HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Saptamina Biblia Secreta, poate fi urmarita pe National Geographic
ZAMOLXE
mesaj 20 May 2006, 08:55 AM
Mesaj #71


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (edinide @ 20 May 2006, 04:29 AM)

Este o Geneza in care nu exista contradictii si care este in armonie totala ca restul Revelatiilor Divine si ale Invataturilor Crestine. O Geneza adevarata nu poate face Omul din Tarina, cind Fiul vine si ne dovedeste pe viu ca Viata este in Corpul Spiritual si nu in Corpul Somatic... O Geneza adevarata nu poate indemna Omul la Reproducere Animalica cind Fiul Tatalui vine si indeamna exact contrariul... O Geneza adevarata nu poate indemna Omul la Diviziune Spirituala cind Fiul Tatalui vine si indeamna la Unitate Spirituala... O Geneza Adevarata nu poate indemna Omul la Jugul Somatic cind Fiul Tatalui vine si indeamna la lepadarea Jugului Somatic... O Geneza adevarata nu poate indemna Omul al Fizicalitate, cind Ioan dezvaluie in Apocalipsa finalul Fizicalitatii... etc.etc.etc.

Deci, citeva directii sunt trasate mai sus, nu trebuie decit sa le pui cap la coada...


... bun, care e acea Geneza ?... daca se poate sursa veridica de informare ... sau este concluzia ta ?


... pune-le, te rog, tu cap la coada, sa vedem ce iese ...

Acest topic a fost editat de ZAMOLXE: 20 May 2006, 08:56 AM


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 20 May 2006, 09:47 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Zamolxe,

Cind lucrurile nu sunt clare, trebuie sa cauti claritatea, deoarece Spiritualul este clar, numai Omul este tulbure. Pe de alta parte, Geneza nu este singura neclaritate biblica. Lui Avram i s-a promis ca el va deveni un Mare Popor, iar nepotul lui avea deja 12 copii, ce vor fi 12 semintii. Unde sint acestea? Chiar ei vorbesc de "triburile disparute ale lui Israel" (adica copiii lui Iacov-Israel) din care nu ar mai exista decit sapte (majoritatea in America, Anglia si Franta, si peste tot de altfel). Tot lui Avram i s-a promis sa stapineasca cetatile Filistenilor, Iebusitilor, Moabitilor etc. dar Israelitii nu au inca o tara, iar Filistenii sunt de mult disparuti din Palestina, doar numele mai fiind din ei. Apoi, Profetii le-au promis un Mintuitor, pe care ei il mai asteapta inca... etc.etc.etc.

Ce vreau sa spun este ca ai nevoie de discernamint, nu numai pe Plan Rational, deoarece Realitatea Spirituala nu poate fi perceputa prin Ratiune (menita a percepe Creatia, nu Creatorul), ci numai prin Credinta Spirituala (care nu este verbul "a crede", ci este manifestarea verbului "a cunoaste").

QUOTE
... bun, care e acea Geneza ?... daca se poate sursa veridica de informare ... sau este concluzia ta ?


Dar care este sursa ta de informare? Si cum definesti "veridicul"? Prin ce este Geneza "veridica"? Prin Contradictiile sale? Sau numai prin Vechime? Isus Cristos prin ce este "veridic"? Prin vorbele scrise in Evanghelie? Multi nu le dau pur si simplu crezare... Altii cred in ele orbeste... Petru L-a identificat pe Mesia "Tu esti Fiul D-zeului..." Iudeii l-au executat intre doi Tilhari, dupa ce l-au batut si scuipat... si mai scuipa inca...

Deci te rog sa-mi definesti "veridicul" la care te astepti, si am sa-ti spun apoi cit de veridic este ceea ce-ti spun. Sau sa definim impreuna "veridicul", ca sa stim unde ne aflam pe directia veridicitatii.

QUOTE
pune-le, te rog, tu cap la coada, sa vedem ce iese ...


Toate la timpul lor. Tu ai timpul tau propriu, dar noi nu avem inca timpul nostru. Alte detalii sunt la Jugul Crestin.

Acest topic a fost editat de edinide: 20 May 2006, 09:52 PM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 22 May 2006, 08:04 AM
Mesaj #73


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



QUOTE (edinide @ 20 May 2006, 04:29 AM)

QUOTE
Gen 1:1, arata cine este creatorul, lucru ce poate fi observat si din Apocalips 4:11 si 10:6 etc


De aici tu deduci... Autorul Genezei...? Cred ca imi scapa logica ta... Singura concluzie "logica" ar fi ca Ioan a scris Geneza, infirmata de secventa temporala... Alta concluzie "logica" ar fi ca Ioan ar fi "reincarnat"... Pe logica asta, poti dovedi ca 1+1#2....


Nu am timp de mai mult, am citit doar fugitiv... dar m-ai amuzat Edinide laugh.gif

Citeste mai atent ce am spus lol...
Eu nu am spus ca din acele doua versete reiese autorul Genezei, ci da, acele versete demonstreaza armonia Bibliei, de acolo reiese Creatorul (intregului Univers si al nostru), daca citeai si versetele iti dadeai seama ce am vrut sa zic. Iar acea armonie demonstreaza ca Biblia este inspirata.

Acest topic a fost editat de Noa: 22 May 2006, 06:21 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 May 2006, 08:04 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
edinide
mesaj 22 May 2006, 10:06 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Iar acea armonie demonstreaza ca Biblia este inspirata


Ok, hai sa zicem ca Creatorul la care te-ai referit nu este cel al Genezei si cel al Universului, si de fapt, esenta este faptul ca Biblia este "inspirata". Haide sa-ti dau citeva exemple de "ne-inspiratie"...

- "Fiii lui Iacov au răspuns, si au vorbit cu viclesug lui Sihem... le-au luat ca pradă de război toate bogătiile, copiii si nevestele, si tot ce se găsea în case." Acestia au fost nepotii lui Avram.
- "Copiii lui Israel au luat prinse pe femeile Madianitilor cu pruncii lor si le-au jefuit toate vitele, toate turmele si toate bogătiile."
- Si Moise s-a mâniat pe căpetenia ostirii, pe căpeteniile peste o mie si pe căpeteniile peste sută, care se întorceau de la război. 15. El le-a zis: "Cum? Ati lăsat cu viată pe toate femeile?
- 22. Fiecare femeie va cere de la vecina ei si de la cea care locuieste în casa ei, vase de argint, vase de aur, si haine, pe care le veti pune pe fiii si fiicele voastre. Si veti jefui astfel pe Egipteni." Acesta este Moise, planuind Iesirea din Egipt...
- 28. Dacă un bou va împunge şi va omorî pe un bărbat sau pe o femeie, boul să fie ucis cu pietre,. Acesta este Codul Legal al lui Moise...
- 23. Moise a vorbit copiilor lui Israel; au scos afară din tabără pe cel ce hulise, si l-au ucis cu pietre.. Asta fac si Musulmanii azi...
- Cei ce-l găsiseră strângând lemne (in Sabat),... 35. Domnul a zis lui Moise: "Omul acesta să fie pedepsit cu moartea;, acesta fiind tot Moise...

Citeste acum, Isus despre cei ce-L rastigneau...: "Tata, iarta-i, caci nu stiu ce fac!"

Acum, unde vezi tu mai multa Inspiratie, in Legea Veche sau in Legea Noua? Este Inspiratia aceeasi sau nu? Este Crezarea pe care o dai, aceeasi sau nu? Este Cuvintul, Orb, si Vorba, Surda? Cum poate acelasi D-zeu sa porunceasca Uciderea cuiva, nici Cain nefiind pedepsit cu Moartea, ai apoi sa dovedeasca Iertare Infinita? Este un singur raspuns: Inspiratia nu este intotdeauna ceea ce tu presupui a fi... Fie Sursa Inspiratiei nu este aceeasi, fie se filtreaza prin ceva nu tocmai Pur...

Cuvintul "Inspiratie" provine etimologic din "Dinspre-Spiritual", cu sensul "provenit din Spiritualitate", sau daca vrei, "de la D-zeu venit". Sunt multe cele sustinute a fi de la D-zeu... Dogma Ortodoxa se sustine "inspirata", dar si Dogma Catolica se sutine la fel, si Dogma Mormona se sustine la fel (din Tablele lui Mormon), si nu se prea suprapun...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 23 May 2006, 09:57 AM
Mesaj #75


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



user posted image


QUOTE
Nici Moise, si nici un altul singur nu poate fi autorul Genezei, pentru ca in primul rind nu se spune aceasta, deci tot la "ghicitoare" ajungi


Exod 17:14: „Domnul a zis lui Moise: ,,Scrie lucrul acesta în carte, ca să se păstreze aducerea aminte” (vezi si Exod 34:27)
Este Geneza prima carte din Pentateuh ? Initial Pentateuhul forma un singur sul - Torah (cartea Legii) ? Este Moise autorul Pentateuhului (implicit si al Genezei) ? - lucru ce nu a fost niciodata contestat de evrei.

http://www.bible-history.com/eastons/G/Genesis/



QUOTE
Presupunere infirmata de restul Bibliei...

Ia Biblia cap-coada şi spune-mi cite carti isi prezinta autorul ? Ai sa vezi ca nu toate.

QUOTE
Concluzie: daca aduni Sapte Presupuneri, suma lor este tot Zero, deoarece 0+0+0+...+0=Zero...

Nu ti-am adus presupuneri, ci au fost dovezi, schimbam operatia: cred ca sint 'n' dovezi.


QUOTE
Deci, citeva directii sunt trasate mai sus, nu trebuie decit sa le pui cap la coada...

Care directii ? user posted image
Mai intii reda aceste directii intr-un mod mai simplu si apoi o sa le punem si noi cap-coada.


Pt. cel ce cauta pe Dumnezeu si cerceteaza in profunzime Scripturile, nu va ramine nimic ascuns. Asadar, e nevoie de o singura actiune: cercetare. Pavel a spus la un moment dat ca tot ce este scris in Scripturi, a fost scris pentru noi, astfel incit sa avem speranta si credinta. Si nu stiu daca speranta sau credinta ti-o poti cladi pe ceva 'tainic'.

Cit priveste cele doua Legi, exista o diferenta... oricum cea Veche este inlocuita de Legea Iubirii... dar a existat evident un scop pentru care Legea Mozaica a fost data, cum Pavel spune, ea a fost 'tutorele' care a dus la Cristos.
Voi reveni cu mai multe detalii... dar se pare ca iar ne dam off-topic...

Acest topic a fost editat de Noa: 23 May 2006, 11:45 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 23 May 2006, 11:07 AM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Biblia este o carte vie si foarte interesanta eu cred ca e de inspiratie divina! Unul din marele secrete pe care ni-l sugereaza biblia ar fi ca:
Biblia ne dezvaluie ca inaintea noastra au mai existat inca 3 civilizatii: 1. prina civilizatie : omul creat de Dumnezeu dupa asemanarea Lui! (se spune ca era vorba de fiinte unisex) care a fost adormit (primul sfirsit al unei civilizatii). 2. Civilizatia dinainte de cadere (Adam si Eva). 3.Civilizatia din momentul cind omul a inceput sa cunoasca. Civilizatie care a ajuns la o mare dezvoltare ( cred ca e vorba de Atlanti) si care a sfirsit prin potopul lui Noe!
Teoria mea formata din citirea Bibliei si a interpretarilor ei de unii oameni de stiinta sau clarvazatori.

Acest topic a fost editat de flori: 23 May 2006, 11:15 AM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 23 May 2006, 04:17 PM
Mesaj #77


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



@Flori
QUOTE
Biblia ne dezvaluie ca inaintea noastra au mai existat inca 3 civilizatii


Flori,
M-ar interesa cum ai ajuns la concluzia de mai sus ? Poate ne dai si ceva dovezi, nu stiintifice, ca alea se pot demonstra usor si sint destule surse de unde le putem afla rolleyes.gif
Thx smile.gif

Acest topic a fost editat de Noa: 23 May 2006, 04:18 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 23 May 2006, 06:03 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Noua sint multe teorii dar e greu sa le insir pe toate acum si de altfel nici nu mai stiu din ce surse (carti, internet, discutii, etc).
Dar ultima pe care am citit-o si mi-a intarit convingerea asta a fost :
"STIINTA PIERDUTA A LUI ZALMOXIS
sau STEAUA TETRAHEDRONICA, OCTOGONUL SI CULTURA
CARPATO - DANUBIANA"
de Cristina Nicoleta Sprinceana
e foarte interesanta si merita citita!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 23 May 2006, 09:30 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@flori :
QUOTE
Biblia ne dezvaluie ca inaintea noastra au mai existat inca 3 civilizatii

Si eu care stiam doar de una inaintea alei noastre - cea antediluviana. smile.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 24 May 2006, 08:15 AM
Mesaj #80


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Multimim Flori pentru bibliografie smile.gif

Din cite stiu si eu si din cite spune si Bolt, a existat doar o singura civilizatie inaintea noastra - cea antediluviana. Dar inainte de Adam si Eva unsure.gif , Biblia nu spune nimic, ca ar mai fi existat vreo alta civilizatie. Stiinta, da, ar putea aduce dovezi in aceasta privinta, dar istoria umana relatata in Biblie, incepe cu Adam si Eva.

Acest topic a fost editat de 1,618033: 25 May 2006, 09:02 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 24 May 2006, 10:32 AM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Da, dar daca ne gindim bine si logic Biblia spune ca Dumnezeu l-a creat pe Adam dupa chipul si asemanarea Lui, cine stie cit timp a trecut pina cind acel Adam care era o fiinta unisex a fost adormit pentru a fi separat in doua fiinte (putem presupune ca nu era o singura persoana daca socotim ca unul este totul si totul este unul ) deci am putea sa consideram ca acest Adam a fost o civilizatie. Apoi a doua civilizatie ar fi putut fi aceea formata din Adam si Eva care traiau in Paradis pina la cadere, si api a treia civilizatie ar putea fi pina la potopul lui Noe..desigur este doar o teorie dar la urma urmei ce stim noi? Oricit de mult am sti, tot nu stim nimic! In fond sint multe teorii celebre care nu se pot demonstra si vor fi date toate peste cap intr-o buna zi...numai Dumnezeu stie Adevarul!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 26 May 2006, 04:57 AM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Dar inainte de Adam si Eva  , Biblia nu spune nimic, ca ar mai fi existat vreo alta civilizatie


"civilizatie" are sens numai prin prisma omului, altfel este simplu, "creatie". Deci cum poti avea "civilizatie" inainte de Adam, cind nu era Om care sa produca civilizatia?

Civilizatia a inceput cu Adam dupa custarea din pom, si a incepout cu... moda! pentru ca D-zeu, de mila lor, le-a facut haine din piele... Civilizatia a inceput cu Adam cazind pe Pamint... si se va termina cu Adam ridicindu-se de pa Pamint... Apocalipsa...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 26 May 2006, 08:13 AM
Mesaj #83


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Edinide,
Aia a fost o contra sau... ?!!
Daca da, nu stiu de ce ma contrezi, pentru ca acelasi lucru am dat ei eu de inteles.
Creatie, da, se poate spune, caci inainte de Om, Dumnezeu a creat toate celelalte lucruri, dar asa cum am mentionat, istoria umana (luata din prisma Bibliei), apare o data cu crearea omului (Adam).


Flori,
Poate ne aduci ceva argumente cu prvire la prima civilizatie: unisex unsure.gif . De aici sa inteleg, ca inainte sa il creeze pe Adam, Dumnezeu s-a tot 'jucat' cu lutul pina i-a reusit ceva 'bun' (Adam)... Biblia spune ca dupa fiecare act de creare, Dumnezeu vazuse ca era bun...
rolleyes.gif


LATER EDIT:
Cred ca incep sa inteleg ce vrei sa spui tongue.gif
cind spui prima civilizatie, te referi la faptul ca mai intii Dumnezeu l-a creat pe Adam, asadar Adam a fost singur o perioada, desi nu as putea-o numi civilizatie, acest termen se aplica in cadrul unei societati, o comunitate, ea reprezinta un nivel de dezvoltare al acelei comunitati din mai multe aspecte.



Acest topic a fost editat de Noa: 26 May 2006, 10:13 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 26 May 2006, 11:31 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Nu pot sa spun nimic sigur in legatura cu prima "civilizatie " care presupun ca era Adam pentru ca nici Biblia nu ne spune mai mult decit ca era dupa chipul si asemanarea Domnului, era un tot, Eva fiind in el... dar daca vorbim despre civilizatia noastra ca despre un tot unitar, Om, de ce nu am putea presupune ca si Adam au fost mai multi? Eu pot numai sa-mi imaginez, este pura fantezie si nimeni nu cred ca ar putea spune ceva sigur in privinta asta!
Oricum stim ca Dumnezeu L-a creat pe Adam din Iubire El avea Aceasta Iubire in Sine si Voia sa o daruiasca Asa l-a creat pe Adam dupa chipul si asemanarea Lui pentru a-si darui Iubirea si tot din iubire si intelegere i-a creat-o lui Adam pe Eva pentru ca a vazut ca si Adam avea nevoie sa-si daruiasca iubirea unei fiinte din afara lui, se poate sa fi fost o singura fiinta acest Adam dar se poate sa fi fost mai multe fiinte de acelasi semn(+-). Dumnezeu L-a creat pe Adam perfect dar ceva s-a intimplat, daca pina la urma S-a hotarit sa o creeze si pe eva din Trupul lui deci sa-l desparta pe Adam in doua semne... hh.gif


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 26 May 2006, 02:53 PM
Mesaj #85


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Intr-un fel, ai dreptate Flori. Biblia nu ne spune prea multe in aceasta prvinta.
Noi nu putem decit sa presupunem sau sa acceptam argumentele stiintifice care completeaza unele raspunsuri acolo unde Biblia lasa loc.

smile.gif

Si, pentru ca sintem la capitolul Apocalisa, mi-a atras atentia un verset
Apocalipsa 16:16: „Duhurile cele rele i-au strîns în locul care pe evreieşte se cheamă Armaghedon

Ce reprezinta acest Armaghedon ?
– un loc, o stare sau ce ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 26 May 2006, 03:14 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



rofl.gif Hai ca mi-a venit o idee...Strada pe care stau eu in Israel se numeste Ghideon...si in spatele ei este un loc viran unde cica ar fi un depozit de arme! thumb_yello.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif hh.gif Alta informatie nu stiu ce sa spun ma mai documentez...


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 26 May 2006, 03:29 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (flori @ 26 May 2006, 05:14 PM)
rofl.gif Hai ca mi-a venit o idee...Strada pe care stau eu in Israel se numeste Ghideon...si in spatele ei este un loc viran unde cica ar fi un depozit de arme! thumb_yello.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif hh.gif Alta informatie nu stiu ce sa spun ma mai documentez...

Dar ce inseamna in ebraica "Armaghedon" ?


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 26 May 2006, 03:35 PM
Mesaj #88


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



In ebraica Armaghedon inseamna 'muntele Meghido'. Dar interesant ca nu prea arata a munte tongue.gif . In fine, ideea e ca acel loc are o semnificatie aparte pentru poporul evreu. Acolo s-au dat multe batalii... pe care le-au si cistigat de altfel. era un bun punct strategic de lupta. De aceea si in Apocalipsa este pus in legatura cu un razboi - Razboiul Zilei Celei Mari a Dumnezeului cel Atotputernic.

Citeva date interesante despre Meghido. Exista si citeva harti, una in 3D
http://www.tau.ac.il/humanities/archaeolog...iddo/index.html

Acest topic a fost editat de Noa: 26 May 2006, 03:56 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 29 May 2006, 08:18 PM
Mesaj #89


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (flori @ 24 May 2006, 11:32 AM)
Da, dar daca ne gindim bine si logic Biblia spune ca Dumnezeu l-a creat pe Adam dupa chipul si asemanarea Lui,


... gresit ... in Biblie scrie " Sa-l facem pe om dupa chipul si asemanarea NOASTRA ..."


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 29 May 2006, 08:25 PM
Mesaj #90


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (Noa @ 26 May 2006, 04:35 PM)
Acolo s-au dat multe batalii... pe care le-au si cistigat de altfel. era un bun punct strategic de lupta.


... ca de exemplu ?...


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 31 May 2006, 08:53 AM
Mesaj #91


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Sa clarific un pic situatia:

Dupa cum s-a vazut si pe linkul dat mai sus, nu exista un munte literal Meghido, desi Armaghedon se traduce astfel; ci numai o ridicatura de pamint inalta de vreo 21 m, cimpia Esdrelon, sub care se afla ruinele anticului oras Meghido.

Numele Armaghedon este foarte potrivit datorita rolului istoric pe care l-a jucat Meghido; cimpia din fata sa a fost teatrul unor razboaie decisive (care a dus atit la victoria cit si la pierderea unor batalii a evreilor din acele timpuri). De exemplu acolo, Dumnezeu a provocat infringerea totala a lui Sisera, comandantul armatei canaanite, de catre judecatorul Barac (Jud. 5:19,20; 4:12:24), regele Iosia al Iuda a fost infrint de catre faraonul Neco etc.

Tutmes III a afirmat faptul ca: 'a cuceri Meghido inseamna a cuceri o mie de orase'.


ERATA:
Armaghedon inseamna literalmente 'muntele Meghido-ului', nu muntele Meghido cum am spus initial.

Acest topic a fost editat de Noa: 31 May 2006, 10:34 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 31 May 2006, 08:10 PM
Mesaj #92


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (Noa @ 31 May 2006, 09:53 AM)
Sa clarific un pic situatia:


Numele Armaghedon este foarte potrivit datorita rolului istoric pe care l-a jucat Meghido; cimpia din fata sa a fost teatrul unor razboaie decisive (care a dus atit la victoria cit si la pierderea unor batalii a evreilor din acele timpuri). De exemplu acolo, Dumnezeu a provocat infringerea totala a lui Sisera, comandantul armatei canaanite, de catre judecatorul Barac (Jud. 5:19,20; 4:12:24), regele Iosia al Iuda a fost infrint de catre faraonul Neco etc.

Tutmes III a afirmat faptul ca: 'a cuceri Meghido inseamna a cuceri o mie de orase'.


ERATA:
Armaghedon inseamna literalmente 'muntele Meghido-ului', nu muntele Meghido cum am spus initial.


... putin mai inainte ai spus " pe care le-au si cistigat de altfel" ... acum spui " care a dus atit la victoria cit si la pierderea unor batalii a evreilor din acele timpuri." ... hotareste-te ...

... a, "Dumnezeu a provocat infringerea" ... din cate stiu, la evrei nu se numea Dumnezeu ci IAHVE ! ... poti cumva sa spui/mentionezi dovezi istorice care atesta acele batalii si, mai ales, respectivele personaje ? ... o fi ceva si in afara de ... Biblie ...


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 1 Jun 2006, 08:48 AM
Mesaj #93


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Zamolxe draga,
Din moment ce am revenit cu o clarificare inseamna ca am recunoscut ca am strecurat o informatie gresita... (fara sa vreau, pt ca nu m-am documentat indeajuns). rolleyes.gif

Uite un link unde poti citi despre bataliile care s-au dat la Meghido http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Megiddo
Iar alaturat poti citi despre istoria acestui oras http://www.tau.ac.il/humanities/archaeolog...do/history.html


QUOTE
"Dumnezeu a provocat infringerea" ... din cate stiu, la evrei nu se numea Dumnezeu ci IAHVE ! ... poti cumva sa spui/mentionezi dovezi istorice care atesta acele batalii si, mai ales, respectivele personaje ? ... o fi ceva si in afara de ... Biblie ...


Pai vezi linkurile mai sus mentionate, acolo se arata si dovezi laice, nu numai biblice.
Da, numele lui Dumnezeu este IAHVE si are o semnificatie aparte--- „Eu sint cel ce sint” sau „El face sa devina”. Asadar, pentru a-si ocroti poporul si a-si duce la indeplinire scopurile, numele lui o poate dovedi. smile.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
sermold
mesaj 3 Jun 2006, 04:00 PM
Mesaj #94


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 29 March 06
Forumist Nr.: 8.043



Traducerea integrala (fara copyright !) a romanului lui Dan Brown „Codul lui Da Vinci“ se gaseste la adresa: http://www.agonia.ro/index.php/prose/142939/index.html. Download legal si gratuit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 15 Aug 2006, 10:16 AM
Mesaj #95


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Cam pustiu pe aici !!! tongue.gif

Deschid io un subiect de discutie ce tine de cartea Revelatia, asta pt ca tema principala a topicului este aceasta carte.
Subiectul se refera la versetele din Rev 20:11,12 ---->„Apoi am văzut un scaun de domnie mare şi alb, şi pe Celce şedea pe el. Pămîntul şi cerul au fugit dinaintea Lui, şi nu s'a mai găsit loc pentru ele.Şi am văzut pe morţi, mari şi mici, stînd în picioare înaintea scaunului de domnie. Nişte cărţi au fost deschise. Şi a fost deschisă o altă carte, care este cartea vieţii. Şi morţii au fost judecaţi după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărţile acelea.”

Aceste versete se refera la Ziua Judecatii.

Cum va imaginati voi aceasta zi ?
Multi si-o imagineaza ca pe o zi cind toate sufletele vor trece prin fata tronului lui Dumnezeu pentru a-si primi sentinta, in functie de faptele savirsite.

Sint mai multe intrebari care vizeaza acest subiect, si a caror raspunsuri le ofera cartea Revelatia.

Cine este judecatorul prezentat in versetele de mai sus ?
Cind incepe Ziua judecatii ?
Cit timp dureaza ea ?
Dupa ce criterii se va face judecata ?

Asadar cine se incumeta ? rolleyes.gif

Voi aprecia fiecare raspuns... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 15 Aug 2006, 12:02 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Noa @ 15 Aug 2006, 12:16 PM)
Cum va imaginati voi aceasta zi ?

Cine este judecatorul prezentat in versetele de mai sus ?
Cind incepe Ziua judecatii ?
Cit timp dureaza ea ?
Dupa ce criterii se va face judecata ?

Asadar cine se incumeta ? rolleyes.gif

Voi aprecia fiecare raspuns... smile.gif

Sincer, nu vreau sa imi imaginez acea zi. Insa trebuie sa o avem in mine IN FIECARE ZI din viata aceasta.

Iisus Hristos "si toata judecata a fost data Fiului"
"Nimeni nu stie cand va veni acea zi, nici ingerii din cer, nici macar Fiul, ci Tatal"
O zi. De aceea i se spune si Ziua Judecatii.
Criteriile ? Citeste Scriptura.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 16 Aug 2006, 08:35 AM
Mesaj #97


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Multumesc Abureala pt raspunsurile tale.

QUOTE
Criteriile ? Citeste Scriptura.


Ma voi referi un pic la criteriile dupa care se va face judecata.
La un moment lui Ioan i se arata in viziune ca „au fost deschise niste suluri”, ia „mortii au fost judecati dupa lucrurile scrise in suluri, potrivit faptelor lor”. Interesant !! La ce sa se refere oare aceste suluri ?, cumva la faptele din trecut ? Hmmm unsure.gif , atunci cum ramine cu versetul din Romani 6:7---->„Cel ce a murit a fost absolvit de pacatul sau” ?


QUOTE
"Nimeni nu stie cand va veni acea zi, nici ingerii din cer, nici macar Fiul, ci Tatal"

Sa nu confundam Ziua Domnului cu Ziua Judecatii tongue.gif


Acest topic a fost editat de Noa: 16 Aug 2006, 08:53 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 16 Aug 2006, 10:19 AM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Noa @ 16 Aug 2006, 10:35 AM)
atunci cum ramine cu versetul din Romani 6:7---->„Cel ce a murit a fost absolvit de pacatul sau” ?


QUOTE
"Nimeni nu stie cand va veni acea zi, nici ingerii din cer, nici macar Fiul, ci Tatal"

Sa nu confundam Ziua Domnului cu Ziua Judecatii tongue.gif

Moartea nu te absolva de nici un pacat. Doar iertarea Lui Dumnezeu. Vei fi judecata dupa Lege . Iar Legea este "ceea ce vrei sa iti faca tie oamenii , asemenea sa le faci lor". Adica sa faci bine oamenilor, si nu rau. Fiindca asta iti doresti si tu. Ca oamenii sa iti faca bine.

Ziua Judecatii se mai numeste si Ziua Maniei Domnului :

QUOTE

Acum ne pune Sfânta noastră Biserică în fată Judecata de apoi si a doua venire a Domnului Hristos. În legătură cu a doua venire a Domnului Hristos se pune o întrebare: Când va fi a doua venire?
Pentru că noi mărturisim în Crez că Domnul Hristos "iarăsi va să vină cu mărire, să judece viii si mortii, a Cărui împărătie nu va avea sfârsit". Când va fi aceasta? Răspunsul este clar: Nu se stie! Domnul Hristos Însusi a spus că „de ziua si de ceasul acela nimeni nu stie, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl" (Mat. 24, 36).


Ziua Domnului este Duminica, sau ziua de odihna.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 16 Aug 2006, 10:28 AM
Mesaj #99


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



@Abureala
QUOTE
Vei fi judecata dupa Lege

Funny spus ! laugh.gif



QUOTE
Ziua Domnului este Duminica, sau ziua de odihna.


Exista doua posibilitati de interpretare referitoare la Ziua Domnului:
– o zi obişnuita, asa cum ai mentionat si tu
– timpul apocaliptic al campaniei regale a lui Isus care include venirea, inspectia bisericii, salvarea, etc. Revelatia 1:10 spune: „În ziua Domnului eram în spirit”. Am putea spune ca Ioan a fost dus prin spirit pina in perioada escatologica numita Ziua Domnului.
Pt mai multe detalii te rog vezi linkul urmator: http://www.exegeza.com/4d-Ce%20este%20ziua%20Domnului.htm


LATER EDIT:

Abureala, rolleyes.gif
Desi Biblia nu e clara in acesti termeni, folosindu-i mereu cu sensuri diferite sau citeodata cu sensuri care se suprapun, asa cum e cazul nostru,
Ziua Judecatii pe care eu am adus-o in discutie si, mentionata in Rev. 20:11,12 se refera la acea zi (atentie insa, care urmeaza Zilei Miniei lui Dumnezeu si care dureaza 1000 de ani - sa nu uitam ca pentru D-zeu o zi 'e ca o mie de ani' pt noi) in care neamurile si cei inviati sint judecati pe baza faptelor lor din timpul Zilei Judecatii (lucru ce are legatura cu sulurile deschise, cei morti fiind judecati 'dupa lucrurile scrise in suluri' ). De aici reiese clar ca judecata nu se va face pe baza faptelor din trecut pt ca asa cum am vazut si din Rom 6:7, prin moarte oamenii au fost absolviti de pacate.

Inca un lucru interesant este ca, Isus va judeca 'viii si mortii' (2 Tim.4:1). Viii, fiind neamurile care vor fi supravietuit unei alte Zile a Judecatii (cea de care ai amintit tu si care se suprapune cu Ziua Miniei lui Dumnezeu, caci atunci vor fi judecati si executati cei care il resping pe revenitul Isus. (Rev. 7:9-17). Iar despre aceast zi, cum si tu ai mentionat, nimeni nu stie 'ceasul' cind va veni. Tot ce stim de fapt, asa cum si Isus a spus, este ca acea zi va veni 'ca un hot'. Asadar, ceea ce trebuie sa facem este sa veghem pt a fi gasiti drepti. (Matei 24:42,44; 1Tes. 5:4,6) smile.gif



Acest topic a fost editat de Noa: 17 Aug 2006, 06:56 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 17 Aug 2006, 11:20 AM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Noa @ 16 Aug 2006, 12:28 PM)
Exista doua posibilitati de interpretare referitoare la Ziua Domnului:
– o zi obişnuita, asa cum ai mentionat si tu
– timpul apocaliptic al campaniei regale a lui Isus care include venirea, inspectia bisericii, salvarea, etc. Revelatia 1:10 spune: „În ziua Domnului eram în spirit”. Am putea spune ca Ioan a fost dus prin spirit pina in perioada escatologica numita Ziua Domnului.
Pt mai multe detalii te rog vezi linkul urmator: http://www.exegeza.com/4d-Ce%20este%20ziua%20Domnului.htm


De aici reiese clar ca judecata nu se va face pe baza faptelor din trecut pt ca asa cum am vazut si din Rom 6:7, prin moarte oamenii au fost absolviti de pacate.


Am fost in duh in zi de duminica si am auzit, in urma mea, glas mare de trambita,
sursa
apocalipsa

Se spune ca sa cinstesti duminica, fiindca duminica va fi judecata lumea.

A fost in duh este exprimarea cand Duhul Lui Dumnezeu coboara in tine. Coborand in tine te invaluie, deci este in duh, in mijlocul Lui.


QUOTE

Si am vazut pe morti, pe cei mari si pe cei mici, stand inaintea tronului si cartile au fost deschise; si o alta carte a fost deschisa, care este cartea vietii; si mortii au fost judecati din cele scrise in carti, potrivit cu faptele lor.


"si mortii au fost judecati din cele scrise in carti, potrivit cu faptele lor.". Ce fapte, caci Ecleziastul spune ca pe lumea celalalta nu mai este nici lucrare, nici munca? Deci sunt faptele din timpul vietii. pentru lucrarea manturirii Dumnezeu ti-a dat ca termen de executie o viata. Moartea nu absolva de vina pe nimeni. Moarte nu inseamna iertarea pacatelor in nici un caz.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 17 Aug 2006, 11:58 AM
Mesaj #101


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



QUOTE
"si mortii au fost judecati din cele scrise in carti, potrivit cu faptele lor.". Ce fapte, caci Ecleziastul spune ca pe lumea celalalta nu mai este nici lucrare, nici munca?


Perfect de acord ! Dupa moarte nu mai este nicio lucrare. smile.gif

QUOTE
Deci sunt faptele din timpul vietii.

De ce sa contrazicem insasi Biblia, care spune clar ca 'plata pacatului este moartea'?. Apai daca vor invia tot cu pacatele in circa, e cam naspa tongue.gif
Sa detaliem un pic:
Sa avem in vedere si versetele din Ioan 5:28,29 unde se spune ca unii (cei care au facut lururi bune) vor fi inviati la o inviere a vietii, iar cei ce au facut fapte rele la o inviere a judecatii. Judecata se va face in mod invividual dupa cum am observat, conform cu faptele fiecaruia.
Dar,
Ti se pare rational ca cei ce au practicat raul sa fie inviati doar pentru a fi distrusi din nou (fara a li se mai acorda o sansa de rederesare) ? Nu ti se pare un pic o contradictie cu Romani 6:7,23 ?


Asadar,
ramine deschisa intrebarea: Ce reprezinta 'cartile' (sulurile) care au fost deschise si dupa care mortii vor fi judecati ? smile.gif

Acest topic a fost editat de Noa: 17 Aug 2006, 11:59 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 17 Aug 2006, 12:07 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Noa @ 17 Aug 2006, 01:58 PM)
Sa avem in vedere si versetele din Ioan 5:28,29 unde se spune ca unii (cei care au facut lururi bune) vor fi inviati la o inviere a vietii, iar cei ce au facut fapte rele la o inviere a judecatii. Judecata se va face in mod invividual dupa cum am observat, conform cu faptele fiecaruia.

Dar,
Ti se pare rational ca cei ce au practicat raul sa fie inviati doar pentru a fi distrusi din nou (fara a li se mai acorda o sansa de rederesare) ? Nu ti se pare un pic o contradictie cu Romani 6:7,23 ?


Asadar,
ramine deschisa intrebarea: Ce reprezinta 'cartile' (sulurile) care au fost deschise si dupa care mortii vor fi judecati ?  smile.gif

QUOTE

6. Cunoscand aceasta, ca omul nostru cel vechi a fost rastignit impreuna cu El, ca sa se nimiceasca trupul pacatului, pentru a nu mai fi robi ai pacatului. 
7. Caci Cel care a murit a fost curatit de pacat. 
8. Iar daca am murit impreuna cu Hristos, credem ca vom si vietui impreuna cu El,


Romani 6:7,23 ?

Noa, se refera la moartea pentru pacat , nu moartea fizica. Caci daca ai murit pentru pacat, ai murit intru Hristos si cu El infratindu-ti viata, unindu-o, cum spun calugarii, ai omorat pacatul. Si nu vei mai fi rob la pacatului.

Acele suluri sunt pomenite si de Hristos. "Bucurati-va nu ca demonii va asculta, ca vindecati boli si faceti minuni , ci bucurati-va ca numele vostru a fost scris in cartea vietii", cand se adreseaza apostolilor. Cartea vietii este cea in care sunt trecuti cei care merg in rai. La inviere nimeni nu va distrus, ci va merge fiecare de-a dreapta sau de-a stanga Domnului. Dupa faptele care le-a facut in viata.

Acest topic a fost editat de abureala: 17 Aug 2006, 12:08 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 03:13 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman