HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Fulguiri, [Jurnalul lui n'ai-b'ai]
n'ai-b'ai
mesaj 6 Feb 2007, 06:17 PM
Mesaj #36


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



ai dreptate DQ, cand esti trist cel mai bine e sa iubesti hug.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 6 Feb 2007, 06:22 PM
Mesaj #37


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



sau macar sa te gandesti ca iubirea exista undeva.....


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 6 Feb 2007, 06:26 PM
Mesaj #38


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



sigur exista hug.gif
si mai exista ceva pe lume, ceva la fel de pretios - tandretea smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Feb 2007, 06:26 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Yvonne
mesaj 6 Feb 2007, 06:30 PM
Mesaj #39


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



QUOTE (n'ai-b'ai @ 6 Feb 2007, 06:26 PM)
si mai exista ceva pe lume, ceva la fel de pretios - tandretea smile.gif

dar atat de fragila....pe cat de valoroasa. smile.gif


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 7 Feb 2007, 03:46 PM
Mesaj #40


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



poveste pentru irina

dimineata doar o clipa a ramas soarele locului, cat sa dea binete vrabiilor ametite de gerul noptii, apoi s-a dat de-a rostogolul peste oras pana la lacul din marginea lui, a clipait scurt din pleoapa aramie si s-a intins moale peste unda inghetata care l-a supt intr-o clipa in adancurile sale cenusii. stelele au inceput sa apara prudente, palpaind sovaielnic, una aici, una colea, pe cerul incordat de frig.
in parc, sub straturile groase de frunze brumate, printre radacinile inchircite, in camaruta de pamant ticsita cu muschi si muguri parfumati de mesteacan, soricelul Lie amusina nerabdator un bulb de ghiocel. poate nu azi, da maine sigur va izbucni din el mladita verzulie si-apoi pana in primavara n-or mai fi decat cateva zile, se amageste el frecandu-si multumit urechiusele.
si iar se opinteste soarele abia de-un stat de palma de-asupra pamantului de privindu-l iti vine a crede ca niciodata nu se va mai descurca din hatisul de ramurele potopite de cerul inghetat. Lie a adormit cu capul indesat la subsuoara si viseaza cum bulbul de ghiocel incolteste si-l poarta dintr-o data pana deasupra, in poienita asternuta cu iarba proaspata, ghiocei si branduse. dar e abia februarie si afara norii grosi au acoperit soarele cu siruri bezmetice de fulgi mari ce danseaza salbatic si-apoi se-astern nepasatoare peste visul unui soricel micut pe nume Lie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 19 Feb 2007, 06:35 PM
Mesaj #41


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



in fiecare amurg, pasarea tristetii se intoarce sa priveasca prin ochii mei trecerea timpului
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 26 Feb 2007, 06:03 PM
Mesaj #42


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



cantecel pentru piticoti


tic-tac-tic
tic-tac-tic
orologiul meu peltic
bate ceasul cel mai mic

gandu-si cauta culcus
langa-un ursulet de plus
somnul vine-acus, acus

ninge la fereastra iar
ninge-ncet, dulce-amar
ninge timp in calendar

noaptea-i doar un fulg hoinar
ratacit prin buzunar
de un alt batran cobzar

tic-tac-tic
tic-tac-tic
hai sa mai visam un pic
si-ai sa cresti asa voinic ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 26 Feb 2007, 07:49 PM
Mesaj #43


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Ce frumos! wub.gif Piticuţii îţi sunt recunoscători. hug.gif


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 6 Mar 2007, 06:59 PM
Mesaj #44


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



pe-aici n-a mai trecut nimeni de o mie de ani.
doar primavara,
uneori,
curgand salbatic din muguri,
mladite amare imbratiseaza
trupurile noastre nevazute de pastravi ai ploii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 7 Mar 2007, 05:25 PM
Mesaj #45


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



de cealalta parte a biroului irina, foarte cuminte astazi, deseneaza ceva pe o foaie de hartie. la un moment dat isi ridica capsorul si ma interogheaza brusc:
- noi doua sintem prietene?
- sigur ca da, ii raspund
- si-atunci tu de ce te-ai nascut asa de demult?! ma cearta ea

da chiar, oare de ce ...?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 12 Mar 2007, 04:34 PM
Mesaj #46


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



intr-o zi am sa-mi cuprind
din cuvinte, gandurile
unul cate unul
si am sa tac privind
cum dispar incet
incet
fara a sti unde
fara a sti de ce
in aceea zi
drumul de sub pasii mei
se va naste sub pasii altcuiva
si el va tresari a aducere aminte
fara a sti de ce
fara a sti dinspre cine
pentru ca,
in aceea zi
eu nu voi mai fi
decat o fulguire
de lumina dulce-amaruie
izbucnind obosita
dintre doua nesfarsite ziduri
zdrelite de timp

Acest topic a fost editat de n'ai-b'ai: 12 Mar 2007, 05:47 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 15 Mar 2007, 10:15 AM
Mesaj #47


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



astazi abia am asteptat sa ajung la servici. pantofii cei noi ma jeneaza un pic, asa ca ii abandonez sub birou, imi torn o cana de cafea si ma apuc de lucru. Pisoi doarme sub calorifer. e obosit, cine stie pe unde a haladuit azi-noapte. din cand in cand mi se face dor de linistea mutritei lui imblanite si ma aplec sa-l privesc. deschide cu greu cate un ochi auriu si-ncepe sa toarca incetisor, acoperind cu sfaraitul lui moale vocea ruginita a diminetii. afara soarele pipaie cu degete lungi orasul de asfalt si fum. grijuliu, Pisoi imi mangaie cu coada lui pufoasa picioarele iar eu incep sa-mi amintesc. undeva, nu prea departe, creste malul meu cu flori si vantul bate intr-acolo.


--------------------
de(-)nominat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 15 Mar 2007, 10:24 AM
Mesaj #48


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



smile.gif

user posted image


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 15 Mar 2007, 12:44 PM
Mesaj #49


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



multumesc Adina, ce frumoase sint ... parca le si simt parfumul hug.gif


--------------------
de(-)nominat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 16 Mar 2007, 12:40 PM
Mesaj #50


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



la sase dimineata vantul alunga stelele inapoi in moara lor de spatiu si timp, mangaie in treacat mugurii pomilor si se culcuseste in iarba tanara, langa cersetorul adomit. clopoteii de vant isi trimit chemarea adanc in sorbul rece al cerului. tzing ... tzing ... tzing ... drum fara intoarcere, drum fara raspuns


--------------------
de(-)nominat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 23 Mar 2007, 04:32 PM
Mesaj #51


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233





in desertul timpului
cuvintele sint pasari cu aripi moi
presarand cand si cand
mici umbre colorate
peste ochii închisi
in care se adancesc
imaculate
urmele celui plecat
spre regasirea de sine.



--------------------
de(-)nominat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 5 Apr 2007, 02:50 PM
Mesaj #52


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



uneori mi se aduna sub coasta toate intrebarile lumii dar nici uneia nu-i sint eu raspuns


--------------------
de(-)nominat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 20 Apr 2007, 06:58 PM
Mesaj #53


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



poveste pentru irina

intr-o seara, plictisindu-se amarnic de singuratatea corabioarei lui, Blump si-a scos cutiuta de chibrite si-a aprins un bat chiar in mijlocul visului meu. era un vis frumos, se facea ca seful imi triplase salariul si-mi daduse un an de concediu asa ca ma balaceam fericita la trei metri adancime, in apele marii bariere de corali, jurizand festivalul inter-oceanic de balet sportiv al rechinilor ciocan. ca sa nu ma sperie, blump lua forma unei alge verzulii plutind in deriva prin curentul caldut, dar smocul de antenute din varful capului si boticul prelung l-au dat de gol imediat.
i-am facut un semn discret, de recunoastere, apoi am incercat sa-l ignor concentrandu-ma asupra baletului. era lacul lebedelor, preferatul meu si interpretarea era excelenta
Blump isi incolaci frunzele pe dupa umerii mei si pluti asa un timp, linistit, privind cu atentie spectacolul.
rechinii-ciocan se insirasera pe scena de nisip fin ridicati in varful cozilor si abia atingandu-si unul altuia aripioarele, paseau parunt, cu capetele latarete inclinate elegant spre spate.
- auzi, da de unde iti vin tie asemenea idei ciudate? se mira el la un moment dat
- Blump! ai promis sa nu mai vorbesti... de ce esti rau? mi-ai stricat tot visul! eram asa de necajita incat pur si simplu mi-au dat lacrimile.
m-am intors cu spatele sa nu vad cum dispar rechinii balerini
- daca vrei sa stii, ieri am visat un concert de rock! in orchestra aveam doi pesti balon la trompeta (faceau cu randul pentru ca unui peste balon ii ia teribil de mult timp sa se umfle), tipari la chitarele electrice, o caracatita la clape (asta era preferata mea, canta la trei instrumente identice deodata) si si si un calut de mare care ...
- si ce, eu pot sa ma preschimb in toate animalele astea! mi-o tranti verde in fata Blump
m-am uitat cu repros la el
- pai da, dar vezi tu ca eu nu pot. de aia doar le visez. si reusesc asa de rar ...
Blump se pleosti cu totul. acum semana cu o meduza cenusie, lasata prea mult in apa dulce.
- hai ca ma fac eu calut de mare. ce culoare vrei? portocaliu e bine?
nu mai auzisem de caluti de mare portocalii dar nici n-am apucat sa-i spun asta ca nazdravanul se si transforma in cel mai frumos calut de mare pe care ti l-ai putea imagina.
- esti foarte chipes Blump, iti sta bine asa. boticul tau seamana foarte mult cu cel al unui calut asa ca iluzia e perfecta. am vrut sa-l cuprind in palme si sa-l alint dar nici n-am apucat sa schitez gestul ca dintr-o data tot trupsorul lui se cutremura violent si incepu sa se smuceasca salbatic in dreapta si stanga pana cand burtica ii exploda in cateva zeci de mici copii ale sale. Blump incremeni cu totul de spaima, numai antenutele sale se miscau ca inebunite in toate partile cu ochii din varf clipind nalamuriti.
- felicitari Blump, ai devenit tata! vazandu-l cum incerca sa se fereasca de ceata de mici caluti de mare ascunzandu-se dupa mine m-a pufnit asa un ras nebun incat am inceput sa sughit de nu ma mai puteam opri!
- ei, ia gata cu gluma, ne-am prostit destul! zise spirimushul si intr-o clipa ne-am trezit pe o insula golasa, in mijlocul unei mari pustii.
- asa-i mai bine, nu?
- da, e bine, am zis. da acum ce facem?
- ce vrei tu, s-a arata el generos.
- imi spui o poveste?
- de care vrei?
- vreau una de la tine de-casa
- bine ... aseaza-te comod si asculta.

m-am cuibarit pe nisipul caldut si am privit valurile a caror spuma desenau rune stravechi pe fata lunii. vocea lui Blump se ridica si cobora in ritmul lor
- pe vremea cand eu nu eram decat o samanta intr-un smoc de iarba-amara, pe versantul abrupt al Marelui Fluviu de Ceata, in tinutul spirimushilor ...

Acest topic a fost editat de n'ai-b'ai: 20 Apr 2007, 07:00 PM


--------------------
de(-)nominat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 4 May 2007, 06:52 PM
Mesaj #54


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



... traia o mica fiinta cenusie a carei singura dorninta era sa ajunga la suprafata pamantului intr-o seara cu luna plina. se zice ca demult de tot se nimerise in lava unui vulcan chiar in momentul in care acesta isi slobozise fierbinteala spre cer si fusese aruncata atat de sus incat atinsese luna si-i auzise cantecul minunat. toata lumea spunea ca asa ceva nu se poate, si pentru ca minciuna era cel mai detestat lucru in tinutul spirimushilor o poreclisera in batjocura piatra-lunii si incepusera s-o evite. asa ca nimeni a bagat niciodata de seama cum singura fiinta din lumea lor care nu putea sa-si schimbe de la sine culoarea, devenea, in serile cu luna plina, de un alb delicat, prin care i se vedea abia-abia inima albastruie batand incetisor.
odata cu trecerea timpului au uitat-o cu totul, nu mai aminteau de ea nici macar in legendele sau cantecele pe care spirimushii obisnuiau sa le cante la marea adunare de intoarcere a Fluviului, insa piatra-lunii continua sa ...


--------------------
de(-)nominat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 19 Mar 2008, 10:18 PM
Mesaj #55


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Unde ai fugit? Come back...


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 06:40 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman