HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

80 Pagini V  « < 58 59 60 61 62 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Construieste-ti O Cabana, realizabil pentru toate buzunarele
USV
mesaj 28 Aug 2011, 05:20 PM
Mesaj #2066


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 23 July 11
Forumist Nr.: 25.810



salut oameni buni si bine v-am gasit la han !!

daca-ti sti cat m-am chinuit sa-mi reamintesc parola, cred ca >1 LUNA DE ZILE !! (nici nu stii daca sa razi sau sa plangi ) ; am incercat si de prin grecia sa ma loghez cand eram acolo, si de pe alte PC-uri, pt ca s-o bag azi la plesneala cu caractere mari si sa mearga. draga administrator, sper ca ai dormit ultima luna, bine. woot_jump.gif ca eu unul, cand imi aminteam de han, scoteam injuratura. da' mi-a trecut.


sincer, m-am alaturat hanului pt acest topic. l-am citit tot, imediat ce am dat de el. ce sa mai zic, inca o data "bine v-am gasit !".

(sincer, nu-mi vine sa cred ca pot posta ohyeah.gif )

Acest topic a fost editat de USV: 28 Aug 2011, 05:35 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USV
mesaj 28 Aug 2011, 05:27 PM
Mesaj #2067


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 23 July 11
Forumist Nr.: 25.810






pt siguranta, aceasta este frunza de carpen ? daca DA, lemnul asta e bun la constructii ? se apropie de brad ? iar cand e uscat, e atacat nemilos de carii si alte specimene de genul ?

de ce intreb ? pt ca este carpen la discretie, trebuie doar sa-l tai si sa-mi fac foisorul mult visat si bine cocotat. sau un adapost acolo, ce-o fi. da' sa fie al meu si sa ma bucur de el cand am chef .

multumesc anticipat .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 Aug 2011, 05:42 PM
Mesaj #2068


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



han.gif USV!
Posibil să fie carpen, cu siguranţă carpenul este un lemn bun de foc, are culoarea albă şi se aprinde bine, mama īl preferă cānd face focul! biggrin.gif Frunzele se folosesc īn medicina naturistă şi lemnul pentru parchet, mobilier, are fibre fine şi aspect neted. Nu ştiu cāt de bun este pentru construcţii, dar este esenţă tare, nu moale ca bradul sau molidul.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Aug 2011, 05:42 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
USV
mesaj 28 Aug 2011, 06:04 PM
Mesaj #2069


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 23 July 11
Forumist Nr.: 25.810



salut erwin, bine te-am gasit.

o, daca-i tare e bun. foarte bun . deja m-ai incurajat puternic.

hai ca-i dau inainte : daca padurea e a mea, pot sa-mi construiesc un foisor fara aprobari, fara sa ma milogesc de padurar, fara nimic de genul asta ? efectiv sa-mi tai ce am nevoie, sa sap unde am chef . de ce zic de sapat ? e acolo o mlastina, are cam 6-7m latime X 10-12m Lungime. are si apa deasupra, dar putina. in luna mai-iunie, cand nu a plouat apa a ramas de 2 palme. dar prin martie apa avea jumate de metru, poate mai bine.
intreb: as vrea sa aduc un excavator, si sa-mi sape macar 2m adancime. eu zic ca o sa mearga usor sapatul. am inteles ca e 100 lei/ora, deci o avere pt mine. nu stiu altii, da' eu m-am lasat de baut si fumat ca nu mai am bani . revin: vreau sa fac si un iaz acolo. pot? tot asa, fara aprobari si hartii inutile. si daca pot, ce peste ar trai acolo ?


pt. the dude : citind pe aici , am inteles ca ai arma de vanatoare. se obtine greu permisul ? trebuie sa faci si trageri obligatorii ? nu de alta, dar eu trageri am din armata, ca sa nu mai zic de lunile de garda.


multumesc anticipat, sper sa fiu tolerabil .


Acest topic a fost editat de USV: 28 Aug 2011, 06:21 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
doru_constantini...
mesaj 28 Aug 2011, 07:00 PM
Mesaj #2070


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 153
Inscris: 5 April 09
Forumist Nr.: 13.635



da, e carpen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USV
mesaj 28 Aug 2011, 07:38 PM
Mesaj #2071


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 23 July 11
Forumist Nr.: 25.810




ms mult pt confirmare.


oricum, o sa fiu cu ochiul pe topic atunci cand pot, pt informare .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USV
mesaj 31 Aug 2011, 12:41 PM
Mesaj #2072


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 23 July 11
Forumist Nr.: 25.810




nu mai intra nimeni pe aici ...s-au lasat pagubasi si au fugit dog.gif

(glumesc. probabil lumea e inca in concediu . )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Aug 2011, 01:24 PM
Mesaj #2073


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(USV @ 28 Aug 2011, 07:04 PM) *
QUOTE
... daca padurea e a mea, pot sa-mi construiesc un foisor fara aprobari, fara sa ma milogesc de padurar, fara nimic de genul asta ?

daca ai titlu de proprietate nu vad de ce trebuie sa te "milogesti" de padurar. exista o lege care face referire la ce poti sa faci si ce nu poti sa faci in padurea pentru care ai obtinut titlul de proprietate, poate ne ajuta alti forumisti cu aceasta informatie.
QUOTE
..... se obtine greu permisul ? trebuie sa faci si trageri obligatorii ?

destul de greu, aici gasesti informatii despre permis, cum se obtine, acte necesare.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
doru_constantini...
mesaj 31 Aug 2011, 09:43 PM
Mesaj #2074


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 153
Inscris: 5 April 09
Forumist Nr.: 13.635



Daca ai putea face ce vrea muschiul tau in padure, fie ea si a ta, eu cred ca padurile ar fi mai scumpe. Eu nu cred ca poti taia de capul tau. Intereseaza-te la directa silvica din judet.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USV
mesaj 1 Sep 2011, 09:37 AM
Mesaj #2075


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 23 July 11
Forumist Nr.: 25.810




am inteles.

dar cu excavatul, sa fac o grapa de 2-3m, si aici trebuie aprobari si alte cele ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 1 Sep 2011, 10:04 AM
Mesaj #2076


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



USV, ce varsta ai? (sa stiu cat de detaliat iti raspund iti raspund)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USV
mesaj 1 Sep 2011, 10:38 AM
Mesaj #2077


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 23 July 11
Forumist Nr.: 25.810



QUOTE(freeman @ 1 Sep 2011, 10:04 AM) *
USV, ce varsta ai? (sa stiu cat de detaliat iti raspund iti raspund)


>20 de ani .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 6 Sep 2011, 07:41 AM
Mesaj #2078


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Pentru detinere arma de foc in Romania este obligatoriu sa fi: vanator, politician de rang inalt, procuror, militar sau politist (ori servicii), beneficiar al unui program de protectie...Pentru muritorul de rand, cel mai simplu este cu vanatoarea. Statisticile arata ca mai bine de 3/4 din posesorii de arme de foc pentru vanatoare (cu glont, sau alice) nu practica deloc sau practica numai ocazional acest sport.

Sunt trei topicuri tematice pe forumul Hanu Ancutei pe care ti le recomand: "Fascinatia Vantorii", "Arme de Foc" si "Discutii Despre Utilizarea Corecta a Armelor".

Chiar daca esti proprietarul unei paduri nu poti face ce vrei in ea. Ca sa poti taia, trebuie sa chemi paznicul de ocol si acesta are sa iti explice cum sta treaba. De exemplu: el iti va marca copacii pe care ii poti recolta. Orice alta taiere e socotita un abuz grav si se pedepseste aspru.
Vezi tu...padurea ta e si a mea intr-o oarecare masura...Copacul pe care ai de gand sa il dobori crezand ca iti apartine imi este si mie de folos. In lipsa lui cantitatea de oxygen din aer va scadea cu 0,0000000000000000000000000000000000000000000000000001%, si prin asta noi toti vom avea de suferit.

Sunt (voi fi) prin strainataturi...Revin "la capacitate" spre sfarsitul lunii...pana atunci: toate bune.

Acest topic a fost editat de The Dude: 6 Sep 2011, 08:56 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pepinogepeto
mesaj 11 Sep 2011, 02:03 AM
Mesaj #2079


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 27 July 10
Forumist Nr.: 17.554



esti prin "strainataturi "........aha iar bulgaria .....mdaaaa.... boieru tot boier .
cit despre case la munte "cabane "credeti--ma ,,,,,interesati-va daca aveti neamuri la munte cum se fac "cel mai ieftin do'mle " si o sa aveti surprize .
noi vorbim deobicei de lucruri generale sau modelate pe un anumit sibiect. variaza de la o situatie la alta .atunci .........
strict la obiect e cam greu .....difera de la situatie la situatie .........cite bordeie atitea obicee.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 11 Sep 2011, 11:22 AM
Mesaj #2080


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



peppino, dacă tot le-ai adus īn discuţie, enumeră pe scurt cāteva, pentru diversificarea opţiunilor. Orăşenii care nu au neamuri la munte nu au de unde să afle lucrurile astea, nu? S-ar putea chiar să fi contrazis, dar poţi aduce argumente, poze?


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kcapone
mesaj 13 Sep 2011, 08:38 AM
Mesaj #2081


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 281
Inscris: 6 August 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 17.639



Salutare tuturor. Vorbeam la un moment dat despre un ..granar..un pod inaltat si aerisit facut deasupra grajdului unde pun taranii la pastrare graul, porumbul..etc. Si spuneam eu ca nu are grinda de coama. E vechi de apx 73 de ani si a rezistat foarte bine. Doar tabla de pe el a mai fost schimbata. Ei bine uite aici fotografiile edificatoare.
https://picasaweb.google.com/11418466734396...ugust2011_laSes

De la podul casei nu am caci nu ma pot urca acolo cand am eu chef. Cand voi prinde insa o ocazie voi face poze.

Toate bune tuturor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Sep 2011, 02:41 PM
Mesaj #2082


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(pepinogepeto @ 11 Sep 2011, 02:03 AM) *
esti prin "strainataturi "........aha iar bulgaria .....mdaaaa.... boieru tot boier .


Care boier, kamarad Pepino ??? ....la mare in extrasezon la bulgari e pentru pomanagii....Ma bucur ca sunt unul dintre ei rolleyes.gif .

Case simple si la indemana am vazut si eu pe unde am trecut. Cand ma intorc pe baricada am multe de povestit..
Deocamdata ma imbuib cum pot mai bine cu ce au astia moca pe aici....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kcapone
mesaj 15 Sep 2011, 07:50 AM
Mesaj #2083


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 281
Inscris: 6 August 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 17.639



Nazdrave gospodin Dude! Ai dreptate cu bulgarii...e mai ieftin si mai bine in marea majoritate a cazurilor. La noi oferta turistica se muleaza pe vorba aceea "prostul nu e prost destul pana nu e si fudul"

Hai vino odata ...cu noutati despre cabanute.!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
USV
mesaj 15 Sep 2011, 04:33 PM
Mesaj #2084


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 23 July 11
Forumist Nr.: 25.810



QUOTE(The Dude @ 6 Sep 2011, 07:41 AM) *
Pentru detinere arma de foc in Romania este obligatoriu sa fi: vanator, politician de rang inalt, procuror, militar sau politist (ori servicii), beneficiar al unui program de protectie...Pentru muritorul de rand, cel mai simplu este cu vanatoarea. Statisticile arata ca mai bine de 3/4 din posesorii de arme de foc pentru vanatoare (cu glont, sau alice) nu practica deloc sau practica numai ocazional acest sport.

Sunt trei topicuri tematice pe forumul Hanu Ancutei pe care ti le recomand: "Fascinatia Vantorii", "Arme de Foc" si "Discutii Despre Utilizarea Corecta a Armelor".

Chiar daca esti proprietarul unei paduri nu poti face ce vrei in ea. Ca sa poti taia, trebuie sa chemi paznicul de ocol si acesta are sa iti explice cum sta treaba. De exemplu: el iti va marca copacii pe care ii poti recolta. Orice alta taiere e socotita un abuz grav si se pedepseste aspru.
Vezi tu...padurea ta e si a mea intr-o oarecare masura...Copacul pe care ai de gand sa il dobori crezand ca iti apartine imi este si mie de folos. In lipsa lui cantitatea de oxygen din aer va scadea cu 0,0000000000000000000000000000000000000000000000000001%, si prin asta noi toti vom avea de suferit.

Sunt (voi fi) prin strainataturi...Revin "la capacitate" spre sfarsitul lunii...pana atunci: toate bune.


bun . deci trebuie sa ma fac vanator. ....m-oi face. acum e frumos afara, nu am timp sa citesc. cand s-o strica vremea, o sa ma bag pe cele 3 topicuri enumerate de tine sa vad ce e acolo . ms de sfat .

@@ legat de padure : am auzit ca sunt nebuni care au taiat in acea padure tot ce avea pe bucata lui, de frica sa nu i-o taie altii. si au dus lemnul acasa. si a ramas locul chel, de te apuca plansul. acum nu stiu daca au cerut sau nu acordul padurarului, dar daca a facut genocid in padure, pai nu cred ca n-o sa ma lase pe mine sa tai cativa arbori. in fond, cativa, in care sa-mi fac adapostul. un adapost in copaci . scandura si restul iau de la un gater . iar legat de iaz, chiar nu am de gand sa dau raportul padurarului .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USV
mesaj 15 Sep 2011, 04:33 PM
Mesaj #2085


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 23 July 11
Forumist Nr.: 25.810



QUOTE(The Dude @ 6 Sep 2011, 07:41 AM) *
Pentru detinere arma de foc in Romania este obligatoriu sa fi: vanator, politician de rang inalt, procuror, militar sau politist (ori servicii), beneficiar al unui program de protectie...Pentru muritorul de rand, cel mai simplu este cu vanatoarea. Statisticile arata ca mai bine de 3/4 din posesorii de arme de foc pentru vanatoare (cu glont, sau alice) nu practica deloc sau practica numai ocazional acest sport.

Sunt trei topicuri tematice pe forumul Hanu Ancutei pe care ti le recomand: "Fascinatia Vantorii", "Arme de Foc" si "Discutii Despre Utilizarea Corecta a Armelor".

Chiar daca esti proprietarul unei paduri nu poti face ce vrei in ea. Ca sa poti taia, trebuie sa chemi paznicul de ocol si acesta are sa iti explice cum sta treaba. De exemplu: el iti va marca copacii pe care ii poti recolta. Orice alta taiere e socotita un abuz grav si se pedepseste aspru.
Vezi tu...padurea ta e si a mea intr-o oarecare masura...Copacul pe care ai de gand sa il dobori crezand ca iti apartine imi este si mie de folos. In lipsa lui cantitatea de oxygen din aer va scadea cu 0,0000000000000000000000000000000000000000000000000001%, si prin asta noi toti vom avea de suferit.

Sunt (voi fi) prin strainataturi...Revin "la capacitate" spre sfarsitul lunii...pana atunci: toate bune.


bun . deci trebuie sa ma fac vanator. ....m-oi face. acum e frumos afara, nu am timp sa citesc. cand s-o strica vremea, o sa ma bag pe cele 3 topicuri enumerate de tine sa vad ce e acolo . ms de sfat .

@@ legat de padure : am auzit ca sunt nebuni care au taiat in acea padure tot ce avea pe bucata lui, de frica sa nu i-o taie altii. si au dus lemnul acasa. si a ramas locul chel, de te apuca plansul. acum nu stiu daca au cerut sau nu acordul padurarului, dar daca a facut genocid in padure, pai nu cred ca n-o sa ma lase pe mine sa tai cativa arbori. in fond, cativa, in care sa-mi fac adapostul. un adapost in copaci . scandura si restul iau de la un gater . iar legat de iaz, chiar nu am de gand sa dau raportul padurarului .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 15 Sep 2011, 10:09 PM
Mesaj #2086


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Ce au făcut acei proprietari defrişānd pădurea e o crimă şi o dovadă de prostie crasă.

USV, dacă respecţi regulile, nu ai treabă cu nimeni. Află care sunt acelea şi fă-ţi cabana īn acord cu ele, conservānd īn acelaşi timp natura. Din pădurea ta poţi culege căzături, uscături, poţi face focul cu ele fără aprobare. Pentru tăiat lemn pentru construcţie e altceva şi eu zic că cel mai bine e să te īnţelegi cu oamenii locului.

Acest topic a fost editat de Erwin: 15 Sep 2011, 10:10 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USV
mesaj 16 Sep 2011, 09:05 AM
Mesaj #2087


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 23 July 11
Forumist Nr.: 25.810




cei mai apropiati oameni ai locului sunt la ~2km. ce sa vorbesc cu ei...legat de un loc care-i al meu :|
practic eu oscilez, intre un adapost in copaci si unul in pamant . l-as prefera pe ala din pamant, e mai ieftin, poate cel mai ieftin, dar mi-e frica de prabusirea terenului cand sap. aia-i . daca ar fi dupa mine, un barlog cu usa solida si pamant pe ea sa fie perfect mascata ar fi beton . dar raman celelelte mici probleme: aerisire/ventilatie, lumina din interior, mirosul specific din pamant. inca mai studiez....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LLR
mesaj 25 Sep 2011, 07:12 PM
Mesaj #2088


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 23 May 11
Forumist Nr.: 24.193



QUOTE(USV @ 16 Sep 2011, 10:05 AM) *
cei mai apropiati oameni ai locului sunt la ~2km. ce sa vorbesc cu ei...legat de un loc care-i al meu :|
practic eu oscilez, intre un adapost in copaci si unul in pamant . l-as prefera pe ala din pamant, e mai ieftin, poate cel mai ieftin, dar mi-e frica de prabusirea terenului cand sap. aia-i . daca ar fi dupa mine, un barlog cu usa solida si pamant pe ea sa fie perfect mascata ar fi beton . dar raman celelelte mici probleme: aerisire/ventilatie, lumina din interior, mirosul specific din pamant. inca mai studiez....



Buna ziua la toti membri hanului. am cont de cateva luni, dar este prima data cand postez.

referitor la intrebarea colegului USV, cred ca ar putea incerca pe o anexa exploatare agricola sau silvica.
daca imi aduc aminte poti face ceva pana in 50 sau 100 mp (cred ca ar fi suficient pentru tine rolleyes.gif

intreaba la primarie la urbanism si te vor indruma ei.

Acest topic a fost editat de LLR: 25 Sep 2011, 07:17 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 25 Sep 2011, 11:30 PM
Mesaj #2089


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



han.gif LLR! Postează cu īncredere, eşti binevenit atāt timp cāt respecţi regulamentul hanului pe care sper că l-ai citit. Spor!


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Sep 2011, 10:07 AM
Mesaj #2090


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(LLR @ 25 Sep 2011, 08:12 PM) *
.... cred ca ar putea incerca pe o anexa exploatare agricola sau silvica. daca imi aduc aminte poti face ceva pana in 50 sau 100 mp (cred ca ar fi suficient pentru tine


Bun venit la han, LLR.

Anexa poate avea maxim 100 mp, amprenta la sol. Asa am construit si eu cabana mea, amprenta la sol 50 mp si este declarata cabana apicola. Poti sa declari ce vrei, fanar, grajd etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 28 Sep 2011, 03:33 PM
Mesaj #2091


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(USV @ 16 Sep 2011, 09:05 AM) *
cei mai apropiati oameni ai locului sunt la ~2km. ce sa vorbesc cu ei...legat de un loc care-i al meu :|


...bratul cel lung al legii te poate ajunge oriunde...sfatul meu e sa iei calea legala.
Pe ea sunt nenumarate scurtaturi care au avantajul unei acoperiri linistitoare ce nu te pot costa mare lucru.

QUOTE
practic eu oscilez, intre un adapost in copaci si unul in pamant . l-as prefera pe ala din pamant, e mai ieftin, poate cel mai ieftin, dar mi-e frica de prabusirea terenului cand sap. aia-i . daca ar fi dupa mine, un barlog cu usa solida si pamant pe ea sa fie perfect mascata ar fi beton . dar raman celelelte mici probleme: aerisire/ventilatie, lumina din interior, mirosul specific din pamant. inca mai studiez....


Nu te condamn si nici contrazic. Decenii bune de tot romanii au locuit in bordeie care nu sunt altceva decat case ingropate in pamant.
Extrem de ingenios mi s-a parut sistemul de ventilatie simplu si la indemana care folosea vatra si gurile de aerisire asezate in opozitie, ce fortau aerul sa strabata incaperea. Pentru rezolvari la problemele care te framanta in legatura cu adapostul sapat in pamant iti recomand o vizita la muzeul satului unde poti studia mai multe tipuri de asemenea realizari functionale.

Constructia in copac pastreaza in permanenta un aer de provizorat si de siguranta aproximativa, desi nu este deloc asa.
Daca imi ajuta Dumnezeu, cat de curand voi putea emite pareri mai competente despre asta.

Acest topic a fost editat de The Dude: 28 Sep 2011, 03:34 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2011, 03:44 PM
Mesaj #2092


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 28 Sep 2011, 04:33 PM) *
...in legatura cu adapostul sapat in pamant iti recomand o vizita la muzeul satului unde poti studia mai multe tipuri de asemenea realizari functionale.....

O idee cat se poate de pertinenta, mie chiar imi place, sunt curios ce fete or sa faca aia de la primarie cand o sa le spuna ca vrea sa-si construiasca un bordei?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Sep 2011, 06:56 PM
Mesaj #2093


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Indraznesc sa vin si eu cu o dorinta: sper ca in curand sa incep planul pentru construirea unei case de lemn. Am la dispozitie un teren pe o muchie de deal abrupt, inclusiv panta. Sub sol se gaseste stanca, fapt pentru care panta/coasta nu s-a miscat de cand o stiu eu, de mai bine de 30 de ani. Ma intreb in ce masura as putea construi parte din casa in stanca, pe panta. De ce as vrea asa ceva? Din mai multe motive. Protectia pamantului imi place, cochetez cu ideea unui beci (asa se zice pe la noi) care sa tina loc de frigider si in care sa intru din casa si nu de afara.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2011, 07:08 PM
Mesaj #2094


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Parerea mea este ca primul pas este sa faci un studiu geo, fie ca-l faci in cadrul cerut de certificatul de urbanism, autorizatie, fie ca il faci pur si simplu pentru tine. Dupa acest studiu geo vei afla daca chiar poti sa construiesti acolo. Constructiile in panta sunt foarte frumoase dar pretentioase, daca ai stanca acolo o sa fie cam greu sa te infigi cu fundatia, pilonii in stanca aia, nu ca nu s-ar putea face asta, dar implica costuri mai mari. Protectia pamantului e una iar stanaca este altceva, dar repet casa in panta are farmecul ei, mai ales daca pe aceasta panta poti construi casa cu fata spre sud.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Sep 2011, 07:11 PM
Mesaj #2095


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



mmm interesant. spre sud zici? de ce? cred ca ar veni mai degraba spre vest, dar ar merita sa verific cu busola. deci stanca e altceva. no problem. ma mut mai sus in bataia vantului, pe pamant.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 Sep 2011, 09:06 PM
Mesaj #2096


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Cea mai bună aşezare pentru o casă, fie că e la şes sau la munte este cu faţada principală spre sud-est. Aşa ai soare dimineaţa tot timpul anului şi răcoare īn dupamiezele de vară. Īn bătaia vāntului nu īţi recomand. De acolo vine şi ploaia şi frigul. Īn legătură cu stānca sunt de acord cu Marduk. S-ar putea să trebuiască vreo 4-5kg de dinamită... biggrin.gif Apoi, chiar dacă e stāncă compactă, tot vei avea nevoie de drenaj şi o izolaţie hidro bine făcută, ca să nu intre apa īn casă. Beciul e bun, dacă īl poţi săpa. Sus pe creastă cum aduci apa? Toate acestea ridică costul semnificativ, din păcate.

Acest topic a fost editat de Erwin: 28 Sep 2011, 09:07 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 29 Sep 2011, 12:32 PM
Mesaj #2097


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Felina @ 28 Sep 2011, 06:56 PM) *
Indraznesc sa vin si eu cu o dorinta: sper ca in curand sa incep planul pentru construirea unei case de lemn. Am la dispozitie un teren pe o muchie de deal abrupt, inclusiv panta. Sub sol se gaseste stanca, fapt pentru care panta/coasta nu s-a miscat de cand o stiu eu, de mai bine de 30 de ani. Ma intreb in ce masura as putea construi parte din casa in stanca, pe panta. De ce as vrea asa ceva? Din mai multe motive. Protectia pamantului imi place, cochetez cu ideea unui beci (asa se zice pe la noi) care sa tina loc de frigider si in care sa intru din casa si nu de afara.

Depinde din ce e facut stanca aia. Daca e sist sau placi mici si fragmentate la orice ploaie vei avea probleme ( apa se scurge in jos rapid printre crapaturi si intalneste fundatia de beton care o blocheaza).

Si eu am cochetat cu ideea unui beci dar folosind unul la un moment dat am renuntat, este un spatiu urias, greu de intretinut ( mai greu ca o camera obisnuita peste pamant) si costurile de reparatie in caz de ceva sunt uriase. Nu mai vorbesc de ganganii care se pot strange acolo si apoi o iau in explorare pe la parter/etaj.

Nu exista panta/deal care sa nu se miste in timp si atunci dealul iti poate sparge/fisura fundatia ca pe o cutie de chibrituri.

PS: pe insula e asta sau in romanica? ca difera datele problemei.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 29 Sep 2011, 01:29 PM
Mesaj #2098


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Erwin @ 28 Sep 2011, 08:06 PM) *
Cea mai bună aşezare pentru o casă, fie că e la şes sau la munte este cu faţada principală spre sud-est. Aşa ai soare dimineaţa tot timpul anului şi răcoare īn dupamiezele de vară. Īn bătaia vāntului nu īţi recomand. De acolo vine şi ploaia şi frigul. Īn legătură cu stānca sunt de acord cu Marduk. S-ar putea să trebuiască vreo 4-5kg de dinamită... biggrin.gif Apoi, chiar dacă e stāncă compactă, tot vei avea nevoie de drenaj şi o izolaţie hidro bine făcută, ca să nu intre apa īn casă. Beciul e bun, dacă īl poţi săpa. Sus pe creastă cum aduci apa? Toate acestea ridică costul semnificativ, din păcate.


nu stiu daca e stanca compacta sau pietre si peitroaie, cert e ca panta nu a alunecat in timp.
Creasta nu e ceea ce iti inchipui tu, am dat eu prea putine detalii si de aici confuzia.
Pamantul se afla intr-un sat la poalele muntilor, dar nu chiar asa aproape de munti. Coasta de care vorbesc e asezata la poalele unui deal. Deci avem asa: coasta, poiana in care se sfarseste coasta in partea ei de sus, apoi dealul care continua urcarea lenta. Nu e creasta decat din punctul de vedere al coastei. Sunt convinsa ca totusi acolo pe malul coastei vantul bate mai tare.
Apa este in strada, trece conducta prin fata curtii. Mersi pt respuns Erwin.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 29 Sep 2011, 01:40 PM
Mesaj #2099


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(turbo trabant @ 29 Sep 2011, 11:32 AM) *
Depinde din ce e facut stanca aia. Daca e sist sau placi mici si fragmentate la orice ploaie vei avea probleme ( apa se scurge in jos rapid printre crapaturi si intalneste fundatia de beton care o blocheaza).

Si eu am cochetat cu ideea unui beci dar folosind unul la un moment dat am renuntat, este un spatiu urias, greu de intretinut ( mai greu ca o camera obisnuita peste pamant) si costurile de reparatie in caz de ceva sunt uriase. Nu mai vorbesc de ganganii care se pot strange acolo si apoi o iau in explorare pe la parter/etaj.

Nu exista panta/deal care sa nu se miste in timp si atunci dealul iti poate sparge/fisura fundatia ca pe o cutie de chibrituri.

PS: pe insula e asta sau in romanica? ca difera datele problemei.


Terenul asta se afla in Romania.
Am impresia ca terasa+panta sunt facute din bolovani si pietre mari. Dar desigur nu e o certitudine. Cine a mai incercat sa sape acolo s-a lasat curand pagubas. Legenda spune ca acolo ar fi fost initial cetatea lui Vlad Tepes, care cetate a trebuit mutata si cum nu erau bani, sotia lui Vlad si-a vandut din bijuterii ca sa plateasca satenii care au facut un sir indian de la mine din sat pana unde se afla acum cetatea, in Capataneni, si au dat fiecare piatra din mana in mana. Asa zice legenda, ca ar fi vorba de fundatia cetatii, dar arheologii care au venit sa sape nu au apucat sa afle nimic pentru ca au fost ademeniti de Nenea cu tuica si s-au imbatat si au plecat acasa fara informatii laugh.gif . desigur si asta este tot o legenda...

Eu cand ma gandesc la beci in interiorul casei, nu il vad ca pe un subsol sau parter, ci ca pe o camera/camara la nivel cu restul camerelor. Oare nu e posibil asa ceva?

da, ganganiile ar fi o problema. ma gandesc daca totusi ar fi o problema la fel de mare ca cea cu gandacii de bloc?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 29 Sep 2011, 01:46 PM
Mesaj #2100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Felina @ 29 Sep 2011, 01:40 PM) *
Terenul asta se afla in Romania.
Am impresia ca terasa+panta sunt facute din bolovani si pietre mari. Dar desigur nu e o certitudine. Cine a mai incercat sa sape acolo s-a lasat curand pagubas. Legenda spune ca acolo ar fi fost initial cetatea lui Vlad Tepes, care cetate a trebuit mutata si cum nu erau bani, sotia lui Vlad si-a vandut din bijuterii ca sa plateasca satenii care au facut un sir indian de la mine din sat pana unde se afla acum cetatea, in Capataneni, si au dat fiecare piatra din mana in mana. Asa zice legenda, ca ar fi vorba de fundatia cetatii, dar arheologii care au venit sa sape nu au apucat sa afle nimic pentru ca au fost ademeniti de Nenea cu tuica si s-au imbatat si au plecat acasa fara informatii laugh.gif . desigur si asta este tot o legenda...

Eu cand ma gandesc la beci in interiorul casei, nu il vad ca pe un subsol sau parter, ci ca pe o camera/camara la nivel cu restul camerelor. Oare nu e posibil asa ceva?

da, ganganiile ar fi o problema. ma gandesc daca totusi ar fi o problema la fel de mare ca cea cu gandacii de bloc?

tare povestea smile.gif

Depinde de ganganiile zonei. De fapt tu nu vrei un beci ci o camera cu perete in piatra. Hidroizolatie scrie pe tine.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

80 Pagini V  « < 58 59 60 61 62 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 07:23 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman