HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Religia In Scoli, Sondaj + Discutii
Sunteti pentru predarea optionala a religiei ortodoxe in scoli?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 136
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Clopotel
mesaj 28 Sep 2006, 09:38 AM
Mesaj #1


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dragii mei,
Plecand de la link-ul dat de Abis, si pentru ca oricum este "la moda" subiectul, m-am gandit ca nu ar strica sa avem cateva discutii, opinii etc. despre faptul ca se preda religia in scoli... Dupa stiinta mea este o materie optionala, facultativa, adica nu este obligatorie, si prin urmare, ma gandesc, ca nu e nimeni obligat sa participe la acele ore deca nu-i place...

PS.In categoria "optionale" intra si inotul, karatele, chitara etc... in functie de scoala... Oare si la acestea sunt asa de multe voci contra?????


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
85 Pagini V  « < 49 50 51 52 53 > »   
Start new topic
Raspunsuri (1750 - 1784)
Former
mesaj 20 Sep 2007, 01:00 AM
Mesaj #1751


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 2 August 07
Forumist Nr.: 10.168



Merlina
QUOTE
Contextul se refera la intregul capitol si nu la a alege preferential un fragment din el.

Si cu ce schimba restul capitolului factologia si morala ei ?
QUOTE
Un om destept ia in considerare intregul si nu partea.

Un om destept si onest nu ascunde padurea dupa copac.
QUOTE
Si a doua eroare care o faci este ca actiunea era de tip eliminator si nu razbunator.

E a nu stiu cata oara cand iti atrag atentia cu privire la analfabetismul biblic de care dai dovada la modul zgomotos si artagos.
Aşa vorbeşte Domnul oştirilor: "Mi-aduc aminte de ceea ce a făcut Amalec lui Israel, când i-a astupat drumul la ieşirea lui din Egipt.

Colega, cand o actiune ca asta e motivata de un fapt din trecut asa se numeste, razbunare. Sa inteleg ca solutia eliminatorie era morala ? Merlina, eu chiar nu inteleg care e rolul tau prin raspunsurile astea. Te joci cu civintele doar doar de o iesi ceva. Iese da, grotescul acceptiunilor tale morale.
QUOTE
Nu-ti pare rau, numai te enerveaza ca imi pastrez parerile iar atacurile tale la nivel emotional nu au efect.

Ba imi pare rau caci scriu la pereti. Probabil asta e ultima oara cand iti mai raspund daca intelegi sa mai partici la fel de "constructiv" la discutie.
Nu ma investi cu emotii nevrotice legate de retentia parerilor tale, ca nu reprezinti un caz special de interes in nici un caz. Iar daca ai chef de asemenea abordari ai la dispozitie PM-ul. Scrie-mi acolo dovada nervilor mei in privinta abnegatiei tale. Sau mai bine lasa, oricum nu voi citi.
QUOTE
Si pe tine ce te tot mira acel efect?

Pt ca nu aia e cauza. Nu se numeste cauza pt teapa noastra de azi, cea trasa acum 600 de ani turcilor de catre Vlad stra stra mosilor lor.
QUOTE
Ca si crestina in prezent o sa-ti spun ca nu.

E grav daca ai avut nevoie de crestinism pt raspunsul asta. smile.gif
QUOTE
Eu stiu ca ai o parere foarte buna despre tine, dar de data asta nu baga mana in foc.

Da, in raport de morala crestina pot demonstra cu foarte mare usurinta atat eu cat si alti colegi atei, ca suntem mult mult mai buni.
QUOTE
Deci a spalat pamantul de rautate. Si nu-ti fa griji, veveritele si floarea soarelui nu au fost suparate deloc.

Cum sa-l spele de rautate daca in scurt timp a costatat trist ca oi facuse degeaba ? Tare ineficient trebuie sa mai fie YHWH. Eu nu-mi dau seama cum accepti tu asociatia dintre prestiinta divina, deci stia ca si dupa potop va fi la fel de rau, sau poate chiar mai rau si totusi i-a ras pe toti, inclusiv copiii. E inimaginabil cum functioneaza orbirea teist-crestina, in acceptarea acestui lucru ca fiind justificat.
Aha, deci veveritele aveau unda verde la moarte daca tot nu se suparau, nu ? Stau si te citesc si ma cutremur cum ar arata educatia morala facuta de o persoana cu conceptii despre lume, viata si valori asemenea tie. Brrr.
QUOTE
Daca pana si pe Lot l-ai gasit cam rau, iti dai seama cat de rai trebuie sa fi fost cei din Sodoma si Gomora? Cat despre femeie, asa-i trebuie... Si eu sfatuiesc pe altii sa nu bage degetele in priza, dar daca insista...

1. Pai imi dau seama ca si Lot ar fi trebuit parlit. Si mai imi dau seama ca in mod cert acea comunitatea avea copii minori si poate si niste musafiri care au suportat urgia nevinovati.
2. Asa-i trebuie la femeie ? Mda Merlina, bine zici. rofl.gif Daca D-zeu e priza asa-i trebuie.
QUOTE
Ai vazut cat e de rau Satan?

Hai ca esti culmea. Ce s-a petrecut s-a petrecut cu acordul lui sau al lui D-zeu ? Si in ce context ? In cel in care D-zeu habar nu avea ce va urma dar era curios sa afle. Si iac-asa s-a spulberat si pretentia divina de omniscienta. smile.gif

Acest topic a fost editat de Former: 20 Sep 2007, 01:06 AM


--------------------
“All knowledge that is not the real product of observation, or of consequences deduced from observation, is entirely groundless and illusory.”
-- Jean Baptiste LaMarck

http://www.bandoli.no/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Former
mesaj 20 Sep 2007, 01:03 AM
Mesaj #1752


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 2 August 07
Forumist Nr.: 10.168



Merlina
QUOTE
Daca nu era Iov cel credincios(Dumnezeu sa-l tina fericit in rai, pe el si pe toata familia lui care a avut soarta de mucenici!), nimeni nu ar fi stiut cat poate fi Satan de ticalos.

Iar ai ratat esenta.
1. Despre Iov D-zeu ar fi trebuit in prestiinta sa stie ca e credincios, deci nu mai era nevoie de test.
2. Daca a consimtit sa satisfaca curiozitatea satanica, e slab si subordonat acestuia. Cum sa dai mortii atatia oameni pt un rau ca Satan ?
3. Iov l-a blestemat pe D-zeu si deci nu era chiar asa credincios cum parea.
4. Ticalosia lui Satan nu e deloc mare prin comparati cu cea a lui D-zeu care binestiind ce va urma nu avea rost sa de acest spectacol inutil.
QUOTE
Asa-i, dar oricum nu mai conta, pentru ca evreii, ca si robi, sigur isi primeau cu varf si indesat pedepsele pentru prostiile care le faceau

Imm, ce iz antisemit. De unde stii tu asta cand Biblia da cu totul alt motiv privind suferinta lor in Egipt ?
QUOTE
Si tu crezi ca este normal sa intentezi proces unei intamplari descrise in Biblie, petrecute cu mii de ani in urma, si in plus, dupa ce ca nu sunt destule probe, sa mai si incerci sa dosesti o parte din ele???

1. Care sunt probele dosite de mine ? Ce zic ele ? Ca oamenii de peste sute de ani trebuie ucisi pt stramosii lor ?
2. Nu intentez proces intamplarii ci protagonistului ei principal. Nu conteaza cand s-a petrecut, vechimea nu inlatura caracterul penal a ceea ce citim acolo. Ce probe suplimentare ai nevoie cand ti se scrie atat de clar - amalecitii au caftit armata iudaica cu sute de ani in urma iar sute de ani mai tarziu, iudeii la indemnul divin caftesc intreaga populatie, fara deosebire. Ce ti-e greu de inteles ? E un macel prostesc, un monument de dementa. Astept probele tale care infirma evidenta asta.
QUOTE
Iar tu STII sigur ca nu erau toate turbate?!!

STIU ca D-zeu nu zice asta iar daca el tace tu de ce vorbesti ? smile.gif Iar dai cu banul ?
QUOTE
Si ce te framanta asa de tare atunci daca unele lucruri mai sunt facute si de pomana? Ca pe animale oricum nu le preocupa pentru ce sunt sacrificate.

Si cat o mai dai tu la intors cu lalaiala asta ? smile.gif Ai dat-o pe foame, n-a tinut, acum o dai pe pomana, iar nu tine. Merlina, asculti manele ?
QUOTE
Dupa efecte.

Concret, cum stii de existenta ingerului si de efecte ?


--------------------
“All knowledge that is not the real product of observation, or of consequences deduced from observation, is entirely groundless and illusory.”
-- Jean Baptiste LaMarck

http://www.bandoli.no/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Sep 2007, 01:03 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Former
mesaj 20 Sep 2007, 02:13 AM
Mesaj #1753


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 2 August 07
Forumist Nr.: 10.168



Leonardo
QUOTE
e o axioma pe care nu stiu daca o poti sustine

Ba da. Abordarea religiei rational, investigativ etc va confirma imediat. Religie fara supranatural nu exista.
QUOTE
Asa cum nu mancam toti aceeasi mancare asa si egoul fiecaruia se hraneste divers.

Ai dreptate, unii mananca hrana sanatoasa iar altii junk food. Si totusi doar una e dezirabila nu ? smile.gif Daca tot militezi pt educatia dupa nevoi practic confirmi ce zic eu - avem suficiente scoli de profil. Vrea religie ? OK, da-l acolo.
QUOTE
Scoala publica iti preda diverse povesti ce tin de fantastic sau supranatural.

Da-mi o singura poveste cu fantastic si supranatural acceptata ca certitudine, predata dogmatic si care are in spate institutii de tipul celei bisericesti ? Vezi de ce exemplul nu merge ?smile.gif
QUOTE
De ce nu si religia care asa cum spuneam are rol educativ aspura celora ce ingereaza notiuni mai usor pe aceasta cale.

E mai importanta ingerinta decat ceea ce se ingera ? Pe criteriul asta bomboanele sunt de preferat injectiilor, in caz de boala. Nu bomboane medicinale.
QUOTE
de ce sa reducem posibilitati pentru ca unora nu ne place ideea?

Idea nu place deoarece religia e o inventie iluzorie, un exercitiu de imaginatie, un fals izvorat din ignoranta, teama si interes. O speculatie pe baza slabiciunilor umane. Crezi ca nu e asa, sustii existenta lui D-zeu ? Ok, mutam registrul discutiei la cel al dovezilor in favoarea existentei lui D-zeu. E ceea ce solicit de saptamani si nimeni nu raspunde. Cine afirma demonstreaza, nu ? Ai onoarea. smile.gif
QUOTE
Nu tot ce nu ne convine e fals sau neadevarat.

De ce nu-mi "convine" mie religia, am apucat sa scriu doar o mica parte pana acum. Daca doresti, citeste posturile mele anterioare si raspunde obiectiilor concrete pe care i le aduc, in speta celei crestine, sau mai pe larg teismului abraamic.
QUOTE
Pai aici totul tine de modul in care este predata, intocmai ca la matematica, fizica, limba romana sau chimie de ex.

Leo, valsam in gol smile.gif Te rog sa reiei fiecare obiectie biblica pe care am adus-o eu de-a lungul posturilor si pune-te in situatia de a fi ba profesor, predand asa cum crezi tu, "ca matematica", acele teme, ba elev, ascultand cu atentie ce ti se spune. Sunt curios care e raspunsul tau punctual la fiecare obiectie in parte si la multimea care va veni. Sunt curios ce nota dai tu credibilitatii biblice.
QUOTE
Cat despre problema climatica eu m-as intreba din ce motive a aparut si pe urma m-as uita cine se preocupa sa o combata.

Exact. Daca te-ai preocupa atent, vei observa ca uriasul poluator global SUA, e unul din cele mai religioase state existente de-a lungul timpului pana azi. Nu zic ca doar el ci zic ca nu face nota discordanta. Ceea ce inseamna o bila neagra pt ineficienta educatiei religioase. Deci invocarea mediului in privinta educatiei prin prisma religie e cu totul neavenita.
QUOTE
sunt adeptul sistemelor morale, a unor mecanisme care sa te ajute sa-ti dezvolti benefic sistemul de valori insusit acasa sau la scoala.

Din nou admirabil. Suntem pe aceeasi lungime de unda. Dar am o intrebare, esti sigur sigur ca religia ti le-a furnizat ? Daca da, atunci explica marile conflicte de ordin moral ce abunda in Biblie si care sunt convins ca nu se regasesc in caracterul tau ?
QUOTE
Nu vad de ce simbolistica modelelor religioase ar fi mai contestabila decat 'marile figuri ale istoriei neamului', decat 'elitele intelectuale' ale Romaniei de azi etc.

Pt ca marile figuri ale neamului chiar au existat si nu e nevoie de nici un simbol speculant pt a reaminti de existenta lor.

Acest topic a fost editat de Former: 20 Sep 2007, 02:22 AM


--------------------
“All knowledge that is not the real product of observation, or of consequences deduced from observation, is entirely groundless and illusory.”
-- Jean Baptiste LaMarck

http://www.bandoli.no/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Former
mesaj 20 Sep 2007, 02:16 AM
Mesaj #1754


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 2 August 07
Forumist Nr.: 10.168



Leonardo
QUOTE
eu spuneam ca predarea religiei creste sansele de a avea o societate mai buna.

Realitatea contrazice. Cele mai religioase societati nu merg la fel de bine fata de cele nereligioase. Observ inclinatia lui Clopotel si a lui IoanV si in dreptul tau. Voi credeti ca daca aveti o parere buna despre religie si ca daca o veti aplica conform a ceea ce v-a impresionat pe voi mai mult, la fel va fi cu toata lumea. Dar... dar ignorand doua lucruri fundamentale. Primul e necunoasterea religiei in profunzime (ma refer la cartea ei autorativa) ci doar superficial, conform trendului care habar nu are de monstruozitatile ce se gasesc in ea, iar a doua ca exista suficienti indivizi care pot fi impresionati mai degraba de exemplele totalitariste, absurde si violente ale religiei. Cu alte cuvinte bunatatea si idealismul vostru e plasa voastra. Aveti nenumarati exponenti in propria categorie care nu impartaseste deloc laxismul asta privind optionalul religios.
QUOTE
Unii au nevoie poate de o explicatie diferita de cea care suna convingator pentru tine sau pentru mine. Poate chiar supranaturala.

Explicatie supranaturala la ce ? Deja am impresia ca ma aflu la o emisiune Dan Diaconescu Direct. smile.gif
QUOTE
Japonia are o educatie religioasa la baza.

Si Romania. Dar una e budismul, budismul Zen si cu totul altceva e teismul abraamic. Cine nu e amator pe zona asta nu le confunda. In plus, Japonia nu are in programa scolara religia majoritara.
QUOTE
pai cat de mult poate asimila fiecare.

Hmm, unii pot asimila stiinta confectionarii bombelor artizanale. E o stiinta ? Este. E practica ? Este. E dorita de elevi ? Foarte posibil. De ce n-ai preda-o ?
QUOTE
ideea e ca scoala trebuie sa-ti dea aceasta posibilitate si nu sa ti-o restrictioneze pentru ca asa a considerat candva cineva ca e just. l

OK, mama Omida are catedra asigurata. Razi ? De ce ? De ce n-ar intra la categoria "tot" ? De ce supranaturalul biblic da si al ei nu ? Probabil ca o multime de fete indragostite ar vrea sa stie cum sa invete manipularea inimilor baietilor. smile.gif E o stiinta ? Este. Ar fi o restrictie daca n-am preda-o ? Da. Deci unda verde vrajitoriei. Si uite-asa, scoala ajuns balci si club de vrajitorie gratiei spiritului democratic fata de stiinta si educatie. Oameni buni, asa incepe sfarsitul lumii.
QUOTE
lasa-ma sa aleg si educatia mea are sanse sa fie mai buna decat daca imi restrangi posibilitatile din start.

Foarte bine, mergi la o scoala specializata.
QUOTE
sa ofer argumente cat mai aproape de asteptarile 'adversarului' in ideea de a converge si nu de a mari prapastia.

Ai un singur lucru de facut, pe doua directii. Primul, argumente in favoarea existentei lui D-zeu si al doilea, explicarea obiectiilor referitoare la credibilitatea Biblie, carte care sta la baza spetei de religie de la noi. Altceva nimic. Restul, dupa. smile.gif
QUOTE
oare cum au aparut regulile morale, sociale, civice?

Supranatural ? De unde stii ? Au aparut ca urmare a experientei, a traiului in societate.
QUOTE
Pai ma bazez cam pe ce s-a bazat si Arhimede cand a spus 'dati-mi un punct de sprijin si va ridic Pamantul'. Pentru a rationa liber si corect trebuie sa ai un reper solid undeva intr-un plan superior si extern domeniului analizat.

Si...i-a dat cineva lui Arhimede un punct de sprijin ? A ridicat el Pamantul ? Daca nu, cum raspunde raspunsul tau intrebarii mele ? Explica-mi te rog cum rationezi tu liber si corect cu privire la existenta lui D-zeu ? Care e reperul solid din planul superior si extern domeniului analizat ?
QUOTE
daca nu crezi, daca esti ateu, de unde stii asa de bine ceea ce spun exact cuvintele poruncii?

Ai doua premise eronate. Ca Biblia e doar pt deja credinciosi si ca eu n-as sti sa citesc. smile.gif


--------------------
“All knowledge that is not the real product of observation, or of consequences deduced from observation, is entirely groundless and illusory.”
-- Jean Baptiste LaMarck

http://www.bandoli.no/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Former
mesaj 20 Sep 2007, 02:19 AM
Mesaj #1755


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 2 August 07
Forumist Nr.: 10.168



Leonardo
QUOTE
daca tu ma iei peste picior sau chiar ma injuri se cheama ca ma mai respecti?

In niciun caz nu se cheama ca ma indoiesc de existenta ta.
QUOTE
pai eu sesizam ca e una morala de fapt. Nu ti se pare folositor a-ti lua o zi libera pentru a medita, pentru a iti delecta sufletul, pentru a analiza ce ai facut si ce mai ai de facut, pentru a-ti reveni din tumultul vietii cotidiene si a realiza permanent cine esti, pentru ce muncesti, de ce vietuiesti? Mie da.

Ce e moral in porunca 4 ? Poate ai vrut sa spui util sau reconfortant. Bine dar pt asta nu ai nevoie de D-zeu deoarece te atentioneaza biologia.
QUOTE
Si nu-mi aduc aminte ca vreundeva sa existe un text in care Dumnezeu sa te ameninte cu moartea pentru ca nu respecti ziua aceea.

Exod 31.15 : "Să lucrezi şase zile; dar a şaptea este Sabatul, ziua de odihnă, închinată Domnului. Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului, va fi pedepsit cu moartea.
Si nu e singurul. Daca doresti iti dau si aplicati lui concreta.
QUOTE
in dorinta de a combate total ceea ce nu accepti muti discutia in plaurile convenabile, dar dai explicatii mai putin solide.

Leo, nu eu sunt cel care inca nu a adus nici un argument in zonele critice ale crezului sau. Crez in virtutea caruia irationalul devinde stiinta predabila elevilor. Care e de fapt discutia si unde o mut eu ? E firesc ca sa invit interlocutorul sa inceapa cu bazele ce motiveaza demersul sau, nu ?
Ce nu am explicat solid eu dar ai explicat solid tu ? Cand explici explicatiile care conteaza fundamental ? smile.gif
QUOTE
Cand spuneam ca nu stiu sa existe dictaturi crestine ma refeream la acest mileniu si nu consideram momente aleatoare de timp.

Pai nu inteleg, relevante sunt doar cele potentiale de acum ? Lectiile trecutului nu au nici o importanta ?
QUOTE
La fel si cand incercam sa ofer o explicatie celor 10 porunci; tu insisti sa consideri sensul propriu de acum mii de ani, eu discutam valoarea morala a acestora, esenta spuselor.

Stai o clipa, ma inviti sa citesc acolo altceva decat scrie ? Ai un manual aparte cu reguli de citire biblica ? Ce nu trebuie luat la propriu de acolo si conform carui criteriu ? Iar daca D-zeu ar fi de acord cu metoda propusa de tine de ce nu a zis-o chiar el ? Trecerea timpului schimba sensul cuvintelor divine ? Sunt mirat ca nu-ti dai seama de implicatiile afirmatiilor tale. Care e acea alta valoare morala decat cea care e evidenta ? De unde stii si de ce nu scrie acolo ce vei zice tu ?
QUOTE
Si din nefericire cei mai mari criminali ai civilizatiei moderne nu au fost prea credinciosi.

Pt ca-mi plac proportiile iti voi atrage atentia ca butoaiele cu pulbere ale Terrei moderne, se regasesc preponderent in zonele foarte religioase.
Iar cei mai mari criminali ai civilizatiei moderne au domnit in societati teiste si cu concursul lor si-au cladit teroarea. Ba unii chiar au fost salutati si sunt in continuare ca fiind adevarati Mesia.

Acest topic a fost editat de Former: 20 Sep 2007, 02:28 AM


--------------------
“All knowledge that is not the real product of observation, or of consequences deduced from observation, is entirely groundless and illusory.”
-- Jean Baptiste LaMarck

http://www.bandoli.no/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Former
mesaj 20 Sep 2007, 02:41 AM
Mesaj #1756


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 2 August 07
Forumist Nr.: 10.168



Am o propunere pt cei care doresc predarea religiei in scolile publice, motivat de faptul ca discutia e destul de departe de tema topicului si ne putem intinde tot asa la nesfarsit.

Faceti fiecare o sinteza de tip 1,2,3 in care va expuneti cele mai solide argumente in favoarea predarii religiei in scoli.

De asemenea propun celor care nu doresc predarea religiei in scoli, sa faca la randul lor acelasi lucru fiecare, in functie de argumentele succint oferite de ceilalti colegi.

Cat mai pe scurt, cat mai clar posibil. Daca doriti, bineinteles.


--------------------
“All knowledge that is not the real product of observation, or of consequences deduced from observation, is entirely groundless and illusory.”
-- Jean Baptiste LaMarck

http://www.bandoli.no/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 20 Sep 2007, 04:10 AM
Mesaj #1757


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Esti de meserie contabil?...
Deci a spalat pamantul de rautate dar, cum ai zis si tu, precum o haina pe care o porti, acesta s-a murdarit din nou.
Si nu-ti fa griji, veveritele si floarea soarelui nu au fost suparate deloc.


Hopa, genocidul se intoarce... ohyeah.gif Mentalitatea si gandirea ta iti dau voie sa omori pe cei necredinciosi, stiai? Vezi ce usor se poate ocoli porunca "Sa nu ucizi!", o haina care s-a murdarit, cuib de viespi etc. Si punem apoi de-un lagar cu crematoriu...biggrin.gif

QUOTE
Si tu crezi ca este normal sa intentezi proces unei intamplari descrise in Biblie, petrecute cu mii de ani in urma, si in plus, dupa ce ca nu sunt destule probe, sa mai si incerci sa dosesti o parte din ele??? Halal constiinta morala corect educata mai ai, halal!


Hahaha, intai zici ca bine le-a facut, apoi ca nu sunt destule probe... si ca era cu mii de ani in urma... si ii zici halal de constiinta morala tot lui?

QUOTE
Cat despre femeie, asa-i trebuie...


Tocmai din cauza oamenilor ca tine ma opun predarii religiei in scoli. Nu avem nevoie de oameni care sa caute indreptatiri pentru genocid, razbunare si crima. Oaneni care cred ca pentru greselile catorva, intregul popor trebuie exterminat...

Acest topic a fost editat de Blakut: 20 Sep 2007, 04:22 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Sep 2007, 07:20 AM
Mesaj #1758


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(IoanV @ 19 Sep 2007, 10:17 PM) *
Nu am nevoie de autoritatea scolii stai linistit. Nici nu e vorba sa transmit indoctrinare, crezi ca as incerca sa imi duc copii pe stadiul II, sa nu ii las sa decida siguri? Vreau doar sa decida in cunostinta de cauza.

Daca ai vrea sa decida singuri le-ai asigura acces egal la informatii nepartinitoare din toate religiile. smile.gif Sunt convins ca nu o faci.
QUOTE
Cred ca stii ce ar trebui, cu ce se ocupa morala.

Chiar nu stiu ce anume ar trebui sa se predea la ora de "Morala". Poate ma ajuti tu putin...
QUOTE
morala crestina e cea mai avansata

Este strict parerea ta, pe care eu unul nu o impartasesc. Si nu o impartasesc cel putin doua treimi din populatia lumii. smile.gif
QUOTE
Religia nu e strict o problema personala.

Ba da. Relatia pe care o ai cu divinitatea este una personala, fiecare om in parte este judecat pe baza propriilor merite sau/si pacate si fiecare om este mantuit individual, nu pe baza apartenentei la o anumita grupare etnica sau de alt fel.
QUOTE
Un stat care s-ar baza pe o gindire autentic crestina crezi ca ar fi ceva rau?

Da.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Sep 2007, 07:31 AM
Mesaj #1759


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Leonardo @ 19 Sep 2007, 11:37 PM) *
am experimentat pe propria piele o dictatura materialista si egalitarista impusa de atei.

Impusa de comunisti, nu de atei.

Unii atei au fost comunisti. Unii comunisti au fost atei. Insa nu "ateii" sunt vinovati de dictaturile comuniste, pentru ca nu exista niciun fel de "zece porunci atee" sau alte comandamente si norme ale ateismului care sa-i determine pe atei la anumite tipuri de comportament.

Ironic este faptul ca unul ca Stalin a fost educat intr-o scoala bisericeasca...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Sep 2007, 07:35 AM
Mesaj #1760


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Merlina @ 20 Sep 2007, 12:34 AM) *
Ai vazut cat e de rau Satan?

Cati oameni a ucis Satan in VT, si cati Yahve?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 20 Sep 2007, 09:54 AM
Mesaj #1761


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Former
QUOTE
Un om destept si onest nu ascunde padurea dupa copac.

Ai interpretat corect ce doream sa-ti transmit! thumb_yello.gif Deci nu mai incerca sa ascunzi padurea dupa copac.

QUOTE
Si cu ce schimba restul capitolului factologia si morala ei ?
E a nu stiu cata oara cand iti atrag atentia cu privire la analfabetismul biblic de care dai dovada la modul zgomotos si artagos.
Aşa vorbeşte Domnul oştirilor: "Mi-aduc aminte de ceea ce a făcut Amalec lui Israel, când i-a astupat drumul la ieşirea lui din Egipt.

Colega, cand o actiune ca asta e motivata de un fapt din trecut asa se numeste, razbunare. Sa inteleg ca solutia eliminatorie era morala ? Merlina, eu chiar nu inteleg care e rolul tau prin raspunsurile astea. Te joci cu civintele doar doar de o iesi ceva. Iese da, grotescul acceptiunilor tale morale.

In primul rand sa stii ca sunt deosebit de blanda; de ce te simti agresat chiar nu pricep. O fi efectul unei traume din copilarie?
In al doilea rand... adica daca tu citezi si interpretezi exact cum iti convine crezi ca dai dovada de cultura biblica? Chiar nu ma simt cu nimic mai prejos.
In al treilea rand te dovedesti complet rupt de realitate. Morala moderna, care sta la baza legilor societatii laice actuale, presupune, ca atunci cand un caz este adus in fata instantei de judecata, sa se tina cont de imprejurarile in care s-a comis fapta pentru a nu exista erori de judecata. Un avocat ca tine care nu tine seama de anumite probe, ori este unul de rea intentie ori cineva complet lipsit de logica. Ceea ce incerci tu sa faci este similar cu a intenta proces unui pluton de executie, ceea ce este cu totul absurd.
QUOTE
Ba imi pare rau caci scriu la pereti.

Nici nu credeam ca ai scrie pentru altceva aici, unde de fapt "Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum."

QUOTE
Probabil asta e ultima oara cand iti mai raspund daca intelegi sa mai partici la fel de "constructiv" la discutie.

Nici pana acum n-ar fi trebuit sa te deranjezi...

QUOTE
Nu ma investi cu emotii nevrotice legate de retentia parerilor tale, ca nu reprezinti un caz special de interes in nici un caz.

Pai nu tu vorbeai despre parerile tale de rau? Eu numai incercam sa-ti spun ca-s inutile... tocmai pentru ca nu voi fi un caz care sa contribuie cu ceva le cresterea influentei pe care doresti sa o ai.
Iar ca sa-ti trimit mesaje pe PM... nici nu m-am gandit vreodata ca ar fi o idee buna.
QUOTE
Pt ca nu aia e cauza. Nu se numeste cauza pt teapa noastra de azi, cea trasa acum 600 de ani turcilor de catre Vlad stra stra mosilor lor.

Ba aceea era; altfel nu ar fi fost prezentata clar in acelasi capitol. Cat despre acele cateva sute de ani... cat de mult timp crezi tu ca inseamna pentru Dumnezeu care exista in vesnicie? Si-i treaba Lui cand stabileste momentul judecatii. Iar daca ne-o gasi si pe noi vinovati pentru tepele lui Vlad, deasemenea este suficient timp pentru plata; traim insa cu speranta ca ne asculta rugile pentru iertarea greselilor neamului nostru.

QUOTE
E grav daca ai avut nevoie de crestinism pt raspunsul asta.


Era!... jamie.gif
Altfel, "Laudat fie Dumnezeu Care a avut mila de o pacatoasa si m-a dus pe calea mantuirii!"



--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 20 Sep 2007, 09:59 AM
Mesaj #1762


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE
Da, in raport de morala crestina pot demonstra cu foarte mare usurinta atat eu cat si alti colegi atei, ca suntem mult mult mai buni.

Buni de gura!... recunosc. Altfel, lauda de sine nu a mirosit niciodata a bine cu atat mai putin pe un forum unde nu va stie nimeni ce caracter aveti de fapt in realitate. In plus, tin sa te anunt, ca nu cunosc nici un ateu pe forumul asta care sa nu fi intrat inca cu oistea in gard, chiar daca nu a avut parte de reactii zgomotoase.

QUOTE
Cum sa-l spele de rautate daca in scurt timp a costatat trist ca oi facuse degeaba ? Tare ineficient trebuie sa mai fie YHWH. Eu nu-mi dau seama cum accepti tu asociatia dintre prestiinta divina, deci stia ca si dupa potop va fi la fel de rau, sau poate chiar mai rau si totusi i-a ras pe toti, inclusiv copiii. E inimaginabil cum functioneaza orbirea teist-crestina, in acceptarea acestui lucru ca fiind justificat.

Te inseli amarnic! Putea sa nu fie la fel de rau pentru ca oamenii sunt inzestrati cu liber arbitru, nu sunt marionete!
Iar faci dovada lipsei elementare de logica care deviaza in final in atitudini injurioase la adresa credinciosilor, in special a crestinilor... Sa-ti amintesc ca "Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum".

QUOTE
Aha, deci veveritele aveau unda verde la moarte daca tot nu se suparau, nu ?


N-ai inteles... Sugeram doar ca veveritele si floarea soarelui, asa spirite neevoluate cum sunt, ar fi cu mult mai intelegatoare de Dumnezeu decat unii oameni care se razvratesc.

QUOTE
1. Pai imi dau seama ca si Lot ar fi trebuit parlit. Si mai imi dau seama ca in mod cert acea comunitatea avea copii minori si poate si niste musafiri care au suportat urgia nevinovati.


Nu, moralistule, trebuia sa-ti dai seama cat de indurator este totusi Dumnezeu. Cat despre copii, asta presupui... dar daca Biblia nu zice, cum oare de-ti permiti? smile.gif Iar despre "musafiri" ai vazut ce erau sa pateasca de la localnici domnule "doctor" in teologie? Noroc de Lot ca i-a salvat... Dar nu stiu cum s-a facut ca nu ti-ai adus aminte, tocmai tu?
QUOTE
2. Asa-i trebuie la femeie ? Mda Merlina, bine zici. Daca D-zeu e priza asa-i trebuie.

Iar vorbesti aiurea? De fapt daca ma uit la ora la care ai scris, ar fi de inteles.
Dumnezeu a avertizat-o sa nu se uite, deci i-a vrut binele. Ea a fost vinovata ca nu a ascultat.

QUOTE
Hai ca esti culmea. Ce s-a petrecut s-a petrecut cu acordul lui sau al lui D-zeu ? Si in ce context ? In cel in care D-zeu habar nu avea ce va urma dar era curios sa afle. Si iac-asa s-a spulberat si pretentia divina de omniscienta.

Am mai spus. In conditiile in care Iov, ca toti oamenii, avea si liber arbitru; altfel totul ramanea la nivel de teorie, tinand cont de incercarile prin care trebuia sa treaca.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 20 Sep 2007, 10:10 AM
Mesaj #1763


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Ceea ce incerci tu sa faci este similar cu a intenta proces unui pluton de executie, ceea ce este cu totul absurd.


Cand plutonul de executie omoara fara discriminare femei si copii, el este judecat. Vezi istoria reala a omenirii...

QUOTE
Altfel, "Laudat fie Dumnezeu Care a avut mila de o pacatoasa si m-a dus pe calea mantuirii!"


Vezi tu, nu sunt o persoana religioasa, nu cred insa ca pe calea mantuirii esti de acord cu omorarea copiiilor si a oamenilor nevinovati, doar pentru ca printre ei sunt unii care merita pedepsiti. E ca si cand Romania ar fi exterminata din cauza tiganilor care fac prostii inafara tarii.


QUOTE
In primul rand sa stii ca sunt deosebit de blanda;


Tu si Dr. Mengele...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 20 Sep 2007, 10:34 AM
Mesaj #1764


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Former
QUOTE
1. Despre Iov D-zeu ar fi trebuit in prestiinta sa stie ca e credincios, deci nu mai era nevoie de test.

Ba da, si asta este valabil pentru toti oamenii.
QUOTE
2. Daca a consimtit sa satisfaca curiozitatea satanica, e slab si subordonat acestuia. Cum sa dai mortii atatia oameni pt un rau ca Satan ?

Pe noi oamenii, si un singur om daca moare ne intristeaza... Dar atata vreme cat moartea face parte din ordinea lucrurilor, indiferent cand vine caci asta tot treaba lui Dumnezeu este si trebuie sa ramana, de ce sa bagam in seama acest fapt care se intampla de cand lumea si sa nu fim atenti la adevaratul talc al intamplarii?
QUOTE
3. Iov l-a blestemat pe D-zeu si deci nu era chiar asa credincios cum parea.

Domnule "teolog", minti in cunostinta de cauza sau cum?
20. Atunci Iov s-a sculat şi-a sfâşiat veşmântul, s-a ras pe cap şi, căzând la pământ, s-a închinat,
21. Şi a rostit: "Gol am ieşit din pântecele mamei mele şi gol mă voi întoarce în pământ! Domnul a dat, Domnul a luat; fie numele Domnului binecuvântat!"
22. Şi întru toate acestea, Iov nu a păcătuit şi nu a rostit nici un cuvânt de hulă împotriva lui Dumnezeu.


9. Atunci nevasta lui a zis către el: "Te ţii mereu în statornicia ta? Blesteamă pe Dumnezeu şi mori!
10. Dar Iov i-a răspuns: "Vorbeşti cum ar vorbi una din femeile nebune! Ce? Dacă am primit de la Dumnezeu cele bune, nu vom primi oare şi pe cele rele?" Şi în toate acestea, Iov n-a păcătuit de loc cu buzele sale.



...Pe azi m-am plictisit sa-ti comentez "productia". Ne mai vedem! 5.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 20 Sep 2007, 10:43 AM
Mesaj #1765


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(Blakut @ 20 Sep 2007, 11:10 AM) *
Cand plutonul de executie omoara fara discriminare femei si copii, el este judecat. Vezi istoria reala a omenirii...
Vezi tu, nu sunt o persoana religioasa, nu cred insa ca pe calea mantuirii esti de acord cu omorarea copiiilor si a oamenilor nevinovati, doar pentru ca printre ei sunt unii care merita pedepsiti. E ca si cand Romania ar fi exterminata din cauza tiganilor care fac prostii inafara tarii.


Tu si Dr. Mengele...

Blakut, se vede treaba ca esti foarte slab la istorie. Uite ca americanii nu au fost judecati pentru atacurile nucleare de la Hirosima si Nagasaki, si vorba aceea, fapta nu s-a intamplat in trecutul primitiv al omenirii, in plus, razboiul nu a fost unul de tip religios. Si exemple sunt multe...


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Former
mesaj 20 Sep 2007, 11:59 AM
Mesaj #1766


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 2 August 07
Forumist Nr.: 10.168



Merlina
QUOTE
Deci nu mai incerca sa ascunzi padurea dupa copac.

Nu eu sunt avocatul lui YHWH disperat sa-i ascund padurea de decizii nebune, dupa copacul unui verset sau capitol alaturat, care nu numai ca adeseori e irelevant dar de cele mai multe ori concura la verdictul - insane murderer.
QUOTE
de ce te simti agresat chiar nu pricep. O fi efectul unei traume din copilarie?

Hai sterge-te la gura.
QUOTE
adica daca tu citezi si interpretezi exact cum iti convine crezi ca dai dovada de cultura biblica? Chiar nu ma simt cu nimic mai prejos.

Evident ca nu te jenezi pt ca nu numai cultura biblica iti lipseste. Cum adica eu interpretez cum imi convne, cand acolo scrie negru pe alb ? Care e interpretarea corecta fata de episodul asasinarii unei intregi comunitati (armate si civile) de stra stra nepotii celor care cu sute de ani in urma au fost infranti intr-o batalie militara ?
QUOTE
In al treilea rand te dovedesti complet rupt de realitate. Morala moderna, care sta la baza legilor societatii laice actuale, presupune, ca atunci cand un caz este adus in fata instantei de judecata, sa se tina cont de imprejurarile in care s-a comis fapta pentru a nu exista erori de judecata. Un avocat ca tine care nu tine seama de anumite probe, ori este unul de rea intentie ori cineva complet lipsit de logica. Ceea ce incerci tu sa faci este similar cu a intenta proces unui pluton de executie, ceea ce este cu totul absurd.

Doamna/dominsoara absolventa de (ne)drept, aflata in realitate dorintelor manate de crezul personal si nu in cea a faptelor raportate in scris, care sunt circumstantele atenuante in cazul de fata ? Care sunt probele ce legitimau genocidul iudaic la porunca divina, fata de stramosii amalecitilor ? Ce e logic aici ? De cand decapitarea sugarilor azi e imorala iar atunci nu ? Chiar nu vezi ca habar nu ai pe ce lume traiesti ? Nu tine nimeni la tine in familie sa se mai uite ce nenorociri scrii, blanda mea colega ? smile.gif
QUOTE
Nici nu credeam ca ai scrie pentru altceva aici, unde de fapt "Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum."

Eu nu fac altceva decat sa constat si sa dau nume unei factologii religioase, acelasi nume pe care orice om corect educat l-ar oricarei alte situatii similare din plan nereligios. Nu pot numi genocid actiunile naziste, comuniste etc sub comanda umana iar cele de acelasi tip sub comanda divina, dragalasenii. Eu nu umblu cu doua masuri. Nu discut daca D-zeu exista sau nu, ci uite cum exista conform viziunii voastre. Asta nu e mesaj ateist.
QUOTE
Ba aceea era; altfel nu ar fi fost prezentata clar in acelasi capitol. Cat despre acele cateva sute de ani... cat de mult timp crezi tu ca inseamna pentru Dumnezeu care exista in vesnicie?

Mda, alta nuca in perete.
Nu, nu era aia cauza deoarece aspectului cauzal ii trecuse timpul de sute de ani. Daca era o vendeta, ea trebuia sa aibe loc in timpul acelei generatii de beligeranti iar asta intre armate si nu armate contra civili, miss "logica". Ce treaba are perceptia timpului la D-zeu cu spintecarea burtilor umane ? Daca pt D-zeu timp nu exista, inseamna ca stra stra nepotii pot fi decapitati in numele stra stra mosilor celorlalti ? Sper sa n-ai permis de port arma si rude care nu se inteleg de multa vreme. smile.gif
QUOTE
Si-i treaba Lui cand stabileste momentul judecatii. Iar daca ne-o gasi si pe noi vinovati pentru tepele lui Vlad, deasemenea este suficient timp pentru plata

Medicamenteee, medicamenteee... rofl.gif
QUOTE
Altfel, "Laudat fie Dumnezeu Care a avut mila de o pacatoasa si m-a dus pe calea mantuirii!"

Ramai acolo, in alta parte nu treci examenul.
QUOTE
Iar faci dovada lipsei elementare de logica care deviaza in final in atitudini injurioase la adresa credinciosilor, in special a crestinilor... Sa-ti amintesc ca "Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum".

Merlina, nu stiam ca instrumentul salvarii lui YHWH e regulamentul unui forum la care atat de des apelzi. Ti-am mai spus, eu nu aduc nimic injurios crestinilor ca oameni, ba din contra sunt multi laudati de mine numai pe acest topic, ci constat exact cu aceleasi cuvinte niste acte, niste decizii si niste fapte la comanda lui D-zeu, fapte pe care daca le-as constata in oricare alta situatie, le-as numi atat eu cat si majoritatea oamenilor, inclusiv crestinii, la fel - genocid, pogrom, asasinat absurd. Ca nu-ti place ? Nu e vina nimanui altcuiva decat a protagonistului principal. Proasta idee revelatia scrisa. thumb_yello.gif
QUOTE
Cat despre copii, asta presupui... dar daca Biblia nu zice, cum oare de-ti permiti?

Tie trebuie sa-ti spuna Biblia ca orice comunitate umana are si urmasi ?


--------------------
“All knowledge that is not the real product of observation, or of consequences deduced from observation, is entirely groundless and illusory.”
-- Jean Baptiste LaMarck

http://www.bandoli.no/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 20 Sep 2007, 12:00 PM
Mesaj #1767


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Abis: sa nu o dam cotita, comunismul chiar se mandrea cu 'ateismul-stiintific'. Dar esti scuzat pentru ca n-ai apucat vremurile acelea prea mult...din fericire. smile.gif


Cat despre Stalin sau alti pretinsi fosti sau actuali believeri citez doar atat:
"Credinţa dreaptă nu ne foloseşte cu nimic, atunci când avem o viaţă stricată"
Si fiecare sa inteleaga ce vrea si ce poate de aici smile.gif

Former: ai dreptate cand faci apel la expuneri concise, daca tot e un dialog al surzilor macar sa fie mai sintetic. smile.gif

'daca tu ma iei peste picior sau chiar ma injuri se cheama ca ma mai respecti?'

In niciun caz nu se cheama ca ma indoiesc de existenta ta.


daca nu te indoiesti de existenta mea nu inseamna ca ma si respecti. daca nu ma respecti inseamna ca nu pui pret pe ceea ce spun. daca nu pretuiesti ceea ce spun se cheama ca nu te conformezi normelor derivate de aici. smile.gif


In porunca a 4a se spune sa-ti rezervi o zi in care sa inveti, sa reflectezi mai bine asupra unor reguli morale si nu numai. A-ti acorda o zi pentru hrana sufletului, pentru a sistematiza ceea ce pretinzi ca stii, pentru a gasi modalitati cum sa aplici mai bine ceea ce ai invatat. mi se pare o recomandare cat se poate de morala.
Este moral sa inveti sa fii moral si sa transpui in practica notiunile insusite. smile.gif

Nu am pretentia sa invat pe cineva cum sa inteleaga ceea ce citeste. Asta depinde de modalitatea de perceptie si de abilitatea fiecaruia de a gasi concluzii, de a gasi utilitatea unei lecturi. A citi ceva e o operatiune, a intelege ceea ce ai citit e ceva mai mult si repet, depinde de fiecare. De aceea spun ca predarea religiei in scoli va oferi inca o cale de insusire a unor notiuni utile; unii au puterea de a asimila mai usor din religie, altii din etica. Nu toata lumea e capabila sa lucreze cu notiuni abstracte, numai o mica parte din omenire e capabila sa-si asume niste norme de comportament de la sine, mai multa lume este convinsa de 'supranatural' precum spui. Si la urma urmei nu prea poti demonstra clar cine are dreptate. Fizica a fost dominata de teoria mecanicista considerata ca fiind atotcuprinzatoare. S-a dovedit fals prin dezvoltarea teoriei relativiste. Cred ca show must go on, asa cum spuneam nu-mi permit sa emit verdicte, dubito ergo cogito. smile.gif


Butoaiele cu pulbere la ora actuala tin de domeniul economicului si mai putin de religie. E regretabil faptul ca religia este aruncata in fatza ca element de conflict si ca interesele unor grupuri economice fara scrupule ne-au bagat pe toti in razboaie ce le aduc doar lor avantaje. Sigur ca atunci cand accentuezi caracterul religios al unei dispute apar si lideri religiosi discutabili ce promoveaza razboi sfant si sigur ca gasesc prozeliti. Dar asta nu inseamna ca religia este cauza sau ca religia ne desparte ca o prapastie. Isus este mentionat de cateva ori in Coran si asta e semn ca cele doua maluri ale raului pot fi unite de o punte mai simplu decat spun unii. Si asta e un argument vizibil, exista legaturi mult mai adanci care prin dialog interconfesional se pot revela. Unii au interesul de a prezerva argumentul religios pentru a declansa conflicte. Asta nu inseamna ca religia in sine e rea. smile.gif

Chiar si statele fundamentaliste exista din interese economice si politice ale unor grupuri restranse. Oamenii de rand de acolo se supun precum noi in timpul comunismului. Sa nu mai spun de cei care s-au nascut si au crescut in razboi, care nu au alta sansa de a supravietui decat parasind locul sau angajandu-se in lupta...nu se pot angaja undeva, cunoasterea le este limitata, trebuie sa manance...sunt niste presiuni pe care nu prea le sesizam din locul nostru incomparabil mai confortabil decat al lor. Precum ei si noi ce pretindem ca gandim liber suntem indoctrinati cu o realitate incompleta, trunchiata.
Iar fanaticii religiosi la fel ca si fanaticii politici sau de alta natura nu sunt neaparat credinciosi din convingere ci prin indoctrinare fortata venita din partea unor persoane care folosesc religia si nu o slujesc in adevaratul sens al cuvantului.
Asa cum spuneam, una e sa citesti si sa memorezi texte, alta e sa intelegi ceea ce citesti, sa ai un sistem functional, perfectibil de analiza. Nu toti au asa ceva. smile.gif

O parere doar. smile.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Former
mesaj 20 Sep 2007, 12:04 PM
Mesaj #1768


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 2 August 07
Forumist Nr.: 10.168



Merlina
QUOTE
Iar despre "musafiri" ai vazut ce erau sa pateasca de la localnici domnule "doctor" in teologie? Noroc de Lot ca i-a salvat... Dar nu stiu cum s-a facut ca nu ti-ai adus aminte, tocmai tu?

Aia puteau fi singurii musafiri din cele doua comunitati ? Cum stii tu sigur ca acel caz putea fi general ? Auzi doamna avocat dar de decizia gazdei (Lot) cu privire la darea fetelor obsedatilor alora, ce parere ai ? Cum bifezi tu decizia unui tata gata sa-si dea propriile fice la viol, ca sa-si apere musafirii barbati ? Asta era un om care merita salvat ? Daca l-ai fi auzit pe tatal tau ca e dispus sa faca asta cu tine in cazul venirii unor musafiri barbati, ce ai fi zis ? Ce mentalitate e asta ? Chiar nu vezi statutul femeii sub egida yahwista ?
QUOTE
Dumnezeu a avertizat-o sa nu se uite, deci i-a vrut binele.

Iar ai ratat ceva esential. Unde i-a spus si de ce sa nu se uite ? Gama motivatiilor putea fi foarte mare in cazul femeii.
QUOTE
Ba da, si asta este valabil pentru toti oamenii.

Ce vorbesti ? Daca tu ai fi D-zeu si stii dinainte ce va face creatura ta, care ar mai fi rostul testului, miss "logica" ?
QUOTE
Pe noi oamenii, si un singur om daca moare ne intristeaza... Dar atata vreme cat moartea face parte din ordinea lucrurilor,

Ordinea lucrurilor ? Pai asta e ordinea lui D-zeu. Sa inteleg ca vazand atata suferinta si moarte in creatia lui s-a desensibilizat ? smile.gif
QUOTE
Domnule "teolog", minti in cunostinta de cauza sau cum?

Nu mint ci am folosit un cuvant gresit in contextul in care ma gandeam la indemnul la blestem al sotiei lui Iov, catre el. Iov nu l-a blestemat pe D-zeu dar l-a criticat permanent de mama focului. Iar asta vei gasi in aproape toate capitolele cartii respective. Dar ca de obicei iar ai ratat subiectul. Nu reactia lui Iov e problema ci decizi absurda a lui D-zeu de a-l testa omorandu-i familia, in contexul in care ar fi trebuit sa stie deja ce alegeri va face Iov.
QUOTE
Blakut, se vede treaba ca esti foarte slab la istorie. Uite ca americanii nu au fost judecati pentru atacurile nucleare de la Hirosima si Nagasaki,

Merlina, se vede treaba ca esti foarte slaba la morala si religie. Erorile si injustetele umane le incurajeaza pe cele divine ? Asta e scuza lui YHWH, ca maharii lumii scapa ?

Te anunt ca daca nu ai in continuare ceva de spus in favoarea religiei in scoli, nu-ti mai raspund. Gata cu telenovela.

Acest topic a fost editat de Former: 20 Sep 2007, 12:07 PM


--------------------
“All knowledge that is not the real product of observation, or of consequences deduced from observation, is entirely groundless and illusory.”
-- Jean Baptiste LaMarck

http://www.bandoli.no/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 20 Sep 2007, 12:10 PM
Mesaj #1769


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Blakut, se vede treaba ca esti foarte slab la istorie. Uite ca americanii nu au fost judecati pentru atacurile nucleare de la Hirosima si Nagasaki,


Si nici plutonul de executie al lui Ceausescu. Dar nu asta era ideea, au fost judecati altii, de la nemti, la rusi, la vietnamezi etc. Evident ca unii mai scapa, poate, dar nu asta era ideea, presupun ca intelegi... Vezi tu, eu nu fac afirmatii de la care am pretentia ca ar fi adevarul absolut, de neschimbat, unic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 20 Sep 2007, 12:20 PM
Mesaj #1770


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Former,
In primul rand te rog si eu, ca si Merlina, sa incetezi cu mesajele ateiste pe acest forum de religie. Pentru asta poti folosi forumul de filosofie sau altele dedicate.
In al doilea rand eu am specificat undeva, mai pe la inceputul acestui topic, ca intrebarea din sondaj se adreseaza in primul rand credinciosilor ortodocsi, nu ateilor. Este logic ca nu ai cum intreba un ateu daca doreste predarea religiei, el fiind impotriva ei.
Prin urmare, nu inteleg de ce te avanti atata intr-o chestiune care practic nu te priveste, pentru ca tu ai ales sa nu te priveasca...
In legatura cu raspunsul tau la mesajul meu, anume:
QUOTE
QUOTE
Crezi ca mila e rationala sau logica?

Iti raspund doar c-o singura conditie. Sa-mi explici intai ce legatura gasesti intre acest sentiment uman firesc, natural, trait de toti oamenii sanatosi si sustinerile, "certitudinile" religioase ?

Consider ca intrebarea mea era clara si suporta un raspuns simplu. Tu insa te-ai codit sa raspunzi direct la ea, punand tot felul de conditii ca sa dai un raspuns banal. Nu era mai simplu sa spui pe fata ca nu poti raspunde, caci raspunsul direct te defavorizeaza?
QUOTE
QUOTE
Si daca nu e logica ar trebui feriti copiii sa li se vorbeasca despre mila la scoala?

Doresti predarea materiei numita mila, stiinta milei sau milologia ? smile.gif Clopotel, mila nu are o institutie in spate. Raspuns valabil si-n cazul dragostei. Ce treaba au sentimetele umane cu pretentiile religioase ?

Intrebarea mea a fost foarte clara si de data asta... Insa tu, vazand ca esti dezavantajat de raspunsul evident ce puteai sa-l dai, ai dat-o cotita cu o intrebare fara noima, caci in scoala se folosesc destul de multe cuvinte care nu au materii aferente, cu numele lor sau derivate din ele.... Eu am specificat clar acolo: sa li se vorbeasca, nu sa fie o materie aparte...
Asa ca hai sa zburdam pe campii... hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Sep 2007, 12:22 PM
Mesaj #1771


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Former @ 20 Sep 2007, 01:04 PM) *
cu privire la darea fetelor obsedatilor alora, ce parere ai ? Cum bifezi tu decizia unui tata gata sa-si dea propriile fice la viol, ca sa-si apere musafirii barbati ?

Morala mea necrestina (si prin definitie inferioara celei crestine) ma indreptateste sa pun copiii mei mai presus decat orice altcineva... Asa ca intr-o astfel de situatie in nici un caz nu i-as "oferi" gloatei.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Former
mesaj 20 Sep 2007, 12:41 PM
Mesaj #1772


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 2 August 07
Forumist Nr.: 10.168



Leonardo
QUOTE
sa nu o dam cotita, comunismul chiar se mandrea cu 'ateismul-stiintific'

Confunzi intre ateism ca atitudine filozofica fata de pretentiile teiste, lucru cat se poate de rational si darwinismul social, care a fost o eroare.
QUOTE
daca nu te indoiesti de existenta mea nu inseamna ca ma si respecti. daca nu ma respecti inseamna ca nu pui pret pe ceea ce spun. daca nu pretuiesti ceea ce spun se cheama ca nu te conformezi normelor derivate de aici.

Leo, porunca 3 nu vorbeste de ce vorbesti tu. Ai afirmat ca :

QUOTE
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau în desert
E o completare la primele doua si creaza impreuna cu ele un sistem logic ce mi se pare perfect: daca te indoiesti de Dumnezeu si iei numele sau ‘in desert’ se cheama ca respectul fatza de el a scazut si deci esti pasibil sa-ti faci ‘chip cioplit’, esti vulnerabil social,


Iar eu ti-am spus si-ti repet, ca e cu totul eronat comentariul tau. Nu e nici o completare nicaieri, poruncile sunt distincte.
A 3-a se refera la cum vorbesti cu si despre D-zeu si atat. Nu daca e sau nu D-zeul tau (porunca 1) si nu daca i te inchini prin intermedii materiale sau nu (porunca 2).
Absolut nici o legatura indoila privind existenta sa deoarece o prezuma din start.
Absolut nici o legatura cu pasibilitatea interzisa de porunca 2.
QUOTE
In porunca a 4a se spune sa-ti rezervi o zi in care sa inveti, sa reflectezi mai bine asupra unor reguli morale si nu numai. A-ti acorda o zi pentru hrana sufletului, pentru a sistematiza ceea ce pretinzi ca stii, pentru a gasi modalitati cum sa aplici mai bine ceea ce ai invatat. mi se pare o recomandare cat se poate de morala. Este moral sa inveti sa fii moral si sa transpui in practica notiunile insusite.

Din nou inclini catre un afloriment personal fata de textul biblic. Nu e nimic moral in acea porunca ci e doar ceva firesc care oricum afli pe cai naturale. Porunca vorbeste doar despre odihna si nu despre ce ar trebui sa contina ea - studiu, hrana spirituala, reflectie etc. Unde apare in porunca 4 suport pt ultima ta fraza ? As apreci daca ai lasa textul sa vorbeasca si nu tu. smile.gif
QUOTE
Nu am pretentia sa invat pe cineva cum sa inteleaga ceea ce citeste.

Dar ar trebui sa ai criteriul de a lasa textul sa vorbeasca asa cum o face. smile.gif
QUOTE
De aceea spun ca predarea religiei in scoli va oferi inca o cale de insusire a unor notiuni utile

Un exemplu de notiune utila ? Multumesc.
QUOTE
Nu toata lumea e capabila sa lucreze cu notiuni abstracte, numai o mica parte din omenire e capabila sa-si asume niste norme de comportament de la sine, mai multa lume este convinsa de 'supranatural' precum spui.

Ce e concret in supranatural ? Si de cand convingerile iluzorii si fanteziste cu privire la supranatural devin stiinte ?
QUOTE
Si la urma urmei nu prea poti demonstra clar cine are dreptate. Fizica a fost dominata de teoria mecanicista considerata ca fiind atotcuprinzatoare. S-a dovedit fals prin dezvoltarea teoriei relativiste. Cred ca show must go on, asa cum spuneam nu-mi permit sa emit verdicte, dubito ergo cogito.

E rau ca nu ai verdite fata de ceea ce deja stii cu siguranta in timp ce ai verdictul de a ccepta ca real tot ceea ce nu stii cu siguranta. Cine are dreptate ? Cine o demonstreaza. Plang de cateva saptamani pt argumente privind existenta lui D-zeu si nimeni nu le aduce. Deci cine are dreptate ? Unde sa continuie show-ul, catre ce ?
QUOTE
Butoaiele cu pulbere la ora actuala tin de domeniul economicului si mai putin de religie.

Daca tu crezi ca Mohamed Ata a intrat in gemeni convins de economie si ca decapitatorii rapitilor, cand striga Allah Akbar ! inteleg de fapt Dolar Akbar, inseamna ca... smile.gif
QUOTE
E regretabil faptul ca religia este aruncata in fatza

E regretabil faptul ca ateismul e aruncat in fata in raport de ororile comunismului.


--------------------
“All knowledge that is not the real product of observation, or of consequences deduced from observation, is entirely groundless and illusory.”
-- Jean Baptiste LaMarck

http://www.bandoli.no/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Former
mesaj 20 Sep 2007, 12:44 PM
Mesaj #1773


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 2 August 07
Forumist Nr.: 10.168



Leonardo
QUOTE
Dar asta nu inseamna ca religia este cauza sau ca religia ne desparte ca o prapastie.

Ce inseamna sa fii amator Leo... smile.gif Uite exemplul mai jos.
QUOTE
Isus este mentionat de cateva ori in Coran si asta e semn ca cele doua maluri ale raului pot fi unite de o punte mai simplu decat spun unii.

E clar ca nu ai avut de-a face cu lumea teologica catusi de putin. Eu iti apreciez sincer predispozitia ecumenica si panmoralista insa nu merge. Isus-ul biblic e prezentat insusi D-zeu iar cel islamic e doar un profet uman, ca multi altii. Ar trebui sa-ti dai seama ce implica aceste doua viziuni conflictuale. Parerea mea - lasa discutiile privitoare la religie celor ce o cunosc bine. smile.gif Iar ca preocupare, iti recomand in continuare sa incepi cu inceputul, asa pt tine - dovezi in favoarea credintei in D-zeu sau argumente privind existenta sa. Pt ca tu incepi de undeva de la jumatea drumului. Incepi de la un dat care pare sa fie general acceptat. Ei bine nu e. E imposibil sa ai un dialog cu-n om caruia nu i-ai prezentat motivele pt care accepti acel dat. Incearca mai intai sa intelegi baza motivatiei tale. Testeaz-o.
QUOTE
Asta nu inseamna ca religia in sine e rea.

Asta nu inseamna ca ateismul in sine e rau.
QUOTE
Iar fanaticii religiosi la fel ca si fanaticii politici sau de alta natura nu sunt neaparat credinciosi din convingere ci prin indoctrinare fortata

Cat valoreaza religia fara indoctrinare, adica fara acceptarea dogmelor ca adevaruri ? Nu ai indoctrinare nu ai religie.


--------------------
“All knowledge that is not the real product of observation, or of consequences deduced from observation, is entirely groundless and illusory.”
-- Jean Baptiste LaMarck

http://www.bandoli.no/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 20 Sep 2007, 12:57 PM
Mesaj #1774


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86




In al doilea rand eu am specificat undeva, mai pe la inceputul acestui topic, ca intrebarea din sondaj se adreseaza in primul rand credinciosilor ortodocsi, nu ateilor. Este logic ca nu ai cum intreba un ateu daca doreste predarea religiei, el fiind impotriva ei.
Corect corect.....asta da logica....inscoli sint numai copiii credinciosilor ortodocsi, ai ateilor sau celor din alte religii nu sint....bahto delo delo clopo.....E simpatica foc Merlina.... rofl.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Former
mesaj 20 Sep 2007, 01:08 PM
Mesaj #1775


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 2 August 07
Forumist Nr.: 10.168



Clopotel
QUOTE
In primul rand te rog si eu, ca si Merlina, sa incetezi cu mesajele ateiste pe acest forum de religie.

Ce inseamna mesaj ateist ? Si de ce-si fac probleme cei care ar citi asa ceva din moment ce adevarul e de partea lor ? smile.gif Eu de ce sunt incantat chiar de mesajele teiste pe aria...e adevarat ca nu e una ateista dar hai sa zicem cea filozofica ? smile.gif
QUOTE
In al doilea rand eu am specificat undeva, mai pe la inceputul acestui topic, ca intrebarea din sondaj se adreseaza in primul rand credinciosilor ortodocsi, nu ateilor. Este logic ca nu ai cum intreba un ateu daca doreste predarea religiei, el fiind impotriva ei.

Nu inteleg, la scoala merg doar copiii credinciosilor ? Intentia intrebarii a fost gresita din start. De ce nu conteaza opinia si argumentele ateistilor ?
QUOTE
Prin urmare, nu inteleg de ce te avanti atata intr-o chestiune care practic nu te priveste, pentru ca tu ai ales sa nu te priveasca...

Pt faptul ca nu inteleg avantul celor care au ales sa creada incredibilul si vor sa-l aduca si in spatiul scolar public, in contextul in care deja au scoli de specialitate. Eu nu inteleg abuzurile Clopotel. De aia ma avant. smile.gif
QUOTE
Consider ca intrebarea mea era clara si suporta un raspuns simplu. Tu insa te-ai codit sa raspunzi direct la ea, punand tot felul de conditii ca sa dai un raspuns banal. Nu era mai simplu sa spui pe fata ca nu poti raspunde, caci raspunsul direct te defavorizeaza?

Raspunsul simplu l-ai primit. Trebuie sa iei nota de rapunsurile pe care ti le dau si nu sa mi le ceri pe care le doresti.
Eu m-am codit ? Cum anume ? Ti-am atras atentia ca aduci in discutie ca sprijin, ca argument in favoarea predarii religiei in scolile publice, un lucru cu totul irelevant si anume, mila. De ca si cum, desi irationala, mila s-ar preda in scolile publice. Ce raspuns direct vrei ? Asta am si facut. Mila e un sentiment, nu se preda in scoli si punct. Ai pus o intrebare completamente irelevanta fata de subiect. Deci ti-am raspuns si nu ca nu puteam raspunde. Da, nu puteam da raspunsul absurd pe care-l doreai si pe care-l intuiam, cum ca daca mila nu e ratioanala atunci hop cu religia in manualele scolare. Cum ma defavoriza insa raspunsul dorit de tine nu m-ai lamurit.
QUOTE
Insa tu, vazand ca esti dezavantajat de raspunsul evident ce puteai sa-l dai, ai dat-o cotita cu o intrebare fara noima, caci in scoala se folosesc destul de multe cuvinte care nu au materii aferente, cu numele lor sau derivate din ele....

Unde domnule, unde e dezavantajul meu ? Tot faci enuntul dar nu urmeaza si continutul. Care dezavantaj ? Unde-i coteala ? Nu are noima intrebarea "cum s-ar numi materia, milologie ?" Ba are pt ca-i in directa legatura cu sugestia ta. Tu vrei predarea cuvantului "religie" daca aduci ca argument uzanta in scoli a cuvantului mila ? Esti amabil sa-mi spui in cadrul carei materii de scoala, cuvantul mila abunda iar asta da drept cuvantului religie de a fi predat ? Multumesc. smile.gif
QUOTE
Eu am specificat clar acolo: sa li se vorbeasca, nu sa fie o materie aparte...

Cum asa ? Sa li se vorbeasca la ce ora ? Adica in afara unei materii de curs ? Daca nu e materie aparte inseamna ca nu are un timp, o programa alocata si un profesor specializat. Deci e la nivel de barfa. Asta doresti ?

Oare de ce am eu impresia ca tabara teista cam scrie in degringolada in ultima vreme ? smile.gif Prefer sa cred ca ma insel. wink.gif


--------------------
“All knowledge that is not the real product of observation, or of consequences deduced from observation, is entirely groundless and illusory.”
-- Jean Baptiste LaMarck

http://www.bandoli.no/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Sep 2007, 01:36 PM
Mesaj #1776


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Clopotel @ 20 Sep 2007, 01:20 PM) *
Este logic ca nu ai cum intreba un ateu daca doreste predarea religiei, el fiind impotriva ei.

Ai uitat ca eu m-am pronuntat pentru predarea obligatorie a religiilor in scoli? smile.gif Nu a uneia singure...

Ateul nu este "impotriva religiei". Este doar "fara religie".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 20 Sep 2007, 02:59 PM
Mesaj #1777


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(Former @ 20 Sep 2007, 12:41 PM) *
Leonardo

Confunzi intre ateism ca atitudine filozofica fata de pretentiile teiste, lucru cat se poate de rational si darwinismul social, care a fost o eroare.


nu stiu daca eu confund, nu vad de ce ateismul are nuante mai putin convenabile ce se exclud din start, pe cand la religie nu se aplica aceeasi masura. smile.gif

QUOTE(Former @ 20 Sep 2007, 12:41 PM) *
Leo, porunca 3 nu vorbeste de ce vorbesti tu. Ai afirmat ca :
Iar eu ti-am spus si-ti repet, ca e cu totul eronat comentariul tau. Nu e nici o completare nicaieri, poruncile sunt distincte.
A 3-a se refera la cum vorbesti cu si despre D-zeu si atat. Nu daca e sau nu D-zeul tau (porunca 1) si nu daca i te inchini prin intermedii materiale sau nu (porunca 2).
Absolut nici o legatura indoila privind existenta sa deoarece o prezuma din start.
Absolut nici o legatura cu pasibilitatea interzisa de porunca 2.


asa cum spuneam, fiecare interpreteaza dupa cum percepe. Nici eu nu agreez explicatia ta dupa cum tu nu ai agreat-o pe a mea. Mie mi se pare ma cuprinzatoare a mea. smile.gif

QUOTE(Former @ 20 Sep 2007, 12:41 PM) *
Din nou inclini catre un afloriment personal fata de textul biblic. Nu e nimic moral in acea porunca ci e doar ceva firesc care oricum afli pe cai naturale. Porunca vorbeste doar despre odihna si nu despre ce ar trebui sa contina ea - studiu, hrana spirituala, reflectie etc. Unde apare in porunca 4 suport pt ultima ta fraza ? As apreci daca ai lasa textul sa vorbeasca si nu tu. smile.gif.

Dar ar trebui sa ai criteriul de a lasa textul sa vorbeasca asa cum o face. smile.gif


Cititul se face in litera si spiritul textului. Niciodata textul nu-ti va spune exact ce a gandit autorul, unele texte 'fantastice', sa zicem literatura SF, legende etc. ascund adevaruri ce nu transpira explicit. smile.gif



QUOTE(Former @ 20 Sep 2007, 12:41 PM) *
Un exemplu de notiune utila ? Multumesc.


Cu placere. Altfel 'multumesc' este o formula de politete care poate fi utila sau nu. Depinde smile.gif

QUOTE(Former @ 20 Sep 2007, 12:41 PM) *
Ce e concret in supranatural ? Si de cand convingerile iluzorii si fanteziste cu privire la supranatural devin stiinte?


n-am zis ca religia trebuie sa reprezinte totul, era vorba despre studiul ei in scoli. Pentru uni oameni, in multe tari pentru majoritatea cetatenilor chiar, este mai accesibila si mai usor de inteles existenta 'supranaturalului' decat de ex. legile fizicii ce guverneaza miscarea rectilinie si uniforma. Am vazut de curand un sondaj din care reiesea ca nu mai mult de 10% din populatia europeana intelege ce reprezinta procentele...ti se pare ciudat cand te invarti in cercuri de oameni licentiati, daca mergi insa in zine mai putin citite o sa vezi ca e cam adevarat...Concluzie: pentru insusirea unui comportament social adecvat (si nu numai dar ma opresc la acest aspect) religia ar putea contribui cu mult mai mult decat numeroase alte materii.

QUOTE(Former @ 20 Sep 2007, 12:41 PM) *
E rau ca nu ai verdite fata de ceea ce deja stii cu siguranta in timp ce ai verdictul de a ccepta ca real tot ceea ce nu stii cu siguranta. Cine are dreptate ? Cine o demonstreaza. Plang de cateva saptamani pt argumente privind existenta lui D-zeu si nimeni nu le aduce. Deci cine are dreptate ? Unde sa continuie show-ul, catre ce ?

Daca tu crezi ca Mohamed Ata a intrat in gemeni convins de economie si ca decapitatorii rapitilor, cand striga Allah Akbar ! inteleg de fapt Dolar Akbar, inseamna ca... smile.gif.


Un om ce poate da verdicte cu siguranta a omis niste detalii din evaluarea situatiei sau nu e constient de limita personala. E un mod de a-ti usura viata, de a elimina cautare de raspunsuri la intrebari, e o simplificare ce considera cazul ideal. La fel e si cu interpretarea religiei de ex: lumea preia niste 'verdicte' pentru ca nu-i sta la indemana sa analizeze mai mult si e mai convenabil asa. Axiomele definesc o conventie, nu inseamna ca maine aceasta conventie nu poate fi daramata total si inlocuita cu o alta. Chiar si in situatii simple verdictele sunt de fapt relative la sistemul de referinta in care judeci; o mancare stricata in mod sigur va primi 'verdictul' de mizerabila din partea mea. Din partea unuia care nu a mancat de 5 zile si nu are altceva de mancat in jur s-ar putea sa primeasca un verdict diferit si surpinzator. smile.gif

Daca as lua drept veridice verdictele emise oficial as putea spune ca Ata era un fanatic, indoctrinat bine in prealabil cu niste verdicte manevrate intr-un anumit sens si poleite sub aura religioasa. Ucigasi fanatizati sau patologici sunt duium in istoria omenirii. Unii fanatici religiosi, altii anarhisti, de stanga sau de dreapta, atei sau nehotarati. Faptul ca ucizi in numele cuiva nu inseamna ca el te considera reprezentantul lui, nu inseamna ca ai indeplinit ceea ce el a spus. smile.gif

QUOTE(Former @ 20 Sep 2007, 12:41 PM) *
E regretabil faptul ca ateismul e aruncat in fata in raport de ororile comunismului.


Regretabil dar asta a fost, 'o anumita parte' a ateilor au condus ostilitatile in tarile de sub influenta sovietica. Trebuie asumate si astea asa cum pretinzi catolicismului sa-si asume crimele inchizitiei de ex. Si as mai remarca ceva: din discutiile de aici indarjirea 'ateilor' contra bisericilor este totala, deocamdata 'aparatorii religiei' sunt mult mai toleranti. As putea deduce un mic avantaj etic din asta. Sincer eu chiar nu inteleg care-i problema cu studiul optional al religiei in scoala. Chiar nu vad pericolul ala major care ne pandeste. Pana la urma razboaiele se poarta oricum cu arme faurite stiintific iar interesele economice sunt un driving force mai puternic pentru ele. smile.gif

QUOTE(Former @ 20 Sep 2007, 12:41 PM) *
E clar ca nu ai avut de-a face cu lumea teologica catusi de putin. Eu iti apreciez sincer predispozitia ecumenica si panmoralista insa nu merge. Isus-ul biblic e prezentat insusi D-zeu iar cel islamic e doar un profet uman, ca multi altii. Ar trebui sa-ti dai seama ce implica aceste doua viziuni conflictuale. Parerea mea - lasa discutiile privitoare la religie celor ce o cunosc bine. Iar ca preocupare, iti recomand in continuare sa incepi cu inceputul, asa pt tine - dovezi in favoarea credintei in D-zeu sau argumente privind existenta sa. Pt ca tu incepi de undeva de la jumatea drumului. Incepi de la un dat care pare sa fie general acceptat. Ei bine nu e. E imposibil sa ai un dialog cu-n om caruia nu i-ai prezentat motivele pt care accepti acel dat. Incearca mai intai sa intelegi baza motivatiei tale. Testeaz-o.


ma voi limita in a spune ca imi mentin parerea si ca eu cred ca e un conflict care se poate depasi in timp. Si in general am cam testat tot ce afirm (cel putin pe acest subiect). Nu vreau sa merg mai departe pe acest subiect din diverse motive. smile.gif


QUOTE(Former @ 20 Sep 2007, 12:41 PM) *
Asta nu inseamna ca ateismul in sine e rau..


Nu cred ca am spus vreodata asta, dimpotriva, spuneam ca e loc pentru toate. Chiar am fost printre primii care au mentionat la acest subiect necesitatea existentei eticii ca materie optionala pentru atei sau pentru cei ce nu-si regasesc religia in programa scolara. Tu sustii ca religia face rau si de aceea am facut acea precizare. smile.gif

QUOTE(Former @ 20 Sep 2007, 12:41 PM) *
Cat valoreaza religia fara indoctrinare, adica fara acceptarea dogmelor ca adevaruri ? Nu ai indoctrinare nu ai religie.


depinde ce intelegi prin indoctrinare. In principiu tot ceea ce ti se preda in scoli este tot o indoctrinare. ca sa poti sa-ti fundamentezi existenta sau o anumita actiune ai nevoie de o doctrina pe care ti-o creezi singur sau o preiei de la altcineva prin proces educational sau pentru ca iti este indusa fortat, in mod vizibil sau sublimal. Matematica ne-a indoctrinat la baza cu faptul ca 1 este mai mic decat 2, cu tabla inmultirii. Multa lume este indoctrinata prin canalele media ca o anumita religie este terorista sau contra umanitatii. Tu de ex., esti indoctrinat impotriva religiei, nu ai dubii ca e ceva rau. Indoctrinarea nu este nici pe departe apanajul exclusiv al religiei. smile.gif


PS: mi-a facut placere sa dialogam, ma voi opri aici pentru ca suntem excesiv de stufosi si sigur nu mai urmareste nimeni firul epic. oricum nu doresti o reconciliere a pozitiei tale ferme oricate argumente ar veni. Repet: nu e vorba sa devii credincios, e vorba de a accepta dreptul altor oameni la a-si pastra si cultiva credinta si convingerile. smile.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 20 Sep 2007, 03:19 PM
Mesaj #1778


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Regretabil dar asta a fost, 'o anumita parte' a ateilor au condus ostilitatile in tarile de sub influenta sovietica.


Ar fi fost, daca aia erau cu adevarat atei...Daca toti comunistii au fost atei, asta nu inseamna ca toti ateii au fost comunisti...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 20 Sep 2007, 03:30 PM
Mesaj #1779


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(Blakut @ 20 Sep 2007, 03:19 PM) *
Ar fi fost, daca aia erau cu adevarat atei...Daca toti comunistii au fost atei, asta nu inseamna ca toti ateii au fost comunisti...


cine a zis asta???
chiar nu inteleg de ce sunt atatea reactii defensive aici, ideea e sa toleram si una si alta, nu sa distrugem 'concurenta'. smile.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 20 Sep 2007, 04:03 PM
Mesaj #1780


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
ideea e sa toleram si una si alta, nu sa distrugem 'concurenta'


Daca ai citi mai sus, ai vedea ca ideea asta nu e tocmai respectata de unii...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Sep 2007, 04:12 PM
Mesaj #1781


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Leonardo @ 20 Sep 2007, 03:59 PM) *
Repet: nu e vorba sa devii credincios, e vorba de a accepta dreptul altor oameni la a-si pastra si cultiva credinta si convingerile.

Iti raspund cat mai apuc, pana cand nu se apuca moderatorul sa foloseasca argumentul convingator al fortei si sa inchida gura celor care "deranjeaza". smile.gif Nimeni nu contesta dreptul celorlalti de a-si pastra si cultiva credinta si convingerile. Problema este legata de oportunitatea cultivarii credintei religioase in scoala publica. Asa cum tot repet inca de la inceput, locul catehismului nu este in scoala publica. Asa cum CNCD-ul a decis ca prezenta simbolurilor religioase in clasele de scoala este discriminatorie, consider ca este nepotrivita si indoctrinarea religioasa.

Probabil ca nu vom mai apuca sa discutam pe subiectul asta daca moderatorul se hotaraste ca aici vrea sa auda numai opinia celor care au aceeasi parere cu el. smile.gif

QUOTE
nu vad de ce ateismul are nuante mai putin convenabile ce se exclud din start

Ateismul nu are nuante care sa se excluda. Nu exista "porunci ateiste" de genul "omoara-l pe cel ce face aia sau ailalta". Singurul lucru pe care il au in comun ateii este lipsa credintei, in rest pot fi foarte bine morali sau imorali, extremisti sau democrati, egoisti sau altruisti... Ateismul nu te conditioneaza in niciun fel. Morala ateului nu are sursa in ateism. Eu cred ca nici morala credinciosului obisnuit nu are ca sursa religia.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 20 Sep 2007, 04:43 PM
Mesaj #1782


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Abis: fii pe pace, aseara am incercat o ora sa postez ceva aici, deci nu ti se intampla numai tie. Intrebarea care se pune e urmatoarea: de vina e interventia 'divina' a moderatorului sau internetul, sofware-ul? smile.gif

de acord cu tine referitor la neacceptarea tinutelor religioase in scoli. De altfel eu inca sunt adeptul uniformelor din multe motive dar asta e o alta discutie. smile.gif

Lipsa unei credinte nu e mereu un avantaj. Un credincios are o sursa de informare in plus referitor la morala (ma limitez doar la acest aspect). In continuare nu vad ce handicap ar crea introducerea religiei ca materie facultativa de studiu in scoala.
Oricum ai lua-o, civismul prin forta se cam impune, ne plangem de 'duritatea' Divinitatii dar acceptam cu stoicism pedepsele sociale; de ex. ni se pare ciudat ca religia cere ca duminica sa fie 'zi libera' dar nu ne deranjeaza faptul ca societatea ne ofera acelasi lucru ba chiar mai mult, sau faptul ca in anumite tari sindicatele din bransa impun din diverse motive un orar limitat de lucru la anumite magazine. Societatea moderna este ateista ca mod de organizare si guvernare asa ca toate conditionarile sunt de natura laica in principal. De ce sa refuz cuiva dreptul de a-si asuma conditionari suplimentare ce pot contribui pozitiv la evolutia sa ca individ? smile.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bonobo
mesaj 20 Sep 2007, 05:01 PM
Mesaj #1783


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 11 May 05
Forumist Nr.: 6.278



QUOTE(Leonardo @ 20 Sep 2007, 05:43 PM) *
De ce sa refuz cuiva dreptul de a-si asuma conditionari suplimentare ce pot contribui pozitiv la evolutia sa ca individ?

Refuz dreptul cuiva de a impune astfel de conditionari suplimentare copilului meu. biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 20 Sep 2007, 05:36 PM
Mesaj #1784


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(bonobo @ 20 Sep 2007, 05:01 PM) *
Refuz dreptul cuiva de a impune astfel de conditionari suplimentare copilului meu. biggrin.gif



ai tot dreptul, religia va fi facultativa. smile.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bonobo
mesaj 20 Sep 2007, 05:45 PM
Mesaj #1785


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 11 May 05
Forumist Nr.: 6.278



QUOTE(Leonardo @ 20 Sep 2007, 06:36 PM) *
ai tot dreptul, religia va fi facultativa. smile.gif

Sa speram ca asa va fi si de fapt nu numai de drept...
Totusi spuneai ca esti adeptul uni-formelor. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

85 Pagini V  « < 49 50 51 52 53 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 30 May 2024 - 09:19 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman