HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

66 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Simplitate, [Jurnalul dascalitei]
Mihai
mesaj 3 Apr 2006, 10:56 AM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Scrieri, ganduri, amintiri din viata dascalitei veti putea citi in cadrul acestui Jurnal.

Lectura placuta! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 3 Apr 2006, 04:47 PM
Mesaj #2


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Buna venit in casa noua !
Te intampin cu sarea cuvintelor !

welcome.gif

Acest topic a fost editat de contraste: 3 Apr 2006, 08:26 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 3 Apr 2006, 08:14 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Multumesc pentru jurnal,Mihai si pentru flori! mwah1.gif Multumesc de primire,Contraste! mwah1.gif E bine sa-ti deschida cineva usa ...mai ales daca simti o senzatie stranie,ce nu poate fi redata acum in cuvinte...Poate alta data!
Oricum,tin sa va spun ca am fost manipulata tongue.gif si provocata de cineva,nu spui cine... devil.gif persoana importanta pe aici thumb_yello.gif sa-mi fac jurnal!Cica,sa scriu macar ce fac de mancare... cry.gif de parca nu mi s=a acrit de bucatarie... blink.gif
Las usa deschisa musafirilor!Poftiti in casa mea noua si lasati-va obolul de cuvinte!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Apr 2006, 08:14 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 3 Apr 2006, 10:55 PM
Mesaj #4


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Pai si? Nu ne zici ce planuiesti de mancare? rolleyes.gif


Sa fie intr-un ceas bun acest locusor, draga mea!
flowers.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 4 Apr 2006, 08:02 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Heh, am o vaga banuiala asupra instigatoarei evil.gif , dar de data asta a facut o treaba buna. laugh.gif mwah1.gif

Sa ne traiesti, dasca si sa te simti bine in coltul tau de Han! hug.gif

user posted image


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 4 Apr 2006, 09:20 AM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE (Felina @ 4 Apr 2006, 12:55 AM)
Pai si? Nu ne zici ce planuiesti de mancare? rolleyes.gif


Sa fie intr-un ceas bun acest locusor, draga mea!
flowers.gif

In speranta ca retetele tale de mincare sa aiba drept caracteristica titlul jurnalului,adica Simplitate rofl.gif,un bun venit si de la mine! mwah1.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 4 Apr 2006, 10:18 AM
Mesaj #7


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Draga mea, am scris pe fugă, ca şi acum.
Nu am deschis uşa casei tale dinspre interior.
Am deschis-o dinspre exterior, fără să bat, fără invitaţie.
Şi, pentru că sunt puţin nonconformistă, eu am adus sarea cuvintelor.
Tu, pune celelalte ingrediente, iar aluatul scrierilor tale dă-ni-l nouă, spre dumicarea sufletului.
Cu mult drag !
P.S.
Aş mai scrie, dar nu este timp !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 4 Apr 2006, 02:20 PM
Mesaj #8


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Eu mi-as permite sa zic ca ai avea atatea de povestit nu numai ce ai de gand sa gatesti.Ca de exemplu perle de-ale elevilor tai.Copii pot fi uneori deliciosi sau alteori pot fi niste dracusori.
Aminteste-ne cum am fost cand eram copii.
In rest numai bine pentru coltisorul tau smile.gif .



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 4 Apr 2006, 03:07 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Bine ati venit,dragele mele! Ma voi stradui sa fiu o gazda buna si sa intretin conversatia! smile.gif
Am numit acest loc virtual de intalnire "Simplitate" pentru ca acest lucru ma reprezinta...N-am facut nimic spectaculos niciodata,desi mi-am dorit sad.gif ,ma straduiesc sa le fac celor din jur existenta usoara si simpla si mi-as dori sa gandeasca si ei la fel... blink.gif Imi place viata mea cu suisurile si coborasurile ei,imi place munca mea wink.gif desi nu-i usoara ,e plina de neprevazut si de spontaneitate!Am multe persoane dragi in viata mea,alaturi de mine si ...in jurul meu!De fapt mie imi plac mult oamenii,sunt comunicativa si...dependenta de oameni!In realitate sunt excesiv de vorbareata!
....Ok!Mai vorbim! thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 5 Apr 2006, 05:07 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Am avut o zi extrem de obositoare...Trezita de la 4 ohmy.gif nu-mi mai era somn... mad.gif Ce sa faci la ora 4 intr-o casa in care toata lumea doarme? cry.gif Cred ca am astenie de primavara ,nu?
Sa nu-mi ziceti ca asa patesc persoanele de o anumita varsta... devil.gif Oricum,n-am pierdut timpul!Am citit si apoi am luat niste dulapuri din bucatarie la scotocit,cat am putut eu de linistit!Cafeaua am baut-o in fata calculatorului,citind ziarele de azi si hoinarind pe han!
La scoala am ajuns devreme,inveselita de soarele de dimineata !Scolareii mei ma asteptau cu o mare dilema!Trebuiau sa argumenteze(legat de textul "Norocul si Mintea" de I.L.Caragiale)ce doresc sa aiba,noroc sau minte.Te crucesti cu cata patima isi sustin punctul de vedere...Compunerile au fost simpatice,au adus in discutie norocul la loto al lui Ogica laugh.gif dar au ajuns pana la urma la concluzia ca proverbul"Decat un car de minte ,mai bine un pic de noroc" trebuie schimbat in"Pe langa minte mai trebuie sa ai si noroc"! thumb_yello.gif
Nu ma intrebati ce as fi vrut eu...Mult noroc si un pic de minte! rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Apr 2006, 01:05 PM
Mesaj #11


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



hei, ce-ti mai fac scolareii? abia asteapta vacanta, este? si tu lafel presupun! tongue.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 7 Apr 2006, 09:33 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



wub.gif ...vacanta!O asteptam cu totii,copii si adulti,nu?Pe asta,de Paste,o asteptam in mod deosebit,are o incarcatura aparte!
Copiii mei sunt nerabdatori,ne pregatim si noi in felul nostru pentru sarbatoare Pastelui!Am pictat primavara si iepurasul ce va aduce...oua de ciocolata,am pregatit materialele pentru incondeiatul oualelor programata saptamana viitoare.Vom incerca tehnica serioasa,cu ceara...Daca ne vom descurca,nu vom recurge la abtibildurile,pregatite de mine pentru orice eventualitate... tongue.gif
Toate acestea si zarzarii infloriti imi amintesc de copilaria mea,de hainutele noi pregatite de mama,de drumul pana la biserica satului... wub.gif Un sat de campie,saracacios...Atunci,ulitele lui mi se pareau adevarate bulevarde,cu garduri varuite,gradini ingrijite,liliac inflorit la fiecare poarta si curatenia facuta cu atata grija de fiecare gospodar...Imi mai amintesc distractia noastra a copiilor,de a avea cel mai tare ou,(cauta mama de...bibilica thumb_yello.gif ,erau imbatabile!) si de a merge sa ne dam in roata,(lanturi..)noi ii ziceam comedie,cu accent pe e...Pretul era accesibil,un ou rosu-o tura!...si acum ma intreb ce facea mosul acela cu atatea oua???
Cu cateva zile inainte,era sarbatoarea aromelor!Se coceau cozonacii in cuptoare de lut si toata ulita era o zarva,se coceau in toate curtile,se striga bucuria ca au iesit rumeni si frumosi sau...supararea ca"omul asta al meu a incins prea tare cuptorul" cry.gif Noi eram castigati in toate situatiile,ne primeam pupezele,anume facute sau degustam parlitii(ne sacrificam ,cica!) ce nu puteau sa apara pe masa de Paste!
Ce vremuri !Copilaria e cel mai frumos anotimp al vietii,spunea cineva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Apr 2006, 11:58 PM
Mesaj #13


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Mmm, pe aici mireoase a cozonaci! Mai vin, poate o sa-mi miroase si a pasca zilele care vin. tongue.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 10 Apr 2006, 07:36 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Cam devreme vrei pasca,Felinuta!
Acum sunt la stadiul de smotru...Incerc sa scot iarna din casa,cu praful ,cu hainele groase si cu frigul ei!Ma bucur de zilele insorite si dau zor sa nu inceapa ploile,ca atunci...gata cheful si energia mea!Doar soarele de primavara ma imbie la treaba,altfel...mi-as dori sa pot plati o echipa de "smotruitori"de meserie si sa scap mai repede ... sad.gif


"De prin balcoane
Si coridoare
Albe tulpane
Falfaie-n soare.
Ies gospodinele
Iuti ca albinele,
Parul le flutura,
Toate dau zor.
Unele matura,
Altele scutura
Colbul din patura
Si din covor."


Toparceanu,saracul cred ca a fost pus la treba si el,ca bine a mai descris atmosfera de zilele astea! laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 11 Apr 2006, 07:32 AM
Mesaj #15


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (dascalita @ 10 Apr 2006, 08:36 PM)
Ma bucur de zilele insorite si dau zor sa nu inceapa ploile,ca atunci...gata cheful si energia mea!

Da-i zor ca la noi sunt 0 ° si azi se anunta ninsoare blink.gif


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 11 Apr 2006, 11:38 AM
Mesaj #16


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Spor la treaba draga mea! Si cand termini sa vii si la mine, o sa te servesc cu cea mai buna placinta de mere pe care ai papat-o vreodata! biggrin.gif Si o tarta cu ciocolata pentru ingrasat instant, da de asta nu cred ca vrei laugh.gif .


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 11 Apr 2006, 12:24 PM
Mesaj #17


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



user posted image


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 11 Apr 2006, 07:05 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



@Oiksinela, mwah1.gif sper ca cele 0 grade ale voastre sa nu ajunga si la noi, cry.gif nu mai avem caldura si...am experienta unor primaveri tremurate,nu mai vreau!
mwah1.gif Felina,tare-mi place pisoiul! wub.gif Eu am o pisica si pot sa spun ca mi-a schimbat complet viata de 6 ani de cand o am!Cand ma gandesc ca am primit-o in casa pentru maxim o luna,ca era micuta si duuuulce foc wub.gif si-mi era mila sa o duc la curte,la tara!Acum e sefa noastra directa si ne acorda atentie si alintaturi numai cand doreste domnia sa!A pus stapanire pe inima noastra si ne asteapta la usa ori de cate ori ne intoarcem acasa!Mereu ma intreb cum de ne simte apropierea de la distanta ?Cu 10-15 minute inainte de a ajunge cineva acasa ea se aseaza la usa si asteapta!E drept ca imi face de lucru,trebuie s-o perii,aspir mai des parul de pe jos ...dar toate au un pret,nu?Afectiunea pe care ne-o ofera merita efortul!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 11 Apr 2006, 07:23 PM
Mesaj #19


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Are si soacra mea una si tot asa, e stapana casei laugh.gif , plus ca trebuie sa adune mereu dupa ea par. Mai are o 'calitate'. Nu se poate atinge nimeni de ea in afara de cei trei stapani ai casei - in rest musca si gherane laugh.gif . Eu nu pot sa pun mana pe ea si tare-mi vine sa o alint de multe ori. E ca o printesa, asta e atitudinea ei.
Oh, trebuie neaparat sa-mi iau si eu!

Cum stai cu curatenia? Meriti sau nu placinta? tongue.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 11 Apr 2006, 09:08 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Deocamdata nu merit... sad.gif n-am terminat!Azi a trebuit sa gatesc pentru batalionul meu flamand! cry.gif Maine sper sa mai fac ceva ,ceva!Oricum,cat pot atat voi face...Mai am si ajutoare dupa care trebuie sa curat in loc sa le multumesc de ajutor hh.gif Asta e!Saptamna asta cica trebuie sa termin,de Florii ar trebui sa am casa curata,nu?Sper sa fie maine vreme frumoasa si eu sa am dispozitie,ca le terminam noi!
...Pisi a mea e cea mai nemultumita de agitatia din casa.O deranjeaza mirosul de detrgent si substante de curatat...Miroase toate colturile si stranuta sugestiv! rofl.gif Sa puna si ea coada la treaba,ar putea sa stearga praful,nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 12 Apr 2006, 07:29 AM
Mesaj #21


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Draga Dascalita, explica-mi tu mie de ce trebe de musai sa lesine femeile de atata munca inainte de sarbatori.
Ca mi-o amintesc si pe mama care in ziua de revelion TREBUIA sa faca si curatenie, si mancare,si vreo crema la prajitura, si sa spele rufe (CU MANA) ca cica altfel tot anul care vine ai sa ai rufe murdare blink.gif si apoi cand venea in sfarsit seara cadea cu nasul in friptura si de terminata ce era exploda din orice nimic si de multe ori nu se terminau sarbatorile
frumos sad.gif .Tot asa era de Pasti, Craciun .
Eu nu inteleg treaba asta .



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 12 Apr 2006, 07:43 AM
Mesaj #22


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Eu zic ca chestia asta cu curatenia generala este de pe vremea cind nu existau covoare si parchet si inainte de pasti trebuia spoita podeaua cu balega de cal - serios ca am vazut asta la tara cind am fost mica! Este de pe vremea cind femeia era mai tot timpul ocupata cu gradina si animalele. Dar in timpul nostru, stam la bloc, curatenie este tot timpul, eventual un spalat de geamuri este necesar, si de perdele (cine are ca io n-am).
Dupa ce o divortat parintii mei am dus eu traditia mai departe, cu muncit pe brinci inainte de sarbatori si stat noaptea la copt foi si blaturi ca ziua nu era presiune la gaz. Dar n-am rezistat mai mult de doi ani, dupa aia am decis ca ma duc de-acasa, in vizita la prieteni, si stropitorii sa ma stropeasca pe unde apuca tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 12 Apr 2006, 12:24 PM
Mesaj #23


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Cum o cheama pe pisi tau?


P.S. ai cumva o reteta buna de pasca? vreau sa-mi incerc norocul anul asta cool.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 13 Apr 2006, 05:55 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Pe pisica mea o cheama Catitza...nepotrivit nume pentru o pisica,stiu dar...fiica-mea a vrut sa-i spuna Cati(ii placea ei numele asta!)si a ajuns din alintatura in alintatura asa... wub.gif
In legatura cu smotruiala de sarbatori...aveti dreptate fetelor,dar am ramas tributari unor traditii,eh!Oricum la mine curatenia de Pasti coincide cu cea de primavara,cand tot trebuie sa stergi,freci,alea,alea ce n-ai mai scotocit de prin iarna!Oricum,acum sunt mai inteleapta si nu mai exagerez ...termin ce e de facut saptamana asta,ca saptamana viitoare sa ma ocup doar de cozonaci,pasca si restul!E drept ca si pe astea le-as putea cumpara dar,chiar daca nu excelez la capitolul cozonaci,sunt mult mai buni cei facuti in casa!
@Felina,eu pasca o fac simplu,cum am vazut la mama mea!Din aluat de cozonac(mai putin dulce)asez intr-o tava dreptunghiulara sau rotunda,unsa cu ulei ,un strat de 2-3 cm.(va creste!) ,apoi modelez aluatul prin rasucire si-l impletesc in 2sau 3.Asez de jur imprejurul tavii acestaluat rasucit iar in mijloc,pun branza de vaci ca pentru placinta(cu ou,zahar,stafide,vanili,coaja de lamaie,etc)Peste branza mai pun 2 suluri rasucite in forma de cruce,ung cu ou si las sa creasca!Se coace la foc potrivit!
Bafta !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 13 Apr 2006, 09:27 AM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Dascalita, spor la treburi! flowers.gif .




Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 13 Apr 2006, 06:47 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Multumesc pentru urari,Linica si bine ai venit pe la mine!Sa stii ca mi-au prins bine taaare!Azi am terminat de gadilat florile din balcon.Am schimbat ghivece,am plantat,am sters frunzele...stiti voi!Imi sunt tare dragi florile si am cateva frumusele:muscata creata,curgatoare,garofite,violete,cercelusi,asparagus,ficus,difenbachia...Pacat ca in casa mea nu le pot tine iarna,nu e suficienta lumina,pe pervaz se ofilesc din cauza caloriferului si asa le plimb de cativa ani buni! tongue.gif Iarna le duc la scoala(asa am incarcat si clasa de flori smile.gif )si primavara le aduc acasa...Aduc mereu numai o parte din ele deoarece daruiesc si colegelor mele si copiilor!Pana acum m-am cam batut in parte cu pisica printre ele deoarece trebuie sa miroasa ea tot ce apare nou in casa rofl.gif Bine ca nu mi le rupe,nu fac parte din preferatele ei!Mi-a placut activitatea mea de azi! wub.gif
Vremea pare sa se incalzeasca,da Doamne!
A!Am fost azi sa vad Dunarea cat a crescut!E imensa,a inundat faleza inferioara si mai ca nu se zareste malul celalalt!De 30 de ani de cand locuiesc in Galati n-am vazut niciodata atata apa!Sunt sanse mari sa mai creasca,dupa ploile din ultimele zile!Maine am sa-i spun feciorului sa ma duca si pe digul dinspre Braila...Azi am fost doar la Trecere bac si pe faleza...Mie mi s-a parut spectaculos,inca n-a facut pagube pe aici(cu exceptia Santierului Naval,unde nu se mai poate lucra sad.gif )dar...nu cred ca toata lumea e de acord cu mine!Inca o data se dovedeste cat de mici suntem in fata puternicei Naturi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 13 Apr 2006, 07:17 PM
Mesaj #27


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Dasca, multu de reteta! mwah1.gif

Ce mai face Catitza?

Sa stii ca nu-i deloc un nume nepotrivit. O prietena din ro are o pisica pe nume Samitza laugh.gif .


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 14 Apr 2006, 08:45 AM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Dascalita, ma bucur ca am contribuit, macar cu ganduri la "sporul" tau. mwah1.gif
Vad ca ai inceput cu florile. Si eu mi-am scos floricelele in balcon. rolleyes.gif Oare e momentul potrivit pentru a planta betunii? hmm.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 16 Apr 2006, 07:13 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Am petrecut Floriile la parintii mei,in satul natal,intr-o atmosfera de placuta,linistita.Parintii mei batrani si dragi au fost bucurosi de surpriza facuta,nu ne asteptau dar i-am antrenat in pregatirea scrumbiilor pe gratar si pregatirea mamaligii.Erau asa draguti incercand sa faca pe plac nepotilor,(copii mei )wub.gif ,aducandu-le tot ce stiau ca le place...O vreme placuta ne-a tinut companie,am stat in curte,am inspectat livada inflorita si am hranit cateii si pisicile din curte...cu gainile nu m-am impacat,chiar daca m-au aprovizinat cu oua, hh.gif dar mereu sareau gardul si trebuia sa le duc inapoi in tarcul lor! devil.gif
Dunarea face prapad in tara,la Galati a atins cote alarmante,am vazut-o azi si nu mi-a mai placut...Prea multa lume indurerata de revarsarea ei!
@Linica,nu cred ca e devreme pentru flori sa le scoti in balcon...Daca balconul e inchis e OK!Ale mele se simt tare bine,au inflorit cateva muscate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 18 Apr 2006, 09:23 AM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Dascalita, am vorbit cu o cunostinta din Galati si mi-a zis ca e inundata faleza. unsure.gif
Balconul nu e acoperit. Pana acum floriocelele se prezinta bine - cu toate ca au fost zile ploioase.
Cred ca saptamana viitoare voi planta betuniile. Vreau si eu in ghivece flori, nu frunze. Gardenia si violetele nu au inflorit. Pe masa unde stau ele frumos asezate, am pus florile pe care le-am cules duminica din padure.
Mi-ai amintit de parinti. Poate peste doua sau trei saptamani ii revad.. wub.gif
Vacanta frumoasa in continuare! mwah1.gif




Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 18 Apr 2006, 09:32 AM
Mesaj #31


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171




Linica, văd că tu postezi mai des aici decāt la mine.
Aşa că īţi las mesajul tot aici.
Ne īntālnim la Galaţi sau Braila īn prima săptămānă după Paşti.
Discutăm la "Regatul"
sau
"Aripa de dreapta".


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 18 Apr 2006, 12:08 PM
Mesaj #32


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Dasca, am inteles ca dunarea-si face de cap. Sper ca esti ok. smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 18 Apr 2006, 08:04 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Eu sunt bine,orasul e asezat pe dealuri si nu cred ca e potopul lui Noe sa ajunga pana la blocul meu!Dunarea e mare tare,azi am fost si am vazut-o din nou in imensitatea ei...Faleza inferioara e inundata si se asteapta azi-maine sa mai creasca...Pacat de bietii oameni loviti de necaz,nu ne putem pune cu puterea ei...Aud spunandu-se ca-si cauta vechea matca,oamenii s-au crezut Dumnezeu si au incorsetat-o in diguri care acum cad unul cate unul... sad.gif
@Felina,multumesc de grija cu care te-ai gandit la mine! mwah1.gif
thumb_yello.gif Astept intalnirea regatenilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 20 Apr 2006, 08:41 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Astazi m-am gandit la mine,la noi,la toti...Am condus pe ultimul drum un om tanar si ma gandeam ca nimic suntem si tot ce conteaza e amintirea ce o lasam in urma,copiii si cam atat sad.gif Avem o asa mare dorinta de a avea cat mai multe bunuri materiale,bani...Toata viata suntem nemultumiti ca nu putem avea aia si ailalta si nu avem mai multa grija sa avem inima buna,impacata,sa-i facem pe cei de langa noi se se simta bine in preajma noastra...Cred ca ce e cu adevarat important trece pe langa noi si nu punem pret pe el...Cred ca am picat in butoiul cu melancolie....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 21 Apr 2006, 12:20 PM
Mesaj #35


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Dasca wub.gif
Iti dau voie sa stai in butoi azi. Maine sa iesi. smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

66 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 05:06 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman