HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Fumatul In Locurile Publice
Cla
mesaj 18 Dec 2006, 10:13 AM
Mesaj #36


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (Oiski-Poiski @ 18 Dec 2006, 08:58 AM)
600 de adausuri materiale in industria tabacului.

Ce-i asta, bitteschön?


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 18 Dec 2006, 10:19 AM
Mesaj #37


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (Cla @ 18 Dec 2006, 10:05 AM)
QUOTE (Oiski-Poiski @ 18 Dec 2006, 08:58 AM)
600 de adausuri materiale in industria tabacului.

Ce-i asta, bitteschön?

vanilie, cacao,ciocolata,mentol,glicerina , anumite saruri drool.gif drool.gif drool.gif
numa lucruri bune care sa te faca si mai dependent
datorita acestor adausuri fumul tigaretelor este aproape transparent
ce este transparent este inexistent, nu ?
deci nu are cum sa faca rau thumb_yello.gif


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 18 Dec 2006, 10:24 AM
Mesaj #38


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Te înseli. Îs la vreo 1200, si savuram de numa biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Dec 2006, 10:24 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 18 Dec 2006, 10:30 AM
Mesaj #39


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (Cla @ 18 Dec 2006, 10:16 AM)
Te înseli. Îs la vreo 1200, si savuram de numa biggrin.gif

Te inseli .Sunt 4000 de substante chimice din care 600 de "imbunatatiri" gen vanilie wub.gif .




--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 18 Dec 2006, 12:03 PM
Mesaj #40


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (abis @ 18 Dec 2006, 10:14 AM)
QUOTE (mutulica @ 17 Dec 2006, 07:16 AM)
de ce nu mergi la restaurant pentru nefumatori? este dreptul tau sa alegi asta...

Eu as merge... Stii vreunul in Bucuresti?

eu nu stiu, si nici nu ma intereseaza
dar daca sunt asa de multi nefumatori, si cererea asa de mare, inseamna ca sunt o gramada de restaurante pentru nefumatori

chestia asta cu interzisul fumatului in ariile publice e ca si orice alta ipocrizie "politic corecta" .
si pe mine ma deranjeaza nespalatii care put in mijloacele de transport in comun (unde nu se fumeqaza de ex) si care mai sunt si purtatori de paduchi sau alte cele. pe ei de ce nu ii interzice nimeni? ca sunt mai nocivi decit fumatul, si nocivi chiar pe termen scurt cu efect vizibil imediat (adica imi vine sa vomit)


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 18 Dec 2006, 01:55 PM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



De acom legislatia se va aplica cu strictete, nu in stil romanesc: vor fi restaurante/incaperi pt. fumatori. Regula: nu se va fuma in locuri publice.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Dec 2006, 02:17 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (mutulica @ 18 Dec 2006, 11:55 AM)
chestia asta cu interzisul fumatului in ariile publice e ca si orice alta ipocrizie "politic corecta" .

nu e chiar asa....studiile arata clar ca un nefumator este mai expus pericolului de cancer daca el se afla periode indelungate in preajma sau in anturajul fumatorilor...Fumatul pasiv, altfel spus, e cu mult mai daunator decat cel activ intrucat el poate sa se concretizeze mult mai spontan in boli precum astmul bronsic si BPOC-ul


Si pe mine ma deranjaza nesimtirea celor care s-au certat cu bunul simt si au declarat razboi apei si sapunului....dar de multe ori ma deranjaza in egala masura mirosul (duhoarea) din respiratia fumatorului mai ales atunci cand sunt nevoit sa o si suport.
Am chiar aici o colaboratoare superba...o adevarata "bucata"...iti vine sa ....ma rog, iti lasa gura apa...numai sa nu vorbeasca...daca vorbeste lunga tine vraja se rispeste imediat...toata lumea si-a cumparat mentos si tic-tac numai pentru ea, ca sa o serveasca cand vine cu vro problema...Urat obicei fumatul


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Dec 2006, 02:26 PM
Mesaj #43


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (mutulica @ 18 Dec 2006, 11:55 AM)
daca sunt asa de multi nefumatori, si cererea asa de mare, inseamna ca sunt o gramada de restaurante pentru nefumatori

Eu nu stiu niciunul. Fumatorii sunt in schimb cam jumatate din populatie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 18 Dec 2006, 03:43 PM
Mesaj #44


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



dupa toate statisticile, fumatorii sunt mult mai multi de jumate din populatie...
pe de alta parte, daca proprietarii de restaurante nu considera normal sa faca restaurant doar pentru nefumatori... inseamna ca stiu ei ce stiu.
desi nu fumez, nu mi se pare normal sa o interzic altuia

the dude... poate ca asta e forma ei de protectie, sa puta a tutun.



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 18 Dec 2006, 03:51 PM
Mesaj #45


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (mutulica @ 18 Dec 2006, 01:35 PM)
dupa toate statisticile, fumatorii sunt mult mai multi de jumate din populatie...
pe de alta parte, daca proprietarii de restaurante nu considera normal sa faca restaurant doar pentru nefumatori... inseamna ca stiu ei ce stiu.
desi nu fumez, nu mi se pare normal sa o interzic altuia

Proprietarii de restaurant fac ce spune legea, nu ce vrea muschiu lor. ohyeah.gif

Mie mi se pare foarte corect sa-ti spun tie, care fumezi (doar un exemplu) sa te duci sa fumezi in alta parte cat timp eu iau masa, ca nu vreau sa inghit fum (sa zicem ca te afli in acelasi 'loc public' ca si mine). Asa cum acolo unde se afla copii, adultii nu injura (ma rog, unde oamenii sunt civilizati).

Aici unii proprietari de restaurtante au gasit o 'gaselnita' laugh.gif : au amenajat inclusiv mese intr-un separeu la aer, neacolperit. Acolo se duc fumatorii.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 18 Dec 2006, 04:28 PM
Mesaj #46


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



I got it!! yeah.gif
Deschid restaurant în Timi doar pt. nefumatori si cei care vor sa se lase de fumat.
Caut investor, pt ca pun pariu ca ar avea o rezonanta uriasa smile.gif

@Oiski: hai sa nu ne apucam sa despicam firul în 4000... laugh.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Dec 2006, 05:01 PM
Mesaj #47


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (mutulica @ 18 Dec 2006, 03:35 PM)
desi nu fumez, nu mi se pare normal sa o interzic altuia

Nici eu nu interzic nimanui, cat timp nu trebuie sa-i respir fumul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 18 Dec 2006, 06:41 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu inteleg de ce nu pot exista baruri pentru fumatori si baruri pentru nefumatori? Eu, ca fumator, mi-as deschide un bar sau restaurant pentru nefumatori... merg pe ideea de aer curat, natura, bla bla bla, imi fac un brand din chestia asta si ar iesi o gramada de bani... laugh.gif

Nu am insa capital, se ofera cineva?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 Dec 2006, 08:55 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (Oiski-Poiski @ 18 Dec 2006, 09:10 AM)
Data viitoare cand ma voi duce cu copilul la medicul de copiii promit sa folosesc  bicicleta, sunt numa 7 kilometrii pana acolo da om reusi noi cumva.Iar nesimtiti astia al dracului daca nu se incapataneaza sa ne faca metrou la tara ! Si de cand tot cer eu tramvai intre sate da nimeni nu ma asculta.
Iar la medicul de ochi in 2 ianuarie ne-om pune pe drum in noaptea de revelion si daca n-om ingheta pe drum om reusi sa urcam si coboram cele doua dealuri si doua vai.


Ironia ta nu-si are locul fiindca chiar daca stai in ultimul catun ma indoiesc ca nu exista un autobus care sa faca legatura cu orasul . Si apoi nu spune nimeni ca sa n-ai masina , ci ca sa ai una in loc de doua sau 3 , una mai mica in loc de una mai mare , una care consuma putin , vs una care consuma mult si sa o folosesti cat mai putin si pe care sa platesti taxe de poluare . Nu e vina nimanui ca tu ai ales sa locuiesti intr-un loc unde ai nevoie de masina si ai nevoie sa murdaresti aerul .

Acest topic a fost editat de toxic: 18 Dec 2006, 09:09 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Dec 2006, 09:17 PM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Totusi, care e legatura dintre fumat si masini? Cei deranjati de fumul masinilor pot deschide un topic cu subiectul asta... Asa cum nefumatorii au dreptul sa ceara sa le fie protejata sanatatea, si pietonii au dreptul sa ceara reducerea sau eliminarea noxelor emise de masini. Unii au cerut-o si din acest motiv masinile trebuie sa respecte norme de poluare din ce in ce mai drastice.
Fumatul si masinile sunt doua probleme distincte, fara nici o legatura intre ele, nu vad de ce trebuie sa fie tratate pe acelasi topic.

Acest topic a fost editat de abis: 18 Dec 2006, 09:17 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 Dec 2006, 09:20 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Da-mi voie sa ma indoiesc ca nu vezi legatura rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Dec 2006, 09:26 PM
Mesaj #52


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Iti dau voie sa te indoiesti, daca iti face placere.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Dec 2006, 06:30 AM
Mesaj #53


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



de ce nu se fac si tigarile euro3 si gata, nu le mai interzic?
mi se pare o gaselnita de pus taxe toate beleaua cu fumatul


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 19 Dec 2006, 07:53 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Majoritatea restaurantelor, a barurilor si a cluburilor au sisteme avansate pentru ventilarea mecanica a aerului. Cele care nu au asa ceva se numesc in Romania: crasme, bodegi, "la ciuperca" sau "la baraca"...nu discutam de ele aici.
Fumatul este foarte des asociat cu alcoolul sau cu cafeaua, desi in mod gresit...nu cred ca exista multi patroni care sa isi restrictioneze deverul pe un criteriu din asta...desi restaurante care interzic fumatul exista...am fost in mai multe insa un exemplu ferm nu am acum la indemana.

Nu m-ar deranja foarte tare sa ma aflu intrun restaurant bine aerisit in care ceilalti ar fuma...insa gasesc ca este inadmisibil sa trebuiasca sa respir nesimtirea unora cum era pe la Green Houres doar pentru simplu motiv ca acolo era o manifestare culturala de la care nu puteam lipsi.


O regula elementara a libertatii* ii da dreptul fiecarui cetatean sa faca tot ce isi doreste atata vreme cat ceea ce face nu deranjaza vreun seaman de al sau...ori fumatorii n-au decat sa se afume cat ii tin plamnii (inima si chiar rinichii) atat vreme cat fac asta cat mai departe de cei care nu suporta fumatul.

P.S.
mutulica
QUOTE
the dude... poate ca asta e forma ei de protectie, sa puta a tutun.


da de ce sa se protejeze frate ??...ca n-avem pentru ea decat ganduri dintre cele mai bune ohyeah.gif


*.....o alta regula la fel de elementara e cea cu libera exprimare si implicit cu interzicerea cenzuri


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 19 Dec 2006, 08:36 AM
Mesaj #55


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (toxic @ 18 Dec 2006, 08:47 PM)
QUOTE (Oiski-Poiski @ 18 Dec 2006, 09:10 AM)
Data viitoare cand ma voi duce cu copilul la medicul de copiii promit sa folosesc  bicicleta, sunt numa 7 kilometrii pana acolo da om reusi noi cumva.Iar nesimtiti astia al dracului daca nu se incapataneaza sa ne faca metrou la tara ! Si de cand tot cer eu tramvai intre sate da nimeni nu ma asculta.
Iar la medicul de ochi in 2 ianuarie ne-om pune pe drum in noaptea de revelion si daca n-om ingheta pe drum om reusi sa urcam si coboram cele doua dealuri si doua vai.


Ironia ta nu-si are locul fiindca chiar daca stai in ultimul catun ma indoiesc ca nu exista un autobus care sa faca legatura cu orasul . Si apoi nu spune nimeni ca sa n-ai masina , ci ca sa ai una in loc de doua sau 3 , una mai mica in loc de una mai mare , una care consuma putin , vs una care consuma mult si sa o folosesti cat mai putin si pe care sa platesti taxe de poluare . Nu e vina nimanui ca tu ai ales sa locuiesti intr-un loc unde ai nevoie de masina si ai nevoie sa murdaresti aerul .

Da-mi voie sa fiu la fel de ironica ca altii.
Altii au inteles .
Tu nu.
Nu am trei masini ci una mica.
Una mica care consuma cat mai putin.
Nu am ales unde sa stau ci asa s-a intamplat.
Ferice de tine ca ai putut alege.
Exista intr-adevar un autobuz care face legatura intre sate.
Unu dimineata cand ii duce pe copii la scoala si una dupa masa cand ii aduce.
Intr-adevar fumatul in locul public nu are de-a face cu masinile.
Insa tu bati apa in piua.
Insa NU pe subiectul deschis de mine.
Cauta-ti altul.
Sunt destule.
Sau poate faci o exceptie si ai intr-adevar ceva de zis legat de subiect.
Daca nu "La revedere"
Ardeleanul ar fi zis " ne intalnim la grebla-n Turda"
Poate imi explica vreun ardelean pe un ALT subiect ce inseamna mai exact.


TOXIC ai inteles s-au trebuie sa-ti desenez ?


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Dec 2006, 08:45 AM
Mesaj #56


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



The Dude - in mac donalds este interezis fumatul. de asemenea multe din restaurantele de top au spatii pentru nefumatori sau sunt foarte bine ventilate (asa cum ai comentat si tu)
daca un nefumator vrea sa mearga undeva unde nu se fumeaza se poate!

insa nu mi se pare normal, ca un nefumator sa insiste sa mearga acolo unde se fumeaza, ca mai apoi sa interzica fumatul.
teritoriul restaurantului este spatiul pe care patronul respectiv plateste impozite, si e dreptul lui sa isi aleaga clientela. nu vad de ce sa dea faliment pentru ca nu primeste fumatori, atita timp cit cea mai mare parte a clientelei fumeaza!

am un amic care a deschis o afacere cu ani in urma. a investit destul de mult si a iesit o chestie plina de gust, cu muzica destul de buna, cu ambianta, toate cele... pentru o vreme a fost ok, apoi a inceput sa se strice tot... pentru ca tipul a inceput sa puna muzica mai de mahala, a scazut calitatea serviciilor, si toate cele.
foarte surprins de schimbare, l-am intrebat de ce... si mi-a raspuns simplu - se apropia de faliment, asa ca a dat poporului ce isi dorea

revenind la idee. sunt de acord sa se interzica fumatul in primarie, in cladirea politiei, in cladireaq guvernului, etc, orice institutie platita din banii publici, sau care prezinta risc de incendiu (teatre, cinematografe, etc)
nu sunt insa de acord sa se interzica ceva intr-un spatiu administrat de un particular, care a investit proprii lui bani acolo


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 19 Dec 2006, 10:30 AM
Mesaj #57


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Va rog frumos sa va concentrati pe subiect: fumatul in locurile publice, si sa evitati alunecarea catre subiecte (probabil conexe) cum ar fi poluarea produsa de consumul de carburanti.

Va rog si sa incercati sa va auto-moderati, in special in ce priveste aprecierile negative la adresa persoanelor implicate in discutie (aprecieri care, dupa cum se stie, au "talentul" sa strice discutiile). Multumesc. smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 22 Dec 2006, 03:44 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 19 Dec 2006, 11:06 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (mutulica @ 19 Dec 2006, 08:37 AM)
revenind la idee. sunt de acord sa se interzica fumatul in primarie, in cladirea politiei, in cladirea guvernului, etc, orice institutie platita din banii publici, sau care prezinta risc de incendiu (teatre, cinematografe, etc)
nu sunt insa de acord sa se interzica ceva intr-un spatiu administrat de un particular, care a investit proprii lui bani acolo

Nu e bine nici asa...Statul are deja precedente si aici..nu poti aviza la functionare orice activitate doar pentru ca cineva s-a gandit sa investeasca in ea...Ia cazul bordelurilor de exemplu, asa cum pui tu problema e cam acelasi lucru: unul investeste pe bani lui dar nu are voie sa desfasoare orice activitate acolo..

Drogurile sunt nocive si periculoase (am discuta deja cat de mult adevar e in afirmatia asta), parerea general valabila este aceasta si legea interzice consumul lor..pentru ca sunt in primul rand daunatoare sanatatii...In cazul lor nimeni nu se deranjaza atata, si intreprinzatorii din domeniul alimentatiei publice nu au multe obiectii in legatura cu interdictia utilizarii lor in spatiile pe care le administreaza...de ce pentru tigari sa fie altfel ??? Si ele dauneaza sanatatii....

Eu cred ca un Pub care admite fumatul ar putea fi vizitat numai de fumatori...dar in acest caz s-ar incalca clar un drept al nefumatorilor...In plus el face o propaganda periculoasa pro fumat, si incurajaza aparitia obiceiului la cei care doresc sa frecventeze acel pub din alte motive...are berea mai buna, vin fete mai frumoase sau mai putin imbracate...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 19 Dec 2006, 11:14 AM
Mesaj #59


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Ideea comunitara, oameni buni, este tocmai aceea de a limita/eradica fumatul. Cu tactica, nu-i spui omului: mai, de astazi n-ai voie sa fumezi. Dar, prin continut chiar asta se urmareste: n-are voie sa fumeze in gara, in trenuri, in baruri (decat in compartimente/sali pt. fumatori). De fapt, ii restrangi drastic posibilitatile de a fuma. Chiar si in casa: imi pot reclama un membru al familiei care imi contamineaza calitatea aerului din hol.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Dec 2006, 03:45 PM
Mesaj #60


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (The Dude @ 19 Dec 2006, 11:58 AM)
Ia cazul bordelurilor de exemplu, asa cum pui tu problema e cam acelasi lucru: unul investeste pe bani lui dar nu are voie sa desfasoare orice activitate acolo..
...
Eu cred ca un Pub care admite fumatul ar putea fi vizitat numai de fumatori...dar in acest caz s-ar incalca clar un drept al nefumatorilor...

s-o luam cu bordelul...
mi se pare cam hazardat exemplul, in primul rand pentru ca bordelul e interzis de lege, deci omului nu i se permite investitia. in schimb daca legea ar permite deschiderea bordelului si ar veni unii sa impuna doar pozitia misionarului ar fi scandalos...

de ce are dreptul nefumatorul sa interzica fumatorului fumatul? cine si cum i-a dat dreptul asta?
eu cind spun ca ok sa fie interzis fumatul in spatii publice de interes general, adica la primarie de ex, ma gindesc ca nefumatorul este obligat sa mearga sa achite dari, sau ce probleme mai are, si mi se pare corect sa nu il chinui, dar la restaurant e o problema de alegere. nu ii convine ca se fumeaza, sa nu mearga acolo, de ce sa se bage cu forta?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 19 Dec 2006, 04:03 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Ce pot sa spun? Statul scumpeste tigarile, poporul cheltuie mai mult, nu fumeaza mai putin, cei de sus se imbogatesc...Nefumatorii pot rasufla usurati, acum vor muri din cauza fumului de la teava de esapament... Sa nu va inchipuiti ca statul interzice fumatul pentru ca ii pasa de sanatatea voastra. Doar ca e nevoie de oameni apti pentru munca. O sa se introduca o gramada de alte produse, la fel de toxice, doar ca nu vom sti de ele, pentru ca nimeni nu a stat sa analizeze ce se intampla: industria fast-food etc...

Ce o sa fac daca se interzice fumatul? Voi continua sa fumez, ori de cate ori simt nevoia, fara sa fiu observat, pe ascuns. Ce fac cand tigarile sunt prea scumpe? Cumpar tigari de contrabanda.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 20 Dec 2006, 06:06 AM
Mesaj #62


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



e un cliseu asta cu sanatatea nefumatorilor. bunicii mei au trait bine merci aproape de 90 de ani si au fumat nationale si alte gunoaie, in schimb cunosc oameni cu probleme, care nu au fumat niciodata


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Dec 2006, 09:12 AM
Mesaj #63


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu-i cliseu, este demonstrat statistic. Evident ca poti gasi exemple de fumatori care au trait mult ori de nefumatori care se imbolnavesc, dar statistic fumatorii sunt mai predispusi la anumite boli. La fel si cei care inhaleaza fumul celorlalti.

E ca si cum as spune ca nu-i adevarat ca majoritatea voturilor PSD provin de la tara, pentru ca stiu eu pe cineva in Berceni care a votat cu PSD-ul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 20 Dec 2006, 09:18 AM
Mesaj #64


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



abis - aceeasi statistica spune ca sunt mult mai multi ucisi de masina decit de avion, si de asta tot sunt mai multi cu frica de avion decit de masina...
si E-urile sutn periculoase, si alcoolul si multe altele
nu fumatul ca placere ne omoara, ci fumatul in exces generat de stres sau de o slabiciune a unora in fata dependentei create de nicotina

cit de mult crezi ca ajuta interzicerea fumatului in Calan, linga combinatul care polueaza din greu? sau in orasul vechi din Resita/Hunedoara, unde fiecare sarja arunca in atmosfera compusi ce in contact cu apa se transforma in ploi acide?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 20 Dec 2006, 09:36 AM
Mesaj #65


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Bre, ce sa zic, eu m-am lasat de fumat acu' fo trei ani. Uneori ma deranjeaza fumul in restaurante, de aceea le aleg pe cele mai aerisite sau care au spatii pt nefumatori. Nu mi se pare normal sa fie interzis fumatul in astfel de locuri, unde lumea se duce sa se simta bine, iar nefumatorii au optiunea de a intra sau nu in astfel de spatii.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 20 Dec 2006, 02:13 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (mutulica @ 19 Dec 2006, 03:37 PM)
s-o luam cu bordelul...
mi se pare cam hazardat exemplul, in primul rand pentru ca bordelul e interzis de lege, deci omului nu i se permite investitia.









hai s-o luam cu bordelul...exemplul nu-i chiar atat de hazardat ...si fumatul e interzis in localurile publice si vanzarea sexului...interdictii la fel de formale si la fel de respectate in practica...


QUOTE
in schimb daca legea ar permite deschiderea bordelului si ar veni unii sa impuna doar pozitia misionarului ar fi scandalos...



nicidecum...ar fi genial din punctul de vedere al marketingului...Cred ca bordelul care ar aplica aceasta lege ar fi cel mai cautat bordel din lume, chiar si numai pentru faptul ca el introduce in ecuatie interdictii extrem de tentate...acea dimensiune pe care francezii au denumit-o generic: "obstacle qui excite l'ardeur"



QUOTE
dar la restaurant e o problema de alegere. nu ii convine ca se fumeaza, sa nu mearga acolo, de ce sa se bage cu forta?


nu intotdeauna...ti-am mai spus de teatrul ala unde se joaca niste piese foarte cool...E un teatru bar, si e un fum criminal pe care trebuie sa il suport de dragul spectacolului ce nu se joaca si in alta parte...La fel, sunt restaurante care isi atrag clientii prin tinuta, prin meniul oferit...sau de ce nu prin program...de ce eu nefumator sa fiu restrictionat de la aceasta oferta de catre cei care au ales sa isi bata joc de plamanii lor ???


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 20 Dec 2006, 02:15 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Cred ca bordelul care ar aplica aceasta lege ar fi cel mai cautat bordel din lume, chiar si numai pentru faptul ca el introduce in ecuatie interdictii extrem de tentate...


Ce e asa tentat la o asemenea interdictie?

QUOTE
La fel, sunt restaurante care isi atrag clientii prin tinuta, prin meniul oferit...sau de ce nu prin program...de ce eu nefumator sa fiu restrictionat de la aceasta oferta de catre cei care au ales sa isi bata joc de plamanii lor ???


Pai, daca restaurantele alea permit fumatul, inseamna ca prefera ca acolo sa vina fumatori. Oferta e pt fumatori si pt cei care tolereaza fumul...

Acest topic a fost editat de Blakut: 20 Dec 2006, 02:16 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 20 Dec 2006, 03:20 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Blakut @ 20 Dec 2006, 02:07 PM)
Ce e asa tentant la o asemenea interdictie?


E un concept Blakut, o tehnica a pietii..se cheama "obstacle qui excite l'ardeur", si mizeaza totul pe faptul ca cel care capata doar un pic din ce si-a dorit e cu mult mai dispus sa faca sacrificii (financiare in acest caz) decat cel care nu capata nimic din capul locului...Functioneaza....In lumea Bordelelor barbatii se duc cu acelasi entuziasm la masajul erotic unde se aleg doar cu o masturbare, si la casele in care "totul e permis" si platesc acelasi pret...(1 500 000 lei...din auzite cool.gif )


QUOTE
Pai, daca restaurantele alea permit fumatul, inseamna ca prefera ca acolo sa vina fumatori. Oferta e pt fumatori si pt cei care tolereaza fumul...

pai si nu imi ingradeste mie in mod arbitrar un drept ??...dreptul la spectacol ??

Acest topic a fost editat de The Dude: 20 Dec 2006, 03:21 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Dec 2006, 05:35 PM
Mesaj #69


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (mutulica @ 20 Dec 2006, 09:10 AM)
cit de mult crezi ca ajuta interzicerea fumatului in Calan, linga combinatul care polueaza din greu?

Eu unul sunt de acord sa fie inchis.

Ce legatura are combinatul cu fumatul?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 20 Dec 2006, 06:37 PM
Mesaj #70


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



abis - combinatul ucide mai mult si mai repede decit fumatul, si totusi nu il interzice nimeni

the dude - daca e asa un fum greu, inseamna ca spectacolul e clar pentru fumatori. desi imi place mult bucatarul dintr-un restaurant timisorean, il evit pentru ca ma irita la maxim aroma de fum ieftin ce imi imbacseste hainele. patronul acelui restaurant a ales sa nu ma aibe pe mine de client ci pe altii

ca sa ne intelegem, e vorba de un principiu simplu, patronii acelor localuri mizeaza pe o clientela majoritar fumatoare, caz in care nefumatorii devin minoritari. ca sa fie politic corect, oamenii aia trebuie sa interzica fumatul. ori asta inseamna ca minoritatea controleaza majoritatea, culmea intr-un spatiu privat!

desi sunt nefumator, mi se pare o crima antidemocratie, ca minoritatile sa ingradeasca drepturi ale majoritatilor. e la fel cum azi trebuie sa tin cont mai mult decit e nevoie sa nu jignesc pe homo, pe negri, sau vreo minoritate religioasa.
si atunci drepturile mele de majoritar care naiba mai sunt?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 02:22 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman