HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

18 Pagini V  « < 6 7 8 9 10 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Discutii Despre Doctrine
zexelica
mesaj 23 Oct 2006, 07:42 PM
Mesaj #246


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Daca ai intelepciune dumnezeiasca, spirituala, de ce nu-mi spui de cele 1335 de zile?
Numai vrajeala ai, fapte, nimic.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 23 Oct 2006, 07:51 PM
Mesaj #247


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



QUOTE
de ce nu-mi spui de cele 1335 de zile?

rofl.gif hh.gif Pai ti-am spus de 3 ori, si nu mai repet... Probabil ca si daca-ti spun de 1000 de ori, tu tot nu vezi si intelegi...
Era chiar inainte de postul acela in care ziceai ca nu stii de ce a spus Daniel ce a spus si ca te duci sa mai studiezi...
Ai studiat? Oricum am vazut ca de fapt acolo nu mi-ai raspuns la nici o intrebare, si erau cred ca cel putin 30, si nici macar nu erau grele... La acelea cand o sa raspunzi, sau nu sti? Asa cum ti-am mai spus, nu e nici o rusine sa recunosti ca nu sti... Omul cat traieste invata...
In legatura cu 1335 de zile, nu trebuie sa disperi ca nu le intelegi exact... Eu ti-am explicat acolo ce trebuie sa faci, si cum sa le intelegi...Oricum, ca sa te linistesc, iti spun ca sunt lucruri mult mai importante si cui adevarat demne de urmat... Citeste si NT nu doar VT...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 23 Oct 2006, 08:05 PM
Mesaj #248


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Cloptel

Unde mi-ai spus?
Ai fascut ceea ce la scoala se numeste "pescuit" rofl.gif

Da-mi data la care incep si data la care se termina, si cum ai legat datele cu versuri.

Pina nu spui: de la .... pina la ...... deoarece......, nu este un raspuns biblic.

Sunt ferm convins ca in biserica la tine, merge si asa, da' nu tine cu cei care nu au pregatire de seminarist. Noua ne trebuie proba biblica, nu merge pe cuvint.

Acest topic a fost editat de zexelica: 23 Oct 2006, 08:07 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Oct 2006, 08:05 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 23 Oct 2006, 08:23 PM
Mesaj #249


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Acolo zice asa:
12 Fericit va fi cel ce va aştepta şi va ajunge la o mie trei sute treizeci şi cinci de zile.
Si eu doresc sa fiu fericit si sunt, caci ma straduiesc sa urmez poruncile Mantuitorului, care zice, printre altele:
36 Şi voi fiţi asemenea oamenilor care aşteaptă pe stăpānul lor cānd se īntoarce de la nuntă, ca, venind, şi bătānd, īndată să-i deschidă.
28 Tot aşa şi Hristos, după ce a fost adus o dată jertfă, ca să ridice păcatele multora, a doua oară fără de păcat Se va arăta celor ce cu stăruinţă Īl aşteaptă spre māntuire. (Evrei 9)
13 Dar cel ce va răbda pānă sfārşit, acela se va māntui. (Matei 24),
si pentru asta nu ai nevoie de integrale...
Eu rabd si-L astept pe Iisus spre mantuire... Pentru asta nu am nevoie sa numar zilele sau anii, ci sa ma ingrijesc de suflet, si sa ma aseaman fecioarelor celor intelepte, nu celor nebune, cum vad ca faci tu apucandu-te de calcule si jocuri de cuvinte nebunesti cu Biblia... hh.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 23 Oct 2006, 08:27 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 23 Oct 2006, 08:46 PM
Mesaj #250


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (Clopotel)
Ioane, degeaba incerci sa-i explici...Omul nu vede mai mult decat o interpretare literara simplista, dar si aceea o canalizeaza intr-o directie gresita, doar doar o rezulta de acolo ca e gata mantuit, si ca el indiferent ce-ar face, face din voia lui Dumnezeu...
Am incercat sa il ajut sa vada absurditatea interpretarii lui si a acelui Dumnezeu in care crede el. Chiar ma gindeam sa renunt.

Zexelica, cu asta inchei. Parerea mea este foarte apropiata, poate chiar intocmai, cu cea din aceasta carte. Asculta macar vointa de a fi vindecat din conditiile generale ale mintuirii. Nu ma mai contrazic cu tine din moment ce poti adopta pozitii absurde, imaginind un Dumnezeu monstruos ce isi bate joc de creatia lui, fara sa realizezi asta.

Acest topic a fost editat de IoanV: 23 Oct 2006, 09:02 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 23 Oct 2006, 08:54 PM
Mesaj #251


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

QUOTE
cum vad ca faci tu apucandu-te de calcule si jocuri de cuvinte nebunesti cu Biblia... 

11Īn adevăr, cine dintre oameni cunoaşte lucrurile omului, afară de duhul omului, care este īn el? Tot aşa: nimeni nu cunoaşte lucrurile lui Dumnezeu afară de Duhul lui Dumnezeu
14Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sīnt o nebunie; şi nici nu le poate īnţelege, pentrucă trebuiesc judecate duhovniceşte.

Asadar uite care este solutia: compara lucruri spirituale cu spirituale.
Tu nici n-ai deslusit intelegerea spirituala, caci alfel ai avea proba.


"13Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri īnvăţate dela īnţelepciunea omenească, ci cu vorbiri īnvăţate dela Duhul Sfīnt, comparīnd lucruri duhovniceşti cu lucrurile duhovniceşti."

Zii mai bine ca nu stii, nici tu nici ORICE ALTA BISERICA DIN LUME. Ca pt. voi este inchis. Asta este: idolatrie, idolatrie, da' pina cind? Ca v-a suportat Dumnezeu ca pe Israel atita timp cu batjocurile voastre.

12El īi zicea: ,,Iată odihna; lăsaţi pe cel ostenit să se odihnească; iată locul de odihnă!`` Dar ei n'au vrut să asculte,

13şi pentru ei cuvīntul Domnului va fi: ,,Īnvăţătură peste īnvăţătură, īnvăţătură peste īnvăţătură, poruncă peste poruncă, poruncă peste poruncă, puţin aici, puţin acolo``, ca mergīnd, să cadă pe spate şi să se zdrobească, să dea īn laţ şi să fie prinşi.

Ati cazut in propriul lat: Cuvintul Domnului este INCHIS pt. voi.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 23 Oct 2006, 08:57 PM
Mesaj #252


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



QUOTE
Am incercat sa il ajut sa vada absurditatea interpretarii lui si a acelui Dumnezeu in care crede el.
Asa m-am gandit si eu ca este crestineste... Sa-l ajuti... Dar dupa cum ai vazut, sunt o multime de intrebari la care se fereste sa raspunda, caci daca raspunde ori ii apar condradictii grave in dogma, ori face afirmatii antibliblice, cum deja a si facut...
Printre cele mai grave mi s-au parut afirmatia ca Biblia toata este o metafora, ducand totul in derizoriu, apoi ideea cum ca omul e deja mantuit, si ca a devenit robot si ca nu trebuie sa se mai ingrijeasca de ceea ce face, si alta, ca satana ar fi Fiul cu referire la versul: Matei 24,36... El zice ca de fapt e f mic, dar nu poate spune al cui fiu e satana...Si atunci trimiterea lui e clara, si mai ales e clar de unde vine... hh.gif
Asa cum a spus Iisus:
29 El le-a zis: Acest neam de demoni cu nimic nu poate ieşi, decāt numai cu rugăciune şi cu post. (Marcu 9), dar el daca nega si postul si rugaciunea, cum poate sa scape?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 23 Oct 2006, 09:02 PM
Mesaj #253


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Citatul ce l-ai dat nu are nici o legatura...
Iata cum ar trebui sa intelegi intrebarile tale, ca aceasta:
QUOTE
Da-mi data la care incep si data la care se termina, si cum ai legat datele cu versuri.

Sfantul Apostol Pavel iata ce ne sfatuieste pe noi:
9 Iar de īntrebările nebuneşti şi de īnşirări de neamuri şi de certuri şi de sfădirile pentru lege, fereşte-te, căci sunt nefolositoare şi deşarte. (Tit 3)


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 24 Oct 2006, 01:43 PM
Mesaj #254


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Sensei Clopotel

QUOTE
Citatul ce l-ai dat nu are nici o legatura...

Demonstreaza cu versuri.

QUOTE
... El zice ca de fapt e f mic,

De ce nu ma dovedesti tu de minciuna ici, si adu textul grecesc ca proba. NU POTI, Sensei! Ca nu stii meserie. Vorbe, " eu cred ca..", numai d-astea.

QUOTE
dar el daca nega si postul


6Iată postul plăcut Mie: desleagă lanţurile răutăţii, desnoadă legăturile robiei, dă drumul celor asupriţi, şi rupe orice fel de jug;

7īmparte-ţi pīnea cu cel flămīnd, şi adu īn casa ta pe nenorociţii fără adăpost; dacă vezi pe un om gol, acopere -l, şi nu īntoarce spatele semenului tău.





--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 24 Oct 2006, 04:25 PM
Mesaj #255


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
QUOTE
Citatul ce l-ai dat nu are nici o legatura...

Demonstreaza cu versuri.

In mod normal trebuia sa fi priceput, ca e simplu...
Exista nebunii reale si le gasim din plin in posturile tale, ca aceea cum ca Fiul e satana, dar nu poti sa spui al cui fiu e satana... Nu poti spune ca toate nebuniile, chiar si pentru omul firesc, sunt de la Duhul lui Dumnezeu... Asta e chiar o blasfemie, si ar trebui sa-ti fie rusine ca spui asemenea hule...Biblia nu spune ca orice aberatie omeneasca este de la Dumnezeu, asa ca nu te mai autolauda...
Biblia zice:
14Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sīnt o nebunie; şi nici nu le poate īnţelege, pentrucă trebuiesc judecate duhovniceşte
Dar prin asta nu poti intelege ce sustii tu, ca tot ceea ce pentru omul firesc e nebunie sunt automat lucrarile Duhului lui Dumnezeu... Acum sper ca intelegi si de ce dogma ta sustine aberatia cum ca Fiul este satana... hh.gif
QUOTE
De ce nu ma dovedesti tu de minciuna ici, si adu textul grecesc ca proba. NU POTI, Sensei!

Senseiule, Biblia nu e ca la karate... Nici nu trebuie sa-ti arat ca e F mare sau mic, ci tu trebuie sa arati ca Fiul, indiferent cum ar fi este satana... Ori asta nu ai sa poti, e doar inchipuirea ta... Acolo scrie Fiul nu satana... Pe ce baza pui acolo satana?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 24 Oct 2006, 05:46 PM
Mesaj #256


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Sensei Cloptel

QUOTE
... Nici nu trebuie sa-ti arat ca e F mare sau mic, ci tu trebuie sa arati ca Fiul, indiferent cum ar fi este satana..

Daca fiul este Fiul lui Dumnezeu, atunci Fiul ESTE Dumnezeu:"6Căci un Copil ni s'a născut, un Fiu ni s'a dat, şi domnia va fi pe umărul Lui; Īl vor numi: ,,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veciniciilor, Domn al păcii."

Deci, acelasi cuvint folosit pt. Dumnezeu este "elohim"=Dumnezei, plural, si estefolosit in Facerea 1:1 "1La īnceput, Dumnezeu a făcut cerurile şi pămīntul".

Hristos este Creatorul, este Dumnezeu si ESTE inceputul SI sfirsitul: " 13Eu sīnt Alfa şi Omega, Cel dintīi şi Cel de pe urmă, Īnceputul şi Sfīrşitul."

satan pe de alta parte NU POATE stii: " 7Noi propovăduim īnţelepciunea lui Dumnezeu, cea tainică şi ţinută ascunsă, pe care o rīnduise Dumnezeu, spre slava noastră, mai īnainte de veci,

8şi pe care n'a cunoscut -o niciunul din fruntaşii veacului acestuia; căci, dacă ar fi cunoscut -o, n-ar fi răstignit pe Domnul slavei."
QUOTE
Ori asta nu ai sa poti, e doar inchipuirea ta

Ai inchipuirea mea mai sus.
Tu, deocamdata, n-ai venit cu versuri. Vrajeala, fara versuri.

QUOTE
Acolo scrie Fiul nu satana

Fiul cui? Scrie asta?

Atunci ce faci in Luca 2:1"1Īn vremea aceea a ieşit o poruncă de la Cezar August să se īnscrie toată lumea."
Dupa mintea ta ar trebui sa se inteleaga China, Australia, America de Sud, etc..., nu?
Pai daca nu e asa, atunci care este regula? Sa lasam Biblia sa interpreteze Biblia.
"22Şi după cum toţi mor īn Adam, tot aşa, toţi vor īnvia īn Hristos;"
Pai daca Biblia nu interpreteaza Biblia, atunci ce faci cu contradictia asta? Merg toti in iad in acelasi timp toti merg in rai? Sau sunt 2 CATEGORII definite de Biblie? Ahaa... Toti pacatosii merg in iad si toti sfintii merg in rai.
Dar versul nu zice asta.
Trebuie sa studiezi Biblia ca sa intelegi, si pt. asta iti trebuie textul grecesc si evreiesc. Intreaba orice teolog la tine in biserica si va fi de acord. Oricine e de meserie stie.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 24 Oct 2006, 07:17 PM
Mesaj #257


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Hristos este Creatorul, este Dumnezeu si ESTE inceputul SI sfirsitul: " 13Eu sīnt Alfa şi Omega, Cel dintīi şi Cel de pe urmă, Īnceputul şi Sfīrşitul."
satan pe de alta parte NU POATE stii:

Adica dupa dogma ta, la versul:
36 Iar de ziua şi de ceasul acela nimeni nu ştie, nici īngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl. (Matei 24)
Tu zici ca Fiul e satana doar pentru ca ti se pare tie din exprimare ca Iisus nu ar sti? ohmy.gif O Doamne, mare iti e gradina...
Hai sa iti dau un vers mai usor de inteles, si daca pricepi asta, cu putin ajutor de la Dumnezeu vei intelege si de ce Iisus a zis "nici Fiul" referindu-se, nu la satana, cum aberant spui tu, ci chiar la Fiul lui Dumnezeu...
30 Şi īndată, cunoscānd Iisus īn Sine puterea ieşită din El, īntorcāndu-Se către mulţime, a īntrebat: Cine s-a atins de Mine?
31 Şi I-au zis ucenicii Lui: Vezi mulţimea īmbulzindu-Te şi zici: Cine s-a atins de Mine?
32 Şi Se uita īmprejur să vadă pe aceea care făcuse aceasta.
(Marcu 5)
Cand Iisus intreaba Cine s-a atins de Mine?, tu crezi ca nu stia cine?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 25 Oct 2006, 01:36 PM
Mesaj #258


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Sensei Clopotel

QUOTE
Tu zici ca Fiul e satana doar pentru ca ti se pare tie din exprimare ca Iisus nu ar sti?

Tu te iei dupa exprimare. Eu ma iau dupa Biblie si NUMAI dupa Biblie.
Si tot nu intelegi ce spun: nu spun ca Isus nu ar stii, pentru ca ar insemna ca Isus SA NU FIE DUMNEZEU.
Asta este si ce spune Biblia: ca satan nu stie.
Isus stie pt. ca ESTE Dumnezeu.

QUOTE
Cand Iisus intreaba Cine s-a atins de Mine?, tu crezi ca nu stia cine?

Nu ma mai intreba ce cred eu, ca nu conteaza. Conteaza ce scrie. Isus este Dumnezeu, deci stie.
Si daca intreaba "cine s-a atins"? nu scrie ca nu stia. Ca si in Eden cind a intrebat pe Adam "unde esti?". Ce logica de fier ai si tu...





--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 25 Oct 2006, 02:10 PM
Mesaj #259


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Tu te iei dupa exprimare. Eu ma iau dupa Biblie si NUMAI dupa Biblie.

Exact, dupa Biblie... Iar in Biblie nu scrie satana ci Fiul... Atunci tu de ce pui de la tine satana, daca acolo nu scrie asta?
QUOTE
Asta este si ce spune Biblia: ca satan nu stie.

Pai si ce eu am zis ca stie? Doar acolo spune clar ca nici ingerii nu stiu, adica nici satana caci si el e inger...
QUOTE
QUOTE
Cand Iisus intreaba Cine s-a atins de Mine?, tu crezi ca nu stia cine?

Nu ma mai intreba ce cred eu, ca nu conteaza. Conteaza ce scrie. Isus este Dumnezeu, deci stie.

Si totusi acolo a pus intrebari ca si cum nu ar sti? De ce oare? Ce spune dogma ta aici?
Plus ca daca tu spui ca satana ar fi fiul, chiar si cu f mic, normal ca trebuie sa spui al cui fiu este... Al cui?
Daca nu poti sa spui, atunci nu la el se refera... Asa poti sa spui ca se refera la Moise sau la Ilie...La Arhanghelul Gavriil, care e tot inger...etc etc


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 25 Oct 2006, 02:18 PM
Mesaj #260


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Sensei

QUOTE
Exact, dupa Biblie... Iar in Biblie nu scrie satana ci Fiul... Atunci tu de ce pui de la tine satana, daca acolo nu scrie asta?

Unde scrie fiul lui Dumnezeu? Nu scrie! Si atunci de unde scoti tu ca scrie fiul lui dumnezeu?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 25 Oct 2006, 02:39 PM
Mesaj #261


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Unde scrie fiul lui Dumnezeu? Nu scrie! Si atunci de unde scoti tu ca scrie fiul lui dumnezeu?

Pentru ca Fiul este consacrat in Biblie ca fiind Iisus, Fiul lui Dumnezeu... Iata doua exemple:
27 Toate Mi-au fost date de către Tatăl Meu şi nimeni nu cunoaşte pe Fiul, decāt numai Tatăl, nici pe Tatăl nu-L cunoaşte nimeni, decāt numai Fiul şi cel căruia va voi Fiul să-i descopere. (Matei 11)
19 Drept aceea, mergānd, īnvăţaţi toate neamurile, botezāndu-le īn numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfāntului Duh, (Matei 28)
Observi ca acolo nu scrie Fiul lui Dumnezeu ci doar Fiul? Ai dubii cine e Fiul? In nici un caz satana,...care nu este numit fiul niciodata, cel putin nu-mi amintesc eu... Mai incearca...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 25 Oct 2006, 02:43 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 25 Oct 2006, 03:04 PM
Mesaj #262


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Senei Clopotel

QUOTE
12Cīnd eram cu ei īn lume, īi păzeam Eu īn Numele Tău. Eu am păzit pe aceia, pe cari Mi i-ai dat; şi niciunul din ei n'a perit, afară de fiul pierzării, ca să se īmplinească Scriptura.


Iata ca Scriptura mai vorbeste si de alt fiu.

Daca fiul nu este satan inseamna ca Isus nu stie=Isus nu este Dumnezeu.

Afirmi tu ca Isus nu este Dumnezeu?

Avem acelasi exemplu in Luca 2:1 si 1 Cor. 15:22
22Şi după cum toţi mor īn Adam, tot aşa, toţi vor īnvia īn Hristos;
Sunt doua categorii de TOTI, care sunt definite de restul Bibliei: toata omenirea si toti cei salvati. Altfel, dupa tine trebuie sa mearga toti in iad si toti in rai.

1Īn vremea aceea a ieşit o poruncă de la Cezar August să se īnscrie toată lumea.
Care toata? America, Australia, China? Sau toata lumea de sub autoritatea lui Cezar.
Si versul nu explica. Restul Bibliei explica Biblia.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 25 Oct 2006, 08:06 PM
Mesaj #263


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
12Cīnd eram cu ei īn lume, īi păzeam Eu īn Numele Tău. Eu am păzit pe aceia, pe cari Mi i-ai dat; şi niciunul din ei n'a perit, afară de fiul pierzării, ca să se īmplinească Scriptura.
Iata ca Scriptura mai vorbeste si de alt fiu.

hh.gif Pai pana si un ateu care citeste prima data Biblia, intelege ca in citatul dat de tine din Ioan 17,12, expresia "fiul pierzarii" nu se refera la satana ci la Iuda Iscarioteanul, cel care L-a tradat... Oare chiar nu pricepi nici macar lucrurile evidente? Intreaba si pe prietenii tai atei, ca te vor lamuri ei aici, daca pe mine nu m acrezi, ca e chiar simplu si logic de inteles...

Satana nu poate fi fiul pierzarii, caci al cui fiu ar fi? Al pierzarii? Cine este pierzarea de are ca fiu pe satana? Chiar nu realizezi absurdul logicii dogmei tale? Iuda in schimb este numit fiu al pierzarii caci pierzarea este chiar satana, adica Iuda era numit fiu al satanei... Ori e absurd sa spui ca satana este fiu al satanei, adica al pierzarii...
Chiar nu-mi vine sa cred ca discut aceste chestiuni simple cu tine si tu tot nu le pricepi... cry.gif

Te-am mai intrebat odata, si te-ai facut ca ploua despre urmatoarele:
30 Şi īndată, cunoscānd Iisus īn Sine puterea ieşită din El, īntorcāndu-Se către mulţime, a īntrebat: Cine s-a atins de Mine?
31 Şi I-au zis ucenicii Lui: Vezi mulţimea īmbulzindu-Te şi zici: Cine s-a atins de Mine?
32 Şi Se uita īmprejur să vadă pe aceea care făcuse aceasta.
(Marcu 5)
Cand Iisus intreaba Cine s-a atins de Mine?, tu crezi ca nu stia cine? Cum interpreteaza dogma ta acest vers?

Poate ca intr-adevar, decat sa spui o prostie, mai bine sa nu spui nimic...
Intentionez si eu sa urmez exemplul celorlalti colegi, si sa te las in plata Domnului, caci noi aici dorim sa discutam despre Biblie nu despre absurditati...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 26 Oct 2006, 03:05 PM
Mesaj #264


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



SENSEI Clopo

QUOTE
expresia "fiul pierzarii" nu se refera la satana ci la Iuda Iscarioteanul, cel care L-a tradat...

Mai citeste si tu Biblia, mai, Sensei rofl.gif
QUOTE
Chiar nu-mi vine sa cred ca discut aceste chestiuni simple cu tine si tu tot nu le pricepi... 



3Nimeni să nu vă amăgească īn vreun chip; căci nu va veni īnainte ca să fi venit lepădarea de credinţă, şi de a se descoperi omul fărădelegii (Sau: omul păcatului), fiul pierzării,

4protivnicul, care se īnalţă mai pe sus de tot ce se numeşte ,,Dumnezeu``, sau de ce este vrednic de īnchinare. Aşa că se va aşeza īn Templul lui Dumnezeu, dīndu-se drept Dumnezeu.

Hai, curaj, la citit Biblia nu prostiile alea pe care le numesti tu echivalente cu Scriptura...

QUOTE
Cand Iisus intreaba Cine s-a atins de Mine?, tu crezi ca nu stia cine? Cum interpreteaza dogma ta acest vers?

M-ai intrebat tu dar eu n-am studiat versul, asa ca n-am cum sa-ti raspund.

QUOTE
si sa te las in plata Domnului, caci noi aici dorim sa discutam despre Biblie nu despre absurditati...

Daca tu vrei sa discuti Biblia, ai un mod foarte discret de a o arata, sensei.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 26 Oct 2006, 03:52 PM
Mesaj #265


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
QUOTE

expresia "fiul pierzarii" nu se refera la satana ci la Iuda Iscarioteanul, cel care L-a tradat...

Mai citeste si tu Biblia, mai, Sensei

ohmy.gif Adica nici atunci cand iti dau mura-n gura nu pricepi? Nasol...
Hai sa ma fac o incercare, ca poate cine stie,
Deci pasajul din Ioan 17 este:
6 Arătat-am numele Tău oamenilor pe care Mi i-ai dat Mie din lume. Ai Tăi erau şi Mie Mi i-ai dat şi cuvāntul Tău l-au păzit.
7 Acum au cunoscut că toate cāte Mi-ai dat sunt de la Tine;
8 Pentru că cuvintele pe care Mi le-ai dat le-am dat lor, iar ei le-au primit şi au cunoscut cu adevărat că de la Tine am ieşit, şi au crezut că Tu M-ai trimis.
9 Eu pentru aceştia Mă rog; nu pentru lume Mă rog, ci pentru cei pe care Mi i-ai dat, că ai Tăi sunt.
10 Şi toate ale Mele sunt ale Tale, şi ale Tale sunt ale Mele şi M-am preaslăvit īntru ei.
11 Şi Eu nu mai sunt īn lume, iar ei īn lume sunt şi Eu vin la Tine. Părinte Sfinte, păzeşte-i īn numele Tău, īn care Mi i-ai dat, ca să fie una precum suntem şi Noi.
12 Cānd eram cu ei īn lume, Eu īi păzeam īn numele Tău, pe cei ce Mi i-ai dat; şi i-am păzit şi n-a pierit nici unul dintre ei, decāt fiul pierzării, ca să se īmplinească Scriptura.
13 Iar acum, vin la Tine şi acestea le grăiesc īn lume, ca să fie deplină bucuria Mea īn ei.
14 Eu le-am dat cuvāntul Tău, şi lumea i-a urāt, pentru că nu sunt din lume, precum Eu nu sunt din lume.
15 Nu Mă rog ca să-i iei din lume, ci ca să-i păzeşti pe ei de cel viclean.

laugh.gif E de-a dreptul ridicol ca nu pricepi ca "fiul pierzarii" este Iuda Iscarioteanul si nu satana insasi... Ti-am subliniat ca sa vezi ca tot contextul vorbeste despre apostoli si nu despre satana...
Satana apare la sfarsit cand spune sa-i pazeasca de cel viclean, adica de satana...
Acolo spune:
- "cand eram cu ei in lume" - pai a fost cu satana in lume, sau cu apostolii?
- "Eu ii pazeam in numele Tau" - adica tu crezi ca-l pazea si pe satana?
- "pe cei ce Mi i-ai dat" - tu crezi ca i la dat si pe satana?
- "i-am pazit si n-a pierit niciunul dintre ei, decit fiul pierzarii" - pai pe apostoli I-a pazit, nu pe diavoli, si cine este acela unul care a pierit? Nu e Iuda? Nu el e fiul satanei, adica al pierzarii?
Chiar asa inima invartosata poti sa ai ca nici lucrurile evidente nu le intelegi... Chiar imi pare sincer rau pentru tine... sad.gif
Ti-am dat si in posturile anterioare, cateva intrebari si raspunsuri ajutatoare, dar vad ca degeaba...
QUOTE
3Nimeni să nu vă amăgească īn vreun chip; căci nu va veni īnainte ca să fi venit lepădarea de credinţă, şi de a se descoperi omul fărădelegii (Sau: omul păcatului), fiul pierzării,

Hai sa incercam sa lamurim si citatul acesta, si cu ajutorul lui Dumnezeu poate vei intelege cat de cat...
Deci pasajul este:
1 Īn privinţa venirii Domnului nostru Iisus Hristos şi a adunării noastre īmpreună cu El, vă rugăm, fraţilor,
2 Să nu vă clintiţi degrabă cu mintea, nici să vă spăimāntaţi – nici de vreun duh, nici de vreun cuvānt, nici de vreo scrisoare ca pornită de la noi, cum că ziua Domnului a şi sosit.
3 Să nu vă amăgească nimeni, cu nici un chip; căci ziua Domnului nu va sosi pānă ce mai īntāi nu va veni lepădarea de credinţă şi nu se va da pe faţă omul nelegiuirii, fiul pierzării,
4 Potrivnicul, care se īnalţă mai presus de tot ce se numeşte Dumnezeu, sau se cinsteşte cu īnchinare, aşa īncāt să se aşeze el īn templul lui Dumnezeu, dāndu-se pe sine drept dumnezeu.
5 Nu vă aduceţi aminte că, pe cānd eram īncă la voi, vă spuneam aceste lucruri?
6 Şi acum ştiţi ce-l opreşte, ca să nu se arate decāt la vremea lui.
7 Pentru că taina fărădelegii se şi lucrează, pānă cānd cel care o īmpiedică acum va fi dat la o parte.
8 Şi atunci se va arăta cel fără de lege, pe care Domnul Iisus īl va ucide cu suflarea gurii Sale şi-l va nimici cu strălucirea venirii Sale.
9 Iar venirea aceluia va fi prin lucrarea lui satan, īnsoţită de tot felul de puteri şi de semne şi de minuni mincinoase,
10 Şi de amăgiri nelegiuite, pentru fiii pierzării, fiindcă ei n-au primit iubirea adevărului, ca ei să se māntuiască.
(2 Tes. 2)
Hai sa le luam pe rand si sa incercam sa facem lumina, pe scurt evident, ca nu am timp sa scriu prea mult...
2 Să nu vă clintiţi degrabă cu mintea, nici să vă spăimāntaţi – nici de vreun duh, nici de vreun cuvānt, nici de vreo scrisoare ca pornită de la noi, cum că ziua Domnului a şi sosit.
Aici, o paranteza, trebuie sa punctam faptul ca inca de pe vremea Sfintilor Apostoli aparusera epistole false, de la diversi indivizi, care doreau sa se foloseasca de autoritatea lui Pavel si sa-i duca in ratacire pe crestini...
Sfantul Apostol Pavel, de aceea isi semna propriile epistole ca sa nu fie falsificate, asa cum si precizeaza in cap 3.
17 Salutarea cu māna mea – a lui Pavel; acesta este semnul meu īn orice scrisoare. Aşa scriu. (2 tes. 3)
3 Să nu vă amăgească nimeni, cu nici un chip; căci ziua Domnului nu va sosi pānă ce mai īntāi nu va veni lepădarea de credinţă şi nu se va da pe faţă omul nelegiuirii, fiul pierzării,
4 Potrivnicul, care se īnalţă mai presus de tot ce se numeşte Dumnezeu, sau se cinsteşte cu īnchinare, aşa īncāt să se aşeze el īn templul lui Dumnezeu, dāndu-se pe sine drept dumnezeu.

Atentie aici, ca se pot face usor confuzii daca nu tii seama si de context, si rupi versul... Cuvantul "potrivnicul" este folosit, in alte parti, si pentru satana. Dar aceste trei calificative se refera la una si aceeasi persoana, dar care nu va fi satana ci un om care se va folosi de puterile inselatoare ale satanei Mai jos se precizeaza si mai clar asta...
6 Şi acum ştiţi ce-l opreşte, ca să nu se arate decāt la vremea lui.
Iata un lucru care ar trebui sa-ti dea de gandit Zexelica... Pavel zice catre tesaloniceni:"si acum stiti ce-l opreste"... Ceea ce stiau, si la ce face referire Pavel, nu este scris in Scriptura, ci era o taina cunoscuta doar de crestini si care se transmitea doar oral, cum de altfel, si toata credinta, pergamentele fiind folosite doar ocazional, ajutator... Asta asa, ca sa realizezi cat poti pricepe tu doar din Biblie, fara pic de invatatura transmisa de la Iisus si Apstoli in Sfanta Traditie... Dar ma rog, poate iti vei da vreodata seama...

9 Iar venirea aceluia va fi prin lucrarea lui satan, īnsoţită de tot felul de puteri şi de semne şi de minuni mincinoase,
10 Şi de amăgiri nelegiuite, pentru fiii pierzării, fiindcă ei n-au primit iubirea adevărului, ca ei să se māntuiască

Iata cat de limpede si de lamuritor este: Iar venirea aceluia va fi prin lucrarea lui satan
Iti e clar ca "aceluia" nu este "satan"? Ei bine "aceluia" era de fapt "fiul pierzarii" la care se face referire in versul 3...
Acum ai inteles sau nu? Daca nu, roaga-i pe altii sa-ti explice ca eu ma dau batut...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 26 Oct 2006, 03:55 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 26 Oct 2006, 04:00 PM
Mesaj #266


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Sensei,

Te faci iar de ris, ca nu stii sa studiezi un vers:
QUOTE
10 Şi de amăgiri nelegiuite, pentru fiii pierzării, fiindcă ei n-au primit iubirea adevărului, ca ei să se māntuiască

Care cuvinte grecesti, sunt folosite aici, pe care TU iti permiti sa la traduci "fii pierzarii"?

Acest topic a fost editat de zexelica: 26 Oct 2006, 04:01 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 26 Oct 2006, 04:10 PM
Mesaj #267


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Sensei Clopo
QUOTE
12 Cānd eram cu ei īn lume, Eu īi păzeam īn numele Tău, pe cei ce Mi i-ai dat; şi i-am păzit şi n-a pierit nici unul dintre ei, decāt fiul pierzării, ca să se īmplinească Scriptura.

Corect, in versul asta RESTUL BIBLIEI ne ajuta sa intelegem ca este vorba de Iuda.

QUOTE
Atentie aici, ca se pot face usor confuzii daca nu tii seama si de context, si rupi versul... Cuvantul "potrivnicul" este folosit, in alte parti, si pentru satana. Dar aceste trei calificative se refera la una si aceeasi persoana, dar care nu va fi satana ci un om care se va folosi de puterile inselatoare ale satanei Mai jos se precizeaza si mai clar asta...


De unde ai scos tu ca va fi un om?

QUOTE
Iti e clar ca "aceluia" nu este "satan"? Ei bine "aceluia" era de fapt "fiul pierzarii" la care se face referire in versul 3...

Daca fiul este Hristos, inseamna ca Hristos NU STIE SFIRSITUL=DUMNEZEU NU STIE SFIRSITUL.
Hristos ESTE Dumnezeu si Dumnezeu STIE TOT.
Asta nu poti pricepe tu.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 26 Oct 2006, 05:12 PM
Mesaj #268


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
QUOTE
12 Cānd eram cu ei īn lume, Eu īi păzeam īn numele Tău, pe cei ce Mi i-ai dat; şi i-am păzit şi n-a pierit nici unul dintre ei, decāt fiul pierzării, ca să se īmplinească Scriptura.

Corect, in versul asta RESTUL BIBLIEI ne ajuta sa intelegem ca este vorba de Iuda.

Ai vazut, a dat Dumnezeu sa pricepi in sfarsit... Deci sa nu uiti sa-ti modifici dogma... Dar mai bine decat sa obtii o dogma carpacita toata,mai bine pune mana si studiaza una adevarata, completa si cu adevarat de la Dumnezeu: Ortodoxia... Nu zic sa o adopti, spun doar sa o studiezi intai...
Apoi, intelegera acelui vers nu e din "RESTUL BIBLIEI", ca si cum "RESTUL BIBLIEI" nu ar conta, ci e chiar din acel vers...
Iata ce simplu e: şi i-am păzit şi n-a pierit nici unul dintre ei, decāt fiul pierzării,
Cuvantul "decat" arata ca se face o selectie dintre cei ce I-a pazit Iisus...
QUOTE
Daca fiul este Hristos, inseamna ca Hristos NU STIE SFIRSITUL=DUMNEZEU NU STIE SFIRSITUL.
Hristos ESTE Dumnezeu si Dumnezeu STIE TOT.
Asta nu poti pricepe tu.

Sa nu-ti inchipui ca ce nu poti pricepe tu, automat nu pot pricepe nici eu sau altii...
Ca sa intelegi de ce a spus:
36 Iar de ziua şi de ceasul acela nimeni nu ştie, nici īngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl. (Matei 24)
Trebuie intai sa intelegi de ce a spus:
30 Şi īndată, cunoscānd Iisus īn Sine puterea ieşită din El, īntorcāndu-Se către mulţime, a īntrebat: Cine s-a atins de Mine?
31 Şi I-au zis ucenicii Lui: Vezi mulţimea īmbulzindu-Te şi zici: Cine s-a atins de Mine?
32 Şi Se uita īmprejur să vadă pe aceea care făcuse aceasta.
(Marcu 5)
Pentru ca e mai simplu in cazul al doilea... Eu ti-am zis ca trebuie sa o iei cu inceputul, cu lucrurile mai simple, si nu sa te arunci in mijlocul baltii fara sa stii sa inoti, dar si fara colac...
Ori de al doilea vers tu ai spus:
QUOTE
M-ai intrebat tu dar eu n-am studiat versul, asa ca n-am cum sa-ti raspund.

Asa ca trebuie sa asteptam sa studiezi versul acesta si apoi sa vedem ce si cum... Altfel vorbim degeaba...
Oricum mie mi se pare inca ciudat ca nu ai reusit sa studiezi nici macar a doua Evanghelie din Noul Testament, a lui Marcu, si te si dai gata salvat si atoatecunoscator pe forumuri... Asta nu este o atitudine obisnuita recunosc...
Dar poate acum, cand vezi cat de departe esti de crestinism, iti dai seama ca ai gresit...
Nu-i problema, toti gresim... Ideea este sa-ti dai si seama ca ai gresit...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 26 Oct 2006, 05:32 PM
Mesaj #269


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopo

QUOTE
Trebuie intai sa intelegi de ce a spus:
30 Şi īndată, cunoscānd Iisus īn Sine puterea ieşită din El, īntorcāndu-Se către mulţime, a īntrebat: Cine s-a atins de Mine?
31 Şi I-au zis ucenicii Lui: Vezi mulţimea īmbulzindu-Te şi zici: Cine s-a atins de Mine?
32 Şi Se uita īmprejur să vadă pe aceea care făcuse aceasta. (Marcu 5)
Pentru ca e mai simplu in cazul al doilea... Eu ti-am zis ca trebuie sa o iei cu inceputul, cu lucrurile mai simple, si nu sa te arunci in mijlocul baltii fara sa stii sa inoti, dar si fara colac...


Demonstreaza-mi tu cu versuri, ce inseamna. Nu ma lua cu "noi, ortodocsi asa credem". Proba biblica. Dar tu nu studiezezi cum trebuie, pt. ca ti-am demonstrat ca nu te uiti la greaca versurilor. Tu o iei de buna ce zice sau traduce ortodoxia. Ori asta nu e bine. E un idol.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 26 Oct 2006, 05:35 PM
Mesaj #270


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



QUOTE
Asa ca trebuie sa asteptam sa studiezi versul acesta si apoi sa vedem ce si cum... Altfel vorbim degeaba...
Oricum mie mi se pare inca ciudat ca nu ai reusit sa studiezi nici macar a doua Evanghelie din Noul Testament, a lui Marcu, si te si dai gata salvat si atoatecunoscator pe forumuri... Asta nu este o atitudine obisnuita recunosc...

Pai daca e asa, de ce nu stii tu Daniel 12:11, 12? Dar Daniel 9:24-27?
La tine si la toate seminariile Biblia este o carte de istorie, scrisa din capul oamenilor, supusa greselilor, scrisa in ordine cronologica.
Nu ma mira ca nu stiti meserie.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 26 Oct 2006, 09:22 PM
Mesaj #271


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Nu ma lua cu "noi, ortodocsi asa credem".

Cand te-am luat eu cu asa ceva? Eu ti-am argumentat tot ce am sustinut...
QUOTE
Proba biblica.

Exact... cu proba Biblica am facut-o, numai ca tu nu ai studiat proba biblica si de aceea nu intelegi...
QUOTE
Dar tu nu studiezezi cum trebuie, pt. ca ti-am demonstrat ca nu te uiti la greaca versurilor.

Adica eu iti arat ca gresesti, iti spun cum e corect, pana la urma vezi si tu ca am avut dreptate, si ma acuzi pe mine ca nu studiez cum trebuie?! hh.gif Iar in chestia cu greaca, eu zic sa o lasi ca macane... Ti-am aratat si cu dictionarul de greaca (,) ca ce sustii tu e total gresit, si asta chiar pe niste cuvinte propuse de tine... Ce tot ii dai cu greaca cand tu habar nu ai de ea? Tu cand discuti cu un grec, care e ortodox evident, tot asa ii spui: ca nu se uita la greaca versurilor? rofl.gif
QUOTE
Tu o iei de buna ce zice sau traduce ortodoxia.

Traducerea ortodoxa este foarte buna... Numai unele secte, care vad ca dogma lor nu seamana cu ce spune Biblia, au modificat Scriptura ca sa le dea bine cu dogma, si apoi striga ca noi nu avem traducerea buna... Dar e lipsita de logica aceasta idee, caci ei uita ca si grecii sunt tot ortodocsi, iar pe ei nu poti sa-i acuzi ca nu si-ar intelege propria limba...
QUOTE
Ori asta nu e bine. E un idol.
Nu, idol e sa te iei dupa mintea ta sau dupa o dogma evident gresita, asa cum e cazul tau...
Eu nu am aceasta problema cu Ortodoxia caci eu stiu (nu cred), ca este adevarata si completa invatatura crestina si e chiar Cuvantul lui Dumnezeu...
Pe cand tu ce ai? Niste notite si alea usor de dovedit gresite... Pai asta e dogma?!...

PS1... ca tot o dai cu greaca... macar vezi in dictionarul grec ce inseamna cuvantul ortodox si de ce Ortodoxia se numeste asa...
PS2...
QUOTE
Demonstreaza-mi tu cu versuri, ce inseamna.
Eu ti-as fi demonstrat cu mare placere... Nu numai asta, si altele, atat ca pot si eu, si poate am fi avut toti de castigat, insa tu ai aratat cu prisosinta ca de fapt nu esti interesat sa afli nimic, ci doar sa hulesti... De aceea si Iisus ne-a spus:6 Nu daţi cele sfinte cāinilor, nici nu aruncaţi mărgăritarele voastre īnaintea porcilor, ca nu cumva să le calce īn picioare şi, īntorcāndu-se, să vă sfāşie pe voi. (Matei 7)
Si mare dreptate a avut, caci nu doresc ca cele sfinte, sa fie calcate de unul ca tine in picioare, cum deja incepusei sa faci... sad.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 26 Oct 2006, 09:30 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Uncle Sam
mesaj 26 Oct 2006, 09:44 PM
Mesaj #272


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.526
Inscris: 12 October 06
Din: Romania
Forumist Nr.: 8.789



QUOTE (zexelica @ 26 Oct 2006, 06:32 PM)
...ca ti-am demonstrat ca nu te uiti la greaca versurilor. Tu o iei de buna ce zice sau traduce ortodoxia....

Stai ca asta m-a lasat masca. Adica ortodoxii au tradus gresit din greaca?????????????????? Pai grecii ce sunt, nu tot ortodoxi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 27 Oct 2006, 12:19 AM
Mesaj #273


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopo

QUOTE
Iar in chestia cu greaca, eu zic sa o lasi ca macane... Ti-am aratat si cu dictionarul de greaca (,) ca ce sustii tu e total gresit, si asta chiar pe niste cuvinte propuse de tine... Ce tot ii dai cu greaca cand tu habar nu ai de ea? Tu cand discuti cu un grec, care e ortodox evident, tot asa ii spui: ca nu se uita la greaca versurilor? 

Eu nudiscut cu niciun grec cu niciun evreu: mi-am luat scule si n-am nevoie sa intreb, am invatat singur.

Uite proba aici: intrebarea la care nu vrei sa raspunzi pt. ca te-am prins ca tu nu studiezi tu Biblia, ci imi citesti din diferiti teologi in care ti-ai pus increderea, ceea ce este idolatrie, pt. ca autoritatea nu este numai Biblia, ci si citatele alora.
QUOTE
Care cuvinte grecesti, sunt folosite aici, pe care TU iti permiti sa la traduci "fii pierzarii"?


QUOTE
Traducerea ortodoxa este foarte buna...

N-am zis ca nu. Sunt totusi greseli si in cazul in care studiezi, TREBUIE sa folosesti greaca. Asa fac teologii, cel putin in teorie.

QUOTE
QUOTE 
Demonstreaza-mi tu cu versuri, ce inseamna. 

Eu ti-as fi demonstrat cu mare placere... Nu numai asta, si altele, atat ca pot si eu, si poate am fi avut toti de castigat, insa tu ai aratat cu prisosinta ca de fapt nu esti interesat sa afli nimic, ci doar sa hulesti...

Nu hulesc, dar studiez Biblia si sunt singurul care te prind cu ocaua mica si te dovedesc de mincinos si rau intentionat cu editarile tale.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 27 Oct 2006, 12:27 AM
Mesaj #274


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



unchiu' sam

QUOTE
Stai ca asta m-a lasat masca. Adica ortodoxii au tradus gresit din greaca?????????????????? Pai grecii ce sunt, nu tot ortodoxi?

Daca ai citi si tu Biblia sa vezi ce scrie si ce te invata astia din biserici, ti se face parul maciuca.

Nu am cunostinta ce traduceri sunt cele grecesti, adica bibliile grecesti daca sunt schimbate de la original.
Dar in engleza si romana, traducerile sunt departe de a fi perfecte. In engleza cea mai buna este King James Version.
In romana nici nu stiu. Iti dau un exemplu simplu: astia de se erijeaza in oamenii lui Dumnezeu, in locsa invete lumea sa se inchine pe la degete moarte, mai bine s-ar ocupa de o traducere mai buna ; in Facerea 5:3 autradusca Adam avea 230 de ani, cind in ebraica este 130 de ani. Si multe altele...
Toti fac asta, nu exista traducere perfecta, inafara de ebraica si greceasca, dar daca te dai in stamba cu credinta ta, fa macar treaba de credinta nu de ritualuri inventate de tovarasii tai. E penibil.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 27 Oct 2006, 06:11 AM
Mesaj #275


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Nu hulesc, dar studiez Biblia si sunt singurul care te prind cu ocaua mica si te dovedesc de mincinos si rau intentionat cu editarile tale.

Pai pana acum se pare ca tu esti singurul mincinos de pe aici, si ai fost nevoit sa si recunosti asta... Nu mai departe de doua posturi cand zici ca "fiul pierzarii" este satana cand de fapt e Iuda, sau cand Fiul zici ca e tot satana hh.gif , cand de fapt acolo e vorba de Iisus, adica exact pe invers... In schimb, tu nu ai cum sa ma prinzi pe mine cu vreo minciuna, caci ce sustine Ortodoxia este chiar Adevarul, asa ca n-ai ce sa faci, oricat te-ar indemna necuratul...
QUOTE
Uite proba aici: intrebarea la care nu vrei sa raspunzi pt. ca te-am prins ca tu nu studiezi tu Biblia, ci imi citesti din diferiti teologi in care ti-ai pus increderea, ceea ce este idolatrie, pt. ca autoritatea nu este numai Biblia, ci si citatele alora.
Nu, idolatrie este sa te iei dupa mintea ta, si sa bagi cuvinte de la tine...
In ortodoxie nu exista idolatrie caci noi ne luam dupa Iisus, Sfintii Apostoli si ucenicii acestora, adica Sfintii Parinti, care au vorbit cu Duh Sfant, nu dupa ureche sau inspirati de diavol ca tine... Ceea ce faci tu este idolatrie, caci te crezi atoatecunoscator si gata mantuit, dar dupa cum vezi, nu e fraza de-a ta adevarata, ci toate sunt gresite, ba chiar grav gresite...
Ma rog, daca si cu faptele in fata, nevoit fiind chiar tu sa recunosti ca ai gresit, tot sustii ca esti pe calea cea buna, in schimb despre cei ce iti arata greselile(recunoscute si de tine) tu spui ca sunt mincinosi, desi, repet, si tu ai fost nevoit sa recunosc ca spun adevarul, ... n-ai decat sa contiunui ...
QUOTE
Eu nudiscut cu niciun grec cu niciun evreu: mi-am luat scule si n-am nevoie sa intreb, am invatat singur

rofl.gif Pai ar fi chiar culmea sa le spui ca le stii limba mai bine ca ei, tu care nici cu dictionarul in mana nu te descurci, dupa cum singur ai demonstrat...
In sfarsit, consider ca-mi pierd timpul cu tine, dar cel putin am constiinta impacata ca ti-am demonstrat ca esti departe de adevar, restul nu mai depinde de mine...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 27 Oct 2006, 06:43 AM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 27 Oct 2006, 11:36 AM
Mesaj #276


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Sensei Clocotel

QUOTE
Pai pana acum se pare ca tu esti singurul mincinos de pe aici, si ai fost nevoit sa si recunosti asta... Nu mai departe de doua posturi cand zici ca "fiul pierzarii" este satana cand de fapt e Iuda, sau cand Fiul zici ca e tot satana


32Cīt despre ziua aceea, sau ceasul acela, nu ştie nimeni, nici īngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl

Ia arata-mi tu unde scrie ca scrie de Fiul lui Dumnezeu? nu in alt vers, aici, in versul asta, unde scrie?
Sa vedem mincinosul cine este....

QUOTE
cand de fapt acolo e vorba de Iisus, adica exact pe invers...

Unde scrie? In capul tau, poate.

Acest topic a fost editat de zexelica: 27 Oct 2006, 11:38 AM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 27 Oct 2006, 11:43 AM
Mesaj #277


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Sensei Clopotel

Pai de ce fugi de raspunsul la intrebarea cind incep cele 1335 de zile? Dar cele 1290? Astea sunt numere exacte, nu aproximativ, exact.
Hai, tu si cu ortodoxia ta, dovedeste ca stiti Biblia.
Da' nu poti, ca n-ai avea doctrina falsa daca ai fi de la Dumnezeu.
N-ai invata lumea sa suga degete de oameni morti si sa se roage la oameni morti. N-ai putea.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 27 Oct 2006, 04:08 PM
Mesaj #278


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 27 Oct 2006, 01:43 PM)
Sensei Clopotel

Pai de ce fugi de raspunsul la intrebarea cind incep cele 1335 de zile? Dar cele 1290? Astea sunt numere exacte, nu aproximativ, exact.
Hai, tu si cu ortodoxia ta, dovedeste ca stiti Biblia.

Uite referitor la cele 1335 de zile. Nimeni nu stie in afara de tine cand au inceput si cand se vor termina acele 1335 de zile. Noi toti spunem ca nu stim cand vine Ziua Judecatii, si ca sensul revelatiei lui Daniel este ascuns, dupa cum este spus.
Pe de alta parte , tu spui ca nimeni nu mai are revelatii si descoperiri. Din moment ce numai tu stii, asta nu e revelatie?

Alta intrebare. Daca nimeni pana la tine nu a inteles sensul revelatiei lui Daniel, tu crezi ca s-a mantuit vreunul pana acum? Vreau sa stiu lucrul acesta.

Alta intrebare.
Daca spui ca Hristos = Dumnezeu, deci stie cat Dumnezeu, atunci cum explici :

QUOTE
Au ridicat deci piatra, iar Iisus Si-a ridicat ochii in sus si a zis: Parinte, Iti multumesc ca M-ai ascultat. 
42. Eu stiam ca intotdeauna Ma asculti, dar pentru multimea care sta imprejur am zis, ca sa creada ca Tu M-ai trimis. 
43. Si zicand acestea, a strigat cu glas mare: Lazare, vino afara! 


ca Iisus s-a rugat Lui Dumnezeu sa il invie pe lazar si nu L-a inviat El? Ca doar este Dumnezeu?

Acest topic a fost editat de abureala: 27 Oct 2006, 04:10 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 27 Oct 2006, 04:12 PM
Mesaj #279


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abu

QUOTE
Din ceea ce spui tu, rezulta ca noi nu mai avem liberul arbitru. Ca suntem niste roboti gata programati.

18Astfel, El are milă de cine vrea şi īmpietreşte pe cine vrea.

19Dar īmi vei zice: ,,Atunci de ce mai bagă vină? Căci cine poate sta īmpotriva voiei Lui?``

20Dar, mai de grabă, cine eşti tu, omule, ca să răspunzi īmpotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l -a făcut: ,,Pentru ce m-ai făcut aşa?``

21Nu este olarul stăpīn pe lutul lui, ca din aceeaş frămīntătură de lut să facă un vas pentru o īntrebuinţare de cinste, şi un alt vas pentru o īntrebuinţare de ocară?
22Şi ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Şi arate mīnia şi să-Şi descopere puterea, a suferit cu multă răbdare nişte vase ale mīniei, făcute pentru peire; 23şi să-Şi arate bogăţia slavei Lui faţă de nişte vase ale īndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă (despre noi vorbesc)?



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 27 Oct 2006, 04:19 PM
Mesaj #280


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 27 Oct 2006, 06:12 PM)
18Astfel, El are milă de cine vrea şi īmpietreşte pe cine vrea.

Foarte adevarat.

Dar dupa dcctirna ta cum explici ca "Mila voiesc si nu moatea pacatosului" . "Ca in adevar Fiul Omului nu a venit sa judece luema ci sa o mantuiasca" "Eu bat la usa si astept sa deschideti" ? Daca suntem deja programati, de ce ar mai fi venit Iisus?

Si astept raspunsurile la intrebarile de mai sus.

Acest topic a fost editat de abureala: 27 Oct 2006, 04:19 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Pagini V  « < 6 7 8 9 10 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 10 June 2024 - 11:55 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman