HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Discutii Despre Doctrine
zexelica
mesaj 29 Aug 2006, 06:28 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Pe acest topic am incercat sa adun mesajele care erau offtopic pe diferite topice, din ultimele zile...
Discutiile deschise pe diferite teme, care nu au, sau nu doriti sa aibe, topicuri dedicate, le puteti continua aici...
Astept sugestii de titlu potrivit...
Multumesc frumos pentru intelegere si scuze pentru eventualele greutati in urmarirea mesajelor de pe acest topic!


Dar scrie ca semnele vorinsoti toti credinciosii. Este vreo diferenta intre sfinti si credinciosi? Nu este. Atunci, in principiu toti credinciosii daca beau soricioaica nu mor, si toti pot scula mortii din moarte.
Hai sa fim seriosi.
Numai la biserica vin toti cei bolnavi si aia e treaba lor: sa se vindece.
Vindecarea adevarate este plata pacatelor. Asta este ceea ce nu se intelege de serminaristi: Biblia este TOATA o metafora.
De aceea ajungem sa-l citam pe Nea' Siminica Paleologu & Company in loc sa citam numai Biblia.
Si tot nu mi-ati dat versurile cu Hermenutica gramatical-literal-istorica. Gheata la mal si liniste totala. Nici un cuvint...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 13 Sep 2006, 08:42 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
18 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 > »   
Start new topic
Raspunsuri (210 - 244)
IoanV
mesaj 17 Oct 2006, 07:53 PM
Mesaj #211


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Aşa dar, nu atīrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă."
Dar asta nu arata de cine are mila Dumnezeu. Tot El ne da insa si raspunsul:"Prietenii mei sunt cei care implinesc poruncile Mele". Si toate explicatiile pe care ti le-am mai spus.
QUOTE
Ce treaba are mintuirea ta cu binecuvintarile care le da Dumnezeu bisericilor? Daca au doctrina buna, le binecuvinteaza, daca nu le ia "sfesnicul".
Ai citit tot? De pocainta, de fapte, de intoarcere la cele bune nu ai vazut nimic?
QUOTE
Incurcam una cu prefectura.
Posibil sa le incurci, caci nu mai vezi nici lucrurile evidente. Cum sa ceara Dumnezeu socteala oamenilor pt. faptele lor daca ei nu sunt responsabili pt. ele? Este El chiar asa absurd? Eu nu cred. Dar odata cu apa ai aruncat si "copilul din copaie" asa incit nu mai intelegi rostul a peste jumatate din Biblie. Exact partea esentiala, care ne invata cum sa ne traim viata.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Oct 2006, 08:53 PM
Mesaj #212


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Au gasit o inscriptie a lui Salmanasar care a spus ca in al 21-lea an al domniei lui a luat Ierusalimul. Fals.
Proba biblica contrazice.

Eu ti-am facut acea prezentare ca sa intelegi cum stau lucrurile lumeste, si de unde se pleaca... Eu cred ce spune Biblia, dar nu o cred nicidecum ca ar aduce vreo proba, ca de fapt nu aduce. Eu cred ca Petru a mers pe apa, de ex., desi nu aduce nici o proba, iar stinta o contrazice pe fata. Asa ca e cazul sa deosebesti lucrurile, si sa intelegi ce vreau sa spun...

QUOTE
QUOTE

Eu cred ca de fapt vrea sa ne comunice, ceea ce ne spune si Iisus, despre tainele lui Dumnezeu:
36 Iar de ziua ŗi de ceasul acela nimeni nu ŗtie, nici īngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatćl. (Matei 24) si la Marcu 13,32

Daca Fiul nu stie, atunci Hristos NU ESTE DUMNEZEU si contrazici o groaza de versuri si TOT conceptul de Mintuitor.
Fiul ESTE Dumnezeu Atotstiutor.
Fiul pierzarii nu stie. Ca versul nu spune care fiu. "F" mare l-au pus traducatorii. Este "f" mic.

Zexelica, vezi pana unde mergi cu absurdul? Cum poti tu sa spui ca Fiul, din fraza aceea este diavolul? Doar pentru ca nu intelegi ce vrea sa spuna Iisus acolo? Daca ai apela si la o logica elementara lumeasca, ai vedea ca oricum nu intra Fiul(cu F mare) in discutie, caci precizeaza: 'ci numai Tatal' Prin urmare, acea fraza are intr-adevar un inteles, insa te rog sa nu-l mai confunzi pe Fiul cu diavolul, caci diavolul nu a fost niciodata fiul lui Dumnezeu, chiar si cu f mic...Oricum acolo e vorba de Fiul, cu F mare...
QUOTE

Deci NU STII.
Eu nu te-am intrebat daca sunt importante, ci DOAR daca STII. Si daca STII, cind incep?

Eu ti-am spus ce stiu despre treaba asta. Mai multe nu stiu si nici nu ma intereseaza aritmetica sau scrabbleul tau cu Biblia. Nu asta ne-a poruncit Iisus..
Dar evident ca nici tu nu sti. Adica daca zici ca stii, nu ai cum sa zici asta de la Dumnezeu. Sper ca nu incepi cu: 1+3+3+5= si alte ecuatii asemenea...

QUOTE

Dovada crasa a rebeliunii seminariilor teologice si a bisericilor: se indoiesc de Biblie si cred izvoarele arheologice.

Eu nu ma indoiesc de Biblie, pentru ca eu stiu ca e acolo cuvantul lui Dumnezeu, dar asta, din cate am vazut, din cu totul alte motive decat tine.
QUOTE

Pai iti spune ca cei fara de lege nu vor intelege, dar cei intelepti vor intelege. Versul spune foarte clar.

Pai eu nu pot spune despre mine ca sunt intelept.
Tu esti intelept? Asa te-ai nascut, sau... intr-o zi ai avut o revelatie cum ca esti intelept?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Oct 2006, 08:53 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
zexelica
mesaj 18 Oct 2006, 01:12 AM
Mesaj #213


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopo

QUOTE
Zexelica, vezi pana unde mergi cu absurdul? Cum poti tu sa spui ca Fiul, din fraza aceea este diavolul?

Din Scriptura, Clopo:
6Căci un Copil ni s'a născut, un Fiu ni s'a dat, şi domnia va fi pe umărul Lui; Īl vor numi: ,,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veciniciilor, Domn al păcii.
1La īnceput era Cuvīntul, şi Cuvīntul era cu Dumnezeu, şi Cuvīntul era Dumnezeu.

Deci Hristos ESTE Dumnezeu.
Dumnezeu este Creatorul, Alfa si Omega, inceputul si SFIRSITUL. Deci fiul in discutie NU POATE fi Hristos.
Unde zice versul "fiul lui Dumnezeu"? Zice doar "fiul" pe care unii translatori l-au pus cu "F" mare.

Proba biblica pe care o am eu este
12Cīnd eram cu ei īn lume, īi păzeam Eu īn Numele Tău. Eu am păzit pe aceia, pe cari Mi i-ai dat; şi niciunul din ei n'a perit, afară de fiul pierzării, ca să se īmplinească Scriptura.

3Nimeni să nu vă amăgească īn vreun chip; căci nu va veni īnainte ca să fi venit lepădarea de credinţă, şi de a se descoperi omul fărădelegii (Sau: omul păcatului), fiul pierzării,

4potrivnicul, care se īnalţă mai pe sus de tot ce se numeşte ,,Dumnezeu``, sau de ce este vrednic de īnchinare. Aşa că se va aşeza īn Templul lui Dumnezeu, dīndu-se drept Dumnezeu.

Deci fiul poate fii: Fiul lui Dumnezeu sa fiul pierzarii.
Fiul lui Dumnezeu ESTE Dumnezeu deci cade varianta pt. ca este OMNISTIENT.

Ramine fiul pierzarii, despre care Scriptura spune ca nu stie:

7Noi propovăduim īnţelepciunea lui Dumnezeu, cea tainică şi ţinută ascunsă, pe care o rīnduise Dumnezeu, spre slava noastră, mai īnainte de veci,

8şi pe care n'a cunoscut -o niciunul din fruntaşii veacului acestuia; căci, dacă ar fi cunoscut -o, n-ar fi răstignit pe Domnul slavei.
Pina si biserica ortodoxa este de acord ca versul se refera la satan.

Deci, ca sa contrazici cele de mai sus ce Scriptura prezinti ca proba?
Sau, ca de-obicei sa te credem pe cuvint: versul asta se refera la....






--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Oct 2006, 01:39 AM
Mesaj #214


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopo


QUOTE
ai vedea ca oricum nu intra Fiul(cu F mare) in discutie, caci precizeaza: 'ci numai Tatal'

Bine, ma, Clopo:

30 Eu şi Tatăl una sīntem.``
6Căci un Copil ni s'a născut, un Fiu ni s'a dat, şi domnia va fi pe umărul Lui; Īl vor numi: ,,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veciniciilor, Domn al păcii.
1La īnceput era Cuvīntul, şi Cuvīntul era cu Dumnezeu, şi Cuvīntul era Dumnezeu.
5Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.
6Este un singur Dumnezeu şi Tată al tuturor, care este mai pe sus de toţi, care lucrează prin toţi şi care este īn toţi.

QUOTE
Prin urmare, acea fraza are intr-adevar un inteles,

Serios? Ca zici tu? Ia probeaza!

QUOTE
insa te rog sa nu-l mai confunzi pe Fiul cu diavolul, caci diavolul nu a fost niciodata fiul lui Dumnezeu, chiar si cu f mic..

Merci pt. sugestie... Dar inca odata: cum ai tras tu concluzia ca este fiul lui Dumnezeu si nu fiul pierzarii in discutie? Ca versul NU SPECIFICA, iar concluzia ta contrazice dumnezeirea. Iarasi mergem pe incredere?

QUOTE
...Oricum acolo e vorba de Fiul, cu F mare...

Asa, ma, Clopotel...
Ia zi tu de unde stii tu ca NU E VORBA DE fIUL CU f mic? Ai citit cumva intr-o carte de-a cuiva? Sau ai ajuns tu la concluzia asta prin studiu individual? Ca daca zici ca prin studiul tau, te iau la intrebari d-alea de nu-ti plac tie si iar imi tai curentu'.

QUOTE
Eu ti-am spus ce stiu despre treaba asta. Mai multe nu stiu si nici nu ma intereseaza

Asta ca sa stie lumea ca este referitor la cele 1335 de zile.
Nu mi-ai spus nimic concret: vrajeala ca Daniel a facut greseli, parca Daniel a scris de capul lui ceva...

Nu este aritmetica grea.
Numai ca punerea in calendar este IMPOSIBILA pentru cei din Ierusalim (biserica vazuta):
"7El le -a răspuns: ,,Nu este treaba voastră să ştiţi vremurile sau soroacele; pe acestea Tatăl le -a păstrat supt stăpīnirea Sa."
Eu cind iti spun ca NU STII ma bazez pe Scriptura.

Iti mai las cit timp vrei tu: intreaba si pe Papa dela Roma, daca vrei, sau pe ORICE teolog din lume, ORICE seminarist si o sa vezi ca o da la-ntors, ca tine:nu ma intereseaza, etc...
In loc sa se pocaiasca si sa zica (,) ca a gresit si sa se puna pe studiu serios de Biblie.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Oct 2006, 02:01 AM
Mesaj #215


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV
QUOTE
Aşa dar, nu atīrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă."

Dar asta nu arata de cine are mila Dumnezeu. Tot El ne da insa si raspunsul:"Prietenii mei sunt cei care implinesc poruncile Mele"


Dar cine implineste poruncile VREA salvare sau nu? Vrea! Si Dumnezeu spune ca nu este dupa cine vrea.
Implinesti tu sau ORICINE pe lume PORUNCILE? TOATE? "fiti voi perfecti, precum Tatal vostru in ceruri este perfect", tii tu sau oricine porunca asta?
Si daca nu, atunci ce faci? Tii 20%, 25%, 28,9%? Ori tii 100% ori nu! Ce tot imi spui tu de fapte? NU PUTEM face de la noi insine NIMIC:27Drept răspuns, Ioan i -a zis: ,,Omul nu poate primi decīt ce -i este dat din cer.

QUOTE
Ai citit tot? De pocainta, de fapte, de intoarcere la cele bune nu ai vazut nimic?

Hai ioane, las-o... chiar asa?
Pai ce spune versul? Ingerul catre BISERICA din...
Ai exemplul mult mai amplu cu Israelul, care REPREZINTA biserica (nu este, reprezinta). Cum s-a purtat Dumnezeru cu ei si cum la sfirsit (cruce) le-a luat binecuvintarea.

QUOTE
Cum sa ceara Dumnezeu socteala oamenilor pt. faptele lor daca ei nu sunt responsabili pt. ele? Este El chiar asa absurd? Eu nu cred.

TOTI suntem RESPONSABILI. De aceea suntem si judecati.
Sfintii au fost judecati si gasiti vinovati:
23Şi El le -a răspuns: ,,Este adevărat că veţi bea paharul Meu, şi veţi fi botezaţi cu botezul cu care am să fiu botezat Eu: dar a şedea la dreapta şi la stīnga Mea, nu atīrnă de Mine s'o dau, ci este păstrată pentru aceia pentru cari a fost pregătită de Tatăl Meu.``
De aceea ei nu mai sunt datori fasta de LEGE: Hristos a platit pentru ei TOT.

QUOTE
Exact partea esentiala, care ne invata cum sa ne traim viata.

Pai spun eu sa nu asculti LEGEA? Sa nu faci fapte? N-ai inteles NIMIC.
Eu spun ca daca faci, este REZULTATUL SALVARII, iar creditul merge 100% la Dumnezeu.
Asa greu este sa-i dai lui Dumnezeu TOATA slava? Se pare ca da:8Se cade să īnşele un om pe Dumnezeu, cum Mă īnşelaţi voi?`` Dar voi īntrebaţi: ,,Cu ce Te-am īnşelat?``


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Oct 2006, 07:42 AM
Mesaj #216


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
QUOTE
ai vedea ca oricum nu intra Fiul(cu F mare) in discutie, caci precizeaza: 'ci numai Tatal'

Bine, ma, Clopo:
30 Eu şi Tatăl una sīntem.``

"Eu si Tatal una suntem", nu inseamna nicidecum ca Iisus era Tatal... Asta o stie si cel din urma novice... Afara doar de cei rataciti...cum bine stii si tu...
QUOTE
QUOTE
Prin urmare, acea fraza are intr-adevar un inteles,

Serios? Ca zici tu? Ia probeaza!
Pai ce esti la croitor sa faci probe? Mesajul biblic este foarte clar acolo....
QUOTE
QUOTE
insa te rog sa nu-l mai confunzi pe Fiul cu diavolul, caci diavolul nu a fost niciodata fiul lui Dumnezeu, chiar si cu f mic..

Merci pt. sugestie... Dar inca odata: cum ai tras tu concluzia ca este fiul lui Dumnezeu si nu fiul pierzarii in discutie? Ca versul NU SPECIFICA, iar concluzia ta contrazice dumnezeirea. Iarasi mergem pe incredere?

Ba din contra, nu contrazice nimic ce sustin eu.. In schimb daca tu pui diavolul in loc de Fiul, contrazice tot...
Oricum daca ai avea cat de cat o logica, ai realiza ca expresia: "fiul pierzarii", sau "fii pierzarii" se refera la cei ce asculta de satana, si nu la satana insusi, caci daca in expresie, satana este fiul, cine este atunci tatal lui, si pe care il numesti "pierzare"? Ca satana sa fie fiu trebuie sa aibe si un tata... Cine este acel tata al satanei si care ar trebui sa se numeasca "pierzare"...
Dar am ajuns prea departe cu aceasta aberatie cum ca acolo ar fi vorba de satana...Nici vorba...
Grecii au inteles foarte bine ca acolo este vorba de Fiul, cu F mare... Si dogma ortodoxa explica foarte bine de ce Iisus S-a exprimat asa...

Apropo, nu m-ai lamurit cum stai cu greaca... Stii vreo boaba?

QUOTE
QUOTE
...Oricum acolo e vorba de Fiul, cu F mare...

Asa, ma, Clopotel...
Ia zi tu de unde stii tu ca NU E VORBA DE fIUL CU f mic?

Pentru ca este foarte clar enuntat acolo, rezulta chiar si din context, si este o imposibilitate logica... Degeaba bagi astfel de scenarii fortate ca sa-ti justifici aberatiile dogmatice, ca nu tine... Nu poti modifica Biblia ca sa-ti justifice tie dogma...
QUOTE
Ai citit cumva intr-o carte de-a cuiva? Sau ai ajuns tu la concluzia asta prin studiu individual? Ca daca zici ca prin studiul tau, te iau la intrebari d-alea de nu-ti plac tie si iar imi tai curentu'.

Pentru asta, nu am avut nevoie sa citesc pe altcineva... Biblia spune limpede cum e acolo...
Apoi ce intrebari mi-ai pus tu mie, in afara de vedenia lui Daniel? Nici una... In schimb tu nu ai fost in stare sa raspunzi la nici o intrebare de-a mea, si se pare ca nici de-a altora... de ce oare? Oare dogma ta este asa de fada, incat nu poate sa spuna de ce fraza:
16 Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos spre īnvăţătură, spre mustrare, spre īndreptare, spre īnţelepţirea cea īntru dreptate, (2 Tim 3) este adevarata si fraza similara din Coran, de ex., nu este? Pai sunt lucruri elementare, de baza... Fara asta nu ai dogma, ca e in aer...
Mai exista un lucru curios: si tu, si Edinide, chiar si Bolt, si altii asemenea, se codesc sa-si marturiseasca dogma, de parca le-ar fi rusine cu ea... Mie nu-mi e rusine sa spun ca sunt crestin ortodox... Si spun asta cu bucurie si smerenie, caci mai am mult de parcurs pe aceasta Cale adevarata catre Dumnezeu...
QUOTE

QUOTE
Eu ti-am spus ce stiu despre treaba asta. Mai multe nu stiu si nici nu ma intereseaza

Asta ca sa stie lumea ca este referitor la cele 1335 de zile.
Nu mi-ai spus nimic concret: vrajeala ca Daniel a facut greseli, parca Daniel a scris de capul lui ceva...

Ok... Cand a domnit regele Darius Medul???, despre care face referire Daniel si la care chiar se raporteaza in cap. 11... Nu-i asa ca vei trece peste aceasta intrebare?
QUOTE
Nu este aritmetica grea.

Aritmetica nu este grea in sine... Numai ca Biblia nu este manual de aritmetica sau culegere de probleme...
QUOTE
"7El le -a răspuns: ,,Nu este treaba voastră să ştiţi vremurile sau soroacele; pe acestea Tatăl le -a păstrat supt stăpīnirea Sa."
Eu cind iti spun ca NU STII ma bazez pe Scriptura.
Pai si eu iti spun ca nici tu nu stii, desi tu crezi ca sti, dar amagirea asta a ta, tot pe Scriptura ma bazez si eu cand stiu de unde iti vine...
Nu vezi ca nu ai curajul sa o expui? Pentru ca ajungi iarasi unde ai ajuns: "mai multe nu stiu ca nu am dovezi" rofl.gif Adica nimic...
QUOTE
Iti mai las cit timp vrei tu:

Pai ti-am spus ca nu am timp de vedeniile lui Daniel, cand eu nu am indeplinit inca toate poruncile directe si clare ale lui Iisus? Unde porunceste Iisus sa ne preocupam de vedenia lui Daniel?
IAta ce porunceste Iisus:
34 Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiţi unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, aşa şi voi să vă iubiţi unul pe altul.
35 Īntru aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii faţă de alţii.
(Ioan 13)
Tu crezi ca iti trebuie aritmetica sa indeplinesti porunca asta? hh.gif O indeplinesti?, ca apoi sa terci la exercitii suplimentare?
QUOTE
In loc sa se pocaiasca si sa zica (,) ca a gresit si sa se puna pe studiu serios de Biblie.

Eu stiudiez Biblia doar ca sa fac faptele bune si dupa voia lui Dumnezeu...
Tu la ce fapte bune, pe placul lui Dumnezeu ai ajuns, atunci cand zici ca ai descoperit aritmetica din vedenia lui Daniel?
La nimic... Si nici cu vedenia deslusita nu esti...

PS... Ca sa-ti arat cat de deplasate sunt sustinerile tale, cum intelegi tu versul ce singur l-ai dat:
6Este un singur Dumnezeu şi Tată al tuturor, care este mai pe sus de toţi, care lucrează prin toţi şi care este īn toţi.



--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Oct 2006, 07:56 AM
Mesaj #217


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Mi-am mai adus aminte de inca o perla de-a ta, de pe celalalt topic:
QUOTE
greseala clasica a seminariilor: VT este pt. iudei, pt. crestini este NT. Atunci pot si eu sa fur, nu? E LEGAL, nu? Ca Moise le-a zis la evrei, nu la crestini. Si la fel, epistola catre Efeseni pot s-o ignor, ca eu sunt in Romania, nu?

Adica tu nu furi doar pentru ca VT iti interzice??? Ok... iudeii asa fac... Dar noi crestinii nu de aceea nu furam, ca zice in VT, ci nu furam ca ne-a poruncit Iisus... Ce ne-a poruncit?
36 Īnvăţătorule, care poruncă este mai mare īn Lege?
37 El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău.
38 Aceasta este marea şi īntāia poruncă.
39 Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine īnsuţi.
40 Īn aceste două porunci se cuprind toată Legea şi proorocii.
(Matei 22)
Intelegi tu mai Zexelica de ce crestinii ortodocsi( adevarati adica) nu fura, nu ucid etc? Pentru ca iubindu-si aproapele ca pe ei insisi nu pot sa-l fure... Pai ce tu poti fura de la tine?

De aceea noi il urmam pe Iisus si nu pe Moise... Nu zic ca VT nu trebuie studiat.. Trebuie, insa in NT este cuprins VT la un nivel mai inalt.. Daca respect intocamai poruncile lui Iisus, nu incalc nici o lege a VT... Daca tu crezi ca incalc vreuna spune-o aici...
In schimb invers avem destule:
43 Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău".
44 Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvāntaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc,
(Matei 5)

PS... Ok... ca tot esti tu "expert" in VT, spune-mi te rog ce intelege dogma ta din versul:24 Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mānă pentru mānă, picior pentru picior, (Iesirea 21) ?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 18 Oct 2006, 08:18 AM
Mesaj #218


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 17 Oct 2006, 09:14 PM)
Daca Fiul nu stie, atunci Hristos NU ESTE DUMNEZEU si contrazici o groaza de versuri si TOT conceptul de Mintuitor.
Fiul ESTE Dumnezeu Atotstiutor.


Asta e cea mai tare aberatie. Dovada clara ca nu trebuie nimeni sa iti dea nici o replica.

QUOTE

Cerul si pćmīntul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.

Indemn la veghiere.

36 Despre ziua aceea si despre ceasul acela, nu stie nimeni: nici īngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatćl.





Acest topic a fost editat de abureala: 18 Oct 2006, 10:00 AM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 18 Oct 2006, 10:36 AM
Mesaj #219


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (zexelica)
Si Dumnezeu spune ca nu este dupa cine vrea.
Normal, ca ar vrea toti, insa putini fac ce ne cere El. Aici ne verifica, avem taria de al urma sau ba.
QUOTE
Implinesti tu sau ORICINE pe lume PORUNCILE? TOATE? "fiti voi perfecti, precum Tatal vostru in ceruri este perfect", tii tu sau oricine porunca asta?
Bineinteles ca nu le pot implini perfect, dar Dumnezeu vede ca ma straduiesc si ma ajuta. Daca nu ma straduiesc, El vede asta si nici nu ma va obliga sa le respect intr-un fel sau altul. El ne cheama la El, nu ne obliga.
QUOTE
Pai spun eu sa nu asculti LEGEA? Sa nu faci fapte? N-ai inteles NIMIC.
N-am inteles ca nu mi-ai explicat bine. Nu ai spus explicit ca nu trebuie sa implinesc ci doar sutii ca le implinesc degeaba, Dumnezeu oricum face ce vrea El (ca si cum nu L-ar interesa ce facem noi).
QUOTE
Eu spun ca daca faci, este REZULTATUL SALVARII, iar creditul merge 100% la Dumnezeu.
Asa greu este sa-i dai lui Dumnezeu TOATA slava? Se pare ca da:8Se cade să īnşele un om pe Dumnezeu, cum Mă īnşelaţi voi?`` Dar voi īntrebaţi: ,,Cu ce Te-am īnşelat?``
Nici nu iti pot explica cit ma bucur cind Dumnezeu ma baga in seama. Si cit de recunoscator sunt! Sunt convins 100% ca doar prin bunavointa Lui a facut asta si nu datorita meritelor mele. Sunt la fel de constient ca daca nu m-as stradui sa ii implinesc poruncile ar avea toate motivele sa nu ma bage in seama. Nu vreau sa Il insel, sa Il fortez, ci doar sa merit bunavointa Lui, ascultind de El. E chiar asa de greu sa implinesti poruncile Lui sau sa intelegi ca nu le-a dat degeaba? Ca vrea sa le urmam si in functie de ascultarea noastra vine si bunavointa Lui.

Acest topic a fost editat de IoanV: 18 Oct 2006, 11:03 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Oct 2006, 12:46 PM
Mesaj #220


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopo

QUOTE
Asa, ma, Clopotel...
Ia zi tu de unde stii tu ca NU E VORBA DE fIUL CU f mic?

Pentru ca este foarte clar enuntat acolo, rezulta chiar si din context, si este o imposibilitate logica...

Deviezi iarasi discutia pe alt subiect. OK.
Care este cuvintul folosit in textul grecesc pt. fiu?
Asta ca sa-ti demonstrez ca tu nu studiezi versul ca la carte.

Tu nici nu ai sculele necesare studiului da' dai pe link-uri. Nu merge Clopotel... La meserie trebuie seriozitate si pregatire si daruire si umilinta in fata Scripturii. Altfel nu faci treaba. Tu vrei CALEA TA si oricine o contrazice il EDITEZI.

QUOTE
Ok... Cand a domnit regele Darius Medul???,

Sa-mi revizuiesc studiile de acum 3 ani. Iti raspund cind trec peste ele.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Oct 2006, 01:15 PM
Mesaj #221


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Care este cuvintul folosit in textul grecesc pt. fiu?

Intai raspunde la intrebarea daca stapanesti la perfectie limba greaca, ca sa ai o cat de mica tangenta cu traducerea... Altfel degeaba iti spun, ca iar o sa dai vina pe dictionare...Eu am o editie bilingva de Biblie: in stanga este textul grecesc original, iar in dreapta este traducerea in romana...Asa ca pot urmari foarte usor cuvintele...
Insa raspunde cat de bine cunosti tu greaca?
QUOTE
Asta ca sa-ti demonstrez ca tu nu studiezi versul ca la carte.

Pai tocmai ca l-am studiat, si a rezultat exact contrariul a ce sustii tu...
QUOTE
Tu nici nu ai sculele necesare studiului da' dai pe link-uri.

Tu nu auzi? Iti inchipui cumva ca eu studiez Biblia de pe Internet? Nu ma confunda cu tine te rog... Am in biblioteca peste 1500de lucrari despre crestinism, stranse cu mare grija , si mi-au mai ramas cateva necitite...Tu crezi ca am timp de cautat brosuri pe Internet...
QUOTE
Nu merge Clopotel... La meserie trebuie seriozitate si pregatire si daruire si umilinta in fata Scripturii. Altfel nu faci treaba.

Exact asta iti spun si eu tie, si tu in loc sa urmezi acest sfat, te grabesti sa spui prostii cum ca Fiul ar fi diavolul... Sa te ierte Dumnezeu!
QUOTE
Tu vrei CALEA TA si oricine o contrazice il EDITEZI.

rofl.gif PAi pana acum tu nu vezi ca nu ai reusit sa raspunzi la nici o intrebare? Ce ti-am editat?Offtopicurile si refularile tale vis a vis de babele si mosii din cartier? Pai nu e normal? Crezi ca daca era altul nu ti le edita? Iti spun eu ca nu aveai acum nici jumatate din mesajele ce le ai... De aceea si doresc sa renunt, sa vina cineva care nu are prea multa "mila" la editat, cum se intampla pe alte subforumuri de la Han, lucru normal de altfel...
QUOTE
QUOTE
Ok... Cand a domnit regele Darius Medul???,

Sa-mi revizuiesc studiile de acum 3 ani. Iti raspund cind trec peste ele.

Revizuiestele in liniste... thumb_yello.gif (Desi un salvat, asa cum te-ai autocaracterizat ar trebui sa aibe cunoasterea de la Duhul Sfant, nu din studii, sau chestia cu salvatul era doar o metafora cool.gif ) Pana atunci poti raspunde la macar o intrebare din cate ti-am pus? Daca nu poti, nu-i bai, revizuiestele si pe astea, dar te rog frumos, nu mai spune prostiile ce le-ai spus, ca ajungi si tu sa le crezi pana la urma...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Oct 2006, 01:37 PM
Mesaj #222


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV
QUOTE
QUOTE (zexelica)
Si Dumnezeu spune ca nu este dupa cine vrea.

Normal, ca ar vrea toti, insa putini fac ce ne cere El. Aici ne verifica, avem taria de al urma sau ba.


Parerea ta. Scriptura zice clar:
"după cum este scris: ,,Nu este nici un om neprihănit, niciunul măcar.

11Nu este nici unul care să aibă pricepere. Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.

12Toţi s'au abătut, şi au ajuns nişte netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar."
Scriptura zice NICIUNUL.

"3 Cei răi sīnt stricaţi īncă din pīntecele mamei lor, mincinoşii se rătăcesc odată cu ieşirea din pīntecele mamei lor"
Ia zii Ioane: daca esti pacatos din pintece, practic pornesti viata de la -1 nu de la 0.
Sa zicem ca tu, adica nu tu, Clopotel, ca el e ala perfectu', nu face niciun pacat TOATA viata (daca ar fi posibil). El ar avea NUMAI un singur pacat.
Ce se intimpla la judecata? Va fi iertat?
Daca tu zici ca tii LEGEA prin faptele(!) tale si gresesti, greseala nu TREBUIE platita? Si atunci ce se intimpla? Mai vine Hristos odata ca sa-ti plateasca?
25Şi nu ca să Se aducă de mai multe ori jertfă pe Sine īnsuş, ca marele preot, care intră īn fiecare an īn Locul prea sfīnt cu un sīnge, care nu este al lui;

26fiindcă atunci ar fi trebuit să pătimească de mai multe ori dela īntemeierea lumii; pe cīnd acum, la sfīrşitul veacurilor, S'a arătat o singură dată, ca să şteargă păcatul prin jertfa Sa.

27Şi, după cum oamenilor le este rīnduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,

28tot aşa, Hristos, după ce S'a adus jertfă o singură dată, ca să poarte păcatele multora, Se va arăta a doua oară, nu īn vederea păcatului, ca să aducă mīntuirea celor ce -L aşteaptă.

QUOTE
Bineinteles ca nu le pot implini perfect, dar Dumnezeu vede ca ma straduiesc si ma ajuta

Pai daca nu poti tine perfect LEGEA, orice greseala se taxeaza. Si atunci ti-a platit sau nu greselile?
Cum te ajuta Dumnezeu? Prin PLATA GRESELILOR si prin faptul ca face locas la tine in suflet si TE FACE sa VOIESTI si sa INDEPLINESTI poruncile lui, iar ORICE GRESEALA este platita.
N-avem alta sansa, Ioane.
Dumnezeu cere PERFECTIUNE.

QUOTE
Nu ai spus explicit ca nu trebuie sa implinesc ci doar sutii ca le implinesc degeaba, Dumnezeu oricum face ce vrea El (ca si cum nu L-ar interesa ce facem noi).

Daca nu L-ar interesa ce facem noi, jalea de pe lume. Vezi ce-a patit Iov cind A PERMIS Dumnezeu lui scaraotzchi sa-l atace.
Eu zic numai ca versurile care implica aportul nostru trebuie armonizate cu cele care sustin ca nu putem face NIMIC atita timp cit avem o inima de piatra (nesalvati) ca sa fim bineplacuti Lui. Orice am face, EL ne vede pacatul. La sfinti, ei au acoperamintul lui Hristos, credinta lui Hristos, de aceea ei sunt bineplacuti Lui. Prin prismasacrificiului lui Hristos.
Altfel nu avem armonie, Ioane...
In caz contrar celor afirmate de mine, care ar fi problema? Ca nu ne mai dam mari ca avem NOI fapte? Sau sa-i elogiem pe altii pt. FAPTELE lor?
Hai sa analizam.

QUOTE
Sunt la fel de constient ca daca nu m-as stradui sa ii implinesc poruncile ar avea toate motivele sa nu ma bage in seama.

Aici ai problema... Eu, ego, ich, io, moi, me, etc...
Hai la inapoi Scriptura:
25 Vă voi stropi cu apă curată, şi veţi fi curăţiţi; vă voi curăţi de toate spurcăciunile voastre şi de toţi idolii voştri.

26voi da o inimă nouă, şi voi pune īn voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, şi vă voi da o inimă de carne.

27 Voi pune Duhul Meu īn voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să īmpliniţi legile Mele.
Este sau nu DUMNEZEU GARANTUL?
Unde apare ideea de aportul oamenilor?
Asta face Dumnezeu in toata Biblia: testeaza inimile punind versuri care pot fi interpretate in doua feluri: TOATA slava merge 100% la EL sau EL+oameni.
Din Biblie, daca nu dai 100% slava lui Dumnezeu, poti face aproape ORICE doctrina.
Dar, marea noastra binecuvintare este ca avem Biblia, cuvintul venit din gura SA, si ne putem CORECTA concluziile permanent, stiind ca este o revelatie PROGRESIVA.
Atentie mare cu studiul Bibliei:EL ASCUNDE cuvintele
Pv. 25:2 "Slava lui Dumnezeu stă īn ascunderea lucrurilor, dar slava īmpăraţilor stă īn cercetarea lucrurilor."

"Lucrurilor" este evr. "dabar"=cuvint

Si cum cercetezi si ajungi la adevar fara concordanta si interliniara? Faci ca astia cu link-uri si google si te gasesti ca lucrezi impotriva lui Dumnezeu.
Trage-ti concluziile tale prin studiu. Incearca sa ARMONIZEZI TOATE VERSURILE.
Nu e NIMENI autoritate DECIT Scriptura.





--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 18 Oct 2006, 05:23 PM
Mesaj #223


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Tu nici nu ai sculele necesare studiului da' dai pe link-uri....Si cum cercetezi si ajungi la adevar fara concordanta si interliniara? Faci ca astia cu link-uri si google si te gasesti ca lucrezi impotriva lui Dumnezeu.
rofl.gif E tare zexelica. Toti crestinii din toate timpurile au avut citeva editii ale Bibliei, in citeva limbi si un PC rapid care sa le dea raspunsul la cautari!
Eu m-am convins ca tu nu ai unealta potrivita, prezenta Duhului Sfint. De aici confuziile si perspectiva ciudata adoptata. Absolutizare intr-o directie si ignorare a restului...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Oct 2006, 05:31 PM
Mesaj #224


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

Putem face ca Abureala si Clopotel, adica sa ne acuzam de diferite chestii.
Asta este scopul sau stabilirea ARMONIEI Scripturii?
Cum explici "aparentele" contradictii?
Versurile din Ezechiel cum le contrazici?
27 Voi pune Duhul Meu īn voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să īmpliniţi legile Mele.
Cum intorci SI versul asta?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 18 Oct 2006, 06:17 PM
Mesaj #225


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



De ce trebuie sa "intorc" eu un vers cind tu ai de intors mii? Tot ce ne invata Iisus este cu un scop. Care e scopul, daca oricum suntem "telecomandati" prin Duhul Sfint cum crezi tu?
QUOTE
Voi pune Duhul Meu īn voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să īmpliniţi legile Mele.
In nici un caz nu inteleg ca Dumnezeu ne ia libertatea de a alege. Dar ne da o dimensiune noua, nemaiintilnita, prin primirea Duhului Sfint, si face astfel alegerea noastra mult mai usoara. Sfintul Pavel se da exemplu pe sine in acest sens.

Tu sustii ca omul nu mai poate alege raul, isi pierde libertatea (sau nu o are) aceasta daca e salavat.
Eu zic ca nu mai doreste in nici un caz raul pt. ca nu mai vrea sa se desparta de bine. E o diferenta. Trimitindu-ne Duhul Sfint Dumnezeu ne face o mare favoare. Pacatuind impotriva Lui nu ni se mai iarta (Iisus). Asta ne-a spus si Sf. Pavel care o afirma explicit. Deci ne ramine posibilitatea de a alege chiar si ruperea din relatia cu Dumnezeu, prin Duhul Sfint, nefiind determinati la modul absolut si independent de noi de a ramine in ea, asa cum nici Adam nu a fost obligat sa asculte in rai. Crezi ca Duhul Sfint vine si se aseaza in noi peste vointa noastra? Putem sa il izgonim facind pacate, vine daca il cerem de la Dumnezeu, daca il dorim.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Oct 2006, 06:41 PM
Mesaj #226


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

27 Voi pune Duhul Meu īn voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să īmpliniţi legile Mele.
QUOTE
In nici un caz nu inteleg ca Dumnezeu ne ia libertatea de a alege.

Arata-mi si mie, te rog, in versul asta cum ai gasit tu ideea asta.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 18 Oct 2006, 07:13 PM
Mesaj #227


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



De ce trebuie sa gasesc neaparat in acest vers? Si, de unde sti tu cum va face Dumnezeu? Poate ii va cuceri cu dragostea Lui. Nu scrie ca va lua libertatea oamenilor, asa cum o avea si Adam. Asa presupui tu, dar prezenta Duhului Sfint nu ia liberatea oamenilor. Daca ai inteles altfel, inseamna ca nu ai citit bine scriptura.
II Corinteni, 3:17. Domnul este Duh, şi unde este Duhul Domnului, acolo este libertate.

Despre Sfintul Pavel, ce zici, era salvat cind a scris:
Romani, 7
20. Iar dacă fac ceea ce nu voiesc eu, nu eu fac aceasta, ci păcatul care locuieşte īn mine.
21. Găsesc deci īn mine, care voiesc să fac bine, legea că răul este legat de mine.
22. Că, după omul cel lăuntric, mă bucur de legea lui Dumnezeu;
23. Dar văd īn mădularele mele o altă lege, luptāndu-se īmpotriva legii minţii mele şi făcāndu-mă rob legii păcatului, care este īn mădularele mele.

?

Uite ce vroiam sa iti spun:
9. De aceea ne şi străduim ca, fie că petrecem īn trup, fie că plecăm din el, să fim bineplăcuţi Lui.
10. Pentru că noi toţi trebuie să ne īnfăţişăm īnaintea scaunului de judecată al lui Hristos, ca să ia fiecare după cele ce a făcut prin trup, ori bine, ori rău.
II Corinteni, 5

Acest topic a fost editat de IoanV: 18 Oct 2006, 07:28 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Oct 2006, 07:23 PM
Mesaj #228


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Putem face ca Abureala si Clopotel, adica sa ne acuzam de diferite chestii.

te rog sa-ti amintesti ca tu ai venit aici si ai inceput sa jignesti si sa te legi de dogma altuia si de Sfintii Parinti, facandu-i in toate felurile... Mai mult, noi toti ti-am raspusn la toate intrebarile, in schimb tu la nici una, nici macar la aceea din Daniel, de care tot faci caz...Acum cand ti-am scris ultimul mesaj de mai sus, si ai vazut ca nu mai ai argumente, si ti-ai dat singur arama pe fata, ai inceput sa improsti toate topicurile la nimereala cu offtopicuri si cu faptul ca te editez... pai nu-i normal sa te editez, cand tu nu faci nimic altceva decat provocari si jigniri gratuite? Ai venit tu cu vreo idee noua, ai raspuns tu la vreo intrebare? Ai luat tu un citat si ai spus ce spune dogma ta despre el? Nimic..
Personal, urmarind putin actiunile tale, eu nu cred ca esti crestin, mai ales vazand aversiunea ta fata de Noul Testament... Nici cu VT nu te poti lauda prea mult ca ai intelege, ca nu ai fost in stare sa spui nimic nici chiar de singurul citat de care ai dat, acela din Daniel... Prin urmare, nu ma pot abtine sa te intreb: tu de fapt ce doresti? Ca de discutii biblice sau religioase in general vad ca nu...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 18 Oct 2006, 07:37 PM
Mesaj #229


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



zexelica,
Romani 8:
13. Căci dacă vieţuiţi după trup, veţi muri, iar dacă ucideţi, cu Duhul, faptele trupului, veţi fi vii.

Vezi aici ce avm de facut? Citeste lucrarile sfintilor si vei vedea ca doar asta ne invata, cum sa ucidem cu DUHUL faptele trupului. Tu cu ce ai venit? Cu interliniara si cica "doxa" de cunoastere. Habar n-ai cum e cu Duhul, nu ai primit lucrarile Lui din istorie dar judeci en-gros pe altii pe care nici nu te-ai obosit sa ii intelegi.

Iata si cum a facut Dumnezeu printr-un ales al sau sa lucreze Duhul Sfint:
Romani 8
37. Dar īn toate acestea suntem mai mult decāt biruitori, prin Acela Care ne-a iubit.
38. Căci sunt īncredinţat că nici moartea, nici viaţa, nici īngerii, nici stăpānirile, nici cele de acum, nici cele ce vor fi, nici puterile,
39. Nici īnălţimea, nici adāncul şi nici o altă făptură nu va putea să ne despartă pe noi de dragostea lui Dumnezeu, cea īntru Hristos Iisus, Domnul nostru

Dragostea e liantul si forta prin care ne tine si ne "face" Dumnezeu sa il urmam.

Acest topic a fost editat de IoanV: 18 Oct 2006, 07:46 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 19 Oct 2006, 11:26 AM
Mesaj #230


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
27 Voi pune Duhul Meu īn voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să īmpliniţi legile Mele.

QUOTE
De ce trebuie sa gasesc neaparat in acest vers? Si, de unde sti tu cum va face Dumnezeu?



Pt. ca eu am facut o afirmatie ca Dumnezeu este cel care lucreaza in noi deopotriva sa vrem si sa implinim voia Lui (Fil. 2:13).
Am adus si probe.
Nu putem merge mai departe pina nu armonizam: nu din capul nostru, ci cu Scriptura.
Ai vreun vers care spune ca NU Dumnezeu lucreaza in noi ca sa vrem si facem voia Lui?
Este simplu: propozitia p se neaga cu non-p.
Gaseste negatia INTR-UN VERS.

Acest topic a fost editat de zexelica: 19 Oct 2006, 11:27 AM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 19 Oct 2006, 03:38 PM
Mesaj #231


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Clopotel @ 18 Oct 2006, 09:23 PM)
Mai mult, noi toti ti-am raspusn la toate intrebarile, in schimb tu la nici una, nici macar la aceea din Daniel, de care tot faci caz...Acum cand ti-am scris ultimul mesaj de mai sus, si ai vazut ca nu mai ai argumente, si ti-ai dat singur arama pe fata, ai inceput sa improsti toate topicurile la nimereala cu offtopicuri

Tu ce crezi ca el citeste ce scrii tu? Esti optimist.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 19 Oct 2006, 06:13 PM
Mesaj #232


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Pt. ca eu am facut o afirmatie ca Dumnezeu este cel care lucreaza in noi deopotriva sa vrem si sa implinim voia Lui
Afirmatia e destul de periculoasa, atunci tot El ar lucra si spre pieirea unora ca si spre salvarea altora. Sau poti spune ca El lucreaza, la fel de mult precum lucreaza si diavolul, batalia este dusa pt. sufletul omului.

Dar nici nu e relevant asta cit nu exista determinare absoluta. Poate in forul interior Dumnezeu ne cheama dar noi trebuie sa ne dam consimtamintul, sa urmam sugestiile Lui. Judecata se va face in functie de alegerile noastre intre a da curs unor indemnuri sau a altora.


Zexelica, sfintii sunt si prietenii mei. Daca o singura data ii mai iei la misto am incheiat dialogul cu tine. Este o nesimtire crasa sa aduci mereu in discutii afirmatii batjocoritoare la adresa lor desi cunoasterea ta despre ei = 0.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 20 Oct 2006, 01:46 PM
Mesaj #233


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV
QUOTE

QUOTE 
Pt. ca eu am facut o afirmatie ca Dumnezeu este cel care lucreaza in noi deopotriva sa vrem si sa implinim voia Lui

Afirmatia e destul de periculoasa


Aha spoton.gif gotcha ohyeah.gif
Filipeni2:13 "Căci Dumnezeu este Acela care lucrează īn voi, şi vă dă, după plăcerea Lui, şi voinţa şi īnfăptuirea."

Afirmatie periculoasa in Biblie?

QUOTE
El lucreaza, la fel de mult precum lucreaza si diavolul, batalia este dusa pt. sufletul omului

Coloseni1:13 "El ne -a izbăvit de supt puterea īntunerecului, şi ne -a strămutat īn Īmpărăţia Fiului dragostei Lui,"
hai, Ioane, pune minuta si citeste TOATA Biblia... thumb_yello.gif

QUOTE
Zexelica, sfintii sunt si prietenii mei. Daca o singura data ii mai iei la misto am incheiat dialogul cu tine

Daca tu crezi in ei e treaba ta...
Nu mai imi aduce citate sau probe dinafara de Biblie si n-am nicio treaba cu ce crezi tu. Dar conform Romani 1:32 " 32Şi, măcar că ştiu hotărīrea lui Dumnezeu, că cei ce fac asemenea lucruri, sīnt vrednici de moarte, totuş, ei nu numai că le fac, dar şi găsesc de buni pe cei ce le fac."

Daca nu mai imi scrii din ei, e OK.
Respecta SI TU pozitia mea. Asa este barbateste.
Si e mai bine pt. ca nu ramine DECIT Scriptura de discutat, ceea ce glorifica pe Dumnezeu.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 20 Oct 2006, 09:09 PM
Mesaj #234


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Aha  gotch
Ai citit tot?
12 Drept aceea, iubiţii mei, precum totdeauna m-aţi ascultat, nu numai cānd eram de faţă, ci cu atāt mai mult acum cānd sunt departe, cu frică şi cu cutremur lucraţi māntuirea voastră;
13 Căci Dumnezeu este Cel ce lucrează īn voi şi ca să voiţi şi ca să săvārşiţi, după a Lui bunăvoinţă.

De ce spune lucrati (voi) daca toata lucrarea e a Domnului? El ar putea conduce oamenii fara sa le ceara nimic, ca pe niste masinute cu telecomanda. De ce totusi ni se adreseaza si ne cere sa facem anumite lucruri? Care parte a noastra ar trebui sa fie receptorul si ce trebuie sa faca el, cind El oricum dispune tot? Daca ar fi asa cum zici tu toate acestea ar fi inutile.
QUOTE
Nu mai imi aduce citate sau probe dinafara de Biblie si n-am nicio treaba cu ce crezi tu.
Ma deranjeaza ca ii judeci fara sa ii cunosti. Oricum suntem invatati sa nu judecam, ca este cine sa judece. Eu ti-am dat de multa vreme citate numai din Biblie, ti-am respectat credinta. Tu insa ai continuat bataia de joc si asta nu imi place. Daca vei continua sa faci acest lucru nebarbatesc - sa vorbesti de persoane, nu de idei - eu am sa ma abtin de la discutiile cu tine. Continui insa bataia de joc si iata cu ce asemeni tu sfintii pe care ii respect eu:
27 Asemenea şi bărbaţii lăsānd rānduiala cea după fire a părţii femeieşti, s-au aprins īn pofta lor unii pentru alţii, bărbaţi cu bărbaţi, săvārşind ruşinea şi luānd cu ei răsplata cuvenită rătăcirii lor.
28 Şi precum n-au īncercat să aibă pe Dumnezeu īn cunoştinţă, aşa şi Dumnezeu i-a lăsat la mintea lor fără judecată, să facă cele ce nu se cuvine.
29 Plini fiind de toată nedreptatea, de desfrānare, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere, de ceartă, de īnşelăciune, de purtări rele, bārfitori,
30 Grăitori de rău, urātori de Dumnezeu, ocărātori, semeţi, trufaşi, lăudăroşi, născocitori de rele, nesupuşi părinţilor,
31 Neīnţelepţi, călcători de cuvānt, fără dragoste, fără milă;
32 Aceştia, deşi au cunoscut dreapta orānduire a lui Dumnezeu, că cei ce fac unele ca acestea sunt vrednici de moarte, nu numai că fac ei acestea, ci le şi īncuviinţează celor care le fac.

De citit, citeste tu mai bine Biblia, caci cu interliniara ta nu vezi nici contextul in care sunt spuse afirmatiile. Citeste 30, 31 si vezi la care dintre noi 2 i se aplica mai bine, poate intelegi cine vrea sa fie prieten cu Dumnezeu si cine nu.

Acest topic a fost editat de IoanV: 20 Oct 2006, 09:11 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 22 Oct 2006, 01:58 PM
Mesaj #235


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
De ce spune lucrati (voi) daca toata lucrarea e a Domnului?

Pt. ca Biblia este LEGE, valabila pt. toti.

EL si comanda "credeti", "veniti la mine", "fiti perfecti", "iubiti-ma", cautati-ma cu toate inima" pt. ca asta este LEGEA.

Dar vine cu lamuriri si zice:
"Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu." ,
" 19Noi Īl iubim pentru că El ne -a iubit īntīi.",
"10Şi dragostea stă nu īn faptul că noi am iubit pe Dumnezeu, ci īn faptul că El ne -a iubit pe noi,
"44Nimeni nu poate veni la Mine, dacă nu -l atrage Tatăl, ",
" 29Isus le -a răspuns: ,,Lucrarea pe care o face Dumnezeu este aceasta: să credeţi īn Acela, pe care L -a trimes El.``

Lazar, in Ioan 11, Isus i-a poruncit "Lazare, iesi afara!". Aceasta este O PORUNCA a lui Dumnezeu, pt. ca TOT ce iese din gura Domnului este LEGE.
Putea Lazar, de la el insusi sa asculte porunca? La fel ca noi "fiti voi PERFECTI".
Bineinteles ca nu. Dar Dumnezeu l-a calificat ca el sa POATA asculta: i-a refacut carnea (era putrezit!), a pus viata in el si DUPA ACEEA a putut Lazar asculta PORUNCA "iesi afara!".

Asta nu o poti intelege in hermenuticul gramatical-literal-istoric, ci NUMAI cu cel spiritual:"13Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri īnvăţate dela īnţelepciunea omenească, ci cu vorbiri īnvăţate dela Duhul Sfīnt, comparīnd lucruri duhovniceşti cu duhovniceşti."

Atunci daca invierea lui Lazar este evenimentul FIZIC, de inteles prin INTELEPCIUNEA OMENEASCA de catre toata lumea (oricine poate intelege foarte clar ca Lazar era mort si a inviat), care este intelegerea SPIRITUALA? Trebuie sa COMPARAM SPIRITUAL CU SPIRTUAL.
Ce inseamna MOARTEA in inteles spiritual? Moarte fizica SIMBOLIZEAZA moartea cea de-a doua: o eternitate in iad, altfel am fi avut o contradictie in Facerea 2:17 "dar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănīnci, căci īn ziua īn care vei mīnca din el, vei muri negreşit.``si in Facerea 5:3La vīrsta de o sută treizeci de ani, Adam a născut un fiu după chipul şi asemănarea lui, şi i -a pus numele Set.

4După naşterea lui Set, Adam a trăit opt sute de ani; şi a născut fii şi fiice.

5Toate zilele pe cari le -a trăit Adam, au fost de nouă sute trei zeci de ani; apoi a murit.

Deci Adam nu a murit FIZIC in ziua cind a mincat din pom. A murit SPIRITUAL.
In Efeseni 2, Dumnezeu ne invata ca salvarea este comparata cu invierea:"5măcar că eram morţi īn greşelile noastre, ne -a adus la viaţă īmpreună cu Hristos (prin har sīnteţi mīntuiţi)."
Deci avem proba biblica sa demonstram principiul invierii lui Lazar.

Deci, precum Lazar NU PUTEA de la el insusi sa ASCULTE porunca "iesi afara", in acelasi fel si noi, NU PUTEM de la noi insine sa dam ascultare poruncile Sale.
Asta nu inseamna ca poruncile, daca nu le putem tine sunt OPTIONALE, ca de, nu le putem tine.
Inseamna ca la judecata, cine nu are greselile PLATITE, merge in iad.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 22 Oct 2006, 03:11 PM
Mesaj #236


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Nu te mai obosi degeaba. Dumnezeu nu ne da porunci pe care sa nu le putem tine. Iisus explica clar acestea:
Ioan, 5
29. Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre īnvierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre īnvierea osāndirii.
30. Eu nu pot să fac de la Mine nimic; precum aud, judec; dar judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut la voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis.

Sarcina noastra este deci de a cauta voia lui Dumnezeu. Iar voia lui Dumnezeu e exprimata in porunci. Asa ajungem sub incidenta versetului 29, pt. ca putem alege intre a face voia Lui sau voia noastra. O spune de mai multe ori: cei ce fac voia Domnului sunt fratii sai. Daca noi nu am putea alege in orice moment intre voia noastra si voia lui Dumnezeu nu am mai fi judecati pentru alegerile si faptele facute.

Tu prezinti imaginea unui Dumnezeu absurd: ne cere sa Ii urmam poruncile si sa il alegem dar noi nu o putem face decit tot ca vrea El. Adica El se judeca pe sine.(?!) Nu realizezi circularitatea si absurdul acestei pozitii? blink.gif


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 22 Oct 2006, 03:35 PM
Mesaj #237


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Ioan, 5
29. Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre īnvierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre īnvierea osāndirii.


De unde spune ca prin puterea lor au facut fapte bune? N-are legatura.
Asta este SIGURANTA judecatii.

Daca Dumnezeu a platit TOATE PACATELE, te mai poate judeca pt. faptele comise? NU!!!!!!!!!!!
Si atunci versul zice: "cei pt. care Dumnezeu LE-A PLATIT pacatele spre īnvierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre īnvierea osāndirii."

"Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre īnvierea vieţii" -----39Şi voia Celuice M'a trimes, este să nu pierd nimic din tot ce Mi -a dat El, ci să -l īnviez īn ziua de apoi.

40Voia Tatălui meu este ca oricine vede pe Fiul, şi crede īn El, să aibă viaţa vecinică; şi Eu īl voi īnvia īn ziua de apoi.``

Unde este OPTIONALUL?
37[B]Tot ce-Mi dă Tatăl, [/B]va ajunge la Mine; şi pe cel ce vine la Mine, nu -l voi izgoni afară:
Ce faci cu versul asta?
Il ascunzi?
Ca NU POTI sa-l lasi linga concluzia ta.
Faci ce fac TOATE bisericile: il ignori si nu-l predai la scoala...

Din cauza voastra e cuvintul Domnului hulit in lume.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 22 Oct 2006, 04:02 PM
Mesaj #238


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Si atunci versul zice: "cei pt. care Dumnezeu LE-A PLATIT pacatele spre īnvierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre īnvierea osāndirii."
Daca vrei tu neaparat sa modifici cuvintul lui Iisus, ce mai pot eu spune? Te las in intelegerea ta ciudata.

Tu nu ai interpretare la mii de versete care spun cum am aratat eu decit modificind cuvintul lui Dumnezeu.
Eu nu ignor versurile precizate de tine, le inteleg insa altfel.
Iisus ne asigura prin ele ca pe niciunul dintre cei care urmind voia Tatalui il urmeaza nu il paraseste. Ti-am mai aratat ca Dumnezeu nu ne incredinteaza cu forta Lui Iisus. Noi megem din partea Tatalui care ne da poruncile si marturiseste despre Iisus la Fiul. El ne confrma si in cuvinte faptul ca e Mintuitorul.

Omul nu poate face fapte cu adevarat bune cu puterea lui ci doar cu puterea lui Dumnezeu, in Duhul Sfint. Am mai spus asta pe forum. Dar ca sa le faca trebuie sa voiasca asta, sa caute voia lui Dumnezeu. Nu cu puterea personala alunga sfintii demonii ci cu puterea lui Dumnezeu care e in ei. Dumnezeu nu le impune sa alunge demoni, o fac ei, de buna voie, urmind pilda lui Iisus. Sa nu amestecam deci puterea de a face cu vointa de a face.

QUOTE
Din cauza voastra e cuvintul Domnului hulit in lume.
blink.gif Nu cred. Parca discutam idei nu ne acuzam reciproc. Dar vad ca nu te prea tine. Tu nu ai raspuns la intrebarile mele, nu ai explicat inca circularitatea din rationamentul tau. Raspunzi cu alte intrebari.

Acest topic a fost editat de IoanV: 22 Oct 2006, 08:34 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 22 Oct 2006, 05:35 PM
Mesaj #239


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Daca Dumnezeu a platit TOATE PACATELE, te mai poate judeca pt. faptele comise? NU!!!!!!!!!!!

Tu crezi ca Dumnezeu a platit absolut TOATE PACATELE oamenilor?
Daca da, adu aici versurile ce crezi tu ca sustine asta si sa le analizam?

Daca pacatele ar fi iertate, hai sa vedem si de ce versurile, spun ce spun:
Şi ne iartă nouă păcatele noastre, (Luca 11,4), din rugaciunea Tatal Nostru... Sa inteleg ca dupa dogma ta rugaciunea asta nu mai e valabila, devreme ce ne rugam pentru ceva ce ne este deja iertat?
23 Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute. (Ioan 20) Ce pacate sa mai ierte apostolii si ucenicii lor, daca ele au fost deja platite?
24 Păcatele unor oameni sunt vădite, mergānd īnaintea lor la judecată, ale altora īnsă vin īn urma lor. (1 Timotei 5)
16 Mărturisiţi-vă deci unul altuia păcatele şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului. (Ioacov 5) De ce sa ne mai marturisim pacatele daca ele au fost deja platite? Si pentru ce sa ne mai rugam daca dogma ta sustine ca suntem gata mantuiti?
etc etc...
Hai sa vedem ce este cu aceste versuri si apoi sa vedem si ce pacate a iertat cu adevarat Dumnezeu prin jertfa pe Cruce...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 23 Oct 2006, 01:16 PM
Mesaj #240


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
QUOTE 
Si atunci versul zice: "cei pt. care Dumnezeu LE-A PLATIT pacatele spre īnvierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre īnvierea osāndirii."

Daca vrei tu neaparat sa modifici cuvintul lui Iisus, ce mai pot eu spune? Te las in intelegerea ta ciudata.



Modific eu Scriptura?
Doar iti spun ca asa TREBUIE inteles ca sa ai ARMONIE cu TOT RESTUL Scripturii.
Adu-mi vers care contrazice.
Tu pur si simplu mi-ai dat exemplu versul asta, interpretind ca PRIN FAPTE suntem bineplacuti Lui. Fals.
Eu ti-am adus proba biblica la ceea ce am zis. Tu doar mi-ai spus ce crezi tu, in sensul "versul asta zice asa si asa ca asa zic eu" , fara proba.

QUOTE
Iisus ne asigura prin ele ca pe niciunul dintre cei care urmind voia Tatalui il urmeaza nu il paraseste.


[B]37[B]Tot ce-Mi dă Tatăl,
[U]va ajunge la Mine; şi pe cel ce vine la Mine, nu -l voi izgoni afară:[/B][/U]
39Şi voia Celuice M'a trimes, este să nu pierd nimic din tot ce Mi -a dat El, ci să -l īnviez īn ziua de apoi.

40Voia Tatălui meu este ca oricine vede pe Fiul, şi crede īn El, să aibă viaţa vecinică; şi Eu īl voi īnvia īn ziua de apoi.``
Unde este vorba de cei ce urmeaza voia Tatalui? Scrie negru pe alb: tot ce da Tatal, oricine crede. Nu depinde de oameni, ci de Tatal. De ce incerci sa furi slava Tatalui?
Unde este OPTIUNEA: TOT ce da Tatal VA VENI. Deci daca cineva esta dat lui Isus, VA FI mintuit 100%. Nu POATE. 100%
De unde scoti interpretarea ta?

QUOTE
Dar ca sa le faca trebuie sa voiasca asta, sa caute voia lui Dumnezeu

26Vă voi da o inimă nouă, şi voi pune īn voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, şi vă voi da o inimă de carne.
27Voi pune Duhul Meu īn voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să īmpliniţi legile Mele.

Uite proba biblica (,) care contrazice ce spui tu. Dumnezeu TE FACE sa respecti Legile Sale, DUPA salvare.
Salvarea presupune ca VEI FACE 100% voia Tatalui, pt. ca Dumnezeu este GARANTUL acestei actiuni: EL te face sa o faci, fara sa te intrebe daca vrei.

Acest topic a fost editat de zexelica: 23 Oct 2006, 01:18 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 23 Oct 2006, 02:50 PM
Mesaj #241


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Salvarea presupune ca VEI FACE 100% voia Tatalui, pt. ca Dumnezeu este GARANTUL acestei actiuni: EL te face sa o faci, fara sa te intrebe daca vrei.
Inteleg ca vointa omului e anulata. Atunci oamenii in viata pot fi salvati? Mai pot ei gresi dupa salvare? Te-am intrebat de Sf. Pavel, era salvat cind a scris ca in el sunt 2 vointe? Nu mi-ai raspuns..
Ti-am spus ca Dumnezeu nu ne face cu forta sa ii urmam poruncile, ci cu dragostrea Lui si ti-am confirmat cu spusele Sf. Pavel.
Insa eu scriu, eu citesc probabil.

Tu spui ca e doar un vers care vorbeste de cei care fac fapte bune si rele, sau nu am inteles eu bine? Sunt mult mai multe (eu ti-am dat citeva ex. f. clare) decit cele care fortat interpretate de tine sustin predestinarea.

Si nu uita esti inca in circularitatea ca Dumnezeu face tot ce e bine (omul nu participa nici macar cu vointa) si pe deasupra mai si judeca lumea. Ciudata situatie... Oricare ar fi respins la judecata poate intreba de ce nu a fost si el salvat, peste vointa lui. Pina nu ai o explicatie credibila pt. iesirea din circularitate (absurda) degeaba imi scrii de 100 de ori aceleasi versuri interpretabile.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 23 Oct 2006, 03:29 PM
Mesaj #242


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Inteleg ca vointa omului e anulata. Atunci oamenii in viata pot fi salvati

Da, vointa omului este anulata, pt. ca ORICE am face INAINTE de salvare facem dintr-o inima de piatra si nu putem place lui Dumnezeu.
Atunci EL ne da inima si ne face sa facem dupa voia LUI.
13născuţi nu din sīnge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.
16Aşa dar, nu atīrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

QUOTE
Te-am intrebat de Sf. Pavel, era salvat cind a scris ca in el sunt 2 vointe? Nu mi-ai raspuns..

Nu e ca nu ti-am raspuns, n-am mai REPETAT odata ce-am mai spus.
Care este compopzitia noastra? 1 Tes.5:23 "23Dumnezeul păcii să vă sfinţească El īnsuş pe deplin; şi: duhul vostru, sufletul vostru şi trupul vostru, să fie păzite īntregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.

Ce se intimpla in momentul salvarii?
10Zideşte īn mine o inimă curată, Dumnezeule, pune īn mine un duh nou şi statornic!
"Nefesh" si "ruah" se schimba :" 17Căci, dacă este cineva īn Hristos, este o făptură (Sau: zidire.) nouă. Cele vechi s'au dus: iată că toate lucrurile s'au făcut noi.

Da' ce ne facem cu trupul ("soma"), carnea? Carnea este blestemata, pt. ca d-aia si moare, se degradeaza, etc...
Suntem un fel de struto-camila. Esenta spirituala complet noua, intr-un corp care TINJESTE dupa pacat.
D-aia FAPTELE sunt DOVADA salvarii, pt. ca lupta va fi cistigata de catre Dumnezeu care se afla in cei salvati.
De aceea Pavel zice:20Şi dacă fac ce nu vreau să fac, nu mai sīnt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte īn mine.
21Găsesc dar īn mine legea aceasta: cīnd vreau să fac binele, răul este lipit de mine.
22Fiindcă, după omul din lăuntru īmi place Legea lui Dumnezeu;

23dar văd īn mădularele mele o altă lege, care se luptă īmpotriva legii primite de mintea mea, şi mă ţine rob legii păcatului, care este īn mădularele mele.

24O, nenorocitul de mine! Cine mă va izbăvi de acest trup de moarte?..

25Mulţămiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!... Astfel dar, cu mintea, eu slujesc legii lui Dumnezeu; dar cu firea pămīntească, slujesc legii păcatului.

Cu mintea, duhul slujeste lui Dumnezeu, iar cu corpul legii pacatului.
Este salvat, pt. ca Dumnezeu schimba NUMAI esenta spirituala, nu fizica.


QUOTE
Ti-am spus ca Dumnezeu nu ne face cu forta sa ii urmam poruncile, ci cu dragostrea Lui si ti-am confirmat cu spusele Sf. Pavel.

21Nu este olarul stăpīn pe lutul lui, ca din aceeaş frămīntătură de lut să facă un vas pentru o īntrebuinţare de cinste, şi un alt vas pentru o īntrebuinţare de ocară?

22Şi ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Şi arate mīnia şi să-Şi descopere puterea, a suferit cu multă răbdare nişte vase ale mīniei, făcute pentru peire;

Dumnezeu are cu totul alta parere, "Lutule".

Hai noroc!


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 23 Oct 2006, 04:42 PM
Mesaj #243


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Clar, dupa teoria ta nu suntem decit spectatorii unei tragi-comedii in care un Dumnezeu da constiinta unor fiinte, numite oameni ca sa vada cit e de mare puterea Lui. Aceste fiinte sunt indrumate prin porunci, pt. ele este jertfit Iisus, toate acestea insa gratuit, caci oricum El a stabilit inca de la facerea lumii pe cine va salva si pe cine nu. Deci toate amenintarile cu judecata, toate incercarile lui de a ne indupleca sunt fara rost, actiunea lui discretionara este fara posibilitate de evitare.

Inteleg acum de ce si alegi sa fi mai bun prieten cu cei care nu cred in Dumnezeu. Ei cel putin iti impartasesc punctul de vedere ca noi nu putem face nimic pt. mintuirea noastra, Dumnezeu e ori absent ori face el totul.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 23 Oct 2006, 05:04 PM
Mesaj #244


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Clar, dupa teoria ta nu suntem decit spectatorii unei tragi-comedii in care un Dumnezeu da constiinta unor fiinte, numite oameni ca sa vada cit e de mare puterea Lui

Corect. Ei sunt OBLIGATI sa tina LEGEA, dar, dupa caderea lui Adam omul NU POATE tine LEGEA, desi i se imputa.
SINGURA solutie este daca Dumnezeu PLATESTE pt. pacatele lui.
Si da, NUMAI pt. GLORIA SA o face:
9Din pricina Numelui Meu, sīnt īndelung răbdător, pentru slava Mea Mă opresc faţă de tine, ca să nu te nimicesc.
11Din dragoste pentru Mine, din dragoste pentru Mine vreau să lucrez! Căci cum ar putea fi hulit Numele Meu? Nu voi da altuia slava Mea.

Eu iti dau proba biblica la TOT ce afirm.
Nu spun niciodata :"eu cred ca" ci "scrie ca".

Acest topic a fost editat de zexelica: 23 Oct 2006, 05:05 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 23 Oct 2006, 07:34 PM
Mesaj #245


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



QUOTE
Si da, NUMAI pt. GLORIA SA o face:

Si cum se numeste un om care face un robot cu singurul scop de a-l lauda si de a-l ridica in slavi? Si daca nu ii spune suficiente laude pe zi, pentru ca asa l-a programat, il arunca la fier vechisi in cuptor...
Evident ca in acest timp ii spune robotului ca il iubeste... nonono.gif
Cam asa il vede Zexelica pe Dumnezeu... hh.gif
Ioane, degeaba incerci sa-i explici...Omul nu vede mai mult decat o interpretare literara simplista, dar si aceea o canalizeaza intr-o directie gresita, doar doar o rezulta de acolo ca e gata mantuit, si ca el indiferent ce-ar face, face din voia lui Dumnezeu...
Se apuca sa interpreteze aiurea texte din VT, cum sunt acestea de la Isaia 48, crezand ca omul este robot in mainile Domnului si ca este lipsit de liber arbitru... Dupa logica lui Iuda e nevinovat ca L-a tradat pe Iisus, cei ce l-au rastignit la fel, Irodiada si fiica ei din cauza carora a murit Sfantul Ioan Botazatorul la fel...Si toti cei ce fac rele dealtfel... hh.gif Probabil ca daca maine va face o crima, va spune ca de la Dumenzeu e, si va sustine ca mantuirea lui e intacta...Omul chiar e convins ca si Satana e mielusel, urmanad aceeasi logica hilara... Daca nu as sti ca e convins de ce spune, as crede ca face misto...
Dar eu nu ma mir de el... Exista niste diavoli arhiconi, cum le spun cei din vechime, care le da astfel de ganduri, unora care cred ei ca sunt singurii care au descoperit secretul Bibliei, si ii pune sa interpreteze Biblia pe dos, dar cu Zexelica s-au intrecut cu gluma... sad.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 10 June 2024 - 02:18 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman