HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

66 Pagini V  « < 53 54 55 56 57 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Simplitate, [Jurnalul dascalitei]
dascalita
mesaj 1 Nov 2011, 11:04 PM
Mesaj #1891


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



A plecat Ralu, B. vine rar pe acasa...repet ca traim un sentiment de...gol. Noroc de noi ca suntem vorbareti, ca ne umplem ziua cu una, alta...parca simt acut batranetea. mad.gif Stiu ca eu ma resimt dupa lasatul de tigara, e o usoara depresie ce traiesc eu acum, nimic nu ma mai atrage. Observ ca doar la scoala timpul zboara, altfel...abia se taraste! Vreau sa raresc haladuiala pe net, imi pierd mult timp pe aici...dar daca asta nu fac, atunci ce sa fac? Simt ca zilele, noptile sunt prea lungi...Ciudat, alta data nu-mi ajungea timpul, acum...Explicatia e ca domnul meu a preluat muuulte din treburile mele, acum e dus la tata pentru ca si acolo mai era cate ceva de facut...Inainte le cam faceam eu pe toate. Bineinteles ca-s incantata de implicarea lui, deoar ca eu trebuie sa-mi reorganizez viata. Naspa cu criza asta ca nu ne permitem iesiri din casa...inclusiv biletele la film sau teatru sunt prea scumpe pentru noi. Bine ca suntem sanatosi, restul o sa se aseze pana la urma, cu voia Celui de sus.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 2 Nov 2011, 02:47 AM
Mesaj #1892





Guests






Daca tot n-ai ce face, hai la mine, sa-mi mai iei mie de pe cap, ca paginile zilelor din agendele mele (3!! toate diferite!!) is toate pline la refuz acum biggrin.gif Da' sa stii ca golul ala tot nu trece, oricat si orice ai face - eu pic franta de oboseala zilnic, dar golul e tot acolo, din ce in ce mai acut! sad.gif Da' macar ne-am lua una cu alta si poate golurile adunate s-or face-un gol mai mic smile.gif

Si da, is bine - cat de bine pot fi in atari circumstante smile.gif

(M-am gandit sa dau un semn, sa nu crezi ca am disparut chiar asa, definitiv smile.gif )

hug.gif tuturor smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 2 Nov 2011, 07:17 AM
Mesaj #1893


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Ma bucur sa te revad aici, Afro! mwah1.gif
Cred ca e o perioada asta in viata mea, o perioada in care divinitatea imi arata ca nu trebuie sa ma tot plang, asa cum fac eu...Nicioadata nu e totul bine...Eh! E foarte bine ca am scapat de tigari, celelalte le iau ca si daune colaterale, nu?
Mi-ar fi drag sa mai stiu ce faci...Nadajduiesc ca esti ok si e de bine cand esti ocupata, sa stii.
Te imbratisez !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Nov 2011, 07:17 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
(Afrodita)
mesaj 2 Nov 2011, 10:59 AM
Mesaj #1894





Guests






mwah1.gif Probabil ca o perioada din asta o fi, cine stie? La mine cred ca e o perioada in care divinitatea nu numai ca-mi arata ca exista ( wink.gif )dar imi si arata ca se platesc scump greselile, indiferent ca au fost cu buna stiinta sau nu. De data asta nu e bine ca-s ocupata, ca trebuie sa rezolv probleme, dar nu-i bai smile.gif

Daca tot vrei sa stii ce-am facut recent, uite: acum 5 minute i-am dat peste nas uneia de la faculta care e de-o rautate extraordinara si de un egoism fantastic!! I-am dat peste nas pentru ca-mi trimitea mesaje disperate la 8 dimineata sa vorbesc cu ea. Am vorbit in cele din urma, ca sa aflu ca "urgenta" ei putea sa astepte pana la ore mai normale (adica 10-11). Ei, cand am aflat asta, m-am facut foc si para si pe un ton frumos i-am zis ca nu se fac treburi de-astea. S-a atacat si s-a dat lovita si mi-a dat-o cu "lasa, ca nu mai avem ce vorbi de-acum incolo" - noah, drum bun departe de viata mea laugh.gif

Nah, cam atat acum, ca asta-i jurnalul tau, nu e cazul sa scriu de mine prea multe aici laugh.gif

Te imbratisez si te pup cu mare drag! Si ma bucur sa aud ca in sfarsit ai timpul pe care l-ai tot cerut ani de zile smile.gif mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 2 Nov 2011, 05:41 PM
Mesaj #1895


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Da, Afro! mwah1.gif Am timp si la inceput am fost bulversata, ca nu stiam ce sa fac cu el...Nu-i vorba, nici acum nu prea stiu, dar multumesc divinitatii pentru ocazia de a ma odihni. Eu tot timpul am fost pe fuga, acum o sa o iau mai agale, asa...Ma bucur sa aud ca mergi la facultate, intepaturile cu colega sunt firesti, pana la urma tu hotarasti ce faci cu timpul tau. Poate revii la jurnal, nu stiu cat ti-a lipsit tie, mie sa stii ca mi-a lipsit! mwah1.gif

Am pus astazi varza la murat cu domnul meu! Am petrecut vreo ora jumatate in boxa la subsol cu ocazia asta.Am vrut eu sa-l insotesc... Eu am zis ca-s claustrofoba, acolo nu ma duc singura mai de loc, sau cand chiar trebuie parca e cineva in spatele meu. Acum n-am simtit teama aia cat am fost langa sot, dar cum a vrut sa aduca ceva din apartament, m-am temut sa raman acolo singura. Am ramas totusi, cu batai de inima accelerate...am inceput sa ma analizez, de unde vine frica asta? Si acasa la tara ma tem sa cobor in beci singura...Mi-am testat limitele, cum s-ar zice! Pana la urma m-am linistit , dar stiam ca urmeaza sa vina sotul meu...Cred ca trebuie sa mai experimentez asta, pana la urma ar trebui sa-mi treaca. Bineinteles ca lui i-am spus ca pot sa raman, nu mai mi-e teama. S-a mirat pentru ca cu putin timp in urma a trebuit sa iau ceva de acolo, am fost si pentru ca se incuie greu usa aia, am lasat descuiat pana a venit el mad.gif ...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 4 Nov 2011, 08:28 PM
Mesaj #1896


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Pe 3 nov am facut 2 luni de nefumat!
Sunt tare mandra de mine si trebuie sa-i multumesc lui Carmen! M-a sprijinit mult cu sfaturile ei, nu numai in vara asta, ci si in celelalte tentative ale mele. mwah1.gif

Mi-e bine azi! Am facut turte sorry.gif , adica un fel de lipii coapte in tigaie de fonta. Mama le cocea pe plita si bune erau! As bucatari mai mult , dar n-am pentru cine...saptamana asta nu merg la tata, e fratele meu acolo.Adevarul e ca nici nu-mi mai permit financiar sa merg saptamanal... mad.gif

Ieri am fost harnicuta goscodina! Adica:am pus masina sa spele, eu mi-am pus un tratament in par blink.gif , apoi am gatit un orez cu legume. Am taiat grob ceapa, morcov, ardei de 3 culori, le-am calit usor, am adaugat orez, sare si apa, la cuptor cu ele cat am stat eu la tv la un documentar despre Grecia sa-si faca tratamentul treba in parul meu...Cand am crezut ca-i gata orezul am inchis cuptorul, am mai gustat un pic( buuun!) am asezonat cu ceva verdeturi si piper si am pus capacul, am invelit cu un prosop gros cratita si am lasat-o de capul ei. Eu mi-am vazut de capul meu, adica mi-am spalat parul si am numarat cate fire de par mi-au mai cazut, cate mi-au mai ramas... blink.gif Ca de asta ma tratez in cap, ca-mi cade parul... mad.gif Am intins rufele ce erau deja gata in masina, am deschis compul si m-am relaxat si eu putin pe net ca eram franta de obosita! devil.gif


Am editat sa spun ca mi-am facut un ceai de sunatoare, cica e bun pentru somn, Eu oricum dorm, dar nu strica un somn bun la casa omului, iar ceaiul e drool.gif ...cu aroma de camp dobrogean si arsita de vara. Am cules sunatoarea asta vara cand am fost la pescuit, era acolo multa de tot, bazaita de mii de albine .

Acest topic a fost editat de dascalita: 4 Nov 2011, 08:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wulfenia
mesaj 4 Nov 2011, 09:21 PM
Mesaj #1897


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.537
Inscris: 20 January 10
Forumist Nr.: 15.788



io pe 13 decembrie am ziua de lasat. Ca in fiecare an o sa-mi fac si acuma un cadou frumos, o soba cu pellet de exemplu ohyeah.gif


--------------------
Life's lessons are simple once I give up the struggle.

What I do today is important because I am exchanging a day of my life for it.
—Hugh Mulligan

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 5 Nov 2011, 01:16 PM
Mesaj #1898


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Spune-mi si mie te rog ce tratament ai pentru par.
Daca nu e secret mare rolleyes.gif

Eu fac din cand in cand urmatoarea:ulei de ricin, un galbenus de ou, un pic de miere si un pic de ulei de masline, suc de lamaie
Nu stiu daca are un efect benefic asupra parului insa continuu sa fac pentru ca are un efect pozitiv asupra moralului :toata familia, inclusiv eu, se distreaza la vederea capului meu in tratament ohyeah.gif


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 5 Nov 2011, 01:40 PM
Mesaj #1899


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Da, da! ohyeah.gif Tot asa si eu mi-am aticipat cadoul devil.gif si mi-am pus centrala termica! Am scapat de frig, am scapat de grija banilor blink.gif si ...am scapat si de tigari! thumb_yello.gif Numai plusuri, bre cu sobele astea! mwah1.gif

Asa...voi va plangeti de par? Mie mi-a mai ramas de-o baie, cum rad eu a paguba... jamie.gif Am inceput sa ma ingrijorez pentru ca eu nu-l agresez cu vopsele inca, deja ar cam trebui sa ma vopsesc pentru ca mi-au inflorit ghioceii la tample...Nu pot sta mai mult de 5 zile fara sa-l spal pentru ca se ingrasa, nu cred ca exista samponul minune...Si-n ziua de azi regret ca m-am modernizat si n-am ramas la spalatul cu apa de ploaie si cu sapun de casa, ...Asta a fost pana la 14 ani, apoi... mad.gif
Acum tratez cu respect firele de par ce mi-au ramas, le pun masca cu galbenus de ou si ulei de ricin, le spal cu infuzie de frunza de nuc sau urzica. Nu stiu de-o mai avea efect, incerc totusi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 10 Nov 2011, 05:49 PM
Mesaj #1900


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Oiksinella, ti-am spus ce fac pentru par, si la mine e amuzament cand ma ung...Acum am adaugat un ingredient, gaz lampant!Se tine lumea de nas! Adica o sticluta ulei de ricin de la farmacie, aceeasi masura gaz si alcool natural tare( io am pus palinca) tot atata. Tot maglavaisul asta l-am pus intr-un sip de sampon, il agit bine inainte de folosire , inmoi si storc un tampon de vata aici si frec energic pielea capului cu tamponul stors de maglavaisul magnific. Stau ase cateva ore(2-3) legata la cap ca altfel fuge toata lumea din casa, spal parul si...gata. Alternez deci, masca aia , unsoarea asta, alte alea...am vazut niste fiole cu vitamine pentru par la magazin. Nu stiu de-s bune...deocamdata va sun io cand imi cresc cositele si va spun cum e leacul actual.


Azi si ieri ne-am cam luat la revedere de la toamna...Ieri a fost soare si frumos si venind de la scoala mi-a venit asa un chef de plimbare...Simteam ca-s pe gata zilele astea minunate de toamna. Ieri am fost in gradina publica a orasului...Batrana, lasata in parasire , dar magnific colorata de toamna aia insorita bland...Stralucea cerul si straluceau frunzele...Azi, inarmati cu aparatul foto ( ca ieri era descarcat) am fost pe faleza. Vremea de azi a fost diferita, frig, nor...doar toamna ne mai amagea cu niste pomi invesmantai in haine aurii.A fost fain, ne-am plimbat mult ca niste turisti prin orasul nostru...Am descoperit ca sunt locuri pe unde n-am mai fost de niste zeci de ani...Si ma plang de lipsa de ocupatie! Vom lua orasul la pas...Am mai facut asta in tinerete, cand ne plimbam de mana ore in sir...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 11 Nov 2011, 08:37 AM
Mesaj #1901


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Cum mirosi tu cand iti pui pe cap gaz cu palinca ? laugh.gif O combinatie mirifica.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 14 Nov 2011, 11:27 PM
Mesaj #1902


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



devil.gif Predomina gazul, Oiksi! sorry.gif Caut sa fiu singura cand dau cu asta , pute rau...

Sunt cam ingrijorata...Tata nu e deloc bine. L-am lasat foarte slabit si sunt cu inima grea ca nu am deloc baza pe femeia aia ce sta el...Oricum saptamana asta cred ca se duce fratele meu mai des...Doar maine nu poate ca lucreaza de zi. Asa ma dispera distanta asa mare in situatii de astea!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 18 Nov 2011, 06:46 PM
Mesaj #1903


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Toata saptamana am fost racita...De la tara am venit cu un junghi, era de asteptat, am spalat pentru tata si era tare frig cand am intins rufele afara. Eu mi-s cam corcolita acasa la mine, nu intind rufe afara iarna ci intr-un balcon inchis ... Apoi m-am captusit c-o laringita, de ziceai ca am vazut lupul...nu l-am vazut, dar inca sunt ragusita. Maine plec la tata. N-am plecat de azi pentru ca lucram sambata asta pentru ziua de 2 decembrie, cand vom avea liber. Fratele meu spune ca tata e din ce in ce mai rau. Degenerarea e rapida...Of!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wulfenia
mesaj 21 Nov 2011, 06:11 PM
Mesaj #1904


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.537
Inscris: 20 January 10
Forumist Nr.: 15.788



Insanatosire grabnica! mwah1.gif


--------------------
Life's lessons are simple once I give up the struggle.

What I do today is important because I am exchanging a day of my life for it.
—Hugh Mulligan

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 21 Nov 2011, 06:17 PM
Mesaj #1905


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Ce mai e pe la tine Dasca?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 21 Nov 2011, 09:23 PM
Mesaj #1906


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



mwah1.gif fetele! Ma simt mult mai bine, inca mai vorbesc ragusit, mai tusesc , nu ma mai doare nimic.

Aseara am ajuns acasa pe la ora 16, domnul meu pregatise totul pentru pachetul Ralucai, mai putin pestele despre care nu intelesese cum il vrea mezina.
L-am pregatit impreuna la cuptor, apoi eu am facut o boacana ca am deschis o sticla de sos picant homemade care fermentase...stiti unde a ajuns, da? Pe tavan, perdele, dulapuri...Noroc ca-i bucataria mica si asa am spalat si perdelele, le-am pus si la loc in doua ore. Ce noroc pe mine,nu? devil.gif

Tata e... pe panta descendenta, sunt criminal de realista... nu sunt multumita ca nu gasim pentru el pe cineva sa-l ingrijeasca permanent...pe de o parte si pentru ca i s-a dus vorba de alintat si pretentios.acum o sa cam culeaga ce-a semanat...Cineva ca mama nu cred ca mai exista, iar el asta a vrut si de nimeni n-a fost multumit.
...
Aici este o vreme aspra si frumoasa totodata...De vreo doua dimineti e bruma groasa, azi a fost ceata deasa toata ziua...In casa mea e cald si bine si daca nu m-as fi ingrasat dupa ce m-am lasat de fumat, azi era ziua ideala pentru o prajitura cu mere, placinta cu scortisoara...

Cat am zacut de raceala am descoperit ca leac mierea cu scortisoara. am baut ceaiuri de ceapa(nu-i gustos , dar amelioreaza tusea), de busuioc si tei. Am luat si faringosept, dar raguseala persista. Cred ca-mi fac si acum un ceai de tei !

Cam astea-s stirile de pe frontul de est.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 22 Nov 2011, 08:06 AM
Mesaj #1907


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Off, asa este cu barbatii alintati.Eu tot zic ca daca soacra moare inaintea lui barba-su , cel din urma nu apuca anu ca nu stie exact nici macar unde ii sunt chilotii in dulap.Sa nu mai vorbesc de restul mofturilor pe care le are.Si nu se va gasi nimeni nici pentru bani grei sa o inlocuiasca pe nevasta-sa.Si nici putoarea de nora-sa cealalta nu se va sinchisi cu doua strazi mai incolo ca functioneaza dupa principiul cand iti da iti fata iapa cand iti cere iti moare manzul.Insa sincer, probabil ca mi s-ar da pana si mie bunele principii peste cap daca ar trebui sa ingrijesc de un asemenea barbat miorlait.


Pentru raguseala ai incercat sa faci gargara cu ceai cald de salvie ? Nu e bun la gust de baut , bleah, dar de gargara merge.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 22 Nov 2011, 06:53 PM
Mesaj #1908


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Oiksi, o sa incerc ceaiul de salvie, pana acum n-am stiu de el.

Da, despre barbati alintati, ai dreptate... mad.gif Simt ca si mie mi s-a cam luat, mi-e greu sa recunosc asta...e tata, dar uneori intinde coarda!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wulfenia
mesaj 26 Nov 2011, 10:23 AM
Mesaj #1909


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.537
Inscris: 20 January 10
Forumist Nr.: 15.788



ma mir ca nu va place ceaiul de salvie...eu il beau cu drag si din planta cruda si din cea uscata. E vitalizant si parfumat smile.gif dupa parerea mea


--------------------
Life's lessons are simple once I give up the struggle.

What I do today is important because I am exchanging a day of my life for it.
—Hugh Mulligan

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 30 Nov 2011, 07:58 PM
Mesaj #1910


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



N-am beut ceai de salvie ca nu m-am invrednicit sa cumpar, cand am fost intr-un magazin de naturiste, am uitat ce ceai caut si mi-a dat vanzatoarea tot altceva,dar ceai de salvie...nu! Oricum mi-e mai bine acum, dar nu-s vindecata complet.
****

Azi gatesc pentru fii-mea ca vine acasa! Am facut deja o placinta cu branza in care am inlocuit stafidele cu boabe de struguri. E buna rau! Am o friptura la cuptor, pregatesc si piure si atat in seara asta. Mai am sarmale de ieri...Parca vad ca nu mananca mai nimic!
O mai rasfat eu pana duminica, sa vedem ce mai vrea...In 2 ore ar trebui sa ajunga acasa...
****
Azi am fost la ieseala, ca asa se zice acuma! :ohyeah:Am iesit cu colegele de facultate sa ne mai vedem, vorbim, sa luam masa...A fost fain. Nu ne mai vazusem de mult! Una mai infipta a luat initiativa si din mail in face book, din telefon in messenger, a suflat in goarna si a adunat vreo 20 de fete gurese, ca tinere nu mai erau.Noroc de un separeu si de pile la seful de local, ca tare ne-am mai hahait!Mi-a placut si mai vreau!
****
Ieri a plecat de tot dintre noi vecina mea batrana, mi-a fost tare draga...ma simt vinovata ca la ultima noastra sueta n-am avut rabdare cu ea si am mintit ca trebuie sa plec de-acasa...avea 86 de ani, de multe ori era mai tanara ca mine spiritual, era un nesecat izvor de optimism, de umor, de vitalitate. A iubit-o Dumnezeu, caci cel mai mult in toamna asta, cand ii slabisera puterile, se ruga sa nu ajunga sa fie nevoita sa locuiasca la fii ei...nu voia sa stanjeneasca pe nimeni. Asa a fost, a murit la spital dupa un puseu de tensiune.Se numea Elena, sotul a alintat-o Tantzi, iar noi am stiut-o de Doamna Mesca, o adevarata doamna! O sa-mi fie dor de ea...
****
S-a facut prea cald in bucatarie, din strada se aud cantece ca-s sarbatorile orasului, eu am un puseu de melancolie...mda, din cuptor vin adieri de usturoi si eu mi-s melancolica...Fii serioasa, cucoana! devil.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 1 Dec 2011, 07:53 AM
Mesaj #1911


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Da chiar asa, cum sa fii melancolica de la miros de usturoi laugh.gif As mai zice cu miros de vanilie, scortisoara dar cu usturoi .Nu se potriveste absolut deloc .Usturoiul se potriveste cu o tuica, vodca, o tarie, ceva.Si apoi zici ca te-a apucat melancolia dar, dom'le ,tot NU de la usturoi .




--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 8 Dec 2011, 04:57 PM
Mesaj #1912


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Asa...eu sunt bine, daca interesa pe cineva, daca nu interesa e de mentionat in cronica asta a mea. In alta ordine de idei, sunt in acea etapa din viata mea cand nu dau in gat cu nimic...ma misc cu incetinitorul, dorm, fac doar cateva chestii prin casa, sunt in program de hibernare, ce mai! N-am nika de spus, scriu si eu pe aici sa ma aflu in treaba, sa mai tin jurnalul asta, dar...nimic notabil nu se intampla. Citesc ce mai e nou pe la prietenii mei virtuali, ma dau pe han zilnic si cam atat.
De cand m-am lasat de fumat am cam luat ceva masa corporala, devil.gif ...ieri in lupta cu masa asta blink.gif am facut niste pufosenii de gogosi! drool.gif Au avut trecere, azi nu mai e niciuna!
Gata, m-am epuizat cu postarea asta! ohyeah.gif O zi buna si voua!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 8 Dec 2011, 05:02 PM
Mesaj #1913


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



vrea sa fac si eu gogosi azi drool.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 8 Dec 2011, 07:08 PM
Mesaj #1914


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Faine de tot sunt! Spor! As veni sa-ti fac, iar tu sa bibilesti restul lucrurilor prin noua casa. mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 8 Dec 2011, 07:27 PM
Mesaj #1915


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



ah, mersi biggrin.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 10 Dec 2011, 11:24 AM
Mesaj #1916


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Sambata dimineata asta e...altfel! Altfel pentru ca nu m-am dus la tata, m-a inlocuit fratele meu, beau ceai verde nu cafea, sunt singura acasa ca omul e plecat cu treburi prin lume...Mi-e bine, am haladuit pe net sa-mi pregatesc serbarea piticilor, numa' ca...am tras chiulul si m-am cam ocupat de jucariile mele.
N-am mai petrecut de mult o dimineata acasa, sunt zilnic la lucru, iar in WE la tara...Asta dimineata a fost insorita, casa a stralucit sub razele soarelui, asa ca am vazut praf pe unde juram ca nu-i smile.gif . L-am insemnat si ma apuc de treaba...Am scos o punga cu vinete din congi ( le fac cu ceapa si ci maio, doua feluri), niste branza ( o placinta...) si... mai vedem. Daca vine B. la masa mai gatim si leguma lui preferata, carnea!
Stiti ca-s nefumatoare de trei luni, m-am ingrasat putin, ma sacaie o tuse ( m-a umplut de pastile doctora mea de familie, cica e bronsita nu's de care...si nu mi-a trecut tusea inca...)incep sa-mi recapat mirosul pe care-l cam pierdusem. Ei, cu mirosul asta am acum niste revelatii de numa'!M-am trezit dimineata gandindu-ma la mama, ceea ce se intampala in 99% din diminetile mele, eram copil acasa ( cred ca era o prelungire a visului...) si toata casa mirosea a paine! I-am zis sotului meu ca nu ma mai joc, visez paine calda si eu vreau sa cumpar masina de paine! El a ras si a plecat in treaba lui, spunand ca mai vedem noi...In bucatarie am gasit paine calda! El a fost mai harnic decat mine, a facut piata si cumparase paine. Iata cum un miros duce la atatea idei...
Va doresc o dimineata superba! Eu am aberat pe aici, ca de! asta-i locul meu secret de aberatii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wulfenia
mesaj 10 Dec 2011, 07:50 PM
Mesaj #1917


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.537
Inscris: 20 January 10
Forumist Nr.: 15.788



stii care a fost exerimentul meu preferat cand m-am lasat de fumat? Trageam aer in piept. Si la inceput ma opream la jumatate ca smteam plamanii ca nu fac fata. Dupa o vreme am reusit sa trag aer pana in stomac jur! Ca si cand eram copil si voiam sa vad cat aer imi incape in piept... si senzatia aia m-a facut asa de fericita! wub.gif


--------------------
Life's lessons are simple once I give up the struggle.

What I do today is important because I am exchanging a day of my life for it.
—Hugh Mulligan

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 12 Dec 2011, 12:24 PM
Mesaj #1918


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Dasca, masina mea de paine merge de ~5ori pe saptamana de mai mult de doi ani de zile. e foarte faina. totusi mi-as dori sa am timpul sa o fac de mana, sa o coc in cuptor...


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 27 Dec 2011, 07:24 PM
Mesaj #1919


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Sper sa fi avut un Craciun fericit cu totii, iar mosul sa va fi umplut macar inimile de bucurie, daca nu si pungile! rolleyes.gif
Noi am petrecut tihnit asa, cu produse traditionale, cu burta plina si casa la fel. Am avut porc si le-am pregatit toate porcariile dorite, interzise de altfel si pline de colesterol. Copiii sunt bine, au venit insotiti de iubi ai lor, noi ne bucuram sa-i vedem fericiti. Ne-a fost bine tuturor, doar ca totul cam monoton, dar multumim lui Dumnezeu si pentru asta, ca destul am fost agitati!
Acum, daca ar fi fost si un pic de zapada, ar fi fost fain de tot, asa...mai ca ne venea sa credem ca e Pastele, asa de cald a fost.
Va doresc numai de bine , dragilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 1 Jan 2012, 10:04 PM
Mesaj #1920


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



La multi ani, hangii si hangite!

Trebuie sa scriu, ca altfel...un timp m-am abtinut, am zis ca nu mai e ok la anii mei sa jurnaluiesc, am zis ca...oricum hanul e pustiu, ar cam trebui sa-ma mut si eu la alt han, mai popur! Numa' ca, asa cum zice vestitul Clopotar, cine a tras la han si i-a fost bine...nu mai pleaca! rolleyes.gif

Asa... eu is de moda veche, dupa cum stiti, sorry.gif adopt modernismele, dar trebuie sa spun ca manifest un conservatorism feroce, un traditionalism crunt in materie de Craciun, An Nou, Paste. Am incercat sa ma modernizez, am dat si cu sclipici si cu supermarket, numa' ca samanta aia de taran, devil.gif de a doua generatie " incaltata" nu se lasa si pace! thumb_yello.gif Asa ca anul asta, am stabilit cu Omu' ( mai mult el, iar eu am fost de acord!) ca vom cumpara porc(unu' mic, nu prea gras si fraged! asa a fost, a avut 90 de kile, nu l-am vazut , dar avea soriciul fraged!) si vom face toate porcariile ca pe vremea bunicilor nostri! Ideea ne-a incoltit anul trecut, cand dupa niste ani in care am refuzat sa mai fac asta, am shopingarit porc de la Real, desi am facut de toate, nu aveau acel gust de...acasa! Impreuna cu fratele si cumnata, fiecare cu purcelul nostru, am tras o zi de vineri si-o sambata pe altarul porcesc! drool.gif Vineri barbatii si cumnata-mea i-au cumparat din sat, i-au taiat, parlit, portionat.Dupa amiaza cand am ajuns eu la tara, porcii erau rasi, frezati si gata de papat pomana porcului cu zeama de varza de la beci. Ceea ce am si facut. Sambata am facut carnati, toba, lebar, caltabosi, jumari, dupa reteta parintilor...O zi intreaga in curte, vreme buna, 4 oameni unsi pana la gat, ceaun la chirosrtii, pana seara tot, tot, gata! Seara ne-am retras la caldurica langa soba, care cu un vin fiert, care cu un ceai si am depanat amintiri...mai cu zambet, mai cu lacrimi. Duminica au venit copiii cu masina sa ne ia acasa cu carnea si porcariile. Am mai tras o masa cu totii, asa ca vremuri drool.gif . Asta a fost cu o saptamana inainte de Craciun. Craciunul l-am facut in Familie, cu copiii si iubi ai lor, cu finii, ca de obicei, de altfel. Anul asta Ralu a facut sarmalele, trebuie sa invete cum, trebuie sa-i placa sa faca, trebuie sa-in fie dor de astfel de momente...am facut concurs, cine le face mai mici: ea, eu sau Omu'. A castigat ea. De Revelion tot acasa am petrecut cu fratele meu, fratele lui, cumnatele, cumetrii...Copiii au plecat unul la Brasov, altul la Bucuresti.Acum il astept pe B. cu iubi a lui, se intorc de la Bv si le e foame de ceva de acasa, cica! Voi pregati o masa noctambula pentru ei.
Am incheiat un an bun pentru familia noastra, sper ca si anul ce vine sa fie bun cu noi...Doamne ajuta! Ceea ce va dores si voua, si daca v-am facut pofta de drool.gif ...ceva, va indemn sa va intoarceti la traditii, la bio si natural. thumb_yello.gif De la supermarchet e buna apa minerala, detergentul, servetele, etc. De mancare gasim in curtile taranilor, au gust bun, sunt proaspete si sanatoase!

Acest topic a fost editat de dascalita: 1 Jan 2012, 10:07 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 3 Jan 2012, 12:47 PM
Mesaj #1921


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



La multi ani Dasca Draga! hug.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 3 Jan 2012, 04:47 PM
Mesaj #1922


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Astazi am 4 luni de nefumat! rolleyes.gif
Am castigat o...tuse sacaitoare ca recompensa! mad.gif

Acest topic a fost editat de dascalita: 3 Jan 2012, 04:48 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 3 Jan 2012, 08:46 PM
Mesaj #1923


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Bine te-am regasit in 2012 !

Tusea s-ar putea sa fie de la altceva ...



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 6 Jan 2012, 10:28 PM
Mesaj #1924


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Multumesc, Exergy, bine te-am gasit ca vizitator al casei mele!
Mi-am facut programare la medic...vedem noi ce-i si cu tusea asta...

Astazi e ziua fiica-mii, implineste 22 de ani! Ma simt putin naspa, e la Bucuresti, am vorbit azi , dar...a zburat deja din cuib!
De 22 de ani se face slujba pe malul Dunarii de Boboteaza si noi abia astazi am fost prima data...niciodata n-aveam timp! Acum incep sa am prea mult...
Mi-e dor de hanul de alta data...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 11 Jan 2012, 10:54 AM
Mesaj #1925


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Buna dimineata!
Dimineata insorita de iarna, o iarna cum n-a mai fost...calda, fara zapada, fara inghet...Vremea asta a pacalit plantele din gradina de la tara.Au iesit zambilele, clopoteii, nu mai spun de ghiocei. Ieri le-am acoperit cu frunze uscate, macar sa nu mai aiba lumina soarelui, sa mai stea in intuneric, ca acus vine inghetul si se prapadesc...Nu stiu daca m-or fi ascultat. unsure.gif Tata e la fel ca inainte, ursuz, mofturos si egoist...Eu il vad mai rar si-i fac toate mofturile, fratele meu insa si-a cam pierdut rabdarea. Ma deranjeaza ca se incarca negativ, ca nu intelege ca asta e comportament specific varstei lui si ca ar trebui sa nu se mai enerveze. Culmea e ca atata timp cat stau eu cu el e altfel, e mai intelegator...Cel mai mult ne supara pe noi ca nu vrea sa mai faca miscare, ca asteapta toate la pat, desi nu-i invalid...In felul asta o sa ajunga in imposibilitatea de a se mai misca. OF!
In rest, eu sunt intr-o stare de bine ca mi-e si frica...Toate sunt cum trebuie, 2012 a inceput bine, copiii mi-s fericiti- de data asta amandoi au relatii stabile si frumoase, vad!-domnul meu e un adevarat domn, bun, cald si atent la tot ce as putea dori...Nu m-a rasfatat asa de mult timp...Face cumparaturile, ma trimite la prietene la cafea, ca acus se termina vacanta si nu mai am timp, gateste...
Eu am luat ceva in greutate de cand cu lasatul de tigara si ma straduiesc sa reduc -caloriile- greu lucru!- numai cozonaci si praji am in minte!
Cam astea-s la mine, la voi ce mai e nou? Multi v-ati ascuns anul acesta, chiar credeti ca vine apocalipsa?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

66 Pagini V  « < 53 54 55 56 57 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 June 2024 - 09:06 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman