HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

13 Pagini V  « < 7 8 9 10 11 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Universul Fractal, [Cronica lui Erwin]
Erwin
mesaj 13 Aug 2007, 03:23 PM
Mesaj #281


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531





hello! m-am cocoţat în vârful unei stânci şi tot nu te văd! dar ce frumoasă e faleza! smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Frisky
mesaj 14 Aug 2007, 11:11 AM
Mesaj #282


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 422
Inscris: 18 April 06
Forumist Nr.: 8.115



Da, foarte frumoasă! wub.gif Nu mă găseşti pentru că nu ştii să cauţi. Ai uitat să joci ascunsa...cel din copilărie, nu jocul practicat cu măiestrie de adulţi.smile.gif


--------------------
Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 14 Aug 2007, 11:15 PM
Mesaj #283


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



smile.gif ooo, da! trebuie să mă (re)înveţi! smile.gif Numai că trebuie să ne schimbăm locaţia, că pe insula asta fără copaci... numai orbul nimereşte Brăila! Ce spui de o pădure de brazi, aşa mai la nord? rolleyes.gif



wub.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Aug 2007, 11:15 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Erwin
mesaj 26 Aug 2007, 01:26 AM
Mesaj #284


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Dacă ai destulă răbdare în viaţă, ajungi să cunoşti oameni deosebiţi... şi printre ei, cel mai important, oameni cu care te poţi înţelege de minune, de parcă ar fi crescut împreună cu noi. Şi devin prieteni buni şi care ne ajută să devenim noi înşine mai buni... wub.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 27 Aug 2007, 12:15 AM
Mesaj #285


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Nu ştiu alţii cum sunt, dar mie mi se întâmplă ca tocmai în momentele când ar trebui să fiu clar şi concis, mă pierd, şi ca să nu mă bâlbâi prea tare prefer să tac sau să zâmbesc... cuvintele nu-mi vin şi gândurile mi se învălmăşesc rău, iar chestia asta într-o discuţie duce mereu la concluzii contrare despre ce gândesc eu de fapt despre problema respectivă... Mai rău, ştiind că nu răspund ce trebuie mă blochez şi mai tare, de teamă că voi fi înţeles greşit. Am pierdut mult în viaţă din cauza asta, mai ales când eram copil, când eram scos la tablă şi nu eram sigur pe ceea ce ştiu, când trebuia să cer cuiva necunoscut ceva, când trebuia să îi spun unei fete că îmi place de ea, când trebuia să-mi cer drepturile sau să imi exprim o decizie importantă... Sunt conştient că ezitările sunt percepute ca o ascundere a adevăratelor gânduri... dar cum să fac dacă acele gânduri sunt prea zăpăcite pentru a fi inteligibile? Am tăcut... Cred că m-am născut aşa, pentru că ai mei mi-au povestit că atunci când eram bebe au aşteptat multă vreme să audă un cuvânt de la mine şi s-au temut că nu pot vorbi, că am vreo problemă la cap (acuma, fie vorba între noi, chiar am neşte probleme grave la cap! wub.gif sau la inimă? unsure.gif rofl.gif) Ei bine, într-o bună zi, aşa fără nici un avertisment, am început să vorbesc, direct în propoziţii. Am sărit peste faza cu gângăveala şi cuvintele disparate... Chiar dacă eram peltic şi nu puteam pronunţa corect, cel puţin mă exprimam surprinzător pentru ai mei şi li s-a luat o piatră de pe inimă... smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 27 Aug 2007, 10:12 AM
Mesaj #286


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Fractal?



Acest topic a fost editat de Erwin: 27 Aug 2007, 10:12 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 27 Aug 2007, 11:15 AM
Mesaj #287


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Fractal ?!



una din fatadele palatului Golestan din Teheran
(ilustrata de vacanta smile.gif )


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 27 Aug 2007, 07:07 PM
Mesaj #288


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



exergy, mulţumesc! hug.gif
şi a mea, tot ilustrată de vacanţă era... dar cam scurtă! tongue.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 27 Aug 2007, 10:11 PM
Mesaj #289





Guests






Hello biggrin.gif

Mda, tu spui ca taci, caci nu stii ce sa spui sau nu esti convins ca ei bine... Eu in cazurile similare voresc mult biggrin.gif Si uneori prost rau de tot, de spui ca-s blonda autentica pana in strafundurile ADN-ului rofl.gif

Parerea mea e ca e mai bine ca tine, decat ca mine biggrin.gif

hug.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 Aug 2007, 07:58 PM
Mesaj #290


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Hello, Afrodita! hug.gif
Mulţumesc! spoton.gif Chiar mi-ai luminat ziua un pic, că nu mă mai consider un ciudat, mai degrabă un filosof! cool.gif rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de Erwin: 28 Aug 2007, 07:59 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 Aug 2007, 10:07 PM
Mesaj #291


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Era o vreme când mi-era necaz că nu pricep "ce e femeile şi ce vrea ele..." tongue.gif acum, doar stau şi le contemplu, mă minunez de misterul şi întortocheatele lor gânduri, reacţii, fel de a fi, mă las pur şi simplu condus de instinct ca să răspund la vreo întrebare cu tâlc doar de ele ştiută... smile.gif Am învăţat că au nevoie de multă, (dar multă!) tandreţe, atenţie şi grijă, trebuie "bibilite" şi băgate în seamă, mai ales când se pisicesc... biggrin.gif Din fericire, natura m-a înzestrat cu multă răbdare şi un pic de sensibilitate. Aşa că am băgat la bilă că iubirea adevărată, când o găseşti că e lucru rar, trebuie îngrijită ca o plantă exotică, ca animalele Sfintei Vineri, trebuie şlefuită ca o piatră preţioasă, întoarsă zilnic ca un ceasornic, păstrată în suflet ca viaţa însăşi... wub.gif



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 29 Aug 2007, 04:43 AM
Mesaj #292





Guests






Erwin esti insurat? Ca daca nu, te vreau io rofl.gif rofl.gif

(Vezi sa nu uiti ce-ai invatat si ce-ai scris in postul de mai sus harhar.gif ca daca uiti bop.gif de la mine ti-o furi harhar.gif - te-o mancat sa spui ce-ai spus rofl.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 29 Aug 2007, 07:23 AM
Mesaj #293


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Ti-ai dat foc la valiza cu ultimul mesaj Erwin! laugh.gif Daca-l afla iubita/prietena/sotia ta sa te vad eu atunci pe unde scoti camesha! smile.gif

Ai uitat ca noi trebuie sa fim niste duri, niste shefi, niste oPsedati samd? Torpilezi toata demnitatea barbateasca cu dezvaluirile tale, man! tongue.gif

PS: thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de caa: 29 Aug 2007, 07:24 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 29 Aug 2007, 09:10 AM
Mesaj #294


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



Erwin, ai uitat sa zici ca noi avem nevoie de muuuulta rabdare. O batranica mi-a zis odata ca secretul unei casnicii armonioase ste ca unu' dintre "combatanti" sa taca la atacurile verbale ale celuilalt si sa-i dea intotdeauna dreptate...only god knows why... dunno.gif


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 29 Aug 2007, 10:04 AM
Mesaj #295


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531





--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 29 Aug 2007, 10:33 AM
Mesaj #296





Guests






Frumoasa poza biggrin.gif

End, hai mai ca nu e devil.gif chiar asa de negru biggrin.gif Ma rog, n-am fo' maritata inca, dar ma gandesc ca daca amandoi "lasa de la ei" cand e cazul toate or sa fie bune si frumoase biggrin.gif Ca asa cum spui tu ca a spus batranica - suna a tortura ce se intinde pe mai bine de 20 ani si in care te bagi singur de nebun masochist ce esti rofl.gif rofl.gif (vorbeam la general, a nu se intelege ca te-am numit pe tine asa mwah1.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Frisky
mesaj 29 Aug 2007, 09:30 PM
Mesaj #297


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 422
Inscris: 18 April 06
Forumist Nr.: 8.115



Ce multe s-au petrecut aici! Cred c-am adormit pe insula aia... happy.gif

Frumoase vorbe, poza si padurea la fel, te-ai ales si c-o mandreata de Afrodita, doar baietii stiu din experienta personala, altceva...Posibil e sa nu fi gasit persoana potrivita? innocent.gif


--------------------
Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 30 Aug 2007, 10:42 AM
Mesaj #298


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Eii, baby-han! hug.gif mwah1.gif Bine că te-ai dat puţin pe tobogan, ai ajuns taman bine să-ţi spun o poveste... wink.gif

Într-o zi cu cer variabil, mai mult senin, dar şi noros că a plouat puţin să spele praful şi să alunge năduşeala, cei doi din poză s-au oprit la un muzeu interesant, cu multe lucruri mai vechi şi mai noi, de manufactură ţărănească adunate de prin tot Ardealul, ba chiar şi de dincolo de munţi, au studiat pe ici pe colo, au depănat amintiri, şi se plimbau aşa ţinându-se de mână ca de obicei, făcând poze şi glumind... Gazda, un pensionar jovial, a încheiat explicaţiile date unor vizitatori şi liber fiind, Ea l-a întrebat în cât timp a reuşit să adune lucrurile astea. Bucuros, omul a răspuns că într-o viaţă le-a adunat, că a călătorit mult şi a negociat cu ţăranii care mai aveau lucruri vechi, dar întreprinderea devine din ce în ce mai dificilă din cauza ţiganilor-anticari ce fac afaceri dubioase. Stând aşa de vorbă, omul întreabă pe cei doi, puţintel încurcat:
"- Acuma nu vă supăraţi că întreb şi io aşa, nu ştiu cum să spun... dar nu cumva sunteţi fraţi? Că prea semănaţi!"
"- Nu, nu suntem" zice ea, dar amandoi zâmbesc privindu-se şi îşi strâng mâna mai tare...

wub.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 30 Aug 2007, 10:11 PM
Mesaj #299


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Mulţumesc de vizită, prieteni! Şi să nu ziceţi că v-am ţinut pe uscat:

da, s-au aburit lentilele la aparatul foto, de rece ce e!
spoton.gif

Acest topic a fost editat de Erwin: 30 Aug 2007, 10:13 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 31 Aug 2007, 11:41 PM
Mesaj #300


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Frumoasa povestea Erwin! wub.gif Nu intru in detalii, dar cred ca stim cu totii de ce... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
passenger
mesaj 1 Sep 2007, 12:32 AM
Mesaj #301


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.620
Inscris: 24 June 03
Forumist Nr.: 409



... s-au aburit si lentilele ospatarilor, probabil, de au servit tuborg in pahare de carlsberg biggrin.gif


--------------------
Toti iti vor binele. Nu-i lasa sa ti-l ia !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 1 Sep 2007, 12:55 AM
Mesaj #302





Guests






Si eu m-am aburit de la atata bere biggrin.gif Da' sar'na de oferta, n-o refuz ever rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 1 Sep 2007, 09:54 PM
Mesaj #303


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531







Acest topic a fost editat de Erwin: 1 Sep 2007, 09:54 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 8 Sep 2007, 08:09 PM
Mesaj #304


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Toată tehnica asta ce ne înconjoară, ne face dependenţi, ne limitează opţiunile, oamenii erau mai creativi înainte vreme, când erau nevoiţi să se descurce cu ceea ce au la îndemână şi facilităţile lipseau, îşi puneau mintea la contribuţie să găsească soluţii ad-hoc. Dar asta e doar o impresie, pentru că, în realitate, problemele sunt aceleaşi, doar mijloacele tehnice diferă, e mai facilă rezolvarea în unele cazuri, dar depinde în ultimă instanţă tot de mintea omului, căci el trebuie să cunoască şi să aplice tehnologia în mod creativ, soluţiile nu sunt niciodată definitive, mereu se poate îmbunătăţi câte ceva, pe ici pe colo, fie ca timp, fie ca energie sau materiale, instrumentele se mai strică, nu îşi fac treaba, se pot schimba dar provocarea este să poţi rezolva problema în condiţiile cele mai vitrege. E simplu să repari o maşină în service, unde ai cric, un dulap întreg de scule şi dispozitive, piese de schimb şi altele necesare, dar atunci când reuşeşti să improvizezi ceva pe drum şi o faci să meargă până la service doar cu o şurubelniţă şi un patent şi câteva materiale găsite prin portbagaj sau pe drum, provocat să devii creativ, ai o satisfacţie mult mai mare...

p.s. şi acum scaunul maşinii mele e fixat de o şurubelniţă legată cu sârmă spoton.gif rofl.gif

Acest topic a fost editat de Erwin: 8 Sep 2007, 08:11 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 9 Sep 2007, 03:52 PM
Mesaj #305


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



"bărbatul învaţă să iubească femeia care îl atrage, iar femeia e atrasă tot mai tare de bărbatul pe care îl iubeşte" - citat spus de un personaj dintr-un film smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 10 Sep 2007, 03:03 PM
Mesaj #306


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(Erwin @ 8 Sep 2007, 09:09 PM) *
Toată tehnica asta ce ne înconjoară, ne face dependenţi, ne limitează opţiunile, oamenii erau mai creativi înainte vreme, când erau nevoiţi să se descurce cu ceea ce au la îndemână şi facilităţile lipseau, îşi puneau mintea la contribuţie să găsească soluţii ad-hoc. Dar asta e doar o impresie, pentru că, în realitate, problemele sunt aceleaşi, doar mijloacele tehnice diferă, e mai facilă rezolvarea în unele cazuri, dar depinde în ultimă instanţă tot de mintea omului, căci el trebuie să cunoască şi să aplice tehnologia în mod creativ[...]

Doar ca omul contemporan este, in general, mai comod in gandire, vrea solutia de-a gata, sa nu-si mai puna mintea la contributie. Dar numai de el depinde daca gandeste, sau adopta o atitudine pasiva, prefera lenea in gandire. Cogito, ergo summ.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 10 Sep 2007, 05:11 PM
Mesaj #307


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



andra_v, mulţumesc de vizită! smile.gif

aşa era şi înainte vreme, unii cu lenea şi luat totul de-a gata, alţii cu ideile şi brainstormingul... partea proastă e că s-au găsit metode prin care cei cu lenea să beneficieze gratis de soluţiile găsite cu sudoare, respectiv complicaţiile protecţiei creaţiilor intelectuale, dar asta-i altă poveste (lungă)...

mie mi se întâmplă mai des să caut o oră o soluţie ca să muncesc mai puţin repetitiv, deşi prin repetarea unor comenzi simple ajung la acelaşi rezultat, tot într-o oră! tongue.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 Sep 2007, 10:50 PM
Mesaj #308


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



după lupte seculare care au durat trei veri am completat un slide-show tablou al anotimpurilor în Parcul Botanic din Timişoara:
time in the park


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 29 Oct 2007, 12:08 AM
Mesaj #309


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



muntele care anunţă schimbarea anotimpurilor:




--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 29 Oct 2007, 11:33 PM
Mesaj #310


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531





Când soarele luminează pieziş,
Sclipiri aurii şi umbre şi senin
Se joacă printre brazi, în luminiş
Împreună, de mână, se ţin...

wub.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 17 Nov 2007, 12:53 AM
Mesaj #311


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



vine iarna... smile.gif



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 10 Dec 2007, 01:00 AM
Mesaj #312


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



O stare de fericire nu poate fi fabricată, pregătită sau planificată, este o trăire de moment la care concură foarte mulţi factori asupra cărora nu avem cum să dobândim un control real, eventual putem să ne amăgim, dar n-ar fi o fericire autentică...



A venit iarna... smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Frisky
mesaj 10 Dec 2007, 08:44 AM
Mesaj #313


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 422
Inscris: 18 April 06
Forumist Nr.: 8.115



Pe pagina asta ai trecut prin toate anotimpurile.smile.gif Aşa-i şi cu fericirea. Durează un an, un anotimp, o clipă şi iar de la capăt! Numai să avem ochi s-o vedem şi să ne bucurăm de ea...

Numa' ganduri bune să ai! smile.gif



--------------------
Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 16 Dec 2007, 02:14 AM
Mesaj #314


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Mai e un pic şi gata-i anul domnului 2007, an apocaliptic, în care s-au întors politicienii de pe-o parte pe aialaltă (dormind în Parliarment), s-au înmulţit săracii şi-au crescut conturile în banci ale aceloraşi bogătaşi, tot românul îşi ia pâine "de fiţe", că nu se mai găseşte nici făină neagră neaoşă, s-au înmulţit ţigăniile, prostiile, accidentele, sinuciderile, divorţurile, gripa aviară, şinele şi sârmele furate de la calea ferată, vedetele fără succese, succesele fără vedete, tatuajele, silicoanele, cancerele, s-au redus paturile de spital, medicii dezinteresaţi, locurile de muncă la care eşti plătit pe cât meriţi, câinii cu colaci în coadă au dispărut de-a binelea din occident, românii se întorc cu euroi, mânjiţi de noroi (al altora, imăloşii-ticăloşii!), a crescut pericolul, poluarea, defrişările, construcţiile pe spaţiul verde, preţul locuinţelor şi chiriilor s-a dublat, mojicia, hoţiile, omorurile, bătăile, ura, capra vecinului sfidează orice manual de biologie, taxele, minciunile, aneleul dă case tot potentaţilor în timp ce tinerii stau cu chirii mai mari decât salariul mediu, poporul rabdă mult mai multe, televiziuni, propagandă helectorală mâncaţi-aş, s-au împuţinat electorii activi, pensionarii fericiţi, copiii de ţâţâ, mingile aranjate, s-a scumpit file-ul şi kaviarul plimbaţilor cu limuzina, energia, căldura, gazul, regiile ard gazul şi se dau pe apa sâmbetei, şcolile mucegăiesc şi se afumă, apele mătură colinele defrişate de pădurile seculare transformate în mobilă italiană, s-au incetăţenit mofturile, schimbările la faţă (obraz tip Danubiana), sudălmile, jecmăneala, păcălelile, hands-free-urile, logoreea de lemn, batjocura şi umblatul după cai verzi, construcţiile de doi bani, serviciile proaste la rang de cinci stele, momentele vesele tip haz-de-necaz...

peste ani, câţiva înţelepţi vor aprinde un rug şi vor arunca istoria noastră, şi dacă avem noroc vor păstra ceva: Pasărea Măiastră a lui Brâncuşi, o vioară Stradivarius, Sărutul lui Nichita, o poartă maramureşană, poate şi un fragment de albastru de Voroneţ...

eh, toate curg la vale, spre hazna, tomberon, cimitir, gârlă... şi se ridică limpede şi strălucitor peste toate, Soarele, impasibil de nimicnicia oamenilor ce prădează planeta, şi-o fură singuri, ce contează? Viaţa merge înainte!

p.s.
înainte de ajun, Marte se va întâlni cu Luna, semn de pace sau de război? unsure.gif



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 16 Dec 2007, 03:16 AM
Mesaj #315


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Gândurile frumoase vin cu fulgii de zăpadă sclipind în soare:


Popas la marginea unui vis:




Acest topic a fost editat de Erwin: 16 Dec 2007, 03:17 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V  « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 07:50 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman