HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

80 Pagini V  « < 73 74 75 76 77 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Construieste-ti O Cabana, realizabil pentru toate buzunarele
Cla
mesaj 12 Dec 2013, 04:50 PM
Mesaj #2591


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Deloc stupida întrebarea, Felina.
M-am uitat la reportajul ala si am aflat ca au curent electric, pt frigider si altele, lumina, treburi.
Si au întrebat oamenii: Dar cum traiti daca de exemplu vine înca un copil ?
Raspuns: "Sapam o camera noua"
wub.gif Simplu si perfect. spoton.gif

Sorry... tu te întrebai la aia catarati, eu la cei sub pamânt....

Acest topic a fost editat de Cla: 12 Dec 2013, 04:54 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 12 Dec 2013, 07:34 PM
Mesaj #2592


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



Uneori iti vine sa te urci pe pereti, dar cind ajungi sus mai vrei si un pic de confort; smile.gif

iata doua refugii alpine de pe Mont Blanc,
ambele denumite "Le Refuge du Goûter" (cel vechi si cel nou)



refugiul cel nou e construit "ecologic", pe rama de lemn acoperita cu tabla inox



Acest topic a fost editat de dandanescu: 12 Dec 2013, 07:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 12 Dec 2013, 09:31 PM
Mesaj #2593


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



cam aglomeratie pe pereti azi vad ! smile.gif


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Dec 2013, 09:31 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
fiatlux
mesaj 18 Dec 2013, 01:59 PM
Mesaj #2594


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



daca s-a pus deja linkul ...nu va uitati -Cordwood construction


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 19 Dec 2013, 01:25 PM
Mesaj #2595


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(fiatlux @ 12 Dec 2013, 09:31 PM) *
cam aglomeratie pe pereti azi vad ! smile.gif



uite si un solipsist..... unsure.gif ...solitar.... rolleyes.gif








--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tudor_bilc
mesaj 23 Dec 2013, 09:30 AM
Mesaj #2596


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 7 January 11
Forumist Nr.: 20.288



de la cabane ati trecut la corturi....wtf.... ok pentru cineva cu imaginatie bogata intradevar ....poate ....cortul este cort indiferent de situatie...


--------------------
"Life is what happens to you while you’re busy making other plans..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 Dec 2013, 11:43 AM
Mesaj #2597


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595















--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danzel
mesaj 25 Dec 2013, 04:56 PM
Mesaj #2598


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 150
Inscris: 30 October 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 18.954



CRACIUN FERICIT, oameni buni !!!

Un 2014 plin de bucurie va doresc !!!

Acest topic a fost editat de danzel: 25 Dec 2013, 06:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 27 Dec 2013, 09:59 AM
Mesaj #2599


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595




Un 2014 plin de voiosie

CRACIUN FERICIT


...si multam de urari... thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 15 Jan 2014, 01:42 PM
Mesaj #2600


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595






si una fixata pe radacini....




--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 15 Jan 2014, 01:44 PM
Mesaj #2601


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 Jan 2014, 02:40 PM
Mesaj #2602


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danzel
mesaj 23 Jan 2014, 01:08 PM
Mesaj #2603


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 150
Inscris: 30 October 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 18.954



O frumusete de cabanuta !!! thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 Jan 2014, 01:22 PM
Mesaj #2604


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Vaaaai..prietene Danzel...abia acum am observat ca textul fotografiei de mai sus nu "s-a alipit" imaginii, asa cum ii comandasem.

Il redau mai jos, cu scuzele de rigoare...


"..aceasta fotografie, ce reprezinta mai degraba un loc de odihna dintrun complex rezidential detinut de un singur proprietar (undeva in nordul Frantei), si care ridica mari probleme de functionalitate daca il judeci in mod independent, sta la baza unui proiect pe care un cunoscut de al meu doreste sa il realizeze din vara acestui an.

Voi prezenta evenimentul etapizat, pe masura ce el va avansa, cu mentiunea ca toate costurile estimate nu depasesc 6000 de euroi pentru 24 de metri amprenta la sol."



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 23 Jan 2014, 01:55 PM
Mesaj #2605


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



salutare prieteni


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 Jan 2014, 02:11 PM
Mesaj #2606


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



HEYYYY !!!!


Alexei...... woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif

pe unde ai umblat frate !!!!


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 23 Jan 2014, 04:45 PM
Mesaj #2607


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



sa povestesc aici as fi off topic.spun doar ca mi s au intamplat atatea in astia doi ani,,,incat imi vine in minte replica aia celebra niciodata sa nu spui niciodata. Asa cum am spus ,sunt off topic,sigur voi fi tras de urechi dar,,,,ma bucur nespus ca am mai gasit usa hanului deschisa rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de alexei: 23 Jan 2014, 04:45 PM


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danzel
mesaj 23 Jan 2014, 05:16 PM
Mesaj #2608


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 150
Inscris: 30 October 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 18.954



QUOTE(The Dude @ 21 Jan 2014, 02:40 PM) *

The Dude, abia astept sa vad evolutia construirii acestei bijuterii.
Cat despre functionalitate...mi-aduc aminte parerea ta vis-a-vis de suprafata vitrata mare, mai ales la o cabanuta plasata intr-o zona de munte. Sa nu mai vorbim de siguranta, doar locuim in Romania...dar nici sa transformam ceva frumos in buncar, nu ?
Probabil va trebui modificata si scarita aceea care e ca o femeie : interesanta si periculoasa in acelasi timp ! wink.gif Eu sugerez o bara fixa cu dubla functionalitate, langa, ce zici ? rofl.gif
Daca se modifica si podeaua aceea superba...Nuuuuuuuuuu, sa nu-l lasi ! smile.gif

Ureaza-i mult noroc si inspiratie cunoscutului tau din partea mea !
Modelul ales este superb. Sincer, mor de curiozitate sa vad cum o sa arate si cum o sa se comporte aplicat aici !

@alexei
Bine ai revenit si ne bucuram ca usa mai e deschisa !!! thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de danzel: 23 Jan 2014, 05:21 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 Jan 2014, 07:22 PM
Mesaj #2609


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Da ...va fi o placere...este o casa care va iesi inca si mai frumoasa pe niste solutii care imi merg la suflet:

-nu are fundatie, functionand pe principiul autotasarii si al regimului jos.
-utilizeaza 85% materiale recuperate
-compensarea supra vitrarii se va realiza prin supraincalzire (zona abunda in resturi de lemn)
-este foarte bine pozata: belvedere in trei directii din patru
-peretele din stanga imaginii se repeta in oglinda la opusul lui
-geamurile sunt simple, groase de 8mm si plumbuite (refuzate de la sisteme antinucleare, deci neutilizate acolo, fara risc de radiatii moi, si cu un low e mai mare decat cel al peretilor; sunt practic incasabile, insa foarte greu de transportat in locatie)


eh..sunt multe...revin cand o sa am mai mult timp... thumb_yello.gif



am sa ii transmit prietenului meu urarile tale...

sper ca foarte curand sa il fac sa devina "prietenul nostru"


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 24 Jan 2014, 10:48 AM
Mesaj #2610


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



mda,fotografia e fantastica dar realizarea ei nu este chiar asa simpla cum pare mai ales daca se vrea durabilitate . scara este superba,acoperisul intr-o apa(din cate imi dau seama),singurele probleme izolarea termica si lemnul care la deschiderile alea de 4 metri tre sa fie un lemn uscat,bine uscat si de preferinta din esenta tare altfel se cam indoaie geamurile alea chiar daca sunt de 8 mm


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Jan 2014, 12:10 PM
Mesaj #2611


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



lemnul exista si este stejar masiv....sunt ursi din stejar...proveniti de la un santier din capitala...au peste 100 de ani si arata de plangi....pacatul este ca sunt prea mari si trebuiesc rindeluiti la abricht...proces care are sa le strice suprafata aia neomogena care le da tot farmecul...

cu geamurile nu e batut in cuie...caci sunt aproape imposibil de carat in locatie...pana acum cel putin nu avem nicio idee cum s-ar putea face asta..

Acest topic a fost editat de The Dude: 26 Jan 2014, 12:28 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 26 Jan 2014, 12:58 PM
Mesaj #2612


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(The Dude @ 26 Jan 2014, 01:10 PM) *
lemnul exista si este stejar masiv....sunt ursi din stejar...proveniti de la un santier din capitala...au peste 100 de ani si arata de plangi...

wub.gif



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Jan 2014, 01:24 PM
Mesaj #2613


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



rofl.gif rofl.gif rofl.gif


....sunt termeni de specialitate Exe...nu sunt ursi ca aia din padure... rofl.gif

sunt un fel de grinzi uriase...

le spunem rigle pana la o dimensiune a sectiunii (15x15), apoi dulapi la scandurile goase de peste 5cm si late peste 25cm

la grinzile masive 40x30 cm(cred), in sectiune, le spunem ursi...erau folosite intens in vremurile in care nu exista beton si beton armat thumb_yello.gif


Later Edit

uite am gasit:


URS, urși, s. m. 1. Mamifer omnivor cu trupul masiv, acoperit de o blană brună-negricioasă sau roșcată, cu botul ascuțit și cu coada scurtă (Ursus arctos). ♦ Expr. A vinde pielea ursului din pădure = a conta pe un lucru înainte de a fi sigur că-1 poți obține. A trage nădejde ca ursul de coadă = a nădăjdui lucruri imposibil de realizat. A se aduna ca la urs = a se aduna în număr foarte mare. ♦ Epitet dat unui om greoi, ursuz, nesociabil. ◊ Compus: Urs-alb (sau -polar) = specie de urs cu blana albă, care trăiește în regiunile arctice (Ursus maritimus). 2. (Reg.) Boț de mămăligă cu brânză la mijloc. 3. (Reg.) Fiecare dintre grinzile longitudinale ale unui pod de lemn. ♦ Fiecare dintre stâlpii care susțin talpa prispei la casele țărănești. — Lat. ursus.

Acest topic a fost editat de The Dude: 26 Jan 2014, 01:33 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 27 Jan 2014, 09:05 AM
Mesaj #2614


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



QUOTE(The Dude @ 26 Jan 2014, 12:10 PM) *
lemnul exista si este stejar masiv....sunt ursi din stejar...proveniti de la un santier din capitala...au peste 100 de ani si arata de plangi....pacatul este ca sunt prea mari si trebuiesc rindeluiti la abricht...proces care are sa le strice suprafata aia neomogena care le da tot farmecul...

cu geamurile nu e batut in cuie...caci sunt aproape imposibil de carat in locatie...pana acum cel putin nu avem nicio idee cum s-ar putea face asta..

rindeluirea ursilor de stejar,cum le spui tu,va necesita multa rabdare si foarte multe seturi de cutite pt abricht(din experienta spun ca iese fum din cutite la astfel de treburi) asa ca e de preferat sa-i lasati asa cum sunt,mai tineti cont ca ursii vostri au fost obtinuti acu 100 de ani prin crapare in lungul fibrei,asta ii face rezistenti si aproape imposibil de prelucrat.Cand m-am apucat de constructii cautam si eu sa inventez roata,altfel spus cautam solutii inovatoare care sa fie mai putin costisitoare dar la fel de eficente ca cele traditionale. am ajuns la urmatoarea concluzie * un cost redus in prima faza aduce obligatoriu costuri suplimentare ulterior. un inginer structurist,prieten foarte bun de-al meu, are vorba lui -bai,betonul e pentru prosti, adevarata maiestrie sta in proiectarea si realizarea unei constructii fara gram de beton, de aici se intelega ca vorbim de forte de tasare egale de centru de greutate si de toti ceilalti factori de care trebuie tinut cont,vant,zapada pe acoperis,eroziunea solului etc. apropos de geamuri ca tot a venit iarna.de ce nu le duceti pe o sanie trasa de doi cai dintr-aia de munte,aia ce cara busteni prin padure? sfatul meu e sa lasati ursii asa cum sunt, sa-i folositi ca si talpi de fundare si sa folositi un lemn uscatel de esenta tare pt restul cabanei,un profil 15x15 pt stalpi,10x15sau chiar 8x15 pt capriori iar deschiderile alea mari ale grinzilor le rezolvati usor cu un profil 15x20. Nu are rost sa incarcati structura inutil,o structura din lemn trebuie sa fie elastica si usoara. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de alexei: 27 Jan 2014, 09:10 AM


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 28 Jan 2014, 07:00 PM
Mesaj #2615


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



nu ii numesc eu ursi...asa se numesc ei...nu exista alt termen care sa ii numeasca in mod mai exact...

rindeluirea esentelor tari se face cu panza elicoidala, cu unghi mic de atac...daca utilizezi ce e necesar nu se intampla ce spui tu, desi merge intr-adevar foarte greu. Noi am incercat sa evitam procesul pentru a pastra suprafetele patinate (marcate de timp) ale grinzilor care sunt superbe. Din pacate nu e posibil...grosimea ursilor afecteaza insasi arhitectura cladirii asa ca ei trebuiesc redusi si o taiere la joagar e inca si mai periculoasa...Crede-ma stiu ce vorbesc.

Grinzi de lungimea patru metri...sunt socotite scurte...Medii sunt cele de 6-8...lungi sunt cele de peste 8 care exista si sunt tot mai utilizate zilele astea

Prin 2000 am lucrat o structura strict din stejar proaspat recoltat (desigur, ticvit si aburit corespunzator). Stiu si cum se prelucreaza, stiu si ce probleme sunt si mai stiu un lucru: cei cu care avem acum de a face sunt mai duri decat orice...Au stat multa vreme in pamant si fara oxigen...In conditiile astea nu numai ca nu putrezesc, insa umiditatea dilata fibrele si le fixeaxa prin cementare una de alta. Grinzile de care zic, provenite dintr-un santier de referinta al Bucurestilor de azi, sunt foarte, foarte compacte...Nu numai prin imbatranirea de acest tip, dar si pentru ca s-au utilizat stejari alesi dintre stejari, ca sa faca fata scopului..


Acum, nu trebuie sa iti amintesc, suntem in anul de gratie 2014, pe o freza universala cu o scula armata cu placute CSM (carburi metalice sinterizate, popular: vidia) poti indeparta straturi dintr-o piesa confectionata din otel rapid...desigur cu un regim de aschiere corespunzator...


Multumesc de sfat...

Grinda trebuie sa ajunga de la 33 cm la 25 si de la 46 la 20 (aici fiind inca in discutie posibilitatea taierii pe lung printr-o metoda de tip banzig cu praf diamantat dar ceaprazuita (ca sa nu se inece)...Daca stim scula...nu stim inca utilajul care ar putea-o actiona rolleyes.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 29 Jan 2014, 12:23 PM
Mesaj #2616


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



prea multa bataie de cap.o solutie ieftina care in final se va dovedi scumpa,totusi e doar o cabana.Dar am totusi o curiozitate ce tine de rindeluirea ursilor si taierea lor pe lungime(am taiat molid in lungul fibrei si nu e nici o placere),poate ca dispui de scule super profi industriale eu nu am asa ceva. Tine-ma la curent te rog,asa cum am zis,vreau sa vad prelucrarea ursilor(sa vad in poze sau poate video).


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 29 Jan 2014, 09:21 PM
Mesaj #2617


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



..nu frate...casa are sa fie inca si mai ieftina decat bugetul anuntat..si va arata aproape identic cu poza...mai putin terasa aia si dokingul..ai sa vezi intrucat am de gand sa pun un pictorial de la A la Z...(intentionez sa utilizez pozele astea si intr-un experiment artistic)

dar sa revenim..poevstea cu ursii...nu ii despicam ci ii taiem la gater cu o panza speciala...necazul este ca sunt prea grei si niciun gater normal nu ii poate sustine...ar trebui cu unul orizontal, pe sine...si ca sa ajungem la el, trebuie sa ne caram cu grinzile la jde kilometrii...

in fine grija mea nu sunt atat ei...(pentru care am convingerea ca exista si solutii alternative ce nu ne vin noua acum)..grija mea sunt geamurile alea..opt oameni abia am putut cobora unul de pe o platforma...

sunt date ca incasabile insa nu cred ca nu se pot indoi...si in plus habar nu am cum se comporta la ger, over heat, viscol, zgarieturi, spalat/curatat cu detergenti...etc

pe de alta parte sunt un element cheie al mentinerii devizului la un anumit nivel...


mi s-a stricat si tableta ca puneam niste poze pe loc...la tableta se pricepe careva ?

Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Jan 2014, 06:09 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 30 Jan 2014, 09:26 AM
Mesaj #2618


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



ohyeah.gif tre sa vad innainte de a crede,astept cu maaare interes pictorialul ala sa va vad cum taiati in lungul fibrei niste grinzi de stejar vechi de 100 de ani. juggle.gif


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Jan 2014, 10:03 AM
Mesaj #2619


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



..frate vechi de 100 de ani, in mod normal, cred ca le tai si la traforaj...ca se face o deshidratare si o imbatranire naturala...mai ales daca stau si in soare...insa problema cu astea e ca au stat in pamant...nu stiu daca cunosti istoria corabiei aia a vikingilor conservata in acelasi fel ?


Off topic

in fine..tableta mea are multe programe de editare foto, nu stiu de ce, in galerie, fisierele cu fotografii nu mai imi apar afisate, desi le pot vedea in continuare daca le accesez in stotage...ea a avut un colaps si dupa reset are acest comportament...ma gandeam ca poate stie cineva cum sa ma ajute..


Oricum, grinzile nu mai sunt acum in bucuresti si se afla in zapada..dincolo de primavara ai sa ai prilejul sa vezi acest santier in derulare...

sfat pretios primit ieri: patinarea artificiala a suprafetei rindeluite..

am calculat 9 grinzi...si mai pun inca odata poza




--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 30 Jan 2014, 10:18 AM
Mesaj #2620


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



nu stiu istoria corabiei vikingilor dar stiu tot de la tine ca lemnhul pentru constructii se taia doar in anumite conditii si se ingropa sub pamant pt a se putea deshidrata cat mai lent sporind astfel durabilitatea. bine,asta se intampla in alte timpuri cand viteza nu era o prioritate. astept poze spoton.gif ,stiu eu de ce...


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Jan 2014, 10:34 AM
Mesaj #2621


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



..ai de asteptat...santierul nu incepe mai inainte de primavara...Sa iti arat cum arata grinzile si eventual geamul.?..Asta s-ar putea imediat ce trece zapada si am drum pe unde sunt depozitate...nu stiu cand am zis de lemn ingropat, insa asta de care spun acum, are conditii nemaintalnite de mine pana in prezent...e o cladire de patrimoniu din Bucuresti. S-a dorit construita intr-un loc anume, si acolo subsolul avea o mare problema cu un acvifer de suprafata...Ca sa se asigure baza de fundare s-a sapat groapa si pe fundul ei s-a asezat o tesatura din ursi de stejar...a fost nevoie sa se suprapuna cinci astfel de straturi, care s-au ingropat apoi in nisip...pe toata povestea asta s-a asezat radierul fundatiei...

la vreo 50 de ani dupa, lucrarile din zona adiacenta au impus drenarea stratelor de suprafata, si cum intre timp tehnologia gasise solutii pentru asa ceva ursii nu am mai trebuit sa stea in apa (cei de jos, fiindca ultimele doua straturi nu au stat niciodata, desi prin capilaritate nu de umezeala au dus lipsa)..inca 20 de ani mai tarziu, lucrarile de la metrou au uscat pana la arid solul...asa ca.....

in prezent cladirea se afla in consolidare...parte din structura de subfundatie s-a evacuat si in locul ei a fost realizata o fundatie monolit..lucrarile sunt contractate fara recuperare de materiale, asa ca nu exista cheltuieli prevazute pentru asa ceva...doar cele pentru groapa...nu puteam sa las sa ajunga la groapa o asemenea comoara.?..nu-i asa..?...in plus am scutit si santierul de o corvoada, ca nu iti spun cum i-am incarcat si cum i-am transportat..pe bani celui care face cabana insa..

Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Jan 2014, 02:37 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 30 Jan 2014, 04:03 PM
Mesaj #2622


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



apropos de cabane,am vazut de curind una semiingropata,facuta pe un teren in panta,practic peretele din spate era in pamant ,foarte originala si cadra misto tare in peisaj. imi pare rau ca nu am facut poze


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Feb 2014, 04:11 PM
Mesaj #2623


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



..a mea e asa construita..peretele din spate (nord) e in pamant pana la 20 cm de sageac...a trebuit sa tratez zidul cu solutii de impermeabilizare, ca prin pamantul ala vin de sus infiltratii pliviale...totul e ok...

am pus in mortarul de zidariei, dar am mai si facut o post placare cu plasa stm pe care am tencuit un alt mortar special inca si mai si...
desigur am luat toate masurile ce se puteau lua si pentru indepartarea apelor de casa...insa la constructiile ingropate trebuie avut in vedere si ce vine ptin pamant..


la mine nu se putea face o hidroizolatie clasica din cauza vegetatiei si a radacinilor acesteia...nici macar in aia super heavy nu poti avea incredere...


caci e una speciala anti-radacini ce se utilizeaza la pajistile pentru terase...insa aia e gandita pentru erbacee si arbusti...nu pentru ditamai alte alea..cum e la mine...

Acest topic a fost editat de The Dude: 7 Feb 2014, 04:15 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Feb 2014, 04:16 PM
Mesaj #2624


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 7 Feb 2014, 09:36 PM
Mesaj #2625


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



wow woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif am ajuns vornicel la han bre,apoi tre sa drunk.gif de bucurie,asta ca sa nu dezmint moldovanu din mine...care bea si la bucurie si la necaz .@ coane hampule ai dreptate cu hidroizolatia,ar mai fi o masura de siguranta in crearea unui perete dublu(cu o camera de aer) plus drenul de rigoare. innocent.gif promit sa fiu cuminte...sa nu dea devil.gif sa ma maziliti ca nu mai umplu ulcioarele nonono.gif


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post

80 Pagini V  « < 73 74 75 76 77 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 03:40 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman