HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

57 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> In Vino Veritas... Bamboocha!, [Cronica lui leirn]
leirn
mesaj 28 Jan 2007, 02:49 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



sunt fericita....am aattea lucruri de facut....muuulte. de fapt, nu am cuvinte. si mi se implinesc dorinte. nu cand vreau, ci cand trebuie smile.gif
tre sa invat...ca sa stau maine degeaba biggrin.gif si mor dupa ele! si dupa culori si supa pisica si dupa toate alea! wub.gif king.gif woot_jump.gif


mi-a venti subit un dor sa ma dau cu sania....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 29 Jan 2007, 10:03 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Sa plece. Mi s-a luat de atatea figuri. Practic, eu platesc gazele si tot io dorm in frig. M-am trezit cu dureri de spate pentru ca era centrala data pe mic. La mine in camera sufla vantul, dar la ei nu, asa ca la se sa fie cald peste tot cand acolo e deja? mad.gif Urasc nesimtirea. Eu am subv.entie, eu acopar plata facturii si a venit in plus cu 10 ron si mi-a cerut sa platesc partea mea din ei, adiq 5. Ce draq, e corect? e corect ca eu sa fac curat si nimeni sa nu tina cont de asta? nu doar ca eu fac curat, da' nimeni nu vrea sa pastreze. ma gandesc cu groaza ca o sa plec cateva zile si o sa gasesc casa vraiste la intoarcere. Eu nu am voie sa vad un film si sa se auda in partea cealalta, cu asta sunt de acord, dar nu sunt de acord ca la mine sa se auda mereu ba tv, ba galagie de la prieteni zgomotosi, ba nush ce film etc. Bataie de joc. E drept , si eu deranjez, ca nu e ap decomandat, dar nu am de ales. pe unde sa circul? pe geam? nu pot, ca nu stau la parter! Nu mai suport. Nu plec de aici. sa se duca unde o sti, ca mi s-a luat sa fac pe femeia de serviciu 1 an jumatate. Si am zis, da' nu am cu cine, iar daca nu fac curat e mizerie; nu suport mizeria! :angry:Pana cand? Las' ca imi caut alti colegi si le zic de la inceput ca aici nu se dau chefuri si se pastreaza curatenia. daca le convine, bine, daca nu, sa ma lase dracului in pace, ca io nu mai ranesc dupa nimeni. Jumatate de congelator e al meu, ca asa mi se pare corect, ei jumatate, noi jumatate. Vin intr-o zi de la tara si gasesc tot congelatorul plin. Io unde sa-mi pun carnea? M-am gandit sa eliberez jumatatea mea si carnea lor sa o pun sub congelator, ca daca e deja congelata nu se dezgheata. Am scos carnea, mi-am pus-o pe a mea si ce aud? "De ce nu o duci pe balcon? tu ai scos carnea din congelator?" "Da." A plecat trantind usa si injurand. E frumos? Normal ca nu e.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 31 Jan 2007, 01:22 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Mare descoperire am facut azi. Iar trebuie sa fac pe psihologul cu mine. Sa incep:
Toata ziua am fost intoarsa pe dos nush de ce....am descoperit o hiba d'a mea. constat ca am devenit cam scortoasa. nu prea sunt toleranta in ce priveste mizeria si galagia...si alte maruntisuri...asta ar fi una. Am mai descoperit ca nu am incredere in oameni. deloc. vorbim, ne ajutam, dar nimeni nu stie de fapt nimic despre mine. si imi e greu sa accept ajutor. nu stiu sa primesc, cu alte cuvinte. cand am facut testele alea, am raspuns la multe intrebari si am vazut ca io nu am probleme in a sta izolata(nu ma gandisem pana acum). bineinteles, nu ma gandesc la pisoi, fara el nimic nu are sens. eu fara iubire traiesc din inertie. asa...nu simt lipsa altor oameni in afara de el. imi place mai degraba sa stau sa citesc decat sa ies in oras. totusi, ma inteleg bine cu lumea, nu am dusmani(din cate stiu io), nu supar pe nimeni, nu ma supara nimeni(ma refer la lucruri importante). De fapt, sunt sociabila, nu sunt timida, stiu sa ascult...dar am retinerea asta...nu am incredere si nu imi prea place sa fiu deranjata....azi , pentru prima data am simtit nevoia sa vb pe mes senger. cu oricine. si am vorbit 3 ore...si la telefon am vorbit. in exterior, totul e bine si frumos, dar constat ca interiorul ascunde ceva....ma gandesc, sa ma analizez aici,( ca io daca scriu, atunci scriu exact ce imi trece prin cap, fara sa gandesc) sau ma duc in pat si ma relaxez?

hm...hai sa scriu, desi ma gandesc serios sa nu mai tin jurnal online...

Problema e ca am pareri diferite de ale altora despre ce inseamna distractie, despre ce inseamna a trai. nu suport cluburile cu muzica ce da dureri in piept, discotecile...imi plac locurile linistite, unde poti purta o conversatie fara a tipa. imi plac iesirile la iarba verde...orice, da' sa fie in aer liber. pentru mine a trai inseamna a face exact ce imi place mie. eu sunt fericita daca am ce citi, daca am lucruri de rezolvat, daca ma uit la filme, daca desenez, daca mananc, daca ascult muzica...cand iubesc. pentru mine asta inseamna viata. nu stiu pe unde am auzit ca oamenii au o stare esentiala care nu se schimba. de exemplu, un cersetor devenit miliardar peste noapte va fi extaziat o vreme, apoi in interior se va calma si nu va fi nici mai fericit, nici mai trist ca inainte....unde vroiam sa ajung? a, da. oamenii nu inteleg lucrurile astea la mine. vorbeam azi cu un coleg. si-i explicam ca fumatul e interzis in facultate. ii ziceam ca fapt divers, ca vorbeam despre fumat, nu aveam de gand sa incerc sa-l conving de ce nu e bine sau sa-i zic sa nu fumeze. pur si simplu ii ziceam asta ca si cum i-as fi zis "in california ploua". asta s-a agitat, zicea ca unde scrie, ca ce daca nu se fumeaza...l-am lasat sa vorbeasca, nu obisnuiesc duc munca de convingere cu oamenii. fiecare crede ce vrea. apoi vorbeam despre sex. normal ca nu o sa ii povestesc detalii din viata mea intima. a zis o chestie si eu am zis ca mi se pare nasol. el a zis ca tre sa fiu open mind, ca deschideri spre nou si alte aberatii. eu zisesem ca nu mi-ar placea mie, nu ca ar fi ceva gresit. in fine, incep sa cred ca el e ala cu probleme, nu eu. Ma gandeam ca problema mea e ca mi se pare ca nu am o problema grava...cum de suporta psihologii sa auda atatea prostii in fiecare zi de la atatia oameni? ca io ma uit ce am scris si ma minunez. da' nu sterg, ca tre sa lamuresc biggrin.gif

Ideea e ca eu am o problema cu oamenii. Imi place sa am locul meu bine definit,imi place sa imi fie respectat spatiul intim pentru ca si eu fac la fel. cred ca am cam exagerat cu chestia asta pentru ca....Io vreau sa le fie bine la toti, vreau sa ajut,
dar am nevoie de singuratate. pisoi are voie sa vina cand vrea, dar alti oameni nu.
Ma enervez din lucruri marunte.


ce draq am tot scris? nu am lamurit nimic cu mine....ma duc sa dorm


Acest topic a fost editat de leirn: 31 Jan 2007, 01:26 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Jan 2007, 01:22 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
leirn
mesaj 31 Jan 2007, 01:45 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Sunt o vaca. Una maaaare. Nu sti sa apreciez ce am si daca nu exista probleme, nu-i nimic, inventez. Am ce mi-am dorit dintotdeauna: iubire. Apoi: am ce manca, am unde sta, cat de cat am si intimitate, am net, am cam tot ce mi-am dorit biggrin.gif ....si am puterea de a construi... iar eu nu apreciez nimic din toate astea frusty.gif
Sunt fericita ca am ceea ce am si imi vine sa plang cand ma gandesc ca altii n-au...si asta ma enerveaza. da' sunt fericita(asta e starea mea esentiala)

Bogat nu e acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie e cel mai putin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 31 Jan 2007, 02:13 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Si totusi....am nevoie de o a 2 a parere. chiar am. mi-ar placea sa ascult parerea lui, dar nu vorbeste cu mine d'astea. se face ca nu ma aude. acum plang. de aia plang, ca e melodia frumoasa si ma adoarme. sa fie. sa fie si tipare, sa fie de toate si orice, ca pe mine demult nu ma mai afecteaza. le vad si gata...sau inchid ochii. dar am nevoie sa vorbesc. si singura persoana cu care as ptea vorbi nu am asculta, nu se dechide spre mine, nu ma lasa sa vad in el si de aia nici eu nu-l pot lasa sa in mine...ca daca as vorbi cu el nu as mai scrie aici si nu ar trebui sa facpe psihologul cu mine. ma simt singura....ma simt bine ca plang....

sa nu uit ca, de fapt, io sunt fericita in esenta. am mancat d'alea de care vroiam io demult. si au fost bune. serios, trebuie sa fac sport mai des.
biggrin.gif drool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 1 Feb 2007, 08:50 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Multe peste toate....as vrea sa pot oferi fiecarui om, timp de o ora pe zi, uitarea. io pot sa uit ce vreau si-mi pot aminti orice, dar asa bine e sa uiti...imi pare bine ca nu mai stiu cine am fost acum 1000 ani, imi pare bine ca sunt ceea ce sunt...am ales alta cale decat aia pe care o vedeam inca de cand eram mica...aia ducea in jos, asta e drmul de aur, pe care pun obstacole din cand in cand, ca sa ma antrenez...am ales...as vrea sa ii fac pe tori oamenii sa stie ca pot alege...dar chiar daca as putea, nu m-as amesteca in vietile lor, dar as fi vrut....
Ce-mi veni sa scriu toate prostiile? de fapt, mie imi e foame si ma enerveaza ca...nu ma enerveaza nimic biggrin.gif. hm....parca as fi beata. nu am mai patit asa ceva. sper ca munca pe care am depus-o io azi in fata calculatorului sa fie cu noroc. ca doar nu am facut bataturi la degete degeaba!
Am atatea de facut...da' mi place smile.gif
Iar mi-am pierdur o zi de invatat, de data asta in scopuri constructive, asa ca maine o sa stau legata de foile alea despre...hm....ce mai conteaza? io sunt fericita. nu stiu de ce, da' sunt. si ieri iar am vazut s.m. si am plans cand plangea luna si dup'aia mi-a placut ca....si acum m-as uita la un film. unu' de step hen k ing, ca nu am mai vazut demult...sau o comedie? unsure.gif sa fie orice, numa sa nu invat! hh.gif
Totusi, io cred ca sunt beata. nu am baut nimic, da'....sau am baut si am uitat? rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 1 Feb 2007, 08:56 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



De aia venisem aici! sa scriu ceva important. am visat ca am omorat un lup. l-am omorat pentru ca vroia sa muste pisoiu'. si-mi parea rau de lup, da' trebuia sa-l omor. asta am visat alaltaieri, ca azinoapte eram intr-o pestera si ma bateam cu nu mai situ cine,...si am mai visat ca scap de ceva rau...
Visele sunt in 2 limbaje: unul pe care il intelege toata lumea, de exemplu visele despre sfarsitul unei ere, vise despre razboaie sau altele...si vise pe care numai persoana respectiva le poate descifra. se zice ca daca visezi caini, ai dusmani. la mine nu e asa, eu cand visez caini patesc ceva frumos, daca e cainele alb, sau ceva nasol daca e cainele ala... cold.gif ...nu vreua sa mai situ de el...visele pot arata variante de viitor...astea nu-mi plac, ca io iubesc surprizele..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 3 Feb 2007, 02:50 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Astia de la nas a au studiat undele magnetice emise de soare, le-au prelucrat si au descoperit ca soarele canta....asa simteam si io inainte sa masoare ei cu aparatele alea...universul respira, pulseaza, e plin de viata si iubire, iar eu sunt parte din el, sunt peste tot si nicaieri....o data am fost pe la.... cred ca am nimerit intr-o adunare...m-au trimis inapoi si nici nu m-au lasat sa-i vad...as vrea sa pot calatori intr-o secunda intr-un miliard de lumi, sa ma scald in culori si sunete...as vrea sa cunosc, dar cunoasterea e periculoasa....caci un raspuns naste inca o mie de intrebari...nu am voie sa cercetez ce ma gandeam...e peste puterea mea de intelegere deocamdata...galaxii si stele...planete...toate vii, toate cu povestile lor...la noapte o sa visez frumos... ma simt...infinita.

Acest topic a fost editat de leirn: 3 Feb 2007, 02:52 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 5 Feb 2007, 03:29 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Imi place senzatia pe care o am dupa ce fac baie si ma parfumez, apoi ma bag intr-un pat cald, colorat si curat...si dorm adanc si linistit cat vreau io. de la o vreme insa am senzatia ca asta nu o sa mai dureze mult...mi se pare ca nimeni nu o sa mai aiba parte se un somn bun peste catva timp...se apropie ceva...ceva rau(asa zic oamenii).
Ma bucur cat pot de momentele astea fiindca simt ca o sa vina vremea cand .....nu vreau sa ma gandesc. mai bine ignor, pentru ca nu pot schimba....deocamdata

Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 5 Feb 2007, 06:52 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Ma relaxeaza sa ascult muzica si sa lucrez in programe....da' autoc.adu nu-mi mai place...mi se pare simplist. de fapt, am nervi. multi. adica nu asa multi, da' multi. nimic nu convine daca e in dezavantaj, numai ca asa e corect. asta e viata...si eu sunt dezavantajata din multe puncte de vedere, pe nedrept, dar.....mai am speranta. eu trec cu vererea, desi am dreptate, dar cand am eu dreptate si ei nu vad, nimic nu se trece cu vederea....astia sunt oamenii....uita ce faci pentru ei. normal ca nu duc gunoiul si nu cumpar....de ce e normal? pentru ca in ultima luna numai eu am dus gunoiul si am cumparat!!!!!numai eu! si pentru ca timp de 3 luni cineva nu a platit chirie, am platit tot noi. m-am saturat. nu imi place sa ii strig omului "ti-am facut, am dus etc.", dar am pretentia ca macar sa isi aminteasca. in fine, o sa am casa mea si o sa setermine cu toate pretentiile si nedreptatile. am si eu partile mele rele, da' ma chinui sa le indrept si nu ii acuz pe altii pentu greselile mele! ce dracu', chiar asa s-a ajuns?
Eu fac in locul pisicului, dar asta nu ma deranjaza. fac in locul lui pentru ca nu are timp si penteru ca vreau. insa in locul altora de ce sa fac? ce, io-s ma-sa? cred ca nici ma-sa nu a curatat atat! e nasol sa nu iti placa mizeria....ca o vezi la tot pasul. numai ca de cata asta nu sunt eu exagerata, chiar e...ca nu-i tot una sa mananci intr-o bucatarie cu sticle goale pe jos si cu pungi de gunoi puse p'acolo. io inteleg ca nu se poate curatenie exemplara, da' nici chiar asa! Si tot ei se supara. acum problema nu e ordinea, ci fac tura aia, care mi e pare normal sa se imparta cum am zis eu, pentru ca 2 oameni intr-un an consuma cat consuma 1 om in 2 ani...ma rog, asa ar trebui. mai ales ca io nici macar nu stateam aici in perioada aia...cu urmatorii colegi o sa stabilesc reguli de la inceput, sa nu existe nemultumiri nici de o parte, nici de cealalta, ca asa e frumos. se pare insa ca unii vor sa fie numai ei multumiti...am tot incercat sa le fac pe toate, dar am obosit. si adica de ce sa ma duc tot io pana acolo sa platesc? io ma duc mereu peste tot, mai putin acolo, pentru ca nici ei nu vor sa se duc ain partea cealalta, asaca mi se pare corect sa se echilibreze. + ca io decate ori am timp ma duc si cand nu e randul meu....da' ori memoria e scurta, ori bunul simt s-a mucegait intr-un colt de unde nu l-au mai scos demult..... mad.gif hh.gif



Mare vaca sunt io iar....mai bine nu ma mai consum, ca oricum nu am ce face, si-i las in durerea lor sa creada si sa zica ce o vrea....nu ma mai intereseaza....fiecare cu p***a ma-sii! daca se oftica, sa se oftice! ce daca nu au dreptate? problema lor.
Io am to ce-mi trebe...am ramas fara bani, da' am pe card....totusi asta mi-a amintit de perioada aia in care nu aveam ce manca si mi-a amintit ca e bine sa apreciez ce am. nu vreau sa mai traiesc asa ceva...nu se uita usor frica de anu muri de foame "la propriu". acum ma pot descurca, am o gramada de porti deschise, insa mi-e frica pentru ca nimic nu e sigur...din punctul meu de vedere, ca exista acte. asta e, nu am incredere nici in mama. si bine fac. Orice ar fi, eu am ales drumul de aur...dar ala trebuie ingrijit, ca altfel cad in prapastia aia...cold.gif ...trebuie sa-mi amintesc ca la mine totul e posibil. imi place viata mea, chiar daca sunt o gramada de rahaturi peste care dau...macar acum nu mai calc in ele biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 5 Feb 2007, 11:25 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



am sters tot. de aia am sters, ca incepusem sa nu mai imi spun mie. incepusem sa povestesc ceva ce nu vreaui sa stiu deocamdata, ceva ce nu vreau sa trezesc...si sper sa nu fie nevoie vreodata...asta nu e bine.

Acest topic a fost editat de leirn: 5 Feb 2007, 11:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 11 Feb 2007, 12:51 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Ceva nu e in regula...nu mai are putere. nu am mai simtit frica, dar tot nu am dormit singura...am rupt orice legaturi intre el si casa , intre mine si el....dar G nu ma primeste. nu stiu de ce. cu ce i-am gresit? sau asa mi se pare mie? sau e vreun test? Oricum, am o responsabilitate si mi-o asum. o sa o apar si o sa....vorbe. Locul ala....ma prinsese si nu imi mai dadea drumul. cat p'aci sa nu plec azi. ma tinea acolo. nu stiu ce mai vrea de la mine, doar am lasat acolo o parte din mine, pe care o sa o iau inapoi candva, ca e periculos sa ma insir in lumea larga...
sper sa nu pierd bursa. o sa invat si o sa reusesc imposibilul. asta e talentul meu. pot face imposibilul sa devina posibil biggrin.gif
"Multe sunt foarte putin probabile, dar nimic nu e imposibil"...nici eu nu as fi zis mai bine smile.gif........am nevoie de o pauza.hehe...nu pauza de viata, pauza da idei....am impresia ca nu vad padurea din cauza copacilor. trec cu vederea ceva important. sper sa nu fie chiar asa de important, totusi smile.gif.
Ma gandeam la steaua aia care se face rosie, vrede si albastra...si galbena. nu stiu cum ii zice. poate nici nu e stea, poate e galaxie. si ma gandeam ca nu au ochi. teoretic, nici nu ar avea nevoie biggrin.gif....

Sunt pe cale sa imi recapat echilibrul ala pierdut din cauza mea. eu l-am stricat, eu il repar. mi-am indus cand eram mica o idee si acum nu mai scap de ea. pana acum cativa ani, mi-a facut bine. acum nu imi mai foloseste si o sa ascp de ea ca ma incomodeaza....in sfarsit, o sa dorm in patul meu, cald si curat...de maine....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 11 Feb 2007, 01:21 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Mintea omului...atat de frumoasa, cu bune si cu rele. ma gandeam ieri cum traiesc furnicile. nu le comanda nimeni, sunt multe si traiesc in armonie....poate ele asa se distreaza, facand provizii....poate la ele munca nu e pierdere de timp, cum credem noi oamenii(eu! biggrin.gif )....frumos. elementalii.

Sunt cu capu' . acum o sa dau 2 ex intr-o zi. si o sa iau 10. ca totul e posibil. biggrin.gif
Vreau.....imie dor de munte, de copaci, de Brazi si pini. de mirosul de rasina. dupa sesiune io plec pe munte. Culori.....multe
CER IARBA FRUCTE PADURE FLORI APA




Acest topic a fost editat de leirn: 11 Feb 2007, 01:23 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 11 Feb 2007, 09:22 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



ENYA Adiemus Superba. am rezolvat cu examenele. o sa las unul pe mai incolo si o sa iau 10. si nu pierd bursa. smile.gif Vreau sa ma joc oblivion. vreau sa ma uit la filme si la desene. si sa ascult muzica....si.... sorry.gif wub.gif
Simt vara. E nefiresc. e ca in visele mele si asta ma nelinisteste. Se intampla exact cum visam cand eram mica. aceeasi atmosfera, aceleasi schimbari....poate si de aia ma cheama muntii...de acolo pot controla. Sunt speriata...nu sunt inca pregatita pentru asa ceva...nu vreau sa renunt la viata mea de acum....imi place linistea dinaintea furtunii in cazul asta. Ce ma fac? am inceout sa ne adunam, sa ne recunoastem, dar oare vom face ceea ce trebuie? uneori imi doresc cu disperare sa nu vina, alteori stiu ca de asta am venit. vreau sa spun cuiva, sa vorbesc, dar nu am cui pentru ca putini inteleg, mai putini vor sa auda. Doar el ar putea sa ma auda, dar nu asculta si fuge de mine. nu ma lasa a-i aminti. nu inteleg de ce fuge. ce o vrea sa uite? are atata putere...si nu vrea sa-mi arate, dar eu stiu. si sper sa citeasca ce am scris aici. dacav citeste, il rog sa vina sa ma intrebe si sa-si deschida mintea in fata mea, ca sa-l las si eu in mintea mea.nu pot sa-i zic direct. pur si simplu nu pot. dar trebuie. vii?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 11 Feb 2007, 09:32 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Ceata de nomazi
Dinspre munti coboara azi
Ceterele suna, ei in cerc se-aduna
Si pornesc nebuna Batacanda.
Sangele-i in clocot, chiote si hohot
Insotesc salbatic Batacanda
Drumu-i volbura de praf
Canta cel vestit taraf
Focul arde si miros de fum
Noaptea cade, dar ei
Danseaza Batacanda
Ursul umbla dezlegat
Caii din copita bat
Tiganci cu ghiocul, iti ghicesc norocul
Si-ti alina focul chiar de nu vrei
Ochii negrii-nteapa, se bea vinul, apa
Iar pamantul crapa sub pasii grei
Focul arde si miros de fum
Noaptea cade, dar ei
Danseaza Batacanda

CARGO - "Batacanda"



Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 11 Feb 2007, 10:04 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Se lasase seara si simteau placut racoarea mangaindu-i....Ceaunul era pus pe foc si apa fierbea. Puse legumele si carnea de vanat sa fiarba. Aromele umpleau aerul de miresme. Ii placea sa miroasa a fum si a iarba. Jarul ii incalzea fata, iar ochii ii straluceau. Iubea satra si tot ce tinea de ea. Ce s-ar fi facut daca l-ar fi zgornit?Ursii...de ei i parea rau. Adevarat, ei hraneau satra, dar parca mai bine ii vedea liberi. "Bine ca sunt doi, sa nu fie singuri", sopti.
Se intinse in iarba si lasa visarea sa-l cuprinda...Stelele aparusera. Cand era mic se intreba de ce nu le poat atinge, ca erau aproape. se urcase intr-un copac, apoi fugise pe un deal dupa ele, dar ele mai departe erau. Se simtea ca atunci..
Gramada de lemne era deja facuta. Lemne uscate, noduroase, numai bune de ars. Acum erau stransi in jurul focului si povesteau. Traiau in aceeasi lume, respirau acelasi aer...erau toti ca unul. Fetele incepura sa danseze....nu erau la ei fete strambe. ochii negri si dintii albi, parul matasos si lucios, trup de nimfa...asa erau ele. Maini delicate impleteau fire colorate si margele, apoi si le prindeau la gat. Svilte de par biciuiau aerul, iar fuste pestrite sa infoiau in vartejul ametitor care ii trimisese pe toti intr-o dulce transa. Aveau priviri de diavolite si zambeau strengareste. Bratele mladioase chemau...


Acest topic a fost editat de leirn: 11 Feb 2007, 10:06 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 12 Feb 2007, 01:48 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



user posted image


.....user posted image


.....

............user posted image

............ ............ user posted image

]

............ user posted image

ERA - "Sacral nirvana"

Atat de frumos....atat de....a beautiful mind...infinit...eu


http://www.geerts.com/jpeg/jpeg-cosmos.htm



Acest topic a fost editat de leirn: 12 Feb 2007, 01:49 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 12 Feb 2007, 02:59 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Vreau sa adun multe culori....Tone de filme si desene de vazut...tone de cursuri de invatat. imi place.
Sunt un pic ingrijorata, dar degeaba. ideea aia e stupida si nu e interpretata bine. Urechile alea cu smocuri in varfuri so ochii mari....toarce. o sa-mi fie dor de ea...Astept. Nu mai e mult si o sa vina. asta e, asa e sa fie....cred ca am stiut dintotdeauna, dar ma simt impacata. fac tot ce pot, iar eu pot orice. absolut orice. smile.gif Miroase a vara....acum e bine, dar...ce mai conteaza?


Acest topic a fost editat de leirn: 12 Feb 2007, 02:59 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 14 Feb 2007, 02:41 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039




Trebuie sa scriu acum pentru altcineva, pentru oricine are nevoie. Scriu pentru ca multi nu stiu cum sa se poarte intr-o relatie. Majoritatea adopta modelul vazut in propria familie...
Vorbesc despre relatia intr-un cuplu, casatorit sau nu, in care exista, bineinteles, dragoste.
In primul rand, a fi implicat intr-o relatie nu inseamna a ii lua libertatea celuilalt sau a ti-o pierde pe a ta. In al doilea rand, relatia de cuplu presupune incredere reciproca si respect reciproc.
Ce inseamna libertate? Libertate inseamna sa fii tu insuti, sa poti merge unde vrei fara sa ai parte de scandal acasa, sa iti exprimi parerile, sa te imbraci cum iti place. Intalnesc cupluri care se cearta din cauza vestimentatiei. Preferintele vestimentare sunt specifice fiecaruia. a-i impune cuiva cum sa se imbrace presupune a incerca sa-i schimbi gusturile, ori astea nu se discuta. Ce daca nu-ti place cum e imbracat prietenul tau? Cat timp el se simte bine, totul e OK. Asta e el, asta e ceea ce-i place. accepta-l asa cum e. Desigur, anumite sugestii sunt binevenite si constructive, dar daca nu sunt urmate nu trebuie sa constituie motiv de cearta.
"Trebuie sa iesim doar impreuna" Afirmatia asta mi se pare falsa. Fiecare are dreptul la intimitate, la momente de singuratate. Daca vrei sa iesi singur/a prin parc, du-te. daca el/ea vrea sa mearga fara tien la un suc/bere, foarte bine. Nu inseamna ca dorinta de a pleca fara tine e totuna cu faptul ca te inseala, ca nu te mai doreste, ca ceva nu e in regula.
Oricat de aprinsa ar fi o cearta, oricat de mult simtiti nevoia, evitati sa va jigniti partenerul/a. Invective ca nesimtit, prost, "femeie usoara" etc. nu rezolva nimic, in schimb dor, sunt tinute in minte si nu fac decat sa stirbeasca respectul reciproc ce ar trebui sa existe. De asemenea, barfirea partenerului/ei este un lucru urat, chiar daca acesta nu are cum sa afle...

Cea mai mare problema e uneori intelegerea faptului ca cel de langa tine e DIFERIT. El/ea are pareri diferite, moduri proprii de a percepe lucrurile. Incercarea de a-l face pe cel de langa tine sa fie intru totul de acord cu tine echivaleaza cu incercarea de a-l schimba si cu neacceptarea. Nimeni nu e perfect, fiecare are defectele sale, iar DIFERIT nu inseamna mereu GRESIT.

Increderea. Ce inseamna ea? Oare sa insemne faptul ca esti convins/a ca timp de 50 de ani nu te va insela? nicidecum. Increderea vine din convingerea ca intre voi exista dragoste. Existand dragoste, cel de langa tine nu va simti nevoia sa te insele, dar daca totusi se intampla este din gauza unor rataciri de moment, dar dragostea pentru tine nu dispare. Se urmeza foarte des modelul asta : "m-a inselat, nu vreau sa mai fim impreuna". De unde atat de drastica viziunea asta? Oameni suntem, toti gresim. e in natura noastra. Sexul este cateodata doar...sex. Suna dur, dar este un adevar(valabil nu numai la barbati smile.gif ) Dorinta sexuala are muuulte "butoane". Uneori se intampla intre oameni reactii pur chimice. suna urat, dar se intampla....Hm, oricum as da-o, unui bolnav de gelozie nu cred ca ii ofer prea mare ajutor...
wink.gif



Am scris din dorinta de a-i face pe oamenii care se iubesc cu adevarat sa inteleaga ca nimic nu e mai important ca dragostea lor, numai ca ea, dragostea, trebuie ingrijita, caci nu piere si nu se naste, ea doar...e. Insa daca e improscata cu noroi se ascunde adanc in suflet si atunci credem ca s-a dus....si totul devine gri...totul din cauza refractaritatii pe care o avem unii mai mult, altii mai putin, fata de nou si fata de ceea ce e diferit de noi....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 15 Feb 2007, 01:27 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Superba. pur si simplu superba. combinatia de culori perfecta, contrastele potrivite....descrie linistea dinaintea furtunii....sau dupa....nu mi-am dat seama.
Nu mai pot ignora, nu mai e doar imaginatia mea. acum e pe bune si se intampla chiar acum. nu opresc nimic,asa e cel mai bine.

Mie imi place pamantul. respira, e plin de viata si culoare....imi e greu sa vad...dar se poate. mi-a pierit tot cheful. nu mai vreau. imi place asa cum e acum si ma sperie gandul ca nu o sa mai fie.

am vazut un videoclip de la rammstein. mai bine nu ma uitam, ca ala moare si aia traieste, iar pe mine chestia asta ma dispera. ori mor am2, ori traiesc am2!

Macar sa pot vedea cum se termina. adica ce, io ma chinui degeaba ca sa nu prind partea cea mai interesanta? ori ma lasa de la inceput pana la sfarsit, ori deloc. "ai grija ce-ti doresti..." Ce o sa fac? unde o sa mergem? nu avem unde, asta e toata faza. inchisoare. iar am visat camera aia, ca veni vorba. mereu visez camere si coridoare ascunse in casa aia. imi plac, da' e creepy si spooky. labirinturi. mereu gasesc iesiri. ma enervam in max pa in ca io gaseam iesirea prea repede. mai era o parte in KOT OR si disperam cand vedeam ca in 30 sec io ajungeam unde trebuie.hm....Nu se mai poate. trebuie sa fac ceva. o solutie ar fi sa ignor, pentru ca nu pot schimba. alta ar fi sa ma pregatesc, ceea ce presupune sa pierd timp si energie pentru lucruri ce s-ar putea sa nu-mi foloseasca. MAcar de as avea cu cine vorbi despre asta. adica, am cu cine vorbi, dar e un subiect tabu. din reflex. de ce atata mister, de ce tacere? asta e.

Poate de aia nu vad finalul, poentru ca nu vreau. Trebuie sa o chem mai repede inapoi. da' fara ea, se duce naibii toata munca mea de 2 ani incoace. cime mai are grija acolo? nimeni. eu am primit cheia, eu ingrijesc. vreau carti. maine imi cumpar. sper sa aiba volumele care-mi lipsesc.


Acest topic a fost editat de leirn: 15 Feb 2007, 01:28 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 16 Feb 2007, 06:15 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



cum faci tu de iti apare verde?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 16 Feb 2007, 09:34 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



biggrin.gif vad ca ai reusit si tu sa faci verde
.[.color=lightgreen .] text [. /color .]
.[.color=darkgreen.] text [/color.]
.[.color=green.] text [/color.]
.[.color=cyan] text [./color.]

ignora punctele!


P.S. Data viitoare as prefera sa imi pui intrebari folosind PM. multumesc.

Acest topic a fost editat de leirn: 16 Feb 2007, 10:48 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 16 Feb 2007, 11:02 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Azi-dimineata am reusit sa fac ceva extraordinar. si a mers. hm...ce face omu' cand vrea... biggrin.gif Totusi, mi se pare cam periculos, mai ales ca nu stiu toate datele....mai bine apelez doar in cazuri de urgenta. mi se pare insa ciudat sa visez de 2 ori aceeasi chestie si sa se si intample. parca nu-mi plac chestiile astea, dar parca sunt....folositoare. daca ar fi sa aleg, as prefera sa nu mi se mai intample. oare mint? nu-mi dau seama...de obicei realizez imediat cand incerc sa ma mint si remediez...se intampla rar sa vreau sa ma mint, iar acum chiar nu stiu ce ar fi mai bine...si nici nu conteaza biggrin.gif Ce a fost, uitat sa fie.... smile.gif

Mi-am luat cartea. superb. absolut mirific. chiar trebuie sa ma apuc de scris...dar e la fel ca si cu desenatul....nu pot decat atunci cand simt, altfel nu are rost...io cred ca asta e adevarata arta: poriectarea sentimentelor, de orice fel, in lumea reala. Cele mai frumoase desene sunt alea care exprima sentimente. la fel si melodiile, si poeziile ....toate alea. de ce? pentru ca....ma mai gandesc. ce-mi veni sa discut despre arta? si totusi...Dali ala stia el ce stia biggrin.gif .
Arta nu se critica...de unde si vorba "nu te poti **** in gusturile omului!" rofl.gif

Altceva vroiam io sa scriu acum ,dar nu mai pot....o sa-mi zic altadata....tot vaca raman. cand imi e bine, ma apuca frica sa nu fie iar rau. deh, cine se arde cu ciorba, sufla si-n iaurt. o sa inventez iaurtul fierbinte! Mai bine ciorba rece. parca aia deja exista....hm, iar mi-a luat-o tehnica inainte biggrin.gif

Acum totul depinde de mine...asa ca mai bine nu imi fac griji. "Nu te gandi la trecut si nu visa la viitor"


Acest topic a fost editat de leirn: 16 Feb 2007, 11:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 16 Feb 2007, 11:43 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



scuzati
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 17 Feb 2007, 10:36 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Oare unde e limita? Mai aveam un pic si treceam, dar m-am oprit. probabil ca stiu eu ce stiu daca nu m-am lasat sa trec pana acum...Inca ma mai gandesc daca e bine. mai bine sa vina cate putin, asa cum a fost ieri. si a fost foarte bine. totusi, am ramas fara energie atunci. nu stiu daca de aia sau de la stress..Am vazut ceva ce m-a eranjat, de aia am si oprit. O sa inteleg, o sa invat, apoi o sa controlez, ca doar face parte din mine. Deocamdata o sa reflectez la ce am descoperit...

Iar ma cheama. sau pur si simplu vreau io sa ma duc? radacinile sunt adanci si sunt acolo...Catacombe. Trebuie sa fie pe undeva. o sa le gasesc. sunt sigura ca sunt si acolo, sunt si povesti despre ele....chiar vreau sa ma duc. nu mai vreau la nici un munte pentru ca acolo unde tre sa mergem suntem prea multi si e.....nu e ce trebuie. nu e munte propriu-zis, e mai mult amagire. nu-mi place. mi se pare ca as pierde timpul daca as merge...da' omu' a rezervat locuri si nu-mi place sa incurc. da' pur si simplu nu vreau. nu acolo si nu... Eh, sunt io cu capu', de aia biggrin.gif Vreau sa am vacanta, nu batai de cap...vreau sa citesc si sa stau cateva zile fara sa am ceva domestic de facut, cu toate ca daca ma duc unde vreau io stiu ca o sa ma deprime, ca o sa-mi para rau si cand ma duc, si cand plec. Daca nu ma duc la "munte" o sa se supere pe mine. daca nu ma duc la tara, iar o sa se supere ai mei. ce sa fac io? ia sa nu ma mai duc nicaieri biggrin.gif Nununu....tre sa ma duc la tara. am hotarat. la munte? ma mai gandesc....poate cu alta ocazie. De fapt, e mai mult munte la mine la tara decat acolo....copacii....Si o sa ma plimbe dupa ghiocei, iar eu o sa astept sa ma intorc...si o sa-mi placa sa stau langa soba cu pisica dupa ce vin de la frig. m-am convins! ma duc la tara, unde e muntele, si G, si.....ma duc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 17 Feb 2007, 03:39 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



http://www.kepguru.hu/hatterkep.php?id=6718&res=s

http://www.kepguru.hu/hatterkep.php?id=6177&res=s


Am stabilit. nu am duc la nici o cabana smile.gif ma duc la mine la tara, unde e munte si are curat....si... smile.gif


ERA - "Angel" fara cuvinte.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 17 Feb 2007, 04:16 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Make the moove, cast the spell

Marea era casa ei. Iubea senzatia de infinit data de apele adanci, peisajele multicolore....insa nu mai putea ignora singuratatea ce venea dinspre...nu stia de unde. Ceva nu era bine. Parca nu mai apartinea apelor. Merse pe pamant sa se regaseasca. Putea sa curga inapoi in mare cand vroia, nuami sa gaseasca un loc cu apa in care sa intre....Dupa cateva ore de plimbat prin paduri, intra intr-un rau. De acolo ajunse inapoi acasa. Apa o adormea, nu o lasa sa strige, o ingradea. Pustiul....el o oprea. Nu mai vedea frumusetea marii pentru ca nu mai ajungea in adancuri. tot ce reusea sa faca era sa se scufunde la doar cateva zeci de metri. Rece. Totul era rece si intunecat. Deodata se trezi din vis. Nu era fiica marii iar aerul proaspat o izbi in fata..uitase geamul deschis si adormise. Rar visa marea, dar mereu apa ii aducea prevestiri. Prevestiri despre trecutul indepartat, asa le zicea. In visele astea vedea trecutul. Acum stiu de ce nu ma atrage marea. Imi da o senzatie puternica, deja-vu. Am fost candva langa mare, intr-un far. Oribil.
Ce-mi veni cu marea? Ca mie imi place apa. oricum, visul ala m-a facut sa inteleg...iubesc adancurile marii, insa gasesc respingatoare starea data de suprafata lina si cerul innorat impreuna.

Pan' la urma, merg codurile HEX
smile.gif

Acest topic a fost editat de leirn: 17 Feb 2007, 04:29 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 17 Feb 2007, 04:22 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Soare. Imi place soarele. si cerul senin...si brazii. Pietre fierbinti de soare dorm langa rau. Iarba multa si deasa....ce creste perpendicular in poiana rofl.gif
Ma duc sa citesc....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 18 Feb 2007, 01:29 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Provocarea secolului: am de invatat o carte in 2 zile....cu desene, demonstratii, alea alea. Imi promit ca o sa fac imposibilul si o sa iau 10...e bun si 8, ca-mi iese media, da' io's experta in a realiza imposibilul...totusi, ma duc io aucm la scoala sa vad exact pe ce data e ex...poate am noroc is se da peste 3 zile, nu peste 2...Si dup'aia plec. dup'aia ma intorc si ma joc pana in sesiunea urmatoare biggrin.gif
Vreau alte carti, ca p'aia de o cumparasem am citit-o...Hm, trebuie sa ma duc la biblioteca aia ca acolo mereu aduc "prospaturi", pe cand aici abia daca gasesti cartile legate de facultati....nu-mi place. Am platit o gramada sa-mi fac permis si nu gasesc nik...urat din partea lor. Ce mai conteaza? io oricum fac rost....Imi pare rau ca am lenevit 2 zile....puteam sa invat in timpul ala...si acum nu mai aveam probleme. Nu-mi place sa lucrez contra timp, dar e curios ca atunci cand se intampla, io-s prima smile.gif ...o fi de la ciocolata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 19 Feb 2007, 10:39 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Ma uit si ma minunez...oamenii de acolo chiar nu vor sa inteleaga. Nu situ de ce im bat capul. Am auzit cea mai mare aberatie: "Cand fac rau, ma simt important". Chiar atat de mare sa fie nevoia omului de a fi bagat in seama? chiar atat de putina incredere au unii in ei incat simt nevoia sa faca astfel de lucruri? Damn, io am vazut si auzit multe, inteleg orice, dar asa oameni ingusti la minte, mai rar...
Am invatat cartea aia nenorocita, dar mi se pare ca nu mai stiu nimic. acum imi doresc sa mi se intample ce nu mai vroiam: vreau sa visez subiectele. pana aucm, metoda nu a dat gres biggrin.gif ....si uite asa cad in propria-mi plasa. promit ca e ultima data, promit ca nu mai fac asa ceva, dar chiar trebuie. In =, nu fac la nimeni rau. unii copiaza, eu visez subiecte biggrin.gif ....si asa, nu mi s-a intamplat de rpea multe ori pana acum....macar atat. Io zic ca merit. Am inteles materia aia nefolositoare, stiu in mare ce se intampla pe acolo, dar vreau sa stiu exact ce o sa-mi pice, ca sa ma pot trezi sa repet chiar partea aia, nu toata cartea. Nu-mi place de mine acum. In loc sa repet, scriu aici. si nici macar nu-mi place sa vad in viitor. e cel mai mare blestem pentru mine. de aia uit ce visez in legatura cu asta, dar acum....e altceva. e ceva inofensiv, nu? hh.gif Oare ar fi bine sa-mi inhib capaciateta asta, care oricum nu e exacta si se intampla din an in paste? Poate...dar dupa examenul de maine biggrin.gif Hm, am descoperit noi metode de a invata....si asta folosind memoria de lunga durata. Pot memora orice, in scurt timp, dar inca mai lucrez la asta....iar ma joc cu ce nu cunosc...Sunt obosita. vreau sa vina ziua de maine, ora 13:00, cand io o sa fiu acasa si o sa fac o baie fierbinte, mananc, apoi o sa dorm, si dup'aia ma joc. Exact in ordinea asta. Pana la urma, daca pierd bursa nu e sfarsitul lumii, dar...de ce sa renunt inainte de lupta? O sa fac tot ce pot si nu o sa pierd nici o bursa! am zis! Treci sa inveti, ca noaptea e lunga
cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 20 Feb 2007, 01:05 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Am dat cel mai greu examen din viata mea. Si am luat 9 smile.gif . Acum ma simt libera...nu stiam ce importanta e bursa asta pentru mine, da' o merit! biggrin.gif
Maine plec....ma duc...si vrea sa mergem dupa ghiocei.poate cu masina biggrin.gif
Azi e ziua mea in care ma odihnesc si ma joc pana nu mai pot...Sunt fericita. Imi pare bine ca am ceea ce am, chiar daca e vorba si de lucruri simple...mai bine ca acum n-am mai dus-o niciodata.
Sunt o genie biggrin.gif Aberez. nu am ce scrie ca nu am cuvinte...da' sunt fericita. biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 25 Feb 2007, 08:44 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Sunt racita. Acum stau in cuva mea verde care fierbe si astept sa ma fac bine. M-am intors. Am finalizat ce trebuia sa fac demult...a plecat. Nu se mai cearta nimeni cu nimeni, le merge bine...aia mici nu se mai trezesc plangand. A plecat. Nu l-am distrus. l-am schimbat, i-am pus interdictie si mi se pare ca e in casa aia...nu mai conteaza. din partea mea, e liber, dar are area interdiction. EU sunt stapana acolo. locul ala e al meu si e responsabilitatea mea. Faca-se voia mea. Si s-a facut.
Unchi-meu....a zis niste chestii....nu stiu de unde stie, ca e cam dobitoc de felul lui...a zis ca sunt constructiva, nu distructiva...tocmai descoperisem si eu chestia asta...si ca eu o sa fiu fericita, ...ca sunt rafinata....de unde stie? o fi adevarat ca betivii si nebunii spun adevarul? biggrin.gif Hm, cred ca era atasat de el...dar el a plecat. poate de la el stia. Inca mai am indoieli daca am facut bine sau nu ca l-am trimis de acolo. Eu m-am format cu el, m-a invatat multe. In casa aia mai sunt 2 copii care ar avea ce invata de la el, dar fara el e mai bine. Acum e liniste. Imi pare rau de el si nu stiu unde sa-l trimit...o sa-l las o perioada in casa aia singura. oricum, am fost o doamna si nu l-am trimis de unde a venit. mi se pare ca l-am facut sa uite chestia asta... Nu o sa mai dorm singura acolo, pot sa-l aduc inapoi daca imi mai e frica. Am lasat banshee sa pazeasca locul. ea, cu sceptrul ei, loveste in pamant, iar pamantul o asculta si flacarile cresc din el acolo unde candva era intuneric si tristete. acum e....pace. Pax. EU. Am facut ce am crezut mai bine pentru ei si pentru el. nu regret nimic si accept consecintele.
Am visat ca inot. Eu in vis nu stiam sa inot, ca nici asa nu stiu, dar pluteam. de data asta ma inotat. mai mult, m-am scufundat in apa aia adanca sa vad daca pot iesi la suprafata. stiam ca pot, ca io pot orice. si am iesit fara greutate. Asta a fost inainte sa-l pot dezradacina de acolo. asta e cuvantul. l-am dezradacinat...da' erau pseudoradacini...totul e bine in lume biggrin.gif
M-am trezit azi-noapte in discoteca. Mie mi-au zis ca mergem la un suc, nu in dugheana aia unde vroiau sa stea toata noaptea...am vrut acasa si m-am dus. Nu-mi plac discotecile. mai ales aia. Drogati, curve, betivi, figuranti, manele, fum de tigara, zgomot si mizerie. In 2 cuvinte: "La dolar". biggrin.gif Ce bine a fost dup'aia cand am ajuns acasa.
Ma simt bie. acum trebuie sa am grija acolo. sa ma duc periodic. G. e un "jmecher". A stricat o camera de filmat, ca nu vroia sa fie filmat. si cred ca m-a vindecat de o chestie... Si el are grija de locul ala. Toti o sa avem.



Fie să renască numai cel ce har
are de-a renaşte, curăţit prin jar,
din cenuşa-i proprie şi din propriu-i scrum,
astăzi, ca şi mâine, pururi şď acum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 1 Mar 2007, 10:46 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Ce o fi asta? SPERANTA. Ea tine in viata oamenii cand dau de greu....atunci cand totul pare pierdut, ea, speranta, ii ajuta pe oameni sa continue. Intr-un fel, speranta e legata de faptul ca nimic nu e imposibil...Ia-i omului sperantele, pe toate, si se va pierde.Curios lucru. Ciudata capacitate a oamenilor, de a spera...O face parte din natura umana? o fi vreo adaptare ce a durat mii de ani? hm....cred ca e un talent al oamenilor.
Iar io am atatea speranteeeee ... biggrin.gif

Mi-am gasit cartea aia. nu prea-mi place sa citesc la calculator, da' avand in vedere ca visam si noaptea ca am gasit-o, o sa o citesc....sau sa ma uit la desene? sau sa vad filmu'? rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 1 Mar 2007, 08:04 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Poi da, fac si io un ban cinstit si meditez copii. Io stiu, sa mai iau 2-3 pe langa aia, sa meditez si la engleza? nee...mai bine doar la mate. Da' daca ii meditez p'aia si ma duc si la scoala, io cand mai traiesc? las ca e bine asa cum e acum, ca nu-mi lipseste nimic...doar chef sa ma apuc de proiectele alea(alti bani cinstiti! biggrin.gif )
Cand imi merge bine, ma apuca frica sa nu pierd tot ce am....dar frica pazeste pepenii, nu?
Imi place patura mea albastra si pufoasa. Si filmu'. Si desenele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 2 Mar 2007, 01:07 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Aşteaptă, tremurând, palid ca cenuşa veche de o zi dintr o sobă, aşteaptă trei ore în faţa acelei debarale blestemate, te¬mându se să mai intre, temându se de mâna verde şi de ochii galbeni, din ce în ce mai sigur că tata a murit. Iar când tata revine în cameră, spre împlinirea celei de a patra ore, nu din debara, ci pe uşa dintre dormitor şi holul de la etaj – uşa DIN SPATELE lui Richard –, când se întâmplă asta, Richard alungă fantezia odată pentru totdeauna; Richard neagă fantezia; Richard refuză să aibă de a face cu fantezia, sau să trateze cu ea, sau măcar să ajungă la vreun compromis. În mod foarte simplu, s a săturat definitiv. Sare n picioare, fuge la taică său, la iubitul Morgan Sloat, şi îl îmbrăţişează atât de strâns, încât îl vor durea braţele toată săptă¬mâna. Morgan îl ridică în aer, râde şi l întreabă de ce i aşa de palid. Richard zâmbeşte şi i spune că probabil nu i a priit ceva la micul dejun, dar acum se simte mai bine şi îşi sărută tatăl pe obraz, şi i simte mirosul drag, de sudoare, amestecată cu colonie Raj. Şi, mai târziu, în aceeaşi zi, îşi ia toate cărţile de poveşti – Cărticelele Aurii, albumele cu decoruri pliante, cărţile Ştiu Să Citesc, co¬lecţia avându l ca autor pe Dr. Seuss, Cartea Zânei Verzi pentru Tineret –, le pune într o cutie, coboară cu cutia în pivniţă şi îşi spune: „Puţin mi ar păsa dac ar veni acum un cutremur, ar căsca o crăpătură în pământ şi ar înghiţi toate cărţile astea până la ultima. De fapt, ar fi o asemenea uşurare încât probabil aş râde toată ziua şi probabil aproape tot weekendul." Acest lucru nu se întâmplă, dar Richard simte o mare alinare când cărţile sunt închise în dubla beznă – bezna cutiei şi bezna pivniţei. Nu se mai uită la ele niciodată, la fel cum niciodată nu mai intră în debaraua cu uşa pliantă a tatălui său. Şi chiar dacă uneori visează că e ceva sub patul sau în debaraua lui, ceva cu ochi nătângi şi galbeni, nu se mai gândeşte nicicând la mâna aceea verde, acoperită cu ventuze, până când soseşte straniul soroc la Thayer School şi izbucneşte în lacrimi cu care nu e deprins, în braţele prietenului său Jack Sawyer.
S a săturat defînitiv.

Stephen King - "The Talisman"



Acest topic a fost editat de leirn: 2 Mar 2007, 01:08 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

57 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 03:36 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman