HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Fumatul In Locurile Publice
Oiski-Poiski
mesaj 1 Oct 2007, 08:37 AM
Mesaj #141


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



De aia ma gandeam eu ca daca lumea nu mai cumpara tigari impuscam doi iepuri dintr-o lovitura: ei nu mai fumeaza si sunt mai sanatosi iar ceilalti nu mai trebuie sa spele asa de des hainele.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Oct 2007, 08:48 AM
Mesaj #142


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Afrodita @ 22 Sep 2007, 04:01 PM) *
daca sunt la asteptat de autobuz si vreau sa fumez, ma duc mai departe, pitita intr-un colt sau langa un geam de magazin, ca sa nu-i afum pe aia de asteapta autobuzul si nu fumeaza. Si ma mai si duc in asa fel incat vantul sa nu bata fumul inspre ei, ci in directia opusa, caci se poate mereu biggrin.gif
Daca sunt cu amici nefumatori intreb mereu daca pot fuma in preajma lor. Daca spun nu, atunci ma duc deoparte, unde incerc sa nu afum pe nimeni.

Dar recunosc ca a trebuit ceva timp sa realizez asta, dar o faceam din Ro totusi biggrin.gif

Si din cauza faptului ca ma port asa cum am spus, consider o tampenie sa-mi fie interzis fumatul in spatiu deschis.

Daca ar face toti ca tine nu ar fi necesara interzicerea... Insa esti printre foarte putinele exceptii...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 1 Oct 2007, 04:47 PM
Mesaj #143


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



eu fumez si o fac pe banii mei si pe sanatatea mea. are cineva ceva impotriva?

imi aprind tigara unde vreau si cand vreau. in general ma retrag intr-un colt. nu ca mi-ar pasa mie de nefumatori, mi se rupe, ci pentru ca nu-mi place sa fiu deranjata de nefumatori. cat stiu aia da din gura ceva de speriat. io tin tigara-n mana, pufai din ea si-mi vad de treaba, nu bat pe nimeni la cap. in general tigara e si pretextul meu de a ma izola de ceilalti. de exemplu de alfa-mame, alea cu 2-3 copii la activ si saci de idei in spate. sau de babe care mi-ar da sfaturi si la cum sa-mi tai parul. sau de masculi ce vor neaparat sa-mi povesteasca ce-o vazut facut etc etc.
dupa parerea mea fumatorii is mai putin galagiosi. isi vede fiecare de fumul lui si basta. nefumatorii toaca-ntruna. parca n-ar sti ce sa faca cu limba.


Acest topic a fost editat de Sushi: 1 Oct 2007, 04:52 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Oct 2007, 04:47 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Serenity
mesaj 1 Oct 2007, 06:33 PM
Mesaj #144


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Si eu am fumat si am perioade cand fumez, si tocmai pentru ca fumez imi dau seama cat de tare deranjeaza fumul pe cei care nu fumeaza. Nu rezist sa stau in fumul altuia (daca nu am si eu o tigara aprinsa) si de obicei iau si atitudine... adica in cazul in care nu m-a intrebat daca ma deranjeaza, il/o rog sa-mi mute scrumiera sau sa se multe el/ea in asa fel incat sa nu-mi mai ajunga fumul in nas. Cat despre fumatul in masina, mi se intampla des ca soferul sa fumeze cat timp eu sunt in dreapta si nu fumez si-atunci e jale. Pentru mine. Si pentru el, daca imi permit sa fac scandal devil.gif

P.S. De ce sunt fumatorii atat de defensivi? Nu e logic si rational sa 'poti sa faci ce vrei atat timp cat nu deranjezi pe nimeni'? E chiar atat de greu sa fi mai putin egoist si sa tii cont si de cei din jurul tau? Eu, tocmai pentru ca stiu cat e de suparator fumul pentru cineva care nu fumeaza, incerc sa ii menajez pe nefumatori....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 1 Oct 2007, 06:53 PM
Mesaj #145


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE(Serenity @ 1 Oct 2007, 06:33 PM) *
Si eu am fumat si am perioade cand fumez, si tocmai pentru ca fumez imi dau seama cat de tare deranjeaza fumul pe cei care nu fumeaza. Nu rezist sa stau in fumul altuia (daca nu am si eu o tigara aprinsa) si de obicei iau si atitudine... adica in cazul in care nu m-a intrebat daca ma deranjeaza, il/o rog sa-mi mute scrumiera sau sa se multe el/ea in asa fel incat sa nu-mi mai ajunga fumul in nas. Cat despre fumatul in masina, mi se intampla des ca soferul sa fumeze cat timp eu sunt in dreapta si nu fumez si-atunci e jale. Pentru mine. Si pentru el, daca imi permit sa fac scandal devil.gif

P.S. De ce sunt fumatorii atat de defensivi? Nu e logic si rational sa 'poti sa faci ce vrei atat timp cat nu deranjezi pe nimeni'? E chiar atat de greu sa fi mai putin egoist si sa tii cont si de cei din jurul tau? Eu, tocmai pentru ca stiu cat e de suparator fumul pentru cineva care nu fumeaza, incerc sa ii menajez pe nefumatori....


tocmai ca eu inca n-am vazut pe nimeni sa nu intrebe daca nu deranjeaza fumul inainte de a-si aprinde tigara sau sa nu se retraga undeva. dar ma rog, nu asta este problema...
cat despre a face scandal soferului nu stiu ce sati zic... eu as inhala asteptand sa ajung la destinatie decat sa risc sa-i creasca aluia tensiunea si sa nu mai poate fi atent pe unde si cum conduce tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 1 Oct 2007, 06:59 PM
Mesaj #146


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Pai crezi ca scandalul meu are vreun efect? laugh.gif Il doare fix in cot ca ma inverzesc de la atata fum... rofl.gif Oricum, nu sunt absurda.. persoana de care vorbesc fumeaza practic tigara de la tigara. Tot ce am cerut eu e sa faca pauza de 5 minute intre tigari tongue.gif

Eh, la noi sunt foarte rari aia care intreaba sau se retrag. Majoritatea nu tine cont de nefumatori...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 2 Oct 2007, 10:47 AM
Mesaj #147


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mai sunt si care intreaba. isi aprind tigara si apoi spun "nu-i asa ca nu va deranjeaza?" iar in secunda doi nu te mai aud smile.gif



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 2 Oct 2007, 02:43 PM
Mesaj #148


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



de o gramada de ani s-au facut separe-uri pentru fumatori in bruri si restaurante. tocmai ca sa nu trebuiasca sa se suporte unii pe altii. asa ca nefumatorii fac, dupa parerea mea, pe victimele. si acuma se simt si mai frumosi si mai destepti de parca legea asta cu interzisul fumatului ar fi o pedeapsa bine-meritata de dracii de fumatori.
Io zic ca toleranta trebuie sa vina de ambele parti.
Si in momentul in care vine asa o lege care interzice unele-altele ma intreb daca nu e cumva inceputul unui soi de dictatura??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Oct 2007, 07:29 PM
Mesaj #149


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Sushi @ 2 Oct 2007, 03:43 PM) *
Io zic ca toleranta trebuie sa vina de ambele parti.

Si io zic la fel. Uite ce tolerant sunt: nu am nimic cu fumatorii, pot sa fumeze oricat si oriunde doresc ei, atat timp cat niciun nefumator nu le inhaleaza fumul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 2 Oct 2007, 08:15 PM
Mesaj #150


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE(abis @ 2 Oct 2007, 07:29 PM) *
Si io zic la fel. Uite ce tolerant sunt: nu am nimic cu fumatorii, pot sa fumeze oricat si oriunde doresc ei, atat timp cat niciun nefumator nu le inhaleaza fumul.


da ce ma fac daca am tigara aprinsa-n mana si fuge careva in directia mea ca vrea sa converseze cu mine? sa bag viteza?

Acest topic a fost editat de Sushi: 2 Oct 2007, 08:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Oct 2007, 08:50 PM
Mesaj #151


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pai ziceai ca toleranta trebuie sa vina din ambele parti... Eu ti-am zis cum se vede din partea mea. Din a ta ce inseamna "toleranta"?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 2 Oct 2007, 09:00 PM
Mesaj #152


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE(abis @ 2 Oct 2007, 08:50 PM) *
Din a ta ce inseamna "toleranta"?


din a mea inseamna sa nu-mi tina nimeni morala sau evidenta la cate tigari cum si unde le fumez ca aia e absolut numai treaba mea.
eu sa stii ca oriunde merg, inclusiv in vizita, ies pe balcon sau in fata cladirii sa fumez. Chiar daca gazdele insista ca pot fuma si in incapere c-o sa deschida geamul. Imi iau gecutza si ies. Daca la careva ii pica nasul ca-mi miros mie hainele sau parul a fum sa fim seriosi... am intalnit si nefumatori urat mirositori.
In restaurante nu ma asez in departamentul pentru nefumatori ci stau cuminte la masa mea si-mi vad de treaba. Nu stiu cum e in romania, aici inca n-am intalnit restaurant care sa nu aiba delimitate mesele pentru fumatori si cele pentru nefumatori. Cand intri pe usa prima intrebare e "Raucher, nicht Raucher?" La fel a fost si in Italia pana nu s-a introdus legea cu interzisul...deci m-as indoi ca in germania sa nu fi putut gasi un restaurant unde sa poti manca fara sa inhalezi fumul cuiva.

Ideea este ca mie daca la ora X mi se pune pata de-o tigara ma invart pana gasesc un locsor al meu si-o fumez.

Acest topic a fost editat de Sushi: 2 Oct 2007, 09:02 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 2 Oct 2007, 10:20 PM
Mesaj #153





Guests






QUOTE
Ideea este ca mie daca la ora X mi se pune pata de-o tigara ma invart pana gasesc un locsor al meu si-o fumez
ohyeah.gif La fel ca mine devil.gif Si chiar nu am nici o placere in a-i afuma pe altii, de aia ma bucur ca la faculta - nush cum s-a facut - da' toti din grupul nostru suntem fumatori biggrin.gif 6 inshi fericiti in pauze biggrin.gif Ah si se fumeaza afara, la vreo 200 metrii de intrarea principala harhar.gif Indiferent ca ploua au ba si aici ploua nu gluma biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 3 Oct 2007, 01:35 AM
Mesaj #154


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE(Sushi @ 2 Oct 2007, 03:43 PM) *
de o gramada de ani s-au facut separe-uri pentru fumatori in bruri si restaurante. tocmai ca sa nu trebuiasca sa se suporte unii pe altii. asa ca nefumatorii fac, dupa parerea mea, pe victimele. si acuma se simt si mai frumosi si mai destepti de parca legea asta cu interzisul fumatului ar fi o pedeapsa bine-meritata de dracii de fumatori.
Io zic ca toleranta trebuie sa vina de ambele parti.
Si in momentul in care vine asa o lege care interzice unele-altele ma intreb daca nu e cumva inceputul unui soi de dictatura??


Unii nefumatori o fac pe victimele si unii fumatori sunt nesimtiti... cam asa sta treaba. Intr-adevar, unii nefumatori chiar intrec limita cu intoleranta si prejudecata, iar unii fumatori n-au nici cea mai mica urma de bun simt cand fumeaza. Hai sa nu dicutam de cazul nostru particular, sa vorbim de majoritate. Degeaba nu imi cumpar tigari, cand inhalez pachetele intregi ale altora. De-aia... if you can't beat them, join them biggrin.gif

Si nu e logica legea asta oare? E fumatul ceva ce trebuie incurajat? Evident ca nu-mi surade de nici o culoare faptul ca n-o sa mai pot savura o tigara pe banca in parc, dar daca e sa judec obiectiv, nu mi se pare exagerat faptul ca interzic fumatul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 3 Oct 2007, 01:43 PM
Mesaj #155





Guests






Si tu Brutus? rofl.gif bop.gif Lasa bre banca din parc, ca io tare ma rog sa nu se ajunga pana acolo bop.gif harhar.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 3 Oct 2007, 02:36 PM
Mesaj #156


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Bre, da' parca ziceai ca vrei sa te lasi... rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 4 Apr 2008, 07:49 PM
Mesaj #157


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Parlamentul german a revenit asupra legii prin care interzicea fumatul in locurile publice si a modificat-o. Localurile mari au voie sa aiba 1 camera pentru fumatori. Multe din barurile mici - sortite inchiderii din cauza ca 70% din clienti erau fumatori - s-au transformat in Cluburi. Adica poti merge la ei sa bei o bere, o cafea, sa fumezi, dar la intrare completezi un formular si te inscrii la ei ohyeah.gif

Italienii sunt mai putin loviti de aceasta lege din cauza ca lor clima le permite sa aibe terase pe aproape tot parcursul anului.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 4 Apr 2008, 07:56 PM
Mesaj #158


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



QUOTE(Sushi @ 4 Apr 2008, 07:49 PM) *
Italienii sunt mai putin loviti de aceasta lege din cauza ca lor clima le permite sa aibe terase pe aproape tot parcursul anului.


da ma das sensibili a devil.gif dracu la frig si sa vezi cum ribigesc la o tigara,ca puii de prepelita cand da prima bruma,mai mare dragu sa te uiti la ei.


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 4 Apr 2008, 08:37 PM
Mesaj #159


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Sushi @ 4 Apr 2008, 07:49 PM) *
Parlamentul german a revenit asupra legii prin care interzicea fumatul in locurile publice si a modificat-o. Localurile mari au voie sa aiba 1 camera pentru fumatori. Multe din barurile mici - sortite inchiderii din cauza ca 70% din clienti erau fumatori - s-au transformat in Cluburi. Adica poti merge la ei sa bei o bere, o cafea, sa fumezi, dar la intrare completezi un formular si te inscrii la ei ohyeah.gif

Îhî, asa-i, o sa moara de ciuda partidele politice, ca atâtia membri asa de repede adunati n-o sa vezi pe la ele spoton.gif
Când oare le vine la astia ideea sa interzica reclama la TABAC?, ca nu m-as mira tongue.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 4 Apr 2008, 10:04 PM
Mesaj #160


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE(Cla @ 4 Apr 2008, 08:37 PM) *
Îhî, asa-i, o sa moara de ciuda partidele politice, ca atâtia membri asa de repede adunati n-o sa vezi pe la ele spoton.gif
Când oare le vine la astia ideea sa interzica reclama la TABAC?, ca nu m-as mira tongue.gif



Cla fac si io un Verein, o sa-i zic "Carmenfumoasa". Te inscrii? Dau fum pasiv pe gratis rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 4 Apr 2008, 10:39 PM
Mesaj #161





Guests






rofl.gif Mey, io m-am cam lasat de fumat... 3 saptamani am folosit inlocuitori cu tutun in ei (patch-uri), de 7 zile nu mai folosesc inlocuitorii si nici nu am fumat. Adica am 7 zile (8 curand) de cand nu am mai bagat pic de tutun in mine.

Mi-s mandra? Am momente si momente.
A ajutat ban-ul pe fumat? Probabil ca da, desi nu am mai fost in club/bar/pub/resto din decembrie si atunci inca fumam (doar 8 pe zi ce-i drept, dar tot fumat era).

Cat despre fumatorii de pe strada, cand imi ajunge fumul in nas de la ei, nu am nici cuvinte de lauda, da' nici injurii ca, deh! Am fost ca ei...

Dar tot nu vreau ca fumatul sa fie banat din parc tongue.gif Daca vreodata decid sa ma las prada viciului, sa ma bucur de-o tigare in parc, la soare? As vrea sa pot sa fac asta, sa am dreptul s-o fac daca asa decid...

Totusi nu pricep treaba cu clubul hmm.gif blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 4 Apr 2008, 10:44 PM
Mesaj #162


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE(Afrodita @ 4 Apr 2008, 10:39 PM) *
Totusi nu pricep treaba cu clubul hmm.gif blink.gif



Nici nu trebe ca nu primim nefumatori rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Apr 2008, 10:30 AM
Mesaj #163


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Sushi @ 4 Apr 2008, 10:04 PM) *
Cla fac si io un Verein, o sa-i zic "Carmenfumoasa". Te inscrii? Dau fum pasiv pe gratis rofl.gif

Daaa, vin si ma si inscriu cand o sa stau prost cu banii ohyeah.gif
Carmenfumoasa, wie treffend rofl.gif
Pacat ca nu mai circula locomotivele cu aburi in drum spre tine, ca mi-as scoate nasul pe fereastra, mai ales in tuneluri, asaaa... ca sa nu ajung nepregatit si sa pic din prima pe spate la club. Sper ca nu uiti sa tii geamurile inchise, n-as vrea sa vin degeaba spoton.gif

@Afro: cluburi... uite-asa au legat si nemtii "cu sârma" rofl.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 5 Apr 2008, 10:40 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 6 Mar 2009, 02:19 AM
Mesaj #164


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Canadienii sint mai cu c,,,u in sus...la ei si pe terase nu poti fuma.In schimb, unu care e inafara terasei , pe trotuar, fumeaza de rupe si normal ca o mica briza aduce fumul pe terasa...care-i logica?
Asa cum a spus si sushi, nefumatorii fac pe victimele.....De acord cu interzicerea in spatii inchise sau crearea de spatii separate, dar afara e o timpenie...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Mar 2009, 01:01 PM
Mesaj #165


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu-i chiar asa cu spatiile libere. Mi se intampla uneori cand merg cu caruciorul prin parc, si ma opresc pe o banca, iar fetita doarme in carucior, ca alaturi, pe alta banca, sa isi aprinda vreunul tigara. Iar tot fumul sa vina spre noi... Iar ca sa nu-l inhaleze pustoaica, trebuie ori sa plecam noi, ori sa-i fac observatie individului sa se mute in alta parte. Ce va face mai tarziu, treaba ei, dar nu vreau sa se intoxice de la varsta asta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 6 Mar 2009, 03:25 PM
Mesaj #166


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE(abis @ 6 Mar 2009, 06:01 AM) *
Nu-i chiar asa cu spatiile libere. Mi se intampla uneori cand merg cu caruciorul prin parc, si ma opresc pe o banca, iar fetita doarme in carucior, ca alaturi, pe alta banca, sa isi aprinda vreunul tigara. Iar tot fumul sa vina spre noi... Iar ca sa nu-l inhaleze pustoaica, trebuie ori sa plecam noi, ori sa-i fac observatie individului sa se mute in alta parte. Ce va face mai tarziu, treaba ei, dar nu vreau sa se intoxice de la varsta asta.

Abis,
Eu vorbesc din pct de vedere al unui fumator cu bun simt....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Mar 2009, 03:30 PM
Mesaj #167


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Daca toti oamenii ar avea asa ceva (bun-simt), 90% dintre legi ar fi inutile. smile.gif


PS: Ca tot am adus vorba de asta, ma lasa siderat acei parinti care cu o mana imping caruciorul, iar cu cealalta tin tigara...

Acest topic a fost editat de abis: 6 Mar 2009, 03:31 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Mar 2009, 07:33 PM
Mesaj #168


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 6 Mar 2009, 03:30 PM) *
PS: Ca tot am adus vorba de asta, ma lasa siderat acei parinti care cu o mana imping caruciorul, iar cu cealalta tin tigara...


Sa le vezi pe alea gravide care trag din tigara!!!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Mar 2009, 09:19 PM
Mesaj #169


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Le-am vazut. Niste inconstiente! Le-as interzice sa aiba copii unora ca ele.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 7 Mar 2009, 08:53 AM
Mesaj #170


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Le-am vazut. Niste inconstiente! Le-as interzice sa aiba copii unora ca ele.
Cam radicala pozitie... Mda, cred ca aici se poate vedea "dreptul desteptaciunii" de a trece peste libertatea si vointa altora...

Acest topic a fost editat de IoanV: 7 Mar 2009, 09:34 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Mar 2009, 10:48 PM
Mesaj #171


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Cam radicala pozitie... Mda, cred ca aici se poate vedea "dreptul desteptaciunii" de a trece peste libertatea si vointa altora...


Pai nu e cam un fel de avort dom desteptu'? Sa fumezi in sarcina? Parca nu erai cu avorturile...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Mar 2009, 11:09 PM
Mesaj #172


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(IoanV @ 7 Mar 2009, 08:53 AM) *
Cam radicala pozitie... Mda, cred ca aici se poate vedea "dreptul desteptaciunii" de a trece peste libertatea si vointa altora...

Fumatul aproape dubleaza riscul de a avea un copil cu greutate mica la nastere. Bebelusii cu greutate mica la nastere (< 2500 gr) pot avea probleme mult mai mari de sanatate in primele luni de viata, risc mai mare de handicapuri cronice (paralizie cerebrala, retardare mintala si probleme de invatare) sau pot chiar deceda. Se stie deja ca fumatul incetineste cresterea si dezvoltarea fatului, si numeroase studii au aratat ca acesta mareste rata nasterilor inainte de termen (inainte de 37 de saptamani de sarcina) cu 20%.

Gravidele nefumatoare trebuie sa evite locurile in care se fumeaza. Fumatul pasiv, ca si cel activ, poate impiedica cresterea fatului si mari riscul de a avea un copil cu greutate mica la nastere sau cu afectiuni genetice.
Desi implicatiile fumatului asupra nasterii premature si a greutatii nou-nascutului sunt deja cunoscute, unele studii recente au demonstrat ca atunci cand exista si anumite interactiuni genetice nedorite, fumatul poate mari riscul nasterii cu defecte fizice. Femeile care au fumat in primele luni de sarcina si au din familie cazuri de anomalii congenitale sunt supuse unui risc cu 20% mai mare de a avea copii cu aceleasi probleme. Acelasi risc poate apare si in cazul in care exista fond genetic favorabil aparitiei la nou-nascut a celor doua deformatii cunoscute sub numele de buza de iepure sau gura de lup (bolta palatina deschisa).

Fumatul a fost asociat cu o multime de complicatii aparute pe perioada unei sarcini. Fumatul din primele saptamani de sarcina pare sa mareasca riscul sarcinii ectopice sau sarcina extrauterina (implantarea embrionului se face in afara peretelui uterin). Rareori aceste sarcini au ca rezultat nasterea unui copil, embrionul fiind eliminat chirurgical, iar femeia supusa unui tratament medicamentos. Fumatul poate mari de asemenea riscul avorturilor spontane.
Fumatul pare sa dubleze riscul aparitiei complicatiilor placentare (care apar in 1% dintre sarcini). Cand femeia fumeaza atat fatul cat si placenta sunt private de o parte din oxigenul si nutrientii necesari. Placenta tinde sa creasca si sa se ingroase (poate apare riscul de placenta praevia - placenta este atasata prea jos in uter si acopera partial sau in totalitate cervixul, sau placenta abruptio - placenta se desprinde de peretele uterin inainte de nastere) pentru a ocupa o suprafata mai mare prin care sa asigure necesarul de oxigen si nutrienti pentru fat. Datorita cresterii placentei, fatul nu mai are loc mult ca sa creasca, deci va avea greutate mai mica la nastere, asociata de multe ori cu alte probleme de sanatate (incluzand insuficienta pulmonara). In cazul aparitiei problemelor placentare, nasterea poate pune in pericol viata mamei si copilului


Atunci cand o femeie isi asuma astfel de riscuri nu cred ca este pregatita sa devina mama. Daca pune mai presus dorinta de a trage un fum decat sanatatea viitorului copil, care va fi totusi o alta persoana, pe care nu are dreptul sa o condamne la boli poate grave doar pentru ca nu se poate abtine de la o tigara, consider ca acea femeie nu merita sa aiba un copil. Cum nu exista posibilitatea de a interzice iresponsabililor sa procreeze, discutia asta nu o putem purta decat teoretic.

Oricum, ma surprinde preferinta ta pentru dreptul femeii de a fuma in timpul sarcinii, mai degraba decat pentru dreptul nou-nascutului la o viata sanatoasa.

Acest topic a fost editat de abis: 8 Mar 2009, 11:10 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 9 Mar 2009, 06:11 PM
Mesaj #173


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bdl,
QUOTE
Canadienii sint mai cu c,,,u in sus...la ei si pe terase nu poti fuma.In schimb, unu care e inafara terasei , pe trotuar, fumeaza de rupe si normal ca o mica briza aduce fumul pe terasa...care-i logica?
Asa cum a spus si sushi, nefumatorii fac pe victimele.....De acord cu interzicerea in spatii inchise sau crearea de spatii separate, dar afara e o timpenie...

Asa cum ai remarcat si tu, chiar afara fiind, pe o terasa, daca unu fumeaza pe trotuar, tot mai ajunge fumul si la oamenii de pe terasa. Prin urmare, este normal ca sa fie interzis fumatul si pe trotuar. De fapt ar trebui interzis fumatorilor cand fumeaza sa se afle in preajma altui om la mai putin de 10 m, in caz contraz sa fie condamnat pentru agresiune, caci este o agresiune directa la sanatatea celorlalti oameni.
Banuiesc ca nici fumatorului nu i-ar place sa fie agresat de un nefumator in vreun fel. Prin urmare, doresc ca nici fumatorii sa nu agreseze oamenii cu gaze nocive si urat mirositoare. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 9 Mar 2009, 07:37 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 18 Mar 2009, 07:30 AM
Mesaj #174


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Oricum, ma surprinde preferinta ta pentru dreptul femeii de a fuma in timpul sarcinii, mai degraba decat pentru dreptul nou-nascutului la o viata sanatoasa.
Tu ai spus ca ai interzice fumatoarelor sa aiba copii. Nu te intreb cum ai realiza efectiv asta... wink.gif .
Ma asteptam sa spui ca ai interzice fumatul in timpul sarcinii, ceea ce ar fi altceva. Eu chiar stiu mai multe femei care s-au abtinut de la fumat pe timpul sarcinii de dragul copilului.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 18 Mar 2009, 11:15 AM
Mesaj #175





Guests






Si io vad zilnic pe strada gravide (sau cu kinderii in brate/carucior) cu tigarile in mana, pufaind de zici ca nu mai apuca ziua de maine, ca a trage din tigara aia e ultima lor dorinta.

In Ro cunosc si eu femei care s-au lasat de fumat pe perioada graviditatii si alaptarii, dar cunosc si care nu s-au lasat deloc nici de fumat, nici de cafele, nici de nimic.

Sincera sa fiu nici eu n-as lasa multe tipuri de oameni sa aiba copii. Consider ca a avea copii e o responsabilitate uriasa si pana nu sunt ambii parinti maturi si pregatiti sa faca niste "sacrificii", eu una nu le-as da voie sa procreeze.

Cat despre fumat: am inteles noi gresit legea la vremea respectiva. Prin locuri publice ei voiau sa spuna baruri, restaurante, birouri, cinema, etc. nu parcuri, slava domnului! biggrin.gif

Cat despre tipurile de fumatori: am enumerat nesimtitii si aia cu bun simt, da' i-am uitat la vremea aia sa-i punem la socoteala si pe ipocriti. Aia care sustin sus si tare ca-s nefumatori, nu te lasa pe tine sa te bucuri de-o tigare ca vin sa-ti faca morala curului - dar cum au ocazia sa fie singuri pe undeva, pe furis, cum trag din tigara pe nerasuflate. Ei bine, aia is mai enervati si decat nefumatorii inraiti ce nici nu se uita la tine daca fumezi! ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 02:40 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman