HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

80 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Construieste-ti O Cabana, realizabil pentru toate buzunarele
picamaru
mesaj 20 Dec 2007, 02:02 PM
Mesaj #141


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 71
Inscris: 11 December 07
Forumist Nr.: 10.973



Marduk ,cu ce ai facut ignifugarea lemnului si cat te- a costat?
Am auzit ca unii stropesc cu var . E util?
Cum ai facut inst electrica sa nu iei foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
picamaru
mesaj 20 Dec 2007, 02:07 PM
Mesaj #142


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 71
Inscris: 11 December 07
Forumist Nr.: 10.973



cum ai montat rigipsul la interior si cum ai facut planseul dintre etaje sa nu scartaie?
ce vata minerala ai folosit la izolatie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Dec 2007, 05:28 PM
Mesaj #143


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(picamaru @ 20 Dec 2007, 02:07 PM) *
cum ai montat rigipsul la interior si cum ai facut planseul dintre etaje sa nu scartaie?
ce vata minerala ai folosit la izolatie?

Ignifugarea m-a interesat mai putin, am gasit insa la Mr. Bricolaj o solutie la 25 l insecticid si ignifug (350 ron). Instalatia electrica am facut-o pe tub cu fir continuu din cupru masiv de 1,5 mm lumina si 2,5 mm prizele. Toate jonctiunile le-am tras in doze la suprafata rigipsului. Rigipsul l-am montat clasic pe profil metalic din 40-40 cm. Planseul este executat din dulapi de 50X250 mm pusi vertical din 40 in 40 cm. Acum nu stiu daca or sa scartaie, scandura am prins-o in holsuruburi tucmai in ideia aceasta. Peste scandura am pus folie de 5 mm dupa care parchet de 8 mm. Sper sa nu scartaie. Vata minerala de 100 mm la exterior si 50 mm la interior.

Acest topic a fost editat de marduk: 21 Dec 2007, 01:47 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Dec 2007, 05:28 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ilie
mesaj 21 Dec 2007, 05:50 AM
Mesaj #144


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



dude: energia neconventional e foarte nerentabila, d'aia e subventionata achizitia 50% peste tot, dar si asa fa un calcul economic corect cu intretinere etc. S-au poate ai dedescoperit tu ceva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
picamaru
mesaj 21 Dec 2007, 04:16 PM
Mesaj #145


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 71
Inscris: 11 December 07
Forumist Nr.: 10.973



QUOTE(marduk @ 20 Dec 2007, 05:28 PM) *
Ignifugarea m-a interesat mai putin, am gasit insa la Mr. Bricolaj o solutie la 25 l insecticid si ignifug (350 ron). Instalatia electrica am facut-o pe tub cu fir continuu din cupru masiv de 1,5 mm lumina si 2,5 mm prizele. Toate jonctiunile le-am tras in doze la suprafata rigipsului. Rigipsul l-am montat clasic pe profil metalic din 40-40 cm. Planseul este executat din dulapi de 50X250 mm pusi vertical din 40 in 40 cm. Acum nu stiu daca or sa scartaie, scandura am prins-o in holsuruburi tucmai in ideia aceasta. Peste scandura am pus folie de 5 mm dupa care parchet de 8 mm. Sper sa nu scartaie. Vata minerala de 100 mm la exterior si 50 mm la interior.


Multam fain. thumb_yello.gif
Te-ai gandit sa pui rigipsul direct pe lemn,cred ca ieseai mai ieftin bine. Ai bagat vata si in plafon?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Dec 2007, 06:27 PM
Mesaj #146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(picamaru @ 21 Dec 2007, 04:16 PM) *
Multam fain. thumb_yello.gif
Te-ai gandit sa pui rigipsul direct pe lemn,cred ca ieseai mai ieftin bine. Ai bagat vata si in plafon?

Nu poti pune rigipsul direct pe lemn, 1. lemnul lucreaza; 2. ranfortarile (contravanturile) ce trebuiesc puse intre talpa si plafon nu-ti permit sa pui rigipsul uniform pe pereti; 3. pe unde treci cu instalatia electrica si tevile de la calorifere. Da, musai sa bagi vata si in plafon, izolatia este dupa parerea mea cea mai importanta etapa in constructia unei case sau cabane. Am pus vata minerala si sub pardoseala (placa de beton, carton asfaltat, vata minerala 50 mm, scandura de 2 cm, folie de 5 mm, parchet de 8 mm). Acestea sunt straturile de la parter, la tavan rigips, vata minerala de 50 mm, scandura de 2 cm, folie de 5 mm parchet de 8 mm.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
picamaru
mesaj 21 Dec 2007, 07:02 PM
Mesaj #147


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 71
Inscris: 11 December 07
Forumist Nr.: 10.973



Marduk, cam cat a fost manopera la rosu? Te intreb asta pentru ca pe la aceleasi dimensiuni ma gandesc si eu,chiar mai mica putin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Dec 2007, 07:07 PM
Mesaj #148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(picamaru @ 21 Dec 2007, 07:02 PM) *
Marduk, cam cat a fost manopera la rosu? Te intreb asta pentru ca pe la aceleasi dimensiuni ma gandesc si eu,chiar mai mica putin.

11.000 euro (fundatie, structura, placare OSB nr.3, astereala ptr. acoperis)

Acest topic a fost editat de marduk: 21 Dec 2007, 07:07 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
picamaru
mesaj 23 Dec 2007, 04:46 PM
Mesaj #149


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 71
Inscris: 11 December 07
Forumist Nr.: 10.973



Bine ,bine, dar as fi vrut sa stiu cat a fost mana de lucru.Oricum ai facut o treaba extraordinara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Dec 2007, 07:04 PM
Mesaj #150


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(picamaru @ 23 Dec 2007, 04:46 PM) *
Bine ,bine, dar as fi vrut sa stiu cat a fost mana de lucru.Oricum ai facut o treaba extraordinara.

Chiar nu stiu, am "batut palma" pe tot ce am mentionat, fara sa intreb cat ma costa manopera. Asta deoarece nu am cumparat eu materialele. Poate daca le cumparam eu, asa cum sugera si The Dude, as fi iesit mai ieftin. Din pacate nu am avut timp si nici relatii in zona sa profit. Din cate am inteles de la oameni in zona ziua de lucru este intre 30-50 ron, depinde cum te intelegi cu lucratorii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
picamaru
mesaj 25 Dec 2007, 08:10 AM
Mesaj #151


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 71
Inscris: 11 December 07
Forumist Nr.: 10.973



Nu poti sa construiesti o casa cu zilieri.Numai daca te duci tu sef de santier si stii exact ce ai de facut.Eu nu am timp sa stau acolo,trbuie sa ma inteleg la lucrare altfel dau 30-50 ron /zi degeaba ca daca nu stai acolo nu fac nimic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Dec 2007, 08:45 AM
Mesaj #152


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(picamaru @ 25 Dec 2007, 08:10 AM) *
Nu poti sa construiesti o casa cu zilieri.Numai daca te duci tu sef de santier si stii exact ce ai de facut.Eu nu am timp sa stau acolo,trbuie sa ma inteleg la lucrare altfel dau 30-50 ron /zi degeaba ca daca nu stai acolo nu fac nimic.

Corect, dar pot sa-ti spun ca si daca te intelegi cu o firma si nu esti cu ochii in patru sau nu pui pe cineva care sa faca parte din familie acolo, tot o sa ai probleme. Crezi ca un constructor are doar o lucrare, el pleaca si muncitorii freaca menta sau fac altceva.
La multi ani sarbatori fericite si sa-ti indeplinesti visul in noul an. santa1.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 25 Dec 2007, 02:13 PM
Mesaj #153


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



nu m-aş apuca de construcţie dacă n-aş avea oamenii potriviţi. Ce pot, fac de unul singur, dar există o mulţime de lucrări la care ai nevoie de forţă şi ajutor. Īn privinţa caselor din buşteni, am văzut undeva cum se construiesc, pe un şantier se fasonează toţi buştenii, se montează de probă apoi după ce se transportă īn locaţie se asamblează la loc. Fără o macara nu prea ai cum să muţi buştenii, dacă foloseşti muncitori īţi trebuie o mānă de flăcăi zdraveni.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Dec 2007, 06:34 PM
Mesaj #154


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Erwin @ 25 Dec 2007, 02:13 PM) *
nu m-aş apuca de construcţie dacă n-aş avea oamenii potriviţi. Ce pot, fac de unul singur, dar există o mulţime de lucrări la care ai nevoie de forţă şi ajutor. Īn privinţa caselor din buşteni, am văzut undeva cum se construiesc, pe un şantier se fasonează toţi buştenii, se montează de probă apoi după ce se transportă īn locaţie se asamblează la loc. Fără o macara nu prea ai cum să muţi buştenii, dacă foloseşti muncitori īţi trebuie o mānă de flăcăi zdraveni.

Poti sa-ti faci o CABANA singur, dar trebuie sa intelegi ca o constructie simpla, CABANA este o constructie de 6X7 m cu un pod in care la nevoie se poate dormii. Acest gen de cabana folosita de americani si canadieni mai ales pentru vanatoare se poate construi usor cu prietenii intr-o vara. Vezi aici un exemplu aici.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Jan 2008, 12:59 PM
Mesaj #155


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



freeman, energia neconventionala e subventionata in scopul promovarii ei, nu pentru ca "nu se vinde".
E utilizata foarte putin in Romania din ignoranta, dar si din cauza ca aici au fost promovate in numele ei, din interese oculte, mai multe tehnologii prea putin eficiente.

Ca si orice alt domeniu de activitate si asta are succesele si esecurile lui. Eu, de exemplu, consider la acest moment ca neeficienta tehnica de obtinere a caldurii prin conversia unui agent cu temepratura scazuta. Eu cred ca pompele de caldura ce utilizeaza acest principiu sunt eficiente doar pe hartie. Urmaresc de doi ani o astfel de instalatie, si iarna asta cu toate conditiile ei "deosebite" mi-a confirmat cateva din suspiciuni.

Tu spui de un calcul corect ?? Pai un calcul corect in cazul exemplului pe care ti l-am oferit ar trebui sa inceapa de la toate celelalte alternative disponibile. Daca vorbim de situatia mea, atunci cel mai apropiat punct de bransament la reteaua locala existenta ar fi pe la 2 km. Las la o parte ca e vorba de teren stancos, si ca diferenta de nivel intre sursa si consumator ar face din ideea asta o fantasmagorie, ci iau in calcul numai sapatura la metru liniar si pe o adancime de 1,1m (trebuie sa coboram sub limita de inghet nu-i asa ??). E teren de munte, asa ca nu cred sa existe cineva care sa accepte sa sape cu mai putin de 200 000 lei/metru, asa ca iacata cum investitia de care iti vorbeam se amortizeaza inca din primii metrii sapati numai pe seama lor...

Sa lasam pentru acuma...
Mesajul meu pentru cei interesati este ca in cateva situatii energia neconventionala este extrem de eficienta.
Daca exista prin preajma un parau, sau o cadere de apa care sa aiba un debit minim si cat de cat constant atunci o minihidrocentrala reprezinta situatia ideala pentru rezolvarea necesarului de energie electrica. Investitiile sunt minuscule fata de orice alta varianta, iar avantajele imense.
Cei care vor sa tine seama de sfaturile mele ar trebui sa mai retina si ca problema iluminatului artificial dintr-o casa, oricare ar fi si oriunde s-ar afla ea, in conditii chiar superioare celor oferite de iluminatul traditional (incandescent, fluorescent sau fluorescent-economic) se poate rezolva la fel de bine cu o investitie minima de maxim 1 000 de euroi printr-o solutie ce utilizeaza panouri fotovoltaice, lampi cu leduri si acumulatori cu ciclu profund. Banii astia asigura o independenta totala si o durata de 15 ani, dupa care inevstitia nu trebuie reluata decat partial (panouri si acumulatori).
La fel si in cazul instalatiei ce asigura apa pe care am prezentat-o deja...

Pe langa calculul financiar mai trebuie sa tii seama si ca in variantele expuse nu mai ai nicio treaba cu RENEL-ul, cu penele de curent atat de frecvente la munte, cu vijeliile care rup cabluri, sau cu hotii care le subtilizeaza, cu contracte ce trebuiesc refacute periodic, cu cititul contorilor, cu plata facturilor etc....
Nu-i putin lucru....


Apropo, si eu stiu ca energia neconventionala e subventionata, dar n-am aflat inca cine o subventioneaza...Statul ??? Care parte din el ???
Unde ar trebui sa ma adresez de exemplu pentru a capata o parte macar din banii pe care eu i-am investit in sistemul meu de iluminat ?? Stie cineva ???

Acest topic a fost editat de The Dude: 7 Jan 2008, 02:39 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Jan 2008, 01:44 PM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Erwin @ 25 Dec 2007, 02:13 PM) *
Fără o macara nu prea ai cum să muţi buştenii, dacă foloseşti muncitori īţi trebuie o mānă de flăcăi zdraveni.




Asta ziceam si eu, dar cineva m-a contrazis s-au m-a inteles gresit.
Case din busteni s-au ridicat cu zecile de mii prin Canada si Alaska in zone si in vremuri in care macaralele nici macar in vis nu existau.
Eu i-am vazut pe oamenii aia ridicand o cabana. Foloseau franghii si un fel de scripeti. Te cruceai cat de simplu ridicau fiecare barna, multe cantarind peste 200 sau 300 de kg., pentru ca apoi sa o aseze milimetric acolo unde ii era locul cuvenit. De fapt toate sculele lor erau din secolul trecut.

Raman la parerea ca pentru o casa la munte aceasta e cea mai simpla si cea mai avantajoasa formula din toate punctele de vedere.


Marduk, iti multumesc de urari si iti doresc la fel. thumb_yello.gif
Trebuie acum sa iti atrag atentia asupra unui mare neajuns al caselor ca cea pe care tocmai ai terminat-o: soriceii, parsii sau sobolanii.
Ei sunt o problema serioasa pentru orice casa, sunt una mai mare pentru casele de vacanta, una si mai mare pentru casele din zonele montane, si una foarte grava pentru constructiile tip sandwich. Cel mai bine ar fi fost daca ai fi reusit sa izolezi cu vata de sticla in loc de vata minerala, dar nu prea mai aveai cum. Din cate banuiesc nu prea se mai fabrica, pentru ca stiu ca nu se mai gaseste pe nicaieri.

Cabana mea e din piatra cu pereti ziditi de 50 de centimetrii grosime si tot si-au facut loc.
Apare cate o familie, le dau otrava si mor prin pod, sau pe sub dusumea, sau pe sub lambriu...Hoitul lor strica aerul o vreme si miraculos apar ca din neant mustele. Dupa ce termin si cu ele urmeaza o perioada de acalmie de 6 pana la 8 luni, dupa care ciclul se reia. N-am gasit alta solutie.

Am inteles de pe internet ca deratizarea e o problema mondiala nesolutionata inca nici macar partial.

Tu ai marele dezavantaj ca soriceii se acomodeaza foarte bine in vata minerala, si cuibaresc cu succes in ea.
Cunosc tot asa experienta unor prieteni care efectiv si-au abandonat casa din motivul asta.

Din fericire insa tu ai la indemana o varianta destul de efectiva: generatoarele de ulltrasunete. Tu spre deosebire de mine ai curent electric permanent.
Sunt ieftine, fiabile si pot rezolva problema destul de bine. Trebuie insa sa functioneze non stop (ma rog, pe perioadele de timp in care tu lipsesti, pentru ca se pare ca au si un efect secundar asupra omului).
Ele nu impiedica animalutele sa vina, insa nu le permit nici sa ramana prea mult.

Intereseaza-te prin zona de regimul rozatoarelor si de metodele locale eficiente ce sunt utilizate impotriva lor; s-ar putea sa gasesti o solutie si din aceasta directie.

Rozatoarele nu prea se incumeta sa perforeze OSB-ul, dar trec usor de sape. Principala cale de acces la o casa bine facuta este aticul, insa e suficienta o singura gaurica pe care sistemul lor de detectie o identifica in cel mai scurt timp. Sobolanii si soareci pot localiza orice scurgere de caldura, si astfel gaura prin care pot patrunde in orice incinta care are cateva grade mai mult ca afara.


Acum ca sa nu te supar am si o veste excelenta. E in legatura cu termoficarea...
Trebuie insa sa mai verific cate ceva

Acest topic a fost editat de The Dude: 7 Jan 2008, 02:43 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Jan 2008, 02:09 PM
Mesaj #157


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



O rezolvare foarte eficienta pentru necesarul de caldura aici

Se preteaza la casa ta Marduk, iar raportul cost/caldura obtinuta e excelent. Din pacate sunt foarte scumpe, insa chiar si asa, daca compari cu o instalatie de termoficare clasica, adica centrala, conducte, radiatoare, tot pe acolo iesi daca nu cumva un pic mai bine.

Am vazut la treaba o instalatie din asta mai zilele trecute si tin sa te informez ca ea functioneaza nemaipomenit. Recomand !!!

Acest topic a fost editat de The Dude: 7 Jan 2008, 02:47 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jan 2008, 05:32 PM
Mesaj #158


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 7 Jan 2008, 02:09 PM) *
O rezolvare foarte eficienta pentru necesarul de caldura aici

Se preteaza la casa ta Marduk, iar raportul cost/caldura obtinuta e excelent. Din pacate sunt foarte scumpe, insa chiar si asa, daca compari cu o instalatie de termoficare clasica, adica centrala, conducte, radiatoare, tot pe acolo iesi daca nu cumva un pic mai bine.

Am vazut la treaba o instalatie din asta mai zilele trecute si tin sa te informez ca ea functioneaza nemaipomenit. Recomand !!!

Din pacate este prea tarziu, am montat totul clasic, calorifere si centrala. Cat despre soareci, sobolani si parasi. Cabana este construita pe o placa de beton (150 mm), OSB-ul imbraca talpa cabanei (grinda de 150x150), apoi vine polistirenul lipt cu un fel de ciment dupa care urmeaza gletul care pare a fi tot pe baza de ciment. Din cate am inteles sarecii nu prea se dau la OSB iar in beton nu cred ca pot sa roada. Ar putea sa intre vara prin plasa de la usa. Cred ca o pisica sau o nevastuica dresata, le poate venii de hac celor care sunt pe langa cabana. Mult mai mari probleme cred ca voi avea cu ursii, lupii si vulpile. unsure.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 8 Jan 2008, 03:57 PM
Mesaj #159


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Iti doresc sa ti se intample asa....Parsii sunt cei mai periculosi in zona mea.
Nu "foreaza" in beton dar isi gasesc loc pe unde nu te astepti. Punctul vulnerabil e aticul (sarpanta, sageacul, imbinarile etc.)
Cand si daca vei fi atacat sa iti amintesti de sfaturile mele.

Cu lupii nu vei avea nicio problema garantat. Lupii nu ataca omul, contrar la toate povestile care s-au tesut despre ei de-alungul timpului.
In intreaga istorie, din Canada si pana in Urali cazurile in care haite hamesite de lupi au atacat omul se pot numara pe degetele de la maini.
Lupi iti vor ataca insa cu mult entuziasm cainii, pasarile din ograda, calul, oaia sau magarul dar numai in lipsa ta.

Vulpea e periculoasa daca te intalnesti cu ea fata'n fata...Sare la oute si e in cele mai multe cazuri turbata, si intotdeauna plina de purici. Altfel si ea evita omul.
Ursi naraviti sunt putini, si cei care au apucat sa faca o victima sunt repede localizati si exterminati. Nu cred sa ai taman tu ghinionul sa fi prima victima.
Oricum, daca da navala cand esti la barbeque lasa-i lui friptura...dupa ce se satura va pleca.


P.S. Sunt si vanator.... thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Jan 2008, 05:21 PM
Mesaj #160


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 8 Jan 2008, 03:57 PM) *

QUOTE
Cand si daca vei fi atacat sa iti amintesti de sfaturile mele.

Cu chestia asta cu atacul m-ai dat gata, rofl.gif chiar asa or sa-si puna mintea cu mine si cabana mea. Daca adopt o bufnita sau un sorecar, sa-i las (sau sa le fac) sa-si fac cuib la mine in pod.
Cu lupii si ursii am o singura problema, vata voi lucra la stupi sau in gradina si desi am garduri poate n-am sai vad cand ma vor ataca, fiind concentrat pe lucrarea respectiva. Ma gandesc serios sa-mi iau un caine.

Acest topic a fost editat de marduk: 8 Jan 2008, 05:21 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arcer
mesaj 21 Jan 2008, 11:36 AM
Mesaj #161


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 2 October 07
Forumist Nr.: 10.691



Dude, revenind la cabana mica pe care ai propus-o tu in primele post-uri, as avea 2 intrebari:

1. De ce izolatie din granule de polistiren, si nu efectiv polistiren placi de 10mm?
2. De ce rigips pe interior si nu tot OSB, eventual mai subtire?

Merci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 Jan 2008, 12:09 PM
Mesaj #162


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



1. Este mult mai ieftin, umple perfect locul si disipa elegant condensul daca el apare intre cele doua suprafete. Am spus ca la munte, in conditiile unui caderi de temperatura foarte mare, cel putin teoretic posibilitatea asta exista. In plus soriceilor nu le place nicio clipa sa se afunde in granulele alea si de aia nu cuibaresc acolo...nici nu ar avea cum.
2. Mai, avantajul rigibsului la interior e ca el se poate finisa mai frumos. Da si bine o casa de tara cu peretii varuiti in alb.
Tehnic nu ar fi nicio restrictie sa utilizezi tot OSB, si cred ca per total ar fi si un picutz mai ieftin.. thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arcer
mesaj 21 Jan 2008, 12:29 PM
Mesaj #163


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 2 October 07
Forumist Nr.: 10.691



QUOTE(The Dude @ 21 Jan 2008, 12:09 PM) *
1. Este mult mai ieftin, umple perfect locul si disipa elegant condensul daca el apare intre cele doua suprafete. Am spus ca la munte, in conditiile unui caderi de temperatura foarte mare, cel putin teoretic posibilitatea asta exista. In plus soriceilor nu le place nicio clipa sa se afunde in granulele alea si de aia nu cuibaresc acolo...nici nu ar avea cum.
2. Mai, avantajul rigibsului la interior e ca el se poate finisa mai frumos. Da si bine o casa de tara cu peretii varuiti in alb.
Tehnic nu ar fi nicio restrictie sa utilizezi tot OSB, si cred ca per total ar fi si un picutz mai ieftin.. thumb_yello.gif


In primul rind multumesc pt raspunsul foarte prompt.

1. N-am stiut ca granulele-s mai ieftine. Nu am vazut pe la depozite, dar probabil ca n-am cautat eu destul...
De condens si de soareci mi-e frica si mie cel mai tare la structura asta.

2. Ma gindeam c-o sa zici ca este tot pt condens, rigipsul inmagazinind umezeala cind e aerul umed si eliberind-o cind e uscat. Ce parere ai ?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 Jan 2008, 12:49 PM
Mesaj #164


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



1. Merg pana sub jumatatea pretului de la polistirenul expandat in placi si nu se gasesc in depozite, ci doar la fabricile de placi. Una este langa Prisma la iesirea spre aeroport, are un panou urias, nu poti rata.
2. La peretii aia daca izolatia e facuta cum trebuie problema condensului nu ar trebui sa apara decat la fetele interioare si numai in conditiile extreme. Odata la munte, am ajuns noaptea la -32 de grade si am facut focul si in camin, si in sobele cu kerosen. Temperatura a crescut brusc pana la 12 si apoi mai lent pana la 24. Singurul efect notabil remarcat este ca in pod, daca bagai mana printre granule o scoteai usor umeda. A doua zi a disparut si efectul asta, odata cu echilibrarea temperaturilor in izolatie.
Nu stiu daca rigibsul trebuie evaluat asa la o structura ca asta...L-am vazut pus in opera in astfel de structuri si nu au fost probleme de condens


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arcer
mesaj 21 Jan 2008, 01:46 PM
Mesaj #165


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 2 October 07
Forumist Nr.: 10.691



QUOTE(The Dude @ 21 Jan 2008, 12:49 PM) *
1. Merg pana sub jumatatea pretului de la polistirenul expandat in placi si nu se gasesc in depozite, ci doar la fabricile de placi. Una este langa Prisma la iesirea spre aeroport, are un panou urias, nu poti rata.


1. O sa caut la mine in oras ( Cluj ) la o fabrica de polistiren. Merci.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 Jan 2008, 01:48 PM
Mesaj #166


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



N-ai pentru ce. Bafta thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2008, 07:29 PM
Mesaj #167


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



The Dude, m-am decis o sa cumpar un aparat cu ultrasunete impotriva rozatoarelor. Ai ceva sa-mi recomanzi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Jan 2008, 10:44 AM
Mesaj #168


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Mesajul tau de deasupra, alaturat avatarului m-a facut sa zambesc.. rofl.gif

Sigur, numai ca trebuie sa ma interesez mai bine. Stiu din auzite ca pe piata ar fi unele italiene, unele englezesti si unele romanesti.

Primele sunt glume, urmatoarele adevaraciuni, iar ultimele..ieftine.
Pe ultimele le poti vedea in vitrina magazinului Electromagnetica de la poarta fabrici cu acelasi nume din Bucuresti-Sos.Sebastian.
Pe primele....e plin internetul de ele.

Ramane sa aflu de la un amic de unde pot fi cumparate alea englezesti.

PS. Alea romanesti sunt functionale dar au fiabilitate proasta.
PS' Ultima Ora: Cica mai sunt si unele germane, nu stim nimic de ele...dar calitatea germana rolleyes.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jan 2008, 05:18 PM
Mesaj #169


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 22 Jan 2008, 10:44 AM) *
Ramane sa aflu de la un amic de unde pot fi cumparate alea englezesti.
PS' Ultima Ora: Cica mai sunt si unele germane, nu stim nimic de ele...dar calitatea germana rolleyes.gif

Am un amic care lucreaza in Londra, daca spui ca alea englezesti sunt cele mai bune, o sa-l rog sa-mi cumpere unul de acolo. Ce as putea d.p.d.v. tehnic sa-i spun sa caute?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 Jan 2008, 09:09 AM
Mesaj #170


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Pe cele de care stiu eu le gasesti aici

Firma asta zice ca le-ar importa din SUA, insa pe produs scrie clar "CE Mark-Made in England".

Prietenul meu, ti-am mai zis de el, a avut o invazie. Casa a fost si multa vreme parasita, asa ca baietii au avut toate conditiile. In plus au pactizat cu pisicile...Se intampla foarte des asa ceva zilele astea...S-au dus pisicile de alta data..

A cumparat dispozitive italienesti, si nu s-a intamplat nimic...Ba mai mult se pare ca soriceilor le-a priit, pentru ca petrecerile lor din pod se inteteau si erau tot mai dese.
A dus dispozitivele inapoi, si vanzatorul i-a aratat ca nu scosese o foita protectoare a membranei oscilante. I-a scos-o el.
Dupa inca doua luni tot nimic. La magazin, vanzatorul i-a spus cica: " daaaaa, probabil ca ati deformat membrana atunci cand ati inlaturat folia protectoare.."

A luat englezesti si astea au functionat...Soriceii au plecat toti cu fruntea in pamant, dar si-au revenit repede intr-un hambar vecin.
Niciun dispozitiv din asta nu va alunga instantaneu vreo rozatoare, ci doar in timp. Le creaza disconfort..cefalee, greturi, varsaturi...migrene... rofl.gif rofl.gif


Important e ca exista o solutie.


Pentru parsi tarusii aia sunt cei mai indicati...dar nu cred sa fie cazul la casa ta.

Bafta thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Jan 2008, 01:33 PM
Mesaj #171


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 23 Jan 2008, 09:09 AM) *
Pe cele de care stiu eu le gasesti aici
Bafta thumb_yello.gif

Multam de informatii, am zis s-o iau din pripa ca de abia am terminat cabana si n-au avut timp sa vina.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 23 Jan 2008, 08:16 PM
Mesaj #172


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Dudule, vad ca esti documentat in chestii "masonice". Stii detalii despre casele in sistem ICF (sau AMVIC, ISORAST, etc, cum le-o mai zice)?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 24 Jan 2008, 11:02 AM
Mesaj #173


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Marduk, ma gandeam aseara...Oare nu cumva sistemul asta ultrasonor va interfera cu albinele de care ai de gand sa te ocupi ??
Eu nu ma pricep prea bine la asta, dar poate ca ar trebui sa te interesezi mai serios inainte sa faci o investitie in sculele alea.

Stiu ca aparatele au o arie limitata de actiune, dar pe de alta parte mai stiu ca animalele simt altfel decat omul si altfel decat insectele...Din cate imi amintesc albinele reactioneaza inaintea cutremurelor de pamant...Nu stiu mai mult, dar cred niste investigatii suplimentare ar fi necesare.



mariusic2, mai, betonul e socotit un material neprietenos. Din acest motiv el este utilizat strict la structuri, si redus pe cat posibil ca pondere participativa in cadrul unei constructii. Citeam undeva ca o relansare a betonului s-ar putea produce pe seama regandirii componentelor si/sau a reevaluarii retetelor dupa care e fabricat. Prin inlocuirea nisipului cu sticla macinata s-a obtinut de exemplu betonul translucid...adica unul care lasa sa treaca in mare masura lumina prin el..Iti dai seama cat e de spuky ??...Cum oare ai locui o casa translucida ??

Oricum, date generale despre sistemul ala gasesti pe net aici

Ce nu se spune e ca acest sistem miraculos care poate conduce la anularea necesitatii unei surse de incalzit iarna si a unei surse de racit (AC) vara e unul cu un defect esential pe care specialistii nu au reusit inca sa il inlature. Betonul mai mult decat orice alt material de constructie de pe planeta are nevoie sa fie aerisit in permanenta. Pentru ca el sa aiba in timp, o comportarea normala trebuie sa i se asigure pe cel putin una din suprafete accesul la aer. Teoria asta e valabila pentru absolut orice material de constructie si pentru orice tehnologie utilizata: cu procedee umede sau cu procedee uscate, dar pentru beton e esentiala. In timp materialele de constructie lucreaza permanent, fie prin procese chimice complexe de oxidare, fie prin schimburi periodice de preluare ori cedare a umiditatii...

Cei care si-au facut astfel de case (Norvegia, Germania si Suedia anilor '90) au avut de furca cu mirosurile, cu mucegaiul sau cu acumularile de umiditate cauzate de capilaritatea betonului. In final au fost nevoiti fie sa practice goluri in izolatie, fie sa renunte integral la cea interioara. Inceputa ca un mare boom pe piata imobiliara tehnologia asta a fost abandonata aproape la fel de repede desi exista o societate romaneasca care construieste inca in draci asa ceva si prin Germania si prin Finlanda (desigur pentru neavizati si respectand o tactica condamnabila de inselatorie...din pacate tipic romaneasca).

Ar mai fi de spus ca tehnica nu e nici macar atat de ieftina pe cat se pretinde. Prin procesele ulterioare de protejare a izolatiei atat la exterior cat si la interior, cheltuielile cresc considerabil ele absorbind in totalitate economiile realizate cu manopera la ridicarea peretilor.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Jan 2008, 11:11 AM
Mesaj #174


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 24 Jan 2008, 11:02 AM) *
Marduk, ma gandeam aseara...Oare nu cumva sistemul asta ultrasonor va interfera cu albinele de care ai de gand sa te ocupi ??
Eu nu ma pricep prea bine la asta, dar poate ca ar trebui sa te interesezi mai serios inainte sa faci o investitie in sculele alea.
Stiu ca aparatele au o arie limitata de actiune, dar pe de alta parte mai stiu ca animalele simt altfel decat omul si altfel decat insectele...Din cate imi amintesc albinele reactioneaza inaintea cutremurelor de pamant...Nu stiu mai mult, dar cred niste investigatii suplimentare ar fi necesare.

Da ar fi o problema, numai ca eu intentionez sa-l montez in interior si din cate am inteles din prezentare, zidurile il ecraneaza. Pe de alta parte stupii sunt la 15-20 m de cabana, nu cred ca vor avea un efect major asupra albinelor. Cel mai mult le deranjaza antenele de telefonie mobila, in preajma acestora albinele parasesc stupul, efectiv dispar. Le mai deranjaza si ciocanitorile mai ales in timpul iernarii, ultrasunetele nu am citit nimic despre asta, dar voi cauta sa vad daca este vreo problema.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 24 Jan 2008, 02:42 PM
Mesaj #175


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



@The Dude Am citit despre o firma din Iasi care construieste pe cadre de beton, iar peretii ii "toarna" din BCU armat. BCU este mai bun dpdv al necesitatilor de aerisire si al radioactivitatii? Ca stiu ca BCA-ul e terorist la radioactivitate.

@marduk sa tii cont sa iti iei un sistem cu mai multe difuzoare, cate un difuzor pt fiecare camera. Si, din cate am cercetat eu, s-ar putea ca, in timp, soarecii sa capete imunitate la sunete. Sa povestesc: am renovat pt diverse scopuri o hala in care se depozitasera cereale. Va dati seama, sobolanime la greu. Am luat un sistem din ala pe ultrasunete de la o firma din Buc (comandat pe net), si l-am montat intr-o camera in care, oricat m-as fi straduit eu sa repar, sobolanii dadeau gaura peste noapte. Am inchis usa, si, in centrul camere am pus o bucatica de sunca. In primele zile, ei au astupat gaurile pe care le facusera, si sunca a tronat in locul in care am pus-o. Cam dupa o saptamana-doua, a disparut sunca, si au aparut noi gauri in pereti. Acum, ca au capatat ei imunitate, sau am avut eu ghinionul sa dau peste un sobolan surd, nu mai stiu. rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post

80 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 11:24 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman