta "sustinere", protejare, cred ca pentru o civilizatie evoluata cum se pretinde a fi ce a umanilor ar trebui ca totul sa se bazeze pe respect reciproc, dar se pare ca lucrurile nu stau chiar asa, motiv pentru care umanitatea se afla in starea in care se afla, blocata spiritual in cutume de neacceptat, intoleranta, razboaie religioase etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 22 May 2012, 02:54 PM
Mesaj #395


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



Legea votului uninominal pur a fost adoptata

Stie cineva mai multe detalii, de ce protestau ONG-urile alea acolo?


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 22 May 2012, 03:04 PM
Mesaj #396


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(goguta @ 22 May 2012, 02:54 PM) *
Legea votului uninominal pur a fost adoptata

Stie cineva mai multe detalii, de ce protestau ONG-urile alea acolo?

Sper ca iti dai seama ce inseamna asta: Domnu dan si sleahta lui sunt calificati din prima.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 May 2012, 03:06 PM
Mesaj #397


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Deputatii au respins amendamentele PDL privind reducerea numarului de parlamentari la 300
Asta cred eu reprezinta stirea, deputatii noii majoritati s-au sters la fund cu referendumul romanilor. Tovarasul Iliescu a aratat de nenumarate ori ce parere are despre referendum si democratia originala, PSD-ul urmeaza linia stabilita de marele deviationist, fauritor al democratiei originale unde cetateanul este considerat o entitate neimportanta, "pulimea", care nu trebuie sa gandeasca ci doar sa munceasca.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 22 May 2012, 03:18 PM
Mesaj #398


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(turbo trabant @ 22 May 2012, 04:04 PM) *
Sper ca iti dai seama ce inseamna asta: Domnu dan si sleahta lui sunt calificati din prima.

Pai daca iese primul nu-i normal sa intre. Asta e poporul, asta e parlamentul. Cum zicea azi pambucian ala, uneori e nevoie sa ajungi la fundul sacului ca sa iti dai seama ca trebuie sa schimbi ceva.

QUOTE(Marduk @ 22 May 2012, 04:06 PM) *
Deputatii au respins amendamentele PDL privind reducerea numarului de parlamentari la 300
Asta cred eu reprezinta stirea, deputatii noii majoritati s-au sters la fund cu referendumul romanilor. Tovarasul Iliescu a aratat de nenumarate ori ce parere are despre referendum si democratia originala, PSD-ul urmeaza linia stabilita de marele deviationist, fauritor al democratiei originale unde cetateanul este considerat o entitate neimportanta, "pulimea", care nu trebuie sa gandeasca ci doar sa munceasca.

NU se putea schimba numarul de parlamentari asa usor, nu mai zic de unicameral.
Cat despre tovarasul Iliescu ... nu cred ca are rost sa dam frau liber imaginatiei chiar asa desantat.
Hai sa pastram discutia la ce se intampla concret.

Deci de ce se plangeau ONG-uri ca nu e democratic?
Nu asta i s-a reprosat initiatorului Antonescu ca a intrat de pe locul 2?


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 22 May 2012, 03:20 PM
Mesaj #399


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(goguta @ 22 May 2012, 03:18 PM) *
uneori e nevoie sa ajungi la fundul sacului ca sa iti dai seama ca trebuie sa schimbi ceva.

Well pregatiti-va pentru alegeri in stil grecesc. rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 May 2012, 03:52 PM
Mesaj #400


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 22 May 2012, 04:06 PM) *
Deputatii au respins amendamentele PDL privind reducerea numarului de parlamentari la 300
Asta cred eu reprezinta stirea, deputatii noii majoritati s-au sters la fund cu referendumul romanilor. Tovarasul Iliescu a aratat de nenumarate ori ce parere are despre referendum si democratia originala, PSD-ul urmeaza linia stabilita de marele deviationist, fauritor al democratiei originale unde cetateanul este considerat o entitate neimportanta, "pulimea", care nu trebuie sa gandeasca ci doar sa munceasca.


Cred ca n-ai picat acum de pe Luna. Fosta majoritate in frunte cu PD-l ce a facut ? Latrat numai .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 May 2012, 04:03 PM
Mesaj #401


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 22 May 2012, 04:52 PM) *
....Fosta majoritate in frunte cu PD-l ce a facut ?....

Moncher ie teribil de simplu, n-a avut sustinere politica, adicatelea domniile lor parlamentarii n-au voitara sa fie mai putini. Acu nu stiu sa-ti spui cati de la PSD, PNL, PDL sau PC, dar e clar ca aici e problema. Iar daca stau si ma gandesc bine nu e o problema legislativa e o marlanie, mitocanie pur damboviteana fata de dorinta presedintelui si a romanilor de a reforma DEMOCRATIA ORIGINALA.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 May 2012, 10:18 AM
Mesaj #402


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 22 May 2012, 02:38 PM) *
RO nu-i nici US nici Germania. Ea are sensibilitatile ei.

Romania este o tara. Tarile nu au sensibilitati, ci doar oamenii. Iar drepturile omului - care includ si dreptul la libera exprimare - confera oricui dreptul de a-si exprima opiniile, chiar daca prin asta ar fi afectata sensibilitatea unora.

Da, corect, Romania nu-i nici USA, nici Germania. Din pacate. smile.gif

De ce o fi o "ciudatenie" sa pledezi pentru respectarea drepturilor omului?

QUOTE(goguta)
Insasi "jignirea" steagului arata lipsa de respect fata de ce reprezinta el.

Sunt de acord. Insa respectul nu se impune cu politia...

QUOTE
Nu poti fi de acord cu arderea Coranului si sa nu fi de acord cu "jignirea" steagului

Si mie mi se par niste manifstari penibile si puerile. Oricata ura as avea fata de politica rusa, de pilda, mi s-ar parea deplasat ca la o manifestatie de protest in fata ambasdei ruse (am participat la de-astea prin anii 90) sa ard steagul Rusiei... Insa nu cred ca trebuie interzis tot ce mie mi se pare penibil. Pur si simplu cred cu tarie in principiul ca trebuie sa fie sanctionate legal doar acele actiuni care provoaca o incalcare a drepturilor si a libertatilor altor oameni; atat si nimic mai mult.

QUOTE(marduk)
Tu de ce iti pedepsesti copilul cand greseste?

Marduk, copilul meu are patru ani si doua luni si pana acum am reusit sa il educ fara pedepse. Sper sa reusesc si de acum incolo.

QUOTE
Daca esti minoritar si ai niste drepturi nu trebuie sa crezi ca majoritarii trebuie sa se comporte asa cum te comporti tu de dragul drepturilor tale, incalcand drepturile lor doar de dragul democratiei si a tolerantei.

Daca ies in fata casei si ard cateva pagini din biblie, coran, constitutie, steagul Romaniei, al NATO sau al Afganistanului, ale cui drepturi sunt incalcate? unsure.gif

QUOTE
Daca ai o Biblie sau un Coran (putem lua orice alt exemplu) care juridic, legal iti apartin, nu inseamna ca de fapt atunci cand le arzi ele sunt niste obiecte banale, un lemn, o coala de hartie, ele sunt niste simboluri pentru ceilalti semeni de ai tai care le considera sfinte, este un drept al lor

Sunt de acord ca este dreptul lor sa le considere sfinte. Asta insa nu interfereaza cu dreptul meu de a dispune cum doresc de ele, atat timp cat sunt ale mele. smile.gif

Avem doua situatii:
1. Dreptul meu de a dispune de o proprietate de-a mea, atat timp cat nu incalc drepturile si libertatile altora
2. Dreptul altcuiva de a considera "sfanta" o proprietate de-a mea si prin asta de a-mi interzice sa-mi exercit pe deplin posesia, limitandu-mi posibilitatea de a dispune dupa propria vointa de acea proprietate.

Care dintre cele doua trebuie sa primeze si de ce? smile.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 23 May 2012, 10:20 AM
Mesaj #403


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 23 May 2012, 10:18 AM) *
Daca ies in fata casei si ard cateva pagini din biblie, coran, constitutie, steagul Romaniei, al NATO sau al Afganistanului, ale cui drepturi sunt incalcate? unsure.gif

Ale tale pentru ca te faci de ras.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 May 2012, 10:23 AM
Mesaj #404


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



De acord. smile.gif

Dar nu are de ce sa fie ilegal acest lucru


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 May 2012, 10:25 AM
Mesaj #405


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Daca se transforma forumul asta mai departe numai in poltica, duceti-va dincolo la certuri.
Aici e vorba de stirile zilei, altele poltice puneti-le la politica
Cutremurul din Italia nu va intereseaza o boaba, asta ar intra aici.

Acest topic a fost editat de Cla: 23 May 2012, 10:32 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 May 2012, 10:39 AM
Mesaj #406


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 23 May 2012, 11:18 AM) *
QUOTE
... copilul meu are patru ani si doua luni si pana acum am reusit sa il educ fara pedepse. Sper sa reusesc si de acum incolo.

Multi ani inainte si sa fie sanatos, chiar sunt curios cum o sa reusesti sa-ti educi copilul fara sa-l pedepsesti, macar odata de doaua ori.
QUOTE
Daca ies in fata casei si ard cateva pagini din biblie.... constitutie, steagul Romaniei.... ale cui drepturi sunt incalcate?

Ale celor care cred in aceste simboluri, iar daca romanii n-or sa aiba cine stie ce reactie, s-ar putea sa te trezesti cu un comando terorist islamist la poarta sa te intrebe ce-ai avut cu Coranul sau cu steagul afgan.
QUOTE
....cu dreptul meu de a dispune cum doresc de ele, atat timp cat sunt ale mele.

cata vreme nu le distrugi provocator, in public, sigur ca poti sa faci ce vrei cu ele.
QUOTE
...atat timp cat nu incalc drepturile si libertatile altora

idem
QUOTE
....prin asta de a-mi interzice sa-mi exercit pe deplin posesia....

idem


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 May 2012, 10:43 AM
Mesaj #407


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Cla @ 23 May 2012, 11:25 AM) *
Cutremurul din Italia nu va intereseaza o boaba, asta ar intra aici.


Intre-timp a mai fost unul. In Bulgaria.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 May 2012, 10:52 AM
Mesaj #408


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Da, in sud de Sofia, si va doare-n cur , voi aveti doar politica in cap.
Tara arde si baba se piaptana.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 May 2012, 10:56 AM
Mesaj #409


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 23 May 2012, 11:39 AM) *
QUOTE
Daca ies in fata casei si ard cateva pagini din biblie.... constitutie, steagul Romaniei.... ale cui drepturi sunt incalcate?


Ale celor care cred in aceste simboluri

Deci, daca mananc in public un hamburgher incalc drepturile celor care cred ca vaca e un animal sfant? smile.gif

Care drept al omului este incalcat? Uite aici lista


PS: Cla, nu te impiedica nimeni sa vorbesti despre ce vrei tu. Fiecare vorbeste despre ce il intereseaza.

Acest topic a fost editat de abis: 23 May 2012, 10:57 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 May 2012, 11:16 AM
Mesaj #410


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 23 May 2012, 11:56 AM) *
Ale celor care cred in aceste simboluri
Deci, daca mananc in public un hamburgher incalc drepturile celor care cred ca vaca e un animal sfant? smile.gif

Du-te in India ca sa vezi ce drepturi incalci !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 May 2012, 11:25 AM
Mesaj #411


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Un raspuns concret nu ai?

http://www.ghimpele.ro/2011/07/indienii-ma...ai-multa-carne/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 May 2012, 11:29 AM
Mesaj #412


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 23 May 2012, 12:25 PM) *

Da. Carnea de vita o mananca in India cei 300 de milioane de musulmani . Carnea importata. Vaca nu-i taiata pe teritoriul indian ! Restul de 800 milioane , niet.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 May 2012, 11:34 AM
Mesaj #413


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Asa, si? Ai raspuns la intrebarea: Deci, daca mananc in public un hamburgher incalc drepturile celor care cred ca vaca e un animal sfant?

Tie ce drepturi iti incalc daca maine ies in fata casei si "jignesc" un steag?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 May 2012, 11:40 AM
Mesaj #414


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 23 May 2012, 12:34 PM) *
Asa, si? Ai raspuns la intrebarea: Deci, daca mananc in public un hamburgher incalc drepturile celor care cred ca vaca e un animal sfant?

Iti bati joc de un lucru sfant al indienilor.
QUOTE(abis @ 23 May 2012, 12:34 PM) *
Tie ce drepturi iti incalc daca maine ies in fata casei si "jignesc" un steag?

Iti bati joc de un simbol national al statului !



Cu asta am pus punct acestei discutii stupide , fara sens.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 May 2012, 11:46 AM
Mesaj #415


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 23 May 2012, 12:40 PM) *
Iti bati joc de un lucru sfant al indienilor.

In concluzie, esti de parere ca pentru a menaja sensibilitatile indienilor ar trebui sanctionati cei care mananca vita? Pentru a menaja sensibilitatile musulmanilor, sa-i sanctionam pe cei care consuma porc? Pentru a menaja sensibilitatea oricui, ar trebui sa interzicem absolut orice, caci cine stie cine poate sesiza ca i-a fost lezata sensibilitatea?

QUOTE
Iti bati joc de un simbol national al statului !

Si ce drept iti incalc tie? Ce libertate de-a ta este afectata?

Ti-am aratat ca in SUA, in Germania si in alte tari "cu apa calda" astfel de lucruri nu sunt incriminate, sunt vazute ca o manifestare a libertatii de expresie. Nu iti incalca niciun drept si nu iti provoaca niciun prejudiciu cineva care "jigneste" un steag, deci nu exista motive pentru a-l penaliza.

QUOTE
Cu asta am pus punct acestei discutii stupide , fara sens.

Normal, cand nu ai argumente, ce altceva sa faci. ohyeah.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 23 May 2012, 11:52 AM
Mesaj #416


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



QUOTE
copilul meu are patru ani si doua luni si pana acum am reusit sa il educ fara pedepse. Sper sa reusesc si de acum incolo.


ar fi o incalcare a dreptului la libertatea de expresie ! rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de fiatlux: 23 May 2012, 12:05 PM


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 May 2012, 12:41 PM
Mesaj #417


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Un sut în cur nu e rau daca e obraznic. Al meu a luat unul si s-a potolit.

Pe de alta parte e o zicala pe româneste si e adevarata:
"Daca nu-i f.uti când sunt mici te f.ut ei când sunt mari."

Acest topic a fost editat de Cla: 23 May 2012, 12:50 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 31 May 2012, 12:22 PM
Mesaj #418


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



http://www.libertatea.ro/detalii/articol/s...0-e-320505.html


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Jul 2012, 11:02 AM
Mesaj #419


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Daca bancile din Romania nu ar fi doar o adunatura de camatari, asta ar trebui sa compenseze putin cresterea euro pentru platitorii de rate romani.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 10 Aug 2012, 11:14 AM
Mesaj #420


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Razboi in Romania. Cele 13 nivele ale agresiunii zilnice impotriva poporului roman si a suveranitatii nationale

http://roncea.ro/2012/08/10/razboi-in-roma...atii-nationale/


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

16 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 10:21 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman