HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> {enc} Jugul Crestin, Calea Fiului Spre Tatal, Implinirea Legii Iubirii
Bolt
mesaj 9 Mar 2006, 07:32 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@ioanV :
QUOTE
Daca ar fi creat nu cred ca ar avea puterea sa ne ridice in demnitatea promisa.

Mai mult, ar fi o umilinta pt. un D-zeu care pretinde ca este aproape de creaturile Sale. Dragostea Lui se arata direct si personal si nu cu "ajutorul" unei creaturi.
@edinide :
QUOTE
II. Mesajul Crestin nu este catre Omul Somatic ci catre Omul Spiritual

Eu cred ca mesajul e pt. om in totalitatea lui. Perspectiva biblica asupra omului e una holistica. D-zeu nu face separatie intre ceea ce a creat - "asta-i buna, asta nu-i buna". Tot ce a creat e bun si trebuie salvat.
QUOTE
III. Mesajul Crestin nu este un Mesaj Moral ci un Mesaj Spiritual, Moralitatea Omului marcind Sfirsitul Spiritualitatii

Culmea, eu cred invers, ca totul se reduce la o buna morala, spiritualitatea fiind subsidiara acesteia, adica rezultanta.
QUOTE
IV. Caderea Omului este o Cadere Spirituala deci Ridicarea Omului trebuie sa fie o Ridicare Spirituala

Eu zic ca-i morala. Atunci cand a avut mai putina incredere-n D-zeu, omul a facut o alegere morala. Eu prin morala inteleg exercitatarea liberului arbitru de catre om in ceea ce priveste binele si raul.
QUOTE
V. Omul este un Corp Spiritual aflat in Robia Corpului Somatic in urma Pacatului Ancestral

Biblia spune ca totul e corupt, fie material fie imaterial.
QUOTE
VI. Creatia este o Treime Sferica in care Sfera Spirituala este unita si separata de Sfera Somatica prin Sfera Energetica.

Toata stima, dar unde scrie asta ?
QUOTE
Tarina fiind Pedepsa Divina pe care si-a atras-o.

Nu-i adevarat. Tarana este parte a creatiei si element constituient al omului. Nicidecum pedeapsa. Pedeapsa este moartea doar, adica despartirea de D-zeu.
QUOTE
Omul Spiritual mostenind o parte din Vesnicia Creatorului.

Biblia spune ca nenurirea e conditionata la orice creatura si nu o caracteristica intrinseca. Omul nu a mostenit divinitate.
Adu-ti aminte de textul acesta :
1Timotei 6.16 : "...singurul care are nemurirea..."
QUOTE
Omul Spiritual, creat dupa Chipul Creatorului, este Vesnic, deoarece s-a nascut din Dumnezeu care este tot vesnic,

Toata stima @edinide dar deja ajungem la erezii. OMUL A FOST CREAT DE D-ZEU SI NU NASCUT. Singurul nascut e doar Isus. Avand descendenta divina, El este divin. Omul e doar o biata creatura dupa ASEMANAREA Creatorului ei. Creratura cu existenta dependenta si nu autonoma cum sugerezi tu.
QUOTE
Sfera Spirituala fiind o Sfera Monovalenta, unde exista Viata fara de Moarte.

Unde scrie toata speculatia asta in Biblie ? Propun in mod amical sa ramanem doar la ce este scris si sa avem mare grija cu deductiile.
QUOTE
Omul Decazut, Omul Somatic, Omul Biologic, poate in schimb cunoaste Moartea, deoarece Moartea Somatica este parte din Legea Tarinei: ce se naste din Tarina, se intoarce in Tarina.

Dragul meu, cand D-zeu i-a spus omului in Geneza "hotarat ve-ti muri", El n-a facut nici o demarcatie. De ce ? Pt. ca TOT ce tinea de existenta omului urma sa moara. Morala defectuoasa a omului urma sa contamineze si mediul care trebuia sa-i sustina existenta. Astfel ca natura (materia si energia) urmau sa-i devina potrivnice.
QUOTE
Omul a fost creat un Spirit Viu,

Biblia spune ca la baza alcatuirii omului sunt 2 elemente : tarana si suflare divina. In urma unirii acestora 2, omul A DEVENIT un suflet viu. Deci omul n-a fost creat deodata o fiinta vie ci a venit la existenta in urma a doua etape.
QUOTE
Acesta nu este un Blestem,

Corect. E doar constatarea unei consecinte.
QUOTE
deoarece Dumnezeu nu bleastama,

Avem exemple biblice in care a facut-o.
QUOTE
Omul trebuia oprit din Opera lui Distructiva: "Să-l împiedicăm dar acum ca nu cumva să-si întindă mâna, să ia si din pomul vietii, să mănânce din el, si să trăiască în veci."

Eh, ai vazut ca omul nu traia vesnic decat conditionat ? smile.gif Daca nu manca din ceva ce-i sustinea viata murea. Asta nu inseamna fiinta vesnica ci fiinta dependenta. Ori o fiinta dependenta nu poate fi vesnica.
QUOTE
Astfel, nacut in Ceruri dupa Chipul Tatalui,

Edinideeeeeeeeee, unde citesti tu ca omul e nascut in ceruri ???? ohmy.gif
QUOTE
Izgonirea Omului a fost mai intii o Izgonire Spirituala devenita mai apoi o Izgonire Trupeasca.

Unde scrie treaba asta ? Omul a iesti de acolo TOTAL SI IMEDIAT.
QUOTE
Omul a fost o Fiinta Spirituala ajunsa prin neascultare o Fiinta Somatica.

Omul a fost de cand este el, trup si suflare la un loc adica - suflet viu.

Acest topic a fost editat de Bolt: 9 Mar 2006, 07:40 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 10 Mar 2006, 06:14 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
QUOTE
II. Mesajul Crestin nu este catre Omul Somatic ci catre Omul Spiritual

Eu cred ca mesajul e pt. om in totalitatea lui. Perspectiva biblica asupra omului e una holistica. D-zeu nu face separatie intre ceea ce a creat - "asta-i buna, asta nu-i buna". Tot ce a creat e bun si trebuie salvat.


Adevarat, cu o exceptie: Omul!

Dumnezeu nu a creat nimic ne-bun, ce a creat Dumnezeu, este bun. Acum nu uita afirmatia esentiala intelegerii Omului: "Blestemat este acum Pamintul din cauza ta". Dumnezeu nu a creat un Blestem, a creat ceva bun, cum a ajuns ceva bun, un Blestem? Aceasta inseamna ca in Creatie exista o bresa, care vine din neascultarea lui Dumnezeu, din dorinta Omului de a fi Creator. De aceea, Omul a creat ceva ne-bun, ceva ajuns un Blestem pentru Pamint, care era bine alcatuit inainte de Pacatul Original. Daca Dumnezeu nu a creat un Blestem, si nu a facut-o, atunci Omul l-a creat, ca un esec de al Omului de a fi asemenea lui Dumnezeu.

Plantele nu sunt cazute in Pacat, Insectele nu sunt calauzite de Pacat, Pasarile sunt curate si Animalele nu pacatuiesc, in afara de Om. Singura fiinta pe Pamint care aduna Pacate in fiecare zi, este Omul.

De acee, Plantele nu trebuie salvate decit din distrugerea Omului, ca de altfel intreaga Creatie. Singurul element al Creatiei care necesita Mintuire, este Omul, care a cazut in Pacat, si duce intreaga Creatie la distrugere. Nu numai ca se distruge pe el insusi, distruge si restul Creatiei.

Tot ce a facut Dumnezeu este Bun, tot ce a facut Omul este Rau, inclusiv Omul insusi.

QUOTE
QUOTE
III. Mesajul Crestin nu este un Mesaj Moral ci un Mesaj Spiritual, Moralitatea Omului marcind Sfirsitul Spiritualitatii

Culmea, eu cred invers, ca totul se reduce la o buna morala, spiritualitatea fiind subsidiara acesteia, adica rezultanta.


Omul in Gredina era plin de Spiritualitate, izvorita din Spiritul lui Dumnezeu, sau Suflarea lui Dumnezeu, sau Duhul lui Dumnezeu, care era in Om. In Gredina, Omul nu avea Moralitate care sa separe Binele de Rau, deoarece Omul nu gistase Pomul Cunoasterii.

Moralitatea, Binele si Raul, este rezultatul Pacatului, adica Caderea Spirituala a Omului. De aceea, Moralitatea marcheaza Sfirsitul Spiritualitatii: Omul care are nevoie de Moralitate, nu mai are in el Spiritualitate. Prin urmare, Moralitatea nu rezulta din Spiritualitate ci din lipsa acesteia.

Reversul nu este adevarat: Spiritualitatea nu anuleaza Moralitatea ci o include. Omul Spiritual este un Om Moral prin excelenta, deoarece Spiritualitatea este Domnia Binelui in care Raul nu exista: un Om care are in el pe Fiul Tatalui, nu va fura de la Aproapele lui, pentru ca Furtul nu mai exista pentru acel Om Sfint.

Spiritualitatea cuprinde Moralitatea, fara a se reduce la aceasta.
Moralitatea vine in existenta din lipsa Spiritualitatii.

Spiritualitatea este Prezenta Divinitatii.
Moralitatea este numai Amintirea Divinitatii.

Spiritualitatea a existat in Gredina si va exista din nou la Sfirsitul Lumii. Intre aceste doua extreme, Inceputul si Sfirsitul, este Domnia Moralitatii: Omul Spiritual -> Omul Moral -> Omul SPiritual din nou, prin Jertfa Mielului lui Dumnezeu.

QUOTE
QUOTE
IV. Caderea Omului este o Cadere Spirituala deci Ridicarea Omului trebuie sa fie o Ridicare Spirituala

Eu zic ca-i morala. Atunci cand a avut mai putina incredere-n D-zeu, omul a facut o alegere morala. Eu prin morala inteleg exercitatarea liberului arbitru de catre om in ceea ce priveste binele si raul.


Aici ai prins esenta: exercitatrea liberului arbitru in favoarea Binelui si Raului este Cederea Omului, deci Moralitatea, Balanta Binelui si Raului, este Sfirsitul Spiritualitatii. Inainte, Omul Spiritual a avut numai Binele Dumnezeiesc si Viata Vesnica, pe cind Omul Moral a dobindit Binele si Raul, care aduce cu el Viata si Moartea. Omul se poate ridica deasupra Vietii si Mortii devenind din nou Omul Spiritual, Inaltare care vine prin Fiul Tatalui.

QUOTE
QUOTE
V. Omul este un Corp Spiritual aflat in Robia Corpului Somatic in urma Pacatului Ancestral

Biblia spune ca totul e corupt, fie material fie imaterial.


Unde spune asta? Omul nu este constient de Corpul Spiritual pe care-l are, parte din Pedeapsa Divina. Omul stie mai mult instinctiv ca are un Suflet, dar nu stie cum sa ajunga la Cunoasterea Sinelui prin care se reveleaza Fiinta Umana in toata splendoarea ei.

Corpul Spiritual al Omului devine inrobit de catre Corpul Somatic, pentru ca Omul a ajuns a fi Creatie: Omul simte prin prisma Simturilor Somatice, umblind dupa slabiciunile lui, si nu prin prisma Simturilor Spirituale. In acest sens, Corpul Spiritual poate ajunge corupt de catre Corpul Somatic si nu poate fi curatat decit prin Lumina si Iubirea lui Dumnezeu. Daca Sufletul nu devine curatat prin Dumnezeu, atunci cind vine Clipa Finala, Sufletul este ratacit si il astepata ceea ce nu doresc nimanui sa-l astepte. Sufletul Corupt se va duce prin Ratacire in Iad, Doamne fereste!

QUOTE
QUOTE
Tarina fiind Pedepsa Divina pe care si-a atras-o.

Nu-i adevarat. Tarana este parte a creatiei si element constituient al omului. Nicidecum pedeapsa. Pedeapsa este moartea doar, adica despartirea de D-zeu.

Isus, Fiul Tatalui, s-a ridicat deasupra Substantei, si-a luat Corpul Somatic inapoi, apoi l-a dezintegrat din nou, doar s-a ridicat la Ceruri ca si Spirit Viu si nu ca Substanta Materiala. Isus si-a facut si desfacut Corpul Somatic la dorinta, s-a arata Apostolilor apoi a disparut de la fatza lor, etc. A fost Isus, Tarina? A fost la inceput... dar s-a ridicat deasupra Tarinei, pe care a facut-o si desfacut-o la dorinta, deci Tarina nu este element constituient al omului, desi poate fi.
Isus a venit ca Om Intrupat si a plecat ca Spirit Viu. Corpul Somatic al Lui a fost Ispita peste care Isus s-a ridicat, foamea din desert, dorinta de bogatii, tentarea Dumnezeirii. Deci, Pedeapsa nu e Moartea, Isus s-a ridicat deasupra Mortii, ci Pedeapsa este Corpul Somatic care conduce catre Moarte. Fara Corp Somatic, Omul nu moare, fiind un Spiritu Viu,


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 Mar 2006, 02:49 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Edinide,

am si eu o intrebare. Din ce cult faci parte, poate ai obesrvat, unii sunt ortodoxi, catolici, etc. Tu de care apartii? Te identifici cu vreun cult crestin? Eu, de exemplu , sunt ortodox.

Acest topic a fost editat de abureala: 10 Mar 2006, 02:50 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Mar 2006, 02:49 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
edinide
mesaj 11 Mar 2006, 05:39 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
QUOTE
Omul Spiritual, creat dupa Chipul Creatorului, este Vesnic, deoarece s-a nascut din Dumnezeu care este tot vesnic,

Toata stima @edinide dar deja ajungem la erezii. OMUL A FOST CREAT DE D-ZEU SI NU NASCUT. Singurul nascut e doar Isus. Avand descendenta divina, El este divin. Omul e doar o biata creatura dupa ASEMANAREA Creatorului ei. Creatura cu existenta dependenta si nu autonoma cum sugerezi tu.


Nu se disputa faptul ca Isus este nascut de la Tatal, iar Omul, nu. Nu uita ca Isus spune: "Slava pe care o aveam la Tine inainte de a fi Lumea", deci Isus a existat inainte de a se intrupa de la Tatal. Deci, Isus a fost un Spirit Viu, inainte de a fi Lumea, apoi a venit in Lume prin Nastere de la Duhul Sfint. Prin urmare, Isus nu este numai simplu Nascut, cum tu spui, El este cu Tatal, este existent, inainte de a se naste. Nasterea lui Isus este numai o Intrupare a ceva ce a fost mai de dinainte. Prin urmare, despre Fiul nu poti spune ca a venit in Existenta prin Nastere, deoarece El a existat inainte de Nastere si dupa Moarte.

Acum, sa ne intoarcem la Vesnicia Omului, care tu soui ca este Erezie... Dumnezeu i-a spus Omului: "In ziua in care vei gusta din el ( Pom), vei muri negresit". Dumnezeu spune Omului ca Moartea va veni la Om prin Gustare. Deci, inainte de Gustare, Omul era Vesnic.

Acum, ceva ce este Vesnic, cum a fost Omul Gredinei, nu poate deveni Perisabil, deoarece este... Vesnic! Omul gusta Moartea, intr-adevar, prin Natura Somatica in care a decazut, dar Corpul Spiritual al Omului este tot Vesnic, asa cum a fost de cind a fost creat dupa Chipul Tatalui. Prin Pacat, Vesnicia Omului nu a fost intrerupta ci a fost numai alterata: catre Binele Vesnic, inapoi in Sinul Tatalui (in Jugul Tatalui), sau catre Raul Vesnic, in Durerile Iadului. Iata cum, Omul care este un Corp Spiritual Vesnic, duce o Viata Somatica mizerabila care se incheie cu Moartea Somatica. Dar Moartea Somatica nu este Moartea Sufletului, deoarece ce este Vesnic nu are Moarte. Mai degraba, Moartea este Eliberarea Sufletului tinut in Robia Somatica prin Pacatul Proto-Parintilor nostri. Iar daca citesti Apocalipsa, Omul poate aspira catre Vesnicia Vietii in Jugul Tatalui, deci este Vesnic...

QUOTE
QUOTE
Sfera Spirituala fiind o Sfera Monovalenta, unde exista Viata fara de Moarte.

Unde scrie toata speculatia asta in Biblie ? Propun in mod amical sa ramanem doar la ce este scris si sa avem mare grija cu deductiile.


Daca ramineai la ce era scris, nu ai fi avut Ebagheliile... Daca ramineai la ce era scris, nu ai fi avut Scrisorile Apostolilor... Daca ramineai la ce era scris, nu ai fi avut Apocalipsa... Daca ramineai la ce era scris, nu ai fi avut Dogma. De la Dogma incoace, Omul a rams la ce a fost scris, si nu este spre bine, privind in jur...
In plus, nu sint deductii... Citeste-l pe Ioan, "Dumnezeu este Lumina si in El nu este Intuneric". Aceasta inseamna Monovalenta, Lumina fara de Intuneric, Iubire fara de Ura, Viata fara de Moarte. Monovalenta este specifica Sferei Spirituale, unde si Omul a apartinut cindva, iar Dualitatea este specifica Sferei Somatice: Bine-Rau, Iubire-Ura, Viata-Moarte, Sanatate-Boala, Tinerete-Batrinete etc.
Daca ti se spune ceva Nou, vezi daca contrazice orice din ce este Vechi (aici nu considera Dogma, care este mai mult Politica decit SPiituala). Daca nu contrazice nimic, ci numai intregeste spre o imagine globala, de ce te temi? Eu zic sa nu opresti pina cind totul nu se intregeste fara nici o fisura intr-un Tot Unitar, fara cusur.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 11 Mar 2006, 03:40 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@edinide :
QUOTE
Singurul element al Creatiei care necesita Mintuire, este Omul,

Biblia spune ca tot trebuie salvat.
QUOTE
Tot ce a facut Dumnezeu este Bun,

Mai inainte spuneai ca exista un corp somatic rau si unul spiritual bun. Cand te hotarastei ? smile.gif
QUOTE
Omul in Gredina era plin de Spiritualitate, izvorita din Spiritul lui Dumnezeu, sau Suflarea lui Dumnezeu, sau Duhul lui Dumnezeu, care era in Om.

Aici e un amestec de termeni nepotrivit.
1. Spiritualitatea nu izvora din Spiritul lui D-zeu ci din insasi prezenta Sa.
2. Spiritul lui D-zeu nu e tot una cu suflarea divina.
QUOTE
De aceea, Moralitatea marcheaza Sfirsitul Spiritualitatii: Omul care are nevoie de Moralitate, nu mai are in el Spiritualitate.

Cred ca trebuie nuantat putin sensul acestui cuvant - moralitate. Deoarece eu vorbesc de o acceptiune si tu de alta. Sunt de acord cu ceea ce spui dar intr-o alta perspectiva totul se naruie.
QUOTE
Unde spune asta?

Romani 8.22 : ''Dar ştim că până în ziua de azi, toată firea suspină"
QUOTE
Omul nu este constient de Corpul Spiritual pe care-l are, parte din Pedeapsa Divina.

De unde reiese zicerea asta ?
QUOTE
Omul stie mai mult instinctiv ca are un Suflet

Nu e deloc asa. Instinctiv si scripturistic eu sti ca SUNT un suflet.
QUOTE
dar nu stie cum sa ajunga la Cunoasterea Sinelui prin care se reveleaza Fiinta Umana in toata splendoarea ei.

Nici nu e nevoie. Isus a spus asa : Ioan 17.3 : "Şi viaţa veşnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat şi pe Isus Hristos, pe care L-ai trimis Tu."
QUOTE
pentru ca Omul a ajuns a fi Creatie

Pana acum fiind Creator ? ohmy.gif
QUOTE
Isus, Fiul Tatalui, s-a ridicat deasupra Substantei, si-a luat Corpul Somatic inapoi, apoi l-a dezintegrat din nou, doar s-a ridicat la Ceruri ca si Spirit Viu si nu ca Substanta Materiala.

Fals. Biblia spune ca 40 de zile dupa inviere a umblat printre oameni. Apoi S-a inaltat la cer iar in Faptele apostolilor citim ca El se va intoarce la fel. Nu uita cand i-a invitat la masa pe ucenici pe malul lacului Galileii. Spiritele nu mananca peste fript. Nu exista nici omentiune biblica din care putem trage concluzia ca El ar fi renuntat la trupul Sau material. De ce s-o faca ?
QUOTE
deci Tarina nu este element constituient al omului, desi poate fi.

Deci tarana este element constituient al omului pt. ca asa scrie in Geneza. Si nu ca "poate fi" ci sigur este.
QUOTE
Isus a venit ca Om Intrupat si a plecat ca Spirit Viu.

Nu scrie asa ceva in Biblie.
A venit in lume ca D-zeu intrupat si a plecat la fel. La fel va si reveni.
QUOTE
ci Pedeapsa este Corpul Somatic care conduce catre Moarte

Adica D-zeu ne-a creat pedepsindu-ne ? Din moment ce El ne-a creat cu trup (somatic), cum poti considera aceasta o pedeapsa ? Ce intelegi tu prin somatic ca observ ca-i o discutie paralela datorita definitiilor. Tu prin moralitate intelegi una, eu alta, tu prin somatic intelegi una, eu alta. Cine cu cine si despre ce vorbeste ? smile.gif
QUOTE
Fara Corp Somatic, Omul nu moare, fiind un Spiritu Viu,

Fals. Numai Creatorul e nemuritor. Uite aici : 1Timotei 6.16 : "...singurul care are nemurirea..."
QUOTE
Nu se disputa faptul ca Isus este nascut de la Tatal, iar Omul, nu.

Atunci hai sa "disputam" asta :
QUOTE
Omul Spiritual, creat dupa Chipul Creatorului, este Vesnic, deoarece s-a nascut din Dumnezeu care este tot vesnic,

Unde scrie asta in Biblie ?
QUOTE
Deci, Isus a fost un Spirit Viu,

Deci Isus e D-zeu deoarece descinde din D-zeu. Creatura nu descinde din D-zeu ci e adusa la existenta ex nihilo. Isus descinde, adica rezulta, adica e nascut. Oamenii nasc oameni si nu ierburi. La fel, cine e nascut din D-zeu e de o natura cu El. Nu vad nici o neclaritate. Iti spune Bibla ca El e facut ? Nu, ci nascut. Deci ? smile.gif
QUOTE
El este cu Tatal

Este El cu Tatal dar mai este si de o natura cu Tatal. Isus spune ca-i una cu Tatal.
QUOTE
Acum, sa ne intoarcem la Vesnicia Omului, care tu soui ca este Erezie... Dumnezeu i-a spus Omului: "In ziua in care vei gusta din el ( Pom), vei muri negresit". Dumnezeu spune Omului ca Moartea va veni la Om prin Gustare. Deci, inainte de Gustare, Omul era Vesnic.

Dragul meu, din pacate tot la erezie ne-am intors. Daca tu citesti clar ca D-zeu le spune oamenilor ca "vor muri negresit" iar de inteles intelegi ca ei ar fi trait vesnic (culmea, uiti ca ei tocmai fusesera adusi la existenta din nimic). Pai ei ar fi trait vesnic dragule, dar nu neconditionat, dupa cum reiese din afirmatia ta. O fiinta vesnica prin natura ei nu poate muri. Ori daca omul e muritor ce rezulta ? smile.gif
Stii care-i partea naspa ? Tu recurgi la a copia texte dintr-o lucrare anume si in acest fel pierzi fara sa vrei contextul si terminologia discutiei. Participa tu in mod direct, defineste exact termenii, expuneti propria intelegere si astfel ne vom intelege amandoi mai bine.
QUOTE
Acum, ceva ce este Vesnic, cum a fost Omul Gredinei, nu poate deveni Perisabil, deoarece este... Vesnic!

Cu alte cuvinte omul e si el d-zeu iar D-zeul Cel Mare l-a mintit. smile.gif
QUOTE
dar Corpul Spiritual al Omului este tot Vesnic,

Unde scrie asa ceva in Biblie ?
QUOTE
asa cum a fost de cind a fost creat dupa Chipul Tatalui.

Alta greseala. A fost creat dupa chipul Lor.
QUOTE
Prin Pacat, Vesnicia Omului nu a fost intrerupta ci a fost numai alterata:

Exact asta spunea si Satan : "hotarat ca nu veti muri." smile.gif
QUOTE
Iata cum, Omul care este un Corp Spiritual Vesnic,

Opinie antibiblica. Omul exista numai dupa ce a fost adus la existenta ex nihilo. Si numai dupa ce cele 2 elemente constituiente ale sale au fost unite (tarana + suflare divina).
QUOTE
care se incheie cu Moartea Somatica.

Pardon. Biblia spune ca se incheie c-o moarte vesnica (moartea a doua).
QUOTE
Dar Moartea Somatica nu este Moartea Sufletului, deoarece ce este Vesnic nu are Moarte.

Pardon. Vesnic e numai D-zeu. Iar suflet inseamna omul viu in totalitatea lui.
QUOTE
Mai degraba, Moartea este Eliberarea Sufletului tinut in Robia Somatica

Numai Satan a sustinut ca moartea e un bine. smile.gif
QUOTE
Daca ramineai la ce era scris, nu ai fi avut Ebagheliile... Daca ramineai la ce era scris, nu ai fi avut Scrisorile Apostolilor... Daca ramineai la ce era scris, nu ai fi avut Apocalipsa.

Pai daca nu ramaneam la ele as fi avut ereziile pe care le citesc. smile.gif
QUOTE
In plus, nu sint deductii... Citeste-l pe Ioan, "Dumnezeu este Lumina si in El nu este Intuneric". Aceasta inseamna Monovalenta, Lumina fara de Intuneric, Iubire fara de Ura, Viata fara de Moarte.

Tot respectul, dar ce are cu subiectul nostru dizertatia asta ?
QUOTE
Monovalenta este specifica Sferei Spirituale, unde si Omul a apartinut cindva, iar Dualitatea este specifica Sferei Somatice: Bine-Rau, Iubire-Ura, Viata-Moarte, Sanatate-Boala, Tinerete-Batrinete etc.

"Curat" paganism extrem-oriental botezat. Maine ai sa-mi spui ca ne reincarnam, nu ?
QUOTE
Daca ti se spune ceva Nou

Eu caut Adevarul si nu noutatea. Tu ? smile.gif

Acest topic a fost editat de Bolt: 11 Mar 2006, 04:04 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 14 Mar 2006, 06:41 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799




QUOTE
In primul rind eu cred, la fel ca Bolt, ca mesajul e f. clar, Iisus este Dumnezeu care a imbracat firea umana pt. a duce la indeplinire mintuirea noastra. Daca ar fi creat nu cred ca ar avea puterea sa ne ridice in demnitatea promisa.


Aici sint niste ginduri de ale tale, un aspect particular o fi sau nu asa, dar dincolo de ele este Evanghelia si este Invatatura Crestina. Fiecare Om are gindurile lui, dar multe raspunsuri sint in Evanghelie.

Acum, daca te gindesti ca Isus este un Simplu Om, ai dreptate sa te indoiesti, deoarece in Om nu este Putere de invingere a Corpului Somatic, care este facut sa invinga nu sa fie invins. Dar Isus spune ca "Tatal M-a sfintit si M-a trimis in Lume", deci El vine de la Tatal si are in El puterea de a conduce Omul la Mintuire, doar de aceea a venit. Isus spune ca El este Calea, nu Destinatia, ca El este Poarta catre Pasune, nu Pasunea: "Eu sunt Poarta" El a venit sa deschida Calea pe care noi sa mergem si a dovedit ca este Calea Buna deoarece a inviat din morti, dupa cum a spus mai inainte sa o faca: "Am putere sa o dau, si am puterea sa o iau iarasi".

Citeste Pilda Vitzei de Vie, Stapinul a sadit-o, apoi cei meniti a o lucra s-au facut stapini peste ea, in cele din urma Stapinul a trimis pe Fiul Sau ca sa o ia inapoi, nu a venit El Insusi, a trimis pe Fiul care a fost ucis... Daca Stapinul trimite un Mesager, nu poti ignora Mesagerul, deoarece vei avea de a face cu Imparatul. Puterea Mesagerului nu este la indoiala, cit timp Imparatul este Cel care a trimis Mesagerul: ce zice Mesagerul, se va face.

QUOTE
In al doilea rind nu inteleg de ce trebuie sa ne batem capul cu atita filozofie si de ce trebuie sa intelegem anumite lucruri cind nu suntem inca "copti" pt. ele.

Despre Filozofie ai dreptate, dar nu este numai Filozofie, ci este ceva ce conduce catre Practica Crestina, care ajuta Omul sa iasa din sfera teoretica in cea practica, sa vada si sa simta ca face pasi pe Cale, si atunci pa pasi mai cu nadejde.

QUOTE
Noi trebuie sa ne preocupam de relatia pe care o avem cu Iisus, cu semenii nostri si daca ne vom ridica la niveluri de intelegere la care putem pricepe lucrurile si Biblia mai corect, atunci putem face filozofie crestina.

Filozofia poate decurge din Practica, cum spui, dar si Practica din Filozofie, cum spun, fiind intrepatrunse. Daca nu discuti un aspect al Credintei, cum poti sa-l urmaresti in mod practic?

QUOTE
Oricum invatatorul cel mai bun e Duhul Sfint si daca nu il cistigam, nu intarim relatia cu el, degeaba speculam despre adevar. Iar daca avem aceasta relatie, nu prea mai avem nevoie sa facem "teoria chibritului", ceea ce ne invata depaseste mult ceea ce putem spune in cuvinte. Dar suntem bogati si fara teorie caci ne pune in inima iubirea curata.

Adevarat...
Si totusi, Ioan a pus in cuvinte Revelatia lui, nu toti o intelegem, dar a facut-o. Este mult mai sus decit el putea spune, cum tu spui, dar tot a avut o numita Forma Verbala, spre lamurirea/nedumerirea noastra. Nu poti spune despre Apocalipsa ca ar fi o Teorie... la ce necesara...? ca nu suntem copti pentru acea Viziune... etc. Ceea ce se reveleaza trebuie facut cunoscut, asa lucreaza Duhul Sfint.
Daca facem Teorie, este spre Practica...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 1 Apr 2006, 06:22 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



II. Mesajul Crestin nu este catre Omul Somatic ci catre Omul Spiritual
III. Mesajul Crestin nu este un Mesaj Moral ci un Mesaj Spiritual, Moralitatea Omului marcind Sfirsitul Spiritualitatii
IV. Caderea Omului este o Cadere Spirituala deci Ridicarea Omului trebuie sa fie o Ridicare Spirituala
V. Omul este un Corp Spiritual aflat in Robia Corpului Somatic in urma Pacatului Ancestral
VI. Creatia este o Treime Sferica in care Sfera Spirituala este unita si separata de Sfera Somatica prin Sfera Energetica.
VII. Omul, Fiinta Spirituala, asemenea Ingerilor, a devenit Tzarina prin gustarea din Pomul Cunoasterii

VIII. Cum este alcatuit Omul


Omul este in prima instanta o Fiinta Spirituala cuprinsa in ceea ce se numeste Corpul Spiritual. Corpul Spiritual detine, de la Dumnezeu, Simturi Spirituale: Vederea Spirituala, Auzul Spiritual (comunicare), Gindul Spiritual, Simtirea Spirituala, Constiinta etc. Aceste Functii Vii ale Omului nu isi au originea in Corpul Somatic, nu provin din Creier si Neuroni, ci sunt o Functie Divina a Corpului Spiritual. Viata, in cel mai adinc sens al ei, exista numai in Corpul Spiritual al Omului, singurul care "traieste" cu adevarat. Cu alte cuvinte, Omul gindeste, simte, vede etc. fara ajutorul Corpului Somatic.

Corpul Spiritual, prin Gindul Spiritual si Simtirea Spirituala stie ca apartine de Ceruri, de unde a picat pe Pamint. De aici provine Constiinta Colectiva a Umanitatii precum si Religiozitatea Omului, in toate timpurile si in toate culturile cunoscute vre-o data. Cautarea lui Dumnezeu, sau Religiozitatea Omului, este sadita in Om, deoarece Corpul Spiritual este Viu si este Vesnic de la si intru Dumnezeu. Contient sau nu, Omul cauta pe Dumnezeu, Creatorul sau.

La Nivel Somatic, Omul se percepe pe sine ca fiind un Mamifer dotat cu Constiinta de Sine si Constiinta de Creator. Se percepe ca avind Simturi Somatice, Vedere, Auz, Gindire Rationala etc. Simturile Somatice sunt destinate a servi Omului Animal a se relationa la Creatie, a-si gasi locul in Spatiu si Timp, a supravietui, procrea si merge inainte, conform restului Creatiei. Simturie Somatice sint destinate a ajuta Omul sa supravietuiasca in Jungla Naturala sau in Jungla Sociala pe care el a creat-o dupa modelul natural.

Omul Spiritual are, de la Dumnezeu, Simturi Spirituale prin care se raporteaza la Creator. Omul Somatic are Simturi Somatice prin care se raporteaza la Creatie. Simturile Somatice sunt doar Reflexia Materiala a Simturilor Spirituale.

Coprul Spiritual al Omului nu este independent de Corpul Somatic fiind unite si separate intre ele prin Corpul Energetic al Omului. Corpul Energetic se comporta ca o Oglinda Energetica prin care Corpul Spiritual este reflectat in Corpul Somatic. Intre aceste doua, Corpul Spiritual are o Existenta Obiectiva, de la Dumnezeu, pe cind Corpul Somatic are o Existenta Virtuala. Coprul Somatic este perisabil, ca tot ce facut din Tzarina, pe cind Corpul Spiritual este Vesnic.

Omul nu este singura Fiinta Vie avind aceasta Structure Tripla. Tot ceea ce exista in Lumea Materiala este o Instantiere Materiala a unui Gind Spiritual care se manifesta in Ceruri. Si Animalul are o strctura asemanatoare Omului: Corp Spiritual, care prin Corpul Energetic devine un Corp Somatic.

Corpul Energetic nu este numai Unire intre Corpul Somatic si Corpul Spiritual, ci si Separare a Corpului Spiritual de Corpul Somatic. Separarea Energetica intre Corpul Somatic si Corpul Spiritual este atit de puternica, incit Omul comun nici nu este constient de existenta Corpului Spiritual, pe care-l poate intuieste, spunindu-i Suflet, dar nu il cunoaste. Cunoasterea Corpului Spiritual este totusi posibila si este denumita de catre Isus ca fiind Cunoasterea de Sine: "Cu siguranta, cel ce nu a ajuns la cunoasterea de sine nu cunoaste nimic, dar cel ce a ajuns la cunoasterea de sine a acumulat in acelas timp cunoastere despre adincimea a toate cele" Adevarata Cunoastere vine prin Corpul Spiritual prin care Omul poate sorbi direct din Dumnezeu, avind acces la Infinita Iubire si Cunoastere a Tatalui Ceresc.

Omul poate ajunge la Cunoastere de Sine cit timp traieste, asa cum a poruncit Isus, sau va fi socat de catre propriul lui Corp Spiritual cind vine Ceasul. Cind se apropie Cesul Omului, Legatura Energetica dintre Corpul Spiritual si Corpul Somatic slabeste treptat, Omul stiind inconstient ca "ii vine Ceasul", iar in cele din urma de rupe cu totul. In acest moment, Corpul Spiritual devine liber de Corpul Somatic si Corpul Somatic ajunge "mort", adica Ne-Insufletit de catre Corpul Spiritual care-l insufletise de-a lungul Vietii Somatice. Acum, Corpul Spiritual trebuie sa face fatza unei Realitati Spirituale pentru care este pregatit sau nu: "In ziua in care erau doi ai devenit unul. Ce vei face oare cind tu devii doi?" Cind tu devii doi, Doamne fereste sa fii Ne-Cunoscator, aceasta fiind inceputul Sfirsitului: nu te mai intreaba nimeni de contul bancar, de functia politica avuta sau de puterea lumesca pe care o detineai inainte.

Corpul Somatic se cunoaste prin Biologie, Corpul Spiritual se cunoaste prin Elevare Spirituala iar Corpul Energetic se cunoaste prin Cunoastere de Sine. Cel mai usor de cunoscut este Corpul Energetic deoarece se leaga la Nivel Material de Corpul Somatic, constient sau nu. Cel mai greu este de cunoscut Corpul Spiritual, care se poate face numai prin Dumnezeu.

Corpul Energetic al Omului este cunoscut in toate Culturile Umane, inca din timpuri stravechi, Arienii antici, Egiptenii antici, Evreii antici, etc. deoarece este parte din Om, conforma Alcaturii Divine. Reprezentarea Esoterica a Corpului Energetic al Omului este prezenta in intreaga Lume Antica.

Coprul Energetic se manifesta prin Sapte Noduri Energetice, sau Cercuri Energetice, care unesc si separa Corpul Spiritual de Corpul Somatic. Aceasta Structure Energetica a Omului poate fi cunoscuta in Mod Nativ, specific Nativismului Ortodox de exemplu, sau in Mod Educat, prin Cunoastere de Sine, poruncita de Isus. Cunoasterea Corpului Energetic este importanta deoarece este Calea prin care Corpul Spiritual se poate distanta sau chiar elibera de Corpul Somatic cit timp Omul mai este in Viata, spre a se pregati de Eliberarea Deplina atunci cind vine Ceasul.

Omul care nu urmeaza de buna voie Cunoastere de Sine, cit timp traieste, o va dobindi de nevoie, cind vine Ceasul. Daca Omul este Necunoscator, pentru un timp nu va sti ca este Mort, sau nu va sti de e Viu sau Mort, va fi inspaimintat, va fi ingrozit, va fi tulburat, va fi ratacit si nu va fi capabil a-si gasi Calmul si Iubirea prin care se manifesta Lumina cea Mintuitoare. Cei ramsi in urma se vor ruga pentru el, dar el nu va fi capabil a urma rugaciunile lor, pentru ca nu le-a urmat cit timp a trait, ca sa o poata face in Ceasul Mortii.

Corpul Spiritual este Dumnezeirea Omului. Corpul Somatic este Caderea Omului rupt de Dumnezeu. Caderea din Spiritual in Somatic este infaptuira prin cele Sapte Cercuri Energetice. Ridicarea din Somatic catre Spiritual se infaptuieste in sens invers, tot prin cele Sapte Cercuri Energetice.

Cheia care deschide Lacatele Energetice este ceea ce Omul a pierdut atunci cind au fost inchise.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 1 Apr 2006, 12:37 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Corpul Spiritual este Dumnezeirea Omului. Corpul Somatic este Caderea Omului rupt de Dumnezeu. Caderea din Spiritual in Somatic este infaptuira prin cele Sapte Cercuri Energetice. Ridicarea din Somatic catre Spiritual se infaptuieste in sens invers, tot prin cele Sapte Cercuri Energetice.
La ce e bun atunci corpul somatic? Ce sens mai are intruparea? Nu corpul somatic este caderea caci caderea nu apartine corpului. Ar trebui sa identifici cine a cazut si cum poate scapa. Ce cauta in corpul somatic, ca sa nu mai faci aceste delimitari care nu sunt necesare si mai mult incurca. Omul este un tot unitar, ca de n-ar trebui sa fie asa nu ar fi astfel.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 1 Apr 2006, 10:50 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Bune intrebari... si mai bune ar fi raspunsurile...
Pentru acum, raspunsul este in Pacatul Ancestral si este in Pomul Cunoasterii, in dorinta Omului de a fi precum Dumnezeu, cunoscind Binele si Raul. Nu uita ca Omul si-a atins scopul si si-a indeplinit dorinta: "Iată că omul a ajuns ca unul din Noi cunoscând binele si răul." Pacatul Omului nu este tentatie, ci este actiune si este facere.
La aceasta se refera si Isus cind spune: "Stricati Templul acesta, si in trei zile il voi ridica." La modul direct, inseamna Invierea. La modul general, inseamna Virtualitate Corpului Somatic, faptul ca nu are o Existenta Obiectiva, cum Isus a dovedit si cu Lazari si cu altii. De aici urmeaza imediat "Nu va ingrijorati de viata voastra, gindindu-va ce veti minca, sau ce veti bea; nici de trupul vostru, gindindu-va cu ce va veti imbraca." Toate acestea sint legate intre ele, sunt diverse aspecte ale aceleasi Realitati: Corpul Somatic are o Existenta Virtuala pe cind Corpul Spiritual are o Existenta Obiectiva. Ceea ce conteaza este Corpul Spiritual si Viata Spirituala, intru Dumnezeu. Deci, Corpul Somatic este totusi Cadere...

QUOTE
Omul este un tot unitar, ca de n-ar trebui sa fie asa nu ar fi astfel.

Pe undeva ai dreptate, dar nu uita, ca ceea ce este azi, nu este numai de la Dumnezeu, cum a fost cindva, ci este si de la Om, deoarece Omul si-a atins scopul Cunoasterii Pacatoase, incit Dumnezeu a trebuit a-l alunga din Edina. Omul n-a fost alungat pentru un Gind, ci pentru o Fapta. Iar Puterea Omului este Puterea lui Dumnezeu, cit timp Omul merge intru Dumnezeu, si atunci mergea, deci avea Puterea, si a folosit-o. Omul poate face Clonare azi, este asta de la Dumnezeu, sau este de la Om, abuzarea lui Dumnezeu?
Pentru ca trebuie sa fie altfel decit este, a dovedit-o Fiul Tatalui, care si-a dat viata de buna voie, spre a face Voia Tatalui si a deschide Ochii Omului. El a renuntat la Corpul Somatic, apoi l-a luat iarasi, apoi iar a renuntat la el si s-a ridicat la Cer. L-a facut si desfacut pe fatza, Omul tot nu a priceput...
Mai uita-te si la Ioan, parte din raspuns este si acolo, in Imparatia Cereasca sunt numai Suflete Vii imbracate in Haine Albe, cu Briu de Aur la piept, avind pe cap Cununi de Aur. Deci, Imparatia Tatalui este o Imparatie Cereasca, pe care Ioan a vazut-o in Viziune, i s-a deschis Ochiul Spiritual si a vazut-o, apoi a descris-o. Deci, daca el a vazut o Imparatie Spirituala, spune-mi tu, ce cauta Omul in Corpul Somatic? Noi stim ca in final, nu va mai fi Corp Somatic, Imparatia Tatalui fiind in Ceruri, iar Pamintul fiind un Pamint Nou, fara Pacat si fara... Omenire!
Este evident, Ridicarea urmeaza Caderii...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 2 Apr 2006, 12:07 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Toate acestea sint legate intre ele, sunt diverse aspecte ale aceleasi Realitati: Corpul Somatic are o Existenta Virtuala pe cind Corpul Spiritual are o Existenta Obiectiva.
Eu cred ca te cam joci cu termenii. Cum sa aiba existenta virtuala? Dimpotriva e foarte concreta. Ori nu folosesti cuvintele in intelesul lor ori spui lucruri aiurea. Din perspectiva vesniciei existenta in acest trup este nesemnificativa ar fi poate o afirmatie mai aproape de ceea ce vrei sa spui. Dar iar am sa revin si am sa subliniez importanta somaticului. Adn-ul cuprinde omul in intregime, dar este omul doar infromatia adunata acolo? Nu este si manifestarea, desfasurarea acestui ADN? Asa si cu trupul, fara manifestarea aceasta nu ar fi nici un progres al spiritualului.
Dincolo de teorii si ceea ce ne asteapta intr-o viata viitoare problema este ce facem cu cea prezenta, desfintam, distrugem trupul ca sa poata evolua spiritul? Sau trebuie sa gasim acele lucruri, fapte, care permit desavirsirea noastra chiar in acest trup.
QUOTE
Deci, daca el a vazut o Imparatie Spirituala, spune-mi tu, ce cauta Omul in Corpul Somatic?
Cred ca aceasta intrebare am pus-o eu mai intii, si din momentul ce sustii o anumita teorie ar trebui sa ne arati si ce spune teoria ta despre acestea. Eu vad in ea contradictii sau limite si de aceea pun intrebari, ca sa averific consistenta si cuprinderea teoriei.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 3 Apr 2006, 05:31 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
QUOTE
Toate acestea sint legate intre ele, sunt diverse aspecte ale aceleasi Realitati: Corpul Somatic are o Existenta Virtuala pe cind Corpul Spiritual are o Existenta Obiectiva.

Eu cred ca te cam joci cu termenii. Cum sa aiba existenta virtuala? Dimpotriva e foarte concreta. Ori nu folosesti cuvintele in intelesul lor ori spui lucruri aiurea. Din perspectiva vesniciei existenta in acest trup este nesemnificativa ar fi poate o afirmatie mai aproape de ceea ce vrei sa spui.


Exista o Sfera Somatica, unde se manifesta Legea Somatica a Substantei, si exista o Sfera Spirituala de unde izvoraste Sfera Somatica (printr-un Substrat Energetic). Pentru ca Sfera Somatica izvoraste din Sfera Spirituala, are o Existenta Virtuala, este determinta de Gindul Spiritual, de Cuvintul Creator, a fost Creata si poate fi De-Creata, deci nu exista in sine si prin sine. Din acest punct de vedere, Sfera Somatica este Virtuala.

In Sfera Somatica se manfesta Legile Somatice (sau Legile Substantei: fizice, biologice etc.) care si ele sunt to virtuale. De exemplu, Isus a umblat pe Ape, ceea ce este impotriva Legilor Somatice, deci sint Virtuale... Isus a inviat Mortii, este impotriva Legilor Biologice, decit sint Virtuale... etc.etc.

Legile Somatice, desi Virtuale, nu pot inignorate in interiorul Sferie Somatice: daca sari intr-o prapastie, mori... daca Petru a coborit din barca, s-a scufundat... etc. Desi int Virtuale, Legile Somatice nu pot fi incalcate din interiorul Sferei Somatice, deoarece isi desvaluie Caracterul Virtual numai de dinafara, cum Isus a facut-o.

Urmind Sfera Somatica, Corpul Somatic are si el o Existenta Virtuala, Isus a dovedit-o, a aparut in mijlocul Apostolilor din senin, apoi a disparut din mijlocul lor, etc. Omul, mort fiind, a inviat, Orbul si-a capatat vederea, etc. nu este evident ca Viata Somatica este Vituala? De ce spune Isus, "nu te ingrijora pentru Viata ta", pentru ca nu este reala, si nu merita ingrijorarea, numai trezeste-te din acest Vis Virtual al Vietii Somatice!

QUOTE
Dar iar am sa revin si am sa subliniez importanta somaticului. Adn-ul cuprinde omul in intregime, dar este omul doar infromatia adunata acolo? Nu este si manifestarea, desfasurarea acestui ADN? Asa si cu trupul, fara manifestarea aceasta nu ar fi nici un progres al spiritualului.


Ba ar fi...

ADN-ul determina Omul Somatic cu toate caracteristicile lui substantiale, dar acest Corp Somatic este Inert fara de Corpul Spiritual care-l animeaza. Este precum o manusa, este moarta, dar mina dinauntru o face "vie". Manusa nu este vie, dar mina o face vie. La fel cu Corpul Somatic, nu este viu, numai Energia Vitala care vine din Corpul Spiritual il face sa miste si sa para viu. Cind se rupe Legatura Energetica cu Corpul Spiritual, Corpul Somatic arata asa cum este de fapt, adica "mort", adica "sufletul s-a dus", adica "s-a desprins de trup".

Acest Corp Somatic nu contine in sine Gindirea, sau Ratiunea, ci actioneaza numai ca un Canal Somatic prin care Corpul Spiritual se manifesta in Universul Material. Creierul este numai o Poarta Energetica prin care Gindul, care porneste din Corpul Spiritual, se transmite in Universul Material, si invers.

Corpul Somatic nu contine nici Spiritualitatea, de fapt, Coprul Somatic inhiba Spiritualitatea, este ca o Inchisoare Somatica care constringe Corpul Spiritual sa lucreze in Limitele Somatice. De aceea am spus ca Corpul Energetic lucreaza in ambele sensuri, de la Corpul Somatic la Corpul Spiritual, si invers: Corpul Somatic nu este lasat sa sesizeze Corpul Spiritual, si Corpul Spiritual este constrins la Limitele Somatice. Aceasta este Caverna la care se refera Isus: "nu va dati seama ca adastati in Caverne", pentru ca Corpul Spiritual este incatusat.

Stii ce se intimpla cind Corpul Spiritual este eliberat din aceasta Robie Somatica...? ...? ...? Abia atunci apare progresul Spiritualului pe care-l mentionezi... Corpul Somatic nu este "infrastructura" pentru Spiritual, ci este Incatusare pentru Spiritual... progresul nu vine prin Corpul Somatic ci prin eliberarea de acesta... nu te teme sa scapi de Corpul Somatic, teme-te sa nu scapi de el, cum spune Isus: "V-ati dat Liberatea (Spirituala) pe Servitute (Somatica)"...

QUOTE
Dincolo de teorii si ceea ce ne asteapta intr-o viata viitoare problema este ce facem cu cea prezenta, desfintam, distrugem trupul ca sa poata evolua spiritul? Sau trebuie sa gasim acele lucruri, fapte, care permit desavirsirea noastra chiar in acest trup.


Aici ai perfecta dreptate...

Trupul nu trebuie distrus, ci Spiritul trebuie inaltat, pina cind se poate detasa de Limitele Somatice. Aceasta vine prin Credinta, Iubire de Dumnezeu si Aproapele, Educatie Spirituala, Meditatie Crestina, Cunoastere de Sine poruncita de Mintuitorul, perseveranta in bine, detasare de rau, Iubire din nou, purificare, ginduri pozitive, impacarea cu Lumea, Iubire din nou, etc. adica toti factorii care obliga Corpul Spiritual sa ramina incatusat in Limitele Somatice.

Daca azi decizi sa "scapi" de Corpul Somatic, si nu esti pregatit, nu ai ajuns la Credinta Spirituala, nu ai scapt de fel ci te-ai infundat si mai tare, deoarce ajungi in Valea Mortii de unde nu este scapare pentru Infantilismul Spiritual. Deci, nu poti "scapa" de Corpul Somatic ci trebuie sa te rogi la Dumnezeu pentru Sanatate Somatica pentru folosul Sufletesc, ca sa poti creste, evolua, intari in credinta si inalta catre a desface facatura...

Deci, ai nevoie de Corpul Somatic, ca sa poti scapa de el in termenii tai, nu in termenii lui. Nici macar nu doare, si nici nu presupune un sacrificiu supra-uman: "Jugul meu este Bun, si sarcina Mea este usoara", avind alaturi pe Fiul Tatalui.

QUOTE
QUOTE
Deci, daca el (Ioan) a vazut o Imparatie Spirituala, spune-mi tu, ce cauta Omul in Corpul Somatic?

Cred ca aceasta intrebare am pus-o eu mai intii, si din momentul ce sustii o anumita teorie ar trebui sa ne arati si ce spune teoria ta despre acestea. Eu vad in ea contradictii sau limite si de aceea pun intrebari, ca sa averific consistenta si cuprinderea teoriei.


Este rindul tau...
Un Crestin Bun, asteapta Moartea ca pe o eliberare, chair daca nu stie totul, va afla. Ce cauta, atunci, aici? Dacii faceau la fel in Lumea Antica. Eu constat ca Inceputul este unde Sfirsitul este, spune Isus... [tomas] "Ati gasit voi Inceputul, ca sa cautati Sfirsitul? Caci unde Inceputul este, acolo este si Sfirsitul". Ioan o spune si el, in felul lui: "Eu sunt Alfa si Omega..."


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 14 Apr 2006, 07:11 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Pentru Poporul Evreu, mielul de Pasti este un simbol al Libertatii Lumesti dupa care tinjeau, fiind sclavii lui Faraon. Apoi, a venit Mielul lui Dumnezeu, care de Pasti, s-a adus pe sine jertfa, aratind Omului ca nu Libertatea Lumeasca conteza, ci infinita Libertate Spirituala in Jugul Tatalui, fata de care Viata aceasta nici nu conteaza.

Pasti Fericite, sub semnul Mielului, tutror Fratilor Crestini care le sarbatoresc acum!


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 8 May 2006, 07:23 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



II. Mesajul Crestin nu este catre Omul Somatic ci catre Omul Spiritual
III. Mesajul Crestin nu este un Mesaj Moral ci un Mesaj Spiritual, Moralitatea Omului marcind Sfirsitul Spiritualitatii
IV. Caderea Omului este o Cadere Spirituala deci Ridicarea Omului trebuie sa fie o Ridicare Spirituala
V. Omul este un Corp Spiritual aflat in Robia Corpului Somatic in urma Pacatului Ancestral
VI. Creatia este o Treime Sferica in care Sfera Spirituala este unita si separata de Sfera Somatica prin Sfera Energetica.
VII. Omul, Fiinta Spirituala, asemenea Ingerilor, a devenit Tzarina prin gustarea din Pomul Cunoasterii
VIII. Omul este un Corp Spiritual, unit si separat de Corpul Somatic printr-un Corp Energetic.

IX. Simturile Omului


Omul este o Fiinta Spirituala care este numai pe durata Vietii Somatice incatusat in limitele unui Corp Somatic prin Nasterea Materna. Omul a fost cindva o Fiinta Spirituala, ajunsa prin Pacatul Ancestral a se naste si trai in Limitele Somatice. Dualitatea Omului nu rezulta din Dualitatea Spiritual-Somatic ci numai din Natura Materiala a Corpului Somatic.

Cit timp exista in Corpul Somatic, Omul poseda Simturi Somatice prin care se raporteaza la Sfera Somatica, sau Creatia Divina. Simturile Somatice sunt destinate a ajuta Omul sa supravietuiasca in Sfera Somatica, intr-un Echilibru Dual intre Viata si Moarte, simturi prin care Omul "vede", "aude", "gusta", "simte" etc.

Simturile Omului, desi manifestate prin Corpul Somatic, nu sunt rezultate din Substanta Materiala. Altfel spus, daca Omul "vede" si intelege "informatia vizuala", nu este prin Structura Materiala ci este prin ceea ce se transmite Corpului Spiritual din partea Corpului Somatic. Cu alte cuvinte, Corpul Somatic este un "canal material" prin care Corpul Spiritual interactioneaza cu Lumea Materiala. Este precum Corpul Spiritual s-ar afla in interiorul Corpului Somatic, folosindu-se de Corpul Somatic pentru a interactiona cu Lumea Materiala.

Desi Simturile Somatice nu sint rezultate din Corpul Somatic, ele pot fi afectate de catre Corpul Somatic. Daca Omul are ochii "bolnavi", nu mai poate interactiona vizual cu Sfera Somatica, rezultind "orbirea". Aceasta inseamna ca daca Canalul Material prin care Corpul Somatic se manifesta in Sfera Somatica este afectat in Structura lui Materiala, apare o limitare a Simturilor Somatice. Desi Omul nu gindeste cu creierul, ci cu Corpul Spiritual are doar se manifesta prin intermediul creierului, daca creierul ajunge afectat, Coprul Spiritual nu mai comunica prin intermediul creierului, rezultind simptone specifice.

Prin Simturile Somatice, Omul-Animal se raporteaza la Sfera Somatica pentru a se hrani, supravietui si inmulti, asemenea restului Animalelor. Omul inghite Substanta Materiala de o complexitate determinata din Mediul Material, si pe baza Energiei Materiale extrase din hrana, Omul isi mentine Coprul Somatic in limite bine precizate, adica "se hraneste" pentru a supravietui. Corpul Somatic se pazeste de lipsa hranei prin Foame, Sete, etc. care sunt Simtiri pe care Omul le urmeaza intocmai, asemenea oricarui alt Animal. De aceea, Omul catre traieste prin Corpul Somatic este un Rob al Simturilor Somatice: "oricine traieste in pacat, este rob al pacatului". Robia este atit de adinca, incit Omul considera ca maninca pentru ca "asa ii place", fara sa stie ca urmeaza numai niste Legi Somatice bine precizate, ca intr-un Joc Virtual in care regulile sunt respectate intocmai. Omul nu-si pune problema de ce nu-i place sa manince iarba, pe cind vaca este fericita cu iarba, iar vulturul cu un hoit descompus...

Sub puterea Simturilor Somatice, Omul crede ca urmeaza propria lui vointa, deoarece maninca ce-i place, bea pe masura, umbla dupa femeile "care-i plac", cauta mediul care-i "place lui", fara sa realizeze ca este un biet Rob Somatic al propriilor lui Simturi, dobindite prin Pacat: "Caci tot ce este in lume: pofta firii pamantesti (Simturile Somatice), pofta ochilor si laudarosia vietii, nu sint de la Tatal (Simturile Spirituale), ci din lume" Omul este atit de cuprins in aceasta Robie Somatica a Simturilor, incit nici nu doreste sa se elibereze, dimpotriva, cauta sa-si cultive placerile si sa-si lungeasca Viata Mizerabila ca sa se indulceasca si mai mult din aceste Simturi. Omul, Rob deplin, nu-si realizeaza Robia, aceasta fiind Legea Firii, de D-zeu facuta, considerind Viata ca fiind ceea ce percepe prin Simturile Somatice si cramponindu-se de aceasta cu orice pret, ceea ce este in Legea Firii, tot de D-zeu facuta.

Sub inrobitoarea putere a Simturilor Somatice, Omul nu este constient de existenta Simturilor Spirituale.

Fiind legat de Coprul Somatic prin Centrii Energetici, Corpul Spiritual este obligat a se manifesta in Limitele Somatice impuse de Corpul Somatic. Este precum ti-ai pune o manusa metalica in care doar un deget este lasat sa miste: desi intreaga din mina din manusa este "funtionala", numai unul dintre degete va fi capabil sa se manifeste. Similar, daca Corpul Somatic are Limite Somatice impuse de Legea Firii, Corpul Spiritual nu se poate manifesta in plenitudine, numai in acele limite.

Cu toate acestea, Corpul Spiritual detine in sine propriile lui Simturi Spirituale, sare sunt Adevaratele Simturi ale Omului. Omul nu vede cu Ochii Somatici, numai culege cu ei Informatia Vizuala, Omul vede cu Ochii Spirituali, chiar daca limitati la Ochii Somatici. Cu alte cuvinte, Vederea este o Functie Spirituala a Corpului Spiritual, numai manifestata prin Vederea Somatica. Cu alte cuvinte, Omul poate vedea fara de Ochii Somatici, desi aceasta nu vine de la sine decit in rare cazuri, in marea majoritate Vederea Somatica intunecind cu totul Vederea Spirituala.

Auzul este tot o Functie Spirituala a Corpului Spiritual, doar reflectata prin Corpul Somatic in Lumea Materiala. Toate Simturile Omului exista numai la nivelul Corpului Spiritual, manifestate in Lumea Materiala prin Corpul Somatic: "Tot asa, sint trupuri ceresti (Corp Spiritual) si trupuri pamantesti (Corp Somatic)"

Viata in sine nu este o Calitate Materiala a Substantei ci este o Calitate Spirituala a Corpului Spiritual: "Oare nu este viata mai mult decit hrana, si trupul mai mult decit imbracamintea?" Viata despre care vorbeste Isus nu este Viata Somatica, cum este perceputa prin Simturile Somatice, ci este Viata Spirituala a Corpului Spiritual. Isus incurajeaza Omul sa treca peste Instinctele Somatice spre a detecta Realitatea Spirituala. A nu te ingrijora de hrana este greu de facut deoarece Corpul Somatic in care Omul a cazut, forteza Gindul Omului catre hrana si supravietuire, ceea ce este in Legea Firii de D-zeu facuta. Omul trebuie sa-si depaseasca propria lui Natura Materiala spre a fi capabil a-si detecta propria lui Natura Spirituala: "Duhul este acela care da viata, carnea nu foloseste la nimic"

Simturile Somatice sunt facute, prin Legea Firii, sa obtureze cu totul Simturile Spirituale incit Omul ajunge sa nu poata gindi in afara Limitelor Somatice: "si vreti sa impliniti poftele tatalui vostru" Omul care se naste din Om, fara a-si depasi Conditia Caderii, este propriul lui Rob Trupesc. Astfel, este in Legea Firii sa raspunzi la Ura cu si mai multe Ura. De exemplu, in lumea canina, daca ti se arata coltii, trebuie sa areti colti si mai mari, altfel ramii fara hrana sau fara sex etc. In Legea Firii este sa raspunzi la palma cu pumnul, singura optiune prin care supravietuieti in Jungla, ceea ce Omul adesea face. De aceea, Legea Iubirii nu este usor de infaptuit deoarece merge impotriva Firii Somatice in care Omul a cazut prin Pacat. Pentru ca Omul sa intoarca obrazul, necesita mai mult decit Ratiune, Instinctul dictind opusul.

Mesajul Fiului Tatalui este indreptat tocmai impotriva Simturilor Somatice ale Omului, prin care Omul este Om-Animal, si de aceea Legea Iubirii este atit de greu de infaptuit, deoarece lupta impotriva Naturii Somatice a Omului Somatic. Invingerea Simturilor Somatice si dobindirea Simturilor Spirituale, de care vorbeste Isus Cristos, este iesire din Animalitate si este Rascunparare pentru Pacatul Ancestral: "Dar intai vine nu ce este duhovnicesc (nu Corpul Spiritual), ci ce este firesc (Simturile Somatice); ce este duhovnicesc (Simturile Spirituale), vine pe urma."

Dobindirea Simturilor Spirituale este Nasterea a Doua, prin care omul se desprinde de Corpul Somatic si ajunge a se raporta la D-zeu prin Simturile Spirituale, singura modalitate prin care Divinitatea poate fi perceputa. Este o transformare profunda a Fiintei Umane, prin care Omul dobindeste nu numai Vedere Spirituala, dar si Simtire Spirituala precum si Gindire Spirituala, Omul ajungind a Simti si Gindi fara limitele impuse de Simturile Somatice, doar prin Libertatea Divina a Simturilor Spirituale: "Este semanat trup firesc (Omul nascut din Om, din Sex si Pacat), si inviaza trup duhovnicesc (cunoasterea Corpului Spiritual)"

Renuntarea la Simturile Somatice in favoarea Simturilor Spirituale este lepadarea voita a Pacatului si insusirea voita a Jugului Tatalui, Sfintenia si Invierea Omului: "Si dupa cum am purtat chipul celui pamantesc (nascuti in Corpul Somatic, ca urmare a Pacatului Adamic), tot asa vom purta si chipul Celui ceresc (prin cunoasterea Corpului Spiritual)"

Numai lepadind Jugul Somatic, Omul poate dobindi Jugul Crestin al Fiului prin care poate aspira catre Prea-Sfintul Jug Spiritual al Tatalui. Omul care se cramponeza de Jugul Somatic, le va pierde in final pe toate trei!


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 16 May 2006, 04:28 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@roua

QUOTE
am observat ca tu esti inversunat cand e vorba despre sex, desi e off topic


Uite ca aici nu mai e in afara tematicii... Spui ca ai observat inversunare despre sex... Ai observat oare la mine toleranta despre Burtile Popesti...? Sau despre Ritualuri Popesti golite de Substanta Spirituala...? Sau despre speranta pusa in Idolatrie in locul Credintei Spirituale...? etc.

Cel mai bine este sa rasfoiesti afisarile precedente in acesta tematica. Asa, vei afla ca Omul este o Fiinta Duala, prima data fiind o Fiinta Spirituala, decazuta apoi a fi o Fiinta Somatica facuta din carne si oase asemenea Animalului. Latura Spirituala a Omului este Chipul Tatalui, este Adevar, este Lumina, este Iubire si este Viata. Latura Somatica a Omului este in schimb Chipul Omului si este Neascultare, Cadere, Pacat, Blestem, Boala, altele multe, si in final, Moarte.

Prin urmare, Omul trebuie sa lepede de la Sinea lui Jugul Somatic, care este Robia traiului in Corpul Somatic, Robie care se manifesta prin Instincte, Fizicalitate, Durere, Boala, Sex, Foame, Sete, Putere Lumeasca, Iubire Lumeasca, Morala Lumeasca, Intelepciune Lumeasca, Cultura Lumeasca, Profesie Lumeasca etc. Tot ceea ce tine Omul legat de Lume este Jugul Somatic prin care Omul este Robul propriei lui Caderi Spirituale, sexul fiind numai una dintre multele cunoscute ale acestei ecuatii, dar nu singura, nici pe departe...

Asa trebuie privite vietile Sfintilor, sau Viata lui Pavel, sau vietile Calugarilor adevarati, sau vietile Ascetilor sau vietile Elevatilor Spirituali, sau in final, si la inceput, Viata lui Isus: "Cine din voi Ma poate dovedi ca am pacat?" Nimeni nu a putut dovedi nici un Pacat in viata lui Isus... Daca Isus este Modelul, atunci traieste dupa Model: "Voi fiti dar desavirsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavirsit." Vezi dar, la mine nu este inversunare, ci este doar urmarea Modelului...

QUOTE
ce vrei tu sa spui, ca trebuie sa fim virgini toata viata, adica sa nu intretinem relatii sexuale?


Fa ceea ce Mentorul Divin te-a invatat. Daca nu poti, fa ceea ce poti, dar nu sta pe loc, nici Azi, si nici aceasta Clipa. Nimeni nu spune ca este usor a lupta impotriva Instinctelor Somatice, dar intreaga Creatie se bazeaza pe acestea, si nu sunt facute spre a fi infrinte, ci spre a infringe. Aceasta este Blestemul Omului. Dar nu inseamna ca nu este iesire, doar Calea a fost aratata, trebuie doar s-o urmezi pas cu pas: "dar indrazniti, Eu am biruit lumea" De aceea a venit Isus, ca sa-ti arate Cale dinspre Jugul Somatic catre Jugul Spiritual, ca sa vezi ca se poate, ca sa-L urmezi in toate cele, ca sa-ti dovedeasca Lumina de la capatul Mortii.

Acum, despre Relatii Sexuale... nu diferite de Relatiile Umane in general, cind a vorba de Credinta. Sa zicem ca dai Pomana unui sarac, ca sa respecti Legea, dar iti pare rau pentru ce ai dat, ca l-ai fi putut pastra. Degeaba ai dat Pomana, nu este primita, pentru ca nu-si gaseste locul in Inima ta. Prin asemanare, sa zicem ca-ti doresti Sex din toata Inima, dar iti refuzi aceasta dorinta, ca sa respecti Legea: degeaba te-ai infrinat, nu este primit!, deoarece nu-si gaseste loc in Inima ta. Daca ceva nu este Stapin in Inima, nu este primit, chiar daca in exterior domneste Legea, deoarece Judecata nu vine dupa Fapte Exterioare, cum sustin unii, ci Judecata vine direct din Inima ta.

Prin urmare, Sexul nu este despre Infrinare Fortata, cum ar fi unii care s-ar face Eunuci ca "scape" de Pacat (desi tot nu ar scapa...), ci este despre Elevare Spirituala prin care Sexul ajunge a fi perceput asa cum este de fapt: un Instinct Animalic din Om, expresie a Caderii, pe care Omul trebuie sa-l lase in urma sa, cum Isus a spune: "Cind va veti dezbraca goi fara a simti rusinea, cind va veti lua hainele asezindu-le sub picioarele voastre si calca pe ele ca niste copii, atunci veti vedea pe Fiul celui Viu fara a va teme." Abia cind Omul este deasupra Somaticului poate fi capabil a patrunde Spiritualul.

QUOTE
asa se explica si acel verset pe care l-am dat eu cu privire la cei care vor fi mantuiti si despre care se spune in apocalipsa ca sunt "verguri curate" si care "nu s-au intinat cu femei"... se refera exclusiv la sexualitate?


Da si nu, in acelasi timp...

Ioan vorbeste de Intinare cu Femei. Tot Ioan vorbeste de Curva care calarea Fiara. Curva aceea nu este o Femeie, desi poate fi... Nici Fiara nu este o Fiara, desi poate fi... Curva reprezinta altceva decit pare (si este in afara acestui topic), iar Fiara iar reprezinta altceva...

Ca sa-ti raspund totusi la intrebare, presupune Ioan ceva despre Sex cind vorbeste de cei 144.000 de mii? Pe undeva, da, desi semnificatia este mult mai adinca decit Sexul Somatic in sine. La capatul firului lui Ioan, se gaseste Adamul Edinei, care nu avea Sexul parte din Sine, dar la un Nivel Spiritual. Spusele lui Ioan presupun si Sexul, dar nu se limiteaza la acesta, Virginitatea extrapolata fiind pe Plan Moral, Plan Spiritual, Plan Rational si Planul Credintei...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 16 May 2006, 02:51 PM
Mesaj #30


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Eu una am inteles ceea ce ai spus tu desigur la nivel mental, intelectual deoarece in inima mea inca nu am "inteles".. insa tu nu mi-ai raspuns la intrebare si mi se pare esentiala avand in vedere filozofia ta, sa inteleg ca tu ai depasit sfera somaticului si deci activitatea sexuala nu isi mai are sensul????
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 17 May 2006, 02:18 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
activitatea sexuala nu isi mai are sensul


Aceasta a spus-o si Pavel: "ca sa va indeletniciti cu postul si cu rugaciunea; apoi sa va impreunati iarasi, ca sa nu va ispiteasca Satana, din pricina nestapanirii voastre." Deci Pavel stia ca nu poti merge cu fortza impotriva Instinctelor Somatice: "Dar daca nu se pot infrana, sa se casatoreasca; pentru ca este mai bine sa se casatoreasca decat sa arda." Cu toate acestea, Calea de iesire exista, deoarece Pavel a ajuns acolo: "6. Lucrul acesta il spun ca o ingaduinta, nu fac din el o porunca. 7. Eu as vrea ca toti oamenii sa fie ca mine..." A fi ca Pavel este a fi deasupra Instinctului Animalic. Numai asa a ajuns Pavel a vindeca Bolnavii, a fi imun la Otrava, si a invia Mortii.

Ce spui tu este intr-adevar urmarea Elevarii Spirituale, Omul iesit in afara Instinctelor Somatice prin dobindirea Simturilor Spirituale. Aceasta este Lepadarea Jugului Somatic si inceputul Injugarii Spirituale cu D-zeu, in Numele Fiului. De aceea Isus spune: "Jugul Meu este bun", pentru ca nu incepe cu a-ti taia de pe lista toate Simturile Somatice, ci incepe cu Constientizare (ceea ce ti se spune), apoi cu Infrinare Voluntara (cum ar fi Posturile Crestine), apoi cu dobindirea treptata a Simturilor Spirituale prin care Simturile Somatice se reduc singure la tacere: "Si sarcina Mea este usoara" Sarcina adusa de Jugul Fiului este usoara deoarece se poarta prin dobindirea Simturilor Spirituale prin care Omul primeste de la D-zeu tot ceea ce are nevoie a ajunge la Lumina: tarie, bucurie, liniste sufleteasca, iubire, fericire, Cunoastere si Viata.

Omul care scapa de Simturile Somatice prin dobindirea Simturilor Spirituale nu saraceste cu nimic ci se imbogateste dincolo de imaginabil.

Ca sa pun raspunsul in contextul celor 144.000, Virginitatea Biologica nu inseamna nimic cind nu este urmata si de Virginitate Spirituala: "pentru ca este mai bine sa se casatoreasca decat sa arda." Daca un Om este Vergur dar isi petrece viata in Fantezii Sexuale, mai bine sa nu fie, ca sa-si poata curata Gindul lui. De aceea a venit Isus, sa arate Calea de Elevare celor care sunt Cazuti, sa indice Directia celor Rataciti. In tematica paralela, unde ai fost admonestata, Maria Magdalena a fost o decazura: "S-a aratat mai intai Mariei Magdalinei, din care scosese sapte draci." Cu toate acestea, fosta decazuta a ajuns la Virginitate Spirituala prin atingerea purificatoare a Duhului Sfint, si s-a invrednicit de Viziuni Spirituale asemenea Apostolilor, dupa invierea lui Isus. In cazul Mariei Magdalena gasesti cea mai inalta treapta de Virginitate la care Spiritul Uman poate aspira: Virginitatea Spirituala.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 21 May 2006, 12:23 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@IoanV

QUOTE
Nu il poti arunca pe "popa" afara, asa cum vrei tu. Pe mine si pe multi alti ne dezleaga de pacate prin puterea pe care a primit-o de la Iisus, nu prin vrednicia lui.


Nici nu trebuie dat afara, cine va sta in locul lui? Nu este vorba de Demolare, ci de Crestere! Pe de alta parte, in ce sta "dezlegare" lui? Merg oamneii la Biserica si dau acolo pomelnicele, dupa care incepe Pomelnicul "sa ne rugam pentru Ion, Maria, Vasile, Vasile, Maria, Ion, Ion, Maria...", nimeni nu se roaga, nici Popa nu se roaga ci doar face apel la Rugaciune, gata si cu Pomenirea... a fost pomenit, ce bine de noi... "peste Ionul meu a sarit Popa, nu e bine..." etc.etc.etc. Nu ti pare ca asisti la Circ prost jucat...? Deci tu, ca si Credincios, nu-ti pui Rugaciunea la incercare pentru ai tai, ci mergi la Biserica ca sa-i "pomeneaca" Popa! care citeste o lista nesfirsita de nume irelevante si Omul se simte multumit... Nimeni nu-i adreseaza Pomenitului nici un Gind, nu-i transmite nici un Sprijin Spiritual, il "pomeneste" cu numele...

Uite ce Pomenire facea Pavel: el merge la Orb (care purta dupa el Pacatul lui, deoarece Neputinta Fizica este si ea o expresie a Pacatului Omului, chiar daca origineaza in Adam) si invocind pe Fiul Tatalui, Orbul isi capata vederea. Aici ai de a face cu o "dezlegare" dincolo de discutie, vine nu prin Simtiri Subiective ci vine prin Acte de Credinta, prin Semnele Credintei. Nimeni nu poate afirma ca Pavel nu avea in el Puterea Dezlegarii, deoarece a dovedit-o! Pavel nu a "pomenit" mortul, ci l-a inviat!

Uite cum Pavel a dezlegat prin Vrednicia lui, ca nu te asculta Fiul daca nu esti Vrednic. Pavel nu a dezlegat printr-o "putere oculta primita" la modul teoretic, ci a dezlegat prin Vrednicie. Aici este toata diferenta, Popa nu are in el Vrednicia, nu are nici puterea dezlegarii, ci numai afirmarea gratuita a unei calitati pe care nu o are. Puterea Dezlegarii nu vine prin Sistemul Popesc, ci vine numai prin Elevare Spirituala in Numele Fiului, cum Fiul a spus-o, si cum Pavel a infaptuit-o: "Marturisiti-va unii altora pacatele" Pavel nu te trimite la Popa, pentru dezlegare, ci te trimite la Fratele tau. Pe vremea lui Pavel, Popa nici nu exista!, ei Popii, s-au infiintat singuri mai tirziu, prin Puterea Statala. Pe vremea lui Pavel, Popii nu existau, azi Popii sint indispensabili...

[Pavel]: "Spuneti-va sanatate unii altora cu o sarutare de dragoste."
[Pavel]: "dar fiecare in parte suntem madulare unii altora"
[Ioan]: "voi sunteti datori sa va spalati picioarele unii altora"
etc.etc.etc.

Isus a desfiintat Popimea cu totul (cunoscuta inca de dinainte de Avram, Malhisedec este pomenit a fi fost Popa in Ierusalim, chiar inainte de fondarea neamului Evreilor), inlocuind-o cu Fraternitate: "Voi sa nu va numiti Rabi! (Invatator, Avva, Popa, Parinte, Papa, etc) Fiindca Unul singur este Invatatorul vostru: Hristos, si voi toti sunteti frati." Voi toti sunteti Frati!

Isus te face pe tine Fratele meu. Pavel te trimite la Fratele tau si pe mine la Fratele meu. Tu te duci la Popa...

QUOTE
Bijutierul poate face minunanatii cu aurul, chiar daca nu este al lui.


Adevarat, pentru ca Bijutierul este... Bijutier! Acum du-te pe strada si da-i aurul tau la primul care se pretinde Bijutier: cu toate ca Aur i-ai dat, nu va scoate din el nimic, pentru ca nu are nimic.

Stii care este Sublimul Credintei Crestine? Bijutierul esti tu... si eu...

QUOTE
Sfintii au facut eforturi uriase, taindu-si voile prin ascultare si suferinta, asa au cistigat Duhul.


Nu fi chiar asa de sigur despre "suferinta"... Pe masura ce Omul se desprinde de Lume, sufera tot mai putin, iar cind ajunge la Iluminare, Suferinta este ca si inexistenta... "Jugul Meu este bun, si sarcina Mea este usoara", si apoi "veti gasi liniste pentru Sufletele voastre". Jugul lui Cristos nu este Suferinta, ci este lepadarea Suferintei, nu este Tristete, ci este dobindirea Bucuriei, nu este Boala, ci este dobindirea Sanatatii, nu este Moarte, ci este dobindirea Vietii. Si nu vine prin mijloace supraumane, ci vine prin ceea ce Omul are deja, si apoi doar prin invrednicire, puritate, credinta, meditatie, rugaciune, iubire, mila, smerenie etc. Iar toate acestea aduc bucurie si fericire, nu nenorociri...

QUOTE
Dar sa pui boii inaintea carului si sa spui ca omul trebuie sa invete pe altii inainte de a sa imbogati pe sine la o masura inalta


Aici este locul sa te intrebi "oare ce n-am inteles bine"...

QUOTE
Libertatea comuna apare prin intilnirea libertatilor individuale, altfel nu am fi judecati individual ci numai in grup: ... daca suntem liberi ca indivizi, asa cum ne priveste si Dumnezeu,


Mare eroare faci aici, cu Individul: "Fiindca atit de mult a iubit Dumnezeu lumea" Ioan spune Lumea, nu Omul! D-zeu l-a facut pe Adam, nu a facut Omenirea... Adam a facut Omenirea... Individualul este Adam rupt de D-zeu. Colectivul este Adam reintregit in D-zeu. Individualul este Jugul Somatic, cel care te face sa gindesti "marunt", este menirea lui. Colectivul este Jugul Tatalui, care are Un Singur Fiu, nu sapte miliarde...: "pazeste, in Numele Tau pe aceia pe care Mi i-ai dat, pentru ca ei sa fie una" Ei trebuie sa fie Una, pentru ca ei sunt Unul: din originea lor rezulta si destinul lor.

Rational este greu de ingurgitat, dar isi gaseste sensul nu gindind la Unitatea Spirituala ci cunoscind Unitatea Spirituala, fiind Una cu Aproapele in gindire si in simtire. Atunci stii ca este un singur Gind, si este o singura Sintire, ca cei multi sunt Unul.

QUOTE
avem ce darui unii altora, daca nu mai tare ne legam unii pe altii.


Nu avem nimic de daruit, avem de intregit.

QUOTE
De aceea nu accept eu invatatura ta in afara ideii de a purta mereu crucea lui Hristos (a lua jugul, care nici nu e originala).


Atentie, eu nu iti vorbesc de Cruce, vorbesc de Jug! Crucea nu este scopul, Crucea este Calea (si nici macar nu-i dureroasa...) Scopul este Jugul, in care Doi devin Unul, cum ti-am spus mai sus. Purtind Crucea, dobindesti Jugul. Nimic nu este nou, doar Isus a spus-o. Problema este ce sens dai "purtarii crucii", si cum privesti spre "jugul fiului".

Unii spun ca o porti prin durere si suferinta, eventual prin Ritual si Idolatrie. Ei se dovedesc mincinosi pentru ca Omul nu anunge niciodata a se invrednici de Jugul Fiului pe calea aceea (in afara unor exceptii native, rare precum geniile, care ar ajunge acolo oricum, chiar singuri in postie fiind). Lipsa de rezultat este dovada minciunii lor.

Eu iti spun ca o porti cu bucurie, prin Cunoastere de Sine, o porti prin Educatie Spirituala ca sa nu fie nevoie de a fii un Geniu(daca inveti tot ce a descoperit Newton, esti ca Newton, ca nici el nu stia mai multe inainte sa moara, ca de ar fi stiul, le-ar fi descoperit), o porti prin Crestere Spirituala continua, nu de unul singur, ci alaturi de Fratele tau (nu avind pe Popa deasupra ta), o porti prin lepadarea continua a Jugului Somatic care te tine inrobit (care nu se poat invata de la Popa Burtos), o porti prin Iubire Spirituala, cautind clipa de clipa cresterea Iubirii, care iti aduce restul totul. Rezultatul vizat de Jugul Fiului nu este o promisiune viitoare, ci este o Realitate cotidiana, cunoscuta prin Sine, este dobindirea Vederii Spirituale, este Iubirea Aproapelui ca pe Sine, este simtirea simtamintelor Aproapelui, este auzirea gindului Aproapelui, este a fi Una cu Aproapele. Jugul Fiului nu este promisiune vana viitoare, ci este infaptuire prezenta, dovedita prin Semnele Credintei. Este saltul de la "a crede" la "a cunoaste".

QUOTE
Abia dupa ce traiesc desavirsit credinta lor, oamenii ajung la a trece dincolo de religie. Nu demolindu-le inainte de a le implini.


Adevarat... Dar nu inseamna ca cei multi sint destinati Religiei... nimeni nu este destinat Religiei, este numai lipsa de Vrednicie Spirituala a celor care s-au pus "popi" peste oameni, adica cei care au creat Religia in prima instanta. Este ca si cum ai fi la inchisoare, si ai astepta eliberarea de la Paznicul Porti... Paznicul nu te poate elibera, el nu ar mai fi Paznic...

QUOTE
Altfel ai avea demnitatea de a accepta ca ceea ce propui tu nu e singura cale. Aceea e poate cea mai buna pentru tine, spune ce aduce nou pentru noi, dar nu te stradui sa darimi alte cai de pe pozitia ei.


Ok, dovedeste Calea Ortodoxa prin Elevare Spirituala, si am sa te urmez fara obiectie! Pe mine nu ma intereseaza Calea Umana, asi fi fericit Ortodox ca si Mormon, ci Telul Spiritual... Daca gasesc Lumina, in Numele Fiului, Calea devine irelevanta...

QUOTE
Mai ales ca pe acestea, cum e Ortodoxia, sfintii aduc marturie despre valoarea ei, cum trebuie inteleasa si traita autentc.


Sfintii de care pomenesti tu, sunt Genii Rare, de-a lungul a mii de ani si milioane/miliarde de Fiinte Umane. Sfintii, ca si Genii, ar fi Sfinti si sub Catolici, si sub Mormoni, si sub Ortodocsi. Esti tu unul dintre Genii? Esti tu unul din milioane? Esti tu unul din mii de ani? Daca da, multumeste lui D-zeu. Daca nu, cauta Calea, ca aia nu e Cale! Aia este Calea Geniilor, nu este Calea Omului.

QUOTE
Iata ca eu sustin de fapt Implinirea iubirii, dar in om, mai inainte de a incerca sa implinesti pe altii. Pina nu se Dobindeste Duhul Sfint ce sa dai mai departe, o misiune de cucerire?


Adevarat...

QUOTE
Lumea de astazi prin sfintii renegati isi reneaga tocmai modelele ce duc la desavirsire, se indeparteaza de ceea ce e cu adevarat important.


Daca faci progrese zi de zi, urmeaza Calea pina la capat. Daca esti inca in zona promisiunilor viitoare, ipotetice, credintei oarbe, mintuirii promise verbal, Luminii declarate nu vazute, Iubirii declarate nu simtite, Adevarului declarat nu cunoscut, atunci cauta Calea, ca nu esti pe Cale... Reperele sint simple: cind esti pe Cale, Lumina devina Vazuta, Iubirea devine simtita, Adevarul devine cunoscut si Semnele Credintei se infiripa in tine si in jurul tau. Analizeaza-te singur...

QUOTE
Am vazut intr-un mesaj ideea ca Clopotel pina la urma tot la tine va ajunge si nu am inteles in ce calitate a ta vrei sa il primesti. Pt. mine acest dialog este util pt. ca lamureste niste lucruri, eu mi-am clarificat aspecte mai putin cunoscute.


In calitate de Frate prea-iubit... caci eu stiu ca el este Fratele meu, dar nu se poate cu fortza daca el nu vrea. Daca Calea lui de acum este dreapta, nu sunt ingrijorat de fel, tot Fratele meu va deveni... Daca urmeaza Calea Jugului Crestin, stiu ca va descoperi Fraternitatea. Singura problema ar fi calea lui sa nu fie dreapta, si sa insiste pe ea pina la capat... Peste vointa lui, nu pot trece, nici D-zeu nu a trecut peste mizerabila noastra vointa... Dar stii de ce sint optimist? Nu pentru ca ar fi Calea buna, ci pentru ca el cauta inca, si atunci va gasi, si daca gaseste, ma gaseste... si il gasesc... Sper sa nu renunte la Cautare...

QUOTE
tainele bisericii mai e mult. Nu vad cu ce ai putea inlocui acestea, de neinlocuit.


...?!

Ritualul Botezului Idolatric este sters de coborirea Duhului Sfint asupra ta, daca te invrednicesti pentru Botezul Spiritual. Atunci te-ai botezat, nu ai fost botezat... Este usor a stropi cu Apa, este greu a Trezi Spiritual un Suflet Adormit... Primul, se face cu mina si cu caldarea, al doilea se face cu Inima si cu altceva... Primul se usuca dupa cinci minute, al doilea creste in tine la nesfirsit, cit timp traiesti, ca sa-si gaseasca implinirea deplina dupa... Primul, ti se spune ca l-ai primit pe dinafara, al doilea, este viu si este in tine si cu tine, simti ca l-ai primit... Primul vine de la Ioan, al doilea vine de la Isus Cristos... Primul este pentru Lume, al doile este pentru Ceruri... mai sunt multe de spus...

Euharistia Idolatrica este stearsa de lepadarea Jugului Somatic: cind ai renuntat la Trupul tau cu totul, precum Isus a renuntat la al lui, acceptind astfel Sacrificiul Lui prin sinele tau, impartasindu-te astfel din Trupul Lui la propriu, consumindu-i Trupul Lui prin consumarea Trupului tau, asta dovada de impartasire, abia atunci ai mincat Trupul lui Isus! Aceasta este Euharistia Spirituala si nu ingurgitarea de Substanta Materiala... de inghitit este usor... este Calea Lata... este Poarta Larga... urca-te pe Cruce daca vrei Adevarata Impartasire... aceasta este Calea Strimta... (nici nu este nevoie de fapt sa ajungi pe Cruce...)

Restul Tainelor, alta data, destul pentru acum...

Acest topic a fost editat de edinide: 21 May 2006, 12:23 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 21 May 2006, 04:58 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Inainte de a raspunde precizez ca edinide mi-a raspuns in mesajul anterior la un post de pe alt topic (cel despre Ortodoxie), de aici.
QUOTE
Nici nu trebuie dat afara, cine va sta in locul lui? Nu este vorba de Demolare, ci de Crestere! Pe de alta parte, in ce sta "dezlegare" lui?
Ca multi preoti ar trebui sa fie mai atenti, in folosul lor si al credinciosilor sunt de acord. Eu nu am spus ca sunt perfecti, fiecare dintre noi trebuie sa crestem, inclusiv preotii. Am si dat un capitol dintr-o carte, Psihoterapeutull ortodox (in primul topic deschis de mine pe tema Ortodoxiei), in care erau analizate si chemarea preotilor si lipsurile lor de catre un episcop. dealtfel sunt mai multe texte in biserica despre aceste lucruri. Nu mai insist, dar sa nu se creada ca nu se stie.

Voi da un exemplu, prezentat la o conferinta unde erau multi preoti, ca sa se vada insa ca nu ii putem judeca in grup si ca ei sunt invatati cele bune. Parintele profesor C. Necula, de la Sibiu a slujit intr-o biserica din Brasov in preajma Pastelui. Multi veneau la spovedit si treaba mergea destul de fluent la preotii de acolo doar la parintele N. mergea mai incet ca cerceta mai bine pacatosii. Vazind preotii ceilalti ca merge incet l-au rugat sa impartaseasca pe cei spovediti de ei. Ei dar D-zeu nu a dormit. Vazind indoiala parintelui, prin el a schimbat situatia. Ce s-a intimplat? O tinara a fost neatenta si s-a varsat lingurita cu impartasanie pe treptile pe care sta preotul. Cunoscind sfintirea lor, parintele forte agitat si tulburat a cules-o de pe trepti si a consumat-o.... Asistenta si-a schimbat atitudinea. Multi din cei aflati la coada pt. impartasanie au trecut inapoi la cea pentru spovedit, dar nu la preotii ceilalti ci pe parintele N. il cereau. Deci exista modele, se dau sfaturi, dar sa nu uitam nici pilda cu saminta. Nu toata cade pe pamint bun.

Se spune ca o tara are conducatorii pe care ii merita si cred ca si cu preotii e la fel. Daca noi nu ne facem datoria de crestini (bijutieri) de ai ajuta si pe ei sa inteleaga la ce sunt chemati, apoi sa-i folosim cum sunt! La spovedanie se vad preocuparile omului si parintele ia aminte daca unul are preocupari mai inalte decit ale sale. Poti sa-i spui ca ai facut pacatul de a-l judeca pt. o fapta sau alta, lasa-l pe el sa se gindeasca apoi daca ai facut bine sau nu.

In privinta dezlegarii, se spune clar ca trebuie sa ne cerem iertare unii altora, sa nu apuna soarele peste supararea noastra. Asta nu inseamna insa ca si Iisus a trimis toti oamenii spunindu-le sa lege si sa dezlege pacate. Oricum, problema e detaliata in capitolul dat din volumul "Psihoterapia ortodoxa - Ştiinţa Sfinţilor Părinţi"- de Mitropolitul Hierotheus Vlachos. Psihoterapeutul Ortodox

Ajunge cu preotii, sa revin un pic la ortodoxie.
Asa cum este nu e rea, e chiar foarte buna. O cale a devotiunii catre cel mai mare maestru spiritual, de aceea nu are nevoie de chakre, etc. Nu insist cu argumente. Cine cunoaste sau cauta in yoga tibetana din acest mileniu e subliniat mereu rolul important al maestrului, ba chiar cele mai inalte realizari nu se pot obtine decit cu ajutorul lui, de acolo, de "sus".
Fiind o astfel de cale, are citeva taine ce trebuie tratate cu maxima seriozitate spre a fi de folos.
Oamenii nu implinesc insa cereile ei. Preotii nu sunt decit f. rar maestri spirituali ci tot oameni pe cale ca si noi, care efectueaza serviciu divin si administreaza taine. Noi nu de la ei primim cele inalte ci de la Iisus. De aceea evolutia noastra nu e impiedicata. Ca nu e impulsionata de ei, nu e chiar o problema, ca avem de la cine primi impulsuri, daca vrem sa cautam putin.

Mai lasa-ma cu Euharistia idolatrica si alte bazaconii! E o singura euharistie, doar ca unii nu participa la ea cu destula dragoste si respect.
QUOTE
Colectivul este Jugul Tatalui, care are Un Singur Fiu, nu sapte miliarde...: "pazeste, in Numele Tau pe aceia pe care Mi i-ai dat, pentru ca ei sa fie una" Ei trebuie sa fie Una, pentru ca ei sunt Unul: din originea lor rezulta si destinul lor.

Rational este greu de ingurgitat, dar isi gaseste sensul nu gindind la Unitatea Spirituala ci cunoscind Unitatea Spirituala, fiind Una cu Aproapele in gindire si in simtire. Atunci stii ca este un singur Gind, si este o singura Sintire, ca cei multi sunt Unul.

Eu am sustinut intr-o conversatie cu aburelius ca trebuie sa ne intilnim in duh cu semenii mai demult, pe la psihologie. Insa pina sa ajungem la inaltimea asta trebuie petrecuta multa vreme cu maestrul Ca sa traiesti schimbarea la fata trebuie sa ajungi la o oarecare inaltime. Citi din ucenicii lui Iisus au participat la ea?
Asta e finalul lucrarii noastre, nu inceputul sau mijlocul!

Acest topic a fost editat de IoanV: 21 May 2006, 05:01 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 23 May 2006, 04:31 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Cunoscind sfintirea lor, parintele forte agitat si tulburat a cules-o de pe trepti si a consumat-o.... Asistenta si-a schimbat atitudinea. Multi din cei aflati la coada pt. impartasanie au trecut inapoi la cea pentru spovedit


Aici te contrazici singur. Daca Euharistia este Substanta Mintuitoare, ce conteaza cine o administreaza? Daca conteaza altceva, precum cei plecati de la Euharistie inapoi la Spovedanie, poate ca nu conteaza Euharistia chiar asa mult.

Daca iti pui speranta Mintuirii in ceva Exterior Omului, cum ar fi Euharistia, Ritualul, Formula Oculta si altele, nu o vei gasi niciodata, deoarece Isus nu a venit pentru Corpul Somatic, perisabil, ci pentru Corpul Spiritual, vesnic. Corpul Somatic conteaza numai ca si Poticnire pentru Corpul Spiritual, de unde rezulta necesitatea Euharistiei!. Aceasta este Euharistia Spirituala, CONSUMAREA Corpului Somatic pentru eliberarea Corpului Spiritual, asa cum Isus a anuntat-o si a urmat-o pina pe Cruce: Corpul Somatic este Virtual, Corpul Spiritual este Obiectiv, nu este de-a dreptul evident din Crucificare si din Inviere?

QUOTE
Se spune ca o tara are conducatorii pe care ii merita si cred ca si cu preotii e la fel.


Ai numai jumate de dreptate! Situatia este simetrica, si conducatorii au pe supusii pe care-i merita. Un Bandit este conducator peste Hoti, un Crismar este conducator peste Betivi, si un Popa peste Mireni...

Problema este ca Popii nu au fost instituiti de Isus, s-au instituit singuri cu de la sine putere. Asa a aparut intr-o Dezvoltare Lumeasca normala, Biserica Institutie, dar anormala pe Plan Spiritual. Apoi, Popimea a filtrat Mesajul Crestin pentru 1000 de ani, dindu-i o Forma Ne-Naturala numita Dogma, rupa de Isus Cristos, dar legata de Popime. Nu au mai propovaduit Evanghelia si au propovaduit Popismul, sau Dogma lor. In felul acesta, au dobindit Mirenii pe care-i merita. Apoi s-a simetrizat, Mirenii avind Popimea pe care ei o merita. Pina la Reforma, cind Omul s-a razvratit, vazind ca Sistemul Popesc nu este bun, dar nu stia precis unde era Raul.

Acum, Instituite Statala fiind, detine Cheile Adevarului pe care le pazeste cu maciuca. Isus a intrat in Sinagoga, a citit de Carte, apoi in inchis-o si a zis: "Astazi s-au implinit cuvintele acestea din Scriptura, pe care le-ati auzit." Iudeii l-au scos afara la executie. in 2000 de ani, nu s-a schimbaty nimic. Daca intri in Biserica si-ti spui Gindul Curat, chiar Revelat fiind, Popa va dovedi cit de usor Crucea devine Maciuca, nu in apararea Credintei, ci in apararea Sistemului Popesc, nu cu Puterea Luminii, ci cu Puterea Maciucii, precum conchistadorii.

QUOTE
In privinta dezlegarii, se spune clar ca trebuie sa ne cerem iertare unii altora


Desi iti selectez din Evanghelie, tot nu vrei sa treci dincolo de prejudecati: "Marturisiti-va unii altora pacatele si rugati-va unii pentru altii ca sa fiti vindecati. Mare putere are rugaciunea fierbinte a celui neprihanit" Ce nu pricepi de aici? Nu-ti este evident ca Popimea nu trebuie sa existe in Crestinism? Nu pricepi ca nu de Popa are Omul nevoie, ci de Aproapele? Pavel nu te trimite la Popa pentru vindecare, Pavel te trimite la Aproapele Neprihanit pentru vindecare. Popimea a pus stapinire pe Isus.

Nici unde in Evanghelie nu exista Popimea!

- Spuneti-va sanatate unii altora cu o sarutare sfanta.. Unii altora, nu Popa.
- pentru ca suntem madulare unii altora, Unii altora, nu Popa.
- Supuneti-va unii altora in frica lui Hristos, Unii altora, nu Popa.
- ci slujiti-va unii altora in dragoste, Unii altora, nu Popa.
- Purtati-va sarcinile unii altora, Unii altora, nu Popa.

QUOTE
(Ortodoxia) O cale a devotiunii catre cel mai mare maestru spiritual, de aceea nu are nevoie de chakre, etc.


Este ca si cum ai spune "o cale a Maratonului pentru care nu ai nevoie de picioare"... Un singur sens are ce spui, ca nu este obligatoriu sa-ti cunosti Structura Energetica ca sa cauti pe Dumnezeu, acestia fiind de fapt Geniile, sau putinii Sfinti. Pe de alta parte, daca gasesti pe D-zeu, iti vei cunoaste si Structura Energetica, deoarece Isus nu ti sa va arata prin Ochii Somatici ci numai prin Ochiul Spiritual.

Altfel spus, nu iti trebuie Picioare ca sa ajungi undeva, te poti la nevoie tiri... sau rostogoli... tot acolo ajungi, daca ajungi. Nu iti trebuie Ochi ca sa gasesti ceva, poti merge pe pipaite, centimetru cu centimetru, eventual vei gasi... Tu adjudeci aici teoria Minimului Efort, vino la Biserica Dumineca, din cind in cind, si ia-ti Impartasania... poate vei ajunge in final la Iluminare...

Iubirea Divina n-o vei simti decit prin Ciakra Inimii, cum este desenata in Icoanele Ortodoxe, oricit te-ai stradui altfel. Daca iti este deschisa in Mod Nativ, cum se intimpla cu unii oameni, fii fericit, esti unul dintre putini. Daca nu-ti este deschisa nativ, fiind Adormit Spiritual, vegetind in Corpul Somatic in asteptarea pasiva a Mintuirii, poti lua Euharistia cu polonicul, mare lucru nu va infaptui.

Cunoasterea Sinelui Uman nu poate fi negata, oricit de straina este Dogmei, deoarece este straina Dogmei prin Eroare, si prin Facerile Popesti. De aceea a poruncit Isus sa cauti Cunoasterea de Sine, ca asa vine desprinderea de Corpul Somatic si aporpierea de Corpul Spiritual. Aceasta a prescris-o si Sf.Nicolae celor salvati de la inec: "Cunoasteti-va pe voi insiva". Cum a ajuns Nicolae sa umble pe Apa, prin Necunoastere Energetica...? Atunci de ce a indicat-o celor salvati? Si Isus, de ce a poruncit-o, ca sa mergi dupa Dogma?

QUOTE
Fiind o astfel de cale, are citeva taine ce trebuie tratate cu maxima seriozitate spre a fi de folos. Oamenii nu implinesc insa cereile ei.


Nici unul din milioane, de-a lungul a 1000 de ani...?! In aceste conditii, eu nu ma indoiesc de Om, ci eu ma indoiesc de Cale... Exista multi care merg la Biserica de citeva ori pe saptamina, dac Faptele Crestinesti cerute, cauta binele, ce mai, umbla dupa Lege, dar nu afla Lumina Mintuitoare! Eu nu vad aici lipsa Omului, eu vad aici lipsa Sistemului Popesc. Daca ai merge zilnic la Biserica, umblind in tot ceea ce afli de acolo, tot ce ti se indica, tot ce ti se spune la Slujba, facind toate Canoanele si toate Poemnile, tot nu vei ajunge la Lumina, pentru ca nu este Calea. Nici un Mirean, din milioane, in mii de ani, nu a ajuns la In-Dumnezeire mergind la Biserica. Cel care a ajuns la In-Dumnezeire, nu a mai mers la Biserica... Eu nu vad aici Vina Omului...

QUOTE
E o singura euharistie, doar ca unii nu participa la ea cu destula dragoste si respect.


Ortodoxa? Catolica? Baptista? Mormona? Penticostala? Care este mai "buna"? Prin ce isi dovedeste "bunatatea"? Exista miliarde de oameni care recug la Euharistia Substantei in fiecare an. Mintuirea este pentru toti o Promisiune Verbala, nici unul nu cunoaste prin Sine daca este mai aproape de Dumnezeu azi decit acum 10 ani... Sa nu-mi spui ca este vina a miliarde, si miliarde...

QUOTE
Eu am sustinut intr-o conversatie cu aburelius ca trebuie sa ne intilnim in duh cu semenii...


Aceasta este singura Cale de Crestere Spirituala, Omul si Aproapele realizind si cunoscind ca sunt Una. Este ca si cum am cara o greutate mare: cu cit suntem mai multi, sarcina individuala este mai usoara, cum Isus spune: "Caci acolo unde sint doi sau trei adunati in Numele Meu, sint si Eu in mijlocul lor." Aceasta este singura modalitate de Crestere Spirituala, cu Aproapele, si prin Aproapele, prin Deschidere Sufleteasca reciproca, pina la dobindirea Unitatii Spirituale cind ceea ce este in Aproapele este si in Sine, si invers. Ca sa ajungi aici trebuie sa pronunti cuvinte Tabu in Ortodoxism, de genul Aura Spirituala (desi este desenata in Icoane, este negata!), de genul Ciakra Inimii (desi este desenata in Icoane, este negata!), de genul Ciakrele Palmelor (desi desenate in Icoane, sunt negate!) etc.

QUOTE
Insa pina sa ajungem la inaltimea asta trebuie petrecuta multa vreme cu Maestrul


Nu-i adevarat... Zece ani de umblare dupa Euharistie, nu-ti aduce nimic pe Plan Personal, pentru ca nu este Calea. Citiva pasi timizi de Cunoastere de Sine, rezulta in Salturi imense, pentru ca este Calea! Dar nu poate fi urmata cite o Duminica din cind in cind... la Pasti si la Craciun... si nu poate fi umblata declarind cuvinte tabu, de genul Ciakrele Palmelor, cind Isus este rugat: "dar vino de pune-Ti miinile peste ea si va invia.". Exact cum si Pavel a infaptuit, urmind Maestrul: "I-au adus inaintea apostolilor, care, dupa ce s-au rugat, si-au pus mainile peste ei."

Ti-am mai spus, Dogma a expulzat Spiritual lui Cristos.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 23 May 2006, 05:34 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Tu vorbesti din inchipuri si constructii mentale, fara respect fata de adevar. Cind te vei arata sfint si nu te vei ascunde in fata celor care vor sa vada omul sau sfintul din tine pe propriul tau site, voi avea incredere in responsabilitatea ta. Deocamdata nu esti in stare sa ti-o asumi. Iti este probabil frica sa nu iti tina cineva pacatele pina se vor intoarce cu indreptare asupra ta.

Daca in mintea ta Euharistia e ceva exterior cred ca nu mai are sens sa discutam. Avem convingeri mult prea diferite iar erezii si bisericute am vazut destule.

Iti semnalez ca in mindiria ta te bagi intre om si Dumnezeu, atacind tainele bisericii recunoscute in mod fatis de El cel putin la Pasti, in fiecare an, prin Lumina Sfinta. E mare pacat si mare serviciu adus celui necurat.

Acest topic a fost editat de IoanV: 23 May 2006, 05:37 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miqelle
mesaj 28 May 2006, 06:26 PM
Mesaj #36


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 5 January 06
Forumist Nr.: 7.594



Dupa ideile pe care le expui cred ca stiu carei grupari religioase faci parte si te atentionez ca esti pe linga Adevar. Intr-adevar Pavel ne trimite la Aproapele Neprihanit cum spui tu, dar care e acela ? Daca preotii ar respecta intocmai toate regulile ei ar trebui sa fie cei de care vorbesti. Dar preotii din manastiri sunt mult mai curati decat cei din orase si sate. Pacatele pe care le fac e problema lor si vor raspunde pentru ele. Noi trebuie sa-i vedem ca pe un parinte care te indruma atunci cand gresesti si te dojeneaza, dar tot din iubire, pentru a nu mai repeta greseala. Trebuie sa-i privim cu respect si sa le ascultam sfaturile pentru ca ei sunt reprezentantii Adevarului. Stiu ca suna cam pompos dar asta sunt ei . De ce nu trebuie sa existe popime in Crestinism? In celelallte religii trebuie, acolo sunt necesari? Intr-adevar Duhul Sfant coboara in apa la botezul unui copil atunci cand este chemat de preot. Dar asta nu inseamna ca preotul nu are chiar nici o importanta. Poate ca nu toti suntem atat de puri incat sa avem curajul sa ridicam o rugaciune direct catre Iisus. Si atunci ne indreptam privirea catre Sfintii Parinti pentru a mijloci ruga noastra catre El. Poate ca acel om da la tara care aproape ca nu stie sa scrie dar isi scoate palaria in fata preotului si saruta mana preotului dupa slijba este mai vrednic decat noi de iubirea si iertarea lui Dumnezeu. Pentru ca el intelege ce reprezinta acel preot, si respecta ceea ce reprezinta el. Nu preotul este vinovat de faptul ca el citeste pomelnicul dar ceilalti nu se roaga pentru cei numiti. In prumul rand noi trebuie sa ne rugam pentru ei. Atunci cand corpul somatic ( ca tot ne-ai incurcat creerul cu definitii ) dispare conteaza mult rugaciunea celorlalti. Denigrind preotii denigrezi ceea ce reprezinta ei, forta care le permite sa faca ceea ce fac, ducand mai departe Cuvantul Domnului si avand grija sa nu se piarda nimic pe drum.
Nu cred ca ia dreptate cand spui ca aceast corp somatic este virtual asa cum nu poti spune ca un vis este material. Defineste " vis material " . Ca aceasta viata materiala este un vis pentru divinul din noi, este altceva.
Stii de ce ecel preot a adunat de jos ce cazuse din lingurita ? Pentru ca el, in modestia sufletului sau, a fost constient ca , chiar si pentru o miime de secunda , Divinul a lasat asupra acelei cupe o farima din iubirea sa nemarginita. Iar iubirea nu trebuie risipita.
Fiecare strop sau firimitura din acea cupa poarta in ea puterea Legii celei noi. Primind-o, dovedesti ca accepti aceasta lege si te supui ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miqelle
mesaj 28 May 2006, 06:28 PM
Mesaj #37


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 5 January 06
Forumist Nr.: 7.594



Dupa ideile pe care le expui cred ca stiu carei grupari religioase faci parte si te atentionez ca esti pe linga Adevar. Intr-adevar Pavel ne trimite la Aproapele Neprihanit cum spui tu, dar care e acela ? Daca preotii ar respecta intocmai toate regulile ei ar trebui sa fie cei de care vorbesti. Dar preotii din manastiri sunt mult mai curati decat cei din orase si sate. Pacatele pe care le fac sunt problema lor si vor raspunde pentru ele. Noi trebuie sa-i vedem ca pe un parinte care te indruma atunci cand gresesti si te dojeneaza, dar tot din iubire, pentru a nu mai repeta greseala. Trebuie sa-i privim cu respect si sa le ascultam sfaturile pentru ca ei sunt reprezentantii Adevarului. Stiu ca suna cam pompos dar asta sunt ei . De ce nu trebuie sa existe popime in Crestinism? In celelallte religii trebuie, acolo sunt necesari? Intr-adevar Duhul Sfant coboara in apa la botezul unui copil atunci cand este chemat de preot. Dar asta nu inseamna ca preotul nu are chiar nici o importanta. Poate ca nu toti suntem atat de puri incat sa avem curajul sa ridicam o rugaciune direct catre Iisus. Si atunci ne indreptam privirea catre Sfintii Parinti pentru a mijloci ruga noastra catre El. Poate ca acel om da la tara care aproape ca nu stie sa scrie dar isi scoate palaria in fata preotului si saruta mana preotului dupa slijba este mai vrednic decat noi de iubirea si iertarea lui Dumnezeu. Pentru ca el intelege ce reprezinta acel preot, si respecta ceea ce reprezinta el. Nu preotul este vinovat de faptul ca el citeste pomelnicul dar ceilalti nu se roaga pentru cei numiti. In prumul rand noi trebuie sa ne rugam pentru ei. Atunci cand corpul somatic ( ca tot ne-ai incurcat creerul cu definitii ) dispare conteaza mult rugaciunea celorlalti. Denigrind preotii denigrezi ceea ce reprezinta ei, forta care le permite sa faca ceea ce fac, ducand mai departe Cuvantul Domnului si avand grija sa nu se piarda nimic pe drum.
Nu cred ca ia dreptate cand spui ca aceast corp somatic este virtual asa cum nu poti spune ca un vis este material. Defineste " vis material " . Ca aceasta viata materiala este un vis pentru divinul din noi, este altceva.
Stii de ce ecel preot a adunat de jos ce cazuse din lingurita ? Pentru ca el, in modestia sufletului sau, a fost constient ca , chiar si pentru o miime de secunda , Divinul a lasat asupra acelei cupe o farima din iubirea sa nemarginita. Iar iubirea nu trebuie risipita.
Fiecare strop sau firimitura din acea cupa poarta in ea puterea Legii celei noi. Primind-o, dovedesti ca accepti aceasta lege si te supui ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 28 May 2006, 06:48 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Am o intrebare, care ma framanta de ceva vreme, motiv pentru care am citit - in limita posibilitatilor - cam despre toate religiile...de la cele politeiste la cele monoteiste...si tot nu am inteles. De cand a inceput omul sa creada in ceva si de ce ? De cand, poate e mai greu de identificat... Dar DE CE ? E oare omul atat de slab incat simte nevoia unui sprijin nevazut ? Am deschis la un moment dat un topic in care intrebam cum ar fi aratat lumea fara cele 10 porunci. Multi au spus: la fel... Atunci ?! Oare credinta nu a aparut ca urmare a crearii unui grup de oameni pragmatici, care au gasit metoda ideala de a-i subjuga pe ceilalti ? Acum as fi ultimul om din lume daca as declara ca atunci cand mi-e greu nu spun "Doamne ajuta !", dar de unde a pornit totul ?


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dannst
mesaj 29 May 2006, 12:02 AM
Mesaj #39


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 71
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.149



freud punea aparitia fenomenului religios pe ceea ce numea "nevoia de tata", nevoia de protectie. pragmatismul este consecutiv, originea institutiei religioase fiind de fapt nevoia de protectie individuala cumulata, mai ales in cazul amenintarilor colective de durata. si, ca paranteza, acum ma gindesc daca nu cumva dorul de vesnicie e un fals, o predispozitie instituita de perenitatea doctrinei religioase in societate si deci in mintea individului mai ales ca promisiune a unei ipotetice vieti viitoare rozalii in lipsa unei rezolvari imediate a dificultatilor. omul e genial in a se amagi, refuzind maturizarea.


--------------------
d.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 May 2006, 12:58 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
De cand a inceput omul sa creada in ceva si de ce?


La inceput, Omul nu avea novoie sa creada in nimic, pentru ca Omul traia in Injugare SPirituala cu D-zeu, avind access la Iubire nelimitata, la o Viata Vesnica de unde lipsea dualitatea Tinar-Batrin, la Cunoastere nelimitata fiind una cu Creatorul sau: "cum Tu, Tata, esti in Mine, si Eu in Tine, ca si ei sa fie una in noi" Omul care este Injugat Spiritual cu Tatal, in Jugul Tatalui, nu are nevoie sa creada in nimic, deoarece cunoaste totul.

Nevoia Omului de a "crede in ceva" a inceput odata cu Caderea Omului si indepartarea de D-zeu pina la a fi un simplu Animal-Mamifer. Desi picat in Pacat, Omul cunoaste din Sine ca ceva nu este bine, ca exista ceva mai mare decit atit, ca a apartinut cindva Luminii, ca Viata Somatica este Virtuala, ca un Vis Rau al Damnarii, ca exista deasupra Omului o Realitate Spirituala care aduce Tarie, Fermitate, Cunoastere, Fericire si Viata.

Reversul monedei la care te referi este vesnica intrebara a Omului "ce sens are Viata Somatica", Viata in Trup, si nu-i gaseste nici un sens! Omul are inca o Minte curioasa, cu care poate pricepe multe din Tainele Creatiei, dar nu-si poate patrunde propria-i Taina: ce sens are Viata? Omul nu poate gasi nici un sens Vietii Somatice pentru ca Viata Somatica nu are sens!, fiind numai Cadere Spirituala, nimic mai mult. Pentru ca Viata Somatica nu are sens, Omul stie implicit ca exista o Realitate Spirituala unde raspunsul se gaseste. Viata fara Sens, precum si Credinta in Ceva, sunt cele doua fatete ale aceleasi monede.

Cind Omul a inceput sa creada? Cind si-a dat seamana ca Viata nu are nici un Sens. Viata nu a mai avut sens, cind Omul a lepadat Jugul Tatalui, pierzind astfel Cunoasterea si Sensul. Ce putem spune despre Adam? Adam cunoscuse pe D-zeu inainte sa mearga pe alt drum, deci el nu-si punea problema Sesului Vietii. Din Viziunile Biblice, Cain comunica si el direct cu D-zeu, chiar daca pierduse Injugarea Spirituala, dar Sensul Vietii trebuie sa fi fost deja acolo, deoarece a recurs la crima, fara sens intr-o Viata care ar fi avut sens.

Singurul Om care nu si-a pus problema Sensului Vietii, a fost Adam, pentru ca Adam exista fara a fi fost nascut! Toti cei care au urmat dupa Adam, deci toti cei care s-au nascut din Femeie, si-au pus problema Sensului Vietii, care aduce dupa sine, Credinta in Ceva.

De ce Omul "crede"? Pentru ca mai are inca in el ceea ce se cere a ajunge la Cunoastere. Unul ratacit precum Freud, numeste aceasta "subconstient", fara sa-si dea seama ca de fapt Viata este Sub-Constientul, si ca acel "Sub-Sintientul" este adevarata Constiinta a Omului, neobturata de Limitele Somatice ale Corpului Somatic. Unul ca Freud trimite la Instincte si mai ales la Sexualitate, deoarece el insusi nu a fost capabil a patrunde Adevarul dincolo de aceasta. Raspunsul este dincolo de Corpul Somatic, dincolo de Instincte si Simturi, este in Sinele Spiritual, singurul capabil a percepe Divinul, prin Porunca Fiului Tatalui: Cunoasterea de Sine.

Daca vrei raspunsul la intrebare, trebuie sa incepi cautarea cu tine insuti, si-l vei afla.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 May 2006, 02:28 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Dupa ideile pe care le expui cred ca stiu carei grupari religioase faci parte si te atentionez ca esti pe linga Adevar.


Nu stii, chiar daca ti se pare ca stii...

QUOTE
Intr-adevar Pavel ne trimite la Aproapele Neprihanit cum spui tu, dar care e acela?


Cel care a lepadat Jugul Somatic, cum Pavel declara raspicat ca a facut-o el insusi, si cel care a luat asupra lui Jugul Spiritual, de Lumina si Adevar, cum tot Pavel declara. La modul potential, esti tu si eu, in mod sigur nu Popa! daca la asta te-ai gindit.

Nu stiu din partea carei Grupari Religioase vorbesti, dar asi vrea discutia despre Ortodoxism sa o pastram in cadrul acelei tematici. Ce-ti pot spune aici este ca Pavel era desupra Religiei, si ca urmare, orice religie care si-l revendica pe Pavel, Ortodoxa sau Catolica (mai putin), este Revendicare Gratuita, la nivel verbal. Ortodoxsimul in sine nu exista pe vremea lui Pavel, daca acolo te-ai gindit, fiind inventia Popilor de mai tirziu.

QUOTE
Daca preotii ar respecta intocmai toate regulile ei ar trebui sa fie cei de care vorbesti. Dar preotii din manastiri sunt mult mai curati decat cei din orase si sate. Pacatele pe care le fac sunt problema lor si vor raspunde pentru ele.


Aici gresesti... Daca eu ma retrag in padure si ma declar Popa, traiesc in izolare si duc o viata de lene si de desfriu, de excese de tot fel, etc. atunci voi da socoteala, fara a fi judecata altuia despre mine. Daca eu ma declar Popa de Parohie, si nu sint la inaltimea pretentiei mele, nu mai este o problema personala! deoarece afectez pe Aproapele meu in mod direct, si devine astfel o problema de judecata. Daca vezi pe un om fiind atacat de un tilhar, ce spui, "nu ma bag, D-zeu sa-l judece"? Dar daca vezi pe unul ce inseala pe fatza o multime de oameni, ce zici, "nu ma bag, D-zeu sa-l judece"?

Ce vreau sa-ti spun, a fi Popa nu este a fi Mirean in relatia cu D-zeu, si nu o poti reduce la relatia cu Omul.

QUOTE
Noi trebuie sa-i vedem ca pe un parinte care te indruma atunci cand gresesti si te dojeneaza, dar tot din iubire, pentru a nu mai repeta greseala.


Aici nu intelegi esenta. Degeaba ma dojeneste Popa ca nu tin Post, cind el nu este capabil a o face. Eu nu trebuie sa invat de la Popa afirmatia "tine Post!", ci trebuie sa invata Calea realizarii Postului! Daca el nu cunoaste Calea, degeaba o predica, asa poate educa un Papagal sa strige in Biserica din 5 in 5 minute "Tineti Post! Tineti Post!", poate Pagalul va convinge mai bine in cele din urma...

Problema nu este o Autoritate Spirituala, ci Problema este lipsa Autoritatii Spirituale! Este precum ai pune in fatza unor soldati un om moale, sa le porunceasca... ei nu vor asculta din instinct, pentru ca acela nu este un Conducator! La fel cu Popa, degeaba vorbeste el de Sfintenie, daca el nu este Sfint! Pavel era Sfint! Si Petru era Sfint! Si multi altii, pe vremea lor, erau Sfinti, ca asa se refereau unii la altii: Sfintii lui D-zeu!

Daca Popa are 5 copii, eu ce pot invata de la el? Sexualizarea fara masura... (cum Papa predica)? Daca el vine la Biserica intr-o masina lucitoare, eu ce pot invata de la el? Atractia lumeasca...? Daca el vine la un metru in spatele unei Burti Viscerale, eu ce pot invata de la el? Slabiciunea trupeasca...? Daca el se imbraca in Aur, eu ce pot invata de la el? Cautarea falsei slave...?

QUOTE
De ce nu trebuie sa existe popime in Crestinism? In celelallte religii trebuie, acolo sunt necesari?


Nu trebuie Popime, ca de ar trebui, Isus ar fi fundamentat-o, Isus o cunoastea El insusi, exista de mii si mii de ani, impotriva popimii a venit Isus, ca sa nu mai existe Popime: "Fiindca Unul singur este Invatatorul vostru: Hristos, si voi toti sunteti frati." Uite cum Isus porunceste impotriva Ierarhiei Popesti. Citeste apoi si pe Pavel, nici urma de Popa pe vremea lui Pavel: "Sfatuiesc pe prezbiterii (batrinii) dintre voi (sa slujeasca) facandu-va pilde turmei" Aceasta nu este Porunca Evanghelica, dar tot este un Sfat Autorizat de-al lui Pavel. Ca la orice Orchestra, este nevoie de un Dirijor, dar nu de un Sistem Popesc! Presbiterii, Batrinii, erau alesi dintre Enoriasi, cei mai cu har, cei mai dedicati, cei mai iubiti, cei mai respectati, cei mai dedicati etc. ... nu erau numiti de la Guvern... se faceau pila celorlati, nu prin Pintecele Nerusinarii ci prin Viata Crestina.

La D-zeu nu se ajunge prin Popa, Catolic sau Hindus, ci se ajunge prin Puritate, Credinta, Smerenie si Iubire, cit poti duce, si dublu, pentru ca nu exista nimeni intre tine si D-zeu!. Atunci, la ce-ti trebuie Popa?

QUOTE
Intr-adevar Duhul Sfant coboara in apa la botezul unui copil atunci cand este chemat de preot.


Mare greseala... Duhul Sfint nu exista in Substanta Materiala, ci Duhul Sfint este Suflarea D-zeiasca prin care Sufletul Omului le leaga de D-zeu, astfel: D-zeu->Suflarea D-zeiasca->Omul, relatie numita Jugul Tatalui: Omul este Injugat Spiritual cu D-zeu prin Duhul Sfint. Duhul Sfint este Jugul, D-zeu si Omul sint cei Doi Poli ai Jugului. Acest Jug nu este Substanta, ci este un Jug Viu, este Suflarea Tatalui princ are vine Lumina, Iubirea si este Cunoasterea. Atit ai nevoie pentru Sufeltul tau.

Daca tu crezi ca exista Apa intre D-zeu si Om, ce te faci in desert, nu exista Mintuire? Aici te-au adus Popii, Idolatria Substantei si Alchimia Diavoleasca, ca sa cauti Mintuirea in exteriorul tau, prin Apa lor. Apa lor este buna numai ca un Angakament Lumesc spre Cautare, prin care ajungi la Apa Vie. Acela este Botezul Spiritual, nu simpla oficiere a unui Botez Moral, al Substantei, ci cel pe care-l cauti si il gasesti de unul singur.

QUOTE
Poate ca nu toti suntem atat de puri incat sa avem curajul sa ridicam o rugaciune direct catre Iisus. Si atunci ne indreptam privirea catre Sfintii Parinti pentru a mijloci ruga noastra catre El.


Stiu ca poti gasi Argumente Lumesti cite vrei, pentru Dogma, pentru Traditie, pentru Sfinti, pentru Icoane, pentru Ritual, pentru Alchimie, pentru Locasuri, pentru Vesminte, pentru ce-ti poti imagina, lista este nesfirsita. Daca tu te inchini Omului, vei avea Soarta Omului... Daca tu te inchini Luminii, vei avea Lumina!

QUOTE
Poate ca acel om da la tara care aproape ca nu stie sa scrie dar isi scoate palaria in fata preotului si saruta mana preotului dupa slijba este mai vrednic decat noi de iubirea si iertarea lui Dumnezeu.


Omul simplu care-si scoate palaria in fatza Apoapelui, este mai primit decit orice Popa... care sta cu Cupola pe Cap, ca un Tiran Lumesc... Omul care saruta Mina Aproapelui, este mai primit decit Popa... care sta cu mina intina... nu sa dea...

Ce spui tu, este tot Idolatrie, prima era Idolatria Substantei, acum este Idolatria Popeasca. Tu daca-l vezi pe Aproapele tau diferentiat, Popa si Ne-Popa, nu cunosti ce este Aproapele, iti scapa tocmai Esenta Mesajului lui Cristos: "voi sunteti datori sa va spalati picioarele unii altora" Isus nu vorbeste de Popa, Isus nu vorbeste de Puparea Miinii, Isus vorbeste de Spalarea Picioarelor in mod reciproc. Nu vezi ca in aceasta ecuatie, poruncita de Mintuitorul, Popa nu are loc?!

QUOTE
Pentru ca el intelege ce reprezinta acel preot, si respecta ceea ce reprezinta el. Nu preotul este vinovat de faptul ca el citeste pomelnicul dar ceilalti nu se roaga pentru cei numiti. In prumul rand noi trebuie sa ne rugam pentru ei.


Corect. Diferenta este ca Popa primeste Plata, fara sa-ti marturiseasca Inselaciunea Popeasca a lipsei de Ruga, a Pomenirii Goale, pe cind Ruga ta este reala, cu Gindul inchinat celui pentru care te rogi: asta face mai mult decit sapte Pomeniri Popesti goale de Gindul Pios si de Gindul Spiritual.

QUOTE
Atunci cand corpul somatic dispare conteaza mult rugaciunea celorlalti.


Nu dispare, este numai desprins de Corpul Spiritual care l-a animat, i-a dat "viata". Singura legatura dintre Aici, Sfera Somatioca - Materiala, si Acolo, Sfera Spirituala - Duh, este Gindul Spiritual. Nu Gindul Lumesc, care este catre Lume si nu poate trece de Limitele Somatice, ci Gindul Spiritual, la care poti ajunge numai prin Cunoastere de Sine, Gindul prin care Realitatea Spirituala devine perceptibila. Este un Gind Curat, un Gind Pios, un Gind Iubitor si un Gind Spiritual, dincolo de orice Substanta.

QUOTE
Denigrind preotii denigrezi ceea ce reprezinta ei, forta care le permite sa faca ceea ce fac, ducand mai departe Cuvantul Domnului si avand grija sa nu se piarda nimic pe drum.


Afirmatia ta este dovada erorii tale. Cuvintul Domnului nu are nevoie de Popa ca sa fie dus mai departe, poate fi citit din carte de oricine, este scris acolo. Nu Cuvintul Domnului trebuie dus mai departe, cum Popa te-a invatat, pentru ca el nu-i capabil de altceva, ci Spiritul Domnului nostru Isus Cristos trebuie dus mai departe. Cum Popimea a pierdut Spiritual lui Cristos, duce mai departe niste Vorbe Goale care poti fi rostite automat de pe o banda oricum...

Tocami asta este Esenta Problemei Popimii, faptul ca este redusa la Cuvintul Legii, fiindu-i complet strain Spiritul Legii. Daca Popa ar avea in el Spiritul lui Cristos, atunci chiar ca ar fi nevoie de el... dar nu pentru plecaciuni... nu pentru pupat mina... nu pentru plocoane... nu pentru Ritualuri... nu pentru discursuri moralizatoare... ci pentru cu otul altceva!

QUOTE
Nu cred ca ia dreptate cand spui ca acest corp somatic este virtual asa cum nu poti spune ca un vis este material. Defineste "vis material " . Ca aceasta viata materiala este un vis pentru divinul din noi, este altceva.


Aici ai enunta atit Teza, cit si Anti-Teza, deci cum vrei sa le reconciliez? "Coprul Somatic nu este Virtual" si apoi "Viata Somatica este un Vis pentru Corpul Spiritual". Ai dreptate cu a doua afirmatie, prima fiind deci falsa, Corpul Somatic fiind Virtual... pentru ca Viata Somatica este Virtuala... Nu asta a dovedit Isus? Nu asta a venit El sa ne invete? "Nu va ingrijorati pentru Viata voastra", pentru ca este Virtuala! Asa, l-a inviat pe Lazar, ca sa vezi ca Viata-Moartea sint Virtuale, Adevarul fiind dincolo de Manifestarile Somatice, a transformat Substanta in altceva, apoi a inmultit Piinile, apoi a umblat pe Ape in fatza Apostolilor etc. Acestea nu sint "Minuni" in sine, ci sint Lectii Divine ale Invatatorului, catre Trezirea Spirituala a Omului din adincul Somn Somatic.

Daca Viata Somatica este Virtuala, si este asa dovedita de Isus care "a murit" si apoi "a inviat" si apoi "a aparut" si apoi "a disparut", apoi "s-a inaltat", toate facute in vazul lumii. Daca Viata Somatica este Virtuala, atunci si Corpul Somatic este tot asa, cu sensul ca Real este Corpul Spiritual si D-zeu, restul fiind Creatia. Obiectiv este Corpul Spiritual, Subiectiv este Corpul Somatic. Nu inseamna ca nu "exista", ci doar ca este Obiectiv...

QUOTE
Stii de ce ecel preot a adunat de jos ce cazuse din lingurita ? Pentru ca el, in modestia sufletului sau, a fost constient ca , chiar si pentru o miime de secunda , Divinul a lasat asupra acelei cupe o farima din iubirea sa nemarginita. Iar iubirea nu trebuie risipita.


Nu exista Iubire in Cupa si nu exista Iubire in nici o alta Substanta Materiala. "D-zeu este Iubire" ne comunica Apostolul. Din ce spui tu, rezulta "D-zeu este in Cupa", si nu poate fi... pentru ca nu este... "D-zeu este Duh", alta invatatura, deci nu poate fi in Cupa... Cupa este Metal (chiar semi-pretios...) iar Iubirea este Duh, deci Metalul nu contine Duh, ca l-ar contine, toti am fi Sfinti...

Iubirea este D-zeu si Iubirea exista numai in D-zeu si in tine, fara cupa intre ele... Ca adam nu avea nici o Cupa si avea tone de Iubire D-zeiasca... D-zeu->Duhul Sfint->Om... Cupa este Inventie Popeasca... Decadere Spirituala, redusa la Cupa din Saracie Spirituala...

QUOTE
Fiecare strop sau firimitura din acea cupa poarta in ea puterea Legii celei noi. Primind-o, dovedesti ca accepti aceasta lege si te supui ei.


Eroare... Legea Noua este tine sa o infatuiesti, nu in Cupa Popeasca. Renunta tu la Trupul tau precum Isus a facut-o, dincu-l Lumii "sa-l manince", ca Lui nu-i mai trebuia oricum, adica "maninca" propriul tau trup, asa cum accepti sacrificiul Lui, fa propriul tau sacrificiu, ridica-te deasupra Substantei, dovedeste-i Virtualitate, avind descoperit deja pe Tatal Ceresc prin Sfintenie, si atunci ai infaptuit Euharistia! Vezi, adevarata Euharistie nu vine cu lingurita, vine cu propriul tau sacrificiu... nu vine cu jumatati de masura, ci vine cu renuntatrea totala la Lume, pentru a obtine Cerul: aceasta este Calea Ingusta si Poarta Strimta... aici sa te dovedesti dornic... nu la inghitire... ci la Elevare Spirituala!


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dannst
mesaj 29 May 2006, 08:26 PM
Mesaj #42


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 71
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.149



edinide
QUOTE
La inceput, Omul nu avea novoie sa creada in nimic, pentru ca Omul traia in Injugare SPirituala cu D-zeu
ai un scenariu pentru ideea asta? nu inteleg 'la inceput'-ul asta. deci omul era mintos la-nceput s-apoi s-a prostit. adica dzeu ori era slab proiectant, ori diabolic de-a permis posibilitatea esecului umanitatii. cum iti explici? dupa ce-o faci te rog sa-mi spui si mie, ca tare nedumerit sint.
indirjirea asta doar impotriva unei fatete- de ex impotriva somaticului- ma-ngrijoreaza. cica albul fara negru nu exista. e bine sa vezi ambele fatete ale dualitatii, contestarea s-o faci doar in privinta ierarhiei. tu asta vrei, dar pici la extrema. chiar sint de-acord cu tine ca nu e indicat sa pui carul inainte, car' va sa zica somaticul inaintea spiritualului. asa.
si sa stii ca au si popii rolul lor, dar se pare ca nu te-ai confruntat cu probleme de conducere ca sa-ntelegi utilitatea factorului de raspundere, organului decizional. isus nu vorbeste de popi, corect. era prematur. dar vorbeste de biserica si inevitabil o institutie are nevoie de lideri, de-administratori, pe care chiar tu-i afirmi. dar vremi de decadere traim, nu mai avem lideri din cei strasnici. stiind ast fapt, ada-ti aminte epigonii si iarta, rogu-te. cred ca faci niste confuzii- pornit cum esti- si vezi doar forma, scapind fondul din vizor. mda. si eu mai zic ca popa nu trebuie sa ma convinga neaparat prin ex, desi e cea mai buna pedagogie, pt ca la mine-ar tine si treaba cu argumentu' (rational). cind popa vrea sa te-ndrepte e musai s-aiba autoritate, asa cum avea si isus, iar asta e ori consecinta exemplului, a marcii de personalitate deci, ori a rationamentelor speciale. nu-l condamn deci pe popa, ca mi-a dat statul dovleac sa pot imagina un orizont din cuvintele lui, oleaca de luminare tot vine dintr-insele. am si eu raspunderea mea-n chestiune. scuze pt off.


--------------------
d.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 30 May 2006, 05:13 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
QUOTE
La inceput, Omul nu avea novoie sa creada in nimic, pentru ca Omul traia in Injugare Spirituala cu D-zeu

nu inteleg 'la inceput'-ul asta. deci omul era mintos la-nceput s-apoi s-a prostit. adica dzeu ori era slab proiectant, ori diabolic de-a permis posibilitatea esecului umanitatii. cum iti explici? dupa ce-o faci te rog sa-mi spui si mie, ca tare nedumerit sint.


D-zeu a creat tot ceea ce exista in Sfera Somatica, de la Stele pina la Furnica, de la Gindul de substantiere, pina la materializarea Gindului. Tot D-zeu l-a creat pe Om, dupa Chipul si Asemanarea Sa, adica o Fiinta Spirituala, inzestrata cu Ratiune, Constiinta, Simturi si Simtiri pentru care nu are nevoie de un Corp Somatic. De exemplu, Omul poseda in Sinea lui Vederea Spirituala, prin care poate "vedea" cu sau fara Ochii Somatici. Cu alte cuvinte, Omul are in Sine, Viata, cu sau fara Corpul Somatic. Corpul Somatic este numai o Proiectie Materiala a unui Gind Spiritual, prin care Omul interactioneaza cu Sfera Somatica din interiorul Sferei Somatice. In acelasi timp, Omul poate interactiona cu Sfera Somatica si din exteriorul acesteia, daca ajunge sa se invredniceasca.

Omul este o Fiinta Spirituala, Nemuritoare, care se poate raporta atit la Creator, ci si la Creatie. Acest Om este o Fiinta Desavirsita, dupa Chipul Tatalui creata. In acest Om nu exista "proiectare slaba" ci numai o Proiectare Divina. Dar, aceasta Fiinta Spirituala nu este un Sclav D-zeiesc, ci are Liber Arbitru, Libertaea decurgind firesc din Iubirea Infinita care este D-zeu. Deci, Omul Spiritual nu este o Marioneta, jucata pe sfoara dupa cum doreste Papusarul, ci este o Fiinta Libera, care poate Gindi si Simti in Libertate. Omul Spiritual este deci o Fiinta Desavirsita.

Fara a-i diminua Desavirsirea, un superlativ, Puterea Omului de a interveni in Creatia Divina este limitata de faptul ca Omul nu este Creatorul. In relatia lui Creatia, Omul a fosr prevenit sa nu guste din Pomul Cunoasterii. Omul a fost prevenit, dar nu a fost fortat, pentru ca are Liber Arbitru, si unde este Iubire, nu este Fortare. Cu de la sine Putere, Omul a decis sa guste din Pomul Cunoasterii, dorind sa fie precum D-zeu care cunoastea Pomul in calitatea lui de Creator. Aceasta nu este Imperfectiune a Omului, ci este Ne-Ascultare. Intr-un fel, Ne-Ascultarea Omului dovedeste tocmai Perfectiunea Omului, faptul care are Liber Arbitru neingradit, Gindirea si Puterea de a gusta din Pomul Cunoasterii. Faptul ca Omul este o Fiinta Spirituala Desavirsita i-a oferit puterea de a alege.

In concluzie, D-zeu nu a produs un Esec Uman, ci a creat o Fiinta Desavirsita care a ales de bunavoie sa urmeze Calea Esecului prin Ne-Ascultare: "In ziua cind vei gusta din el, vei muri negresit". Prin Ne-Ascultare, Omul a devenit altceva, care este deja supus Esecului, Pacatului, Dualitatii Binelui si Raului, si in final, Mortii Somatice ca si pereche duala a Vietii Somatice.

Omul a fost Desavirsit prin Jugul Spiritual al Tatalui Ceresc.
Omul a ajuns un Esec, Animal-Mamifer, prin lepadarea Jugului Spiritual si injugarea la Jugul Somatic.
Esecul este Alegerea Omului. Desavirsirea este Jugul Tatalui.
Ce face D-zeu, este Desavirsire. Ce face Omul, este Lumea...

QUOTE
cica albul fara negru nu exista. e bine sa vezi ambele fatete ale dualitatii, contestarea s-o faci doar in privinta ierarhiei


Dualitatea Omului nu este continuta in Somatic vs. Spiritual, ci numai in Somatic! Pe planul alcatuirii sale, Omul nu este o Dualitate ci este o Trinitate, exprimata prin Spiritual->Energetic->Somatic: Omul provine din Sfera Spirituala, care prin Planul Energetic separator, permite Instantierea Somatica, dobindirea unui Corp Somatic.

Corpul Spiritual al Omului exista in Monovalenta Divina a Creatorului, Iubire fara Ura, Lumina fara Intuneric, Viata fara Moarte, asa cum Evanghelia Luminii ne dezvaluie.

Numai Corpul Somatic al Omului este materializarea Dualitatatii Binelui si Raului. Numai prin Corpul Somatic, Omul poate experimenta Iubirea si Ura, Sanatatea si Boala, Frigul si Caldura, Tineretea si Batrinetea, Fericirea si Tristetea, Viata si Moartea, adica Binele si Raul... Natura Duala a Omului este cu totul cuprins in Corpul Somatic. Cind Omul se ridica deasupra Corpului Somatic (dorinte, instincte, simturi trupesti etc), numai atunci isi poate descoperi Monovalenta Spirituala (proces numit de Isus, Cunoastere de Sine), exprimata prin Iubirea Spirituala (Aproapele ca Sinele), prin Gindul Spiritual (Gindul Aproapelui devine Gindul Sinelui), Simtirea Spirituala (Simtirea Aproapelui devine Simtirea Sinelui), Vederea Spirituala si Auzul Spiritual, toate cuprinse in termenul de Elevare Spirituala.

Prin Elevare Spirituala Crestina, Omul realizeaza ca este altceva decit pare prin prisma Gindului Somatic. Aceasta inseamna desprinderea de Lume ca de un deseu, numita Lepadarea Jugului Somatic, si atasarea de Ceruri ca de o Mintuire Divina, numita (Re-)Dobindirea Jugului Spiritual.

Nu este vorba de ierarhizarea Somatic-Spiritual, cum propovaduiesc Popii Ortodocsi in Ratacirea lor (si cum te-au ratacit si pe tine cu Jumatati de Masura, specific Ortodoxe), ci este vorba de renuntarea deplina la Somatic in vederea evidentierii Spiritualului. Isus nu a venit pentru Propoganda Popeasca, ci a venit sa-ti arate pe viu ca Somaticul este Inchisoarea Spiritualului. De aceea s-a urcat pe Cruce, prin Sacrificiul Somatic total, pentru ca nu conteaza... ca dovada ca a inviat din Morti... ca dovada ca s-a ridicat la Cer. Exista o singura Mintuire, nu cea Popeasca, ci a face cum Isus a facut: "Dar indrazniti, eu am biruit Lumea" Daca tu birui Lumea, ai aplicat Legea Mintuitorului. Daca nu, degeaba-ti descinta Popa...

QUOTE
isus nu vorbeste de popi, corect. era prematur


Eroare! Nu era necesar! Popime si Ierarhie inseamna Lume! asa cum dureros poti vedea oriunde in Biserica Ortodoxa: domnia Lumescului: Biserica Lumeasca, Credinta Lumeasca, Popi Lumesti si Mireni Lumesti. Iar Isus nu a venit pentru Lume, ci pentru Sfirsitul Lumii; n-a venit pentru Morala Crestina, ci pentru Sfirsitul Moralei, adica inceputul Spiritualului; nu a venit pentru un Om Imbunatatit prin Crestinism, ci a venit pentru un Om NOU, ca in Apocalipsa.

Dezvoltarea Popimii s-a realizat in 400-500 de ani dupa Cristos, pe masura pierderii Spiritului Crestin nascindu-se Doctrina Eclesiatica. Cind Biserica a ajuns bine "fundamentata", Cristos fusese deja expulzat de acolo (nu in sensul ca nu se face "propaganda" in numele lui Isus, ci prin faptul ca Spiritul lui Isus nu mai este acolo, si nu poate fi, pentru ca Isus nu consta in Ierarhie Lumeasca ci in Elevare Spirituala care nu are nimic cu Lumea, deci nici cu Biserica Lumeasca).

Popii nu erau "prematuri", ei avea deja experienta milenara... Popii reprezinta Lumea care s-a infiltrat in Biserica, reprezinta Victoria Lumescului impotriva Spiritualului. Putini sunt cei care neaga Satanismul Papalitatii, chiar din rindul Crestinilor, si mai ales Ortodocsii. Ceea ce ei esueaza a vedea este faptul ca Ortodocsismul este o alta "varianta" a Catolicismului, sau invers, adica tot Sisteme Popesti, chiar daca diferite, adica tot Biserici Lumesti.

Isus nu a venit pentru "un om mai bun", care sa fie cuminte, sa merga la servici, sa plateasca Birul Popesc, sa fraternizeze cu vecinii, sai aiba copii cit frunza si iarba (pina la crearea unei Biosfere Umane...) etc. cum propovaduieste Biserica Lumeasca (Biserica Morala). Isus a venit pentru ca Omul sa fie Altceva!, asa cum Viata, Moartea, Invierea si Inaltarea lui au dovedit-o. Nu un Om Bun, ci un Alt Om, un Om Nou (care este fapt, prin inchiderea Cercului Existentei, Omul Vechi...)!

QUOTE
dar vremi de decadere traim, nu mai avem lideri din cei strasnici


Nu lideri ne trebuie, avem deja un Lider, se numeste Pastorul, Cel care merge, a mers, in fatza Turmei sale. Acela este singurul Lider de care ai nevoie! Chiar daca nu-i vina ta, desi partial tot este, tu vorbesti Lumeste, din punctul de vedere al unei Biserici Lumesti, Biserica care cauta o Luma mai Buna, cind Isus vorbeste de Sfirsitul Lumii.

Nu-ti trebuie Lideri... Liderul a spalat picioarele supusilor sai... si El este Viu, si este Real, si se face simtit cui se invredniceste... te-au prosti Popii si Dogma lor: "Duhul Sfint, pe care-L va trimite Tatal, in Numele Meu, va va invata toate lucrurile, si va va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu" Vezi, Popa n-o sa-ti citeasca niciodata anumite pasaje din Evanghelie, ca Evanghelia vorbeste de disparitia Popimii.

Isus ti-a promis Duhul Sfint, prin El trimis, de la Tatal, spre luminarea ta: "Cine cauta, gaseste!" La ce-ti mai trebuie Lideri si Popime?

QUOTE
cind popa vrea sa te-ndrepte e musai s-aiba autoritate, asa cum avea si isus, iar asta e ori consecinta exemplului, a marcii de personalitate


Exemplul este singura modalitate de Elevare Spirituala. Daca de mii de ani se predica Omului, Cumpatarea, si Omul numai cumpatat nu este, devine evident esecului Predicarii Verbale. Aici este nevoie de altceva, nu Litera Legii pe care o poti citi si fara Popa, ci Spiritul Legii pe care n-ai sa-l afli de la un Popa Lumesc, deoarece este Practica Crestina, este Educatie Spirituala, este Cunoastere Spirituala, este Nevazutul care aduce Vederea.

Asta este Esenta Problemei Popesti...

QUOTE
am si eu raspunderea mea-n chestiune


Adevarat... Sistemul Popesc nu este singurul de vina pentru Esecul Spiritual al Omului, are nevoie de colaborarea Omului spre propriul lui Esec, dar... daca Mesajul Crestin este promovat distorsionat, lumesc, atunci Omul este lipsit de elemente esentiale cautarii Adevarului. De aceea schimbam informatii aici pe Forum...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 30 May 2006, 07:30 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Exemplul este singura modalitate de Elevare Spirituala.
Asa o fi, pina la o anumita virsta. Si copilul imita adultii pina cind este capabil sa judece el insusi. Daca e singura modalitate, e clar nivelul la care pui problema. De aceea nu intelegi rosturi mai adinci ale lucrurilor.
E chiar comica insistenta ta, ca sa dau exemplul cu matematica, pt. ca nu toti cei care o practica, profesorii, nu sunt genii, trebuie eliminati din sistem. Doar geniile au dreptul sa vorbeasca si sa invete pe altii matematica.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 31 May 2006, 07:17 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
pt. ca nu toti cei care o practica, profesorii, nu sunt genii, trebuie eliminati din sistem.


Ioan,

Adevarat ca Profesorii nu toti sunt Genii, dar majoritatea stiu Matematica. Stirea Matematicii este dovedita prin rezolvarea Exercitiului Matematic si obtinerea Rezultatului Matematic. Geniul va fi capabil sa-l rezolve printr-o modalitate aparte mai deosebita, dar ajunge tot la Rezultatul cerut de Legile Matematicii.

In Credinta, nu poti pune la egalitate pe unul care Propovaduieste Verbal Credinata, si pe unul ca Infaptuieste Spiritual Credinta! Nici macar nu poti spune ca cel ce o Propovaduieste Verbal o cunoaste, pentru ca nu ajunge la Rezultatul Prorocit de catre Mintuitorul Insusi. Asta o spune Pavel "nu am venit sa propovaduiesc cu vorbirea", si tot el continua "ci cu Puterea lui Dumnezeu".

Analogia Matematica este asa: Propovaduitorul Verbal va spune asa, din indicatiile din Carte, nu din Stiinta lui: "aplicati in aceasta problema Teorema lui Pitagora si veti obtine rezultatul"; el nu poate face mai mult, doar sa indice, deoarece nu stie cum sa aplice Teorema respectiva. Daca nici Elevul nu stie, atunci for fi amindoi blocati in repetarea Indicatiei din carte, fara a ajunge vre-o data la Rezultat.

Acum, Propovaduitorul Spiritual nu va spune indicatii citite din Carte, ci va sugera din Cunoasterea lui, si din Intelegerea Problemei, aplicarea Teoremei, si apoi, pas cu pas, impreuna cu Elevul, va aplica Teorema va obtine Rezultatul preconizat. Elevul va fi si el in stare sa repete Invatatura deoarece i-a prins Cheia.

Primul Elev, cu Propovaduitorul Verbal, nu poate decit sa repete tot verbal, indicatia din Carte. Al doilea Elev, cu Profesorul Spiritual, va putea rezolva Exercitiul de unul singur, cunoscind Solutia. Care este mai cistigat, cel care repeta pe de rost o indicatie oarba, sau cel care aplica pe viu solutia problemei?

Concluzia, Profesorul conteaza daca stie ce face, si nu conteaza daca nu stie ce face. Acum, daca Elevul este un Geniu, atunci Profesorul poate fi slab, deoarece Gebiul Elevului il va conduce catre Rezultat. Daca Elevul nu este un Geniu, si daca Profesorul nu stie ce face, amindoi vor fi in pierdere...

Deci, Exemplul este singura Cale, daca el stie Calea, o poate dovedi prin Faptele Spirituale. Daca n-o stie, o va afirma prin Vorbe Goale de orice Spiritualitate. Vorba Goala nu este pentru ca Omul este Rau, este pentru ca Omul este Ne-Cunoscator: este Orbul care conduce Orbii, la asta s-a referit Isus: "amindoi vor cadea in Groapa" Daca Popa este Orbul, dovedit prin Lumescul Popesc, degeaba predica el Litera Legii, vorbeste la urechi Infundate pentru ca vorbele lui sunt Surde. Daca Popa este un Frate Spiritual, el nu propovaduieste prin Vorbe, precum nici Pavel prin Vorbe, ci prin Puterea Credintei, "cu Puterea lui Dumnezeu" spune Pavel. Iar Puterea lui Dumnezeu nu este o Vorba Deosebita, ci este o Putere Spirituala de la Suflet la Suflet, care aduce Trezirea Spirituala a Aproapelui din Somnul Spiritual. Pavel nu aducea Trezirea Spirituala cu Vorba, el o aducea cu Puterea Spirituala, Putere care nu mai exista in Sistemul Popesc. Intelegi acum?

Puterea Popeasca este Teoretica, "mi-a fost transmisa de la Apostoli".... vorbe goale... minciuni Popesti... Daca Popa are Puterea Spirituala, este evident din Faptele Popii, de Isus prorocite: vindeca bolnavii cu miinile goale, ia in mina serpi fara teama de otrava, inviaza mortii cind este cazul, poarta Semnele Domnului pe Trupul sau asemenea lui Pavel, citeste Gindurile Aproapelui ca pe ceva firesc, simte Simtamintele Aproapelui, etc.etc.etc. Daca nu le face pe acestea, Puterea lui este Minciuna Popeasca care duce Omul al Pierzanie: este Orbul care se pretinde Vazator in mod gratuit, prin "mostenire istorica"...

Doamne ajuta-ti!


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 31 May 2006, 01:30 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Concluzia, Profesorul conteaza daca stie ce face, si nu conteaza daca nu stie ce face. Acum, daca Elevul este un Geniu, atunci Profesorul poate fi slab, deoarece Gebiul Elevului il va conduce catre Rezultat. Daca Elevul nu este un Geniu, si daca Profesorul nu stie ce face, amindoi vor fi in pierdere...

Deci, Exemplul este singura Cale, daca el stie Calea, o poate dovedi prin Faptele Spirituale. Daca n-o stie, o va afirma prin Vorbe Goale de orice Spiritualitate.
Sa lamurim lucrurile. Omul, ca sa se apropie de Dumnezeu, nu are nevoie atit de popa cit de tainele crestine si relatia cu Iisus Hristos. Exemple exista numeroase, calendarul e plin de sfinti care au facut cele bune, si de la care se poate invata, spre ei si cuvintele lor ne indreapta preotii mereu. Tu afirmi insa ceva mai grav, ca mintuirea vine prin invatatori, care ni se impun prin exemple. Ori in crestinism esentiala e relatia omului cu Mintuitorul Iisus Hristos, nu cu cel care propovaduieste credinta.

Preotul nu e chiar asa prost incit prin asemanare cu matematica sa nu stie aplica teorema lui Pitagora. Asa il vad doar cei rauvoitori. Gimnaziu, chiar si liceul "spiritului crestin" il putem face linistiti cu ei, dar daca vrem mai multe sa calatorim consecventi cu intrebarea si nadejdea.

Ca o sugestie, preocuparile crestinilor ortodocsi le poti afla si de la Sf. Simeon Noul Teolog, din cartea "Scopul vietii crestine" sau "Telul vietii crestine", depinde de editura. Asa poate o sa intelegi mai bine de ce nu se transmit in mod direct cunostinte. Aici se insista pt. a identifica conditiile in care se poate stabili relatia cu Mintuitorul, cum poate fi ea pastrata si aprofundata. Restul se invata cu duhul in aceasta relatie. Altele, despre chackre, etc, nici nu sunt necesare. Puterea vine prin asezarea mintii in relatia care trebuie si asa primeste ea tot ce are nevoie. Cine nu a trait acestea nu le poate pricepe, cine le-a trait stie ca nu mai are nevoie de teorii si sfaturi ci doar de aceasta mintuitoare relatie.

Acest topic a fost editat de IoanV: 31 May 2006, 01:36 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 31 May 2006, 07:35 PM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Ii multumesc lui dannst pentru raspuns. Edinide, replica ta a fost prea mult pentru mine. Scuze.... sorry.gif


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dannst
mesaj 31 May 2006, 08:02 PM
Mesaj #48


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 71
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.149



edinide,
asa cum am spus, nu ai experienta in ce priveste omul. IoanV ti-a dat un ex perfect cu matematica. tu spui ca geniile vor gasi o modalitate aparte, dar nu gindesti ca restul risca sa nu gaseasca nimic. asta nu intelegi si problema ta e mai grava, daca te analizez din punctul tau de vedere: nu-ti intelegi aproapele si prin urmare vei fi incapabil sa-l ajuti, asa ca iubirea ta, fiind fara fapte, este zero. raspunsul tau la ex indica nu numai ca nu-l intelegi, ci ca nici macar nu-l iei in considerare, nu privesti problema in favoarea celui napastuit, iei in vizor doar elita:
QUOTE
Geniul va fi capabil sa-l rezolve printr-o modalitate aparte mai deosebita, dar ajunge tot la Rezultatul cerut de Legile Matematicii.
tu privesti viata cu masura ta. incearca sa-ntelegi ca e o majoritate care nu are viziunea ta si are nevoie de indrumare. cred ca-ti poti imagina ca indrumarea asta e mai eficienta (din motive de stabilitate si perenitate) in sistem organizat. si de asemenea e posibil sa fii uitat- desi ti-am sugerat vremurile epigonice- ca orice organizare are un declin- si explicatia e simpla, fiind un firesc al lucrurilor desconsiderarea metodei, caii pe masura apropierii asimptotice de scopul propus- prevazut de altfel de toti reformatorii, motiv pt care si preziceau urmatoarea treapta (isus pe mingiietor, spre ex). deci cauta sa vezi si partea pozitiva a institutiei bisericesti. sa te-ntreb ceva: ceea ce stii tu acum este exclusiv rodul gindirii tale, al efortului personal sau ai avut indrumatori? eu cred varianta a doua asa ca-ti fac sugestia s-o lasi mai usor cu absolutele celea mai ales cind judeci pe-altul. priveste evolutia umanitatii prin ochiul psihologului, nu al povestilor cu somatice si alte. mi-a placut teoria ta, cu anumite lucruri chiar sint de acord, dar pe ansamblu e doar o afirmatie, nu ai dovezi. chestiuni ca liberul arbitru s-au discutat si aici pe forum si nu s-a ajuns la o concluzie. tu stii mai mult? spune-mi. intentia mea nu e sa iau la purecat ce afirmi, dar unele afirmatii sint chiar hazardate, axiome de dragul inchegarii unei teorii. sintem la credinta aici, dar nu pot sa nu te-ntreb ce te face pe tine sa consideri c-ai aflat adevarul ori calea spre el. poti spune ca urmezi pe isus, dar a-i urma calea e o chestiune de interpretare. e interpretarea ta corecta?
cit despre ex, e adevarat ca e cea mai buna metoda, dar nu uita ca orice info constituie un pointer. si ca sa vezi c-am dreptate, noi nu-l cunoastem pe isus, cunoastem doar cuvintele lui si uite ca astea au dat rezultate. asadar... nu mai adaug ca fara un efort al unii institutii blamate de domnia ta cuvintele astea nu ajungeau la noi si azi poate eram inca de-ai lui zamolxe si ne-aruncam prin sulite. e bun dorul de-absolut, dar sa-ti neglijezi slabiciunile e gresit, poti avea surprize cind te-astepti mai putin. fii mai concesiv si vei invata sa vezi mai nuantat lumea, omul. e bine sa fii inteligent, dar e mai bine sa ai rabdare, vei ajunge intelept, cunoscind adevarul ca revelatie, nu doar ca principiu. iar dinsul din realitatea traita se iveste-n minte.
ps: pe mine nu m-au prostit popii, nu prea am avut tangenta. in general, nu m-a prostit nimeni. asa-mi place sa cred.
ps': trebuie sa spun ca sint profund superficial in ce priveste cultura religioasa dar incerc sa privesc atent lucrurile si sa le dau un inteles coerent, realist. deci sa n-asteptati documetari spectaculoase de la bietul muritor de rind ce ma aflu. totusi, a simti enorm si vedea mostruos are avantaje in asociere cu rabdarea. si mai cuget cu mintea mea cea nevolnica ca nici isus nu era instruit in cele stiinte destepte ale zilelor noastre si bag seama ca s-a descurcat binisor. asta-mi mai alina durerea.


--------------------
d.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dannst
mesaj 31 May 2006, 08:49 PM
Mesaj #49


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 71
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.149



wasp,
dac-am gresit, sa-mi spui, caut numaidecit indreptare.

edinide,

citeste intii ps-ul. rugaminte.
asa. si eu pot veni cu povesti nemuritoare si atit timp cit am permisiunea inventarii axiomelor le fac teribil de coerente. fii atent- presupun ca esti m si ma adresez ca atare- la doua chestiuni arzatoare:
1. dualitatea asta se-ncadreaza la somatic, in sfera somatica: "nu puteti sluji lui dzeu si lui mamona"? deci spirit si simt. e o dualitate? mie-mi pare. dualitatea e un principiu, de fapt unicul si esentialul de realizarea a existentei- exista ceva fara o referinta?- sper ca pricepi, deci apare pe orice nivele ale realitatii (existentei). tu pare ca iei in considerare un nivel inferior, subordonat (pare ca nivelurile astea sint doar modalitati tehnice de realizare a unor cerinte de principiu, de-asta spun de ierarhie). hindusii asociaza initierea cu intelegerea ideii ca dualitatea e unitate. si ca sa-ti dau de gindit, cum intelegi: "l-am facut pe adam ca pe unul din noi"? ca exista ideea monovalentei lu' sefu' si-o vad si-n mintea ta, daca citesc mai sus. deci gresesc cind tratez somatic vs spiritual ca dualitate?

2. ai dat cu bietul freud de pamint fara sa-l lasi sa se apere. pai nu stii si tu ca de morti numai de bine?
QUOTE
Pentru ca mai are inca in el ceea ce se cere a ajunge la Cunoastere.
adica vrei tu a spune ca dorul de cunoastere- de sine, in fapt- e scris in om? eu numesc asta nevoia de constiinta si-o pot arata (demonstra ?) prin anume indicii, numai ca am dificultate s-o atribui cauzei pe care-o afirmi tu. apropos, poti reveni cu ideea? merita discutat aici, sa nu pierdem ocazia.
QUOTE
Unul ratacit precum Freud, numeste aceasta "subconstient", fara sa-si dea seama ca de fapt Viata este Sub-Constientul, si ca acel "Sub-Sintientul" este adevarata Constiinta a Omului, neobturata de Limitele Somatice ale Corpului Somatic.
nu stii ca nu a intuit, numai ca freud era un baiet riguros de felul lui si nu se hazarda fara indicii. urit din partea ta sa dai cu parul.
QUOTE
Unul ca Freud trimite la Instincte si mai ales la Sexualitate, deoarece el insusi nu a fost capabil a patrunde Adevarul dincolo de aceasta.
vorbeste omul de ce poate dovedi, eu as face la fel. dar poate are si un caiet cu fantezii pitit pe undeva in care are-n vedere si constiinta, ca problema nu e chiar de cind veniram eu si tu pe lume.
intrebare-ncuietoare: tu ai patruns adevarul? demonstreaza-mi-l si mie, te rog. fac rugamintea cu cea mai mare seriozitate, acum nu mai glumesc. pt ca ce nu poti demonstra nu e adevar, e supozitie sustinuta-n vreun fel de vreo coincidenta. sper ca-ntelegi.
instinctele si sexualitatea ce origine zici ca au? posibil sa fi spus tu pe undeva, dar mi-a scapat mie. o mai faci o data, te rog?
QUOTE
Raspunsul este dincolo de Corpul Somatic, dincolo de Instincte si Simturi, este in Sinele Spiritual, singurul capabil a percepe Divinul
a percepe divinul presupune...? o afirmatie doar, daca observi. sa ma ierti, am si eu o virsta...
QUOTE
prin Porunca Fiului Tatalui: Cunoasterea de Sine.
porunca e a tatalui ca intiietate si generalitate, nu a fiului tatalui. ce spui tu e particularizare. dar unde zici ca spune-asa? interpretarea mea difera de a ta. inainte de a dezbate chestiunea- bag seama ca sintem in dezacord- te-ntreb ce e fiul.
QUOTE
Daca vrei raspunsul la intrebare, trebuie sa incepi cautarea cu tine insuti, si-l vei afla
pai nu-ti spusei c-asa facui cam de cind deschisei ochiu-n lume?

ps: incearca domnia ta raspunsuri mai blinde, ca pentru muritori de rind, cu mai putina-ncarcatura nedemonstrabila, ca ametii rau de tot cu cititul asta.


--------------------
d.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 1 Jun 2006, 06:08 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (dannst)
sint profund superficial in ce priveste cultura religioasa dar incerc sa privesc atent lucrurile si sa le dau un inteles coerent, realist.
O neasteptata, dar interesanta si destul de semnificativa alaturare de termeni: profund superficial in ceea ce priveste invatatura. Nu pot exprima mai bine ca Sf. Simeon Noul Teolog perspectiva ortodoxa asupra acestui aspect, asa cum reise din Telul vietii crestine, pg. 169...:
Intelepciunea lumii acesteia este nebunie, pentru ca nimeni nu este capabil de a recunoaste adevarata intelepciune, care este Dumnezeu. Caci daca prin carti si studii trebuie sa descoperim pe Dumnezeu, la ce ne mai trebuie credinta? Botezul, Sfintele Taine? Desigur, n-ar trebui:"Dar pentru ca lumea cu toata intelepciunea sa , nu a cunoscut pe Dumnezeu, El a hotarit sa mintuiasca pe cei credinciosi prin nebunia predicarii". Iata ce spune Sf. Pavel:"Cunostinta adevarata vine de sus numai acelora care Tatal hotaraste sa le-o dea, iar nu celor care se straduiesc sa o obtina prin studii." Caci Iisus a spus cu claritate: Nimeni nu a vazut pe Tatal in afara de Fiul, si de aceea carora Fiul vrea sa le descopere pe Tatal". Deci tainele DUmnezeiesti nu se descopera decit acelora carora vrea Dumnezeu sa le descopere, si aceasta dupa curatenia inimii lor. Adevarul se lasa vazut numai celor curati cu inima iar nu celor cu mintea prea plina de invatatura. Numai prin descoperire, prin iluminare si contemplatie se descopera tainele divine celor vrednici si care in orice moment il au pe Duhul Sfint in ei, ai caror ochi sufletesti sunt bine deschisi.....Nu exista cunostinta adevarata decit prin descoperire de sus si deci prin experienta.
Dumnezeu le-a orbit intelegerea celor mindri si le-a impietrit inima, ca privind sa nu vada si crezand sa nu inteleaga.Si pe drept cuvint caci nu sunt vrednici de intelegerea tainelor divine. Pentru ca nu au urmat exemplul Sfintilor Parinti de demult, ci si-au ris de ei, ei sunt fii revoltei, uitind sa se judece pe ei insisi, ei judeca pe altii, iscodesc ceea ce depaseste puterea lor de intelegere si nu se tem de porunca Domnului: "Nu judecati, ca sa nu fiti judecati".


Acest topic a fost editat de IoanV: 1 Jun 2006, 06:10 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 12:38 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman