HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Imparatia Cerurilor, in cer sau pe pamant???
Kyklos
mesaj 7 May 2006, 07:24 PM
Mesaj #71


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Acest studiu e fezabil , exista alta sursa in afar de biblie pentru a studia aceasta imparatie unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 7 May 2006, 09:44 PM
Mesaj #72


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



QUOTE (Bolt @ 7 May 2006, 06:37 PM)


@roua :
QUOTE
multumesc...am sa trec la studiu

Ma indoiesc ca acum ar fi o idee buna.

Cand ar fi buna ideea atunci? si de ce nu acum....?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 8 May 2006, 02:21 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@zamolxe

QUOTE
QUOTE
Pomul Binelui si Raului n-a fost pus acolo pentru ispitirea lui Adam, Pomul este piatra de capatii a Creatiei, pe acesta se bazeaza intreaga Creatie, este acolo pentru ca Creatia a fost facuta inainte de Adam. Pomul a fost acolo pentru ca acolo era locul lui, si este inca, si va fi acolo in toti vecii. Adam doar, si apoi tu si eu, si noi toti, trebuia sa nu-l fi gustat.

... si atunci cum ar fi putut omul, creatia Domnului, sa evolueze daca nu ar fi cunoscut (faimoasa si mult pomenita) dualitate Bine-Rau ? ... sau, poate, omul nu TREBUIA (NU ERA NECESAR) sa evolueze... ca atare astazi, nu am fi putut discuta despre acest subiect...


Greseala... de intelegere... din neintelegere...

Decizia Omului de a gusta din Pomul Cunoasterii nu este Evolutie Umana ci este Involutie Spirituala. Omul nu a evoluat prin Cunoasterea Dualitatii ci a cazut pe Pamint unde a ajuns un Mamifer Terestru. Problema nu se pune ca Omul nu TREBUIA sa evolueze, cum spui tu, ci ca Omul nu TREBUIA sa involueze...

QUOTE
ca atare astazi, nu am fi putut discuta despre acest subiect...


Iar te inseli, deoarece nu-ti este clara semnificatia Gustarii Pomului. Omul nu ar fi discutat acest subiect in absenta Pacatului deoarece Caderea nu ar fi avut loc, dar Cunoasterea in sine ar fi fost infinit mai inalta si mai adinca, Cunoastere care poate ajunge din nou ceea ce a fost odata...

QUOTE
...Imparatia Cerurilor nu se refera cumva, in termeni ceva mai exacti, la o ordine fireasca, bazata pe legi imuabile, universale, care ar fi de dorit (?) sa fie si pe Pamant ?


Nu, acesta este Iudaism, este cadere in Spiritualitatea Crestina inapoi la Moralitatea Mozaica. Evreilor li s-a promis, de catre Dumnezeul lui Avram, o Imparatie Lumeasca, si ei isi urmeaza calea lor. Apoi, a venit Fiul Tatalui, ca sa-i intoarca din calea lor gresita, si stii ce au facut cu El... si cu altii inaintea Lui...

Raspunsul l-a dat Isus, deci care este de fapt disputa? Vorbind cu Pilat, din putinul pe care l-a rostit, Isus spune "Imparatia Mea nu este din Lumea aceasta"

Evreii asteapta inca, si actioneaza ca atare, catre o Impratie Lumeasca care de fapt nu va veni niciodata...

QUOTE
QUOTE
"Lipsa Credintei este un Cerc Vicios: nu crezi pentru ca nu ai Credinta, si nu ai Credinta pemtru ca nu crezi. Ti-am spus mai sus ca te pierzi in detalii nesemnificative, scapind astfel esenta."

... care este esenta ? (dar te rog, in termeni exacti, nu religiosi)...


Detaliile nesemnificative sunt ceea ce unul si altul scrie si publica, pro si contra, disputat sau nedisputat, adica Lumesc. Daca cauti sa intelegi Lumea, ca sa ajungi la Credinta, te pierzi. Cautarea nu trebuie sa fie Exterioara, unde te asteapta Pierzania, ci trebuie sa fie Interioara, unde te asteapta Libertatea.

Lipsa Credintei te face sa privesti in Exterior. Cresterea in Credinta te face sa privesti in Interior. Raspunsul era in motto-ul meu de mai jos...

QUOTE
Domnul, parca asa spune in Biblie, si-a iubit creatia... si atunci de ce o lasa sa se/sa fie chinuie (ita) ?


Raspunsul este tot in Biblie: "Blestemat este acum Pamintul din cauza ta" Omul a calcat Porunca Divina si a ajuns Blestemul Creatiei. D-zeu a facut o Lume Buna, Omul a transforamt-o intr-o Lume Rea.

D-zeu lasa Creatia chinuita din Drgaoste fatza de Om, ca sa piarda de tot ce cel ce l-a iubit. Din Iubire, daca cel iubit cade, nu-l lasi fara o mina intinsa... problema care se pune este pina cind astepti cu mina intinsa? Raspunsul il da Ioan in Apocalipsa. L-a implinirea Vremii Apocaliptice, nu numai Omul, ci si Creatia va fi renascuta, inapoi la Slava D-zeiasca ca avut-o la inceput: [Tomas] "Unde Inceputul este, acolo este si Sfirsitul"

QUOTE
... apropo de Biblie ... nu inteleg de ce e de referinta pt. crestini daca e cartea evreilor ...


Biblia nu este Cartea de referinta a Crestinilor, ci este Evanghelia Luminii, este Legea Iubirii. Acum, intre Crestini, exista Secte Neo-Iudaice, cum este Ortodoxismul de exemplu, care se apleaca supra Legii Vechi mai mult decit asupra Legii Noi. Aceasta face pe Musulmani sa-i vada pe Iudei-Crestini ca pe un dusman comun.

Pe de alta parte, Biblia nu este o Carte Evreiasca cu totul. Biblia este o Colectie Eterogenea de scrieri filozofice, religioase, prefetice si culturale diverse, pe care Evreii le-au cules din peregrinarile lor. Daca citesti, Psalmii, nu au nimic de a face cu Cultura Ebraica, ci sunt de factura Platonica. Daca citesti Cintarea Cintarilor, este un fel de Miorita si un fel de Foaie Verde ajunsa pe meleagurile Palestiniene, ceea ce este perfect explicabil istoric si cultural, Palestina fiind un Centru Arian de cultura cu mii de ani inainte de sosirea Evreilor in Palestina. Numele zonei in sine, vine de la Tribul Arian numit "Palastu", la care Evreii se refera ca Filisteni, prezenti acolo inaintea Evreilor. Daca citesti Eclesiastul, esti mai aproape de un Bocet Rominesc, decit de cultura Ebraica, etc. Unul din profetii la care Isus se refera in mod special, este "Iona", numele "Iona" fiind genericul Ebraic pentru "Ionianul", adica cel din "Neamul regelui Ion" din vechime, asa cum "Het" este un generic pentru "Hititul", un alt Regat Arian din Asia Mica de la malul Marii Negre, etc.

Cultura Bibliei, pastrata de Evrei, merge din Egipt, peste Palestina, pina in Babilon, si reflecta toate aceste culturi si creatii antice stravechi, filozofice si religioase, in care factorul dominant a fost intotdeauna Cultura Ariana care s-a manifestat prin faimoasa Ionie antica, prin Babilonia Ariana culminata sub Darius Arianul, prin primul Imperiu Mondial al lui Alexandru al Macedoniei, prin Siria Seleucizilor, pina la milenarul Imperiu Roman. Prin urmare, Biblia Iudaica nu este o Carte Evreiasca decit in parte, desi contine si Istoria Evreilor si alte carti Evreiesti clare.

QUOTE
... undeva pe acest topic, cineva, parca Mutulica, spunea, cu citat din ... Biblie (?) de ce a aparut NT: ca sa intareasca VT ! ... ia vedeti (si recunoasteti), macar din curiozitate, CE contine VT...


NT poate fi vazut ca venind sa implineasca prorocirile din VT, prorociri despre Mesia, prorociri care sunt negate de Iudaism in totalitate, pina la nivelul la care Iudeii sustin azi ca Mesia nu este prorocit in VT decit prin abuzarea VT-ului, cauta detalii la Evreii pentru Iudaism, dar aceasta este o alta problema.

Relatia VT -> NT a fost mentionata pe alocuri si de Isus, dar a fost apoi exacerbata de catre Apostoli, care erau desprinsi din Iudaism, si mai ales de Pavel, care desi nu Apostol, Pavel a promovat Crestinsimul in rindul Evreilor pe ideea ce este o implinire a Iudaismului profetic, ca sa-i atraga de partea Crestinismului, nu ca pe o lepadare de Iudaism ci ca pe o implinire de Iudaism.

Oricum ai lua-o, nu poti nega VT din cauza profundelor carti filozofice si profetice, indiferent de originea lor Ebraica sau Ariana sau alta.

QUOTE
... n-ai credinta pt. ca nu crezi...Domnul (Entitatea Spirituala) care a creat VIATA (chiar de ce a creat-o?) nu cred ca vrea ca Omul, una din creatiile sale, sa-si bata joc de VIATA, dar permite ... oare de ce?


S-a raspuns mai sus...

Permisiunea pentru Abuzurile Umane asupra Creatiei si asupra lui insusi, nu sunt menite continuarii Caderii Omului ci sunt menite unei sanse de Ridicare Spirituala. D-zeu permite Omului sa-si continue Opera Distructiva si Degradatoare numai pentru o sansa de Trezire Spirituala, de renuntare la Pacat si de reintoarcere la Tatal.

Aceasta permisiune va avea un final, spune Ioan in Apocalipsa, el a vazut cum se va intimpla. In cele din urma D-zeu va lua la Sine ce este vrednic de luat, si nu va avea alta posibilitate decit sa scoata din existenta restul, pe care Ioan il numeste Moartea a Doua, sau Judecata Finala.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 May 2006, 02:21 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
edinide
mesaj 8 May 2006, 02:47 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@plutarh

QUOTE
QUOTE
Pe ce principii palpabile imi puteti spune ca exista imparatia cerurilor , rog tare mult ca acest mesaj sa nu fie sters . 

Interesanta intrebare ...insa ma tot intreb cum am putea raspunde la aceasta...si cat de obiectiv ar putea fi raspunsul...

Pentru tine exista aceasta Imparatie? Am observat ca tu te ghidezi exclusiv dupa cuvantul Bibliei, te-as ruga mult sa imi explici cum vede Biblia aceasta Imparatie? eu una nu am inteles, desigur nici nu am studiat in profunzime cum o faci tu! dar exista aceste principii palpabile de care amintea plutarh???


Raspunsul, care de fapt exista, n-o sa-l gasesti mergind al Liturghie... deoarece nimeni nu l-a gasit inca facind aceasta... deci se poate extrapola fara a gresi... Raspunsul se gaseste, in partea mica, in Carte, si in partea mare, in Sine. Pus in cuvinte, suna precum Luca a cules Folclorul Crestin: "Imparatia lui Dumnezeu nu vine in asa fel ca sa izbeasca privirile. 21. Nu se va zice: "Uite-o aici", sau: "Uite-o acolo!" Caci iata ca Imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul vostru."

QUOTE
p.s. pe de alta parte ma intreb: isi are vreun sens aceasta intrebare?


Are mai mult decit sens, raspunsul la aceasta intrebare este esenta Crestinismului Spiritual al lui Isus Cristos, trecind peste Crestinismul Dogmatic si Crestinismul Moral care nu sunt decit forme goale de continut, simple Evolutii Istorice ale unei Institutii Statale cu inclinatii religioase.

QUOTE
...insa ma tot intreb cum am putea raspunde la aceasta...si cat de obiectiv ar putea fi raspunsul...


La fel de Obiectiv precum Legea lui Arhimede... dar nu pe Plan Somatic, ci pe Plan Spiritual. Iar Raspunsul nu se gaseste in cuvinte, deja mult prea multe spuse pina acum, ci se gaseste in Cunoastere Spirituala proprie, experienta directa a Divinului, asa cum Omul a fost de la inceput, dinainte de Caderea Spirituala.

Pentru a ajunge la Cunoasterea Spirituala, Omul trebuie sa-si aduca sub control Simturile Somatice, care sunt facute spre Supravietuirea Corpului Somatic, si nu lasa loc la nici un fel de alta Cunoastere, avind in ele o Putere D-zeiasca spre o integrare completa si totala in Creatie. Aceasta se numeste Cunoastere de Sine, poruncita de Isus Cristos, prin care Omul despcopera ca poseda Simturi Spirituale prin care se poate relationa la Creator, cum a fost de la inceput.

Omul trebuie deci sa-si aduca sub stapinire Simturile Somatice toate, cum Isus o spune repetat, pentru ca prin iesirea din Robia Somatica la care este supus prin Cadere, sa dobindeasca Simturile Spirituale prin care poate Vedea, Auzi si Simti dinspre Creator si nu dinspre Creatie.

Cind ti-ai descoperit Sinele Spiritual, scapat din Robia Sinelui Somatic, atunci vei gasi Raspunsul la care nu ai acum nici un Raspuns, si va fi mai Obiectiv decit Legile Naturii...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 8 May 2006, 05:09 PM
Mesaj #75


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



QUOTE (edinide @ 8 May 2006, 03:47 AM)
Imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul vostru.




Nu vreau sa rastalmacesc cuvintele din biblie , ar fi o blasfemie in viziunea unora . Din cate am observat imparatia lui Domnul Zeu nu exista intr-un plan extraterestu sau pamantean , totul se raporteaza la fiinta umana , interesant .

Acest topic a fost editat de Plutarh: 8 May 2006, 05:10 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 8 May 2006, 05:19 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Plutarh @ 8 May 2006, 07:09 PM)
QUOTE (edinide @ 8 May 2006, 03:47 AM)
Imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul vostru.




Nu vreau sa rastalmacesc cuvintele din biblie , ar fi o blasfemie in viziunea unora . Din cate am observat imparatia lui Domnul Zeu nu exista intr-un plan extraterestu sau pamantean , totul se raporteaza la fiinta umana , interesant .

ai inteles tu ceva plutarh, dar adevarul spus pe jumatate are doar un nume...

think about it...


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 9 May 2006, 05:43 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@plutarh
QUOTE
Nu vreau sa rastalmacesc cuvintele din biblie , ar fi o blasfemie in viziunea unora . Din cate am observat imparatia lui Domnul Zeu nu exista intr-un plan extraterestu sau pamantean , totul se raporteaza la fiinta umana , interesant .


Nu pierde contextul, ca sa nu pierzi semnificatia... "Imparatia lui Dumnezeu nu vine in asa fel ca sa izbeasca privirile. 21. Nu se va zice: "Uite-o aici", sau: "Uite-o acolo!" Caci iata ca Imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul vostru." Cuvintele cheie sunt "vine", "aici" si "acolo" deci este vorba de cautare, si anume de locul unde trebuie cautat. Ca urmare, nu locul Imparatiei este in Sine, ci conform contextului, locul de cautare este in Sine. Altfel spus, la Imparatie nu se ajunge cautind in jur, ci cautind in interior..., pe care Isus a numit-o [Tomas] "cunoastere de Sine".

Prin urmare D-zeu exista nu intr-un Plan Extraterestru, care ar fi tot Spatial si Temporal, pur si simplu "altundeva", ci D-zeu exista intr-un Plan Extra-Material, Extra-Temporal si Extra-Spatial la care se ajunge prin Sinele Spiritual, singurul capabil a se raporta la ceva Ne-Material.

QUOTE
totul se raporteaza la fiinta umana


Adevarat!

Dar Fiinta Umana de care mentionezi nu este Omul Somatic, cel care se naste si apoi moare, limitat prin Simturile Somatice la perceptia Universului Material, ci este Omul Spiritual, de "dincolo" de Omul Material, care detine Simturile Spirituale prin care poate percepe Universul Spiritual.

Numai acea Fiinta Umana, si anume Omul Spiritual, pe care-l descoperi prin Sine, are potentialul de a se raporta la Sfera Spirituala.

Acest topic a fost editat de edinide: 9 May 2006, 05:45 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 9 May 2006, 10:00 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@ROUA :
QUOTE
Cand ar fi buna ideea atunci?

Idea buna e cea a studiului de care vorbeam.
QUOTE
si de ce nu acum....?

smile.gif Eh, aici multa lume nu intelege. Nu e deloc greu. Tine tot de studiul de care vorbeam. La D-zeu nu vii oricum sau oricand ci cand te cheama El. Crezi ca te cheama ? OK. Stii cum sa vii ? Aici e aici. smile.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 9 May 2006, 10:36 PM
Mesaj #79


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



QUOTE (Bolt @ 9 May 2006, 11:00 PM)
@ROUA :
QUOTE
Cand ar fi buna ideea atunci?

Idea buna e cea a studiului de care vorbeam.
QUOTE
si de ce nu acum....?

smile.gif Eh, aici multa lume nu intelege. Nu e deloc greu. Tine tot de studiul de care vorbeam. La D-zeu nu vii oricum sau oricand ci cand te cheama El. Crezi ca te cheama ? OK. Stii cum sa vii ? Aici e aici. smile.gif

smile.gif daca nu m-ar chema nu as mai fi aici...

Acest topic a fost editat de roua: 9 May 2006, 10:38 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 11 May 2006, 07:15 AM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Atunci e bine. smile.gif
Cauta-L plecand de la zero (renasterea de care-i vorbea lui Nicodim) si construind exclusiv pe Isus. Lasa-L pe El sa-ti spuna ce ai de crezut si facut. Cand ai dubii, intreaba-i si pe altii daca ei inteleg la fel. Isus Omul e modelul crestinului, prin urmare faci tot si doar ceea ce a facut si a crezut El.
Nu vei esua astfel. Succes. smile.gif

Acest topic a fost editat de Bolt: 11 May 2006, 07:16 AM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 12 May 2006, 11:07 AM
Mesaj #81


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



QUOTE (Bolt @ 11 May 2006, 08:15 AM)
Atunci e bine. smile.gif
Cauta-L plecand de la zero (renasterea de care-i vorbea lui Nicodim) si construind exclusiv pe Isus. Lasa-L pe El sa-ti spuna ce ai de crezut si facut. Cand ai dubii, intreaba-i si pe altii daca ei inteleg la fel. Isus Omul e modelul crestinului, prin urmare faci tot si doar ceea ce a facut si a crezut El.
Nu vei esua astfel. Succes. smile.gif

Sa fie! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 13 May 2006, 12:42 AM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (roua @ 27 Apr 2006, 12:57 AM)
Apropos nu stiu daca ati uramarit pe national geographic  in aceasta seara documentarul legat de apocalipsa...de fapt e super controversata si aceasta "carte"...e controversat pana si autorul caci nu se cunoaste exact cine a scris-o si apoi mesajul ei iarasi e unul misterios...simt uneori ca nu exista nimic veritabil...si ma intrebam ca o novice ce sunt intr'ale cautarilor spirituale ce mai e autentic Doamne daca nici macar evangheliile nu sunt scrise de cei carora le sunt atribuite??? nici nu stiu...ce mai e autentic ...si stau bine sa ma gandesc la cate evanghelii sau manuscrise in fine, cu realele invataturi ale lui Isus s-or fi pierdut "deliberat"...si cate si mai cate...toate aceste descoperiri ma debusoleaza cu toate ca evident national geographic e un post care in primul rand traieste si exista din bani si evident documentarele de senzatie sunt la ele "acasa" ...dar totusi cu ce minciuni traim noi oare????

- ma bucura cind vad o cautare sincera ca a ta roua. sorry.gif O sa-mi incep periplu in acest topic de la acest mesaj, nu de la primul, cu toate ca nu e on topic, cred ca merita punctat.

- de departe se vede ca la acest "national geografic" s-a instaurat o "tribuna" de manipulat opinia publica si demitizarea celor mai inalte idealuri si fiinte spirituale. Altfel spus, aici se duce o puternica contra-ofensiva impotriva spiritualitatii universale si in special, total neintimplator, impotriva lui Iisus. Tinta lor (celor care au ordonat acesta ofensiva satanica bine ascunsa) este de durata si are ca obiectiv inducerea starilor de confuzie si destabilizare in ceea ce priveste statutul SPIRITUAL al lui Iisus. "Descoperiri" si cercetari "stiintifice" ale unor (atentie, cercetatori evrei, cititi numele celor care fac acele cercetari si investigatii si afirmatii) asa zise "evanghelii" (Iuda, Magdalena, etc) urmarind sa demitizeze pe Fiul lui Dumnezeu transformindu-l pas cu pas intr-o fiinta banala, lumeasca, un om intre oameni, si el pe acolo ... cu sotie, cu copii, cu nevoi lumesti si limite etc.

- din pacate asistam la o ofensiva generalizata impotriva spiritualitatii la nivel planetar, una dintre ultimele de dinaintea inceperii evenimentelor apocalitice, fizic vorbind, caci subtil si mediatic aceasta a inceput demult. sad.gif

- neintimplator este "atacata" si cartea "Apocalipsa" pt. ca nu cumva oamenii sa vada chiar si partial, printre rinduri, evenimentele si personajele descrise in ea. O modesta interpretare a unor eventimente cuprinse acolo poti incerca sa gasesti aici.

- despre Imparatia Cerurilor voi vorbi in cele ce urmeaza. smile.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 13 May 2006, 04:19 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 13 May 2006, 12:53 AM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Clopotel @ 27 Apr 2006, 09:14 AM)
Draga Roua,
Nu zic ca e rau sa te uiti pe National Geografic, insa avand in vedere ce fel de doctori in teologie fac comentariile si interpretarile, si apoi ce interese exista pe plan mondial, acord acestor emisiuni cam intre 5 - 10 % adevar...
Cand ma uit la ele, ma uit doar ca sa vad pana unde poate merge manipularea, ca sa stiu la ce sa ma astept...
Tu faci cum vrei, dar nu cred ca e bine sa te indoiesti, la fiecare cuvant al unuia sau al altuia... Daca tu simti ca esti pe calea cea buna, atunci ramai neclintita in credinta...


Edinide
Sunt lucrari tiparite... Le-am indicat titlul si autorul la inceputul fiecareia... Eu nu am facut decat sa le scanez si sa le public aici in forma lor originala....

- perfect de acord cu tine. Numele acelor "doctori" si cercetatori si mai ales cuvintele special alese pt. a manipula spune mult celor care au urechi de auzit. Este o extraordinara punere in scena a unei manipulari mondiale prin intermediul acestui national geografic. Dupa ce am vazut citeva documentare, m-am convins ca daca vreau sa aflu ce urmaresc acesti "doctori" si cei care au dat ordin sa se faca asta, sa urmaresc cu mare atentie si sa deduc, intuiesc si inteleg EXACT care sint pasii lor si unde si cum vor sa loveasca. Indirect se dau de gol, dar ei stiu ca e ultima lor sansa si ca urmeaza "batalia finala", ca tot vorbim de Apocalipsa. Ei stiu ca multi (dintre noi oamenii) vor intui si vor intelege ce fac ei cu aceste "documentare" dar merg la risc, pt. ca totusi vor putea minti si pacali/manipula restul de citeva miliarde de "orbi" si "surzi". sad.gif

- chiar recomand studierea nat geo pt. ca sa vedeti pina unde au ajuns cu minciuna si manipularea. thumb_yello.gif Este locul unde "aceia" se dau de gol cel mai bine. cool.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 13 May 2006, 04:22 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 13 May 2006, 01:00 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Clopotel @ 28 Apr 2006, 12:20 AM)
Aceasta intrebare mi-am pus-o si eu mai demult, si cred ca majoritatea credinciosilor... Eu inainte de a ma intoarce cu adevarat spre ortodoxie, eram orientat spre religiile si practicile orientale, parandu-mi-se chiar infantile practicile ortodoxe...
Nu intelegeam nimic din ortodoxie, iar Biblia mi se parea o carte mai putin reusita decat Ramayana sau Mahabharata...
Cred ca orice ateu asa gandeste...

- deloc. Pt. multi dintre atei toate aceste carti sint "frectii la picior de lemn" si nu inteleg nimic din ele, decit cel mult eventuale "greseli" sau "aberatii".

- pt. mine, cind eram ateu, toate acestea erau niste prostii si amuzamente. Si cu toate ca am studiat si "religiile si practicile orientale" nu m-au departat de Iisus, din contra ... si nici de biblie, pe care acum, fara a manifesta o falsa modestie, cred ca o inteleg cu mult mult mai bine decit acum 15/10/5/3/1 ani. Nu e o lauda, ci doar fapte concrete pe care eu personal am avut ocazia sa le verific in decursul acestor ani. Cu totul atfel se intelege si se simte cuvintul lui Iisus sau in pasajele din Biblie.

Acest topic a fost editat de thunder: 13 May 2006, 04:25 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 13 May 2006, 01:05 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Clopotel @ 28 Apr 2006, 09:43 PM)
Materialul trimis de Cactus in format pps:
SfantulMormantLaInviere

- puteti gasi aici chiar si citeva filmari de la 3 ani la rind de Paste la Mormintul Sfint. Recomand insistent sa va uitati cam pe la minutul 12. Veti vedea acolo cum practic lumina in primele minute de la aparitia ei nu are consistenta perfect fizica si efectiv NU ARDE omul, fata sa, pielea sa. etc. Mama mea a fost prezenta acolo de mai multe ori si mi-a confirmat ca si martor ocular ca lucrurile EXACT asa se petrec.



--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 13 May 2006, 01:18 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Plutarh @ 7 May 2006, 05:51 PM)
Rezulta ca evitatii un raspuns la-ntrebarea mea , rezulta ca "imparatia cerului"e o utopie , pentru ca nu ne putem lua dupa biblie , pentru ca ea a avut de suferit modificarii in acestii mii de anii , asfel tot ce exista in aceea carte e just sau nejust .

- mergind dupa aceiasi "logica" am putea spune acelasi lucru la intrebarea: "Pe ce principii palpabile imi puteti spune ca exista Dumnezeu?".

- daca ceri ceva palpabil, de ce mai vorbesti de Biblie ca sursa de marturii sau dovezi "palpabile"? Nici nu mai conteaza daca ea a suferit sau nu modificari in acest context, al intrebarii tale.

- nici existenta Imparatia Cerurilor nici a lui Dumnezeu nu trebuie dovedita (nici macar cu chestii palpabile) ci TRAITA, evident, cine poate, cine nu .... "traieste" cu iluzia unei "utopii" care il va face "fericit". sorry.gif

- analogic vorbind, e ca si cum noi doi am vrea sa verificam daca exista posturi de radio, dar numai eu am radio. Pina nu obtii si tu un "radio", launtric vorbind, nu vei putea obtine "dovezile palpabile" in directia asta.



--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 13 May 2006, 01:38 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Plutarh @ 7 May 2006, 09:24 PM)
Acest studiu e fezabil , exista alta sursa in afar de biblie pentru a studia aceasta imparatie

- ia incearca si sursa asta - Invierea marelui avatar divin SRI YUKTESHWAR GIRI un studiu despre lumile de dincolo, lumea asta si chiar mai mult decit atit. Citeste cu mare atentie si seriozitate, pt. ca este pt. prima data cind pe planeta asta se fac asemenea revelatii la un public atit de larg, prin intremediul unei carti de rasunet in domeniul ocult-spiritual, "Autobiografia unui yoghin" - scrisa de Paramahansa Yogananda, care in paranteza fie spus, dupa ce a "murit" corpul sau a ramas neputrezit, precum moastele sfintilor crestini, ba chiar in mai bune conditii.

user posted image
Swami Sri Yukteswar

user posted image

user posted image
Paramhansa Yogananda


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 13 May 2006, 03:22 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@thunder
QUOTE
- din pacate asistam la o ofensiva generalizata impotriva spiritualitatii la nivel planetar, una dintre ultimele de dinaintea inceperii evenimentelor apocalitice, fizic vorbind, caci subtil si mediatic aceasta a inceput demult


Satana lucreaza prin Putere Lumeasca. Pe vremea Crestina, era Imperiul Roman, azi este Imperiul American. Oriunde Puterea Lumeasca se muta, acolo se muta si Satana.

Primul front de lupta al Satanei este stimularea Simturile Somatice ale omului: luxul, viata dezmatata, sexul ca Instinct Fundamental al Omului-Animal, in mass-media, in "cultura" societatii, in "gindirea" contemporana, in "moda", sexul facut "acceptat", "normal", "de dorit"etc., apoi falsa "libertate sexuala", acceptarea tacita a "festivalurilor homosexuale", apoi "nu se stie" de unde vine presiunea Politica la nivel Mondial cu "casatoria lesbienelor", apoi vine cu "infierea copiilor de catre homosexuali", apoi falsa "libertate economica", prin expressile tipic americane "totul ti se merita", apoi ofensima mondiala de "cartele de credit" prin care Omul se injuga de bunavoie la carul bancar pentru care se scalvizeaza el si urmasii lui, apoi absurditatea "societatii de consum" lansata in toata lumea etc.

Satana Americana, si cei din spatele ei, stimuleaza Instinctele Umane pe linie materiala, sexuala, sociala si politica, catre o inrobire adinca a Omului in Jugul Somatic. Cit timp Omul este injugat in Jugul Lumesc, Satana este fericita pe drumul ei. La aceasta, exista o singura vindecare, si anume Crestinismul Spiritual prin care Omul leapada de la sine Jugul Somatic in cautatrea Libertatii Spirituale adusa de Jugul Spiritual. De aceea, Crestinismul este cap de lista intre dusmanii Satanei, deoarece Crestinismul invata Omul sa lepede Jugul Somatic, pe care Satana face tot posibilul sa-l intareasca.

Pe aceasta linie, Omul trebuie izolat de Crestinism, nu cu fortza, deoarece Crestinul se intareste cind il fortzei, ci cu bine, cu "mici indoieli", cu o noua idee de genul "dar daca Isus nu a murit de fel", sau cu "mici dovezi" ca ar fi avut o Viata Lumeasca normala, sau poate ca nu s-a ridicat la Cer, sau poate nu s-a nascut imaculat, "dovada" venind de la Da Vinci, de parca Da Vinci avea telefon direct la Ceruri, sau poate a fost rapit de Apostoli care l-au "traficat" pe ascuns pina in Franta unde a avut o Viata Lumeasca pina la batrinete, sau poate Isus a ajuns in Spania unde iar si-a continuat viata, etc.etc. seria fanteziilor produse limitate numai de Imaginatia Umana.

Acum aceasta Satana nu doreste ca tu sa crezi fanteziile ei, este suficient sa le citesti, eventual sa le discuti in familie sau intre prieteni, eventual numai sa te gindesti la ele, deoarece Gindul Lumesc alunga inevital Gindul Spiritual, ceea ce Satana stie bine, "toata grija cea lumeasca sa o lepadam" spune Liturghierul. Prin urmare Satana nu are novoie de fapte marete ca sa cistige, Satane-i ajunge daca te poate face sa te gindesti la falsele ei dezbateri.

De aceea-i spuneam la Roua, din cauza detaliilor, pierde Esenta.

Acest topic a fost editat de edinide: 13 May 2006, 03:25 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 13 May 2006, 04:12 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (roua @ 18 Apr 2006, 04:41 PM)
As dori sa va intreb, Imparatia este numai in ceruri, sau se extinde si in sfera pamantului

- pt. inceput vreau sa punctez anumite lucruri pe care le-au amintit si alti colegi de forum dar si altele suplimentare.

- in primul rind trebuie punctata una dintre cele 7 legi cosmice universale, mai precis 2. LEGEA CORESPONDENTEI care cuprinde:

QUOTE
2. LEGEA CORESPONDENTEI: “Ceea ce este sus este si ceea ce este jos, ceea ce este jos este si ceea ce este sus

Corespondentele ne ajuta sa decriptam tainele universului. Ceea ce este jos, adica in planul fizic (pe pamant), este ca si ceea ce este sus, adica in spirit (in ceruri). Ceea ce este in mic este si in mare. Aceasta lege ne ajuta sa intelegem ca totul se leaga, si acea disociere care se face uneori intre spirit si materie este falsa, fiindca spirit si materie una sunt. Asa se face ca materia sau mai bine zis corpul nostru fizic exprima la randul sau mentalul, spiritul. Minte sanatoasa in corp sanatos. Aceasta a doua lege explica faptul ca exista o armonie, un raport constant, o corespondenta intre diferitele planuri de manifestare ale Vietii si Fiintei - respectiv planul material, mental si spiritual. Aceste planuri sunt asemanatoare, diferenta intre ele fiind doar de grade si - niveluri de vibratii aparent diferite.


- atfel spus, Imparatia Cerurilor exista si in noi si in afara noastra. In afara noastra unde ? Daca ai citit si acele revelatii cuprinse in linkul de mai sus ai inteles complexitatea acestei Manifestari (Creatii) a lui Dumnezeu. Astfel, Imparatia Cerurilor din afara noastra se regaseste undeva in aceasta Creatie si are o manifestare multipla, ea manifestindu-se atit in planul cauzal, cit si in cel astral si deci si in cel fizic. Astel, avem o manifestare a Imparatiei Cerurilor la nivel cauzal, care s-ar putea numi "inima" si "locuinta CEREASCA", care are diferite "reflexii" ("materializari") in diferite locuri "spatiale" si chiar "temporale" atit in lumile paralele astrale cit si in lumea fizica (Universul fizic). Acea afirmatie cu "coborirea Imparatiei Cerurilor" este o expunere oculta a "materializarii" Imparatiei Ceresti Cauzale, impreuna cu partea sa Astrala, pina in planul fizic, aspect care conduce la o manifestare fizica concreta a unei asa zise Imparatii Ceresti in lumea fizica, deci in cazul nostru pe planeta Pamint. In opinia mea, nu cred ca aceasta planeta ar fi singura sau va fi singura care va avea pe ea "proiectia" (manifestarea) Imparatiei Cerurilor ca si parte concreta, palpabila. Odata cu aceasta "coborire" a "noilor ceruri si paminturi" cea mai mare parte din legile si principiile dupa care erau guvernate existenta si viata pe aceasta planeta se vor schimba (unele disparind, altele modificindu-se, ca si un asa zis "up grade", alte fiind noi, specifice numai unor astfel de lumi elevate, etc), trecindu-se la o manifestare superioara, elevata, producind transformari puternice chiar si in fiintele umane pt. ca ele sa poate "rezista" acestor schimbari colosale, care vor fi in special schimbari de continut si nu atit de forma, cu toate ca vor fi si astfel de transformari (ca de ex. sanatate deplina, reintinerirea si regenerarea corpului, modificarea ADN-ului etc), motiv pt, care doar "cei putini, sau asa zisi alesi" vor putea accede la acea lume "fizica". Din acest motiv se vorbeste tot mai des in ultimii ani de o transformare spirituala a oamenilor si a omenirii in general, care se produce de la sine (prin modificare nivelului de vibratie la nivelul intregii planete), odata cu apropierea acelui moment de o importanta cosmica, deci la nivelul intregii Creatii a lui Dumnezeu, motiv pt. care toate civilizatiile (din intreaga Creatie, cu toate cele trei lumi ale sale, cauzala, astrala si fizica) constiente si motivate, sint "cu ochii de aceasta minuscula planeta" si urmaresc cu mare interes si chiar sustin si ajuta (planeta si umanitatea) in acest demers spiritual planetar, repet, cu implicatii la nivelul intregii Creatii, pe toate nivelele ei. Unele surse spirituale vorbesc de o asa zisa "Mare Translatie", la care va participa umanitatea si planeta aceasta, fiind se pare chiar pt. prima data cind se produce un astfel de eveniment cosmic. Din acest motiv, trierea fiintelor care vor avea acces la aceasta Mare Translatie ("coborirea Imparatiei Cerurilor" pe Pamint) este f. dura/selectiva si fara echivoc. Asa cum ne spune printre cuvinte pilda celor 10 fecioare (si nu sute, sau mii sau milioane cum am presupune ca ar fi populatia planetei) se pregateste cadrul fizico-subtil pt. acest mare eveniment. Nr. 10 este ales nu pt. cantitate, ci pt. a desemna printre altele si ideea de "putini alesi", sau calea cea strimta, pe care o urmeaza f. f. putine fiinte. Chiar si asa, continuind analogia din pilda de mai sus, din cei care au avut acces la aceaste informatii (simbolizati aici prin cele 10 fete) si care vor urmari sa se pregateasca pt. aceasta "nunta" (venire) a Mirelui (Iisus), 5 fete vor esua pt. ca nu sint cu adevarat pregatite pt. a intra in Imparatie. Candela simbolizeaza structurile fizico-subtile ale fiintei, iar undelemnul este energia spirituala elevata ce ii asigura posibilitatea aspirantului de a accede la acea lume elevata, numita aici Imparatia Cerurilor. Alaturi de aceasta energie elevata este modificata in mod conex si (nivelul de) constiinta (aluzie directa la lumina candelei) al fiintei si de aici este atit de importanta trezirea spirituala venita in urma unei practici spirituale autentice, vii.

Facind anumite conexiuni cu diferite pasaje din Biblie, printre care si din Apocalipsa, dar nu numai, pot spune ca Iisus se va manifesta in acel moment fiind alaturi de cei pregatiti pt. acest salt spiritual personal, si chiar galactic am putea spune. El va super-viza si sustine aceasta Mare Translatie si alaturi de El se vor afla si alte mari spirite divine ale Manifestarii, unele manifestate si in alte momente pe planeta, fie ca apostoli, fie ca invatatori spirituali, fie ca profeti sau alte meniri si misiuni divine, cum si altele ce nu s-au manifestat vreodata pe planeta Pamint, apartinind altor civilizatii si lumi si planete. Participarea la acest cosmic eveniment s-a facut in urma unei trieri ce nu cred ca mintea omeneasca ar pute-o cuprinde, asa ca, atentie celor care au urechi de auzit, aceste fiinte care au inceput deja sa se intrupeze aici pe Terra, asa ca le sugerez celor ce apuca sa citeasca aceste rinduri, sa se uite bine in oglinda si mai ales in launtrul lor si in viata lor de pina acum si sa constientizeze (aminteasca) diferite situatii si evenimente care la momentul producerii lor vi s-au parut "ciudate", "stranii" sau "curioase", sincronicitati ce nu pareau a avea vreun sens logic, vise sau/si amintiri "ciudate", etc. S-ar putea ca unii dintre voi sa aibe unele suprize chiar si din aceste reamintiri. Ceilalti care nu au avut asa ceva, sa-si analizeze evenimentele si starile prin care vor trece in viitor, iar cei care nu sint pregatiti cu adevarat pt. aceste informatii si evenimente, puteti ride, face bascalii, ironiza samd aceste "idei SF" sau chiar face obisnuitele atacuri la persoana si denigrari in speranta ca veti murdari cu ceva cele spuse sau macar veti devia atentia celorlalti sau baga intr-o stare de confuzie. Nu pot decit sa va spun ca masura cu care judecati veti fi judecat la acele momente de care am amintit mai sus.

QUOTE
vor fi oameni demni de Imparatia Cereasca si altii doar  vor trai vesnic pe pamant, si ce e cu acel numar 144 000 vor mosteni Imparatia, e un simbol sau ce reprezinta????

- da, vor fi oameni demni de aceasta Mare Translatie; cit despre "traitul vesnic" pe Pamint ma abtin sa fac comentarii laborioase. Dupa parerea mea, exista lumi si realitati subtile mult mai inalte decit cele cuprinse chiar si in aceasta Imparatie a Cerurilor pe Pamint, ca sa nu amintesc si de starea de indumnezeire, sau comuniunea cu Dumnezeu Tatal in Imparatia Lui, chiar si in aspectul ei Transcendent, in care aceasta lume duala, imanenta, "dispare". Dupa parerea mea, dar si a marilor intelepti ai acestei planete, aceasta este forma cea mai inalta de realizare spirituala, comuniunea TOTALA cu Dumnezeu, cu Constiinta Sa Infinita, in care traiesti sentimentul de a fi UNA cu TATAL CERESC, despre care vorbea Iisus, de a resimti si trai starea de Tatal este in Mine si Eu in Tatal. Dincolo de asta, unele spirite divine, adevarati Fii ai lui Dumnezeu, au renuntat de buna voie la acea trecere in acea stare Suprema, pt. a ramine in Manifestare si a-i ajuta pe fratii lor mai mici. Unele traditii spirituale ii numesc pe acestia "bodisatvasi", altii "arhati", altii profeti, altii invatatori divini etc. Ei fac un MARE sacrificiu pt. fratii lor mai mici, ca si ei sa ajunga acolo unde ei deja au ajuns, actionind la unison cu alti Fii ai lui Dumnezeu, formind adesea chiar unele confrerii spirituale ce isi au diferite "locuinte" in spatiul acestei Creatii Cosmice (deci chiar si pe Terra) a lui Dumnezeu, fiind UNA cu VOIA divina, cu Dumnezeu Tatal. Stiu ca sint niste informatii "grele" si putini le vor "digera", dar asta nu mai depinde de cine sau prin cine se ofera acestea ... ci de cit de pregatiti va prind ele in acest moment in care le cititi. Cei interesati cu adevarat va sugerez sa le salvati, caci nu se stie cit vor mai ramine "vizibile" pe net. Veti vedea cum vor sari in sus unii si altii la aceste afirmatii, unii le vor lua in ris, unii le vor "scuipa", altii le vor nega, altii le vor uita, samd. Le amintesc tuturor de pilda semanatorului. Succes.

- numarul de 144.000 este simbolic. Asa ceva nu poate fi batut in cuie din moment ce in fiecare clipa omul poate alege o cale sau alta. Deci de alegerea fiecaruia in parte va depinde numarul final. Am uitat sa precizez ca alaturi de asa zisii Fii ai Luminii, care multi deja s-au intrupat pe Terra, s-au intrupat si parte din fii ai intunericului, ce actioneaza si vor actiona pt. a se opune acestui plan al lui Dumnezeu si Fiilor Luminii si mai ales de a testa fiintele ce vor avea acces la acest eveniment cosmic, dar chiar si ele la rindul lor sa fie testate, pt. ca, ATENTIE, in mod paradoxal, ACUM este un moment in care de o "banala" alegere, chiar si aceste spirite malefice pot alege calea Luminii, chiar de ar avea N-spe mii de pacate. Este un moment de GRATIE DIVINA colosala, in care pina si ultimul si cel mai negru pacatos va avea sansa de a "sterge" nenumaratele lui pacate si intunecimi (karma negativa). Desigur, in cazul lor va fi mai greu, datorita marii greutati karmice care le sta in spate si a tendintelor malefice atit de adinc inradacinate in constiinta lor. Chiar si lui Lucifer, Dumnezeu ii intinde o mina in aceste momente apocaliptice. Depinde de el ce va alege.

- daca alegerea e la indemina pina la asemenea nivele "inalte" (precum lucifer si alti "ingeri decazuti"), va dati seama ca si pt. oamenii de rind exista aceasta alegere.

- ce se va petrece cu oamenii care nu sint pregatiti subtil spiritual ? Sigur/exact nu stiu nici eu, insa din deductiile si intuitiile pe care le-am facut/avut pina acum, unii vor muri (parasi planul fizic), altii vor ramine in planul fizic terestru cu vibratia subtila la care se afla acum Terra, traind astfel posibilele dezastrele care pot sa se manifeste la nivel mondial, dupa cum si Apocalipsa aminteste. E ca si cum ar exista doua lumi fizice paralele, intr-una Raiul (pe pamint), in alta iadul (pe pamint). Acest tip de evenimente apocaliptice si mari popotopuri s-au mai petrecut in istoria de mii si mii de ani a planetei (ce e mult mult mai veche decit o prezinta VT) in care o parte a civilizatiei ramase, sau venite mai apoi pe Terra, au refacut viata si o noua civilizatie, iar ciclul cosmic s-a repetat cu diverse "mici" modificari. La aceasta noua rascruce in derularea vietii planetare, Dumnezeu vrea sa ofere ocazia fii lor Sai sa faca o astfel de Trecere (Translatie) fara suferinta, sau cu una cit mai mica, in comparatie cu ceea ce a fost alta data sau e profetit deja in Apocalipsa. Alegerea insa depinde de directionarea spirituala a umanitatii. Poate acum intelegeti de ce sint atit de multe deviatii si cai deviante si fulminanta vinatoare a grupurilor si fiintelor spirituale si imensa manipulare mondiala la care asistam (in special prin intermediul mass mediei, de aceea va sugerez in mod expres sa "priviti" dincolo de aparentele pe care vor sa vi le lase aceasta mass media corupta si vinduta/obedienta, in special in jurul unor subiecte amplu si straniu mediatizate, cum ar fi astfel de "descoperiri de evanghelii", morti ciudate, scandaluri si evenimente nationale si internationale; veti fi uimiti cite veti putea descoperi dincolo de cuvintele si imaginile lor ales selectate pt. a manipula opinia publica, sau diferite "vinatori de vrajitoare", "sinucideri in somn sau in te miri ce situatii bizare" etc). Neintimplator Romania si poporul roman vor avea un imens rol de jucat in aceasta trezire spirituala la nivel planetar si din aceasta cauza multe spirite divine f. elevate s-au incarnat deja si contiuna sa se incarneze in Romania, dar nu numai aici. D'asta sint atitea persoane cu diferite inzestari paranormale, unele pur si simplu capatate din senin, fara sa fi facut nici cea mai mica practica spirituala, iar la alte persoane la au existat anumite integrari in diferite practici spirituale. Din acest motiv, Romania si poporul roman, sint f. f. vizate de grupurile de interese malefice, si fara sa stie, romanul sufera si este chinuit de tot felul de lipsuri, iar "natura" se manifesta atit de furibund asupra diferitelor locuri din tara si asupra unor oameni, in speta, asupra poporului roman si mai ales de ce se vor petrece tot felul de "ciudatenii" cu noi ca popor, si in spatele caror evenimente stau minti diabolice ce abia asteapta sa ne decimeze pe toti romanii ce le-ar putea sta in cale, pt. a putea ei sa se instaureze ca si stapini pe acest tarim binecuvintat de Dumnezeu. Da, chiar si ca loc fizic (dar si subtil), Romania are multe zone si focare spirituale cu totul deosebite, ba chiar am putea spune ca ea (Romania) este "coroana spirituala" a acestei planete in aceste vremuri (epoca, ciclu cosmic). Acesti fii ai intunericului stiu asta, dar sarman romanul, tinut in incultura si ignoranta, nu stie asta si i se ascunde aceasta comoara care i-a fost daruita de Dumnezeu chiar si lui, ca om, ca fiinta umana, si ca neintimplator s-a nascut roman si locuieste pe aceste meleaguri. Nu sint deloc intimplatoare profetiile despre Romania si multe multe relatari ale unor clarvazatori romani (si nu numai romani) care spun ca "vad" cam aceleasi situatii ce sint cuprinse in acele profetii facute cu multi ani in urma.

QUOTE
Imi aduc aminte de un citat din Apocalipsa in legatura cu acest numar si se specifica acolo ca acestia sunt cei care nu s-au intinat cu femei, "verguri curate" , se refera acest lucru la faptul ca cei care vor mosteni Imparatia nu au intretinut relatii sexuale ???

E o referire simbolica. Daca ar fi mot a mot, ar insemna ca femeile nu au ce cauta intre cei 144.000 pt. ca ele au de ales intre a fi lezbiene sau neintinate cu (alte) femei. smile.gif In opinia mea, este mai degraba o referire la modul in care unii aleg ca abordeze actul sexual, intr-un mod lumesc, banal si vlaguitor, sau intr-un mod superior, spiritualizant, implinitor si ca si un instrument ce poate fi utilizat in bine sau in rau, catre evolutie sau involitie, catre elevare sau degradare spirituala.

QUOTE
E putin straniu pentru mine...nu mai inteleg nimic...si de fapt ce reprezinta Imparatia, este ea Sanul Tatalui, Nemurirea, Desavarsirea....am citit un articol in care se specifica ca simbolic vorbind Imparatia e echivalenta cu Tronul lui Dumnzeu???

Din toate cite "putin", si chiar mai mult de atit. smile.gif

QUOTE
voi ce parere aveti, am observat ca aici sunt oameni care se dedica foarte mult intelegerii aspectelor spirituale si de asta am indraznit sa intreb!

- sper sa-ti fie de folos sufletului si spiritului tau si sa-i aduca "rod", sau neintimplator ales de tine, "roua" diminetii spirituale a acestor vremuri. sorry.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 13 May 2006, 05:35 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 13 May 2006, 01:42 PM
Mesaj #90


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Eu iti multumesc thunder pentru ca ai explicat cum vezi tu prin prisma a ceea ce ai citit Imparatia smile.gif
Nu stiu insa daca autentica Imparatie are de-a face cu planurile subtile de manifestare, eu cred ca e mult mai sus si cred ca de fapt mantuirea aceasta este, accederea atat in interior cat si in exterior in Imparatia Tatalui, si inca ceva nu cred ca se ajunge atat de usor iar aici as putea sa exemplific foarte multe versete biblice dar am sa spun doar atat, poarta e stramta si nu toti vor intra, pe de alta parte acel numar 144000 oricat de simbolic ar fi nu e ales intamplator, asa foarte bine putea fi numarul 9 simplu (144000 adunat da cifra 9) sau orice alt numar, acel numar simbolizeaza ceva, si si acel verset cu "verguri curate" simbolizeaza ceva, nu sunt scrise intamplator acolo, eu cred ca tu imbini invataturile orientale cu cele crestine si iese o filozofie de acolo, dar atentie nicaieri in biblie nu se specifica planurile subtile, sunt destul de clare versetele cu privire la Imparatie, probabil acel verset in care se specifica ca Imparatia are multe locasuri ar putea veni ca si contraargument insa eu cred ca se referea la altceva, in fine nu sunt eu in masura sa comentez pe baza versetelor din biblie pentru ca nu le cunosc foarte bine insa nu stiu de ce nu SIMT ca ceea ce ai spus tu poate fi real ca si informatie pur spirituala, prefer inainte de toate sa citesc bine de tot Biblia si sa incerc sa o inteleg, si oricat de mari maestri au existat si vor exista Domnul Isus ramane unicul diamant care imi poate deschide portile Inimii! Admir celelalte religii care reusesc sa creada in Dumnezeire insa eu la explicatii oriental-filozofice nu incadrez, pot sa le citesc caci ma imbogatesc dar nu ma desavarsesc...roua e un nick care l-am ales fulgerator, pentru ca e pura, curata si reflecta cerul smile.gif


Ma bucur mult ca se discuta pe marginea subiectului pentru ca pana la urma avem toti ceva de invatat!

Acest topic a fost editat de roua: 13 May 2006, 01:43 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 15 May 2006, 04:04 AM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
In opinia mea, este mai degraba o referire la modul in care unii aleg ca abordeze actul sexual, intr-un mod lumesc, banal si vlaguitor, sau (sexul) intr-un mod superior, spiritualizant, implinitor si ca si un instrument ce poate fi utilizat in bine sau in rau, catre evolutie sau involitie, catre elevare sau degradare spirituala.


Sexul catre Evolutie Spirituala ?! De ce nu Lacomia Lumeasca catre Evolutie Spirituala ?! De ce nu Pacatul Curat catre Evolutie Spirituala ?! De ce nu Tantra catre Evolutie Spirituala ?!

Mergi catre D-zeu prin Madularul tau, in loc de a merge prin Credinta Spirituala ?! Ce face cel care este Impotent Sexual, nu poate ajunge la D-zeu ?! Ce face cel care creste dincolo de Instinctul Sexual, pierde pe D-zeu ?!

Sunt curios cum arata Sexul tau "superior", "spiritualizat", "implinitor" (de lascivitate lumeasca?), instrument spre "evolutie", sau instrument de "elevare spirituala"...

Evolutie prin Madular... Spiritualitatea Madularica... Elevare Madularica...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 15 May 2006, 03:02 PM
Mesaj #92


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Edinide intr-un fel sunt in asentimentul tau in privinta "ascensiunii" spirituale prin sex, nu e decat o amagire , dar citind postarile tale si de la alte topicuri am observat ca tu esti inversunat cand e vorba despre sex, desi e off topic nu pot sa nu te intreb, tu nu ai o viata sexuala????? wub.gif sau ce vrei tu sa spui, ca trebuie sa fim virgini toata viata, adica sa nu intretinem relatii sexuale? asa se explica si acel verset pe care l-am dat eu cu privire la cei care vor fi mantuiti si despre care se spune in apocalipsa ca sunt "verguri curate" si care "nu s-au intinat cu femei"... se refera exclusiv la sexualitate? as vrea sa imi explici....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 16 May 2006, 04:33 AM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
am observat ca tu esti inversunat cand e vorba despre sex, desi e off topic


Raspunsul este la tematica Jugul Crestin


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 17 May 2006, 03:08 AM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 15 May 2006, 06:04 AM)
QUOTE
In opinia mea, este mai degraba o referire la modul in care unii aleg ca abordeze actul sexual, intr-un mod lumesc, banal si vlaguitor, sau (sexul) intr-un mod superior, spiritualizant, implinitor si ca si un instrument ce poate fi utilizat in bine sau in rau, catre evolutie sau involitie, catre elevare sau degradare spirituala.


Sexul catre Evolutie Spirituala ?!

- da baiete, e o cale ce nu este adresata eunucilor si celor fara ... oo.

QUOTE
De ce nu Lacomia Lumeasca catre Evolutie Spirituala ?! De ce nu Pacatul Curat catre Evolutie Spirituala ?! De ce nu Tantra catre Evolutie Spirituala ?!

- de ce nu jugul lui edinide ?

QUOTE
Mergi catre D-zeu prin Madularul tau, in loc de a merge prin Credinta Spirituala ?! Ce face cel care este Impotent Sexual, nu poate ajunge la D-zeu ?! Ce face cel care creste dincolo de Instinctul Sexual, pierde pe D-zeu ?!

- iti inteleg "furia" ce-ti vine din impotenta si frustare, dar nu-ti face griji, exista o multime de alte cai spirituale ce conduc fiinta in Imparatia Cerurilor.

- femeile nu au madular, dar tot reusesc sa ajunga in Imparatia Cerurilor chiar si pe aceasta cale blamata de "jugul lui edinide".

- cind nu ai credinta, e bine venit si "sexul spiritual", adica sexaulitatea inteligent si intelept aplicata, care, paradoxal "credintei" tale, te poate conduce in Imparatia Cerurilor, mai ales in cea din interiorul tau. Adevarata Credinta va apare mai apoi, pt. ca EXPERIMENTEI pe propria piele si cu propriul SUFLET Imparatia Cerurilor si aia e "CREDINTA de CREDINTA" ce vei trai. Nu ai auzit expresia: "m-a dus in al 9-lea Cer" ... spusa de o femeie ce tocmai a avut parte de o intilnire amoroasa ce i-a adus implinirea sufleteasca, fizica si spirituala chiar ? Acel asa zis "al 9-lea Cer" este chiar o mica accesare mai mult sau mai putin constienta a Imparatiei Cerurilor din noi. Inteleg ca nu stii cum e asta, ca impotentii nu pot urma calea asta, dar repet, nu grav. Mergi pe calea "jugului lui edinide".

QUOTE
Sunt curios cum arata Sexul tau "superior", "spiritualizat", "implinitor" (de lascivitate lumeasca?), instrument spre "evolutie", sau instrument de "elevare spirituala"...

- nu cred ca avem voie sa punem poze nud sau porno, asa ca va trebuie sa te multumesti cu mici detalii scrise: arata bine, mare, tare, e precum un "instrument spiritualizant", viril si potent, dotat cu cele doua accesorii in dimensiuni ce te-ar face sa rosesti. Repet insa, nu e neaparat nevoie sa urmezi o cale care nu se incadreaza accesoriilor din dotare. hh.gif

QUOTE
Evolutie prin Madular... Spiritualitatea Madularica... Elevare Madularica...

- sa incerc sa fac si eu ce ai facut tu, urmind sper aceiasi logica: impotenta, impotanta, impotenta ... jugul lui edinide.

- pt. cei ce au urechi de auzit: Constiinta are "porti de acces" prin care "comunica" prin intermediul sufletului cu lumea exterioara, inconjuratoare. Accesarea (ca sa folosec un termen tehnic) Imparatiei Cerului din noi este, tehnic vorbind, ridicarea/elevarea/inaltarea nivelului de vibratie al Constiintei. Aceasta inaltare este cuprinsa in mod implicit si in asa zisa "ierarhizare" a Cerurilor. Cu cit nivelul de vibratie/elevare a Constiintei este mai mare, cu atit avem acces la un "cer mai inalt". Accesul la al "9-lea Cer", analogic vorbind, reprezinta accesul constiintei la un nivel de vibratie f. inalt, pina atingi vibratia acelui Cer. Nu conteaza al citelea cer ar putea ci Imparatia cerurilor sau daca ea ar fi Dearupa la orice Cer ar exista in fiinta noastra si in afara ei, in Manifestare, ci procesul in sine care se petrece in acele momente de modificare/inaltare a Constiintei. "Evolutia prin Madular" este doar o mica parte din multele cai de ridicarea nivelului de vibrartie a Constiintei. Este o cale rezervata celor putini si tocmai de aceea ea este interzisa in unele cai la care oamenii nu sint pregatiti pt. asa ceva. De ce ? Pt. ca "sexualitatea" poate aduce decadere spirituala daca este intrebuintata in mod prostesc/eronat/nespiritual. Cei aidoma lui edinide pot sa se oribilizeze pina le cad si ultimele ramasite din dotare caci aceasta cale spirituala nu-i pot lua din stralucire. Oricum, in aceasta lume a sexualitatii a acestei epoci mult mai usor va aduce trezirea spirituala "Spiritualitatea Madulara" decit abstinenta/frustarea sexuala.

- aceste porti de comunicare ale sufletului cu lumea inconjuratoare, ca si proiectie la nivelul corpului fizic sint: ochii, gura, nasul, urechile, crestetul capului, sexul, anusul.

- te poti folosi de aceste porti sau informatii sau alegi alte cai si metode. Imparatia cerurilor tot acolo in interior va ramine pina vei gasi o metoda specifica personalitatii tale s-o "atingi". Chiar si rugaciunea este o "metoda" ce este specifica "portii din crestetul capului".



--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 17 May 2006, 03:13 AM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 15 May 2006, 06:04 AM)
QUOTE
In opinia mea, este mai degraba o referire la modul in care unii aleg ca abordeze actul sexual, intr-un mod lumesc, banal si vlaguitor, sau (sexul) intr-un mod superior, spiritualizant, implinitor si ca si un instrument ce poate fi utilizat in bine sau in rau, catre evolutie sau involitie, catre elevare sau degradare spirituala.


Sexul catre Evolutie Spirituala ?!

- da baiete, e o cale ce nu este adresata eunucilor si celor fara ... oo.

QUOTE
De ce nu Lacomia Lumeasca catre Evolutie Spirituala ?! De ce nu Pacatul Curat catre Evolutie Spirituala ?! De ce nu Tantra catre Evolutie Spirituala ?!

- de ce nu jugul lui edinide ?

QUOTE
Mergi catre D-zeu prin Madularul tau, in loc de a merge prin Credinta Spirituala ?! Ce face cel care este Impotent Sexual, nu poate ajunge la D-zeu ?! Ce face cel care creste dincolo de Instinctul Sexual, pierde pe D-zeu ?!

- iti inteleg "furia" ce-ti vine din impotenta si frustare, dar nu-ti face griji, exista o multime de alte cai spirituale ce conduc fiinta in Imparatia Cerurilor.

- femeile nu au madular, dar tot reusesc sa ajunga in Imparatia Cerurilor chiar si pe aceasta cale blamata de "jugul lui edinide".

- cind nu ai credinta, e bine venit si "sexul spiritual", adica sexaulitatea inteligent si intelept aplicata, care, paradoxal "credintei" tale, te poate conduce in Imparatia Cerurilor, mai ales in cea din interiorul tau. Adevarata Credinta va apare mai apoi, pt. ca EXPERIMENTEI pe propria piele si cu propriul SUFLET Imparatia Cerurilor si aia e "CREDINTA de CREDINTA" ce vei trai. Nu ai auzit expresia: "m-a dus in al 9-lea Cer" ... spusa de o femeie ce tocmai a avut parte de o intilnire amoroasa ce i-a adus implinirea sufleteasca, fizica si spirituala chiar ? Acel asa zis "al 9-lea Cer" este chiar o mica accesare mai mult sau mai putin constienta a Imparatiei Cerurilor din noi. Inteleg ca nu stii cum e asta, ca impotentii nu pot urma calea asta, dar repet, nu grav. Mergi pe calea "jugului lui edinide".

QUOTE
Sunt curios cum arata Sexul tau "superior", "spiritualizat", "implinitor" (de lascivitate lumeasca?), instrument spre "evolutie", sau instrument de "elevare spirituala"...

- nu cred ca avem voie sa punem poze nud sau porno, asa ca va trebuie sa te multumesti cu mici detalii scrise: arata bine, mare, tare, e precum un "instrument spiritualizant", viril si potent, dotat cu cele doua accesorii in dimensiuni ce te-ar face sa rosesti. Repet insa, nu e neaparat nevoie sa urmezi o cale care nu se incadreaza accesoriilor din dotare. hh.gif

QUOTE
Evolutie prin Madular... Spiritualitatea Madularica... Elevare Madularica...

- sa incerc sa fac si eu ce ai facut tu, urmind sper aceiasi logica: impotenta, impotanta, impotenta ... jugul lui edinide.

- pt. cei ce au urechi de auzit: Constiinta are "porti de acces" prin care "comunica" prin intermediul sufletului cu lumea exterioara, inconjuratoare. Accesarea (ca sa folosec un termen tehnic) Imparatiei Cerului din noi este, tehnic vorbind, ridicarea/elevarea/inaltarea nivelului de vibratie al Constiintei. Aceasta inaltare este cuprinsa in mod implicit si in asa zisa "ierarhizare" a Cerurilor. Cu cit nivelul de vibratie/elevare a Constiintei este mai mare, cu atit avem acces la un "cer mai inalt". Accesul la al "9-lea Cer", analogic vorbind, reprezinta accesul constiintei la un nivel de vibratie f. inalt, pina atingi vibratia acelui Cer. Nu conteaza al citelea cer ar putea ci Imparatia cerurilor sau daca ea ar fi Dearupa la orice Cer ar exista in fiinta noastra si in afara ei, in Manifestare, ci procesul in sine care se petrece in acele momente de modificare/inaltare a Constiintei. "Evolutia prin Madular" este doar o mica parte din multele cai de ridicarea nivelului de vibrartie a Constiintei. Este o cale rezervata celor putini si tocmai de aceea ea este interzisa in unele cai la care oamenii nu sint pregatiti pt. asa ceva. De ce ? Pt. ca "sexualitatea" poate aduce decadere spirituala daca este intrebuintata in mod prostesc/eronat/nespiritual. Cei aidoma lui edinide pot sa se oribilizeze pina le cad si ultimele ramasite din dotare caci aceasta cale spirituala nu-i pot lua din stralucire. Oricum, in aceasta lume a sexualitatii a acestei epoci mult mai usor va aduce trezirea spirituala "Spiritualitatea Madulara" decit abstinenta/frustarea sexuala.

- aceste porti de comunicare ale sufletului cu lumea inconjuratoare, ca si proiectie la nivelul corpului fizic sint: ochii, gura, nasul, urechile, crestetul capului, sexul, anusul.

- te poti folosi de aceste porti sau informatii sau alegi alte cai si metode. Imparatia cerurilor tot acolo in interior va ramine pina vei gasi o metoda specifica personalitatii tale s-o "atingi". Chiar si rugaciunea este o "metoda" ce este specifica "portii din crestetul capului".



--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 17 May 2006, 06:38 AM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
QUOTE
Sunt curios cum arata Sexul tau "superior", "spiritualizat", "implinitor" (de lascivitate lumeasca?), instrument spre "evolutie", sau instrument de "elevare spirituala"...

- nu cred ca avem voie sa punem poze nud sau porno,


O mica problema de semantica a limbii Romane... Te-ai gindit ca intrebarea de mai sus are si un alt sens, decit "obiectul" la care te referi...?!

QUOTE
asa ca va trebuie sa te multumesti cu mici detalii scrise: ... e precum un "instrument spiritualizant", viril si potent


Sa vezi ce "Instrument Spiritualizat" are un Magar... Prin Instrumentul lui, este oare Magrul mai aproape de Acolo Sus, decit tine...?

QUOTE
dotat cu cele doua accesorii in dimensiuni ce te-ar face sa rosesti


Inseamna ca nu cunosti Porcul Domestic... sa vezi cita "Spiritualitate" are Porcul in partea posterioara...

QUOTE
Repet insa, nu e neaparat nevoie sa urmezi o cale care nu se incadreaza accesoriilor din dotare


"apoi sa va impreunati iarasi, ca sa nu va ispiteasca Satana, din pricina nestapanirii voastre. 6. Lucrul acesta il spun ca o ingaduinta, nu fac din el o porunca. Celor neinsurati si vaduvelor, le spun ca este bine pentru ei sa ramana ca mine."

Pavel a fost deasupra Substantei, a facut Semnele Credintei, si a inviat Morti. Si propovaduieste Abstinenta Sexuala... Si el stia ce vorbeste, a dovedit-o, tu ce poti dovedi dincolo de Vorbe Goale? "25. Cat despre fecioare, n-am o porunca din partea Domnului. Le dau insa un sfat, ca unul care am capatat de la Domnul harul sa fiu vrednic de crezare. 26. Iata dar ce cred eu ca este bine, avind in vedere stramtorarea de acum: este bine pentru fiecara sa ramana asa cum este."

QUOTE
Nu ai auzit expresia: "m-a dus in al 9-lea Cer" ...


Am auzit... este o confuzie aici, voia sa spune Al Noulea Iad... "2. Cunosc un om in Hristos, care acum patrusprezece ani, a fost rapit pana in al treilea cer (daca a fost in trup nu stiu; daca a fost fara trup, nu stiu: Dumnezeu stie)." Tu nu cunosti acest Cer de rapire, il confunzi cu Culmea Decaderii... La acel Cer se ajunge numai prin Credinta si Curatenie Spirituala in care Sexul nu are ce cauta. Si cind ajungi acolo, cunosti ca nu este loc pentru Sex...

QUOTE
Acel asa zis "al 9-lea Cer" este chiar o mica accesare mai mult sau mai putin constienta a Imparatiei Cerurilor din noi.


Aceea nu este Imparatie ci este Frictiune Madularica... "4. Ei nu s-au intinat cu femei, caci sint verguri si urmeaza pe Miel oriunde merge El. Au fost rascumparati dintre oameni, ca cel dintai rod pentru Dumnezeu si pentru Miel"

Observa topica propozitiei, asemanatoare cu limba Romana: nu zice sunt Verguri pentru ca nu s-au intinat cu Femei, ci zice invers, ei nu s-au intinat cu Femei pentru ca sunt Verguri. Este vorba despre o Virginitate Spirituala care este numai reflectata pe Plan Somatic intr-o Virginitate Biologica. Aici nu mai este vorba de Impotenta, cum sustii tu, ci este vorba de alegerea deliberata a Spiritualului in defavoarea Somaticului.

Eu nu spun ca ce tu sustii nu exista, pentru ca exista, dar nu spre Elevarea Omului ci spre Damnarea Omului, prin transpunerea Viciilor Somatice la Nivel Spiritual: se numeste Satana! Daca Sexul era Calea spre Cer, Adam nu ar mai fi cazut in prima instanta... iar noi eram de mult Sfinti... Aici, te asemeni cu Ortodocsii, care isi aleg din Evanghelie ceea ce este usor de implinit, amindoi alegind Calea Larga: ei aleg sa Manince Mintuirea, tu alegi sa Frictionezi Mintuirea... intr-un mod "inteligent". Isus spune altceva: "Nevoiti-va sa intrati pe usa cea strimta.". Tu vorbesti de Poarta Larga... Cel mai degraba, ti se aplica asta: "larga este poarta, lata este calea care duce la pierzare"

Daca Poarta ta este Larga, nu este Poarta.
Daca Calea ta este Lata, nu este Calea.

Calea ta exista, nu poate fi negata. Dar nu este Calea!

QUOTE
Oricum, in aceasta lume a sexualitatii a acestei epoci mult mai usor va aduce trezirea spirituala


Te imbeti cu Apa... Ai uitat de Dionisos? Sau de Templul lui Ishtar? Sau de Tapul lui Moise? Sau de Sodoma? Sau de fiicele lui Lot? etc.etc.etc. De cind Lumea, adica de la Cain incoace, Omul nu a facut decit sa sexualizeze, precum Porcul face. Spune-mi unul singur ajuns la "cer" prin Frictiune Madularica de sorginte porceasca... nu unul la care i se pare "al noulea cer", doar asta i se pare si Porcului cind sexualizeaza, ci unul ajuns la "cer"... (Leul ar fi mult inaintea ta la "cer", el copuleaza de sute de ori pe zi... te-ar intrece si Porcul care are un orgasm sexual de jumatate de ora...)

QUOTE
Imparatia cerurilor tot acolo in interior va ramine pina vei gasi o metoda specifica personalitatii tale s-o "atingi"


Asta iti scapa tie: ce este in tine, te poate mintui, sau te poate pierde, in functie de cum o folosesti. Asa a cazut Adam, prin Abuzare Spirituala. Tot prin acel ceva se poate mintui Omul, prin Elevare Spirituala. Nimeni nu-si cunostea Sinele Spiritual mai bine decit Adam, care vedea Fatza lui D-zeu, si tot a cazut prin Pacat. Tu alegi Calea Lata si Poarta Larga, ti se trage de la Ortodocsi...

Acest topic a fost editat de edinide: 17 May 2006, 06:46 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 23 May 2006, 08:06 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (edinide @ 13 May 2006, 04:22 AM)


Satana lucreaza prin Putere Lumeasca. Pe vremea Crestina, era Imperiul Roman, azi este Imperiul American. Oriunde Puterea Lumeasca se muta, acolo se muta si Satana.

Ihm, si in Evul Mediu, cand puterea era la Biserica, satana s-a mutat chiar in Biserica.

Oare a plecat? secret.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 26 May 2006, 04:51 AM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Ihm, si in Evul Mediu, cand puterea era la Biserica, satana s-a mutat chiar in Biserica.
Oare a plecat?


N-au plecat inca...

Satana are doua aspecte distincte: a) ideamna Omul spre Lume, dorinte trupesti si sufletesti, marire, putere, inselare, cariere "profesionale", laicizare, etc. tot ce tine de Lume b) prezinta Omului ceva strimb drept "Credinta Dreapta", cu scopul a-l separa pe Om de Dumnezeu, ca Omul sa nu ajunga la Lumina, deoarece Lumina nu este accesibila Satanei, il invata Ritualuri, Idolatrii, Substante "Sfinte" si alte fleacuri vrajitoresti, ca sa-si puna speranta in ele si sa nu caute in Sine unde este Poarta Spirituala.

Prin a) Omul se leaga de Lume, prin b) Omul se departeaza de D-zeu. Rezulta, cind vine Ceasul, Bucuria Satanei... Omul nu este pregatit... nu stie incotro sa se indrepte... mai doreste inca Lumea ramasa in urma... este infricosat si tulburat, si Satana iese victorioasa.

Deci, Satana este puternica, si in Lume, si in Biserica... bietul Om, este victima...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dannst
mesaj 28 May 2006, 11:42 PM
Mesaj #99


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 71
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.149



edinide
cu scuze ca sint off, te-ntreb ca ta vad citit: cine e satana? ce-mi poti spune despre el? de unde a venit, cind, etc? o biografie m-ar ajuta. multumesc.


--------------------
d.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 30 May 2006, 06:13 AM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
cu scuze ca sint off, te-ntreb ca ta vad citit: cine e satana? ce-mi poti spune despre el? de unde a venit, cind, etc?


Fara a o nega, ce-ti spun eu nu vine din citire...

In VT, Satana, cu sensul de "Oponent, Adversar", este prima data mentionata in Nunerii, cind David a facut Recensamint, numaratoarea in sine fiind vazuta ca Nenoroc. Apoi, este mentionata frecvent in Iov, ca fiind Pirisul lui Iov in fatza lui D-zeu. Apoi mai este mentionata in Zaharia, si cam atit.

In NT este prima data mentionata ca fiind Ispititorul lui Isus in Postirea lui din Pustie. Apoi Petru este facut "Satana" ca voia pe Isus sa nu moara. Apoi mai este mentionata in alte locuri in Evanghelie. Si Apostolii o mentioneaza in lucrarea lor. Si Ioan o mentioneaza in Apocalipsa, Smirna era Sinagoga Satanei.

In VT Satana este o referinta figurativa, in NT este referit ca o Entitate in sine. Cea mai detaliata referinta o face Ioan "si locul lor nu li s-a mai gasit in cer... Si balaurul cel mare, sarpele cel vechi, numit Diavolul si Satana, acela care inseala intreaga lume, a fost aruncat pe pamant" Potrivit lui Iona, Satana este o Entitate de o anumita natura, care a atentat cumva la Ceruri, dar a sfirsit pe Pamint. Sub ce forma exista pe Pamint, este de vazut...

Ioan identifica pe Satana cu "sarpele cel vechi", facind referinta la Geneza in VT. Atunci, de la bun inceput, Satana este identificabila cu Ispita, deoarece Ispita s-a aratat Evei, si Ispita s-a aratat lui Isus, Satana fiind pomenita. Pornind de aici, Satana este echivalenta cu Ispita, eventual Ispititorul.

Felul in care Ispita apare in Geneza, este o referinta figurativa deoarece in Paradis nu exista nimic in afara lui D-zeu, D-zeu fiind Totul. Cu alte cuvinte, nu exista opusul lui D-zeu. De aceea, Ispita, Ispititorul si Satana au toate de a face cu Omul, nu din proasta lui alcatuire, ci din proastele lui alegeri. Initial, Satana este Gindul din Sine, de a face ceva nepermis, din curiozitate, din dorinta de experimentare, din a vedea cum iese, etc. Inital, Satana este Gindul care a trecut la infaptuire. Gindul in sine nu este Satana, deoarece D-zeu l-aprevenit pe Om, deci Gindul exista initial. Gindul infaptuit, a materializat si Satana.

In Apocalipsa, Satana este deja o Entitate, care poarta un Razboi in Rai, si nu poate fi izolata de Cederea Spirituala a Omului. Intial, Satana este figurativa, apoi ajunge personificata prin Facerile Omului. Satana a venit timid in existenta prin Facerile Omului si a crescut prin Caderea Spirituala a Omului. Satana va iesi din existenta prin Ridicarea Omului inapoi la Spiritualitate.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dannst
mesaj 3 Jun 2006, 10:42 PM
Mesaj #101


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 71
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.149



edinide,
Multumesc pt raspuns. Dar acum am si alte-ntrebari:
Zici ca satana e ispita. Inteleg ca ispita e predispozitia catre ceva, fiind trasatura interna, nu un argument extern pentru o actiune a entitatii. Nimic nu poate ispiti entitatea daca nu exista o inclinatie/ nevoie interna spre ceva. Gresesc daca spun ca ispita e vrerea egocentrica? Pot considera vrerea ca motivatie?
QUOTE
De aceea, Ispita, Ispititorul si Satana au toate de a face cu Omul, nu din proasta lui alcatuire, ci din proastele lui alegeri.
in privinta alcatuirii, omul n-a fost inzestrat cu inteligenta? A fost limitata sau indoielnica de-a facut posibila alegerea proasta? "L-am facut pe-adam ca pe unul din noi". Era dzeu lipsit de inteligenta ori facem gresit atribuirea ispitei? Nu cumva vrerea individului este particularizarea vrerii originare, motivatia creatiei? C-as zice c-a fost o vrere la origine si intimplarea face ca era egocentrica, vizind interesul "personal", al unicei entitati volitive la vremea respectiva. Nu cumva dzeu era egoist?
Acum vreau sa te-ntreb ceva ce-am vazut intr-un film cind eram mai mic si m-a mirat, vaz ca esti citit. Dzeu vorbea lui moise cind cu tablele legii si-i spunea, aprox: "de azi nu-l voi mai pedepsi/ omori (?) pe om, ii voi da legea"..., etc. E posibil sa fie undeva pe linia iudeo-crestina o afirmatie a lui dzeu cum ca-l pedepsea/ omora pe om?
Si o mare rugaminte: cum se explica acel „noi” din propozitia cu facerea lui adam?


--------------------
d.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 4 Jun 2006, 10:50 AM
Mesaj #102


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (dannst @ 3 Jun 2006, 11:42 PM)
Acum vreau sa te-ntreb ceva ce-am vazut intr-un film cind eram mai mic si m-a mirat, vaz ca esti citit. Dzeu vorbea lui moise cind cu tablele legii si-i spunea, aprox: "de azi nu-l voi mai pedepsi/ omori (?) pe om, ii voi da legea"..., etc. E posibil sa fie undeva pe linia iudeo-crestina o afirmatie a lui dzeu cum ca-l pedepsea/ omora pe om?
Si o mare rugaminte: cum se explica acel „noi” din propozitia cu facerea lui adam?


... a, vezi ca pui intrebari ... dificile si ... deranjezi "ideea" de "Crede si nu cerceta" cool.gif


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 10:51 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman