HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dati Zeciuiala ?
ioana1
mesaj 24 Jan 2007, 10:25 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Era valabila doar in VT?Am cunostinte care duc la biserica prima piersica, primul strugure , sau primul sac cu faina, etc.?

Sau,NT , in care Domnul spune:"M-ati imbracat, Mi-ati dat apa sa beau, M-ati hranit, M-ati cautat....sau oricaror frati ai Mei mai mici, Mie Mi-ati facut ."

Cadourile de Craciun sa fie permanente, inimile sa fie mereu deschise, lunar, daca nu zilnic ?

10% cui ? Bisericii din care faci parte ?Oricui aflat in saracie ?Anunturilor din ziar ? Voi cum procedati ?


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 24 Jan 2007, 11:17 AM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



ioana1

10% cui ? Bisericii din care faci parte ?Oricui aflat in saracie ?Anunturilor din ziar ? Voi cum procedati ?

Eu dau Biblii cadou. As vrea sa dau CD-uri cu Biblia, da' nu stiu de unde sa cumpar. Nu cred ca se produc in romaneste.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 24 Jan 2007, 11:23 AM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



OK, e o varianta la care, sincer, nu m-am gandit pana acum. Merci de idee.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Jan 2007, 11:23 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
zexelica
mesaj 24 Jan 2007, 12:43 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



ioana1
Trebuie sa ajuti la propovaduirea Evangheliei.
In era bisericilor era foarte indicat sa le dai bani. Dar daca le dai bani si ei isi fac cu ei icoane, n-ai facut ceva placut lui Dumnezeu.
13Fiindcă ,oricine va chema Numele Domnului, va fi mīntuit.`

14Dar cum vor chema pe Acela īn care n'au crezut? Şi cum vor crede īn Acela, despre care n'au auzit? Şi cum vor auzi despre El fără propovăduitor?

15Şi cum vor propovădui, dacă nu sīnt trimeşi? După cum este scris: ,Cīt de frumoase sīnt picioarele celor ce vestesc pacea, ale celor ce vestesc Evanghelia!`

16Dar nu toţi au ascultat de Evanghelie. Căci Isaia zice: ,Doamne, cine a crezut propovăduirea noastră?`

17Astfel, credinţa vine īn urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvīntul lui Hristos.

8Căci prin har aţi fost mīntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.

13Şi voi, după ce aţi auzit cuvīntul adevărului (Evanghelia mīntuirii voastre), aţi crezut īn El, şi aţi fost pecetluiţi cu Duhul Sfīnt, care fusese făgăduit,

Auzirea Cuvintului este esentiala, si este job-ul trimisilor.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 24 Jan 2007, 12:53 PM
Mesaj #5


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Mi se pare mult mai simplu sa ascult de ce spune invatatura ortodoxa, de ceea ce spune preotul. Nu am auzit vreodata de la preot de aceasta zeciuiala, desi am citit despre ea. Daca ma apuc eu de studiat biblia si alte scrieri, o sa-mi fac varza toate notiunile dobandite pana in prezent. Mie mi se pare foarte simplu sa ramai in si sa urmezi dogma in care te-ai nascut si sa dai ascultare preotului, sa ai incredere. Si mai cred ca orice ajutor pe care il aduci cuiva, material, sufleteste, moral sau de alt fel, fiind pozitiv, e un lucru bun. Sa nu-ti invartosezi sufletul. Si iarasi sa nu traiesti cumva cu iluzia ca fapta ta cea buna va avea si o urmare buna, asta numai dumnezeu stie. Noi suntem datori sa nu fim legati la ochi si impietriti la suflet.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 24 Jan 2007, 01:17 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Bun. Soacra-mea face parte dintr-un cult neoprotestant, iar la ei in biserica se da zeciuiala din tot ce ai, sau ce primesti.

Tine de dogma, de cult, de Cuvantul lui Dumnezeu, dupa cum te lasa inima ?

Da` nu va inghesuiti deloc.Vorbesc la modul cel mai serios posibil. Am mers la o catedrala sa donez cantinei saracilor.Preotul care era "de serviciu" mi-a zis ca ei nu se ocupa cu asa ceva.

In ce modalitate (asta ca o paralela la "relatia dintre credinta si fapte"), putem sa ne facem datoria de crestini ? Sau nu tine de noi, ci de Sus ?


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 24 Jan 2007, 01:30 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Ioana1
QUOTE
Bun. Soacra-mea face parte dintr-un cult neoprotestant, iar la ei in biserica se da zeciuiala din tot ce ai, sau ce primesti.

Tine de dogma, de cult, de Cuvantul lui Dumnezeu, dupa cum te lasa inima ?

Nu exista regula pt suma. Dai cit te lasa inima, adica ce sarcina iti da Dumnezeu, pt ca El ne face sa fim buni:
26Căci El dă omului plăcut Lui īnţelepciune, ştiinţă şi bucurie; dar celui păcătos īi dă grija să strīngă şi s'adune, ca să dea celui plăcut lui Dumnezeu! Şi aceasta este o deşertăciune şi goană după vīnt.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 24 Jan 2007, 01:31 PM
Mesaj #8


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



'Datoria' de crestin e cam greu sa ti-o faci. Iti aduci aminte pilda lui Isus cu tanarul bogat? Ce i-a spus? Sa vanda tot, sa imparta saracilor. Atata timp cat mai exista copii flamanzi si chinuiti pe acest pamant, nici un crestin nu poate spune ca si-a facut datoria. Noi n-ar trebui sa avem liniste, nici sa punem capul pe o perna moale pana ce toti copiii lumii pot face acelasi lucru.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 24 Jan 2007, 01:41 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Am spus datoria de crestin, Felina, si ma bucur ca tu esti asa sarguincioasa si nu-ti poti pune capul pe perna de grija copiilor muritori de foame din intraga lume, si nici la pilda cu sfintirea, cu vinde tot ce ai, nu m-am referit, ci la o modalitate de" a hrani" pe cel flamnd, "a imbraca" pe cel gol, "a da de baut " celui insetat, sau toate astea nu sunt fizice, ci spirituale ?


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 24 Jan 2007, 01:49 PM
Mesaj #10


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (ioana1 @ 24 Jan 2007, 10:41 AM)
Am spus datoria de crestin, Felina, si ma bucur ca tu esti asa sarguincioasa si nu-ti poti pune capul pe perna de grija copiilor muritori de foame din intraga lume, si nici la pilda cu sfintirea, cu vinde tot ce ai, nu m-am referit, ci la o modalitate de" a hrani" pe cel flamnd, "a imbraca" pe cel gol, "a da de baut " celui insetat, sau toate astea nu sunt fizice, ci spirituale ?

Nu te bucura, sunt foarte departe de a-mi face datoria de crestin.

Sunt si fizice, si spirituale, dupa parerea mea.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 24 Jan 2007, 01:54 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



ioana1
QUOTE
Am spus datoria de crestin, Felina, si ma bucur ca tu esti asa sarguincioasa si nu-ti poti pune capul pe perna de grija copiilor muritori de foame din intraga lume, si nici la pilda cu sfintirea, cu vinde tot ce ai, nu m-am referit, ci la o modalitate de" a hrani" pe cel flamnd, "a imbraca" pe cel gol, "a da de baut " celui insetat, sau toate astea nu sunt fizice, ci spirituale ?

Asta-i problema omenirii? Saracia si boala? Sau judecata care-i asteapta pe cei nesalvati?
Daca iti iubesti aproapele, care-i cel mai mare rau care-l asteapta? JUDECATA.
Ce poti face pt el? Nimic. Dar stii
QUOTE
8Căci prin har aţi fost mīntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.
si ca
QUOTE
17Astfel, credinţa vine īn urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvīntul lui Hristos.
.
N-ai cum sa stii daca este un ales sau nu, deci trebuie sa-l pui sub auzire. Cum? Ii dai marturie, o Biblie, un CD, etc...

Saracia si boala sunt rezultatul faptului ca Dumnezeu a blestemat lumea. Si nu sunt ADEVARATA problema a omenirii. Acestea sunt "mici necazuri". "Cautati intii imparatia lui Dumnezeu si toate acestea se vor adauga voua".
Asta nu inseamna ca nu o sa dau cuiva o haina sau ceva de mincare.
Dar preocuparea principala este hrana spirituala. Dupa aia, e OK.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 24 Jan 2007, 01:58 PM
Mesaj #12


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (zexelica @ 24 Jan 2007, 10:54 AM)
Saracia si boala sunt rezultatul faptului ca Dumnezeu a blestemat lumea.

Dumnezeul meu e unul bun si bland, care nu blesteama. Cred ca avem Dumnezei diferiti. smile.gif Si ca atare, vederi diferite.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 24 Jan 2007, 02:48 PM
Mesaj #13


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Nu dau. Daca pot sa ajut pe cineva o fac direct si personal pentru ca numai atunci am incredere ca cel vizat si primeste respectivele bunuri. Si nu o fac pentru " cainta " mea ci pentru ca acel cineva are nevoie de ajutor.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 24 Jan 2007, 03:07 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



felina
QUOTE
Dumnezeul meu e unul bun si bland, care nu blesteama. Cred ca avem Dumnezei diferiti.

Sigur sunt diferiti.
Dumnezeul Bibliei a blestemat lumea, dind-o sub stapinirea celui rau.
El ii iubeste pe alesii Sai si ii uraste pe pacatosi.
5Nebunii nu pot să stea īn preajma ochilor Tăi; Tu urăşti pe cei ce fac fărădelegea,

6şi pierzi pe cei mincinoşi; Domnul urăşte pe oamenii cari varsă sīnge şi īnşală.
Asta scrie in Biblie.
In mintea oamenilor care nu respecta Biblia, nu este asa. Este un dumnezeu propriu, pe care ei il vad cum le convine lor sau cum il prezinta tataie.

21Domnul īl va despărţi, spre peirea lui, din toate seminţiile lui Israel, şi -i va face după toate blestemurile legămīntului scris īn această carte a legii.
7Domnul, Dumnezeul tău, va face ca toate aceste blestemuri să cadă peste vrăjmaşii tăi, peste cei ce te vor urī şi te vor prigoni.
45Toate blestemurile acestea vor veni peste tine, te vor urmări şi te vor ajunge pīnă vei fi nimicit, pentrucă n'ai ascultat de glasul Domnului, Dumnezeului tău, pentrucă n'ai păzit poruncile Lui şi legile Lui, pe cari ţi le -a dat.


Acest topic a fost editat de zexelica: 24 Jan 2007, 03:11 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 24 Jan 2007, 03:22 PM
Mesaj #15


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (zexelica @ 24 Jan 2007, 12:07 PM)
felina
QUOTE
Dumnezeul meu e unul bun si bland, care nu blesteama. Cred ca avem Dumnezei diferiti.


In mintea oamenilor care nu respecta Biblia, nu este asa. Este un dumnezeu propriu, pe care ei il vad cum le convine lor sau cum il prezinta tataie.

Cine se poate lauda ca respecta biblia? Eu nu. Poate tu, bravo tie.

Pe mine nu ma duce mintea sa inteleg tot ce scrie in biblie. Ce mi-a ramas mie in cap din biblie sunt intamplarile cu Isus, in care el vorbeste cu diversi oameni. In rest biblia imi depaseste puterea de intelegere.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 24 Jan 2007, 03:32 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



felina
QUOTE
Pe mine nu ma duce mintea sa inteleg tot ce scrie in biblie. Ce mi-a ramas mie in cap din biblie sunt intamplarile cu Isus, in care el vorbeste cu diversi oameni. In rest biblia imi depaseste puterea de intelegere.

Nu este un concurs intre oameni, aici. Intelegerea Bibliei spiritual vine DUPA salvare.
Nu cunostinta Bibliei te mintuieste. Dar are ca REZULTAT cunoasterea, pt ca devine unealta de lucru, iar Dumnezeu care te mandateaza iti deschide ochii.

QUOTE
Cine se poate lauda ca respecta biblia? Eu nu. Poate tu, bravo tie.

Caracterul unui copil al lui Dumnezeu este ca accepta CORECTIE de la Scriptura.
Deci, daca ai gresit si ai gasit un vers care sa contrazica ce ai crezut tu, daca esti salvat accepti corectia. Daca nu, nu.
Cum iti explici altfel existenta atitor dogme, care se dovedesc din Biblie imediat ca sunt gresite, iar nimeni nu se sinchiseste sa aduca vreo corectie.
Ai auzit de vreo biserica sa se pocaiasca si sa-si admita greseala dogmatica?
De aceea vine blestemul lui Dumnezeu.
1Īngerului Bisericii din Efes scrie -i: ,,Iată ce zice Cel ce ţine cele şapte stele īn mīna dreaptă, şi Cel ce umblă prin mijlocul celor şapte sfeşnice de aur:
5Adu-ţi dar aminte de unde ai căzut; pocăieşte-te, şi īntoarce-te la faptele tale dintīi. Altfel, voi veni la tine, şi-ţi voi lua sfeşnicul din locul lui, dacă nu te pocăieşti.
7Cine are urechi, să asculte ce zice Bisericilor Duhul: ,,Celui ce va birui, īi voi da să mănīnce din pomul vieţii, care este īn raiul lui Dumnezeu.``

Acest topic a fost editat de zexelica: 24 Jan 2007, 03:33 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 24 Jan 2007, 03:40 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Imi amintesti de Thunder......

De ce esti asa acid in replici, in explicatii, vorbeste mai frumos oamenilor, caci chiar de-i avea dreptate in ceea ce spui, ii indepartezi, nu-i atragi.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 24 Jan 2007, 03:49 PM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



ioana1
QUOTE
De ce esti asa acid in replici, in explicatii, vorbeste mai frumos oamenilor, caci chiar de-i avea dreptate in ceea ce spui, ii indepartezi, nu-i atragi.

Asta-i mesajul. Nu este unul placut: daca ai pacatele platite esti OK pe vesnicie, daca nu, n-ai ce sa faci si vei merge intr-un loc numit iad, de unde nu vei putea iesi niciodata si unde te vei chinui groaznic pt eternitate.
Lumea propovaduieste un alt Dumnezeu: care a platit pt pacatele intregii lumi, care poti sa-L alegi, care iubeste pe toata lumea, care nu blestema, etc.....
Asta este UN IDOL.
Uite ce porunca am:
6Şi am văzut un alt īnger care sbura prin mijlocul cerului, cu o Evanghelie vecinică, pentruca s'o vestească locuitorilor pămīntului, oricărui neam, oricărei seminţii, oricărei limbi şi ori cărui norod.

7El zicea cu glas tare: ,,Temeţi-vă de Dumnezeu, şi daţi -I slavă, căci a venit ceasul judecăţii Lui; şi īnchinaţi-vă Celui ce a făcut cerul şi pămīntul, marea şi izvoarele apelor!``

8Apoi a urmat un alt īnger, al doilea, şi a zis: ,,A căzut, a căzut Babilonul, cetatea cea mare, care a adăpat toate neamurile din vinul mīniei curviei ei!``

9Apoi a urmat un alt īnger, al treilea, şi a zis cu glas tare: ,,Dacă se īnchină cineva fiarei şi icoanei ei, şi primeşte semnul ei pe frunte sau pe mīnă,

10va bea şi el din vinul mīniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat īn paharul mīniei Lui; şi va fi chinuit īn foc şi īn pucioasă, īnaintea sfinţilor īngeri şi īnaintea Mielului.

Ti se pare un mesaj haios?

Mai mult, trebuie sa prezint TOATA imaginea descrisa in Biblie, nu doar fragmente.
26De aceea vă mărturisesc astăzi, că sīnt curat de sīngele tuturor.

27Căci nu m'am ferit să vă vestesc tot planul lui Dumnezeu.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 24 Jan 2007, 03:56 PM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



NU. In VT , Dumnezeu i-a certat, i-a blestemat, i-a pedepsit. oamenii tot au pacatuit. Si atunci a venit Iisus , ca sa arate cum trebuie sa te comporti. Pilda samariteanului milostiv. Care dintre ei ? Cearta cu duhul blandetii....face parte din roada Duhului Sfant. Iarta, intelege pe cel mai slab in credinta ca tine, nu te ridica deasupra nimanui , nu stii in inima fiecaruia cata credinta sau dragoste de Dumnezeu zace.

Nu asta e ideea. Cel putin , mie nu-mi place, imi cade greu, imi ingreuneaza conversatia cu tine, chiar daca ai dreptate. nu sublinia, nu tipa la noi, nu esti indreptatit, nu esti responsabil decat de tine insuti. la judecata vei da socoteala in dreptul tau, nu al altcuiva......

Only you........

Nu ma intelege gresit, dar e explicabil, esti tanar......dar n-o sa revolutionezi lumea, sau cel putin, nu singur.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 24 Jan 2007, 03:56 PM
Mesaj #20


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (zexelica @ 24 Jan 2007, 12:32 PM)
felina
QUOTE
Pe mine nu ma duce mintea sa inteleg tot ce scrie in biblie. Ce mi-a ramas mie in cap din biblie sunt intamplarile cu Isus, in care el vorbeste cu diversi oameni. In rest biblia imi depaseste puterea de intelegere.

Nu este un concurs intre oameni, aici. Intelegerea Bibliei spiritual vine DUPA salvare.
Nu cunostinta Bibliei te mintuieste. Dar are ca REZULTAT cunoasterea, pt ca devine unealta de lucru, iar Dumnezeu care te mandateaza iti deschide ochii.

zexelica, sa ma ierti, eu nu inteleg ce vrei sa spui. poate incerci si cu alte cuvinte.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 24 Jan 2007, 04:19 PM
Mesaj #21


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



ioana1
QUOTE
Iarta, intelege pe cel mai slab in credinta ca tine, nu te ridica deasupra nimanui , nu stii in inima fiecaruia cata credinta sau dragoste de Dumnezeu zace.

Fata de mine daca greseste cineva, il iert oricum, pt ca nu-s mai bun ca nimeni, dar cind cineva face o afirmatie care contrazice Scriptura atunci reactionez cu Scriptura. Intr-adevar, este mult de lucrat la tact. Dar nu am timp sa fiu asa.
Se face filozofie, "ce crezi tu", etc... Eu nu accept concluzia mintii nimanui. Scrie, imi arati si daca nu contrazice nimic altceva din Biblie, atunci sunt de acord cu tine.

QUOTE
NU. In VT , Dumnezeu i-a certat, i-a blestemat, i-a pedepsit. oamenii tot au pacatuit. Si atunci a venit Iisus , ca sa arate cum trebuie sa te comporti.

Isus a venit sa platesca efectiv pt pacate.
Ce scrie in VT este valabil si astazi, daca nu sunt legi ceremoniale. Sunt UMBRE ale lucrurilor spirituale.
Dar asta nu inseamna ca blestemul Lui nu mai este valabil si astazi daca furi, omori, faci idolatrie, etc....


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 24 Jan 2007, 05:22 PM
Mesaj #22


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ioana1,
QUOTE
Era valabila doar in VT?

VT este VT, noi suntem crestini, de aceea trebuie sa ne luam dupa ce zice Iisus:
Eu iti propun sa insisti putin asupra acestui citat:
34 Atunci va zice Īmpăratul celor de-a dreapta Lui: Veniţi, binecuvāntaţii Tatălui Meu, moşteniţi īmpărăţia cea pregătită vouă de la īntemeierea lumii.
35 Căci flămānd am fost şi Mi-aţi dat să mănānc; īnsetat am fost şi Mi-aţi dat să beau; străin am fost şi M-aţi primit;
36 Gol am fost şi M-aţi īmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat; īn temniţă am fost şi aţi venit la Mine.
37 Atunci drepţii Īi vor răspunde, zicānd: Doamne, cānd Te-am văzut flămānd şi Te-am hrănit? Sau īnsetat şi Ţi-am dat să bei?
38 Sau cānd Te-am văzut străin şi Te-am primit, sau gol şi Te-am īmbrăcat?
39 Sau cānd Te-am văzut bolnav sau īn temniţă şi am venit la Tine?
40 Iar Īmpăratul, răspunzānd, va zice către ei: Adevărat zic vouă, īntrucāt aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut.
41 Atunci va zice şi celor de-a stānga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, īn focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi īngerilor lui.
42 Căci flămānd am fost şi nu Mi-aţi dat să mănānc; īnsetat am fost şi nu Mi-aţi dat să beau;
43 Străin am fost şi nu M-aţi primit; gol, şi nu M-aţi īmbrăcat; bolnav şi īn temniţă, şi nu M-aţi cercetat.
44 Atunci vor răspunde şi ei, zicānd: Doamne, cānd Te-am văzut flămānd, sau īnsetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau īn temniţă şi nu Ţi-am slujit?
45 El īnsă le va răspunde, zicānd: Adevărat zic vouă: Īntrucāt nu aţi făcut unuia dintre aceşti prea mici, nici Mie nu Mi-aţi făcut.
46 Şi vor merge aceştia la osāndă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică.
(Matei 25)
Aici, se vede cum se pune in practica porunca: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine īnsuţi. (Matei 22:39)
Ce dai, sa fie din mila, sa plece din inima, sa nu faci tamtam, ci sa fie din iubire dezinteresata, asa cum un parinte da copilului sau, fara sa se laude cu asta, fiind ceva firesc si natural...
Iti spun asta, pentru ca lucrurile desi par simple nu sunt... Chiar Iisus atrage atentia:
2 Deci, cānd faci milostenie, nu trāmbiţa īnaintea ta, cum fac făţarnicii īn sinagogi şi pe uliţe, ca să fie slăviţi de oameni; adevărat grăiesc vouă: şi-au luat plata lor. (Matei 6)
Adica, ce vreau eu sa zic, e sa nu te treci pe liste, sa fi nominalizat pe undeva pentru vreo binefacere... Sunt multi oameni care dau bani si apoi preotul ii striga de pe lista in Biserica (la cererea lor)... Asa cum zice Iisus, acestia si-au luat plata chiar aici pe pamant...

Draga Zexelica,
QUOTE
dar cind cineva face o afirmatie care contrazice Scriptura atunci reactionez cu Scriptura.

Nu a contrazis nimeni Scriptura aici, ci doar dogma ta...Nu este nimic grav in asta, caci ce au spus Ioana si Felina pana acum, nu contrazice Biblia...
QUOTE
Eu nu accept concluzia mintii nimanui.

rofl.gif Pai si cu interliniara si concordantele lui Jay & Co cum ramane? Alea nu sunt din mintea lor?
QUOTE
Ce scrie in VT este valabil si astazi, daca nu sunt legi ceremoniale.

13 Toţi proorocii şi Legea au proorocit pānă la Ioan. (Matei 11)


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 25 Jan 2007, 09:32 AM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Clopotel, dragul meu, vorbeam de zeciuiala.Astept cu interes raspunsul tau.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 25 Jan 2007, 11:22 AM
Mesaj #24


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ioana,
Mai fac o incercare smile.gif
Te rog sa remarci ca noi nu mai suntem sub Legea Veche, a VT, ci sub Legea Harului si a Iubirii, a Noului Testament
In ceea ce priveste zeciuiala, putem trage niste concluzii chiar din vorbele lui Iisus:
42 Dar vai vouă, fariseilor! Că daţi zeciuială din izmă şi din untariţă şi din toate legumele şi lăsaţi la o parte dreptatea şi iubirea de Dumnezeu; pe acestea se cuvenea să le faceţi şi pe acelea să nu le lăsaţi. (Luca 11)
Zeciuiala era darul omului catre Dumnezeu (nu vorbesc de obste):
22 Să osebeşti zeciuială din toate veniturile semănăturilor tale, care-ţi vin din ţarina ta īn. fiecare an,
23 Şi să mănānci īnaintea Domnului Dumnezeului tău, la locul ce-l va alege El, ca să-I fie numele acolo; adu zeciuială din pāinea ta, din vinul tău, din untdelemnul tău şi pe īntāii născuţi ai vitelor tale mari şi ai vitelor tale mărunte, ca să te īnveţi a te teme de Domnul Dumnezeul tău īn toate zilele.
(Deuteron 14)
Acum aceasta zeciuiala nu mai este poruncita explicit ci implicit, prin Legea Iubirii..
45 Omul bun, din vistieria cea bună a inimii sale, scoate cele bune (Luca 6)
Acum nu mai putem vorbi de zeciuiala in sensul VT, ci acest cuvant in sensul NT, inseamna sa dam totul lui Dumnezeu, din inima, din iubire...
Sa ne gandim la iubirea aproapelui:
Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine īnsuţi. (Matei 22,39)
Daca iubim aproapele ca pe noi, atunci ce e bun pentru noi e bun si pentru aproapele, iar pentru noi nu e bun doar a 10-a parte ci totul...
Iar daca iubim aproapele, atunci iubim pe Dumnezeu, si vice-versa..Asa cum spune si in citatul ce ti l-am mai dat:
34 Atunci va zice Īmpăratul celor de-a dreapta Lui: Veniţi, binecuvāntaţii Tatălui Meu, moşteniţi īmpărăţia cea pregătită vouă de la īntemeierea lumii.
35 Căci flămānd am fost şi Mi-aţi dat să mănānc; īnsetat am fost şi Mi-aţi dat să beau; străin am fost şi M-aţi primit;
36 Gol am fost şi M-aţi īmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat; īn temniţă am fost şi aţi venit la Mine.
37 Atunci drepţii Īi vor răspunde, zicānd: Doamne, cānd Te-am văzut flămānd şi Te-am hrănit? Sau īnsetat şi Ţi-am dat să bei?
38 Sau cānd Te-am văzut străin şi Te-am primit, sau gol şi Te-am īmbrăcat?
39 Sau cānd Te-am văzut bolnav sau īn temniţă şi am venit la Tine?
40 Iar Īmpăratul, răspunzānd, va zice către ei: Adevărat zic vouă, īntrucāt aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut.
(Matei 25)
Apoi sa nu uitam de pilda tanarului bogat:
21 Iar Iisus, privind la el cu dragoste, i-a zis: Un lucru īţi mai lipseşte: Mergi, vinde tot ce ai, dă săracilor şi vei avea comoară īn cer; şi apoi, luānd crucea, vino şi urmează Mie.
22 Dar el, īntristāndu-se de cuvāntul acesta, a plecat māhnit, căci avea multe bogăţii.
23 Şi Iisus, uitāndu-Se īn jur, a zis către ucenicii Săi: Cāt de greu vor intra bogaţii īn īmpărăţia lui Dumnezeu!
(Marcu 10)
Observi acum despre ce "zeciuiala" vorbeste Iisus, si cum trebuie sa o intelegem noi, crestinii...
Pentru tanarul cel bogat, pe care eu il admir si chiar il invidiez, acest prag a fost de netrecut... Asta inseamna ca "zeciuiala" ceruta noua acum, e mai grea decat cea ceruta inainte, caci cu siguranta tanarul acela, pe cea veche lesne o dadea, insa pe cea noua n-a putut...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 25 Jan 2007, 11:52 AM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Adica, vrei sa spui ca tu imparti sau dai totul aproapelui tau ?
EU NU VORBESC DE TEORIE, ci de ce facem sau ar trebui sa facem, sau cum ar fi ideal.Am net, haina de blana, masina , lucruri care n-au vreo insemnatate pentru viata lumeasca decat ca ma ascut fata de altii, si ca-s mai sus ierarhic pe scara sociala, sau daca merg la market si am palton cu guler de blana, casiera mi se adreseaza cu "dvs.", iar daca am geaca te ia cu :"ce vrei ?", si cu siguranta fara insemnatate fata de cea duhovniceasca.

Aparent, poate nu are vreo legatura, da` tu-mi vorbesti de "tot" aproapelui tau ? Care "tot "? Cat de "tot "? Dai din ce ai, vaduva a dat tot ce-avea, aia a fost credinta si fapta .Daca ai fi si practic, nu doar teoretic, ai fi la manastire, cu juramant de credinta si saracie fara de Iisus Christos !

Vorbesc de faptele care le-am putea face in LUME, unde sunt altii saraci , neacceptati, vorbesc sa iei copii de la orfelinat o saptamana pe luna la tine acasa, sa le dai haine, dragoste, sa SIMTA , ca -i iubeste Dumnezeu.Pe cine iubim si fata de cine ne aratam dragostea ? Cei ca noi, cei din jurul nostru, cei de acelasi statut social, cei perfecti si frumosi ca noi.

Sa iubesti un handicapat fizic, sau SPIRITUAL , sa te lupti in fiecare zi cu handicapul sau, sa obosesti, sa fii vlaguit de puteri in fiecare seara, si sa te rogi, si sa te rogi, sa-ti dea Dumnezeu putere si pentru ziua de maine, s-o poti lua de la capat, si tot asa......

Nu-mi vorbi de idealuri, ce scrie in Sfanta Scriptura stiu si eu, si nu copiez versete, ci le povestesc, vorbesc din traire si din sudoare, si din lacrimi, nu din teorii, ca asa, in general, de cand deschid subiectele pe forum, de trei ani, numai teorii aud, cand vine cineva cu dragoste si cu credinta adevarata, hop cu el de gard.

In general intreb pentru ca nu stiu, nu mi-e clar, vreau sa fac bine, nu sa gresesc,sa vad altii cum au inteles, nu sa ma aflu-n treaba, sau sa fiu populara, dar noi in sabii ne taiem, si-n arcuri ne-trecem.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 25 Jan 2007, 12:29 PM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



ioana1
QUOTE
Sa iubesti un handicapat fizic, sau SPIRITUAL

Intelesul Bibliei avind 3 niveluri de intelegere: gramatical-literal-istoric, moral si spiritual, exista o strinsa corelatie intre ele, in care cel spiritual este lucrul real, oglindit de UMBRE care sunt exemplele fizice.

16Nimeni dar să nu vă judece cu privire la mīncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă, sau cu privire la o zi de Sabat,

17cari sīnt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos.

1Īn adevăr, Legea, care are umbra bunurilor viitoare, nu īnfăţişarea adevărată a lucrurilor, nu poate niciodată, prin aceleaşi jertfe, cari se aduc neīncetat īn fiecare an, să facă desăvīrşiţi pe cei ce se apropie.

Zeciuiala este poruncita in legea CEREMONIALA. Este o UMBRA. Aici trebuie sa fiu de acord cu Clopotel:i n NT nu mai dam 10%, ci totul pt slujirea sau ajutorarea celor care se ocupa cu munca propovaduirii.
Asta inseamna ca poti posta versuri pe net, poti da fluturasi pe strada cu versuri din Biblie, poti face cadou CD-uri cu Biblia, poti indemna pe cineva sa citeasca Biblia sau poti cumpara cu banii tai Biblii care sa le faci cadou. O groaza de variante. Nu trebuie sa explici versurile X sau Y. Asta o faci cind si daca esti pregatita.




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 25 Jan 2007, 02:07 PM
Mesaj #27


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ioana,
QUOTE
Adica, vrei sa spui ca tu imparti sau dai totul aproapelui tau ?

Eu impart pe cat pot, insa nu cat ar trebui, de aceea eu admir si invidiez inca pe tanarul cel bogat din pilda, in timp ce altii il condamna, si nu-i condam eu pentru ca il condamna...
QUOTE
EU NU VORBESC DE TEORIE, ci de ce facem sau ar trebui sa facem, sau cum ar fi ideal.Am net, haina de blana, masina , lucruri care n-au vreo insemnatate pentru viata lumeasca decat ca ma ascut fata de altii, si ca-s mai sus ierarhic pe scara sociala, sau daca merg la market si am palton cu guler de blana, casiera mi se adreseaza cu "dvs.", iar daca am geaca te ia cu :"ce vrei ?", si cu siguranta fara insemnatate fata de cea duhovniceasca.

Nici eu nu am vorbit de teorie, eu ti-am spus doar cum trebuie facut... Nu m-am dat pe mine de ex., pentru ca eu sunt cel mai prost exemplu... Am citat doar din Biblie...Asta a fost umila mea contributie...
QUOTE
Aparent, poate nu are vreo legatura, da` tu-mi vorbesti de "tot" aproapelui tau ? Care "tot "? Cat de "tot "? Dai din ce ai, vaduva a dat tot ce-avea, aia a fost credinta si fapta .Daca ai fi si practic, nu doar teoretic, ai fi la manastire, cu juramant de credinta si saracie fara de Iisus Christos !

Asa este, ai mare dreptate, sunt un pacatos, si ii apreciez si invidiez foarte mult pe cei din manastire... Cand puteam sa merg la manastire oscilam intre ateism si liber cugetarea, acum am obligatii fata de alti oameni, am familie, si nu pot sa-i parasesc. Consider ca pot sa fiu mai de folos aici decat acolo... Poate mai tarziu, cand nu o sa mai fiu folositor aici, o sa merg acolo, cum va dori Dumnezeu...
QUOTE
Vorbesc de faptele care le-am putea face in LUME, unde sunt altii saraci , neacceptati, vorbesc sa iei copii de la orfelinat o saptamana pe luna la tine acasa, sa le dai haine, dragoste, sa SIMTA , ca -i iubeste Dumnezeu.Pe cine iubim si fata de cine ne aratam dragostea ? Cei ca noi, cei din jurul nostru, cei de acelasi statut social, cei perfecti si frumosi ca noi.
Toti acestia sunt aproapele nostru si trebuie sa-i iubim... Eu zic ca daca iubesti sincer un om ii dai ce are nevoie... Daca un parinte isi iubeste copilul, nu-i da geaca cand ii e foame si ceas cand e descult...
QUOTE
Sa iubesti un handicapat fizic, sau SPIRITUAL , sa te lupti in fiecare zi cu handicapul sau, sa obosesti, sa fii vlaguit de puteri in fiecare seara, si sa te rogi, si sa te rogi, sa-ti dea Dumnezeu putere si pentru ziua de maine, s-o poti lua de la capat, si tot asa......
Amandoi trebuie iubiti deopotriva, daca ma iau dupa Iisus... Acesta nu a facut deosebire intre ei...
QUOTE
Nu-mi vorbi de idealuri, ce scrie in Sfanta Scriptura stiu si eu, si nu copiez versete, ci le povestesc, vorbesc din traire si din sudoare, si din lacrimi, nu din teorii, ca asa, in general, de cand deschid subiectele pe forum, de trei ani, numai teorii aud, cand vine cineva cu dragoste si cu credinta adevarata, hop cu el de gard.
Sunt alaturi de tine, draga mea... Eu nu sunt contra ta, ci sunt cu tine... Hai sa vorbim de practica... Incepe tu cu ceva frumos, si o sa incerc si eu, pe cat de putin ma pricep, sa fiu alaturi de tine in discutie... wub.gif
QUOTE
In general intreb pentru ca nu stiu, nu mi-e clar, vreau sa fac bine, nu sa gresesc,sa vad altii cum au inteles, nu sa ma aflu-n treaba, sau sa fiu populara, dar noi in sabii ne taiem, si-n arcuri ne-trecem.

Nimeni dintre noi nu stie totul...De aceea si discutam aici... Nu ne-a angajat nimeni si nu ne-a cerut nimeni sa le fim profesori.

Draga Zexelica,
QUOTE
Aici trebuie sa fiu de acord cu Clopotel:i n NT nu mai dam 10%

Desi sunt surprins de afirmatia ta, totusi apreciez wub.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 25 Jan 2007, 02:13 PM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Ok, imi cer scuze pentru iesirea mea.

Ai fi surprins , Clopotel, sa vezi cati oameni dau zeciuiala. Cel putin , eu vad despui. Ce trebuie sa fac, sau sa nu fac ?Sa ma fac ca nu vad, gresesc ? Sa le spun ca dau degeaba, fac bine ?

Este cazul zeciuielii aici, dar exemple sunt destule. Esti crestin- corectand, esti crestin-acceptand ?


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 25 Jan 2007, 02:16 PM
Mesaj #29


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Offline, scuze Mihai !

De ce stati ascunsi ? Cum vine un raspuns, hop sariti, si pac- in umbra. Pai daca esti pe subforum, esti, te vede lumea, ce daca ? Din patru acuma, numai eu ma vad. Suntem la gradi ?


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 25 Jan 2007, 02:25 PM
Mesaj #30


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ioana,
QUOTE
Ok, imi cer scuze pentru iesirea mea.

Stai linistita... Meritam asta...
QUOTE
Ai fi surprins , Clopotel, sa vezi cati oameni dau zeciuiala. Cel putin , eu vad despui.

Te referi la ortodocsi? Cum adica dau zeciuiala?! ohmy.gif POate vrei sa spui ca duc diverese lucruri sau bani la Biserica... Lucru normal de altfel, caci Biserica imparte aceste lucruri saracilor... De exemplu, acolo unde merg eu, se dau doua mese pe zi la saraci, si se impart si haine... Biserica este formata din credinciosi care ajuta alti credinciosi... Nu trebuie sa gandim prea rigid despre Biserica...
QUOTE
Ce trebuie sa fac, sau sa nu fac ?Sa ma fac ca nu vad, gresesc ? Sa le spun ca dau degeaba, fac bine ?

Nu stiu exact ce vrei sa spui, de aceea te rog sa vii cu precizari... Crezi ca e gresit ce fac? Ce anume?
QUOTE
Este cazul zeciuielii aici, dar exemple sunt destule. Esti crestin- corectand, esti crestin-acceptand ?

Inca odata, draga mea, precizeaza-mi te rog ce fac mai exact acei oameni si cine sunt ei...


QUOTE
De ce stati ascunsi ? Cum vine un raspuns, hop sariti, si pac- in umbra. Pai daca esti pe subforum, esti, te vede lumea, ce daca ? Din patru acuma, numai eu ma vad. Suntem la gradi ?

laugh.gif Ok... exista o optiune la logare... Forumul permite acest lucru si nu e nici o problema... Este alegerea fiecaruia cum intra si cand intra... Nu-ti face griji de altul... Important este ce se scrie wub.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 25 Jan 2007, 02:26 PM
Mesaj #31


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (ioana1 @ 25 Jan 2007, 11:16 AM)
Offline, scuze Mihai !

De ce stati ascunsi ? Cum vine un raspuns, hop sariti, si pac- in umbra. Pai daca esti pe subforum, esti, te vede lumea, ce daca ? Din patru acuma, numai eu ma vad. Suntem la gradi ?

(Scuze de offt.) Ioana, ca user la han te poti loga cu optiunea sa apari offline. De aia posteaza unii si apoi apar offline. Ca mine acum. smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 25 Jan 2007, 02:48 PM
Mesaj #32


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



ioana1
Sa dea pt evanghelizare, Dumnezeu da sarcina:
QUOTE
26Căci El dă omului plăcut Lui īnţelepciune, ştiinţă şi bucurie; dar celui păcătos īi dă grija să strīngă şi s'adune, ca să dea celui plăcut lui Dumnezeu! Şi aceasta este o deşertăciune şi goană după vīnt.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 25 Jan 2007, 02:56 PM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



10 % din tot ce intra, ca-n comert.10 % din salariu (mita, si restul , nu intra in discutie, dar mai sunt destui care o considera venit ), 10 % din hainele din ajutoare, le dau mai departe, 10 % din ghiveciul pus pe iarna, etc.

Mai vrei exemple ?

Bun, daca asa e gresit, am obligatia morala sa le spun ca gresesc ?Si atunci fata de cine sa facem fapte bune ? Cersetorilor din intersectii ? Ca-n Timisoara mustesc... Fratilor de aceeasi confesiune ?

Tu auzi ce-ti spun ca am mers la catedrala sa dau pentru cantina saracilor, si preotul mi- a raspuns ca nu se ocupa cu asa ceva.Am vazut la televizor, intr-o zi, ca o manastire din Timis nu are ce pune pe masa, nu au ce manca. Eu am avut impresia, gresita , desigur, ca o parte din banii adunati in biserica merg la manastirile sarace. Ei, as, n-a fost asa. O fi pe undeva valabila si varianta asta, dar la mine ,nu.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 25 Jan 2007, 03:12 PM
Mesaj #34


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (ioana1 @ 25 Jan 2007, 11:56 AM)
10 % din tot ce intra, ca-n comert.10 % din salariu (mita, si restul , nu intra in discutie, dar mai sunt destui care o considera venit ), 10 % din hainele din ajutoare, le dau mai departe, 10 % din ghiveciul pus pe iarna, etc.

Mai vrei exemple ?

Bun, daca asa e gresit, am obligatia morala sa le spun ca gresesc ?Si atunci fata de cine sa facem fapte bune ? Cersetorilor din intersectii ? Ca-n Timisoara mustesc... Fratilor de aceeasi confesiune ?

Tu auzi ce-ti spun ca am mers la catedrala sa dau pentru cantina saracilor, si preotul mi- a raspuns ca nu se ocupa cu asa ceva.Am vazut la televizor, intr-o zi, ca o manastire din Timis nu are ce pune pe masa, nu au ce manca. Eu am avut impresia, gresita , desigur, ca o parte din banii adunati in biserica merg la manastirile sarace. Ei, as, n-a fost asa. O fi pe undeva valabila si varianta asta, dar la mine ,nu.

Eu nu cred ca e gresit sa dai 10%. Cred ca e minunat sa poti da atat de mult, chiar asa calculat. De ce ar fi gresit? Ca urmeaza regula zeciuielii care nu mai e valabila?

In legatura cu preotul care a spus ca nu se ocupa cu asa ceva, cred totusi ca e o exceptie. Adica nu trebuie sa te iei dupa un singur caz. Sunt convinsa ca la alte biserici si alti preoti accepta ajutoare.

Eu cred ca orice ajutor facut din inima e bun facut. Sunt convinsa ca in jurul fiecaruia exista persoane care au nevoie de ajutor de o natura sau alta. O prietena mi-a spus asa: ti s-au terminat rudele sarace? Ajutor poate insemna si sustinerea in scoala a unui copil din rude mai nevoiase. Sau un ajutor si mai substantial imi pare infierea unui orfan.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 25 Jan 2007, 03:13 PM
Mesaj #35


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ioana,
QUOTE
10 % din tot ce intra, ca-n comert.10 % din salariu (mita, si restul , nu intra in discutie, dar mai sunt destui care o considera venit ), 10 % din hainele din ajutoare, le dau mai departe, 10 % din ghiveciul pus pe iarna, etc.

QUOTE
Bun, daca asa e gresit, am obligatia morala sa le spun ca gresesc ?

Bine, dar eu nu am spus ca e gresit... La urma urmei ei dau ca vor sa faca bine, nu cred eu ca dau ca sa respecte o lege din VT... Hai sa fim seriosi...Inteleg doar ca sunt crestini... Deci ei dau de la ei pentru altii... Asta nu poate sa fie decat bine... Eventual, daca vrei, poti sa le indici pe cei in nevoie, astfel incat ajutorul lor sa fie mai eficient...
QUOTE
Si atunci fata de cine sa facem fapte bune ?
Fata de oricine care are nevoie cu adevarat... Asa zice si Iisus
35 Căci flămānd am fost şi Mi-aţi dat să mănānc; īnsetat am fost şi Mi-aţi dat să beau; străin am fost şi M-aţi primit;
36 Gol am fost şi M-aţi īmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat; īn temniţă am fost şi aţi venit la Mine.

Vezi dar, draga mea, ca cei ce au nevoie cu adevarat sunt principalii beneficiari ai bunatatii inimii crestinilor...

QUOTE
Tu auzi ce-ti spun ca am mers la catedrala sa dau pentru cantina saracilor, si preotul mi- a raspuns ca nu se ocupa cu asa ceva.
Presupun ca era vorba de o catedrala catolica... Oricum nu conteaza... Cert este ca unele raspunsuri nu trebuie sa te deznadajduiasca, sa te intoarca din drum, si mai ales sa ai grija sa nu te sminteasca...Multi preoti, chiar si ortodocsi, zic multe... Lasa-i in plata Domnului...
QUOTE
Am vazut la televizor, intr-o zi, ca o manastire din Timis nu are ce pune pe masa, nu au ce manca.

Iata dar, ca ai gasit niste repere...
QUOTE
Eu am avut impresia, gresita , desigur, ca o parte din banii adunati in biserica merg la manastirile sarace. Ei, as, n-a fost asa. O fi pe undeva valabila si varianta asta, dar la mine ,nu.
In astfel de cazuri, eu nu pierd timpul cu astfel de ganduri... Imi aduca amintede vorbele lui Iisus:"Fie tie dupa credinta ta!" si atunci, am nadejdea la Dumnezeu ca va stii El ce sa faca cu banii sau alte ajutoare, ca tot ce avem tot de la Domnul avem, si atunci dam din ale Sale pentru ale Sale...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 05:24 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman