HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

85 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Religia In Scoli, Sondaj + Discutii
Sunteti pentru predarea optionala a religiei ortodoxe in scoli?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 136
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
bdl
mesaj 30 Sep 2006, 06:46 PM
Mesaj #106


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Pai cam asa seamana si treaba cu religia in scoli, optional obligatoriu, altfel coana Frosa o sa rida de copii tai . Ministerul educatiei a facut un caca-maca din care fiecare intelege ce vrea.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 30 Sep 2006, 07:28 PM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Optional poate insemna si la alegerea majoritatii. Nu poti intr-o scoala face toate optionalele, pt. fiecare copil. Profesorii propun optionalele si parinti aleg din oferta. Se fac optinalele pt. care opteaza cei mai multi parinti. La facultate e altfel, acolo pot fi platite mai multe optionale si de aceea studentii au de unde alege. Insa nici acolo nu poate alege din afara ofertei. Cu religia situatia este mai avantajoasa. Cei care nu vor, pot sa nu o faca, la cerere. Asa ca nu e nici o incalcare a drepturilor. Dar cind iti pasa de ce gindeste unul, altul, etc. sigur ca poti ajunge la conflicte interioare. Asa e si cind iti alegi o masina sau o pereche de sosete, nu impaci pe toti niciodata.

Eu am votat cu da. Si ma bucur ca elevii nu mai pot pati ca mine, dimpotriva sunt chiar invatati ce e crestinismul. Am avut o singura data nota scazuta la purtare (in ciclul primar!) pt. ca in zi de Pasti nu am vrut sa merg la scoala, la activitati pioneresti. Chiar de cei care sunt atei studierea religiei din interior nu are de ce sa fie atit de hulita. Omul isi face o imagine mult mai corecta decit privind-o dinafara si prin ochii altora. Am mai spus. Apoi pot sa decida daca le aduce ceva religia sau sa o abandoneze si sa fie atei. Exista si o expresie in popor despre anumiti oameni: "Oameni fara Dumnezeu..". Sa ne gindim ce ne transmit batrinii prin aceasta. Eu nu vreau ca locuitorii de mīine ai Romāniei să fie oameni fără Dumnezeu.

Acest topic a fost editat de IoanV: 30 Sep 2006, 07:37 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 30 Sep 2006, 07:49 PM
Mesaj #108


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Chiar de cei care sunt atei studierea religiei din interior nu are de ce sa fie atit de hulita.
Ioane, eu nu o hulesc, am mai spus , fiecare face ce vrea , e dreptul lor. Dar nu accept sa fiu catalogat pe baza unui sistem la care eu nu ader. Ori ai vazut si in articol, exact asta se intimpla, copii care nu participa sint luati in ris de ceilalti. De ce? Mai mult ca sigur in urma concluziilor trase din spusele preotului.

Omul isi face o imagine mult mai corecta decit privind-o dinafara si prin ochii altora.
Pai asta inseamna ca acel copil sa fie "inrolat" ca sa zic asa pt a putea "aprecia" religia din interior, nu din afara. Lucru care nu e corect, repet, la virsta aia copilul nu are discernamint. Daca s-ar face o prezentare a religiei tot de catre profesori, nu de catre preoti care sa-i priveasca ca pe niste potentiali enoriasi, situatia ar fi altfel. Dar probabil ca biserica nu va accepta treaba asta, exact p[t motivul aratat mai sus: aceste ore reprezinta prozelitism . Daca nu ar fi asa, atrunci acel preot nu i-ar pune pe copii sa inceapa ora prin rugaciune.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Sep 2006, 07:49 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Sep 2006, 07:51 PM
Mesaj #109


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Blakut,
QUOTE
Eu sunt student, adica ceva mai tanar. Sunteti oare familiari cu termenul optionale obligatorii? Probabil ca nu.

Notiunea de optional obligatoriu inseamna ca din toate optionalele propuse trebuie sa-ti alegi unul...
Asta inseamna ca trebuie sa fie minim doua optionale, caci daca e numai unul nu mai avem optionale..., si treaba devine ilegala...
Prin urmare, daca avem minim doua optionale, si unul din ele e religia ortodoxa, si tu esti ateu sau de alta confesiune, optezi pentru cealalta materie... Care este problema? De ce trebuie sa zici NU celor ce opteaza pentru religie? Eu asta inca nu am priceput... Poate ma lamuresti tu...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 30 Sep 2006, 08:29 PM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Dar nu accept sa fiu catalogat pe baza unui sistem la care eu nu ader.
Am mai raspuns la obiectie. Noi europenii suntem catalogati de asiatici pe baza unor sisteme la care nu aderam. La fel crestinii de catre musulmani si invers. Care e problema? Nu e catalogat omul cu toata fiinta lui ci o orientare, convingere a sa. Poate fi condamnata ca pacatosa credinta ta pt. ca a nu crede in El, in fata lui Dumnezeu e un pacat. Niciodata nu o sa putem cere oamenilor sa nu ne judece prin prisma valorilor pe care le-au adoptat. Si eu sunt judecat, socotit indoctrinat sau chiar asemanator drogatilor de cei care nu cred, rigid, dogmatic si ingust de ci cu alta confesiune crestina, etc. Dar cine poate sa le schimbe valorile, cine poate astupa "Borta vintului"? Oricum nu rezolv nimic fiind nemultumit de modul in care ma priveste o "orientare valorica" sau alta.
QUOTE
Ori ai vazut si in articol, exact asta se intimpla, copii care nu participa sint luati in ris de ceilalti. De ce? Mai mult ca sigur in urma concluziilor trase din spusele preotului.
In ceea ce priveste presa, ca unul care s-a fript cu ea, am invatat sa nu mai cred toate povestile gazetarilor. Daca eu as spune ce mi-a facut mie unul la tv. pe post national ati spune ca asa ceva nu se poate. Dar mi-a trecut supararea, Dumnezeu sa ii de-a sanatate si mai multa onestitate.
QUOTE
Pai asta inseamna ca acel copil sa fie "inrolat" ca sa zic asa pt a putea "aprecia" religia din interior, nu din afara. Lucru care nu e corect, repet, la virsta aia copilul nu are discernamint. Daca s-ar face o prezentare a religiei tot de catre profesori, nu de catre preoti care sa-i priveasca ca pe niste potentiali enoriasi, situatia ar fi altfel. Dar probabil ca biserica nu va accepta treaba asta, exact p[t motivul aratat mai sus: aceste ore reprezinta prozelitism . Daca nu ar fi asa, atrunci acel preot nu i-ar pune pe copii sa inceapa ora prin rugaciune.
Ce inrolare, indoctrinare? Azi suntem in sec. XXI si nu prea mai merge cu indoctrinarea religioasa in societatile democratice. Iti spun eu de alta indoctrinare mult mai evidenta, ce poate fi si probata, prin Tv, massmedia, etc.. Transformarea oamenilor in consumatori fara coloanna vertebrala. Ii pui inainte o masina mai buna, munceste de ii sar ochii si o ia. etc.
Pt. cine nu intelege rostul rugaciunii si efectul real al comuniiunii produse, a apropierii induse, e fireasca concluzia ta. Nu sunt ore de prozelitism cis ore de "omenie". Copii invata sa fie mai umani, mai receptivi la aproapele, mai deschisi, mai increzatori. Si li se deschide si o portita spre a vedea ceea ce este deasupra omului, comuniunea in iubire.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 1 Oct 2006, 09:09 AM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Asta inseamna ca trebuie sa fie minim doua optionale, caci daca e numai unul nu mai avem optionale..., si treaba devine ilegala...
Prin urmare, daca avem minim doua optionale, si unul din ele e religia ortodoxa, si tu esti ateu sau de alta confesiune, optezi pentru cealalta materie... Care este problema? De ce trebuie sa zici NU celor ce opteaza pentru religie? Eu asta inca nu am priceput... Poate ma lamuresti tu...


Eu nu le zic nu celor care vor. Numai ca in momentul de fata alegerea optionalelor nu o face clasa... Nici nu sunt consultati parintii. Parerea mea este ca religia tine de educatia de acasa. Scoala este o intitutie laica, daca biserica vrea sa faca cursuri, sa faca la ea in curte. Asa cum parintii isi invata de acasa copiii sa fie bine crescuti etc. ar putea sa ii invete si religie, ca pana la urma asta tine de traditie, nu de educatie, si asta se face acasa. Si sa vezi comentariile preotului daca e in clasa vreunul care nu e crestin. Pai pe vremea cand noi am ales, cica, la scoala sa facem religie, aveam in clasa un tip care nu era crestin (mai eram si eu, dar habar nu aveam, asa ca am tacut din gura). La fiecare ora avea ceva de comentat preotul, si deseori se intampla ca o clasa intreaga sa se holbeze la el.

In shimb eu sunt pentru istoria religiilor, pe care am facut-o in liceu (ma rog, tot cu un teolog, care ma intreba la fiecare ora "Da cum e sa ai parul lung?" si care comenta mereu ceva despre trupele de muzica (pt el si Beatles erau satanisti...)) si care era interesanta.

Acest topic a fost editat de Blakut: 1 Oct 2006, 09:10 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 Oct 2006, 11:41 AM
Mesaj #112


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Blakut,
QUOTE
Eu nu le zic nu celor care vor.

Inseamna. logic, ca la intrebarea sondajului: Sunteti pentru predarea optionala a religiei ortodoxe in scoli? ai votat cu DA... Este asa sau nu? Daca e nu, atunci inseamna ca te contrazici singur, nu-i asa?
QUOTE
Numai ca in momentul de fata alegerea optionalelor nu o face clasa... Nici nu sunt consultati parintii.

Stai ca nu inteleg... Adica te trezesti la optionalul de dansuri latino, religie etc... fara ca tu sa ai habar?! Pai si parintii nu au facut scandal la directiune? De ce? Oricum viciile sistemului si abuzurile nu fac obiectul topicului de fata...
QUOTE
Parerea mea este ca religia tine de educatia de acasa.

Totul poate tine de educatia de acasa... Inclusiv muzica, matematica, desenul, engleza etc...Dar scoala este o institutie dedicata special pentru invatat, inclusiv religia caci si ea este o invatatura, nu-i asa? Iar o invatatura trebuie facuta intr-un cadru organizat...
QUOTE
Scoala este o intitutie laica
Asta cine a hotarat-o?! Unde scrie asta?
QUOTE
daca biserica vrea sa faca cursuri, sa faca la ea in curte.

Biserica nu este institutie de invatament ci casa de rugaciune... Pentru invatamant exista scolile....Nu poti sa spui ca esti impotriva studierii muzicii in scoli, spunand ca pentru asa ceva exista conservatorul, sau opera...Notiunile elementare, din orice domeniu, inclusiv religia trebuie predatata in scoala, locul unde invata elevii...
QUOTE
Asa cum parintii isi invata de acasa copiii sa fie bine crescuti etc. ar putea sa ii invete si religie, ca pana la urma asta tine de traditie, nu de educatie, si asta se face acasa.
Poate te referi la partea de morala si conduita crestina, dar partea de educatie religioasa trebuie facuta de cineva calificat in scoala...
QUOTE
Si sa vezi comentariile preotului daca e in clasa vreunul care nu e crestin.

Aici noi nu ne-am propus sa dezbatem tampeniile unuia sau altua, ca un profesor de religie se uita chioras la atei, ca un profesor de matematica a violat o eleva cand a venit la pregatire etc etc... Noi discutam de principiu, si nu faptele unor oameni de nimic...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 1 Oct 2006, 04:59 PM
Mesaj #113


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



De cand sunt la liceu....profesorul de religie....vine la sfarsitul semestrului pune note si incheie medile....luna merge leafa vine .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 Oct 2006, 05:20 PM
Mesaj #114


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Asa si...?!!! Ce legatura are asta cu topicul de fata, draga Colimator???


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 1 Oct 2006, 05:36 PM
Mesaj #115


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Clopotel @ 1 Oct 2006, 12:41 PM)
QUOTE
Si sa vezi comentariile preotului daca e in clasa vreunul care nu e crestin.

Aici noi nu ne-am propus sa dezbatem tampeniile unuia sau altua, ca un profesor de religie se uita chioras la atei, ca un profesor de matematica a violat o eleva cand a venit la pregatire etc etc... Noi discutam de principiu, si nu faptele unor oameni de nimic...

Primo, nu toti cei care nu sunt crestini sunt atei. smile.gif Si secondo, daca mesagerii lui dumnezeu, recte preotii, sunt oameni de nimic, ce sa caute in scoli?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 Oct 2006, 06:46 PM
Mesaj #116


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga MariusC2,
QUOTE
Primo, nu toti cei care nu sunt crestini sunt atei.

Si cand am sustinut eu ca ar fi?
QUOTE
  Si secondo, daca mesagerii lui dumnezeu, recte preotii, sunt oameni de nimic, ce sa caute in scoli?

Primo, mesagerii lui Dumnezeu indeplinesc poruncile Lui si nu le incalca
Secondo, nu i-am adus eu in scoli... Sa raspunda cine i-a adus...
Eu daca sunt pentru introducerea religiei in scoli, se intelege clar ca trebuie adusi profesori competenti, nu panarame...
Dar, repet, aceste lucruri nu au legatura cu topicul de fata...
Deci, astept inca un argument de la cei ce au votat NU...De ce au votat NU impotriva celor ce opteaza pentru religie? Ce treaba au ei cu acestia de se opun dorintei lor? Asta vreau sa ma lamuriti, si nu va mai necajesc... Vad ca ati votat 14 NU, chiar nici unul nu este in stare sa-si argumenteze pozitia, sau ati votat ca primaru'...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 1 Oct 2006, 06:47 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 1 Oct 2006, 07:45 PM
Mesaj #117


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



QUOTE (Clopotel @ 1 Oct 2006, 06:20 PM)
Ce legatura are asta cu topicul de fata

Cine a deschis topicul se intreba de religia in scoli ....daca imi aduc bine aminte si eu spuneam de importanta care o are religia in randul profesorilor de RELIGIE si adolescenti .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 1 Oct 2006, 09:10 PM
Mesaj #118


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Clopotel @ 1 Oct 2006, 07:46 PM)
Deci, astept inca un argument de la cei ce au votat NU...De ce au votat NU impotriva celor ce opteaza pentru religie? Ce treaba au ei cu acestia de se opun dorintei lor? Asta vreau sa ma lamuriti, si nu va mai necajesc... Vad ca ati votat 14 NU, chiar nici unul nu este in stare sa-si argumenteze pozitia, sau ati votat ca primaru'...

Mai Clopotel, fratele meu - daca permiti unui eretic sa te numeasca frate - marea majoritate dintre cei care au votat "NU" si-au argumentat votul. Am incercat pe rand sa iti explicam de ce am votat asa, si eu, si Aramis, axel, abis, actionmedia, bdl, Blakut. Se pare ca pur si simplu NU VREI sa iei in seama ceea ce spunem noi si tot incerci sa ne ridiculizezi - intri in zona "trolling". wink.gif

De aici mai apare un motiv pt NU: pt a reduce riscul de a-mi fi ridiculizati copiii de cei ca tine.

EU AM ARGUMENTAT ASA:
QUOTE
Vrei sa iti educi copilul religios? Treaba ta, frate, poti sa il faci toba de religie acasa sau la biserica, dar nu in scoala. Plus ca bagi copilul in ceata. La religie ii spui ca Dumnezeu a creat pamantul, apoi soarele, stele, bla, bla, si la "cunoasterea mediului" ii dai informatii tocmai pe dos. Ce capacitate de sinteza are un copil de 7 ani? Eu stiu ca bisericile sunt disperate dupa fani, dar sa ii caute in alta parte, nu in scoli.

Eu nu vreau ca din banii pe care ii dau in taxe sa sustin activitati religioase de nici un fel. Maine, poimaine se trezesc si bautorii aia de urina de la misa ca devin religie si ajung si aia in scoli...


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 1 Oct 2006, 09:27 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Clopotel nu te mai stresa...vad ca astia l-au luat pe "NU" in fata, fara sa citeasca cu atentie nici macar intrebarea la care trebuiau sa raspunda...si cica ei argumenteaza...Aloo!?!? Intrebarea suna asa :
Sunteti pentru predarea optionala a religiei ortodoxe in scoli?


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 1 Oct 2006, 09:28 PM
Mesaj #120


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Artanis @ 1 Oct 2006, 10:27 PM)
Clopotel nu te mai stresa...vad ca astia l-au luat pe "NU" in fata, fara sa citeasca cu atentie nici macar intrebarea la care trebuiau sa raspunda...si cica ei argumenteaza...Aloo!?!? Intrebarea suna asa :
Sunteti pentru predarea optionala a religiei ortodoxe in scoli?

Si am spus nu. Care e problema?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 1 Oct 2006, 09:35 PM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Problema e ca nu ai argumentat nici tu si nici altu' care ati votat "nu", care-i problema cu o asemenea materie pe care o faci numai daca vrei, si nu altfel...In schimb o dai inainte cu aberatii ca "biserci disperate dupa fani" si alte chesti de genul asta...


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 1 Oct 2006, 09:39 PM
Mesaj #122


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Artanis @ 1 Oct 2006, 10:35 PM)
Problema e ca nu ai argumentat nici tu si nici altu' care ati votat "nu", care-i problema cu o asemenea materie pe care o faci numai daca vrei, si nu altfel...In schimb o dai inainte cu aberatii ca "biserci disperate dupa fani" si alte chesti de genul asta...

Eu nu vreau ca din banii pe care ii dau in taxe sa sustin activitati religioase de nici un fel. Maine, poimaine se trezesc si bautorii aia de urina de la misa ca devin religie si ajung si aia in scoli...


Vrei sa desenez?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 1 Oct 2006, 09:59 PM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Aha, deci problema e de bani... rofl.gif Pai du-ti ofu' pana la capat, ca tu nu vrei sa existe nici preoti bugetari, nici biserici reconstituite din fonduri bugetare, nimic legat de domeniul asta, si cine stie, poate o sa reusesti pana la urma si sa amendezi constitutia si sa formezi un stat cu adevarat laic... cool.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 1 Oct 2006, 10:00 PM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Nu prea le ai cu argumentatia Marius.

Iar folosesti argument din viitor (miine, poimiine), deci fals.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 1 Oct 2006, 10:04 PM
Mesaj #125


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Doar la gimnaziu se merita predarea acestei materii...la liceu nici nu se pune problema....nu merg elevii la matematica si merg la ora de relgie care e in progama scolara o singura data pe saptamana ?

Voluntariatul dupa dans sunt cele mai nobile activitati extrascolare....de ce sa faca un copil religia ca o activitate extrascolara .....nu ajuta la nimic, il pui sa stea intre patru pereti vorbindui povesti la gura sobei.

Acest topic a fost editat de Colimator: 1 Oct 2006, 10:06 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 1 Oct 2006, 10:09 PM
Mesaj #126


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (IoanV @ 1 Oct 2006, 11:00 PM)
Nu prea le ai cu argumentatia Marius.

Iar folosesti argument din viitor (miine, poimiine), deci fals.


Eu nu vreau ca din banii pe care ii dau in taxe sa sustin activitati religioase de nici un fel.


Cum spuneai la citirea aia printre randuri? laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 1 Oct 2006, 10:16 PM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Ti-am spus, mai ai o sansa sa "corectezi" constitutia in dreptul articolului in care spune ca statul sustine cultele religioase din Romania... ohyeah.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 1 Oct 2006, 10:19 PM
Mesaj #128


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Maine, poimaine se trezesc si bautorii aia de urina de la misa ca devin religie si ajung si aia in scoli...
Credeam ca de asta ti-e frica, de aceea ai scris partea marita de tine. Asta am socotit argument pentru actiunea de a nu voi. O fi ora tirzie, si pricep mai greu... hmm.gif

Acest topic a fost editat de IoanV: 1 Oct 2006, 10:19 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 1 Oct 2006, 10:31 PM
Mesaj #129


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Nu, omule, am vrut sa arat ca orice dogma, daca isi capata notiunea legala de religie, poate emite pretentia de a fi predata in scoli. Chiar si sexul tantric...


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 1 Oct 2006, 10:42 PM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Probabil, daca gandim strict tehnic asa este, dar din pacate pt. tine nu asta era subiectul topicului de fata. Si tin sa iti repet pt. ultima oara ca intr-un regim democratic de oriunde din lumea asta statul sprijina libertatea de gandire si de exprimare si sprijina religiile. Si daca vor fi destui tacniti care vor sa studieze sexul tantric, tu nu te vei putea opune...


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 1 Oct 2006, 10:57 PM
Mesaj #131


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Dar am dreptul sa spun NU. La religie, nu la sex. laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 2 Oct 2006, 07:16 AM
Mesaj #132


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Mariusc2,
QUOTE
Nu, omule, am vrut sa arat ca orice dogma, daca isi capata notiunea legala de religie, poate emite pretentia de a fi predata in scoli. Chiar si sexul tantric...

In Europa, cel putin, sexul tantric, nu corespunde bunelor moravuri, si din cate stiu eu, este ilegal a fi predat/prezentat in public, mai ales minorilor... In ceea ce priveste religia, aceasta nu numai ca nu e interzisa de lege, ba chiar recunoascuta, si este chiar sursa de buna morala in multe privinte... Deci nu are legatura una cu alta, asa ca nu te mai chinui sa gasesti comparatii fortate...
In ceea ce priveste "orice dogma", asa este, chiar m-am exprimat, ca au dreptul de a o invata... Daca intr-o scoala se strang 100 de elevi care vor sa invete budhismul, nu vad nici o opreliste in a-i impiedica... Daca ei ma intreaba pe mine daca sunt impotriva ca ei sa invete budhismul, tie ti se pare normal si logic ca eu sa spun NU??? (chiar daca eu nu agreeze budhismul) Treaba lor daca ei vor sa invete...
QUOTE
Dar am dreptul sa spun NU. La religie

Evident ca ai dreptul sa spui NU la orice... Doar e democratie... Ai dreptul sa spui NU si la matematica, si la muzica, si la desen, si la limba engleza etc... Ai dreptul sa spui acest NU in ceea ce te priveste pe tine, pe copilul tau, dar si pentru copiii altora ai dreptul sa spui NU? Si daca ai acest drept ti se pare normal sa-l folosesti astfel? Daca ar conta acest NU, atunci ti s-ar parea normal, ca din cauza altor NU-uri copilul tau sa fie vaduvit de placerea de a face muzica in scoala? Copilul tau fiind pasionat de muzica, si poate si tu... Copilul ar fi dorit ca la optionale sa faca muzica, dar pentru ca altii au zis NU, el nu va face muzica ci va face karate de ex.? Justificarea pentru a NU face muzica, ar putea fi la fel de aberanta ca cea a voastra: sunt deja prea multi manelisti si lautari pe lume, nu ne mai trebuie altii...Si cu asta, basta...NU muzica in scoli, sa faca acasa daca le place...
Banuiesc ca atunci cand e vorba de "pielea" voastra, sunteti mult mai largi in ingaduinte si vederi, nu-i asa?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 2 Oct 2006, 07:59 AM
Mesaj #133


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Clopotel @ 2 Oct 2006, 08:16 AM)
Copilul ar fi dorit ca la optionale sa faca muzica, dar pentru ca altii au zis NU, el nu va face muzica ci va face karate de ex.? Justificarea pentru a NU face muzica, ar putea fi la fel de aberanta ca cea a voastra: sunt deja prea multi manelisti si lautari pe lume, nu ne mai trebuie altii...Si cu asta, basta...NU muzica in scoli, sa faca acasa daca le place...
Banuiesc ca atunci cand e vorba de "pielea" voastra, sunteti mult mai largi in ingaduinte si vederi, nu-i asa?

Majoritatea decide, Clopotel. Cel putin aici majoritatea nu e de partea religiei. Asta e! De ce te ofuschezi asa? Asta e adevarul - e o aberatie, timp pierdut si bani pierduti in incercarea de "predare" a religiei in scoli. Credinta e ceva foarte personal, sau mai bine zis, e prin excelenta ceva personal. Ceea ce se face in scoli e indoctrinare, nu religie, iar indoctrinarea duce la fanatism. Si fanatismul face victime nevinovate... multe victime nevinovate.

Si daca ar dori intr-adevar copilul meu sa faca muzica, l-as da la o scoala de muzica. wink.gif Pana una alta, religia e optionala in scoli cam cat e de toleranta in viata reala. Discrepantele si contradictiile intre ceea ce se prelucreaza elevilor si ceea ce se intampla cu adevarat in cultul respectiv eu personal le consider un pericol pt dezvoltarea psihica armonioasa a copiilor.

QUOTE
Deci nu are legatura una cu alta, asa ca nu te mai chinui sa gasesti comparatii fortate...

Ia o pauza, trage aer in chept si mai ceteste o data. Comparatia era intre ortodoxism si misa.

QUOTE
Daca intr-o scoala se strang 100 de elevi care vor sa invete budhismul, nu vad nici o opreliste in a-i impiedica...

De ce nu doi sau trei?

QUOTE
Banuiesc ca atunci cand e vorba de "pielea" voastra, sunteti mult mai largi in ingaduinte si vederi, nu-i asa?

Pornesti un topic cu potential conflictual ridicat si te astepti ca toata lumea sa fie de acord cu tine. Sau ma gandesc ca de fapt tu nu ai deschis topicul sa auzi pareri, ca vad ca nu le bagi in seama, ci sa mai tragi de urechi niste eretici. Banuiesc ca atunci cand e vorba de pielea ta, poruncile bibliei devin foooarte flexibile, nu-i asa?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Oct 2006, 09:23 AM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Uite un argument pe care nu l-a dat nimeni pana acum referitor la raspusul negativ vis-a-vis de predarea religiei in scoli:
Religia nu este un obiect (disciplina, materie) de invatamant. Deci nu poate fi predata. Religia nu este o stiinta, este o simpla dogma, doctrina. In scoli se predau doar stiinte, nu dogme. "Predarea" unei doctrine in scoli ar insemna indoctrinarea acelor copii. Si astfel ajungem la un alt argument pe care l-au dat majoritatea celor care sunt impotriva sau se abtin, acesta ar fi ca "religia in scoli" inseamna de fapt prozelitism religios, propaganda, s.a.m.d.

Si nu Clopotel, cum a argumentat si abis, matematica sau alte stiinte nu pot fi studiate in particular decat cu foarte multi bani, pe cand pentru religie, nu iti trebuie bani, poti sa te duci la biserica pe gratis.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 2 Oct 2006, 09:29 AM
Mesaj #135


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



thumb_yello.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 2 Oct 2006, 09:44 AM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (actionmedia @ 2 Oct 2006, 11:23 AM)
Uite un argument pe care nu l-a dat nimeni pana acum referitor la raspusul negativ vis-a-vis de predarea religiei in scoli:
Religia nu este un obiect (disciplina, materie) de invatamant. Deci nu poate fi predata. Religia nu este o stiinta, este o simpla dogma, doctrina. In scoli se predau doar stiinte, nu dogme. "Predarea" unei doctrine in scoli ar insemna indoctrinarea acelor copii. Si astfel ajungem la un alt argument pe care l-au dat majoritatea celor care sunt impotriva sau se abtin, acesta ar fi ca "religia in scoli" inseamna de fapt prozelitism religios, propaganda, s.a.m.d.

Si nu Clopotel, cum a argumentat si abis, matematica sau alte stiinte nu pot fi studiate in particular decat cu foarte multi bani, pe cand pentru religie, nu iti trebuie bani, poti sa te duci la biserica pe gratis.


Si conform parerii lui mariusc2, care nu vrea sa dea bani la popi, atunci pana la urma trebuie sa ne intoarcem in catacombe, ca de, reinvie statul pagan...Stiu cat ne iubiti, incat e necesar sa ne reamintiti zilnic...

Acest topic a fost editat de abureala: 2 Oct 2006, 09:45 AM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 2 Oct 2006, 09:46 AM
Mesaj #137


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Abureala, vad ca tu daca nu deformezi spusele interlocutorului nu te simti bine.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 2 Oct 2006, 09:49 AM
Mesaj #138


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Pai mi s-a cam acrit de state religioase care isi dau la gioale cum prind ocazia. Cat despre catacombe, aburiciule, daca oamenii de stiinta se lasau condusi de religie, in catacombe am fi ramas.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 2 Oct 2006, 10:03 AM
Mesaj #139


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (mariusc2 @ 2 Oct 2006, 11:49 AM)
Pai mi s-a cam acrit de state religioase care isi dau la gioale cum prind ocazia. Cat despre catacombe, aburiciule, daca oamenii de stiinta se lasau condusi de religie, in catacombe am fi ramas.

Au existat si exista o multime de oameni de stiinta crestini. Dar ignoranta in care zaci, e greu de combatut.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 2 Oct 2006, 10:28 AM
Mesaj #140


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Mariusc2,
QUOTE
Majoritatea decide, Clopotel. Cel putin aici majoritatea nu e de partea religiei.

Pai vezi ca gresesti... E vorba de optionale... Aici nu e vorba de majoritate... E vorba doar de numarul celor inscrisi, daca se justifica predarea: adica daca, sa zicem, sunt sub 10, nu se justifica, decat daca acestia vor plati... Atunci pot sa fie si 2, caci o fac pe banii lor...
Dar cand se propune o materie ca optional, atunci da, se face pe baza unui sondaj, si daca s-a propus religia inseamna ca au fost destui care au dorit-o... E foarte simplu de inteles asta...
QUOTE
Asta e adevarul - e o aberatie, timp pierdut si bani pierduti in incercarea de "predare" a religiei in scoli.

E la fel de aberatie sau timp pierdut ca si muzica si filosofia etc etc... Tu nu intelegi ca pentru asta au optat oamenii???
QUOTE
Credinta e ceva foarte personal, sau mai bine zis, e prin excelenta ceva personal.

Pai am explicat de la inceput, ca intai trebuie sa realizezi deosebirea intre credinta si religie si apoi sa-ti dai cu parerea... Religia crestina o pot invata si ateii sau chiar budhistii, fara sa fie catusi de putin credinciosi crestini...
QUOTE
Ceea ce se face in scoli e indoctrinare, nu religie, iar indoctrinarea duce la fanatism. Si fanatismul face victime nevinovate... multe victime nevinovate.

Desigur, tot ce se preda in scoala duce la indoctrinare si poate si la fanatism... Cate victime nu face computerul de ex.. Sau materialismul dialectic multilateral dezvoltat... De cand te nasti esti indoctrinat, chiar daca te autoamagesti refuzand asta...
QUOTE
Si daca ar dori intr-adevar copilul meu sa faca muzica, l-as da la o scoala de muzica.

Si totusi o face si in scoala generala... Ai facut greva foamei sa o scoata? Ai protestat cumva? Ai spus NU undeva?
QUOTE
Pana una alta, religia e optionala in scoli cam cat e de toleranta in viata reala.

Bla bla.... a fost dus cineva cu arcanul la ora de religie? E mai urata de elevi decat gramatica? Oricum topicul se refera la altceva...
QUOTE
Discrepantele si contradictiile intre ceea ce se prelucreaza elevilor si ceea ce se intampla cu adevarat in cultul respectiv eu personal le consider un pericol pt dezvoltarea psihica armonioasa a copiilor.

Categoric, dar din cauza ca exista profesori infractori de matematica sau fizica, vrei sa interzici si predarea acestor materii??
Ce treaba are discutia despre materie cu profesorul... Adica eu sa nu mai invat fizica ca nu stiu ce profesor de fizica si-a omorat soacra, si deci iata, fizica este o materie de criminali... Oare chiar nu realizezi despre ce discutam aici, de-i tot dai cufaptele unor oameni???
QUOTE
QUOTE
Deci nu are legatura una cu alta, asa ca nu te mai chinui sa gasesti comparatii fortate...

Ia o pauza, trage aer in chept si mai ceteste o data. Comparatia era intre ortodoxism si misa.

Oricum intre ortodoxism si misa nu poate exista nici o comparatie, ba mai mult, misa este condamnata implicit de ortodoxism... Oricum acolo era vorba de cu totul alta comparatie...
QUOTE
QUOTE
Daca intr-o scoala se strang 100 de elevi care vor sa invete budhismul, nu vad nici o opreliste in a-i impiedica... 

De ce nu doi sau trei?
Se pot strange si doi sau trei, fara discutie, insa atunci scoala nu va mai putea justifica cheltuielile cu acestia si vor trebui sa-si acopere singuri cheltuielile...
QUOTE
QUOTE
Banuiesc ca atunci cand e vorba de "pielea" voastra, sunteti mult mai largi in ingaduinte si vederi, nu-i asa?

Pornesti un topic cu potential conflictual ridicat si te astepti ca toata lumea sa fie de acord cu tine.

rofl.gif Acum cand ti-ai dat seama ca ai cazut in capcana propriei idei preconcepute ca acolo unde vezi religie sa spui automat NU, fara sa intelegi ce si cum, cauti motive de justificare... Nu-i mai simplu sa recunosti ca ai votat ca primaru, fara ca macar sa intelegi ce votezi? Ce motive ai sa te opui cuiva sa invete ceva, cand nu esti tu cel implicat???...
Recunosc, ca prin acest sondaj am vrut sa scot in vedere si acest aspect, al psihicului ateist, dar asta era abia al treilea scop al sondajului...
Oricum sunt convins ca printre cei ce au votat NU sunt si "ortodocsi care-si aduc aminte ca sunt ortodocsi de Pasti", dar ma indoiesc ca vor avea sinceritatea in proprii lor ochi sa recunoasca deschis asta... Pai ce ortodox ar fi impotriva ca fiul sau fiica lui sa invete ortodixia ca religie? Hai sa fim seriosi...
QUOTE
Sau ma gandesc ca de fapt tu nu ai deschis topicul sa auzi pareri, ca vad ca nu le bagi in seama, ci sa mai tragi de urechi niste eretici.
O nu, n-am nimic cu urechile tale, poti sa le ti in continuare astupate daca asta doresti...
QUOTE
Banuiesc ca atunci cand e vorba de pielea ta, poruncile bibliei devin foooarte flexibile, nu-i asa?

Nu, nicidecum, ba din contra: eu percep poruncile Bibliei foarte clare si precise pentru mine... Nicidecum flexibile... Daca doream sa le inteleg ca flexibile, treceam la sectari, unde ma rugam cand doream, posteam cand doream, nu era nevoie de impartasanie, eram gata mantuit si indiferent ce as face, nu mi-ar pasa, caci as fi fost salvat apriorii... Trai pe vatrai ce sa mai... Pai tu de ce crezi ca ortodoxia nu este asa de mult agreeata? Pentru ca pune omul la treaba... Iata ce vor invata copiii la ora de religie despre asta:
13 Intraţi prin poarta cea strāmtă, că largă este poarta şi lată este calea care duce la pieire şi mulţi sunt cei care o află.
14 Şi strāmtă este poarta şi īngustă este calea care duce la viaţă şi puţini sunt care o află.

(Matei 7)E mai greu decat l afilosofie nu-i asa? Nu intelegeti ce inseamna aceste vorbe... Nu-i asa ca multi se straduiesc sa-ti tina copiii departe de credinta, adeverind vorbele:
13 Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că īnchideţi īmpărăţia cerurilor īnaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi. (Matei 23)
Stiu ca aceste vorbe (si altele) dor pe cei indaratnici sa nu le asculte, de aceea ei zic NU si cand e vorba de altii...

Draga Action,
QUOTE
Religia nu este un obiect (disciplina, materie) de invatamant. Deci nu poate fi predata.

O, ba da... Religia ortodoxa fiind o dogma, adica o invatatura, o doctrina, poate fi invatata ca orice alta materie, la fel ca filosofia sau poate ca economia, desi pe unii o sa-i mire, dar in fapt, afirmatiile dogmatice sunt foarte clar exprimate si bine argumentate...Deci poate fi foarte bine predata...
QUOTE
Religia nu este o stiinta, este o simpla dogma, doctrina.

Exact, dar nu tot ce se preda in scoala este stiinta... De aceea eu v-am rugat sa renuntati la a inventa argumente fortate sau vadit aiurea cand e vorba de predarea religiei... Nu va mai speriati atat de ea, caci nu musca smile.gif
QUOTE
In scoli se predau doar stiinte, nu dogme.

Serios? Unde este stiinta la filosofie? Unde este stiinta la gramatica? Unde este stiinta la muzica? La desen? etc etc
QUOTE
"Predarea" unei doctrine in scoli ar insemna indoctrinarea acelor copii.

Pai nu ti-am spus ca oricum copiii sunt indoctrinati in scoli? Si tu esti indoctrinat, si toti oamenii, desi unora nu le place sa recunoasca asta...
QUOTE
Si astfel ajungem la un alt argument pe care l-au dat majoritatea celor care sunt impotriva sau se abtin, acesta ar fi ca "religia in scoli" inseamna de fapt prozelitism religios, propaganda, s.a.m.d.
rofl.gif CAre se opune total prozelitismului materialist cu care esti indoctrinat si tu... Nu-i asa ca simti o puternica respingere a tot ceea ce ar putea sa-ti clatine propria indoctrinare materialisto-stiintifica?
QUOTE
Si nu Clopotel, cum a argumentat si abis, matematica sau alte stiinte nu pot fi studiate in particular decat cu foarte multi bani, pe cand pentru religie, nu iti trebuie bani, poti sa te duci la biserica pe gratis.

Buna incercarea, ...dar nu e nimerita...
Pe de o parte ce treaba au banii cand e vorba de invatat? Noi de asta discutam aici? Tu nu ai dat bani sa faci pregatire?
Pe de alta parte ce treaba are Biserica cu invatamantul? Tu de ce nu te-ai dus direct in fabrica daca doreai sa te faci inginer sau strungar? De ce nu te-ai dus direct in spital daca doreai sa te faci medic? Nu, te-ai dus intai la scoala generala, unde invatai de toate, si pe masura ce doreai sa aprofundezi anumite materii urmai mai departe cursurile de specialitate, cum ar fi, facultatea de electronica pt electronisti, fac. de medicina pt. medici si facultatea de teologie pt. teologi, candidatii la preotie...
Atentie! Nu toti cei ce fac teologia devin preoti , chiar daca ei vor... Poate ca asta e deosebirea fata de alte meseri, caci preotia nu este o meserie, desi multi, chiar preoti fiind, o considera astfel... Dar preotia nu este nici pe departe o meserie...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

85 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 03:34 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman